OVER UITVOERING EN FINANCIËLE REGELING ISOLATIE WONINGRESTAND VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Feestelijke j aar vergadering NCVB afdeling Bruinisse Noordzee-viskotters bij fa. L. Padmos Zonen Jaarvergadering Beter Wonen" STREEKNIEUWS Sinterklaas heeft nu ook Bruinisse bezocht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 november 1979 Nr. 22615 3 ZIERIKZEE, 26-11. „Beter Wonen heeft de voorberei ding ter hand genomen om haar gehele woningbezit, daar waar technisch mogelijk, te isoleren. Het isolatie pakket dat de eerstkomende jaren aan de bewoners zal worden aangeboden omvat: spouwmuurisolatie, dakiso latie, isolerend glas grote ruiten en als alternatief ook isoleren glas slaapvertrekken. Een gedeelte van de kosten zal door de bewoners moeten worden vergoed". Dat zei Beter Wonen-voorzitter de heer F. K. Vos maandagavond tij dens de jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging in hotel Mon- dragon. Juist naar aanleiding van die eigen bijdrage in de isolatiekosten, kwam de heer G. Dijkstra tijdens de rondvraag met een aantal opmerkin gen en suggesties. Reeds vorig jaar bij de jaarverga dering hield de heer Dijkstra een pleidooi aan het adres van „Beter Wonen" om ervoor te zorgen dat het gehele woningbestand geïsoleerd zou worden. Ook toen uitte hij kritiek over de kostprijs voor de investering van spouwmuren en het plaatsen van dubbelglas. Dit naar aanleiding van een circulaire van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening (V.R.O.). ZIERIKZEE Politieke soos C.D.A. In de soos van de Chr, Geref. Kerk aan de Beddeweeg werd de vierde po litieke soosavond voor jongeren in dit seizoen gehouden. Het doel van deze politieke soos- avonden is om in informele sfeer te diskussiëren over zaken betreffende aktuele aangelegenheden in gemeen te, land en wereld. Op deze avond konden de aanwezigen zelf het onder werp van diskussie bepalen. Wat be treft de gemeentepolitiek werd aan de orde gesteld de diskussie in de ge meenteraad betreffende Brogum en het verloop van de ontwikkelingen betreffende de derde wethoudersze tel. Namens de raadsfraktie van het C.D.A. was het gemeenteraadslid C. Legemaate aanwezig, die de diskus- sies d.m.v. informatie inleidde. Iran Het tweede deel van de avond werd geheel besteed aan de gijzelingsaffai re in Iran. Gesproken werd over de oorzaken, motieven van deze gijze ling en de mogelijke oplossing. Verheugend op deze avond was de grote opkomst van jongeren, waaruit blijkt dat politiek een zaak is die de jongeren ter harte gaat. De formule van deze enige politieke jeugdsoos in Zierikzee blijkt goed te werken. De volgende soosavond wordt ge houden in januari. Waarschijnlijk zullen op deze avond de problemen rond de kernenergie en kernbewape ning centraal staan. Bezichtiging Nobelpoort Zaterdagmorgen 1 december zal het publiek de gelegenheid hebben, de zojuist gerestaureerde Nobelpoort te bezichtigen. Donderdag 29 novem ber zal de Nobelpoort na een langdu rige restauratie officieel geopend worden door burgemeester Th. H. de Meester. Avond NCVB over koosterleven Op een drukbezochte avond van de Nederlandse Christenvrouwenbond in het Hervormd Verenigingsgebouw sprak zuster Brigittine uit Maassluis verleden week over ,,De zin van het kloosterleven". Deze religieuze be hoort tot een congregatie die werk zaam is in het onderwijs. Inleidend sprak zij over de kerken die meer toenadering tot elkaar zoe ken. Iedereen is geroepen iets van zijn leven te maken, maar de roeping klinkt in het binnenste van de mens; kloosterlingen hebben gekozen voor een leven waarin Christus centraal staat, zo vertelde de zuster. Dat de grote kloostergemeenschap pen verdwijnen en de religieuzen in groepjes in kleine huizen (zijn) gaan wonen, beoordeelde spreekster niet als ongunstig. Het kloosterleven is vernieuwd door het afschudden van Aktiveren Spreker was van mening dat de woningbouwvereniging haar leden moet aktiveren mee te doen met de isolatie en stelde derhalve voor dit zo voordelig mogelijk voor de leden te doen. Hij zei te denken in het kader van de dynamische kostprijs. Zelf had de heer Dijkstra reeds er varing opgedaan met de daadwerke lijke uitvoering van de isolatie en de daarvoor aan hem gevraagde bijdra ge, daar hij een huis bewoont, gele gen in een isolatie-proefprojekt van „Beter Wonen". Naar aanleiding van een onder houd met een woordvoerder van het ministerie van V.R.O. zei hij van me ning te zijn dat een jaarlijkse huur verhoging van 8 (de ministerie woordvoerder zei 6 a 7 voldoende zou zijn de kosten van isolatie op te vangen. Hij stelde zijn eigen woning als voorbeeld en berekende, dat hij aan „Beter Wonen" per jaar f 490,— voor de isolatie moet betalen (d.i. 10V4 Rekening houdend met de jaarlijkse 6 huurverhoging bete kent dat die f 490,— volgend jaar f 520,— wordt en het daaropvolgen de jaar f 551,—. Na twintig jaar be taal ik f 1.484,— voor die isolatie", aldus de heer Dijkstra. Hij wees er op, dat „Beter Wonen" in dat geval nog steeds dezelfde last zou hebben omdat deze zaak op basis van annuï teiten van 8 wordt gedekt. Kosten voorbereiding en toezicht Veel kritiek had de heer Dijkstra verder op de 10 kosten voor voor bereiding en toezicht. „Daar ben ik van geschrokken, u vangt daar 9 ton voor", was zijn mening. Tenslotte gaf hij „Beter Wonen" in overweging de zaak nog eens nader te onderzoeken en aantrekkelijker te maken voor de leden. Hij stelde voor 8 (f 383,— in het eerste jaar, na 20 jaar f 1.100,—) in rekening te bren-, gen voor de isolatiekosten en daar naast een zogenaamde klimlening bij het minsterie van V.R.O. aan te gaan. De voorzitter antwoordde dat en kele van deze suggesties inderdaad nader bekeken zullen worden en dat het uitgangspunt van „Beter Wonen" is: Het isolatiepakket voor de bewo ners zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Verder kondigde hij een intern be leidsstuk aan, waarin een akseptabe- le bijdrage van de bewoner opnieuw wordt bekeken, evenals de deelname in een glasfondsverzekering. De mening van de heer Dijkstra, dat „Beter Wonen" achterloopt op het gebied van isolatie, zei de heer Vos niet te kunnen delen. „Wij beho ren tot de honderd voorlopers, die een totaal isolatieplan ter hand ne men", aldus de voorzitter. „Politiek met blinddoek" Direkteur van „Beter Wonen" de heer Ph. H. van Doorne ging zeer ge detailleerd in op de technische aspek- ten in het betoog van de heer Dijkstra. De heer Van Doorne was van mening dat bij het ministerie van V.R.O. „politiek met de blind doek op" was bedreven of dat er gro te vergissingen zijn gemaakt en dat er daardoor voor de woningbouwve renigingen grote vaagheden en vra gen zijn ontstaan op het gebied van de isolatie en de financiële konse quenties. de sleur, zodat de „bewoners" aktie- ver en kreatiever werkzaam kunnen zijn in de maatschappij (in plaats van buitenstaanders te blijven). Spreekster besloot met te stellen, dat als men gegrepen is door Christus, men aanwezig moet zijn voor elkaar. De congregaties verstaan de noden van deze tijd, zo vond zij; er wordt BRUINISSE, 24-11. Terwijl Sint Nicolaas reeds her en der op Schouwen- Duiveland zijn intrede deed heeft Bru het de afgelopen week aanvankelijk zonder de goedheiligman moeten doen. Maar daar is zaterdagmiddag veran dering in gekomen. Omstreeks twee uur verscheen hij, op het dek van een der vele exempla ren van zijn omvangrijke stoomboot- vloot, in de haven van het vissers dorp. Verwelkomd door zingende en joelende kinderen en hun ouders zet te hij voet op het havenplateau. De muziekverenigingen van Bru en Nieuwerkerk, voorafgegaan door de drumband en het majorettenkorps van „Nu met Hope", brachten ge paste klanken ten gehore. Winkeliers Burgemeester Hekman sprak de eerste officiële woorden tot de Sint, daarbij wijzend op de medewerking aan het festijn door de plaatselijke middenstand, die toch geen al te best jaar achter de rug heeft. De eerste burger wilde daarom ook wel een goed woordje doen voor de winke liers en raadde de Bruenaren aan de sinterklaasinkopen in eigen dorp te doen. Vervolgens trok de feestelijke stoet met zijn aanhang en de muziek voorop door de straten, terwijl een drietal pieterbazen lustig en uitbun dig strooiend zich van zijn voorraad snoepgoed ontdeed. In"het Durps'uus werd de kinderen een aantrekkelijk programma gebo den: behalve de Heilige Nico als „top of the bill", traden de elektronisch organist Bruinis en een kindercircus uit Hulst op. Met een traktatie gin gen de kinderen daarna weer op huis aan. Wat betreft de 10 voor kosten van voorbereiding en toezicht zei de heer Van Doorne, dat het in dit geval een proefprojekt betrof en dat on juiste aanslagen in de toekomst recht getrokken worden. door hen dan ook meer dan vroeger aan sociaal werk gedaan. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die zuster Brigittine helder en duidelijk beant woordde. Zij besloot zelf de avond met gebed. Inbraak In de nacht van maandag op dins dag 26 en 27 november werd in het benzine-station aan de Nieuwe Kool- weg ingebroken. De dader(s) ver schafte^) zich toegang door een ruit in te gooien. Ontvreemd werden een geldbedrag een transistor-radio. Van de inbreker(s) ontbreekt nog ieder spoor. Kollekte De alhier gehouden kollekte t.b.v. de Epilepsie-bestrijding, heeft opge bracht 2.102,71. Een dankwoord aan de kollektrices en de burgerij is zeker op zijn plaats. SEROOSKERKE Ontspanningsavond in Dorpshuis Zaterdag jl. was er voor de leden van de dorpsgemeenschap een ont spanningsavond in het Dorpshuis. Door de plaatselijke toneelgroep werd het toneelstuk „Tussen twee vuren" opgevoerd. Een boeiend stuk dat\goed werd gespeeld. De opkomst was goed. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezéllig bijeen. Eerder op de dag had de Welfare af deling van het Rode Kruis afd. Wes thoek een gezellige middag georgani seerd voor gehandicapten en eenza men uit de Westhoek. Ook hier werd hetzelfde toneelstuk (belangeloos) opgevoerd. De fa. Van Oeveren te Zierikzee had een bus gratis ter beschikking gesteld voor het vervoer van de gasten. Er werd dankbaar gebruik van gemaakt. In de pauze was er gelegenheid de handwerken, vervaardigd door pa tiënten en bejaarden, te bezichtigen en te kopen. Aan de verkoop was te merken dat Sint Nicolaas weer in het land is. Al met al een drukke en ge zellige dag te Serooskerke. KERKWERVE Vergadering NCVB Woensdag 21 november vergaderde de NCVB afd. Kerkwerve in het ge bouw van de Ned. Hervormde kerk o.l.v. de presidente mevrouw Boot- Brand. Zij opende de avond met het laten zingen van Psalm 138 1 en met gebed. Hierna las de vice-presidente me-' vrouw Kristalijn-Hagesteyn Romei nen 14 4 en 12 en hield een meditatie getiteld „Godsdienstvrijheid", waarna Gezang 1211 werd gezon gen. Na enige huishoudelijke zaken werd er gestemd voor een sekretares- se, daar mevrouw Meerbeek- Heersink de NCVB gaat verlaten. De nieuwe sekretaresse werd mevrouw Huigens-Stoel. Hierna kwam mevrouw Balkenende-Sandee uit Kapelle- Biezelinge aan het woord. Zij sprak over het onderwerp „Ontmoetingen in Oost-Europa", waarna mevrouw Balkenende de avond besloot met dankgebed. NIEUWERKERK Zendingskommissie Geref. Gemeente Op dinsdag 4 december wordt in „Ons Dorpshuis" een bijeenkomst belegd door de Zendingskommissie van de Geref. Gemeente. Spreker is de zendeling-predikant ds. C. G. Vreugdenhil, die bij dia-materiaal zal vertellen over zijn werk in West- Irian. In memoriam J. Heijboer Op 88-jarige leeftijd overleed in „De Werfkampen" te Rilland Bath, waar hij de laatste jaren werd ver pleegd, de heer Jac. Heijboer, in le ven rusten dirigent van de muziekge zelschappen van Nieuwerkerk en Bruinisse. Talrijke jaren was hij met name leider van het Nieuwerkerks muziekgezelschap, dat hij met grote energie naar talrijke suksessen voer de. Zijn muzikale talenten stelde hij jaren in dienst van „de muziek" en daardoor aan de gemeenschap, die hem veel dank verschuldigd is. Inbraken In het weekeinde werd de 16-jarige P. M. uit Nieuwerkerk aangehouden wegens een achttal door hem ge pleegde inbraken. M. bekende zesmaal ingebroken te hebben bij zijn overbuurman, de familie v. d. C. Hij maakte daar ongeveer f 4.000,— buit. Verder werd ook doorhem inge broken in het zwembad Dol-Fijn. Extra kerkdienst Op woensdag 28 november a.s. zal in de kerk der Gereformeerde Ge meente aan de Molenstraat te Nieu werkerk een extra kerkdienst wor den gehouden. Aanvang half acht. Voorganger in deze dienst is stu dent Tanis uit Sommelsdijk. Winkelaktie voor de jeugd Woensdag 28 november is er, in het kader van de winkelweek, weer een leuke attraktie voor de jeugd. Dan worden de deelnemers op hun ge wicht geschat en het totaal-gewicht moet voor zeven uur 's avonds wor den ingeleverd bij kapper Cor in de Poststraat. Daarna worden de winkeliers ieder apart, voor hun eigen winkeldeur, door het bestuur van de Mid denstandsvereniging gewogen. Op zaterdag 1 december zal de Mid denstandsvereniging, in samenwer king met de verenigingsraad, een feestmiddag voor de jeugd organise- OOSTERLAND Opbrengst' zendingskollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd ook hier in de maand november gekollekteerd ten bate van het werk van de Mbuma-zending door: Ellie Bakker, Connie de Brui ne, Chris van der Hulle, Anja en Ti neke Meerman, Arianne Morks en Jannie Steenpoorte. De opbrengst bedroeg over ge noemde maand de mooie som van f 265,25. Diefstal uit auto Tijdens het weekend werd uit een geparkeerd staande vrachtauto bij restaurant „De Pleisterplaats" een schapenvacht en f 11,— gestolen. De vrachtwagen is eigendom van Eurof- ruit Rotterdam. De bestuurder van de auto is A. V. uit Oosterland. Van de daders ontbreekt elk spoor. Opbrengst kollekte De vorige week gehouden huis-aan- huis-kollekte, ten bate van „De Macht van het Kleine" die hier ter plaatse verzorgd werd door me vrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, werd verricht door de dames: me vrouw Bal-Rotte, mevrouw Boogert- van Dijke, mevrouw Boogert-Roks, mevrouw Bults-van Almkerk, me vrouw Dorst-van der Have, me vrouw van 't Hoff-van der Maas, me vrouw Ista-Boogert en mevrouw Machielsen-Barentsen en de jongeda mes: Anja Goudswaard, Nel bij de Vaate en verder de heren L. W. Boogert en A. M. Krabbe. De op brengst was het mooie bedrag van niet minder dan 1152,15. Ophalen oud papier Op zaterdag 1 december a.s. hoopt het Comité voor de Zending der Ger, Gemeenten alhier weer oud papier en vodden op te halen. Omstreeks negen uur v.m. gaat men met tractor en wa gen van start en de burgerij wordt beleefd verzocht, zo mogelijk, het oud papier en de vodden samenge bonden aan straat of trottoir gereed te leggen, zodat het een vlotte afvoer in de hand werkt. Ledenvergadering De plaatselijke ijsvereniging „Winterleven" zal donderdagavond 29 november een algemen ledenver gadering houden in de kantine van Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110), 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Met traditionele broodmaaltijd BRUINISSE, 22-11.De afdeling Bruinisse van de NCVB kwam vorige week in vergadering bijeen. Deze keer werd de bijeenkomst geheel ver zorgd door eigen leden, die in groten getale waren opgekomen. Na het zin gen van psalm 36 vers 2 en gebed, be groette de presidente mevr. De Groot-Fluit de dames, die hadden plaatsgenomen aan de feestelijk ge dekte tafels voor het nuttigen van de smakelijke broodmaaltijd. De presidente eindigde met een me ditatie naar aanleiding van het gele zen bijbelgedeelte Johannus 2 de ver zen 1 t/m 11 en dankgebed. Vervol gens werden de jaarverslagen voor gelezen door de penningmeesteresse en de secretaresse, die beide werden goedgekeurd. Enige dames voerden diverse toneelstukjes op en er was voor deze avond ook een zangkoortje samengesteld onder leiding van mevr. Quist-Droogen. Met plezier en grote aandacht werd naar de liedjes geluisterd. Na afloop hiervan bedankte de pre sidente al diegenen die aan het welslagen van deze avond hadden meegewerkt, hetgeen werd vergezeld van het aanbieden van een leuke at tentie. De vice-presidente, mevr. Verton-van der Weele, bedankte op haar beurt mevr. De Groot namens alle leden en bestuur voor het vele werk dat zij ook dit jaar weer voor de vereniging had gedaan. Zij kreeg daarbij ook een mooi boeket bloe men aangeboden als stoffelijk blijk van waardering. Tot slot werd nog gezongen gezang 280 vers 1 ,,'kWil u o God mijn dank betalen". In de pauze werd t.b.v. het Welfare- wei'k van het Rode Kruis, een sprei verloot, die het mooie bedrag van 200,- opbracht. het gemeentelijk sportgebouw aan de Dr. Schutterstraat, onder leiding van de voorzitter de heer Joh. Dorst Jz. De agenda van deze vergadering luidt: Opening door de voorzitter, waarna financiëel verslag en behan deling van de ingekomen stukken. Hierna de pauze, gevolgd door de rondvraag en sluiting van de verga dering. Het bestuur hoopt op een goe de opkomst van de leden. Voor tijd zie agenda. Verloting sportvereniging De sportvereniging „Duiveland" alhier heeft een aktie op touw gezet teneinde gelden te verzamelen om het hoofd te kunnen bieden aan de hoge kosten, die zullen ontstaan-bij de bouw van een kantine op de nieu we sportvelden, die vorig jaar zijn aangelegd op een terrein aan de Weelstraat. De bouwkosten van de was- en kleedgelenheid met bijko-* mende ruimten, zoals scheidsrech- terskamer en bergplaatsen komen geheel voor rekening van de gemeen te, waarvoor een krediet van 204.250,- beschikbaar is gesteld, zoals op de laatst gehouden raadsvergade ring werd besloten. De kantine, als onderdeel van dit gebouwencom plex, moet de sportvereniging echter zelf betalen. Daarom heeft men een verloting georganiseerd met 2500 lo- BRUINISSE, 26-11. Ook bij de firma L. Padmos en Zonen te Bruinisse- Stellandam worden nu regelmatig kant en klaar gemaakte Noordzeeviskot- ters afgeleverd. De laatste was de garnalenkotter G.O. 29 Jan Maria voor ge noemde firma gebouwd voor de heer J. Visser te Moerdijk. Het casco van de G.O. 29 werd ge bouwd bij Scheepswerf Velthuijs te Zuidbroek, het schip is 23.30 lang, 5.75 breed en 2.50 hol. De hoofdmotor is een Mitsubishi van 300 p.k. bij 1500 omw/min., met een Mass on keerkop- peling, de Seffle-van Voorden schroef, draait in een Hodi straalbuis en is verstelbaar. Verder zijn er twee hulpmotoren. Vislier Machinefabriek Padmos leverde zelf de vislier en verzorgde het schil derwerk, het timmerwerk werd ver zorgd door C. Bal Bruinisse, de stof fering door het Duivelands Meubel huis Bruinisse. Westhoeve Ouddorp verzordge de technische installatie. Natuurlijk is ook de nautische instal latie „up to date". Verburg Colijnsplaat leverde de spoelsorteermachine, alsmede de spoelmachine voor gekookte garna len, de kookketel is van de firma Bosker te Termounterzijl. Het vis- ruim heeft Promackoeling. Bij de overdracht na de geslaagde proefvaart spraken de heer L. Pad mos als leverancier van het schip; de heer T. Visser namens de opdrachtge ver en de heer T. Kofman namens Di- rektie Visserijen. ten, die zo goed als verkocht zijn en waarvan de trekking zal geschieden in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk, tijdens een gezellige avond, te houden op zaterdagavond 1 december. Er zal op deze avond nog een recente verloting plaats hebben door middel van een rad van avon tuur, waarbij ook weer mooie prijzen te winnen zijn. Iedereen is van harte welkom op deze prettige avond. Voor tijd Zie agenda. SIRJANSLAND Opbrengst kinderpostzegels De opbrengst van de kinderpostze- gelaktie te Sirjansland heeft het re- kord bedrag bijeengebracht van f 722,—. Sint Nicolaas Sint Nicolaas zal dinsdag 4 decem ber een bezoek brengen aan de be jaarden van Sirjansland. Woensdagmorgen 5 december zal de goedheiligman een bezoek bren gen aan de lagere school in die plaats. Alle kinderen vanaf één jaar zijn met hun moeder dan van harte welkom op deze school. MIDDELBURG POC-vergadering De Provinciale Onderwijs Com missie vergadert aanstaande woens dagochtend 28 november in de Sta tenzaal te Middelburg. In deze vergadering zullen aan de orde komen het plan van scholen 1980-1982, de aanvraag van een start - projekt regionalisatie, de onderwijs voorzieningen voor 16- tot 18-jarigen, de sociale akademie en het AKU- projekt. De vergaderingen van de POC zijn openbaar. Voor tijd: zie agenda. REN ESSE. De toneelvereniging ,,Op Driftzette met veel bravour, de klucht Engeltje" op de planken. V.l.n.r.: J. W. de Keijzer (jonge boer), de heer J. v. d. Hoek (knecht) en de heer G. van Splunder (wachtmeester). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3