Kollege gaat diep in op vragen tijdens algemene beschouwingen VEEL KOSTEN EN ENERGIE, MAAR WEINIG RESULTAAT DOOR KWELWATER AGENDA Gemeenteraad Zierikzee Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie Maatregelen Staatsbosbeheer Ouwerkerk Zuivering oppervlaktewater POSEIDON l VllLlil 1 lil De gastarieven 2 ZIERIKZEE, 27-11. Het kollege van B W heeft op de dinsdag gehouden begrotingsvergadering, uitvoerig geantwoord op talrijke vragen in een vorige vergade ring, door raadsleden gesteld, in het kader van de alge mene beschouwingen. Eerste spreker was in dit ver band, de voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester. Ter sprake kwam de regionale brandweer. Op een vraag van de heer Spren- gelmeijer (ook de VVD sneed dit thema aan), deelde de voorzitter mede dat ter zake reeds enkele jaren overleg heeft plaats gehad met de burgemeesters in de regio en St. Philipsland, de kolleges van B W en de brandweerkommandan- ten. Laatstgenoemden hebben laten weten dat zij voelen voor deelname aan de regionale brandweerkring Midden- en Noord-Zeeland. De regio-Vereniging van Bevelvoe renden verzocht reeds om aanslui ting. Voordelen zijn: een beroep te kunnen doen op een deskundige staf, centrale alarmering, waardoor de af zonderlijke brandweren worden ont last, beschikbaarheid van zwaar ma terieel, terwijl toch het kommando blijft in handen van de gemeentelij ke kommandant. Het gaat geld kosten, maar er zijn subsidieregelin gen. Rijksweg „N 59" De heer Geleijnse attendeerde op de naamduiding Rijksweg 18, gedeel te Grevelingendam-Zierikzee.ten on rechte aangeduid als Rijksweg A 59; binnenkort wordt dit Rijksweg N 59. Voor dit deel komen er korte ter mijnregelingen en worden incidente le verbeteringen gerealiseerd. Verder wordt een langere termijn visie ontwikkeld, door middel van een tracénota. Overleg met de ge meente is toegezegd. Verzocht werd om planologische aanpassing in ver band met het verleggen van de Pro vinciale Weg naar ,,De Val", vanaf de afslag bij het Shell-station tot aan de Zeelandbrug. Nog eens ziekenhuis Nog eens kwam het ziekenhuis ter sprake, een zaak die de voortdurende zorg heeft van het kollege. G.S. van Zeeland - een gunstige ontwikkeling - hebben in hun advies gepleit voor één centrum-ziekenhuis op Walche ren en één centrum-ziekenhuis te Goes, werkend in een hecht samen werkingsverband met het basiszie kenhuis te Zierikzee. Ter zake werd ook een vergadering gehouden van de Kommissie voor de Volksgezond heid, waarop alleen burgemeester F. G. A. Huber van Goes pleitte voor de totstandkoming van één topzieken- huis in de regio Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland. Burgemeester Th. H. de Meester heeft deze onzalige gedachte met kracht bestreden. Hij wist wel zeker dat heel veel oud-patienten in onze regio voor de stelling van de heer Hu ber geen goed woord zullen over heb ben. De heer Huber (nota bene) heeft zit ting in de Provinciale Raad voor de volksgezondheid, „teneinde in de raad de visie van de gemeenten te vertolken ten aanzien van de Volks gezondheid in deze provincie". ,,De man mist gewoon de objektiviteit, ja zelfs het inzicht in de regionale pro blematiek en begrip voor de specifie ke ziekenhuissituatie in Zeeland", aldus de burgemeester. Heel anders is het advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid: ,,een sprei ding van de ziekenhuizen in Zeeland is meer noodzakelijk dan in andere regio's van Nederland", mede gelet op het zeer hoge percentage bejaar den. Prov. Staten verder ondersteun den het regio-advies, dat inhoudelijk betekent het voortbestaan van het ziekenhuis te Zierikzee. De 20,-- bijdrage Wat de zakelijke kant van het zie kenhuis betreft, deelde de voorzitter mede, dat een aantal deelkrachten is afgevloeid. De beddenbezetting is Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? - Overzichtelijk in een mooie map? Bel even OU 10-2577 Hayrnpark 2^ - Zierikzee Telefoon 01110-2577 toegenomen. Er is een uitstekende samenwerking met ,,De Beve- landen" op alle niveau's. Gewerkt wordt thans met een kleiner perso neelsbestand en met een hoge bed denbezetting. De grote tekorten in 1978 en in de begroting 1979 hebben geen struktu- eek karakter. De voorspelling is der halve niet te gewaagd, dat de ge meentelijke bijdragen van 20,- vol doende zullen zijn om het ziekenhuis te financieren. Een dankwoord werd toegevoegd jegens allen, die zich voor het zieken huis inzetten, inzonderheid ook de direktie. Woningbouw In Zierikzee heeft relatief veel soci ale woningbouw plaats gehad en de sub-kommissie gemeentelijke bestemmingsplannen dringt aan op een evenwichtige verdeling tussen sociale bouw en vrije sektorbouw. In Poortambacht VII en VIII is uitge gaan van plm. 60% gesubsidieerd en plm. 40% ongesubsidieerd. Bejaarden Voor een nieuwe huisvesting van bejaarden (vervanging bejaardenoor den) draagt de gemeente gronden, verworven aan de noordzijde van de Hoge Molenstraat over aan de Neder landse Centrale Huisvesting Bejaar den. De N.C.H.B. heeft opdracht ge geven voor een schetsplan. Wellicht wordt eerst één vleugel gebouwd om de bejaarden daarin tijdelijk te vesti gen, dan het oude gebouw te slopen en aldaar nieuwbouw te plegen. De nieuwe Corneliastichting komt naast het Rode Kruis ziekenhuis en zal worden ingericht met een kapaci- teit voor 150 patiënten, 60 somati sche, 60 psycho-geritische patiënten en 30 reservebedden. Voor de oude gebouwen is nog geen passende bestemming gevonden (mo gelijk voor onvolledige gezinnen en alleenstaanden). Mogelijk kan „Be ter Wonen" hiervoor worden ge ïnteresseerd. Betonmortelcentrale Een slepende zaak is de overplaat sing van de betonmortelcentrale, want de totstandkoming bestem mingsplan Zuidhoek verloopt zeer moeizaam. De laatste bezwaren ko men van de zijde van de landbouw en de milieuorganisaties. Deze gang van zaken vervult het kollege met zorg, ook t.a.v. uitbreiding bestaande be drijven en overplaatsing van milieu- hinderlijke bedrijven uit de bin nenstad. Een subsidiemogelijkheid voor overplaatsing centrale wordt onderzocht. Aan een aantal onderwerpen is in de begroting geen aandacht geschon ken (bezwaar P.v.d.A.); een aanbie dingsbrief echter is een puur gemeen telijke beleidsstuk, waarin andere (algemene) zaken niet passen. Vol doening is er bij het kollege over de opvang van de Vietnamese boot vluchtelingen. Vervolg van pag. 1 wordt door middel van fasering het Bouwplan Noord voor 40 woningen te redden. Hij wees op de door de Nota Bewo- ningspatroon te verwachte scepti sche houding van g.s. en zag derhalve meer mogelijkheden in een gefaseer- deontwikkeling door de bouw van ongeveer 4 a 5 woningen per jaar. Het Bouwplan Noord zal binnenkort in visie koten. Verder zal getracht worden door middel van het zoge naamde „gaten opvullen" in de kern tien woningen te realiseren. Dit bete kent dat voor de komende tien jaar de bouw van 50 woningen in Ouwer kerk mag worden verwacht. De bur gemeester deelde mede, dat het ge- meenbestuur in een prématuur gespreksstadiüm is met „Beter Wo nen" over een bouwplannetje. Geen sportzaal Op een vraag van SVOWK- voorzitter de heer P. A. Remeeus deelde de heer Van Bommel mede, dat in Ouwerkerk niet gerekend kan worden op de bouw van een gym.- of sportzaal. Mogelijkheden voor deze akkommodatie bij de nieuw te bou wen school blijken volgens medede ling van de onderwijsinspektie ook niet aanwezig. „Ik vind het erg om te zeggen, maar u moet het helemaal vergeten", aldus de burgemeester, die van mening was, dat de gemeente Duiveland in zijn geheel wel over en kele uitstekende sportakkommoda- ties beschikt. Wachtlokaal buurtbus Buurtbus-komitélid de heer M. de Rijke vroeg naar de mogelijkheid wachtgelegenheid te kreëren in het voorportaal van het dorpshuis voor de passagiers van de buurtbus. De heer J. P. Dekker gaf hem namens de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk de mededeling, dat dit om praktische redenen niet gerealiseerd kan wor den. Wel deed de heer Dekker het voorstel de bushalte te verplaatsen naar het Groene Kruis gebouwtje en dat als wachtlokaal te benutten. Dit voorstel zal nader worden bekeken, evenals de suggestie het poortje naast het dorpshuis te overkappen. Een teer punt op Ouwerkerk bleek ook de restauratie van de muziek tent. Twee jaar geleden nam de gemeenteraad het besluit een krediet van 14.000,- beschikbaar te stellen voor herstelwerkzaamheden. De voorzitter van de muziekvereniging „Nieuw Leven", de heer Kuyper in formeerde dinsdagavond waarom tot op heden niets was gebeurd. De burgemeester deelde hem daar op mede, dar er met doe 14.000,- echt noet zo veel gedaan kan worden, terwijl er juist nogal wat te verbete ren is aan de muziektent. „Als je er nu toch geld in moet stop pen vraag ik me af of je met iets an ders niet wat meer mogelijkheden hebt", filosofeerde de heer Van Bom mel. Hem werd echter in duidelijke bewoordingen te verstaan gegeven dat het de Ouwerkerkers veel pijn zou doen als de muziektent zou wor den gesloopt. Alleen verbeteren „De muziektent is met geld van de Ouwerkerkers en door de Ouwerker kers zelf gebouwd", liet de heer Kuy per weten. „Deze muziektent is groot genoeg die moet zo blijven, hij moet alleen verbeterd worden", was de mening, die het gemeentebestuur ten aanzien van dit punt kon noteren. Uitgebreid gediskussieërd werd er tijdens deze hoorzitting verder over de aanleg van een woonerf, het ge bruik door de kinderen van het gazon in de Ring, de aanleg van een wandel pad langs de Laan der Wereldvetera nen, de overlast van hondenuitwerp selen en de mogelijkheid voor plaat sen van een toiletakkommodatie in het krekengebied. Bij zijn openingswoord had de burge meester laten weten dat het resultaat van inspraak een belangrijk element vormt bij de latere besluitvorming. Wel wees hij erop, dat er altijd een aantal zaken tegen elkaar afgewogen moeten worden en dat ook vooral de fiananciële kant moet worden be- Met het oog op de begroting deelde hij mede, dat er in Duiveland nog wel ruimte is voor enkele voorzieningen, maar dat het in dit verband niet al leen om Ouwerkerk, maar om de ge hele gemeente gaat. Advertentie ZIERIKZEE, 27-11. „Het is soms wel eens frustrerend om te zien hoeveel kosten en energie worden besteed aan de zuivering van het oppervlakte water, terwijl de resul taten van kwaliteitskontrole meestal matig of slecht lui den", zei dijkgraaf A. M. Geluk dinsdagmiddag in 's Landskamer tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland in antwoord op een desbetreffende vraag van hoofdingeland de heer L. Be- cu. De dijkgraaf wees op de invloed van het zoute kwelwater, het opbor relen van zuurstofloos water, dat het werken met zuiveringsinstallaties weieens maakt tot „dweilen met de kraan open". De heer Geluk zei, dat men zich binnen het Waterschap dan ook weieens afvraagt of nou werke lijk zoveel kosten gemaakt moeten worden. „We lozen dat gezuiverde water op de Oosterschelde tegen betaling van Rijksheffing, waarom houden we dat schone water niet in eigen huis, zodat het de zoute kwel verdunt?", vroeg hoofdingeland ir. W. A. Terwogt. De heer Geluk was van mening dat kwelwater niet vergeleken mag wor den met afvalwater. „Er zitten in het gezuiverde water nog stoffen, die be ter op de Oosterschelde geloosd kun nen worden, dan op het spaarzame polderwater. Het lozen op het polder- water zou onprettige gevolgen voor ons kunnen hebben", aldus de dijk graaf. Hij wees erop, dat het met het geringste bezwaar lozen op de Oosterschelde met betaling van de Rijksheffing een beleid is, waar het Waterschap achterstaat. Zoete Grevelingen Hoofdingeland de heer H. v. d. Zande voerde aan. dat doorspoelen met zoetwater een goede oplossing zou betekenen. „Als de Grevelingen zoet wordt, kan Schouwen- Duiveland van die kwelsloten afge holpen worden." De dijkgraaf ant woordde dat er nogal verschillend gedacht wordt over wat goed (zout of zoet) water in de Grevelingen is(!). Aan de verhoging van het laatste dijkvak - De Zuidhoek en de Gouwe- veerpolder - wordt thans de laatste hand gelegd. Bij de oplevering van het eerste verhoogde dijkvak - Dijk van Borrendamme - op 14 juli 1976 gaf de toenmalige minister van ver keer en waterstaat, minister Wester terp acte de présence. De dijkgraaf kon dinsdagmiddag mededelen, dat de huidige minister, de heer Tuijn- man in principe heeft toegezegd bij de oplevering van het laatste ver hoogde dijkvak op 18 januari 1980 aanwezig te zijn. Voor het aanbrengen van bestor- tingen op de onderzeese oever voor de Suzanna's- en Kistersinlaag en voor het Zijpe werd voor resp. f 1.8 miljoen en f 103.900,— aan steen gestort. Voor het verbeteren van de Platte Capelledijk, Sluisweg, Galgeweg, Kempensweg en Zandweg ontvangt het Waterschap een uitkering via de Wet Uitkering Wegen. De wegber men zullen hier worden aangevuld en het overtollig split afgevoerd. Schade door coaster Het aanbrengen van bestortingen op de kreukelberm en langs strek dammen voor de zeewering van on der meer Zuidhoek en Borrendamme wordt uitgevoerd door de firma De Klerk voor een bedrag van f 72.500,—. Hier zal ook de door de destijds gestrande coaster „Gezine" aangerichte schade worden hersteld door het aanbrengen van 96 ton stortsteen. Het verbeteren van de Middenweg, Braamsweg, Oosterweegje en Drei- schorsedijk wordt uitgevoerd door Stevin voor f 377.500,— over een oppervlakte van 31.000 m2. Ook dit onderhoud vindt plaats in het kader van de Wet Uitkering Wegen. De ba sis van 10 jaar annuïteit betekent dat 80 van de kosten hierdoor worden gedekt. Het verbeteren van de Krijn Ka- relsweg en Groeneweg (Midden- schouwen) zal in 1980 voltooid kun nen worden voor een bedrag van f 99.000,—. Dit zijn niet-planwegen, waarvoor ook geen subsidie werd ontvangen van de kuituur-technische dienst. De dijkgraaf deelde verder mede dat de omgebouwde rioolwaterzuive ringsinstallatie te Zierikzee tot bio logische zuivering in februari 1980 in gebruik zal worden genomen, het geen een aanzienlijke verbetering zal betekenen. De stalen beluch- tingsstang kwam inmiddels gereed en het leidingwerk wordt aangelegd. Verder is een begin gemaakt met de blowers en de beluchtingselementen. „Er wordt zeer veel werk in eigen be heer gedaan en af en toe stuit men weieens op een tegenvallertje", al dus de heer Geluk. Nieuwe installatie Ten aanzien van de voorbereidin gen voor de bouw van een nieuwe ri oolwaterzuiveringsinstallatie voor Zierikzee deelde de dijkgraaf mede, dat een gesprek heeft plaatsgehad tussen vertegenwoordigers van het Waterschap, de gemeente Midden- schouwen, de provincie en van het R.I.S.A. In die bijeenkomst was men tot de konklusie gekomen, dat de bouw van deze installatie aan de Ver- seputseweg het meest voor de hand ligt. Het Waterschap zal t.z.t. met een voorstel aan de gemeente Midden- schouwen komen een bestem mingsplan op deze plaats te leggen. Zodra de definitieve plek voor nieuwbouw is vastgesteld, zal bij de installatie in Zierikzee de effluent leiding in de juiste richting kunnen worden aangelegd. BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIEIKZEE Wegens enorm succes geprolongeerd: Twee hartverwarmende smerissen a.s. donderdag 29 november en dinsdag 4 december Aanvang 8 uur 12 jaar a.s. zaterdag 1 december en zondag 2 december Nog voor het noodlot genadeloos toesloeg en de „Poseidon" in de diepte verdween gaf zij op het allerlaatste moment nog een opzienbarend geheim prijs... Het vervolg op het grootste onderwater avontuur aller tijden. BEYOND THE POSEIDON ADVENTURE" Mei MICHAEL CAINE SALLY FIELD TELLY SAVALAS PETER B0YLE JACK WARDEN SHIRLEY KNIGHT SLIM PICKENS - en SHIRLEY JONES en KARL MALDEN als "Wilbur Technicolor' Panavision From Warner Bros O A Warner Communications Co Aanvang 8 uur -12 jaar Matinee voorstellingen: MICKEY MOUSE GOLDEN JUBILEE SHORTS PROGRAMME 50 jaar succes! 50 jaar dolle actie! 50 jaar speels en ondeugend! Aan zijn populariteit kan geen koning, keizer, sportman of sportvrouw ook maar tippen. Met Mickey Mouse zit je snor WALT DISNEY PRODUCTIONS CITY FILM Nu overal verkrijgbaar: Het grote jubileumboek van de beroemdste muis ter wereld! "MICKEY MOUSE, 50 VROLIJKE JAREN" Prijs Fl. 25.- a.s. zaterdag 1 december en zondag 2 december 2 uur DEN HAAG, 28-11. Uit een oog punt van een evenwichtige prijsont wikkeling is een alghele verhoging van de gastarieven uiterst wenselijk. Premier Van Agt zei dit woensdag in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen. Het rege ringsstandpunt over progressieve gastarieven zal zo spoedig mogelijk aan het parlement worden voorge legd, aldus de premier. Iedere woensdagmiddag Noordgouwc Verenigingsgebouwtje. 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Donderdag 29 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Grijpstra De Gier"; 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Kommissie voor sport, jeugd en kulturele zaken. 19.00 uur. Gereformeerde kerk 20.00 uur E.O. regio-avond. Nieuwerkerk Dorpshuis 20.00 uur, vergadering Tuindersvereniging. Oosterland Kantine sporthal, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering ijsvereniging „Winterleven". Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur Toneeluitvoering door „De Komedianten" voor bejaarden Dui veland en Bruinisse. Vrijdag 30 november Zierikzee Concertzaal; „Monty Python The Holy Grail" (Ziejook); 20.00 uur. „De Lichtboei"; Sinterklaasfeest jeugdledèn All-Ready"; 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.00 uur, Sin terklaasfeest o.l.s. „Prinses Irene". Zonnemaire Overdracht gemeenschapsruimte, 19.00 uur. Café Bommenede. „Bond voor Op- zichzelfstaanden", 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering IJsvereniging Nieu werkerk, 20.00 uur; gebouw „Reho- both". Dorpshuis; dansfestijn van de Vere nigingsraad; 20.00 uur. Kleuterschool. Afscheid mej. Lode- wijk. 19.00-20.00 uur. Bruinisse Durps'uus, 19.30 uur, opening Vogel tentoonstelling „De Nachtegaal". Zaterdag 1 december Zierikzee Nobelpoort 10.00-12.00 uur Gelegen heid tot bezichtiging. Concertzaal-bioskoop; „Mickey's birthday party", 14.00 uur; Beyond the Poseidon Adventure", 20.00 uur. „De Lichtboei" (Poststraat); YFC- koffiebar met zanger/ gitarist Steve Flashman; 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Sin terklaasfeest oudere jeugd. Oosterland De Oosterhof, 20.00 uur, gezellige avond sportvereniging. Bruinisse Durps'uus, 10.00 uur, bejaardenbe- zoek aan vogeltentoonstelling „De Nachtegaal"; 14.00 uur, openstelling voor publiek; 22.00 uur, trekking hoofdprijs. Zondag 2 december Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Mickey's birthday party"; 14.00 uur; „Beyond the Poseidon Adventure"; 20.00 uur. Maandag 3 december Goes „Prins van Oranje". Z.L.M.- vergadering. 10.00 uur. Dinsdag 4 december Zierikzee UW gebouw, 19.00 uur, Sinterklaas feest. Concertzaal-bioskoop; „Grijpstra De Gier"; 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingskommis sie Ger. Gemeente. 19.30 uur. Donderdag 6 december Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, begrotingsverga dering Brouwershaven. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur, klaver- jaswedstrijden. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Philateli- ca. 19.30 uur. Zaterdag 8 december Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Duivententoon- stelling. 14.00 uur. (01)10) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na half iet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2