iRAN-AMERiKA chomeini wil twintig miljoen mannen mobiliseren Grondslag voor EEG-landbouwbeleid moet onaangetast blijven AGENDA Omgekomen bij brand Chomeini wil „heiligt oorlog' Doodgegeten aan slakken Geen commercie in postkantoor Brand verwoest Goeie hint van de Sint: maak uw adressenlijstje nu compleet. Dus mèt postcodes erbij. Makkelijk als u pakjes gaat versturen. Gebruik 'm goed. pttpost Nog enkele bezetters in Moskee Geen overlevenden vliegongeval kerk De Eritrese vluchtelingen DRIE 2 i pooooooooooooooa1 Misschien is er uiteindelijk altijd wel een wat wankel evenwicht ge weest, tussen de beide wereld-gods- diensten: Islam en Christendom. De geschiedenis heeft tijdperken ge kend, waarin of de een of de ander de status quo doorbrak en dan ont stonden er wilde episoden. De tijd van de Kruisvaarders ligt lang achter ons, maar het was wel een specimen van christelijke expansie drift; anderzijds is de toenmalige opmars van de Islam, die ook Euro pa bedreigde, zo'n voorbeeld van „treden buiten de grenzen", van hysterische akties, die het karakter van een „heilige oorlog" kunnen aannemen. Een Franse krant heeft - in ver band met de gebeurtenissen in Iran - dit heilloze woord laten vallen, maar het schijnt dan net nog niet ontsproten te zijn aan de nieuwe Iraanse diktator Chomeiny. Zijn oproep echter 20 miljoen jonge land genoten te mobiliseren tegen Ameri ka, heeft wel dezelfe kwaliteit. Een direkte konfrontatie tussen een door de Islam doordrenkte na tie als Iran en een hoog ontwikkeld, technisch ingesteld westers land, lijkt niet waarschijnlijk. Wel is er een verschuiving in het wereld krachtenveld aan de gang, dat erns tige zorgen baart. De sekretaris- generaal van de V.N. Kurt Wald- heim, sprak in dit verband van de ernstigste krisis in de wereld, sinds het Cubaans-Amerikaans konflikt. In hoeverre zo'n typering juist is, valt moeilijk te be-oordelen, maai* in ieder geval is onze onheilszwang ere wereld, weer met een nieuw, indringend probleem opgezadeld. JDe positie van de Sovjet-Unie is dit geval, uiteraard een heel andere, dan in de periode toen de escapades van Chroestjov de adem deden in houden. Rusland heeft doorgaans geen behoefte aan een aangren zend land, waar grote beroeringen plaats vinden. Alles is er juist op gericht geweest - en nog - om „rust aan de grenzen" te behouden, wel ke middelen daartoe ook aange wend werden. Een Amerikaans-I- raans konflikt zou zo ondoorzichte- lijk zijn, dat Moskou wordt gedwong en er een rol in te spelen en men kan het begin ervan kennen en noteren, maar nooit het einde. Alles speelt immers in een deel van de wereld, dat toch al alle ken merken draagt van onrust en insta biliteit; Veel diplomatiek inzicht en voorzichtig manoeuvreren zal no dig zijn, om langs de klippen te zeilen, waarop het schip van de wereld zou kunnen stranden. Voor lopig geldt dat overhaasting en on doordachte daden alleen maar'scha- de kunnen berokkenen. Gemakke lijke jaren op internationaal terrein - zo veel is wel zeker - liggen echter helaas niet in het verschiet. ANDEL, 25-11. De 96-jarige A. Vis ser is zondagmiddag in zijn kamer in het bejaardentehuis „De Notenhof" in het Noordbrabantse Andel om het leven gekomen, nadat er in zijn ka mer brand was ontstaan. Het slacht offer kwam door rookverstikking om het leven. De politie vermoedt, dat de brand ontstaan is door een smeulende sigarette- of sigarepeuk. Het slachtoffer was namelijk een verwoed roker. MEKKA. Archieffoto van de Grote Moskee in Mekka, waar nog een handvol mannen in de kelders stand houdt tegen de ontzettingstroepen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TEHERAN, 26-11. „Richt al uw kreten en protesten te gen de V.S., rust uw strijdkrachten uit en zorg voor mili taire oefening.zodat we over een paar jaar een jeugdle- ger van 20 miljoen hebben". van buitenlandse zaken in Washing- ton waarschuwde, dat toelating van de sjah in de V.S. tot vijandige reak- ties in Iran kon leiden. Dit heeft volgens het officiële Iraanse persbureau Pars de Ayatol lah Chomeini maandag gezegd tot re volutionaire gardisten die hem in de stad Qom bezochten. TEHERAN, 26-11. De ayatollah Chomeini heeft opgeroepen tot de „heilige oorlog". Hij deed dit in een verklaring'die gericht was aan de be wakers van de revolutie en die dooi de Iraanse radio werd omgeroepen Volgens Chomeini moet die oorlog gevoerd worden op,religieus, finan cieel en militair terrein. De ayatollah vroeg de bewakers van de revolutie 20 miljoen jonge Ira- niërs op te leiden. „De Verenigde Staten vertegenwoordigen misschien de belangrijkste mogendheid ter we reld, maar wij moeten het gehele Iraanse volk tegen hen mobiliseren". NANCY, Frankrijk, 26-11. Wereld- rekordhouder slakken eten Mare Quinquandon, 27, is zondag in een ziekenhuis overleden nadat hij zater dagavond het bewustzijn had verlo ren na in drie minuten tijd 72 slak ken te hebben gegeten. De 167 kg wegende Quinquandon bereidde zich zaterdag voor op een poging tol het doen sneuvelen van zijn wereldrekord. Dat had hij in juli jl gevestigd met het eten van 144 slakken in 11 minuten en 30 sekon- den. „Flitsen" uit het buitenland ISLAMABAD, Pakistan, de uni versiteiten en college in Rawalpindi- Islamabad zijn, nadat zij maandag heropend waren, opnieuw gesloten en wel tot 2 december. TOKIO. Japan onderhandelt met Panama en de Verenigde Staten Over deelneming aan de bouw van een nieuw Panamakanaal, Zo is meege deeld op een perskonferentie in To kio na afloop van besprekingen. BANDAR ABBAS. Een Bulgaars lijnvliegtuig is vrijdag vanaf de Iraanse marinabasis Bandar Abbas beschoten, maar niet getroffen. Dit is vernomen van een officier op deze basis. „Amerika is onze vijand en we moeten alles wat we hebben daarte gen in het geweer brengen", zo voeg de hij daaraan toe. Pars meldt ook, dat 500 met grana ten en machinegeweren gewapende mannen een tv-station in het westen van Iran in brand hebben gestoken. Het persbureau zegt niet wat voor mensen het waren. Er was niets be kend over het lot van de 23 bewakers van de zender. Telegram De studenten die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezetten, heb ben de inhoud van een telegram be kendgemaakt, waarin de Ameri kaanse zaakgelastigde Bruce Lain- gen op 30 september het departement BRUSSEL. In de maand oktober zijn de konsumptie prijzen in de ne gen landen van de EG met gemiddeld 1,1 procent gestegen. De voor naamste stijging deed zich voor in Italië. Daar gingen de prijzen mer 2,3 procent de hoogte in. Advertentie Lang strafregister BRISBANE, A USTRALIË, 26-11. De griffier van de recht bank had anderhalf uur nodig om heen te komen door alle be schuldigingen aan het adres van de 31-jarige man voor het groene hekje, Graham Joseph Dow. Dow werd vrijdag op alle 159 punten veroordeeld. Daar wa ren onder diefstal, heling, vals voorwendsel, inbraak, verval sing en rijden op een motor die niet van hem was. Hij kreeg vijf jaar gevangenisstraf. ■Eb o bo oooaoooooocd DEN HAAG, 26-11. De VVD wil dat er een eind wordt gemaakt aan com merciële aktiviteiten op postkanto ren. Verkoop van verpakkingsmate riaal, foto-copiëren, verzekeringsbe middeling, het verkopen van wens kaarten en dergelijke brengen scha de toe aan de opizet van de plaatselij ke middenstanders, zo stelde het li berale kamerlid Pol de Beer maan dag tijdens een commissie vergade ring in de Tweede Kamer over de PTT-begroting in een motie. BAHREIN, 20-11. Saoedi-Arabië heeft maandagavond toegegeven dat zich nog enkele bezetters in de kel ders van de grote moskee van Mekka bevinden, die verzet bieden aan de Saoedische minister van voorlich ting Mohammed Abdo Yamani we ten dat de Moskee is ontruimd, met uitzondering van enkele bezetters in de kelders. RIAD, 26-11. De direkteur-generaal van het Saoedische lucht vaart wezen, Abdallah Mahdi, heeft maandagmid dag bevestigd dat er bij het ongeluk met de Pakistaanse Éoeing 707 geen overlevenden zijn. Volgens hem hebben alle 155 pel grims aan boord van het toestel, van wie het overgrote merendeel Pa kistani, het leven verloren, evenals de 11 bemanningsleden. De Boeing 707 van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA maakte een vlucht van het Nigeriaanse Kano naar Karatsji in Pakistan en had juist een tussenlanding gemaakt in Djeddah, waar de Islamitische pel grims waren ingestapt de Mekka hadden bezocht. Kort na de start mel de de gezagvoerder dat zich rook in de cockpit ontwikkelde en hij vroeg toestemming naar Djeddah terug te keren. Een kwartier later viel het kontakt met het toestel weg. De Boeing stortte neer op 50 km. ten noorden van Saoedische stad Taif. AMSTERDAM,26-11. De besparingen, die in het land bouwbeleid in de Europese Gemeenschap noodzakelijk zijn geworden, zullen verantwoord moeten zijn en de grondslagen van het beleid moeten zij onaangetast laten. Dit heeft de direkteur-generaal voor Landbouw en Voedselvoorzieningen van het ministerie van landbouw, ir. A. de Zeeuw, maandag gezegd in de jaar vergadering van de Stichting Handel en Industrie (ZHI). Het is immers van het grootste be lang, aldus ir. De Zeeuw, dat het bouwwerk van het Europese land bouwbeleid overeind blijft. Het is een Illusie te denken, dat bij een afta keling van dit beleid het vrije han delsverkeer in agrarische produkten niet ernstig in gevaar zonden komen. Gevolgen verschillend De gevolgen van dit nauwere fi nanciële keurslijf voor het Europese landbouwbeleid, zullen voor wat de Nederlandse landbouw betreft van sector tot sector uiteenlopen. Voor de produktiesectoren met een zoge naamde „lichte" marktordening (varkensvlees, pluimveesector, groenten en fruit) zal er weinig ver anderen. Bij de produktsectoren met een „zware" marktordening (met ga rantieprijzen enz.) zal de situatie zich wel wijzigen voor de Nederlandse producenten. Dit geldt met name voor de zuivelsector. TEHERAN. In het noordoosten van Iran hebben zich zaterdagochtend vroeg enige krachtige aardschokken voorgedaan. Over slachtoffers of schade wist het persbureau Pars niets te melden. DEN HAAG. 26-11. Het CDA- tweede kamerlid Van Heel-Kasteel wil dat de humanitaire hulp aan de 300.000 Eritrese vluchtelingen in So malische kampen wordt uitgebreid. In schriftelijke vragen aan minister De Koning van ontwikkelingssamen werking wijst het kamerlis erop dat er te weinig medikamenten en te wei nig proteïne-rijk voedsle aanwezig zijn. DRACHTEN, 26-11. Een fel uit slaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Tsjerke- bourren in Drachtster Compagnie volledig in de as gelegd. De brand weer van Drachten die met groot ma terieel uitrukte kon niet voorkomen dat het kerkgebouw geheel verloren ging. Het vuur werd aangewakkerd door de harde westenwind en binnen een half uur was er van de kerk niets over, dan alleen zwartgeblakerde muren. Het kerkgebouw werd de laatste jaren niet meer gebruikt als bede huis. Het gebouw stond op de lijst voor monumentenzorg. De bevolking van het dorp bracht onlangs nog een bedrag van 30.000 gulden bij elkaar voor restauratiewerkzaamheden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Dinsdag 27 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene ledenvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.45 uur, bijeenkomst CPB. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14,30 uur Serie films over Zeeland voor de soos en de ANBO. Haamstede In de Graaf Haamstede, Sinterklaas- avond/Bingo-avond, 19.30 uur. Ned. Herv. kerk, 19.30 uur, ledenver gadering CDA. Ouwerkerk Dorpshuis 14.00-17.00 uur en 19.00-20.00 uur Tentoonstelling PZEM over Energiebesparing. Vanaf 20.00 uur Hoorzitting. Woensdag 28 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Zeeuwse Herberghe, 19.30 uur Jaar vergadering Vrouwenkontakt in de P.v.d.A. afd. Zierikzee. Renesse Dorpshuis 20.00 uur, Sinterklaas avond Ned. Bond van Plattelands vrouwen Noordwelle e.o. Duiveland/Ouwerkerk Rest. „De Vierbannen"; najaarsver gadering VVV-Duiveland, 20.00 uur. Middelburg Statenzaal, 14.00 uur, Provinciale Onderwijs Commissie. Donderdag 29 november Haamstede Gemeentehuis. Kommissie voor sport, jeugd en kulturele zaken. 19.00 uur. Gereformeerde kerk 20.00 uur E.O. regio-avond. Nieuwerkerk Dorpshuis 20.00 uur, vergadering Tuindersvereniging. Oosterland Kantine sporthal, 20.00 uur, algeme ne ledenvergadering ijsvereniging „Winterleven". Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur Toneeluitvoering door „De Kommedianten" voor bejaarden Duiveland en Bruinisse. Vrijdag 30 november Zierikzee Concertzaal', „Monty Python the Holy Grail" (Ziejook); 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.00 uur, Sin terklaasfeest o.l.s. „Prinses Irene". Zonncmaire Overdracht gemeenschapsruimte, 19.00 uur. Café Bommenede. „Bond voor Op- zichzelfstaanden", 20,00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering IJsvereniging Nieu werkerk, 20.00 uur; gebouw „Reho- both". Dorpshuis; dansfestijn van de Vere nigingsraad; 20.00 uur. Bruinisse Durps'uus, 19.30 uur, opening Vogel tentoonstelling „De Nachtegaal". Zaterdag 1 december Zierikzee Nobelpoort 10.00-12.00 uur Gelegen heid tot bezichtiging. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Sin terklaasfeest oudere jeugd. Oosterland De Oosterhof, 20.00 uur, gezellige avond sportvereniging. Bruinisse Durps'uus, 10.00 uur, bejaardenbe- zoek aan vogeltentoonstelling „De Nachtegaal"; 14.00 uur, openstelling voor publiek; 22.00 uur, trekking hoofdprijs. Maandag 3 december Goes „Prins van Oranje". Z.L.M.- vergadering. 10.00 uur. Dinsdag 4 december Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Zendingskommis sie Ger. Gemeente. 19.30 uur. Donderdag 6 december Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, begrotingsverga dering Brouwershaven. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Philateli- ca. 19.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Het was al diep in november en ze hingen er alle drie nog: Bladerum, Nerfje en Groeneling en feestelijk dat ze het hadden, zelfs in de straffe wind, die soms wel een beetje erg te keer ging. Vooral Bladerum was in haar hum, want ze zag me daar toch prachtig bruin, net als de mensen 's zomers op het strand. Nerfje begon ook lekker bij te kleuren, maar Groe neling deed net of er niets aan de hand was. Dat heb je van zo'n eigen wijs iepenblad. Overigens was Groeneling het meest belezen blad en hij had weet, van hetgeen er alle andere jaren ge beurd was. ,,Als het kwaad wil stor men we er op een kwade dag af", zei hij elke morgen en zo moeilijk te ge loven was dat niet, want onder de bo men lag al een dik bladerenpakket. ,,Je moet niet zo wild zijn op dat bruin worden", waarschuwde hij dan, ,,dat verzwakt maar en voor dat je er erg in hebt, dwarrel je naar be neden". Eens op een vroege morgen was de stemming inderdaad een beetje bene den peil. Nou, echt gevroren had het nog niet, maar het was gemeen koud en de drie bladeren waren een beetje ineengekrompen om bescherming te zoeken. Vooral Nerfje had nogal gele den en kreunde: ,,alle bladeren, wat is het koud". Bladerum had het ook koud, maar ze bewoog alweer mooi bruin in de lichte ochtendwind, want ze was zo trots als een bloesem in het voorjaar. Groeneling bromde in zijn stengel: „je ziet wat er gebeuren kan, straks vriezen we nog dood, want vorst is nog veel erger dan wind". Even later kwam een waterig zon netje de wereld toch weer wat opfleu ren en het nachtelijk wee was spoe dig vergeten. Het zou echter allemaal zo toch niet blijven. In het noord westen pakten zich twee dagen later grote wolkengevaarten samen en de eerste stoot wind deed de drie sidde ren. ..Dat gaat mis", hoorde je Groe neling roepen boven de wind uit. Het was het laatste wat verstaanbaar was, want weldra begon een echte storm te loeien. Ze deed een woeste greep in de stapels los liggende bla deren, die wegstoven als snippers pa pier. De drie aan de boom hingen te be ven en te trillen en Nerfje bleek het eerst aan de beurt. Hij buitelde plot seling omlaag en lag wel een kwar tier te wapperen tegen de stam van de boom. Toen werd hij opgenomen in een hevige werveling; hij zelf wist niet waar ooit terecht te komen. Bladerum snikte het uit, want ze had naar Nerfje gekeken. Een dikke watertraan gleed over haar mooie bruine huid en toen was het met haar ook gebeurd. Plotseling begon ze aan een lange zweeftocht en of ze al riep: „o, o", het hiep allemaal niet. Groen- ling had zich nog schrap gezet, maar de storm was zo geweldig. Na een uur moest hij loslaten en smakte met kracht tegen de grond en bleef vast kleven in de modder. Ze - de drie - hebben elkaar nooit meer gezien, want de wind deed na tuurlijk volstrekt eigenzinnig. Enke le gehaaste wandelaars zetten nota- bene hun voet op Bladerum en zij nog mooi beledigd zijn. Maar ze voelde wel dat haar glorie voorbij was. De natuur moest maar wachten tot het nieuwe getij; ooit zou het weer voor jaar worden, met nieuwe Bladerums, Nerfjes en Groenelings. Dat was de logische gang door de geslachten! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2