MACHINEZETTERU-VOORMAN L 0 L. A. VAN DER SCHELDE MET PENSIOEN HAAMSTEDES OUDSTE INWOONSTER WORDT VRIJDAG HONDERD JAAR VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! f bezorger te Kerkwerve GEEN GELD VAN „SPORTVELDEN" NAAR WIJ KAKKOMM OD ATIE Na vijftig jaar Huis kopen? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate 4J Makelaardij STREEKNIEUWS Mevrouw Adriana Kik-Nobel De heer L. A. v. d. Schelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 29-11. Drukkerij L. O. neemt zaterdag - tijdens een receptie in de Mondragon-foyer - afscheid van een gouden jubilaris, de typograaf-machinezetter, de heer L. A. v. d. Schelde (64), die precies op die dag de vijf kruisjes heeft volgemaakt. Een kombipakket van gedegen vakmanschap, ijver en doorzettingsvermogen ligt aan die gebeurtenis ten grondslag. Vijftig jaar professioneel in de weer is al een unikum aan het worden, maar een halve eeuw bij dezelfde baas, hoort helemaal thuis in het rijtje van zeld zaamheden. Een klein schokje en het komt in het Guiness-boek van speciale rekords. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. jïïiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiu Voorstel PvdA afgestemd ZIERIKZEE, 27-11. Tot het allerlaatste - voor Poortam bacht bittere - einde van de raadsvergadering heeft de. fraktie van de PvdA geprobeerd geld voor een wijkak- kommodatie „los te peuteren". Een voorstel van de heer J. Groen, om een gedeelte van de vijf ton bestemd voor de post „reserve sportvelden" daarvoor aan te wenden, kreeg slechts de steun van zijn fraktie. Het begon met een briefje in 1929, simpelweg en te eenvoudig om het een sollicitatie te noemen: ,,of er soms op de drukkerij een plaatsje was voor een leerling". Het kwam in handen van de toenmalige direkteur, de heer A. J. Waale en de toezegging aan de kersverse leerling rolde er uit: ,,je kunt in december komen tegen een loon van ƒ2,- per week en met een 48-urige werkweek". Grote overgang Tevoren had Van der Schelde al wat als knechtje in de levensmidde lenbranche gescharreld; de overgang naar de drukkerij was een grote. Het ging van de straat naar de zetterij, waar de heer J. Catshoek zich over hem ontfermde. In die begintijd al dadelijk allerlei klusjes: kerkdiensten opvragen voor de zondag en naar de veiling (eerst in de Wevershoek en later aan de Vis- sersdijk) om de noteringen te pakken te krijgen voor boter en eieren. Ook wel naar het postkantoor om per telegram de veilingprijzen door te geven aan Nijgh te Rotterdam. „Jongste bediende" Het had allemaal nog niet veel met de typografie te maken, want als .Jongste bediende" moest ,,Leen" ook zorgen voor twee met cokes gestookte kachels en enkele keren per week voor aanmaakhout. Pikan te klus was verder de „emmer" uit het kleine kamertje in de gaten hou den en zorgen dat die door de „karre- man" tijdig werd geleegd. De tijd van het watercloset was nog ver. Advertentie Bel even 01110-2577 Havenpark 2Zierikzee Telefoon 01110-2577 Tussen al die snorrepijperijen door, werd er toch gesleuteld aan de opleiding, die de eerste jaren bestond uit het (hand)zetten van advertenties voor de (toen) drie maal per week verschijnende Z.N., die in loondienst werd gedrukt. Ook klein handels-drukwerk was oefenstof. Bedrijfsdiploma In 1933 werd het bedrijfsdiploma gehaald en daarmede was de basis gelegd voor een verdere ontwikke ling in het wonderlijke vak: de typo grafie. De tijd overigens zat niet mee; 1933 dat was volop krisistijd. Er heerste allerwege werkloosheid en er was personeel ,,zat" te krijgen. Ook bij L. O. was er slapte in het bedrijf. Een soort arbeidstijdverkorting werd ingevoerd, waarvan - dank zij het werk van de vakorganisaties - evenwel niemand financiële schade ondervond. Een prestatie voor die tijd: maar de typografen liepen al altijd organiek en sociaal voorop. Evakuatie In de periode '44-'45 (evakuatie) lag het bedrijf uiteraard stil en het per soneel moest - met duizenden ande ren - het toenmalig eiland verlaten. Geen schade echter - zo bleek later - werd aan de uitrusting van het be drijf toegebracht. Als gevolg van de evakuatie was Van der Schelde bijna verloren voor L. O., want de baas van het Noord- Hollands Dagblad wilde hem graag hebben. De toenmalige L. O.- direkteur, de heer J. Catshoek „ver hoogde echter het uurloon" en de ju bilaris van straks keerde terug naar „good, old Zierikzee". Kursussen In de loop der jaren werden vele kursussen gevolgd, want - we mogen het hier rtu wel verklappen - Van der Schelde was „koppie koppie". Les sen derhalve in Nederlandse taal, leermeester-gezel, tekenen (ontwer pen), korrektie en algemeen grafi sche kennis. Ga er maar aanstaan. In organisatieverband werd destijds aan vakstudie gedaan. ZIERIKZEE Steve Flahman in coffeebar Youth for Christ De Britse zanger/gitarist Steve Flashman treedt aan het eind van de ze week tweemaal op in Zierikzee. Deze gospel-artiest zal vrijdagavond 30 november een koncert verzorgen voor de leerlingen van de Chr. Mavo In 1948 kwam de eerste (Ameri kaanse) Linotype-zetmachine en na 19 jaar handzetter te zijn geweest, nam Van der Schelde fluks plaats achter deze gigant, toen een wonder van typografisch reproduktievermo- gen. In 1954 al kwam de Engelse versie van de Lino, in 1959 gevolgd door een tweede Amerikaan. Na uitbreiding was er altijd een overkapaciteit, maar dat duurde altijd maar even. De heer Van der Schelde werd in 1959 voorman machinezetterij. Werk Hij was „goed voor" allerlei adver tenties en de tekst voor alle voorko mende drukwerken, en daar waren vaak verdraaid lastige bij. Juist in deze branche kwam het ooit geleerde uit de handzettijd goed van pas. Dat mac^inewerk: „eentonig", werd wel gezegd, maar „met mogelijkheden tot kreativiteit", vond Van der Schelde. De tijd op de drukkerij - recente lijk vermeldden wij het uitvoerig - heeft echter niet stilgestaan. Overgeschakeld werd op het offset- procedé; gewoon een „must" om bij de tijd te blijven, maar Van der Schelde zal die nieuwe periode op het bedrijf niet meer r'eemaken. Eén „Lino" is op de zaak nog over gebleven en geen wonder, dat de ju bilaris daar de laatste weken nog veel aan te vinden was en - zowaar zo nu en dan weer aan de handzetbok. Toch fijn, dat bij zijn scheiden, nog een mooi stuk ambachtelijk werk be waard blijft ook. De VUT levert Van der Schelde één jaar vervroegd pensi oen óp en dat mag dan ook wel na vijftig jaar. Maar - dat moet hij nog wel kwijt - de Typografenbond heeft altijd veel voor zijn mensen kunnen doen: werktijdverkorting, meer va kantie e.d. Het verplichte lidmaat schap is echt zinvol gebleken in de praktijk, vooral ook door de c.a.o.'s. die landelijk tot de beste behoren. Redaktie De redaktie heeft veel met de heer Van der Schelde te maken gehad. Hij was (en is) een streng man voor zich zelf, maar ook voor anderen. In dit opzicht een man van de „ou de stempel", met alle professionele deugden, die vroeger heel gewoon waren, maar soms (denkt men wel eens) schaarser worden in deze tijd. „Ergens een „kei van een vent"; anders kom je ook niet aan die vijftig jaar. Het bedrijf verliest in hem een eminente kracht, die ook nog tijd vond wat aan kerkelijk werk te doen (2x ouderling in de hervormde ge meente en 8 jaar scriba). Sinds 1956 is hij administrateur van het hervormd verenigingsgebouw. Ze (die van L. O.) zwaaien hem zaterdag uit; het is een beetje of een periode wordt afgesloten! en op zaterdag 1 december verzorgt hij hét programma voor de coffeebar van Youth for Christ, die (elke eerste zaterdag van de maand) in „De Licht boei" aan de Poststraat wordt gehou den. Steve Flashman, afkomstig uit Londen, is niet enkel zanger. In 1978 voltooide hij zijn studie voor predi kant en sindsdien werkt hij als fullti me muzikant-evangelist. Hoewel hij ervan houdt zijn stijl van spelen zo gevarieerd mogelijk te houden, gaat zijn voorkeur uit naar de harde rock muziek. Hij staat bij de Britten dan ook bekend als „The Rockin' Rev", wat zoveel betekent als „de swingen de dominee". Op zijn muzikale evan- gelisatietochten heeft hij het podium gedeeld met gospel-grootheden als, Barry McGuire, Randy Stonehill en de groep Nutshell. Openbare bestuursvergadering Dinsdag 11 december houdt de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland een openbare bestuurs vergadering in de Zeeuwsche Her- berghe. Deze vergadering zal een informatie/gespreksavond zijn over het onderwerp: welzijnsplanning voor het jeugdwerk, met als thema „Welzijn dicht bij U?! De inleider de ze avond is Cor van Woerkom, func tionaris van Salco-Zeeland en advi seur van het bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Presentatie-avond E.O. In de Gereformeerde Kerk aan de Hogezoom 5, te Haamstede zal don derdag 29 november een presentatie avond van de Evangelische Omroep worden gehouden die in het teken zal staan van het Evangelie. Sprekers deze avond zijn ds. W. Hessels, predikant te Alblasserdam en ds. B. Oosterbroek, predikant te Haamstéde. Er zal ook veel aandacht worden besteed aan koor- en samen zang. Muzikale medewerking wordt verleend door het jeugdkoor „Sja- lom" uit Zierikzee, onder leiding van At de Jonge, Paul Hofstede, bariton en Jan van der Velde, orgel. De alge hele leiding is in handen van de heer A. A. Baanstra. Alle belangstellen den zijn van harte welkom en de toe gang is vrij. Voor tijd: zie agenda. Inbraak In de nacht van dinsdag op woens dag werd ingebroken in de Super markt van heer Krijnse Locker op de Ring in Haamstede. De daders ver schaften zich toegang door via een raam binnen te klimmen. Er werd een bedrag van 4.000,- van de eige naar buit gemaakt, evenals een be drag van 4.000,- behorende tot de plaatselijke middenstandsvereni ging. Dit bedrag was bijeen gebracht in verband met de lopende St.- Nikolaasaktie. Van de daders ont breekt elk spoor. RENESSE Bijzondere jeugddienst Zondag 2 december, 9.30 uur, zal in de Hervormde kerk te Renesse een bijzondere jeugddienst worden ge houden die onder leiding staat van pastoraal medewerker te Ou werkerk de heer M. J. Rouw. Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door het koor en combo „Ichtus" uit Goes. Het thema van deze dienst is: „Klopt jouw hart ook vol verwach ting". BROUWERSHAVEN Ophalen oud papier De sportvereniging Brouwersha ven haalt zaterdagochtend (vanaf 9 uur) weer oud papier op. Wilt u het s.v.p. gebundeld aan de weg zetten? UTRECHT. De ANIB, Bond van ge handicapten en arbeidsongeschikten, vindt dat nieuwe kortingen op de so ciale uitkeringen zullen leiden tot fundamentele wijzigingen in het stel sel van die sociale uitkeringen. NÜTH. In een woning aan de Mari- astraat in Nuth zijn vier in een af gesloten ruimte verblijvende bewo ners dinsdagavond als gevolg van ko lendampvergiftiging bedwelmd ge raakt. Eén van hen, de 48-jarige W. Coffa is om het leven gekomen. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Navo-raad heeft, naar van gezaghebbende Amerikaan se zijde vernomen wordt, woensdag in Brussel overeenstemming bereikt over een voorstel tot modernisering van de kernbewapening in Europa, gekoppeld aan een reeks voorstellen aan het oostblok inzake beperking van de bewapening. TOKIO. Iran zal zijn olievelden vernietigen wanneer de Verenigde Staten militair ingrijpen om de gijze laars in de Amerikaanse ambassade te bevrijden dit heeft de Iraanse mi nister voor oliezaken Ali-Akbar Móinfar dinsdag gezegd in een vraag gesprek met het Japanse dagblad „Maicichi Shimbun". TEHERAN. Iran heeft een nieuwe minister van buitenlandse zaken. Het Iraanse persbureau Pars maakte woensdag bekend dat Sadegh Ghotb- zadeh, lid van de revolutionaire raad, deze funktie heeft overgeno men van Abdoel Hassan Bani-Sadr, die de portefeuille van buitenlandse zaken sinds het heengaan van de re gering van premier Mehdi Bazargan. Wat zij in haar Schouws-Lekker- kerks dialekt verhaalt is op zich niet hilarisch, maar de manier waarop zij een en ander verwoordt brengt de toehoorder aan het lachen. Het zal vrijdag dus bovendien een vrolijke dag worden, als 's morgens haar verjaardag wordt gevierd in Rusthuis „Duinoord", waar de honderdjarige op kamer 111 woont, en 's middags onder anderen Com missaris Boertien - die zelf ook wel van een grapje houdt - en burge meester N iemantsverdriet-Leenheer haar in de rekreatiezaal van de Gere formeerde kerk komen feliciteren. 's Avonds is er in dezelfde zaal in de Geref. kerk gelegenheid Haamste- des oudste inwoner geluk te wensen tijdens een algemene receptie. Op kamer 111 vertelt mevrouw Kik naar lijf en leden nog behoorlijk mee te kunnen. Om dat te staven merkt zij op „De Nieuwsbode nog zonder bril" te lezen. Altijd leuk om te horen, natuurlijk, en een prima „binnenkomer". Lekkerkerk De hoogbejaarde dame is in Lek kerkerk geboren. „Net als onze nieu we burgemeester, mevrouw Nie- mantsverdriet;" dat is zo'n lieve klant", voegt ze eraan toe, want zij heeft al snel sympathie opgevat voor de eerste burgeres van haar gemeen te. „Maar met mevrouw Everwijn kon ik ook bijzonder goed overweg". Wat de honderdjarige zich van haar jeugd in het bijzonder herinnert is het schoolreisje, dat ze maakte toen ze negen was. „Dat in die tijd mee te mogen maken was een voorrecht, want schoolreisjes waren negentig jaar geleden een zeldzaamheid. We gingen»naar Rhenen en aten van die lekkere krakers (okkernoten) onder weg, die had je toen nog." Haamstede Na haar jeugd trok ze weg uit haar geboortestreek, richting „eilanden". Dat had zo zijn redenen. „Mijn opa was schatrijk, maar 't was geen beste. Nooit heb ik iets van hem ge kregen. Maar als huishoudster heb ik „Waarom maken we geen positief gebaar naar Poortambacht", vond de heer H. Asma, „een fijn houten ge bouwtje, een noodlokaal of zo, neer gezet op de gereserveerde grond. Dan kan „de club" zich waarmaken". Hij bestreed, dat de plannen van „Poort ambacht" in eerste instantie uitgin gen naar een centrum van vijf/zes ton, zoals wethouder P. de Rijke in zijn antwoord op de algemene be schouwingen stelde, „Gemeentewer ken dacht aan dit bedrag", aldus de heer Asma, „De Poortambachters niet". Irreëel Burgemeester Th. H. de Meester vond het echter irreëel om van de be treffende grond maar 500 van de x- duizend m2 te gebruiken. De heer Groen herinnerde er nog eens aan, dat de zaak na vele gesprekken eigenlijk rond was, tot dat financiële gedeelte om de hoek kwam kijken. Hij dacht dat bij de grondverwerving voor de nieuwe sportvelden wel een bedragje voor Poortambacht zou kunnen overblij ven, maar benadrukte toch -dat zijn fraktie veel over heeft voor de sport en voorstellen daarte nooit heeft af gestemd. Het kollege denkt in het verlangen toch wat centjes bij elkaar gespaard. Daar zaten ze in mijn omgeving ech ter op te loeren en toen ben ik wegge trokken." Sindsdien woont me vrouw Kik in Haamstede. In 1928 huwde zij Frans Kik. Op dat, kinderloos gebleven huwelijk van Poortambacht heel erg mee, was uit het antwoord van wethouder De Rijke al gebleken, maar zowel het kollege als de raad dient volgens hem de vleugels uit te strekken over de gehele gemeente, vandaar dat een ak- kommodatie voor de gehele bevol king belangrijker wordt geacht. In dit geval wees hij nogmaals op het aantal panden in de binnenstad, dat In de toekomst komt leeg te staan. CDA-fraktieleider L. S. P. van Velthoven was het daar gloeiend mee eens. „Geen separisme" Hij zei tevens sterk tegen een „vorm van separisme" te zijn in een kleine gemeente als Zierikzee. Het was hem bovendien, na informatie, gebleken dat er in de binnenstad van Zierikzee voldoende gelegenheid is tot het huren van zalen tegen een re delijke prijs, waarvan ook de inwo ners van Poortambacht gebruik kun nen maken. Ook hij wilde de uitbreiding van de sportvelden, waarvan ook veel Poortambachters profiteren, voor rang verlenen, want dat komplex „schreeuwt om uitbreiding". Hij pleitte er in dit opzicht voor om van een totaalplan steeds deelplannen te realiseren. ziet ze met tevredenheid terug. „Ik had een goede man, al ging hij hier en daar wel voor verwaand door, maar dat kwam omdat hij weieens een reisje maakte." Dat ze geen kinderen heeft gekregen noemt ze zelf „geluk kig". Haar man, die 46 jaar geleden overleed, had wel kinderen uit zijn eerste huwelijk en zodoende heeft de ze hoogbejaarde Haamsteedse, zoge zegd, „stief-kleinkinderen". „Ik ben goed voor de kleinkinderen van mijn man en dan kun je je hoofd rustig neerleggen," vindt zij. Dat ze honderd wordt vindt me vrouw Kik niet zo heel bijzonder. „Ik ga me er niets door verbeelden. Bij honderd en tien, dan ga ik pas mee tellen Mevrouw Adriana Kik-Nohel wordt a s. vrijdag honderd jaar. Sinds twaalf jaar verblijft zij in het rusthuis ..Duinoord" te Haamstede. HAAMSTEDE. Op vrijdag 30 november viert me vrouw Adriana Kik-Nobel uit Haamstede haar hon derdste verjaardag. Een heuglijk feit dat de jarige wel erg intensief zal beleven, want ze is nog uitermate vitaal en helder. Ze praat vlot, als een spraakwaterval, laat er haar kopje thee voor koud worden. Haar verteltrant is humoristisch, in die zin dat ze grappig is en niet zo zeer geestig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4