„Beter Wonen" kondigt urgentieregeling aan voor woningzoekenden „Waterschap gereed om de jaren tachtig te beginnen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Schrijnende nood" op Schouwen-Duiveland Kinderen en vergiftigingen Dijkgraaf Geluk in rede: rr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 november 1979 136ste jaargang Nr. 22615 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. in dit nummer. Vogeltentoonstelling in de regio Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Heftigheid maakt een vergis sing tot een fout en de waar heid tot onbeleefdheid. Herbert UTRECHT, 26-11. Kinderen zijn nog steeds het meest slachtoffer van vergiftigingen door het „snoepen" van geneesmiddelen en huishoudelij ke schoonmaakmiddelen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978 van het Nationaal Vergiftingen Centrum (N.V.I.C.). Dit centrum kreeg in to taal bijna 13.000 meldingen van ver giftigingen binnen, waarvan ruim 7200 betrekking hadden op kinderen. Ongeveer 5800 volwassenen werden bij het N.V.I.C. gemeld als vergifti gingsslachtoffer. noodzakelijk dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland niet dralen om hun rioleringen, waar nodig te ver nieuwen en uit te breiden". Stad en dorp „Veel wegen zijn in de achter ons liggende jaren verbreed en verbe terd", zo ging de spreker verder. „Ons streven was er op gericht om wegen, die door uitbreiding van stad en dorp binnen de kommen zijn ko men te liggen, over te dragen aan de gemeenten. Vanaf Bruinisse tot Westerschouwen ligt nu langs of op de zeewering een weg van minstens 5 m. breed, terwijl de weg over de De- lingsdijk op 7 m. is gebracht. Ook aan de verkeersveiligheid is aandacht besteed, al blijven ongeluk ken meestal door te hard rijden vóór komen". Ontwatering polder „De ontwatering van de polders bleek gewaarborgd door goed wer kende gemalen en goed onderhouden waterleidingen". „Hoewel af en toe de schouw op weg- en kavelsloten wat problemen opleverde, kan toch gezegd worden, dat wateroverlast door de te hoge waterstand in de sloten niet is voor gekomen, op een enkele uitzondering na in het Prunjegebied". Geluk tekende voorts aan, dat „het kantoor, onze werkplaats, de gema len. de zuiveringsinstallaties, de dijkmagazijnen, onze bedrijfswonin gen - de totale verzekerde waarde be draagt ca. 35 miljoen gulden - alle in een goede staat verkeren". Jaren '70 „In de jaren zeventig is in ons wa terschap in zeeweringen, in wegen, in zuiveringsinstallaties en in machi nes, bijzonder veel geïnvesteerd. Het waren drukke en soms bewogen ja ren. De medewerkers in ons water schap, die zich hebben ingespannen om alles in onderl.nge harmonie goed te doen verlopen, verdienen on ze dank". Wij zijn gereed om de jaren tachtig te beginnen", zo besloot de dijk graaf. BRUSSEL. Het besluit van het Eu ropees Parlement om te snoeien in de Europese landbouwbegroting voor komend jaar is in de Europese Budgetraad gesneuveld. Nederland, dat het besluit van het parlement had willen honoreren, kreeg in de raad steun van Italië. Maar de stem men van die E.E.G.-lidstaten waren in de raad onvoldoende. KERKWERVE. Afgelopen vrijdag en zaterdag hielden de Gevleugelde Vriendenin het Dorpshuis van Kerkwerve een zeer geslaagd duiven- show, tijdens welke drie kampioen den werden aangewezen. Met hun winnende duiven zijn dat v.l.n.r. de heren J. de Jonge, F. Mays en W. Blom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 26-11. „Om bij de steeds toenemende om vang van het bestand woningzoekenden de belangen van allen zo goed mogelijk te kunnen behartigen, wordt per 1 januari 1980 een urgentieregeling woningzoekenden in gesteld". Deze mededeling deed de heer F. K. Vos, voorzitter van de woningbouw vereniging „Beter Wonen" maanda gavond tijdens de jaarvergadering in de foyer van hotel „Mondragon". De voorzitter sprak over een „schrijnen de nood" op Schouwen-Duiveland en deed een dringend beroep aktief nieuw te bouwen tegen redelijke hu ren. Bij de zogenaamde urgentieregeling zal de urgentie van de rechthebbende in punten worden uitgedrukt. Recht op een woning hebben woningzoe kenden van 18 jaar en ouder met een economische en/of sociale binding met Schouwen-Duiveland. Bij het be palen van het puntenaantal wordt re kening gehouden met de volgende ge zichtspunten: wachttijd, doorstro ming, gezinssamenstelling, medische indicatie, sociale indicatie, afstand werk-wonen, faktoren van over macht. „Met de invoering beogen wij tevens elk vermoeden van voor keursbehandeling weg te nemen", al dus de heer Vos. Nota Bewoningspatroon De Beter-Wonen-voorzitter noemde de Nota Bewoningspatroon een ge vaar voor de sociale woningbouw, daar bij het voortgaan van de vrije sektorbouw de overschrijding van ramingen wordt afgestraft met min der woningwetwoningen. Hij wees er op dat juist door die vrije sektor bouw al na korte tijd een extra vraag naar huurwoningen omstaat door: kinderen van kopers, spijtoptanten endoor executoriale verkoop. Bij de ze kategorie moet geteld worden de nieuwe ingezetenen, inwonend of tij delijk in een rekreatiewoning. De heer Vos wees er verder op dat op het moment van goedkeuring door Pro vinciale Staten van de Nota Bewo ningspatroon veel gemeenten op Schouwen-Duiveland reeds meer in woners hadden dan zij na de komen de vijf jaar mochten bereiken. De heer Vos liet met duidelijke- woorden weten, dat de woningbouw vereniging niet gelukkig is met de Nota Bewoningspatroon. „De Nota gaat over de rug van de zwakkeren in de samenleving. Als plotseling de BROUWERSHAVEN. Tot de „eenza men van Schouwen" behoren de schapen, grazend langs de zeedijk tussen Scharendijke en Brouwersha ven. Ze komen op deze plaats tot de diepste overpeinzingen van hun schaap zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) markt van koopwoningen is ingezakt loopt het aantal nieuwbouwwonin gen terug. Het aantal huurwoningen kan niet van vandaag op morgen worden opgevoerd, zodat uiteinde lijk de gehele bevolking van Schouwen-Duiveland de dupe wordt van deze Nota", aldus de voorzitter. Hij zei te hopen op een contingente- ring van de gehele woningbouw, af gestemd op de werkelijke woningbe hoefte van de eigen bevolking en mensen met economische/sociale binding. „Vestiging werd in de Nota Bewoningspatroon voor Schouwen- Duiveland niet voorzien, maar het zal toch niet de bedoeling zijn ge weest dat door die nota ook de ont wikkeling in de regio kunstmatig werd geblokkeerd of geamputeerd", vroeg de voorzitter zich af. Hij deel de mede, dat in de jaren 1980 en 1981, 340 nieuwbouwwoningen gebouwd dienen te'worden om aan de steeds groeiende nieuwbouwbehoefte in de gesubsidieerde bouw voor Schouwen-Duiveland te kunnen vol doen. Doorstroming „Nieuwbouw bevordert doorstro ming en bij doorstroming komen ge lukkig woningen vrij met een huur lager dan 350,-. Door een ontoerei kend aantal gereedgekomen nieuw bouwwoningen kan de netto woning behoefte niet worden opgevangen en stagneerde deze doorstroming nog verder. Nuchtere cijfers illustreren dat van 310 in 1976, 277 in 1977 naar 212 in 1978. Ondanks een aktief sti muleringsbeleid van doorstroming via woningruil blijkt het niet moge lijk om binnen redelijke tijd, zelfs bij urgente aanvragen passende huis vesting te bieden", luidde de toelich ting van de voorzitter. De heer Vos liet weten verheugd te zijn dat onlangs de beschikking af kwam voor renovatie van 11 wonin gen aan het Havenkwartier, Lam mermarkt en Varremarkt te Zierik zee. De kosten van dit projekt bedra gen IV» miljoen gulden. Dankzij allerlei subsidies, interne voorfinanciering bij aankooppanden en inbreng van bedrag aan zoutscha- de kan het projekt gefinancierd wor den. In de St. Domusstraat zulleh ook twee panden gerenoveerd wor den ten behoeve van het gezinsver vangend tehuis Schouwenoord. In deze panden zullen enkele pupillen de gelegenheid krijgen zelfstandig te wonen met begeleiding vanuit het Gezinsvervangend tehuis. V oorber eidings-f ase Gereed kwamen 11 vervangende nieuwbouwwoningen in Bruinisse. De renovatie van 24 bejaarden woningen aldaar is bijna voltooid. Nog in de voorbesprekingsfase zijn de plannen tot vernieuwing van 12 en 34 woningen in de Deestraat, Wilhel- minastraat, Prinses Irenestraat t'.i Prinses Beatrixstraat in Bruinisse. Het bewonersoverleg vordert gestaag en „Beter Wonen" hoopt bin nenkort op een voor alle partijen be vredigende wijze dit overleg af te ronden. De voorzitter zei voortdurend te stuiten op de door de overheid vast gestelde norm van maximaal bedrag per te renoveren woning. „Het Rijk zou bij de normvaststelling meer naar regionale omstandigheden moe ten kijken", was zijn mening. Woningwetbouw wordt verder voorbereid in de gemeenten Wester schouwen, Zierikzee, Middenschou- wen en Duiveland. Het plan van vijf tien woningen te Noordgouwe stag neert op de grondverwerving. Burge meester C. Slabbekoom van Brou wershaven liet in dit verband later weten, dat de grondverwervings- kosten erg hoog worden als er een be perkt aantal woningen in een kleine kern gebouwd moeten worden. De Woningbouwvereniging konsta- teert een stijgende belangstelling voor huurwoningen en een tanende belangstelling voor premiekoop en vrije sektor. ZIERIKZEE, 27-11. „Als gevolg van de bouw van een stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde in plaats van volledige afsluiting, moesten zo snel mogelijk de zeedijken rondom deze zeearm verhoogd en versterkt worden. Het stemt tot voldoening dat zulks vrijwel is voltooid". Dat zei Dijkgraaf A. M. Geluk tijdens zijn rede voor de algemene vergade ring van het Waterschap Schouwen-Duiveland, hedenmiddag in 's Landska- mer te Zierikzee. „Ook aan de bestorting van de vooroever is veel aandacht besteed. Op uitgebreide schaal zijn nylonmat- ten aangebracht, terwijl veel steen materiaal is gestort. Door een nauwkeurig uitgevoerd peilingsplan werden optredende ver diepingen gesignaleerd, zodat tijdig maatregelen genomen werden," zo vervolgde de dijkgraaf tijdens de - zoals hij dat noemde - „laatste alge mene vergadering in de jaren zeven tig" van het Waterschap. „Verschillende keren werden we in de afgelopen 10 jaar gealarmeerd door beperkte en uitgebreide dijkbe waking en door grotere of kleinere oeverafschuivingen. Het bewakings systeem funktioneerde goed. Toch kunnen we, afhankelijk van storm, stroming en getij als we zijn, steeds weer opnieuw voor verrassingen ge plaatst worden". „Een nooit aflatende oplettend heid en waakzaamheid blijft gebo den om de veiligheid voor de bewo ners in ons laag gelegen waterschap zo goed mogelijk te waarborgen". Zuiveringsinstallaties „In het begin van de zeventiger ja ren zijn door ons waterschap ver schillende initiatieven genomen om de bouw van zuiveringsinstallaties te bespoedigen (onder andere die van Westerschouwen en Bruinisse). Na dat de aktieve zuiveringstaak in 1975 aan ons waterschap werd gedele geerd, hebben we ons ingespannen om het afvalwater in ons waterschap - indien mogelijk vóór 1980 - volledig biologisch te zuiveren. Daartoe zijn installaties gebouwd en verbeterd en vele persleidingen gelegd, terwijl de ombouw van Zierikzee momenteel vrijwel is voltooid". „We kunnen vaststellen, dat onze eerste doelstelling dan ook is be reikt". Riool „De kontrole op ongeoorloofde en ongewenste lozingen is in de loop van de jaren uitgevoerd en zal in de toe komst worden verscherpt. Het is Veel bewolking met voornamelijk vannacht wat regen of motregen en enkele mistbanken; minimumtempe ratuur omstreeks 7 graden; middag- temperatuur ongeveer 11 graden; zwakke tot matige wind draaiend naar zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35 Maan op 14.23, onder 1.12 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.35 Maan op 14.50, onder 2.29 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 nov. 9.31 22.28 3.12 15.45 29 nov. 10.58 23.49 4.33 17.03 Doodtij: 29 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.l. deelt mede: Dinsdagochtend strekte de grens tussen zachte lucht en wat kou dere lucht zich van Tsjechoslowakije via zuid-Duitsland, België, Engeland en Wales naar Ierland uit. Ons land bevond zich toen in de wat koudere lucht aan de noordzijde van deze grens. Was het in de zuide lijke provincies ongeveer 7 graden, in Groningen daalde het kwik tot twee graden. Het passeren van deze scheidingslijn bracht in ons land on geveer 4 mm regen. In de ochtend kwam de grens op zijn tocht zuid waarts tot stilstand. Woensdag zal de grenslijn weer naar het noorden terugkomen Da», betekent dat ons land geleidelijk aan weer helemaal in de zachte lucht te recht zal komen. Verwachting tot woensdagavond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1