HET VERMOLMDE VOETSTUK Enthousiaste Sint meerde af in haven van Burghsluis Ledenvergadering V.0.0. afdeling Duiveland VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te RENESSE J Koud was het wel STREEKNIEUWS Sint won race tegen de klok te Renesse Afscheid van oprichter de heer L. E. van Popering „Ons Genoegen" organiseerde tentoonstelling te Oosterland ZIEÏUKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 november 1979 Nr. 22610 3 zijn Pieten werden alle goeds toege wenst door de voorzitter, de heer J. W. Geleijnse. Van Burghsluis met de bus naar Burgh, alwaar de Sint een stel paarden ter beschikking kreeg. Met de showband voorop via Burgh naar Haamstede waar het oude raad huis zijn vorige doelstelling eer aan deed, want vanaf de stoep sprak bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer de Sint toe en wenste hem een goed verblijf in Burgh en Haamstede toe. Zij zwaaide lof toe aan de Middenstandsvereniging die dit feest voor het kind weer had geor ganiseerd. Origineel geschenk Sinterklaas is een buitengewoon vlot prater en het speet hem burge meester Everwijn niet meer op de stoep te zien. Doch ,,pas onderweg hoorde ik dat Westerschouwen een nieuwe burgemeester had'1.' Sint had voor de burgemeester een origineel geschenk meegebracht: een cheque ter waarde van 1000,-, te besteden voor een goed kinderdoel, dit in verband met het jaar voor het kind. De cheque was in een heerlijke marsepein uitgevoerd en het gerucht ging al spoedig dat Sinterklaas thuis wel eens meer dergelijke pronkstuk ken in zijn vrije tijd maakt. Hij hoop te dat de burgemeester een waardig doel voor dit te besteden bedrag zal vinden. De burgemeester was bijzon der dankbaar voor dit geschenk. „Rust Roest" showde er nog eens lustig op los en daarmee was het bui- tengebeuren achter de rug. Jammer dat de geluidsinstallatie niet in vorm was, want het gesproken woord ging in ijle flarden op. De onmisbaar geworden jeugdsoos Big S verzorgde verder in het soosge- bouw een zeer aantrekkelijk kinder programma waarvoor bijzonder veel belangstelling bestond. Er waren 160 kinderen. Daarmede was de aanloop naar de Sinterklaasviering een feit geworden. Sint ging bijna verloren in de massa op het havenplateau. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 17-11. Het is en blijft jammer dat Sinterklaas niet in juli jarig is, want opnieuw moest de heilige uit Spanje, gewend aan een warm zonnetje, zich konfronteren met een koude gure wind die het havenpla teau te Burghsluis teisterde. Want daar aan de haven kwam de goede Sint, ditmaal met de „Zee hond", aan om zijn bezoek aan Burgh en Haamstede te beginnen. Een groot aantal bezoekers was reeds aldaar om het Tamboer- en Majorettenkorps „Rust Roest" aan het werk te zien, dat het voorprogramma vulde, een luisterrijk optreden vol kijkgenot, want zoals dit korps met een gemid delde leeftijd van rond de 17 jaar showt, verdient alle lof. Zoals gewoonlijk werd de Sint na het afmeren begroet door het bestuur van de Middenstandsvereniging „Burgh Haamstede" en de Sint en ZIERIKZEE Verkoping U.V.V. De U.V.V. houdt op woensdag 21 november een verkoping van hand werken in het UVV- ontmoetingscentrum (Kerkhof la naast het politiebureau). Veel artike len worden ter verkoop aangeboden zoals gebreide winterkleding, speel goedbeesten en fijne handwerken. Bovendien worden er diverse attrak- ties opgesteld en is er koffie met cake verkrijgbaar. Voor tijd: zie agenda. N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 21 november houdt de N.C.V.B.-afdeling een bijeen komst in het Hervormd Verenigings gebouw. Spreekster is de religieuse zr. Brigittine, met als onderwerp: „De zin van het kloosterleven". HAAMSTEDE Auto gestolen Van de Lage Zoom in Haamstede is in de nacht van zaterdag' op zondag een personenauto ontvreemd van d. H. uit Driebergen. Daarmee ver dween ook de inhoud, o.a. een aantal watersportbenodigdheden ter waar de van een vierduizend gulden. De auto was afgesloten. Omdat er op de plaats, waar hij stond geparkeerd, glas werd gevonden, vermoedt men dat de daders (van wie geen spoor) een ruitje hebben „ingetikt". Vergadering reisvereniging In Hotel Bom vergaderde de Reis- het zgn. grammen-systeem af te stap pen en het punten-systeem in te voe-. ren. Verder worden de klubprijzen 1979 bekend gemaakt. NIEUWERKERK Schoolzwemmen in Nieuwerkerk Vorige week stonden 95 leerlingen van het basisonderwijs uit de ge meente Duiveland, èn van de 3e en 4e klas van de lagere school te Drei- schor, om 4 uur 's middags klaar om een zwemproef af te leggen; deze keer niet beoordeeld op de techniek, zoals bij de KNZB-diplonia's voorna melijk wordt gedaan, maar op snel heid, behendigheid en een beetje uit houdingsvermogen. De jongens en meisjes moesten er voor zorgen, dat ze 50 meter schoolslag afgelegd hadden binnen 90 seconden, 50 meter enkelvoudige rugslag binnen 100 seconden, èn 50 meter zwemmen met hindernis, hier uit bestaande, dat ze in het diepe ge deelte van het bad zich; door een hoe pel moesten „wringen"; deze hoepel moesten ze de gehele afstand met zich meenemen. Iedereen weerde zich echter goed, zodat op de schoolslag en rugslag geen kandidaten hoefden afgewezen te worden. Toen bij het hindernis- zwemmen echter één van de jongens zich met geen mogelijkheid door de hoepel kon krijgen, moest hem toch verteld worden, dat hem het gele pa pier en het vaantje niet uitgereikt konden worden. De andere 94 mogen zich vanaf nu dus wel bezitters van deze artikelen noemen, al vond de „jury", bestaan de uit de badmeester Hansen en Van Seters, bijgestaan door de heer Van Sluis, onderwijzer te Nieuwerkerk, het wel nodig, enkele jongens nog een extra baantje rugslag te laten zwemmen, omdat ze gelopen hadden en maar nauwelijks op tijd binnen kwamen. Deze was de enige keer dit school jaar, dat de leqrlingen in de gelegen heid werden gesteld „Schoolzwem- proef" 1 te halen. Aan het eind van het schooljaar worden de proeven 2 tot en met 4 afgenomen. BRUINISSE vereniging, met als doel de reis 1980 vast te stellen. Na bespreking van en kele mogelijke reizen, werd m.a.s. besloten een bezoek aan de Duitse Ei- fel te brengen, met van daaruit te maken tochten in de omgeving. Na een gezellige Bingo besloot de voor zitter, de heer A. de Bruine de verga dering, met de mededeling dat nog enkele nieuwe leden welkom zijn. De reis wordt verzorgd door Europa Ex pres uit Hellevoetsluis. BROUWERSHAVEN Jeugdsoos Jeugdsoos Brouwershaven hield zaterdag 3 november een filmavond die f 125,— op bracht. Dit geld zal ten goede komen aan Unicef. Een oliebollen-disco zal 2 januari 1980 ge houden worden en een ieder die inte resse heeft kan deze avond lid wor den van deze jongerensociëteit. Begrotingsvergadering De begrotingsvergadering van Brouwershaven vindt niet op maan dag 3 december plaats, maar is ver schoven naar donderdag 6 december. Voor tijd: zie agenda. BURGH Vergadering „De Krabbe" De hengelsportvereniging „De Krabbe" houdt op vrijdag 23 novem ber een algemene ledenvergadering in café-bar „De Westhoek" te Burgh. Op de agenda de gebruikelijke pun ten met, daarbij een voorstel om van Huisvesting CJV-biblioth'eek Het was voor de CJ V-bibliotheek, die gehuisvest is in de voormalige ba- dinrichtng, indertijd aangebouwd aan het Groene Kruisgebouw, een grote teleurstelling dat de verbou wing van de voormalige kleuter school in de Dreef, waarin een ruime bibliotheekrüimte (annex leeszaal) is gedacht, in 1979 niet kon doorgaan. Gelukkig staat deze verbouwing (met inbegrip van de twee musea, het visserijmuseum en het oorlogsmu seum) met voorrang op de begroting 1980. Omdat het niet meer doenlijk is OOSTERLAND, 15-11. Donderdagavond hield de afdeling „Duiveland" van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O) een algemene ledenvergade ring in de grote zaal van Cafetaria „Neffen d'Eule" onder leiding van de voor zitter, de heer P. Ie Comte. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen inzonderheid tot wethouder A. L. Bakker, tot mevrouw Ouwens van de ou derkommissie O.L.S., tot oud-voorzitter de heer M. J. Zeijler en de heer P. T. Bolkenbaas, hoofd O.L.S. Oosterland e.a. In het jaaroverzicht wees de voor zitter op aktiviteiten van de afdeling in het voorbije jaar. De feestavond was een succes en de kindermiddag met poppenkast was in de smaak gevallen. De wagen in de optocht viel in de prijzen met Koninginnedag. De ledewerfaktie op de eerste schooldag bracht 7 nieuwe leden. Momenteel zijn er 151 leden en 40 huisgenoot-leden. In totaal dus 191. Er zal meer aandacht besteed moeten worden aan de „witte vlek ken", waarmee bedoeld worden de dorpen Nieuwerkerk en Ouwerkerk, omdat het ledental daar momenteel zeer miniem is. Vervolgens werd er gesproken over de a.s. scholenbouw te Ouwerkerk en de verbouwing hiervan te Nieuwer kerk. Uit het financieel verslag van de penningmeesteres mevrouw Goudzwaard-Janse bleek dat de in komsten vorig jaar bedroegen de som van f 6.245,34, de uitgaven f 4781,57, aldus een batig saldo van f 1.463,77. De heren Verbeek en De Jong hadden de bescheiden nagezien en in de beste orde bevonden, waarvoor de pen ningmeesteres en de kascontrole- kommissie dankwoorden ontvingen. Dezelfde heren worden ook voor het volgend jaar weer benoemd als kaskontróle-kommissie. Bij de bestuursverkiezing waren de heer H. Clerx en mevrouw Vermaas-de Kie vit aftredend en niet herkiesbaar, en was mevrouw Goudzwaard-Janse af tredend en wel herkiesbaar. Gekozen werden mevrouw Goudzwaard- Janse, mevrouw M-. van der Werf-van der Maas en de heer H. Snijders, schoolhoofd te Ouwerkerk. Na de pavrZe kwamen nog enige me dedelingen voor 1980 aan de orde. Men hoopt een feestavond te houden op 25 januari a.s. en ook staat weer een kindermiddag op het program ma. Waarschijnlijk weer met pop penkast. De heer Bolkenbaas zag graag behalve de laatste ook nog wat in de kreatieve sfeer op deze kinder middag. Kinderen van leden uit an dere dorpen van de gemeente Duive land zijn welkom op deze middag. Bij de rondvraag kwamen nog eni ge aspekten ter sprake betreffende de kleuterschool te Nieuwerkerk in verband met de komende integratie van het kleuter- en basisonderwijs. RENESSE, 17-11. Zaterdagmiddag maakte Sinterklaas, vergezeld door twee Zwarte Pieten, zijn entree te Renesse. Rond twee uur vertrok vanaf het dorpshuis te Renesse een grote stoet kinderen, met het fanfarekorps „Luctor et Emergo" voorop, om de lang verwachte kindervriend tegemoet te gaan. Zoals altijd vond de ontmoeting plaats ter hoogte van camping Bona fide, waarna de stoet rechtsomkeerd maakte. Met Sint, gezeten in een fraaie open koets, in het midden, werd de terugtocht naar het dorps centrum aanvaard. Onderweg werd er door de twee zwarte knechten ruimschoots gestrooid,tot grote vreugde van de kinderschare. Na de rondgang door het dorp werd voor het dorpshuis halt gehouden. Sint ging er vriendelijk wuivend naar binnen, gevolgd door de vele be langstellenden. Terwijl Sint in de keuken even op verhaal kwam zocht iedereen een plaatsje in de grote zaal. „Luctor et Emergo" had inmiddels op het podium plaatsgenomen, om vandaar de vrolijké Sinterklaaslie deren te begeleiden. Toen iedereen in de bomvolle zaal aan het zingen was kwam de goedheilig man binnen. Onder luid gejuich beklom hij het podium waar reeds een stoel voor hem klaar stond. De voorzitter van de middenstandsvereniging, de heer M. J. Krijnse Locker verwelkomde de Sint. Snelheidsrace Sint verklaarde dat het echt een he le snelheidsrace geweest was om in zo korte tijd van Rotterdam naar Re nesse 'te rijden. Hij was erg blij zo veel lieve kinderen in de zaal te zien. Zijn vraag of deze kinderen blij wa ren dat hij was gekomen werd met een langgerekt ja beantwoord. Vervolgens mochten kinderen die een tekening voor de Sint bij zich hadden, deze op het podium bij hem brengen. Sommigen alleen en ande ren in een groepje, mochten voor de Sint een liedje zingen. Na een klein half uurtje moest de Sint weer verder en vertrok hij met zijn, Pieten. Bij de uitgang was er voor alle kinderen nog een verras sing in de vorm van een zakje gevuld met wat snoep en een lekkere appel. Stichting Dorpshuis BRUINISSE, 16-11. In een bijzon dere bestuursvergadering van de Stichting Dorpshuis Bruinisse werd afscheid genomen van het bestuurslid de heer L. E. van Pope- ring. Vanaf de oprichting van de stich- de bibliotheek in het huidige gebouw te handhaven (te klein met te weinig mogelijkheden) de om een boek ko mende lezers, onder dak te brengen, is naar een tijdelijke oplossing ge zocht. Zolang het voormalige ge meentehuis nog niet verkocht is, is deze oplossing gevonden in tijdelijke vestiging in het voormalige postkan toor, dat met het oude gemeentehuis één geheel vormt. Weer een Maaskant kotter Bij Scheepswerf Metz te Urk werd het casco te water gelaten van de Noordzeekotter U.K. 56 Javoba bestemd voor rederij L. de Boer en Zoonen te Urk. De afmetingen van dit schip, dat de grootste gaat wor den van de Urker vloot, zijn 39,80 m lang, 9 m breed en 4,70 m hol. In het schip zal een Creppelse die selmotor worden geplaatst. Het nieu we schip wordt bedrijfsklaar ge maakt en verder afgebouwd bij Maaskant b.v. te Stellendam. ting in 1950 is de heer Van Popering bestuurslid geweest. De statuten van de stichting schrijven voor, dat bestuursleden bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd dienen af te tre den. De heer Van Popering wordt op gevolgd door de heer J. Bal. De voor zitter van de stichting, de heer T. C. Hekman, dankte de heer Van Pope ring voor zijn inzet voor de stichting. Hij memoreerde uitvoerig de vele moeilijkheden die de stichting in de loop der jaren heeft moeten overwin nen, maar die er uiteindelijk toe ge leid hebben dat Bruinisse thans over een prachtig Dorpshuis beschikt dat niet meer uit de Bruse samenleving is weg te denken en daarin een be langrijke funktie vervult. In het be reiken van dat resultaat ligt voor de heer Van Popering een grote genoeg doening. Erelid Namens het bestuur overhandigde de voorzitter de scheidende een ge schenk en deelde tevens mede, dat het bestuur had besloten als waarde ring voor zijn verdiensten de stich ting hem te benoemen tot erelid. Aan mevrouw Van Popering werden bloe men aangeboden. Nadien vertelde de vice-voorzitter, de heer S. J. P. Jume- let en ook reeds bestuurslid vanaf de oprichting, uitvoerig over het wel en wee van de stichting in de afgelopen 29 jaren. De heer Van Popering dank te tenslotte het bestuur voor het aan bieden van deze afscheidsavond. Veel vogelschoonheid OOSTERLAND, 17-11. In de grote zaal van het dorpshuis: „Oosterhof" vond vrijdag 16 en 17 november een vogeltentoonstelling plaats onder auspi ciën van de Vogelvereniging: „Ons Genoegen" uit Zierikzee n.l de gewestèlij- ke tentoonstelling van Gewest 7. Na heel wat uren van organiseren is men erin geslaagd een bijzondere mooie tentoonstelling 1979 op te zet ten. Op deze tentoonstelling kon men de kweekresultaten van het afgelo pen jaar bewonderen die over het al gemeen vrij gunstig waren. Er waren tal van prachtige exemplaren te be zichtigen, onder meer: kanaries, postuur kanaries, grote parkieten, kleine parkieten, duiven kwartels en vele soorten tropische vogels. Ontel bare avonden en vrije zaterdagen zijn door de inzenders opgeofferd hiervoor. De voorzitter van: „Ons Genoegen, de heer L. -J. de Brüijn, sprak het openingswoord tot de-aan wezigen en wenste hen mooie ten toonstellingavonden toe. Dankwoorden De voorzitter van het gewest, de heer J. van Leerzem sprak namens het gewest dankwoorden uit voor het resultaat van deze tentoonstelling en wenste de vereniging veel succes toe. Hij sprak de hoop uit de onderlinge band in Zeeland zal blijven voortdu ren. Hierna verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend. Daarna werd gestart met de ver schillende attributen waaronder het Rad van Avontuur etc. De volgende zaterdagavond 17 nov. vond bij de sluiting van deze geslaagde ten toonstelling de prijsuitreiking plaats aan de winnaars van deze goed be zochte expositie, het betekende het slot van deze geslaagde vogelten- toonstelling in het dorpshuis. Geweldige belangstelling op de ten toonstelling in de Oosterhof". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) jiimnniiitiniinnniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinDiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiijj, 3 Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of 3 zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als I Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de I heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche 1 Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) a 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. wiT Hij verklaarde dat men erg blij was dat de Sint reeds zo kort na zijn aankomst in Rotterdam naar Renes se had willen komen. Verder vestigde hij nog even de aandacht van de aanwezigen op^de andere evenementen die de mid denstandsvereniging tijdens de win- kelweekaktie organiseert. BRUINISSE C. M. Schot Jz. voorzitter van Solidair B.V. In de te Bruinisse gehouden vega- dering van de B.V. Solidair de kwe kersvereniging, die tevens mosselex porteur is, droeg de voorzitter de heer D. de Koning (Bruinisse) de voorzittershamer over aan de heer C. M, Schot Jz. te Zierikzee. Soliair B.V. behoort bij die bedrij ven te Yerseke, die door de dijkver zwaring de oude bedrijfsgebouwen moet prijs geven. De daarvoor door het Rijk te ver goeden schadeclaim werd algemeen als onvoldoende getypeerd, daar bouwen op het nieuwe buitendijkse bedrijfsterrein een flinke investe ring vergt. De vergadering besloot na ampele overwegingen deze inverste- ring toch te doen, zodat ook in de toe komst Solidair nog blijft bestaan. De urgentie die bij tot oprichting deed besluiten, nu 22 jaar geleden, is misschien minder groot, liquidatie werd door het bestuur niet overwo gen. De vergadering stemde met de plannen voor nieuwbouw en moder nisering in. Door MAARTJE ZELDENRIJK Er was gedurende de eerste dagen veel medeleven door buurtgenoten en anderen, toen het bericht wereldkundig was, dat de man van Tine Oomes in Duitsland bij een bombardement om het leven was gekomen. Zelfs een amb tenaar van het gemeentehuis bracht een condolantie bezoek en leveranciers brachten kleine extraatjes mee, die ze zorgvuldig weggelegd hadden in hun kelders, als uiting van medegevoel. Boeren brachten vet en vlees, spek en worst, terwijl de diakonie van de kerk kwam informeren, of vrouw Oomes misschien financiële hulp nodig had. Als dat zo was, mocht ze dat gerust zeggen, want dat was beslist geen schande; de kerk zou haar graag bij staan in deze moeilijke tijd. Ook als er kleding nodig was. Missschien was daar ook wel wat op te vinden. Tine Oomes was getroffen door deze hartelijkheid, even zovele pleisters op de nog schrijnende wond. Alle gaven nam ze dankbaar in ontvangst, maar hulp van de kerk weigerde ze op be sliste toon, al voegde ze er nog aan toe, dat ze het aanbod erg op prijs stelde. Maar zolang ze zichzelf kon bedruipen, zou ze geen beroep doen op de dia konie. Trouwens, ze had toch een flinke kracht in huis? Naarmate het jaar verliep, werd de voedselsituatie echter steeds slechter. Siem zei soms: „Maar goed, vrouw Oomes, datje een tuin hebt. In elk geval hebben we aardappelen en groenten voor maanden in voorraad en melk, och, dat versier ik wel. Gelukkig hadden we ook een goed fruitjaar, zodat Jantine zeker niets tekort zal komen. De zolder ligt vol en het keldertje mag ook gezien worden". De eerste maanden van 1945 waren het ergste. Maar Siem was onuitput telijk in het bedenken van ruiltrans- acties, zodat hij vrijwel steeds na een „organiseertocht", zoals hij dat noem de, terugkwam met de nodige voedings- smiddelen. Terwijl Tine zelf wonderen verrichtte met wat nog beschikbaar was om althans enigszins voedzame maal tijden te bereiden. Zodra het weer zulks enigzins toeliet, dook Siem de tuin weer in, want oorlog of geen oorlog, er moest ter zijner tijd weer geld verdiend worden. De dagen werden langer en de zon kreeg meer kracht, zodat hij met plezier toezag, hoe alles begon uit te botten. En in het huisje zorgde de vrouw er voor, dat het leven zo normaal mogelijk kon verlo pen. En daarbij was de kleine Jantine het zonnetje in huis, vaak zodanig ver wend door de man. Soms wel eens te veel naat Tine's mening, doch meestal liet ze hem begaan, omdat ze zelfs trots was op haar dochtertje. Niemand in de buurt heeft zo'n lief kind als ik, zei ze soms tot zichzelf Met de dag gaat ze meer op Jan lijken. Wat jammer, dat hij haar nooit heeft kunnen zien. Wat verschrikkelijk jammer toch.... Èn plotseling kwam de bevrijding. Op die gedenkwaardige meidag ging de mare van mond tot mond: „De Duitsers hhebben gecapituleerd! Er is vrede!" Siem Scheffer vertrouwde het nog niet erg, toen eerst de melkrijder het van de dijk afschreeuwde en later een paar boerenjongens, met oranje ge tooid, het bevestigden. Al hing het als het ware al een paar dagen in de lucht. „Ik ga even in de buurt kijken." „Wees maar voorzichtig, Siem," waarschuwde de vrouw een beetje angstig. „Een paar dagen geleden hoorden we immers nog schieten? En laat ons niet te lang alleen..." „Een half uurtje. Gelijk proberen wat tabak te krijgen. Ik heb geen spiertje meer". Ze zag hem wegrijden, gewoon in zijn werkkleren. „Daarin ben ik het vei ligst," had hij dikwijls gezegd. „Boeren en tuindersmensen laten ze gewoonlijk rustig doorgaan. Ze weten, dat ze ons hard nodig hebben". Binnen een half uur was hij er weer, een blijde glans op zijn gezicht. Met een sigaar in zijn mond. „Het is waar," zei hij lachend binnentredend. „En ruik eens? Een echte. Zo maar gekregen." „Van wie?" Weet ik niet. Iemand met een oranje band om de arm. Er is overal vrede in Europa. Alleen de Amerikanen vechten nog. Tegen de Jappen. Maar de Dui tsers zijn verslagen. En ze zeggen dat Hitier dood is." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3