P.v.d.A. wil ruimte van half miljoen bestemmen voor gemeenschapsruimte Culturele bestemming voor oud gemeentehuis van Bruinisse? VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET R.U. acht ruimte voor een peuter- speelzaalwerk dringend gewenst Algemene beschouwingen Vijf gegijzelden vrij De heer D. C. Everaers algemeen kampioen op de Deltashow Arabische top Waarom vroegtijdig balend van school? WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Algemene beschouwingen Geen rijbewijs: ongeluk Eigen bijdrage kunstgebit 4 ZIERIKZEE, 22-11. De P.v.d.A.-fraktie is van mening dat het bedrag van 500.000,-, dat als eenmalige ruimte gevonden wordt in het nog niet betalen van rente, ge bruikt moet worden voor de realisatie van een peu terspeelzaal en gemeenschapsruimte te Poortambacht. De fraktie zegt het er niet mee eens te zijn dat dit bedrag gestopt wordt in de post „Reserve Sportvelden". P.v.d.A.-woordvoerder de heer J. Groen verzocht het kollege donderdaga vond tijdens de algemene beschouwingen dit voorstel van zijn fraktie over te De P.v.d.A. is van mening dat een bedrag van 500.000,- voldoende moet zijn om een eenvoudiger uitvoe ring van een gemeenschapsruimte mogelijk te maken. Wel was de frak tie het eens met het kollege, dat er voor het gebrek aan speelvelden voor de sport naar mogelijkheden moet worden gezocht. Een reservering van 2,5 miljoen in twee jaar tijd acht de fraktie echter te hoog. „Meevallers" toevoegen De P.v.d.A. stelde voor aan de „Re serve Sportvelden" eventuele „mee vallers" toe te voegen en als voor beelden noemde de heer Groen de meeropbrengst van de onroerend goed-belasting, (zijn fraktie stelt een verhoging van 3'/2 voor) en het ge bruik van opklassifikatie bestemde gelden. De P.v.d.A. is van mening, dat men niet door moet gaan met het ramen van deze post 93.000,-), die aan de opklassifikatie is verbonden, als de ze door G.S. toch niet wordt goedge keurd. Het komt de fraktie vreemd voor dat het kollege in de aanbiedingsno ta niet rept over de werkgelegenheid, de jeugdwerkloosheid, de opvang van Vietnamese Bootvluchtelingen, het funktioneren van de I.G.S.D. en de sociale werkvoorzieningen. Men verzoekt het kollege hierop terug te komen bij de beantwoording. Onderwijs Ten aanzien van de gekonstateerde stijging van de tekorten bij het open baar kleuteronderwijs met 4.000,- en bij het bijzonder onderwijs met 38.000,- vraagt de fraktie om een verklaring. Men is verder van me ning dat, konform het advies van de schoolraad, het onderhoud van de schooltuinen binnen het bedrag per leerling gehouden dient te worden. Zoals alle frakties spreekt ook de P.v.d.A. haar waardering uit voor het uitbrengen van een meerjarenra ming. Men vraagt wie het kollege geadviseerd heeft bij het maken van de keuzen, zoals neergelegd in deze meerjarenraming. Naast verhoging van de onroerend- goed belasting pleit de P.v.d.A. ook voor een onderzoek naar de moge lijkheid van verhoging van liggelden in de Nieuwe Haven. Dit in verband met de verbeteringen aan 't Luitje. Onder het hoofdstuk verkeer zegt de fraktie voorstander te zijn van een beleid waarin fietser en voetganger meer ruimte krijgen. Een doorbraak Raamstraat-Laan van St. Hilaire past daar naar de mening van de P.v.d.A. niet in. De aanleg van een veilige fietsroute via Laan van St. Hilaire en Nieuwe Kooiweg vanuit Poortambacht naar het Z.W.N.- station steunt de fraktie. Ten aanzien van plannen tot woonerven in plan Malta vraagt men waarom het kolle ge nog steeds niet met de bewoners aldaar heeft gesproken. De fraktie is van mening dat het wegvak Zierikzee-Hellegatsplein verbeterd en veiliger gemaakt dient te worden, maar de aanleg van een autosnelweg vindt zij ongewenst. Reële bijdrage met betrekking tot het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis infor meert de P.v.d.A. of de bijdrage van 20,- per inwoners reëel is of dat er aanwijzigingen zijn dat dit bedrag onvoldoende zal zijn. Verder vraagt men hoe het staat met de herstruktu- rering samen met het ziekenhuis in goes en of in dit onderzoek ook de sa menstelling van het bestuur nader wordt bezien. De fraktie is van me ning dat het ziekenhuis er alles aan moet doen om zo goed mogelijk te funktioneren, zoals het tijdig indie nen van de begroting en het voeren van een goed personeelsbeleid. Gezien de stijging van het aantal woningzoekenden acht de fraktie het nodige dat er meer woningen ge bouwd zullen worden dan de laatste jaren het geval was. Vooral de wo ningen voor één- en tweepersoons huishoudens en voor bejaarden mo gen volgens de fraktie niet vergeten worden. De P.v.d.A. zei het eens te zijn met de post „Reserve gemeentelijke aan deel restauratiekosten monumenten". Voor wat betreft de voorbereiding restauratie panden Meelstraat 15 t/m 23 informeert de fraktie naar de bestemming. In de afwikkeling van de bestem mingsplannen Dam-Oude Haven en Malta konstateert de P.v.d.A. een duidelijke vertraging en men infor meert naar de reden daarvan. Een vertraging wordt ook gekonstateerd bij de aanvraag voor het bouwen van een nieuwe lager school ter vervan ging van de Theo Thijssenschool. Concertzaal De plannen om het Gravensteen te restaureren hebben de instemming van de fraktie. Men vraagt zich af waarom niet reeds in 1980 wordt be gonnen de kollektie van het Mari tiem Museum in een verwarmde ruimte te beschermen. Ten aanzien van de Concertzaal zegt de P.v.d.A. dat een gebouw, waarin zeer veel gemeenschapsgeld gestoken is, zoveel mogelijk benut dient te worden. „In 1984 loopt het huurkontrakt af we vragen dan ook om samen met de kommissie voor de Concertzaal deze zaken reeds nu te bezien", aldus de heer Groen. De fraktie vraagt het kollege verder in te haken op ontwikkelingen uit de bevolking bij het organiseren van nieuwe aktiviteiten. De P.v.d.A. acht het instellen van een distributie-planologisch onder zoek noodzakelijk en men informeert naar de mogelijkheid hier ook de ho reca in te betrekken. Ten aanzien van het welzijnsbeleid wijst de fraktie op het belang van een goede voorlich ting door de gemeente. Verder is de fraktie van mening dat in een aantal openbare kommis sievergaderingen veel te snel beslo ten wordt in besloten vergadering te gaan. De P.v.d.A. informeert verder naai de te verwachten Rijksbijdrage voor de rekonstruktie kademuren, eve nals naar de stand van zaken van „Stuurgroep Jachthavenontwikke- ling Zierikzee";.Tenslotte maakte de P.v.d.A.-fraktie bij de algemene be schouwingen nog van de gelegenheid gebruik in te gaan op de kwestie van het derde wethouderschap. B. en w. bezien mogelijkheden BRUINISSE, 22-11. Burgemeester en wethouders van Bruinisse willen de mogelijkheden nagaan die er zijn om het oude gemeentehuis een kultu- rele bestemming te geven. Nadat het ongeveer een jaar leeg heeft gestaan, heeft zich nog geen en kele gegadigde voor koop van het ou de pand in de dorpskern aangediend. Dat bleek tijdens de donderdaga vond gehouden openbare raadsver gadering. Wethouder M. Verspoor opperde de mogelijkheid het oorlogs- en visserij museum in het gebouw onder te bren gen, in plaats van in de voormalige kleuterschool aan de Dreef, zoals tot op heden in de bedoeling lag. CDA'er H. Schot zag meer im een bestem ming als o.a. bibliotheek. Burge meester Hekman kon het niet eens zijn met de suggestie van de wethou der, aangezien dè goedkeuring destijds van het nieuwe schoolcoplex werd verkregen onder de voorwaar de, dat de oude kleuterschool een „nuttige bestemming" zou krijgen. Overleden De vergadering werd begonnen met het in acht nemen van een mi nuut stilte om het overlijden te ge denken van de heer Joost van den Berge, die gedurende 38 jaar in ge meentedienst werkzaam is geweest. De burgemeester memoreerde de ve le aktiviteiten die v. d. Berge ten dienste van de gemeente heeft ver richt. Woonwagens In de Stoofpolder gaat de gemeente een woonwagencentrum inrichten en wel in de nabijheid van de vluchtha- ven. Er zal worden voorzien in zes standplaatsen en vier sloopplaatsen. Waar het sloopmateriaal opgeslagen zal moeten worden is nog niet duide lijk. Volgens de bepalingen mag dit namelijk niet op het kamp zelf ge beuren. De raad verklaarde twee be zwaarschriften tegen het ontwerp plan ongegrond, alvorens hij het bestemmingsplan woonwagencen trum vaststelde. Voorts werd besloten niet langer verzet aan te tekenen tegen de ver werving van de zeepeduinen door de WMZ. Aan de stichting Gesproken Week bladen zal een subsidie van 27,50 over 1979 worden toegekend. Vrijwel alle raadsleden verklaarden te wil len worden ingelicht over hetgeen besproken wordt in de kommissie openbare werken. Rikusweel Toegelicht werd het voorberei- dingsbesluit „Rikusweel". De heer Bal meende, dat diverse plannen el kaar overlappen, zij het in geringe mate. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Schot, deelde de voorzitter mee, dat alvorens onthef fing van het sluitingsuur plaatsvindt er met de politie wordt overlegd en dat elk geval afzonderlijk wordt be keken. Onweerstaanbare borrel WENEN, 21-11. Een Poolse rechter heeft uitgerekend dat tegen het jaar 2000 het hele volk, van zijn land zich zal hebben doodgedronken wan neer de alkoholkonsumptie blijft stijgen zoals nu. In Joegoslavië liggen vele schoolpleinen bezaaid met lege miniatuurflesjes wodka of brandewijn die door wande lende leerlingen van de mid delbare scholen zijn weg gesmeten. In Moskou klaagde onlangs een vrouw in een krant dat zij nergens in de stad meer een kop thee in de snackbars kon krijgen. Die waren alle overge schakeld op sterke drank, dat brengt meer op. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Voor 55 jaar ADVERTENTIE. Krenten 25 cent, rozijnen 42 cent, rozijnen met pit 38 cent, appel-schijfjes 50 cent, abriko zen 80 cent en pruimen 40 cent. Nieu we kastanjes 20 en 30 cent alles per pond. KERKWERVE. Alhier hebben zich voor het onderwijs in de avonduren gedurende dezen winter aan de Open bare Lagere School 10 leerlingen aan gemeld. DREISCHOR. In de Vrijdag alhier gehouden raadsvergadering werd met 6-1 stem besloteti niet deel te ne men aan de verplichte aatisluiting bij de Waterleiding Mij. Schouwen- Duiveland. ZIERIKZEE. In de gemeenteraad werd o.a. besloten aan het ingeko men verzoek van eenige bewoners van de NZ van de Oude Haven de voor hunne huizen staande boomen, in zooverre te voldoen, dat te gelege ner tijd de boomen zoveel mogelijk zuj.len worden gesnoeid. ADVERTENTIE. Wapetit U tegen de koude en het slechte weer door over te gaan tot aanschaffing van een Ford Sedan, 4 portieren 2300,—, 2 portieren f 2040,—, coupé 2 persoons f 1790,-. ROTTERDAM. In de zaak van de „stelende zusjs" heeft de Rotterdam se politie de vermoedelijke hoofdda der gearresteerd. Het is de 33-jarige O. V., ex-echtgenoot van een van de twee zusjes, Rita I. GRONINGEN. De eigenaar van een huis in de Groninger binnenstad keek woensdagavond lelijk op zijn neus toen hij zijn huis wilde binnen gaan. In de enkele uren dat hij weg was geweest bleek zijn huis gekraakt te zijn. de man mocht er niet meer in en datzelfde gold voor de tehulp ge roepen politiemannen. APELDOORN. De algemene leden vergadering van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) is donderdag ak koord gegaan met de verhoging van de aardgasprijs voor 1980, zoaLs die eerder was overeengekomen tussen het hoofdbbestuur en minister Van Aardenne (ekonomische zaken). TEHERAN, 22-11. De studenten die in de Amerikaanse ambassade in Te heran 49 amerikanen in gijzeling houden, hebben donderdag vijf niet- Amerikaanse gijzelaars vrijgelaten, het zijn twee Filippijnen, een zuidko- reaan, een bengali en een Pakistaan. Volgens een woordvoerder van het bezettingskomité zijn dit de laatste niet-Amerikanen onder de gijzelaars. RENESSE, 23-11. De heer Dick Everaers uit Renesse oogstte afgelo pen week-end veel sukses met zijn wyandothhoenders (een Amerikaans kippenras) tijdens de Deltashow te Middelburg. Deze Deltashow is een grote tentoonstelling voor kleindie- ren, waaraan door dierenliefhebbers uit heel Zeeland wordt deelgenomen. De show kan dan ook beschouwd worden als het Zeeuws Kampioen schap. De trotse eigenaar, de heer D. C. Eve raers met zijn Kampioenshaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHOL. Minister Van der Stee van landbouw en visserij is dinsdag middag van Schiphol naar Moskou vertrokken. Hij zal daar een ten toonstelling van Nederlandse agrarisch-technische bedrijven ope- TUNIS, 22-11. Op de tiende Arabi sche topkonferentie die donderdag in Tunis js geëindigd, zijn enige kwesties in geheime afspraken vast gelegd. In een ervan heeft de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) toegezegd dat zij zich zal ont houden van militaire operaties va nuit Zuid-Libanon en dat zij niet meer in Beiroet mededelingen zal doen over haar akties in de door Is raël bezette gebieden. Dit is van ge zaghebbende zijde in de Tunesische hoofdstad vernomen. DEN HAAG, 22-11. Waarom verla ten tamelijk veel leerlingen vroegtij dig balend de school, met name de scholen voor lager beroepsonderwijs (L.B.O.) Deze kwestie leidde al eens tot een onderzoek, dat de stichting voor on derzoek van het onderwijs (S.V.O.) het instituut voor toegepaste sociolo gie (I.T.S.) in Nijmegen liet verrich ten naar karakteristieken van typen schoolverlaters. Dit heeft nu geleid tot een nieuwe opdracht voor onder zoek naar aanknopingspunten om de problemen in het onderwijs te kun nen aanpakken. S.V.Ó. meldt, dat de eerste vraag naar onderzoek van Algemene Bond van Onderwijzend Personeel kwam. Het werd een voorbereidingsonder1- zoek. Het rapport van deze studie is nog niet klaar. De begeleidingskom missie waarin de Nederlandse Fede ratie van Onderwijsvakorganisaties (N.F.O.).is vertegenwoordigd, kwam op basis van de verkregen gegevens wel al tot een betere aanvraag. Bij het nadere onderzoek dient de wis- sèlwerking te worden nagegaan tus sen leerling en het leerproces met na druk op de mogelijkheden om de om standigheden beter af te stemmen op de problemen van de verschillende leerlingen, aldus S.V.O. De ingeschreven dieren, pluimvee en pelsdieren, werden door deskun dige keurmeesters beoordeeld op ty pe, kleur en raskenmerken. Met twee zelfgekweekte 1-jarige wyandot- haan, die het predikaat F kreeg, was niet' alleen goed voor een eerste plaats in zijn klasse, maar werd te vens Algemeen Kampioen van alle grote hoenders. Medaille De heer Everaers mocht hiervoor naast een standaard, ook nog „Me daille van de Koningin" in ontvangst nemen. Ook met zijn gestreepte wyandot- dwerghaan viel de heer Everaers in de prijzen. Deze haan behaalde een eerste prijs in zijn klasse en leverde zijn trotse eigenaar een fraaie stan daard op. Zaterdag 24 en zondag 25 november Dokter A. W. van Geer, Havenpark 35, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur'uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster J. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. GRONINGEN 22-11. De 47-jarige B. Wijna uit Eelde is levensgevaar lijk gewond geraakt bij een verkeer songeval in Groningen. Hij werd frontaal geschept door de 20-jarige automobilist V. D. M. uit Groningen, die met het slachtoffer op de motor kap nog veertig meter doorreed. Daarna viel Wijma zwaargewond van de auto af. de dader reed verder door en meldde zich pas later bij de politie. Hij bleek n iet inhet bezit van een rijbewijs, de auto was niet verze kerd. Het ongeval gebeurde donder dagochtend. AMSTELVEEN, 22-11. Een knappe meerderheid van de Ziekenfonds raad heeft zich donderdag uitgespro ken voor een verhoging van de eigen bijdrage voor kunstgebitten in 1980 met bijna veertien procent. De minderheid wilde deze forse verhoging slechts geleidelijk door voeren en in 1980 niet verder gaan dan tien procent. Het meerderheidsadvies houdt in, dat de ziekenfondsverzekerden vol gend jaar 385 gulden (nu 337 gulden) moeten bijbetalen voor een volledig kunstgebit en 213 (nu 189 gulden) gul den voor een onder- of bovenprothe- se. De verzekerden betalen zestig procent van de kosten en de ziekn- fondsen veertig procent. De kostensrijging is het gevolg van de nieuwe manier (meer techniek- kosten) waarop tandartsen in oplei ding de laatste jaren prothesen leren maken. ZIERIKZEE, 22-11. „Met uw standpunt over de gewenste gemeenschapsruimte in Poortambacht kan ik het eens zijn. In het licht van de budgettaire positie is geen moge lijkheid aanwezig om op dit moment medewerking te verlenen. Misschien kan gemeenschapsruimte gevonden worden in de toekomst in de te komen leegstaande ge bouwen. Het op korte termijn vinden van ruimte voor het peuter-speelzaalwerk is wel dringend gewenst." Dat zei de heer W. F. Sprengelmei- jer, voorzitter van de R.U.-fraktie donderdagavond tijdens de algemene beschouwingen. Met betrekking tot de vervanging van de bejaardenhui zen „Ons Huis" en „Irene" infor meerde de heer Sprengelmcijer hoe men denkt te voorzien in de tijdelij ke huisvesting van de bewoners. Ook vroeg hij naar de bestemming in de toekomst van de huidige panden van de Corneliastichting. Verder informeert de fraktie naar de bedoeling van het aanbrengen van verhogingen van heffingen het eigen belastinggebied betreffend. Naar aanleiding van het meerjaren- perspektief tot 1983 gaar de jt.U. er van uit dat men bij het stellen van prioriteiten ervan uit dient te gaan. dat voorzieningen behorende tot de iuxe sfeer moeten worden voorko men of dienen te worden vermin derd. Opklassifikatie Evenals de andere frakties. zegt de R.U. het te betreuren dat de Konin klijke Goedkeuring voor de opklassi fikatie nog steeds op zich laat wach ten. De fraktie-woordvoerder zei ver heugd te zijn over de plannen van de provincie omtrent de rekonstruktie van de Weg naar de Val en de daarbij genoemde verkeersvoorzieningen. alsmede de vergevorderde plannen tot aanpassingwan Rijksweg A 59 en de rekonstruktie van het ver keersplein. Het uitbreiden van het voetgan gersgebied acht de R.U. zeker de moeite waard. Dringend noodzake lijk noemt de fraktie ook dc uitbrei ding van het parkeerterrein Mossel- boomgaard evenals nabij de West- brug en het realiseren van de ver lengde Raamstraat, die volgens de fraktie de verkeersdruk in het weste lijk deel van dc stad zeker zal ver minderen. De onzekerheid over het voort bestaan van het ziekenhuis acht de R.U. een hachelijke zaak. „De reste rende jaren tot 1990 zal er dan ook keihard gevochten moeten worden om het ziekenhuis hier te houden. Tachtig jaar geleden had men reeds een behoefte aan een ziekenhuis in dit gebied. Nu zovele jaren later zou den wij terug moeten vallen naar 19- eeuwse toestanden en het eigen bezit moeten opofferen voor een elders te bouwen groot komplex, waarvan een zuiniger exploitatie nog maar moet worden afgewacht", aldus dc R.U.- woordvoerder. Achterblijven vrije-sektor-bouw De fraktie informeert naar de oor zaken. die ten grondslag liggen aan het achterblijven van de vrije-sektor- bouw in Zierikzee. De R.U. is van mening dat voor een verantwoord cultuurbeleid onverzwakt de maat staven van het Evangelie dienen te gelden. De fraktie vindt dat er ruim te voor verantwoorde ontspanning voorhanden moet zijn, maar dat ge- waakt dient te worden voor een mas sale vermaakindustrie, alsmede voor sportverdwazing en ontheiliging van de zondag. Verder wijst de R.U. erop dat de welzijnsplanning verder gaat dan alleen sociaal-culturele aktivi teiten en dat daaronder zeker het geestelijk belang van de bevolking dient geranschikt te worden. Het streven de bctonmortclccntra- lc over te plaatsen naar het toe komstige industrieterrein noemt de fraktie een loffelijke zaak. Men vraagt echter wat dc oorzaken zijn van het feit, dat dit zo'n slepende zaak wordt en of deze overplaatsing ook kan plaatsvinden niet subsidie voor milieu-hinderlijke bedrijven. De R.U. woordvoerder zei ver heugd te zijn met de opmerking van het kollege nadere regels te gaan stel len met betrekking tot de vestiging van deze bedrijven in de binnenstad. Verder sprak hij zich uit voor de in stelling van een sluitingsuur. Toene ming van horecazaken in de bin nenstad acht de fraktie niet wense lijk. Nauwkeurig bekijken „Wanneer dergelijke zaken zich in Zierikzee zouden willen vestigen, zal zeer nauwkeurig moeten worden be keken of dit toelaatbaar is en dan speciaal de zgn. bars, waarvan ik er verschillende weet die ook wel bui ten de bebouwde kom zijn gevestid, zodat ze niemand overlast bezorgen". aldus de R.U.- woordvoerder. Verder prees deze fraktie het stre ven van het kollege het gebruik van energie te beperken waar dat moge lijk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4