3 HET VERMOLMDE VOETSTUK 'nEi hoort erbij O TENTOONSTELLING PZEM EN HOORZITTING IN OUWERKERK Begroting dienstjaar 1980 Werkvoorzieningsschap „De Zuidhoek" Vier doden in het verkeer Dodelijke val Gewonde militair weer thuis Phyton verslond jongen Voor een goede N\ Crematieverzekering uiteraard naar de "FACULTATIEVE" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 november 1979 Nr. 22U12 7 ZIERIKZEE, 21-11. Verschenen is de begroting van het dienstjaar 1980 van het Werkvoorzieningsschap ,,De Zuidhoek" te Zierikzee. De begroting mondt uit in ont vangsten en uitgaven in een bedrag van f 7.713.200,—, met een nadelig saldo van f 1.320.000,—. In een begeleidende nota wordt opgemerkt, dat de begroting, in vergelij king met vorig jaar, in principe geen nieuwe elementen bevat. Advertentie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. Op korte termijn dient te worden nagegaan hoe kon- flikten zoals de onlangs gehouden stakingen in het Rotterdamse haven gebied voortaan kunnen worden voorkomen. Het verzoek is gedaan in een brief die de Raad van Kerken heeft verzonden aan minister dr. W. Alberda van sociale zaken. AMSTERDAM. Het Centraal Plan Bureau ziet de werkgelegenheid in ons land zich gunstiger ontwikkelen, konstateert een niei-tegenvallende gang van zaken in onze ekonomie in het lopende jaar, maar houdt voor het komende jaar rekening met de mogelijkheid van een toenemende werkloosheid als gevolg van kon- junktuurdalingen in het buitenland. AMSTERDAM. De politie van Amsterdam heeft de 33-jarige Marok kaan A. B. aangehouden, omdat hij zijn 20-jarige landgenote F. M. acht dagen tegen haar wil zou hebben vastgehouden op een zolderkamer van een woning in Amsterdam-West. AMSTERDAM. Uit een kantoor boekhandel aan de Weteringschans in Amsterdam zijn 92 rekenmachines en dikteerapparaten gestolen met een gezamenlijke waarde van ruim 14.000 gulden. De dieven gooiden een baksteen door de ruit van de etalage. DEN HAAG. De regering is niet be reid de ingangsdatum van de aange kondigde accijnsverhoging van 27 procent op gedistilleerd te verschui ven van 1 januari naar 1 februari. Wachten met invoering zou de schat kist ongeveer twintig miljoen gulden gaan kosten. RIPS, 21-10. Bij een verkeersonge val in Rips (gem. Bakel en Milheeze) zijn in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks half een vier doden en een zwaar gewonde geval len. Alle slachtoffers zaten in een personenauto, die de Midden- Peelweg wilde oversteken. De auto kwam in botsing met een trekker met oplegger. De Midden-Peelweg is een voorrangsweg. De peronenauto kwam terecht precies tussen de trek ker en de oplegger. DEN HAAG, 20-11. Op een bouw werk aan het Gevers Deynootplein in Den Haag is dinsdagmiddag de 28- jarige timmerman P. C. Severeijenen bij een arbeidsongeval om het leven gekomen. De uit Oosterhout af komstige man was aan het werk op een balkon op de derde etage. Door onbekende oorzaak viel hij van het tien meter hoge balkon en brak zijn nek. Hij was op slag dood. De Ar- beidsinspektie stelt een onderzoek in. SCHIPHOL, 21-11. Zichtbaar blij weer in Nederland te zijn is de 29- jarige Unifil-militair luitenant Aad de Bruin, uit Tel Aviv op Schiphol aangekomen. Hij werd op zijn reis vergezeld door zijn echtgenote Lili an, die de afgelopen drie maanden bij hem in Tel Aviv is geweest. Dat werd hij in het Hashomer-ziekenhuis ver pleegd. Luitenant De Bruin werd op 22 au gustus tijdens een vuurgevecht in Li banon in zijn rug getroffen Daar door is hij vanaf zijn middel ver lamd. Op de luchthaven werd hij met bloemen begroet door zijn ouders, schoonouders alsmede brigade generaal Woerlee, opperbevelhebber van de Nederlandse landstrijdkrach ten. Wat het werknemersbestand be treft is uitgegaan van een iets hoger aantal werknemers (3 procent) als bij de begroting voor 1979. Bij de bepa ling van dat aantal is rekenig gehou den met de huidige bezetting, de na tuurlijke afvloeiing wegens .het be reiken van de 65-jarige leeftijd, de in 1979 geschapen mogelijkheid tot ver vroegd uittreden (VUT-regeling) en de verwachte aanmelding van perso nen die geacht worden te behoren tot de personenkring van de sociale werkvoorziening. Op het gebied van de huisvesting worden geen problemen verwacht, terwijl er momenteel ook geen reden is te veronderstellen dat zich met be trekking tot de werk voorziening in 1980 bijzondere moeilijkheden zullen voordoen. Van het geraamde bedrag voor on derhoud gebouwen wordt een gedeel te gereserveerd voor kosten die zich over een periode van meerdere jaren voordoen, onder andere ten aanzien van schilderwerk, dakbedekking, vernieuwing/vervanging kozijnen enz. Verwacht mag worden dat de ge raamde opbrengsten voor 1980 wel gerealiseerd zullen kunnen worden. Daling- produktie-uren Hierbij wordt opgemerkt dat ook voor 1980 nog een verder gaande da ling van het percentage produktieve uren is te verwachten. Gestadige uit breiding van het aantal vakantieda gen en het feit dat het ziektepercen tage mede door enkele langdurige ziektegevallen vrij hoog is, zijn daar van onder meer de oorzaak. Onder de geraamde kapitaalsuit- ven zijn onder andere ook begrepen kosten voor aanschaf/vervanging machines. Bij de begroting van 1979 werd reeds opgemerkt dat het bestaande machinepark voor deel was afgeschreven. Opgenomen zijn thans die machi nes waarvan de vervanging niet lan ger kan worden uitgesteld. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat in de loop van 1980 zal blijken dat terzake meerdere uitgaven nodig zijn. Daarover zullen dan aanvullende voorstellen worden gedaan. Kwart eeuw Tenslotte wordt opgemerkt dat het in september 1980 25 jaar geleden zal zijn dat met de sociale werkvoorzie ning op Schouwen-Duiveland daad werkelijk werd begonnen. De aan de DEN HAAG. Burgemeesters kun nen voortaan, indien zij dat zelf wil len, vervroegd uittreden op 63-jarige leeftijd. De VUT-regeling voor bur gemeesters wordt gelijk aan die voor ambtenaren. AMSTERDAM. De werkgelegen heid bij de verzekeringsmaatschap pijen heeft zich in de afgelopen 25 jaar bijna verdubbeld. Er werken in deze branche nu ongeveer 33.000 mensen, wat 14.000 a 15.000 meer is dan in 1954. DEN HAAG. De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met het regeringsvoorstel gehuwde vrouwen bij langdurige arbeidsongeschikthei een zelfstandig recht te geven op een uitkering. De regeling krijgt een te rugwerkende kracht tot 1 oktober 1975. Flitsen uit het buitenland BANGKOK. De Vietnamese troe pen die in Kampuchea (Cambodja) opereren, hebben de afgelopen ftiaand de voornaamste bolwerken van de Rode Khmers in het gebied van Sisophon bij de grens met Thai land vrijwel alle bezet en trekken nu verder naar het zuiden, in de richting van Pailin. Dit is het oordeel van waarnemers langs de Thailandse kant van de grens. viering van dat jubileum verbonden kosten zijn geraamd onder de post: diverse kosten". GENEVE. Zware regens hebben in Opper-Egypte, Zuid-Marokko en Al gerije dood en verderf gezaaid, zo heeft de liga van Rode- Kruisverenigingen dinsdag bekend gemaakt in een oproep tot haar 126 leden om voor de hulpverlening 1,2 miljoen dollar (ongeveer f 2,4 min.) bijeen te brengen. SINGAPORE. Het schip met 1.500 ton hulpgoederen voor Cambodja, dat door de Vietnames autoriteiten werd vastgehouden, heeft toestem ming gekregen zijn reis voort te zet ten. Dit heeft Oxfam, de Britse lief dadigheidsorganisatie waarvan de hulpgoederen afkomstig zijn, meege deeld. SAN SEBASTIAN. Een Spaanse luitenant-kolonel is ernstig gewond bij een aanslag in San Sebastian (Baskenland). Drie jongemannen openden het vuur op de officier juist op het moment dat hij zijn huis ver liet. De officier is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. ISTANBUL. De gezagvoerder en de eerste stuurman van de Griekse vrachtboot Evrialy, die op de Bospo rus bij Istanbul in aanvaring kwam met een nog steeds brandende Roe meense tankboot, zijn in staat van beschuldiging gesteld. ST. GEORGE'S, GRENADA. Pre mier Maurice Bishop van Grenada heeft bekendgemaakt dat zijn land voor negen miljoen dollar hulp krijgt van Cuba voor de aanleg van een nieuw vliegveld. LONDEN. Op de Londense confe rentie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië hebben de ver tegenwoordigers van het Patriot tisch Front, een bundeling van twee guerrillagroeperingen, maandag nogal harde voorwaarden gesteld voor een bestand in Zimbabwe, waaronder de eis tot ontwapening van alle burgers. SALT LAKE CITY. Ten westen van Salt Lake City is een charter vliegtuig dat vermoedelijk gevaar lijk radio-aktief materiaal voor het leger vervoerde neergestort en ont ploft. BANGKOK. Op Thailands grond gebied zijn twee Thailandse soldaten gedood en drie gewond in een vuur gevecht met gewapende mannen die uit Cambodja kwamen, zo heeft het opperbevel in Bangkok bekendge maakt. BELGRADO. In de Joegoslavi sche republiek Montenegro zijn de machinist en zijn assistent van een trein verdronken toen hun lokomo- tief na overstromingen uit de rails raakte. De rest van het treinstel bleef op de rails. NEW YORK. Oud-premier Ian Smith van Rhodesië heeft in een in terview met het Amerikaanse nieuwsmagazine Newsweek bij de blanken in Zimbabwe-Rhodesië aan gedrongen op het blijven wonen in het land en het deelnemen aan 's lands zaken. TEL AVIV. Bij een schotenwisse ling tussen een Isralelisch marine vaartuig en Palestijnen die met een bootje op de Israëlische kust probeer den te landen zijn twee Palestijnen gedood, zo heeft een Israëlische le- gerwoord voerder meegedeeld. De twee anderen werd gevangen geno men. HAMBURG. Enkele duizenden leerkrachten in verscheidene delen van West-Duitsland zijn dinsdag de klas uitgelopen om kracht bij te zet ten aan hun eis voor kortere werktij den. De twee uur durende asktie was de eerste van een reeks. BRUSSEL. De negen E.E.G.- landen hopen dat volgend jaar in Ma drid in beginsel zal worden besloten tot een ontwapeningskonferentie van alle 35 landen die hebben deelge nomen aan de konferentie over Euro pese veiligheid en samenwerking (C.E.V.S.). TEHERAN. Het officiële Iraanse persbureau Pars heeft gemeld, dat het bericht als zou Iran weigeren om nog langer dollars te aanvaarden voor zijn olie, is ingetrokken. PEKING. De Verenigde Naties zul len China een bedrag van 18 miljoen dollar verstrekken voor het verzor gen van de 250.000 vluchtelingen die vanuit Vietnam naar het zuidwesten van China zijn getrokken. BEIROET. Gemaskerde mannen hebben in Zuid-Libanon een jonge man doodgeschoten en het huis waar zijn moeder en 10-jarige zusje woon den, opgeblazen. SALONIKI. Men vreest dat in Joe goslavië en Noord-Griekenland ze ker 24 mensen zijn omgekomen bij overstromingen na zware regenval. Duizenden zijn dakloos geworden. JOHANNESBURG, 21-11. Een vier en een halve meter lange python heeft een 13-jarige schaapherder, Jo hannes Mokau, in noorden van Transvaal in Zuid-Afrika doodge drukt en half verslonden. De slang greep de jongen aan een been terwijl deze met een andere jon ge schaapherder bij zonsondergang de kudde naar huis dreef. Toen de tweede jongen twintig minuten later met hulp terugkwam had de slang het lijk al half naar binnen gewerkt. De slang werd met stokken en stenen geslagen maar vocht terug en ont snapte in het dónker in een boom. Vorig weekeinde werd de python op gespoord door een politieman, die met een helper een uur lang bezig ge weest is het dier in een zak te krij gen. De slang zal in een dierentuin worden ondergebracht. 15 De vrouw keek peinzend voor zich uit. „In het begin was ik wel eens bang. Net zoiets als je plotseling een heleboel geschenken krijgt Je kijkt ongelovigen vraagt: is dat werkelijk allemaal voor mij? Zo dacht ik ook, nadat we ge trouwd waren, na die eerste gelukkige dagen vroeg ik me zelf wel eens af: Is dit allemaal voor mij? Mag ik dat houden? en er iedere dag weer opnieuw van genieten? Zal er nooit iets tussen komen? Of kan het zijn dat op een dag iemand me dit mooie geluk afneemt? Maar dan lachte ik mezelf uit, want ik wist immers we hebben elkaar en we houden van elkaar. Nooit er aan den- altijd. En soms kan ik liet nog niet geloven, he? Is dat een afwijking?" „Welnee, waarom? Het is moeilijk iets, waarvan je erg veel houdt, los te moeten laten. Dat uil je eenvoudig niet aanvaarden. Maar het officiële Duitse overlijdenspapier is in de Beemster in het gemeentehuis. Er is in dit opzicht geen twijfel mogelijk, Siem. Ze zuchtte. „Ik moet er overheen, maar het is zo moeilijk. Zo heel erg moeilijk. Siem. Vooral op een dag als deze, nu we eindelijk bevrijd zullen worden van die gehate duitsers". Opeens keek ze naar hem op, haar pupillen verwijdden zich. „En jij? Wat ga jij nu doen? Je hoeft nu niet meer VERENIGDE NATIES. De algeme ne vergadering van de V.N. heeft in een resolutie opgeroepen tot „de spoedige hervatting van de bespre kingen tussen de Griekse en de Turk se gemeenschap op Cyprus". BRUSSEL. Minister Van der Klaauw heeft een eventuele olieboy cot van Zuid-Afrika dinsdag in Brus sel ter sprake gebracht op een bijeen komst der ministers van buitenland se zaken der negen E.E.G.-landen, ruim een half uur nadat de Tweede Kamer een C.D.A.-motie over deze kwestie had aanvaard. AQUILA. In Aquila, in Midden- Italië, is het proces begonnen tegen de drie overlevenden van de commando-eenheid die in november 1978 de officier van justitie Fedele Calvoso en twee van zijn lijfwachten vermoord hebben. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben dinsdag voor het eerst sinds de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in Teheran de mo gelijkheid geopperd van militair op treden ter bevrijding van de Ameri kaanse staatsbrugers die in de Iraan se hoofdstad gegijzeld zijn. WASHINGTON. Saoedi-Arabië heeft zijn verbindingen met het bui tenland verbroken nadat in de hoofd stad Mekka, heilige stad van het mo hammedanisme, de „Grote Moskee" was bezet, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. ondergedoken te blijven. Je kunt je weer overal vertonen, zonder gevaar te lopen door de Duitsers opgepikt te worden. Je gaat zeker weg, he?" Hij schudde zijn hoofd. „Maak je geen zorgen, Tine, voorlopig blijf ik. Misschien zal ik over een poosje een dag wegmoeten om na te gaan, wat er nog over is van onze zaak. Er zat een Vertreter in en...." „Wat is dat?" „Een door de Duitsers aangestelde man, die de zaken van Joden verdel ging exploiteren of liquideren. Net waar hij zin in had. Voor zover ik weet zat er in onze zaak ook zo'n kerel." „En ga je dan weer in die zaak?" Hij bespeurde angst in haar stem. Nogmaals schudde hij het hoofd. „Voorlopig in elk geval nog niet. Ik laat je niet in de steek, heus niet. Tenzij.... je me liever kwijt wilt..." „Dat weetje toch wel beter, he?" Het kwam er heftig uit. Lachend vervolgde hij: „Bevrijding of geen bevrijding, morgen vroeg gaan we weer met nieuwe moed aan de slag. We weten nu, dat we weer helemaal voor ons eigen volk aan het werk kun nen gaan. Dat geeft voldoening. En deze mooie tuin, ik heb altijd een zwak gehad voor tuinen. We zullen er voor zorgen, dat we van de zomer weer wat geld in de buul kunnen stoppen. Tine. Je dochter wordt ook groter." Er kwam een zachte blik in het ge zicht van de vrouw. „Wat een geluk, dat ik haar tenminste heb." BOGOTA, Columbia. Tot op heden zijn in Columbia zeventig mensen om het leven gekomen als gevolg van de stortregen die sinds een maand aan houd. Dit is van politiezijde in Bogo ta meegedeeld. JERUZALEM. De Israëlische poli tie heeft dinsdag de wapenstok en traangas gebruikt om honderden Is raëliërs uiteen te jagen die in Jeruza lem auto's met stenen bekogelden en vuilniswagens en banden in brand staken uit protest tegen de strenge regeringsmaatregelen om de inflatie te beteugelen. MADRID. Moeder Teresa, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft dinsdag een beroep gedaan op de ontvoerders van het Spaanse par lementslid Javier Ruperez. LONDEN. De Britse regering heeft dinsdag de vier gelangrijkste Noor- dierse partijen uitgenodigd deel te nemen aan een konferentie over een mogelijk herstel van een beperkte vorm van zelfbestuur in deze woelige Britse provincie, die nu al bijna vijf jaar rechtstreeks vanuit Londen wordt bestuurd. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 23 NOVEMBER NED. 1: De uitzending wordt geo pend met Alleen op de wereld en de twee wekelijkse sportrubriek Avro's sportpanorama, gevolgd door een af levering uit de Franse politieserie Commissaris Moulin. Het is zomer maar ondanks dat ligt de titelheld met griep op bed. En dat is maar ge lukkig ook. Hij zou namelijk een vliegtocht maken met een toestel van de vliegklub maar in zijn plaats is ie mand anders gegaan, die onmiddel lijk is neergestort. Alles wijst erop dat Moulins leven word bedreigd. Het gesprek met minister-president Van Agt wordt gevolgd door Nog een keerThe Ramblers. Ten slotte het tweede en laatste deel van De wandelende Jood en de heilige land loper, waarin de stelling verdedigd wordt dat het Christendom heel an ders uit gezien zou hebben, indien de Joden Jezus niet hadden gekruisigd. NED. 2: Pommetje Horlepiep opent de avonduitzending en wordt ge volgd door een aflevering van Lassie. Tanja Koen, Judith Bosch, Dick Pas- schier en Barend Barend.se nemen voorts gevieren de presentatie van Stendelspel NCRV 55 voor hun reke ning. Vervolgens een aflevering van een nieuwe serie Geheim commando. In de eerste editie moet een Engels vliegtuig met een Britse generaal aan boord wegens het slechte weer een noodlanding in België maken. De man mag onder geen beding in han den van de Duitsers vallen, want hij is in het bezit van topgeheimen. Hier en Nu wordt gevolgd door Mijn Idee waarin Het kantoor centraal staat. Door MAARTJE ZELDENRIJK „Het zonnetje in huis en morgen volop zon buiten.... een mens krijgt weer schik in het leven!" 6 Siem Scheffer, alias Simon Blazer, had aanvankelijk wel wat moeite om aan te kunnen tonen, dat hij het enige overlevende familielid was van de fa milie Blazer uit dé Amstelstraat, in Wijnen en Gedistilleerd. Alles was in Amsterdam in disorde en een dee) van bevolkingskartotheek was vernietigd. Doch midden zomer was hij zover, dat hij alle benodigde papieren in zijn bezit had, zodat hij als wettig eigenaar het tamelijk geplunderde pand aan de Amstelstraat kon betreden. Maar niemand wist, dat zijn vader al jaren geleden een diepe kelder had laten aanleggen, waarvan de toegang meesterlijk was gecamoufleerd, dat zelfs de Verwalter al die jaren er niet achter gekomen was. Met de beide sleutels, die altijd in zijn bezit had gehad, verschafte Siem zich toegang tot de gewelven en constateerde na een nauwgezette controle dat sinds de weg voering in 1942 niemand deze diepe kelder had betreden. Alles was nog intact zoals men het achtergelaten had en dat betekende, dat hier voor een kapitaal aan wijnen en andere gedis tilleerd opgeslagen lag, want zijn vader had een vooruitziende blik bezeten en de ramp waarschijnlijk zien aankomen, vandaar het aanleggen van deze enorme voorraad. (Wordt vervolgd) Advertentie ^Actief sinds^S^^ Vraag een folder met Inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie Antwoordnr. 1394, 2500 XJ Den Haag Naam Adres Plaats Bon in envelop zonder postzegel Or neem contact op in Uw regio met: J. Lustig. Renesse. tel. 01116-1455. i fi Dinsdag 27 november OUWERKERK, 22-11. Dinsdaga vond 27 november wordt in het Dorpshuis te Ouwerkerk een hoorzit ting gehouden voor alle inwoners van deze kern. De bevolking zal tij dens deze bijeenkomst informatie krijgen over bestuurlijke zaken en ontwikkelingen, die op Ouwerkerk betrekking hebben. Ook zal er gele genheid zijn tot het stellen van vra gen. Voorafgaande aan deze avond, zal de PZEM dinsdagmiddag reeds een tentoonstelling verzorgen in het Dorpshuis met als thema de Energie besparing. Ouwerkerk krijgt de Schouwen-Duivelandse primeur van deze exposititie, die enkele weken geleden reeds in Middelburg was te zien. Twee medewerkers van de PZEM zorgen voor de toelichting bij deze expositie. Informatie 's Avonds voor aanvang van de hoorzitting zal het publiek ook nog een uur de gelegenheid hebben deze tentoonstelling te bezichtigen. Tij dens deze voor Ouwerkerk belangrij ke bijeenkomst zullen aanwezig zijn: Het voltallig gemeentebestuur van Duiveland, de direkteur Gemeente werken, een vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer en Emeline Kleber, funktionaris van het Kleine Kernen Projekt. Deze avond wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting Ont wikkeling Ouwerkerk. Inwoners en besturen van verenigingen, die reeds gerichte vragen hebben aan bovenge noemde groeperingen, kunnen die nu al doen toekomen aan het bestuur van de Stichting Ontwikkeling Ou werkerk, de heren M. K. Romeyn, J. Holm en J. Dekker. De Stichting wijst er met nadruk op, dat deze avond voor iedereen toe gankelijk is en beslist niet uitslui tend bedoeld is voor de verenigingen. Voor tijd: zie agenda. VRIJDAG 23 NOVEMBER NED. 1: 10.20 Open school10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Se samstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Alleen op de wereld; 19.25 AVRO's Sportpanorama; 20.05 Commissaris Moulin; 21.37 Journaal 21.55 Gesprek met de minister president; 22.05 The Ramblers; 23.00 De wandelende Jood; 23.50 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep; 19.25 Lassie; 20.00 Jour naal; 20.27 Stedenspel; 22.10 Geheim commando; 23.05 Hier en Nu; 23.45 Mijn idee; 23.45 Mijn idee; 23.55 NieuwS. Advertentie Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. \b'n"f»bljndaea^ns

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7