HChips Stap op weg naar samenwerking ziekenhuizen Goes en Zierikzee V\é\G\é Bevolking niet erg blij met maatregelen Staats bosbeheer in Krekengebied V S if L, DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee paprika of potato, familiezak nu De Russische ekonomie Lijk vrouw gevonden c.o.z. De loon- en inkomstenbelasting Tandartsen Nieuw-Zeelandse DC-10 neergestort in Zuidpoolgebied duurder Hoorzitting' in Ouwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 november 1979 136ste jaargang Nr. 22616 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Nieuw verpleegtehuis te Zierikzee ZIERIKZEE, 27-11. De zaak: Zweeds Rode Kruis- ziekenhuis is volop ter sprake geweest, op de dinsdag ge houden begrotingsvergadering van de Zierikzeese raad, die vijf volle uren heeft geduurd. Met betrekking tot de onderwerpelijke materie, was belangrijkste punt in de in gang zijnde ontwikkeling, een samenwerking van het - straks nieuwe - ziekenhuis „De Bevelanden" te Goes en het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. De voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, deelde mede, dat ministerië le toestemming is verleend voor een nieuw ziekenhuis te Goes, met een bed dencapaciteit van 325. Teneinde inzicht te verkrijgen in de hoedanigheid van een eventuele toekomstige samenwerking hebben de besturen van beide zie kenhuizen (Goes en Zierikzee) opdracht gegeven aan een Raadgevend Bureau, met als opdrachtelijke inzet: „een onderzoek naar de mogelijkheden van een fusie". Advertentie MOSKOU, 28-11. De Opperste Sow jet, het Russische parlement, heeft woensdag het teleurstellendste ekonomische verslag sinds de tweede wereldoorlog ontvangen. De belang rijkste produktiedoelstellingen van het lopende vijf-jaren-plan, dat vol gend jaar wordt afgesloten, zullen niet worden verwezenlijkt, zo bleek uit de gegevens die aan de parlemen tariërs werden overhandigd. OLST, 28-11. In de IJssel ter hoogte van Olst heeft de politie het lijk van een ongeveer dertigjarige vrouw ge haald. Het moet volgens de politie tussen de vier en veertien dagen in het water hebben gelegen. Een wan delaar ontdekte het stoffelijk over schot dat enig ondergoed en een laars droeg. Omdat het resultaat van de sektie nog niet bekend is kan de poli tie in Olst nog niets zeggen over de doodsoorzaak. In het „grote" Rode Kruis- ziekenhuisbestuur hebben gelijk be kend, 7 vertegenwoordigers zitting van het Rode Kruis en 7 vertegen woordigers van gemeenten. Punt bij zowel de sondering van de mogelijk heden en de besprekingen, is - wat Zierikzee betreft - behoud van de Ro de Kruis-identiteit van het zieken huis. Het C.O. v (Centraal Orgaan Zie kenhui stari even), heeft ter zake ge wezen op het ontbreken van een dui delijke intentieverklaring. Met name ook het ziekenhuis „De Bevelanden" vroeg om een dergelijke (duidelijke) intentieverklaring. Aangedrongen is ook op spoed, want reeds over een week zullen besprekingen plaatsvinden met het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Het kollege van B W derhalve heeft behoefte aan een mandaat van de raad, om te kunnen onderhande len. Organisatorische eenheid Op de dinsdag-vergadering lag zo'n mandaat in koncept gereed en de raad ging er mee akkoord. De raad van Zierikzee geeft daarin kennis dat aan het voortbestaan van het Zweed se Rode Kruis-ziekenhuis de voor waarde wordt verbonden tot het vor men van één ziekenhuis op twee lo- katies, tesamen met het streek ziekenhuis „De Bevelanden" te Goes. Zo spoedig mogelijk dient een organisatorische eenheid gevormd, die inhoudt dat er sprake is van één bestuur, één direktie en één medi sche staf. Prov. Raad Volksgezondheid De raad heeft verder kennis geno men van het advies van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid inza ke de noodzaak tot het vormen van ziekenhuisgroepen in Zeeland, het geen met name ook geldt voor de Be velanden en Schoüwen-Duiveland. Dit advies is overgenomen in het regio-advies ziekenhuissituatie Zee land door het kollege van G.S. Een ziekenhuisgroep bestaat, uit één organisatie, met één bestuur, één direktie, één medische en één ver pleegkundige staf en één onderne-' mingsraad. Samenwerkingsverband Mitsdien spreekt de raad zich uit zo spoedig mogelijk te komen tot een geïnstitutionaliseerd samenwer kingsverband met het streekzieken huis „De Bevelanden", „waarbij zelfs een fusie overwogen moet wor den". Vervolgpag. 3 DEN HAAG, 28-11. Mensen met een modaal inkomen zullen in 1980 ze ventig gulden loon- en inkomstenbe lasting minder hoeven te betalen. De verlichting voor mensen met het minimum-loon wordt vijftien gul den. Boven modaal loopt het bedrag van zeventig gulden af en bij twee maal modaal is er geen belastingver laging meer. Minister Andriessen van Financiën heeft dat woensdag in de Tweede Kamer gezegd bij de be handeling van het dekkingsplan. Een wetsontwerp over de belastingverla ging komt binnenkort. WELLINGTON, 28-11. Een DC-10 van de Nieuw-Zeelandse luchtvaartmaat schappij „Air New Zealand" is woensdag tijdens een vlucht boven het Zuid poolgebied neergestort. Er is geen hoop meer op redding voor de 237 passa giers en 20 bemanningesleden. DEN HAAG, 28-11. De tandartsen hebben toestemming gekregen hun tarieven voor partikuliere patiënten met 5,6 procent te verhogen. Dit heeft het ministerie van Ekonomi sche Zaken woensdag meegedeeld., Van deze tariefsverhoging is het grootste deel, te weten 3,6 procent, het gevolg van het duurder worden van het almalgaan door de sterke stijging van de zilverprijs. Het vlièwgtuig dat in Christchurch was gestart voor een toeristische vlucht, werd zestien uur na vertrek ontdekt door een Amerikaans mili tair vliegtuig op de helling van de 830 meter hoge berg Erebus. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig meld de geen tekenen van leven gezien te hebben. De maatschappij deelde mee dat onder de passagiers 191 Nieuw- Zeelanders, 12 Amerikanen, zeven Australiërs, twee Britten en een Ca nadees waren. Oorzaak Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Kort voordat het toestel neerstortte meldde de piloot via de radio dat alles in orde was en het zicht 40 kilometer bedroeg. Air New Zealand verzorgt tweemaal per week toeristische rondvluchten bo ven het Zuidpoolgebied. Landingen op het ijs zijn daarbij nooit voorge komen. OUWERKERK, 27-11. Een groot deel van de bevolking in Ouwerkerk is niet erg te spreken over de door Staats bosbeheer aangelegde beperkingen in het Krekengebied. Dat er nogal wat wrevel is ontstaan over het toenemend aantal bordjes „Verboden Toegang", en afpalingen in het gebied bleek dinsdagavond overduidelijk tijdens een hoorzitting in het dorpshuis. Deze hoorzitting werd georganiseerd door de Stichting Ontwikkeling Ou werkerk en was bedoeld enerzijds de bevolking in de gelegenheid te stellen belangrijke wensen naar voren te brengen en anderzijds het gemeentebestuur op de hoogte te stellen van hetgeen er onder de inwoners van deze kleine kern leeft. OUWERKERK Dinsdagmiddag en -avond was in het dorpshuis te Ouwer kerk de P.Z.EM.-tentoonstelling met het thema „Energie besparing te be zichtigen. Door middel van informatiepanelen werd het publiek op de hoogte gesteld. Zie ook elder in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens deze zeer druk bezochte bij eenkomst kwamen vele zaken aan de orde. Voor beantwoording van de vragen en voor overleg waren aanwe zig: burgemeester J. van Bommel, de beide wethouders A. L. Bakker en J. Op 't Hof, direkteur Gemeentewer ken de heer F. Schuilingh, gemeente- sekretaris de heer J. v. d. Maas, het dagelijks bestuur van de Stichting Ontwikkeling Ouwerkerk en de heer W. Jansen als vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer. Heet hangijzer Zoals gezegd bleken bovengenoemde maatregelen in het Krekengebied een heet hangijzer te vormen. Voor zitter van de V.V.V.-Duiveland de heer W. Bolijn kaartte de zaak als eerste aan. Hij zei grote waardering te hebben voor gemeentebestuur en Staatsbosbeheer voor de wijze waarop zij vanaf 1956 het Krekenge bied hebben ontwikkeld. Hij vroeg zich echter af of het gebied in de hui dige situatie nog wel als uitloop voor Ouwerkerk gezien kon worden. Voorzitter van de Stichting- Ont wikkeling Ouwerkerk de heer M. K. Romeijn vulde daarop aan, dat door de toeneming van de rekreatiedruk Staatsbosbeheer een aantal maatre gelen had moeten treffen, maar dat hij nu weieens de indruk kreeg dat het broedende vogeltje voorrang kreeg op de mensen, die er ook willen vertoeven. Een indruk, die, na de woorden van de heer Jansen, juist bleek te zijn. De vertegenwoordiger van Staatsbosbe heer wees erop dat het gebied er voor iedereen is, maar dat het broedende vogeltje inderdaad voorrang heeft. Verdwijning steiger? Op een desbetreffende vraag van de heer Romeijn deelde de heer Jan sen mede, dat over het steigertje in de kreek bij de Vierbannen nog geen beslissing is genomen. „Het wordt misschien wel een zorg voor ons, als de steiger versleten is. moet hij weg, maar er is geen geld voor een nieuwe", aldus de woordvoerder van Staatsbosbeheer. De heer J. Holm, bestuurslid van de Stichting Ontwikkeling Ouwer kerk en voorzitter van de Streek V.V.V. was van mening dat ook het SIRJANSLAND. Dinsdagmorgen kon het Buurtbuskomité op Sirjans- land de 12.500e passagier begroeten. Het was mevrouw A. Stuit-Dijke uit Sir. Zij kreeg bloemen aangeboden door de voorzitter van het Buurtbus komité mevrouw T. E. Kuin-de Haan. De heer M. de Rijke bood haar een 4-rittenkaart aan en namens de Z.W.N. mocht mevrouw Stuit een ballpointset in ontvangst nemen. De ze mijlpaal van 12.500 passagiers wist men reeds na acht maanden te bereiken, terwijl door het ministerie van verkeer en waterstaat dit aantal als jaarstreefgetal wordt genoemd. Het gaat derhalve goed met de buurt bus in deze regio, maar dat was reeds bekend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Een mens krijgt twee opvoe- dingen: één die hij van anderen krijgt en één, die hij zichzelf geeft. Gibbon belang van de mens niet uit het oog verloren mocht worden, daar ook de mens tot de natuur behoort. „Wat heb je aan zo'n fraai gebied als je er niet mag komen, dan kan het net zo goed in de Rocky Mountains liggen", was de mening van de heer Holm. Verder drong hij er ook bij Staatsbosbeheer op aan meer be kendheid te geven aan het hoe en waarom van diverse maatregelen. De heer W. A. Kuyper voerde aan, dat door Staatsbosbeheer ook wel eens beperkingen werden opgelegd, waartegen gemeente en Waterschap bezwaren hadden. Wethouder Bakker kon dit van de zijde van de gemeente bevestigen met de opmerking: „We hebben drie maal met ze gesproken, maar kregen geen poot aan de grond". De heer C. J. Hillebrand vond dat Staatsbosbe heer zich er nogal gemakkelijk vanaf maakte en drong aan op meer in spraak. Zo gunstig mogelijke oplossing De heer Jansen antwoordde op de ze „aanvallen" met de mededeling, dat Staatsbosbeheer naar een voor ieder zo gunstig mogelijke oplossing zoekt. Wat betreft de aangebrachte palenrij langs het dagrekreatieter- rein bij de Kreek merkte hij op dat dit uit een oogpunt van veligheid was gebeurd. De heer Romeijn rondde tenslotte deze diskussie af met het verzoek aan Staatsbosbeheer de palenrij en de toegankelijkheid van het krekenge bied in elk geval niet verder te beper ken. Ten aanzien van de woningbouw in Ouwerkerk deelde burgemeester Van Bommel mede, dat getracht Vervolgpag. 2 Verwachting tot vrijdagavond: Meer bewolking Geleidelijk meer bewolking, maar waarschijnlijk droog weer; mini mumtemperatuur van 7 graden aan zee tot 2 graden in Limburg; middag- temperatuur ongeveer 10 graden; ma tige, aan de kust krachtige zuid westen wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 nov. Zon op 8.23, onder 16.34 Maan op 15.17, onder 3.47 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 nov. - 12.13 5.39 18.09 Doodtij: 29 november. HET WEERO VERZICHT DE BILT. 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een krachtig hogedrukge- bied boven Frankrijk werd donder dag droge en zachte lucht naar ons land gevoerd. Er was veel zon en de temperaturen lagen flink boven voor de tijd van het jaar normale waarde van 7 gra den. Het hogedrukgebied trekt nu echter naar het zuidoosten weg. Vrijdag kan een wolkenzóne, die zich nu nog boven Ierland, Schotland en de Noordzee bevindt, tot ons land doordringen. Het wordt vrijdag min der zacht en later op de dag is er kans op regen. In het Middellandse Zeege bied handhaaft zich vrijdag nog mooi weer. Ook in het Alpengebied is het zacht weer met overdag temperatu ren van 5 tot 10 graden en ook 's nachts temperaturen boven nul. In Zuid-Scandinavië, waar donderdag al veel bewolking was met plaatse lijk regen, zal het ook vrijdag be wolkt regenachtig zijn, met tempera turen die in de lagere gebieden flink boven nul zijn. In Noord-Scandinavië en in Finland liggen de temperaturen onder het vriespunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1