Groen licht voor nieuw verpleegtehuis kan nog dit jaar verwacht worden ty Verkeersvragen leiden tot uitgebreid antwoord VLAAMS „KLIEKSKE" IN BROUW Aktiviteiten in Corneliastichting- Samenwerking ziekenhuizen Goes-Zierikzee Geld lenen? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie PZEM-tentoonstelling Hypotheek? vraag het aan Bij de Vaate jj Bij de Vaate -9 Assurantie Ledenvergadering C.D.A.-verband Westerschouwen STREEKNIEUWS PvdA wordt oponthoud verweten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1979 Nr. 22616 3 ZIERIKZEE, 28-11. „Wij verwachten nog dit jaar een po sitieve reaktie van de staatssekretaris op onze aanvraag voor nieuwbouw. De gemeente houdt zich positief bezig met het grondverwerven en het bestuur beraadt zich over de definitieve architektenkeuze". bracht aan de minister van volksge zondheid, evenals het Centraal Or gaan voor Ziekenhuisvoorzieningen (C.O.Z.). Weliswaar adviseert de Provincia le Raad groen licht te geven voor een verpleegtehuis met 140 bedden 80 voor somatisch zieken en 60 voor psychisch gestoorde patiënten), maar het C.O.Z. doet het advies een tehuis met 150 bedden te laten bouwen, met de restriktie van 30 bedden in ruw bouw met een geleidelijke ontwikke ling. Het bestuur van de Cornelia stichting ziet meer in dit laatste ad vies, omdat alle andere voorzienin gen dan ook op die kapaciteit van 150 bedden afgestemd kunnen worden. De heer A. Schouw (Foto: Zierkzeesche Nieuwsbode) Aan het woord de heer A. Schouw, direkteur van de Corneliastichting. Op de aanvraag voor nieuwbouw van een pleegtehuis met 150 bedden heeft de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid positief advies uitge- Vervolg van pag. 1 Verder: de vertegenwoordigers van de gemeente Zierikzee in de Raad van Bestuur, worden uitgenodigd die handelingen te verrichten, die nood zakelijk worden geacht, ten einde te komen tot één ziekenhuis organisatie, voorzover dit niet in strijd is met de belangen van de volksgezondheid in de regio, met in achtneming van de voorschriften, die de huidige gemeenschappelijke rege ling stelt omtrent wijziging c.q. op heffing. Waarom zo vlug „Vanwaar heeft deze zaak zo'n spoedeisend karakter", vroeg de heer L. S. P. van Velthoven (CDA) zich af, die zich overigens evenals de andere raadsleden achter het voor stel stelde, wanneer dit een eerste aanzet zou vormen tot het voort bestaan van het Rode Kruis zieken huis. De heer De Meester, tevens voorzit ter van het ziekenhuis-bestuur, ant woordde dat het dringend gewenst is zo snel mogelijk een hardere formu lering tot onderzoek van de fusie op te stellen, omdat het COZ de huidige argumentatie te zwak vindt en daar om niet accepteert. Pas maandagmiddag vergaderde het ziekenhuisbestuur over deze kwestie, maar men was het er over eens dat de verzwaring zo snel moge lijk dient te worden opgesteld, zodat alle zes betrokken gemeenten een zelfde verklaring in de raad kunnen brengen. De voorzitter voelde zich be zwaard, dat het onderzoek was ver traagd door deze te zwakke formule ring en uitte zijn spijt tegenover het Rode Kruis, dat het oneens was ge weest met deze voorzichtige opstel ling. Wanneer de zaak nu met spoed wordt afgehandeld, kan het zieken huis „De Bevelanden, geen verwijt maken over vertraging. Bovendien is er dan een redelijke kans dat het COZ wèl medewerking verleent in de kosten van het onderzoek. Desgevraagd liet de voorzitter we ten, dat bij de nieuwe bestuurssa menstelling niet gerekend kan wor den op een fifty-fifty verhouding tus sen Goes en Zierikzee: het ziekenhuis „De Bevelanden" is nu eenmaal gro ter Advertentie - Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw gezinsbudget? - Vertrouwelijk en snel geregeld? Bel even 01 110-2577 HavenparJc 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 Nauwe samenwerking Het nieuwe verpleegtehuis zal ver rijzen in de direkte nabijheid van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Een belangrijk aspekt, daar beide inrich tingen tot een optimale samenwer king kunnen komen. De heer Schouw onderstreept het belang van die sa menwerking, maar wijst ook op het feit dat de nieuwe Corneliastichting als geheel zelfstandig verpleegtehuis gezien moet worden. De direkteur gebruikt de omschrij ving „schrijnend tekort" als ant woord op de vraag hoe het met de pri- vecy voor de bewoners van de huidi ge Corneliastichting is gesteld. „Er wonen te veel mensen in te kleine ruimten. De Corneliastichting voldoet niet helemaal aan de eisen voor een goed geoutilleerd verpleegtehuis. Verple ging en medische verzorging zijn heel goed, maar buiten de verpleging ver dienen andere zaken de aandacht", aldus de heer Schouw. Hij betreurt het, dat de leefwereld van de bewo ners beperkt moet blijven tot een stoel naast het bed. Indikatie-kommissie De Corneliastichting beschikt over 64 bedden en 17 bedden voor de „historisch" gegroeide bejaardenaf- deline. Uit het jaarverslag van de Indikatie-kommissie - de mensen, die de aanvragen voor opnamen in be jaardentehuizen c.q. verzorgingste huis bekijken - blijkt dat het afgelo pen jaar slechts 13 van de ruim zestig in aanmerking komende personen een plaatsje konden krijgen. De Indikatie-kommissie maakt in dit jaarverslag verder de opmerking dat het als een groot gemis wordt er varen dat er slechts een minimale op- vangmogelijkheid is voor opname in een verpleeginrichting en voor de mente bejaarden. Deze laatste groep is aangewezen op „De Werfkampen" in Rilland-Bath. „Het gevaar van opname aldaar is, dat.alle kontakten wegvallen", zegt de heer Schouw. Hij vertelt dat de ment wordende bejaarden, die reeds in de Corneliastichting wonen, zo lang mogelijk kunnen blijven omdat ze niet vooruit geholpen worden met overplaatsing naar „De Werfkam pen". Anderzijds wijst de direkteur erop,dat ook het belang van de soma tische patiënten in dit verband niet uit het oog verloren mag worden. „Een goed geoutilleerd verpleeghuis met beide afdelingen zou de oplos sing betekenen", aldus de heer Schouw. Als de goedkeuring voor nieuwbouw inderdaad nog dit jaar wordt gegeven, verwacht hij dat ge durende het gehele vojgende jaar de plannen nader uitgewerkt zullen worden en de bouw in 1981 zal aan vangen. „Als alles heel vlot loopt, kunnen we begin 1983 het openings feest houden". Uitbreiding ontspanningspakket „Als alles heel vlot loopt", zegt de heer Schouw. Dat betekent dat in elk geval nog ruim drie jaar in de huidi ge Corneliastichting verpleegd en ge woond moet worden. Zoals reeds ge zegd, verdient juist dat aspekt wo nen en leven aandacht en verbete ring. Daar wordt thans dan ook hard aan gewerkt. In de Corneliastichting zijn sinds kort twee vakkrachten op het gebied van ontspanning en bezig heidstherapie werkzaam. Het zijn mejuffrouw M. A. C. Meijmers en me vrouw J. ten Klooster-Boogert, die beiden hun opleiding volgden in Eden. Hun werk bestaat uit het zoe ken naar mogelijkheden en realise ren van -uitbreidingen van het psycho-sociale leven voor de bewo ners. In de praktijk betekent dit dat er sinds enige tijd diverse aktiviteiten op het gebied van ontspanning van de grond zijn gekomen. Zo werd be gin november in samenwerking met de dames van de U.V.V. gestart met een bejaardensoos op de dinsdagmid dag in de verbouwde zusterslefter, die uitstekend voor dit doel geschikt bleek. De dames Meijmers en Ten Klooster wisten ook te bewerkstelli gen, dat vanuit de bewoners een Ont spanningskommissie werd opge richt. Andere aktiviteiten die uit de ze initiatieven voortvloeien zijn bij voorbeeld een dia-middag, een be zoek aan het bejaardentehuis „Bor- rendamme" en wat meer aandacht aan de traditionele Sinterklaas- en Kerstvieringen. Gegevens voor opname Wat betreft gegevens voor opname van patiënten kon de heer Schouw mededelen, dat volgende week een afronding van het gesprek met de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening verwacht kan worden. Met de ze kontakten beoogt men ook de mensen, die werkzaam zijn in de eerste lijnsgezondheidszorg, bij het opnamebeleid te betrekken, daar de zen belangrijke gegevens kunnen aanvoeren. De direkteur wijst verder op de praktische problemen, die zich voor kunnen doen door opname, doordat iemand uit zijn eigen leefsi tuatie wordt weggenomen. Ter oplos sing van die praktische problemen zijn er kontakten met de wijkverple ging en het maatschappelijk werk. Tenslotte zei de heer Schouw ver heugd te zijn over het feit, dat de „witte vlek" op het gebied van mid delbaar en hoger beroepsonderwijs voor verpleegkundigen in Zuid-West- Nederland in de nabije toekomst waarschijnlijk ingevuld gaat wor den. Op initiatief van het Zeeuwse Kruis wordt verder ook gewerkt aan de instelling van een Provinciale Ge- reatrische Dienst. De Corneliastich ting is betrokken bij het eerste over leg in dezen. Mia Meijmers en Janny ten Klooster zijn de twee vakkrachten voor de ont spanning en bezigheidstherapie in de Corneliastichting. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OUWERKERK, 27-11. In het dorps huis in Ouwerkerk werd dinsdag, voor de eerste maal in de provincie, de tentoonstelling van de P.Z.E.M. ingericht. De expositie heeft als the ma „Energiebesparing". Door middel van informatiepane len wordt het publiek op de hoogte gesteld. Zo wordt aangetoond hoe de energie wordt aangevoerd door' hoogspanningskabels in de grond, door aardgas en waterbuizen. Mede gedeeld werd dat 83% van de „ener- giekoek" naar de woningverwar ming gaat. Aandacht wordt tijdens deze expo sitie ook besteed aan de „warmtelek- ken," kieren, muren, ramen, dak en vloeren. De invloed van deze warmte lekken kan zeer beperkt worden door het aanbrengen van dak- en vloerisolatie, dubbelglas, voorzetra men, borstwering en spouwmuren. Verder werd de aandacht gevestigd op het feit, dat ook de techniek helpt energie te besparen, bijvoorbeeld nieuwe T.L.-buizen, spaarschake- laars en klokthermostaten. Twee vertegenwoordigers van de P.Z.E.M. verzorgden een uitgebreide toelich ting bij deze tentoonstelling. De na druk werd ook gevestigd op de slag zin: „Wijzer met Energie, met de energiewijzer". Het Vlaams volksmuziekensemble ,,'t Kliekskehier gefotografeerd met Brouv> se monumenten op de aehtegrcmd - treedt zaterdag 1 december op in het Tonnemaga- zijn te Brouwershaven, Dit is de eerste voorstelling in het kader van de spreiding van de Z. V. U.-evenementen in de regio. Dit unieke volksmuziek-ensemble is uit de Ne derlandse theaters niet meer weg te den ken. Het succes van de avondvullende op tredens (en de vele schoolvoorstellingen) danken Rosita Tahon, Herman Dewit, Os wald Tahon en Wüfred Moorven ongetwij feld aan de oorspronkelijkheid van het re pertoire, aan de bekoring, die van de oude instrumenten uitgaat, aan de virtuositeit waarmee ze die tientallen instrumenten bespelen en de aanstekelijke wijze, waarop Herman Dewit de programma's presen teert. De groep bestaat nu tien jaar en genir ket Europese vermaardheid. Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? Vraag vrijblijvend informatie. Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 HAAMSTEDE, 27-11. In de Winterkerk van de Ned. Herv. Kerk te Haamstede werd voor de 6e keer een ledenvergadering: van het C.DA.-verband Westerschouwen gehouden. VELDHOVEN. De ambtenaren ver eniging Arka is bereid tot loonmati ging, maar niet als ambtenaren en trendvolgers opnieuw extra worden belast. Dit zei Arka-voorzitter drs. A. M. J. C. Aarts op een congres van deze bond in Veldhoven. Voorzitter de heer J. C. Braber opende de vergadering met het lezen van een bij belgedeelte en gebed. Dow de sekretaris werden diverse komende aktiviteiten toe gelicht. Hij benadrukte de ophanden zijnde definitieve fusie van A.R.P.-C.H.U. en K.V.P. in 1980. Dus het CDA. „Onder één dak". ZIERIKZEE Sinterklaasfeest „All Ready" Vrijdagavond 30 november houdt de korfbalvereniging All Ready een Sinterklaasavond voor heer jeugdige leden in de leeftijdsgroep 6-10 jaar. Plaats van de feestelijke bijeen komst, waar ook een „bekende fi guur" aanwezig zal zijn en diverse spelletjes worden gedaan, is „De Lichtboei" aan de Poststraat. Sinterklaasfeest De U.V.V. houdt dinsdagavond 4 december een Sinterklaasfeest in hun gebouw aan de Kerkhof z.z. Soos-bezoekers en ouderen boven de 65 jaar zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Voor de kaskontröle werd een nieuwe kommmissie gevormd. Vele gemeenteza ken werden vervolgens met de wethouder en fraktieleden doorgesproken. Te noemen zijn: woningbouw, waterwingebied, opstelling fraktie in de gemeenteraad. Andere frakties Over de samenwerking mert andere frakties bleek uit de diskussie dat de juiste weg niet altijd even makkelijk te vinden is. De samenwerking met de Ref. Unie is goed te noemen. Het fungeren van het CDA. in de ge meente Westerschouwen en op Schouwen- Duiveland zal in de toekomst de nodige aandacht blijven vragen. De vergadering respecteerde de houding van elk C,DA. fraktielid als het om eigen, inzich^gaat. Gebleken is dat mén in grote eensgezindheid medebestuurt en gemeen tebelangen behartigt waarbij het algemeen belang voorop blijft staan. Aandacht werd gevraagd voor de jonge- reninbreng en C.DA.-verband waarbij ho pelijk deze winter nieuwe initiatieven on dernomen zullen worden. Bij de rondvraag bleek dat o.a. ongerust heid bestaat over de vermeende groeiende ruimtelijke vervuiling in de Kop van Schouwen. De geanimeerde vergadering werd besloten met de mededeling dat bin nenkort een ledenwervingsaktie gevoerd gaat worden. ZIERIKZEE, 27-11. Wanneer wij destijds het „Ver keersplan binnenstad 1971" konsekwent hadden kunnen uitvoeren, dan hadden wij het loopstratengebied reeds lang kunnen uitbreiden. Nu is het helaas bij een eerste fase gebleven." Aldus antwoordde burgemeester Th. H. de Meester dinsdagavond tijdens de raadsvergadering op de algemene beschouwing van de PvdA, waarin de frak tie onder het hoofdstuk verkeer zegt voorstander te zijn van een „beleid waarin fietsers en voetgangers meer ruimte moeten krijgen dan zij nu hebben." De burgemeester dacht in zijn ant woord aan de ingebrachte bezwaren van Pvd A-zij de tegen hét bestem mingsplan Havenkwartier, dat hier door volgens zijn zeggen twee jaar werd vertraagd, en: „Ook aan de ak- ties tegen het parkeerterrein Mossel boomgaard, dat wij nu voor geen geld meer zouden willen missen. Ge- lukkig, heeft in dit geval het gezond verstand gezegevierd!" Fietsroute „Wat betreft de aanleg van een fietsroute van de wijk Poortambacht naar de stad zijn wij het niet eens met het reeds eerder onderzochte voorstel om een fietspad aan te leg gen langs de Nieuwe Kooiweg", ver klaarde hij. „Dit betekent namelijk dat de gracht aldaar gedeeltelijk ge dempt moet worden en dat zal dan ze ker weer op bezwaren van anderen stuiten. De route door het noorde lijkste en rustigste gedeelte van de stad zal evenwel naar onze overtui ging geen grote verkeersproblemen opleveren." Op de opmerkingen van de PvdA, dat een doorbraak Raamstraat-Laan van St. Hilaire niet past in een beleid ten gerieve van fietsers en voetgan gers, zei de burgemeester niet tc be grijpen waar deze gevolgtrekking op gebaseerd is. „Nog sterker: het slaat nergens op. Elk beleid dat nastreeft een gerichte doorstroming te bevorderen en het centrum van de stad zoveel mogelijk te ontlasten, komt toch zeker ook de fietser en voetganger ten goede. Niet redelijk Wij zijn dan ook van mening dat de voortdurende pogingen van de PvdA om de doorbraak Raamstraat-Laan van St. Hilaire te dwarsbomen, niet gebaseerd is op enig redelijk argu ment. Het is bovendien één van de enige, reële mogelijkheden om op kortere termijn de Hoofdpoortstraat enigs zins te ontlasten van inkomen en be dienend verkeer." „Als de Partij van de Arbeid voor stander is van uitbreiding van het voetgangersgebied in het centrum van de stad zal zij moeten beseffen dat er voorzieningen getroffen moe ten worden om het verkeer uit het centrum te doen afvloeien naar de buitenkant van de stad ei naar de parkeerterreinen binnen en buiten de oude stad. Verkeerschaos „In dat licht was destijds ook de verbreding van het roendal en de doorbraak Paardenstraat bedoeld. Als wij zonder deze voorzieningen nu de Mol en de Melkmarkt voor het au toverkeer gaan afsluiten, dan voor zien wij nog chaotischer ver- keerstoestanden in de binnenstad, dan nu menigmaal optreden", aldus de burgemeester. Fraktievoorzitter J. Groen noemde het een „emotioneel verhaal" en vond, dat men in de eerste plaats niet moet proberen het verkeer aan te passen aan de oude stad, het straten- patroon moet blijven." „Maar het moet ook niet onmogelijk worden ge maakt", antwoordde de heer De Meester. „Van eenrichtingsverkeer- en parkeerverboden trekt men zich, vooral in de zomer, geen bliksem aan." Hij had liever gezien dat het 'verkeer in bepaalde banen was ge leid: „Dat uit '71 was een knap plan!" Parkeerterreinen De burgemeester kon zich goed vin den in de WD-beschouwing over het loopstratengebied en vond het jam mer dat het parkeerterrein Baden Powellweg door de plannen voor de nieuwe scholenbouw niet verder kan worden uitgebreid, terwijl ook het parkeerterrein Mosselboomgaard voor een deel geblokkeerd is door de tijdelijke vestiging aldaar van de school „Binnen de Veste". Hij onderkende de verkeersproble matiek van de Calandweg, maar het aanleggen van drempels in een door gaande weg is niet mogelijk. In de verkeerskommissie zal op dit pro bleem worden teruggekomen. Geen „midi-bus" Het inzetten van de „midi-bus" blijkt niet zinvol te zijn, omdat zelfs de kleinere buurtbus al moeilijkhe den heeft in de nauwe straten. Hij wees op het grote succes van de buurtbus, die naar zijn mening ook door inwoners van Malta kan wor den gebruikt. Door een aanvullend trajekt (om streeks mei) op de normale lijndienst van de Z.W.N. zal Poortambacht wor den opgenomen in het streekvervoer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3