OOK MIDDENSCHOUWEN STEMT IN MET WMZ-AANKOOP ZEEPEDUINEN ty Verkeer eist zware tol tijdens weekeinde in regio C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Raad van State verbood demonstratie NPN FAO sluit kantoor om boycot Egypte Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie Geld nodig voor Cambodja Verzet Arjos tegen modernisering kernwapens Man doodgestoken Oud-minister B. Roolvink overleden Iraanse voorwaarden De bezetters van de Mekka-moskee Twee doden, vier gewonden Sleutelen aan Borssele WA> ZfGb PÊ BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 november 1979 136ste jaargang Nr. 22614 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Jubileum bij Reinigingsdienst MIDDENSCHOUWEN, 22-11. De woningbouwvereni ging „Beter Wonen" te Zierikzee heeft een aanvraag in gediend voor het bouwen van 12 woningwetwoningen in het bestemmingsplan „Groene Wijk" te Kerkwerve. De rij woningen zal bestaan uit 5 eengezinswoningen, 1 aan gepaste woning, 4 woningen voor kleine huishoudens en 2 bejaardenwoningen. In verband hiermee besloot de raad van Middenschouwen vorige week tot het aanvra gen van steun uit 's Rijks kas en tot het verlenen van gel delijke steun aan de woningbouwvereniging voor de bouw van deze woningen. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot het vaststellen van een algemeen kasgeldbesluit, waardoor kasgeldleningen kunnen worden "af gesloten tot maximaal 500.000,-. De heer Hart informeerde of nagegaan wordt of de leningsvoorwaarden bij ander banken soms gunstiger zijn dan bij de Bank voor Ned. Gemeen ten. De voorzitter zei dat dit gebeurt. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1980 vastgesteld op 500.000,- en de raad stelde de 27e t/m 29e wijziging van de gemeente begroting voor 1979 vast. DAN HAAG, 23-11. Burgemeester Schols van Den Haag heeft deze week de „Nationale Partij Neder land" terecht verboden afgelopen za terdag in Den Haag te demonstreren tegen ,,de illegale indringers in ons land". Zo luidde vrijdag de uitspraak van de Raad van State in de voorlopige voorziening, die de NPN had aange vraagd na de weigering van de burge meester on een demonstratievergun ning te verlenen. De Raad van State was van mening dat de beslissing van Schols niet in strijd is met de Europese conventie van de rechten van de mens of de Ne derlandse grondwet. Dat had R. Boot, organisator van de omstreden betoging en woordvoerder van de partij, aangevoerd. ROME, 24-11. De voedsel- en land bouworganisatie van de V.N.(FAO) gaat haar regionale kantoor voor het Midden-Oosten in Cairo sluiten van-, wege de boycot van Egypte door acht andere Arabische staten. Hiertoe is besloten op de FAO-conferentie in Rome. Andere regionale kantoren en het hoofdkantoor van de FAO in Ro me zullen nu de taken van het kan toor in Cairo overnemen. Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? Overzichtelijk in een mooie map? Bel even 01110-2577 Havenpark 29 Zierik/ee Telefoon 01110-2577 Ambtswoning- burgemeester Naar aanleiding van de 28e wijzi ging vroeg de heer Hart of met het wederom aanvragen van een aanvul lend krediet voor het verbouwen van de ambtswoning van de burge meester de zaak nu afgerond is: bijna iedere raadsvergadering wordt hier voor nl. een aanvraag gedaan. De voorzitter antwoordde, dat in de vorige vergadering door wethou der Padmos is medegedeeld, dat het moeilijk was eeny exacte raming te maken. Met het thans aangevraagde aanvullend krediet van f 15.000,— is de zaak inderdaad afgerond. B. en W. hadden voorgesteld alsnog in te stemmen met aankoop van de Zeepeduinen door de N.V. Water maatschappij Zuid-West-Nederland (W.M.Z.). Eerder had de raad over deze aan koop e?n negatief standpunt ingeno men, lichtte de voorzitter toe, op grond van in of meer onjuiste gege vens. Burgemeester en wethouders hebben de korrespondentie over dit onderwerp nauwkeurig gevolgd. De direkteur van de W.M.Z. heeft in een vergadering van B, W en S toelich ting gegeven op de voorgenomen aan koop. De heer A. B. Koster, verklaarde het jammer te vinden, dat geen defi nitief voorstel gedaan is door de W.M.Z. tot grondruil. Er wordt dooi de maatschappij gesteld, dat de erf pachtscanon misschien fors verhoogd zal worden. De lasten van een aan koopbedrag van 4 Va miljoen drukken evenwel zwaarder dan een verhoog de erfpachtscanon. Bovendien is de aan te kopen grond z.i. ongeschikt voor infiltratie. De heer L. den Boer informeerde of er ook een erfpachtscanon verschul digd is voor het huidige gebied van de W.M.Z. De voorzitter dacht van wel. Ver der antwoordde de voorzitter, dat er geen reëel voorstel m.b.t. grondruil kan worden gedaan zolang de grond geen eigendom van de W.M.Z. is. De geschiktheid van de grond voor infil tratie kon hij niet beoordelen. In ie der geval is het de bedoeling met de ze traktatie de watervoorziening voor Schouwen-Duiveland veilig te stellen. De raad besloot in te stem men met aankoop van de Zeepedui nen door de W.M.Z. GENEVE, 24-11. het internoationa- le comité van het Rode Kruis en het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef hebben een beroep op de rege ringen gedaan de door hen op 5 no vember in New York beloofde bijd- gragen voor hulp aan Cambodja te storten. In een in Geneve gepubliceerd com munique werd gezegd dat als er niet snel geld komt, er een tekort van om gerekend 90 miljoen gulden zal zijn. ,,De regeringsbijdragen komen te langzaam binnen". UTRECHT. 24-11. Met de moderni sering van de kernwapens worden grenzen overschreden die niet over schreden mogen worden. Iedere stap die nu gezet wordt in de richting van produktie in invoering van nieuwe kernwapens opent de weg naar een nieuwe ronde in de wapenwedloop en zal daaraan onvermijdeklijk een nieuwe impuls geven. Deze woorden sprak Klaas dc Vries, voorzitter van antirevolutio naire jongerenorganisatie Arjos za terdag in een toespraak ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de organisatie. De raad besloot tot verkoop van een strookje grond aan de heer J. van der Kooi te Scharendijke tegen een prijs van f 10,— per m2. De gemeenterekening over 1977 werd de raad ter voorlopige vaststel ling aangeboden. Een kommissie uit de raad, bestaande uit de raadsleden met uitzondering van de wethouders, zal de rekening onderzoeken. HELMOND, 25-11. De 52-jarige L. S. is zondagmorgen omstreeks half zes in zijn woning aan de Rooseindstraat in Helmond neer gestoken en korte tijd later in het zie kenhuis overleden. In verband hier mee heeft de politie enige uren latei- drie verdachten aangehouden, de 18- jarige P. S. en de 17-jarige A. S., bei den uit het Limburgse Haelen, en de 29-j^rige A. H. uit Roermond, allen familie van het slachtoffer. Volgens een woordvoei'der van de politie is de steekpartij hel gevolg van een oude familievete. DAN HAAG, 25-11. Oud-minister B. Roolvink, woonachtig in Baarn, is zondagmorgen in de leeftijd van 67- jaar na een langdurige ziekte overle den. Aldus heeft ARP-voorzitter Den Boer zondag meegedeeld. Bauke Roolvink werd o,p 31 janua ri 1912 geboren in het Friese Wijt- gaard. Nadat hij, werkzaam was ge weest bij Jaarsma's Haardenfabriek in Hilversum werd hij in 1946 tweede voorzitter van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond. In 1952 werd hij se- kretaris van liet CNV. In het kabinet De Quay, 1959-1963, was Roolvink staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Na dit kabinet werd hij lid van de Antirevolutionaire fraktie in de Tweede Kamer, waarvan hij in de ja ren 1965-1967 fraktievoorzitter was. De volgende vier jaar was Roolvink minister van sociale zaken en volks gezondheid in het kabinet De Jong. De laatste zes jaren van zijn politieke leven, 1971-1977, was Roolvink weer lid van de ARP-fraktie in de Tweede Kamer. VERENIGDE NATIES, NEW YORK. VN-sekretaris-generaal Kurt Waldheim heeft zondag een spoedzit ting belegd ter bespreking van de ge volgen van de crisis in de betrekkin gen tussen Iran en de Verenigde Sta ten. PARIJS, 24-11. Iran is bereid over de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in de Amerikaanse ambas sade in Teheran te praten als Was hington de misbruiken van de voor malige sjah nog tijdens diens verblijf in de V.S. veroordeelt. Dit heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Abdolhassan Bani-Sadr, verklaard in een zondag door radio France-Inter" uitgezon den vraaggesprek. Bani-Sadr zei dat alleen het ver trek van de sjah uit de V.S. niet zal bijdragen tot een regeling van het konflikt tussen de Verenigde Staten en Iran. De officiële veroordeling door de m isdaden van dc voormalige sjah na diens vertrek, aldus de Iraan se minister, zou het Iraanse volk we liswaar tijdelijk kunnen kalmeren, maar op langere termijn zou de haat en de wraaklust van het volk weer de kop opsteken DJEDDAH, 24-11. De iman van de grootste moskee in Mekka heeft za terdag in een interview met een Sa- oedisch blad verklaard dat de bezet ters geen onbekenden waren. Zij stonden als „in de Islam-leer dwalende religieuze fanatici bekend bij de moslemgeleerden en sjeiks in de moskee". Hun leider noemde hij een 27-jarige „buitenlandse student", die vier jaar Islamitisch recht had gestudeerd aan de universi teit van Mekka. De gegijzelde pel grims in de moskee werden door de bezetters met de wapens onder de neus gedwongen deze student te er kennen als de messias die volgens de Islam eens op aarde moet verschij nen. MANILLA. De Filippijnse rege ring heeft de afgelopen drie maanden aan 1602 mensen die krachtens de staat van beleg gevangen zaten, „am nestie verleend ter wille van de Nati onale eenheid en verzoening". Dit heeft het ministerie van defensie in Manilla bekendgemaakt. ZIERIKZEE, 26-11. Het verkeer heeft in de regio het af gelopen weekend een zware tol geëist. Bij een zeer ern stig ongeval bij St. Annaland zaterdagavond omstreeks 22.00 uur kwamen de lS-jarige Martin Wiebrens uit Brui- nisse en de 16-jarige Sjaak Fierens uit Oosterland om het leven. Beide slachtoffers zaten in een per sonenauto, die bestuurd werd door de 19-jarige A. v. d. H. uit Ooster land. De vierde inzittende was A. F., broer van één der dodelijke slachtof fers. De vier jongens waren op wegnaar Anna-Jacobapolder om nog net de laatste veerpont te halen. In een bocht bij St. Annaland is dt auto met grote snelheid op een boon gere den. De bovengenoemde jongens werden op slag gedood. VLISSINGEN, 24-11. De Provïicia- le Zeeuwse Energie Maatschippij moet in verband met de doof de Kroon gestelde aanvullende vdlig- heidseisen een aparte regelk^tner bouwen bij of in de kerneenAale Borssele. waardoor het mogéijk wordt de kerncentrale gelen of uit te schakelen, in de eigenlijke regelza Ziekenhuis Tilburg De bestuurder werd zwaar gewond vervoerd naar het ziekenhuis „De Lievensberg" in Bergen op Zoom. Later werd hij, met zwaar hersenlet sel overgebracht naar het Elisabeth- Ziekenhuis in Tilburg. A. F. uit Oosterland werd met verwondingen naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Zondagmiddag omstreeks 14.45 uur deed zich een ander ernstig ver keersongeval voor op de kruising Kooijmansweg/Lage Zoom in Rencs- se. De 35-jarige J. K. uit Hclle- voetsluis kwam vanaf de Lage Zoom en verleende op bovengenoemde kruising geen voorrang aan een BMW-pcrsonenauto bestuurd door M. d. H. uit Westenschouwen. De H. had de bromfietser niet zien naderen. De auto schepte de brom mer en voerde deze over een afstand van 35 a 40 m mee. Dokter J. L. Flach uit Renesse verleende eerste hulp. K moest met hersenletsel en zeer zware verwondingen overgebracht worden naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De brommer werd totaal vernield, de auto raakte zwaar be schadigd. De bestuurder van de per sonenauto liep geen verwondingen op. Plotseling oversteken Vrijdagavond omstreeks 18.00 uur raakte het 7-jarig zoontje van de fa milie L. in Zierikzee ernstig gewond bij een verkeersongeval. Het jonge tje stak plotseling de Calandweg over en werd aangereden .door een auto bestuurd door E. R. uit Diepen- heim. In het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis werd vastgesteld, dat het slachtoffertje een schedelbasisfrak- tuur had opgelopen. Hierna werd de jongen naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. DEN HAAG Minister Pais (onder wijs) meent, dat het open-school pro- jekt .een faire kans" verdient. Hij zei dal in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het onderwijs debat. er op wijzende dat dit werk met kracht moet worden uitge bouwd. UTRECHT. Het aantal ingezetenen van Suriname dat zich dit jaar in ons land heeft gemeld zal aan het einde van het jaar ongeveer 12.000 zijn. De ze voorlopige schatting heeft het Bu reau Statistiek van het ministerie van c.r.m. gemaakt. Minister Garde niers van c.r.m. zei dit zondag in Utrecht, waar de vijfde Brasa-dag werd gehouden. ZIERIKZEE. Tijdens een bijeen komst in „De Zeeuw&che Herberghe", werd zaterdag in de kring van kollega's en vrienden, af scheid genomen van de heer P. A. Warrens, die „zijn dienst" - de Visse- rijpolitie - met pensioen gaat verla ten. Vele geschenken en goede woor den, vielen de heer Warrens ten deel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. DOOO® Verwachting tot dinsdagavond: Minder wind Eerst veel bewolking met regen, ia- ter enkele opklaringen en kans op een bui; minimumtemperatuur van 8 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland; middagtemperatuur om streeks 7 graden; tot krachtig of mar tig afnemende wind, draaiend naar weat tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.36 Maan op 13.56, onder Eerste-kwartier: 26 november (22.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 nov. 8.18 21.08 2.01 14.29 Doodtij: 29 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve storing trok maandag over de Noordzee naar Scandinavië. De bewolkingszone met regen en veel wind, passeerde in de loop van maandag ons land. Deze bewolkingzone komt echter vrij dicht bij ons land tot stilstand. Voor dinsdag wordt daarom vrij veel be wolking verwacht met kans op een bui. Er zal wel veel minder wind zijn. De middagtemperaturen liggen dins dag rond 7 graden. De depressies vol gen de laatste tijd een koers over Scandinavië naar het oosten. Het is daar dan ook niet erg koud. Alleen in de berggebieden en in het noorden vriest het. In zuid-Scandinavië en Finland schommelen de temperatu ren om het vriespunt. Een hoged ruk gebied, dat zich uit strekt van Spanje over Zwitserland naar oost-Europa brengt daar rustig weer. Aan de Spaanse Middellandse- zeekust is het zonnig. Het is daar overdag een graaf of vijftien, 's nachts een graad of 5. In Italië heerst ongeveer hetzelfde weer. In Zwitser land en oost-Europa vriest het 's nachts enkele graden. Overdag lig gen de temperaturen weer enkele graden boven nul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1