HET VERMOLMDE VOETSTUK VASTOMLIJNDE TAKEN VOOR VADER EN MOEDER IN HERVORMD DIACONIE-VERPLEGINGSHUIS Tentoonstelling over „Jaar van het Kind" in de bibliotheek I VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! I bezorger te ELLEMEET I ELEKTRO LIEVENSE pttpost De nivellering Ongehuwde vrouw wil vroeger pensioen Povere Europese begroting f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16' november 1979 Nr. 226*09 Uit historie Rusthuis „Irene" ZIERIKZEE. Het vader- en moederschap over het Her vormd Diaconie-Verplegingthuis leverde een echtpaar in de laatste decennia van de vorige eeuw 650,- per jaar op. Dat betekent een gezamenlijk maandsalaris van vierenvijftig gulden „en centen". Vader en moeder of „binnenvader en binnt}nmoeder", zoals zij toen officieel werden aangeduid, genoten gratis inwoning, waren „vrij van vuur en licht" en ontvingen vergoeding van personele belasting. Bovendien kregen zij een gratis dienstbode tot hun beschikking, die werd aangewezen onder de vrou welijke verpleegden. Het was wel zo, dat vader en moe der altijd met elkaar getrouwd moesten zijn (er werd dus een „echt paar" aangenomen), maar - mits met bijzondere toestemming van het Armbestuur - niet met hun kinderen in het tehuis mochten wonen. Als een van hen overleed, raakte de ander zijn of haar baan kwijt (kreeg wel een maand de tijd om naar een andere woning uit te kijken). Het uit oefenen van nevenfuncties en het aannemen van fooien was hun trou wens verboden. Taken Wat waren de taken van de vader en moeder? Advertentie Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijldijk, staan in het postcodeboek. Als u er één keer de postcodes in op zoekt van familie en vrienden en daar een complete adres lijst van maakt, bent u voor altijd klaar. Gebruik'm goed. Wel, volgens een kontrakt dat het College van Diakenen eind 1886 met het echtpaar m. E. Chivat-van de Pol der sloot, allereerst het pand, de tuin en het aanhorige stuk straat onder houden, „geheel voor eigen rekening". Zij mochten daarvoor ge bruik maken van de verpleegden; ter koijnpensatie van de nodige onkosten kregen zij 80,- 's jaars. Dit propere punt was kennelijk zo belangrijk, dat het als enige in het kontrakt zelf was opgenomen. Andere, toch minstens zo gewichtige taken ais het verzorgen van de administratie, waarin opgenomen in een bijgevoeg de instruktie. Wat merkwaardig aandoet in onze „moderne" ogen, is dat kontraktueel werd bedongen dat vader en moeder een liefderijk hart zouden hebben en, bijvoorbeeld, de zieken niet alleen met toewijding maar ook - weer - met liefde zouden verzorgen. Tegenwoor dig zou men zeggen dat liefde niet ,,op'aanvraag" geschonken kan wor den, maar men was indertijd blijk baar een andere mening toegedaan Thuis blijven Het echtpaar was kompleet aan huis geklonken, afgaande op de be palingen dat zij alleen in buitenge wone gevallen tegelijkertijd uithui- mochten zijn en al helemaal de stad niet uit mochten. Tot een uitzonde ring hierop kon alleen op hoog ni veau worden besloten. Als er een ver gadering in het huis werd gehouden, mocht vader al evenmin een blokje om: hij moest zorgen dat zijn supe rieuren op gepaste wijze konden sa menzijn en bovendien had hij zijn kasboekje aan de boekhouder te overleggen. Hij moest ook het inven- tarisboek bijhouden. (Elk jaar in juni werd de inventaris opgenomen). Een andere „Bizondere bepaling voor den vader" gold het tezamen met de „bestedelingen" (voor zover gezond) tweemaal per zon- en feest dag bijwonen van de openbare gods dienstoefeningen van de Hervormde Gemeente. De diakenen bepaalden op Welk gebouw zijn kerkgang zich diende te richten. Verpleegden van andere gezindten waren in de gele genheid hun eigen kerk te bezoeken. Toezien op het zedelijk gedrag in, en liefst ook buiten het huis, zorgen dat er niet om geld werd gespeeld noch handel gedreven door de bewoners, bidden en bijbellezen tijdens de maaltijden en zorgen dat er niemand aan de gaskraan zat, waren zo wat andere van zijn taken. In de huishouding Moeder was de aangewezen per soon om toezicht te houden op het be- ZIERIKZEE. 4-11. Onder de titel „Jouw wereld, Mijn wereld" heeft de Gemeenschappelijke Bibliotheek Schouwen-Duiveland aan het Groene Weegje te Zierikzee een expositie in gericht, die inhaakt op het thema „1979 Het Jaar van Het Kind". Op deze tentoonstelling zijn uit het eigen bezit, leesboeken studieboe ken, tijdschriften en prentenboeken te aanschouwen. Onder andere wordt tentoongesteld het jeugdboek „Mij wereld" van de auteur M. Pollard, de Nederlandse bewerking is van C. Buddingh. Deze uitgaven kwam tot stand in samenwerking met Unicef. Alle geëxposeerde literatuur handelt voornamelijk over achtergestelde groepen kinderen, zoals die van gastarbeiders en over de jeugd in de Derde Wereld. Brochures Van het Ministerie van buitenland se zaken, afdeling voorlichtingsdienst/ontwikkelings samenwerking zijn diverse tijd schriften en brochures over de situa tie van het kind in de Derde Wereld aanwezig. Niet alleen geschreven informatie over dit onderwerp is te aanschou wen, maar tevens zal tijdens de ope ningsuren van de bibliothee kontinu (indien genoeg belangstellenden aan wezig zijn) de dia-serie „De kinderen van Peru" vertoond worden. Unicef neemt in het geheel een aparte plaats in, cr liggen folders en brochures met informatie over wat Unicef zoal in de wereld doet. Ook is er informatie zoals „De rechten van het Kind". Tevens worden ook de Unicef arti kelen tentoongesteld: wenskaarten, postpapier, educol-bouwpaketten en dergelijke. Deze artikelen kunnen niet in de bibliotheek gekocht wor den. maar geïnteresseerden worden via lijsten verwezen naar de ver koopadressen. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 15 december en na deze da tum zullen de boeken uit het eigen bezit weer voor uitlening beschik baar zijn. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiinniiiimimniiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnj Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of §j zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als f i i Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche I Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. iiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnimnnimiimiiininniiiniiiiiiiïï) reiden en uitreiken der, spijzen enf dranken en verantwoordelijk te zijn voor „de zindelijke behandeling der wasch, voor de bedden en het bedde- goed". Het kon niet missen. Laten we ook het verstelwerk niet verge ten. Volgens de bij de instruktie ge voegde voedingslijst stond de ver pleegden zaterdags het gehele jaar door bruine bonen met spek te wach ten, terwijl zij het zondags met groentensoep moesten doen. Gort met spek, rijst, witte bpnen met bo ter en azijn, groene bonen met pieter- seliesaus, erwtensoep én aardappe len met groenten en vet schafte de pot, al naar een per vastgestelde peri ode geldend culinair rooster, op an dere dagen van de week. Onder de wol Was je verpleegde, dan was het va ders taak te zorgen dat je tussen 1 april en 31 oktober om zes uur 's mor gens uit de veren was (in de overige maanden was het een uurtje later) en je na het avondeten weer in bed lag. En dan niet op eigen houtje de wol weer opzoeken, nee, „onder toezichf'w Onder het wakend oog van de kontraktueel tot liefde en pro perheid gehouden „ouders" had je je die dag nog één keer gewassen. Had men zich misdragen, dan konden va der noch moeder straf opleggen. Dat was hun bevoegdheid niet. De Com missaris der Week (de diaken die in een bepaalde week 'de supervisie had) moest daarvoor komen. Er was 'natuurlijk wel een uitzondering op de regel. Als de Weekcömmissaris op een oor lag, mocht de vader huisar rest opleggen, totdat het bevoegd ge zag langs kwam. Niet slecht Wie nu denkt dat vader en moeder een schijntje verdienden, heeft het mis. Niet dat zij nu het toppunt van welvarendheid berèikt hadden, maar, zoals streekarchivaris W. H. Keikes het uitdrukt, „het was van een beginnende middenmoot". Hun salaris kwam overeen met dat van een aankomend onderwijzer; het was zeker meer dan wat' Jan Boezeroen mee naar huis kreeg. Dat het echt paar niet werd gezien als twee vol- waai'dig werkende mensen die dus het dubbele van die ƒ650,- zou moeten verdienen, was in die tijd normaal, zeker voor dergelijke funkties. Flitsen uit het buitenland SANTIAGO. De Rooms- Katholieke kei-k in Chili heeft een rechtbank verzocht een onderzoek in te stellen naar meer dan driehonderd anonieme graven op de hoofdbe graafplaats van Santiago om vast te stellen of daar de stoffelijke resten van vermiste politieke gevangenen liggen. MADRID. Munzer Dajani, hoofd van het bureau van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (P.L.O.) in Ma drid, heeft „om humanitaire rede nen" de vrijlating gevraagd van het Sp/aanse parlementslid Javier Ru- perez. NEW DELHI. De Indiase staat Ma- nipur is onder rechtstreeks bestuur van de centrale regering in New Del hi geplaatst, nadat Maoïstische gue- rillastrijders hun strijd voor de onaf hankelijkheid van de deelstaat heb ben verhevigd. WENEN. De Tsjechoslowaak Pre- mek Janyr, student aan de Weense universiteit, is van zijn staatsburger schap beroofd vanwege zijn kontak ten met de Tsjechoslowaakse bewe ging voor de mensenrechten Charta '11 JERUZALEM. Israël zet zijn plan nen door tot uitwijzing van burge meester Bassam El-Shaka van Na bloes, ondanks massale ontslagna mes in de bezette gebieden uit pro test tegen de plannen. NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft met 91 tegen 21 stemmen, bij 29 ont houdingen opgeroepen alle buiten landse troepen onmiddellijk uit Cambodja terug te trekken. BELGRADO. Vijf Joegoslavische mijnwerkers zijn in een dagbouw mijn in Vares, noordelijk van Seraje- wo, door een grondverschuiving be dolven. Reddingsploegen zijn bezig hen uit te graven, maar men betw- wijfelt dat zij nog in leven zijn. SAN JOSE. Als geovlg van zware regenval zijn de rivieren in Midden- Amerika sterk gezwollen en hebben zich op veel plaatsen grote overstro mingen voorgedaan. ANKARA. Donderdagochtend zijn in de haven van Istanbul twee sche pen met elkaar in aanvaring geko men. Beide schepen, de Roemeense tanker „Independente" en het Griek se vrachtschip „Evriani" staan in brand. KOEWEIT. Het Koeweitse dagblad ,,A1 Siassa" schrijft donderdag, dat de mogelijkheid van een militaire staatsgreep in Iran van dag tot dag toeneemt, BELGRADO. De president van het Russel tribunaal, de Joegoslavische historicus Vladimir Dedijer. heeft de Iraanse regering voorgesteld het tri bunaal bijeen te roepen om „de ex- sjah te berechten". WASHINGTON. President Carter heeft alle Iraanse activa in de Vere nigde Staten geblokkeerd met inbe grip van tegoeden bij Amerikaanse banken en buitenlandse vestigingen en dochtermaatschappijen van Ame rikaanse banken, aldus een bekend making van het Witte Huis. SINGAPORE. Een vaartuig, gela den met met voedsel en andere hulp goederen voor Cambodja, wordt aan de monding van de Mekong vastge houden door de Vietnamese autori teiten, die een bedrag van 9.000 dol lar eisen voor het vervoer en het los sen van de lading. Dit heeft een ver tegenwoordiger van de Britse liefda digheidsorganisatie Oxfam, waar van de zending afkomstig is, woens dag meegedeeld. NEW YORK. De sjah van Iran zal binnen tien dagen naar Mexico terug keren. Dit is woensdagavond gemeld door het Amerikaanse radio- en tele visiestation NBC. De diplomatieke korrespondent van NBC had dit in hooggeplaatste kringen vernomen. DEN HAAG, 15-11. Wat er in feite tot nu toe is gebeurd aan verkleining van inkomensverschillen, heeft niets om het lijf. De teruggang in de ekonomische groei maakt een herverdeling van in komens noodzakelijk, maar een wer kelijke nivellering moet eigenlijk nog beginnen. Die stelling betrok woensdag oppositieleider Joop den Uyl op een bijeenkomst van het Ge nootschap van hoofdredakteuren in Den Haag. Dat het kabinet er nauwe lijks iets aan doet, is voor hem een bewijs dat het niets begrijpt van de onderliggende krachten van het maatschappelijk gebeuren. Op die grond is ook het komende arbeids voorwaardenoverleg 1980 tot misluk ken gedoemd, aldus de oppositielei der. DEN HAAG, 15-11. Er moeten met ingang van begin 1980 speciale rege lingen komen waardoor ongehuwde werkende vrouwen op 60-jarige leef tijd kunnen stoppen met werken. Door middel van zo'n vervroegde pensionering kan worden voorko- men'dat nog meer van deze vrouwen door overbelasting - werken, de ei gen huishouding en vaak daarnaast de zorg voor familieleden - het werk niet meer aankunnen en in de WAO terechtkomen. BRUSSEL, 15-11. Als de Engelse aanspraken worden gehonoreerd dan biedt de Europese begroting - gevoed door de opbrengst van invoerrech ten, Iandbouwheffingen en ten hoogste één procent van de b.t.w. - niet alleen vrijwel geen ruimte meer voor het ondernemen van nieuwe ge meenschappelijke aktiviteiten, maar komen, wellicht al volgend jaar, bestaande aktiviteiten in het ge drang. Maar ondanks de aandrang van vertegenwoordigers van verschillen de partijen was staatssekretaris Van der Mei niet bereid toe te zeggen dat Nederland initiatieven zal nemen om de zgn. eigen middelen van de ge meenschap te vergroten. Hij gaf overigens wel toe dat het probleem urgent wordt, en heeft reeds eerder laten blijken een voorkeur te hebben voor verhoging van het voor de E.E.G. bestemde b.t.w.-percentage. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 17 NOVEMBER NED. 1: De middaguitzending be gint met de BBC-documentaire „De geest van het carnaval" waarin de voorbereiding en festiviteiten van het carnaval te Rio de Janeiro en Tri nidad worden getoond. In de derde aflevering van Erik, of het klein in- sektenboek komt Erik in een heel merkwaardig hotel terecht. Martin Brozius presenteert Ren je rot waar na het programma wordt besloten met De Tros Penalty Bokaal s Avonds allereerst een avontuur van Bassie en Adriaan. Ron Brandsteder hanteert vervolgens de microfoon voor de presentatie van de Showbizz- quiz, waarin drie paren kandidaten worden getest óp hun kennis van theater, film revue en televisie. Voor de muzikale omlijsting zijn verant woordelijk Imca Marina, het duo Wa dell and Williams en Rob de Nijs. In de daaropvolgende aflevering van Hawaii Five 0 wordt een miljonair van moord verdacht. Het lastig heer schap weigert echter zijn medewer king te verlenen. Het journaal wordt gevolgd door de thriller Het geheim van de drie vrouwen. De rijke play boy Mark Powers wordt vermoord in zijn apartement aangetroffen. De verdachten zijn drie vrouwen. Het pikante nu is dat de vrouwen elkaar wel kenden maar niet wisten dat zij alle drie een intieme relatie met Po wers hadden. NED. 2: Kinderen van Nederland kunnen genieten, want de grote dag is weer aangebroken dat Sint Nico- laas in Nederland aankomt voor zijn jaarlijkse bezoek. Het avondpro gramma begint met Scooby Doo, die zich gekonfronteerd ziet met een reus, een vliegende stier en een bende veedieven. Voorts Ontvoering. Alan Breek en David Balfour dié nog steeds op de vlucht zijn voor de En gelsen zoeken onderdak bij Cluny. De zevende aflevering van de comedyserie Cassata wordt gevolgd door de Cleo Laine show. De aktuali- teitenrubriek Achter het Nieuws wordt gevolgd door Frank Ross is vrij. Frank heeft ook een naam van het los gekregen. Ondertussen wordt het hem duidelijkdat iemand het op zijn leven heeft gemunt. Tot besluit Voetbal '80 en Studio Sport. ZATERDAG 17 NOVEMBER NED. 1: 11.30 Teleac; 12.00 Open school; 13.00 Nieuws voor doven; 15.30 Nieuws; 15.32 De geest van car naval; 16.20 Erik, of het klein insec tenboek; 16.45 Ren je rot; 17.25 TROS Penalty Bokaal; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bassie en Adriaan; 19.25 De showbizzquiz; 20.35 Hawaii Five 0; 21.37 Journaal; 21.55 Het geheim van de 3 vrouwen; 23.35 Nieuws. NED. 2: 12.00 Intocht St. Nicolaas; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Scooby-Doo; 19.25 Ontvoering; 20.00 Journaal; 20.27 Cassata; 20.52 Cleo Laine show; 21.45 Achter het nieuws; 22.25 Frank. Ross is vrij; 23.15 Voetbal '80; 23.45 Studio sport; 00.05 Nieuws. ZONDAG 18 NOVEMBER NED. 1: In de derde aflevering van Dichterbij - de vreemdeling in ons midden - de Ikon-serie die in de na-, middag uitgezonden zal worden. De NCRV begint de avond met Staaltje de lokomoti.ef, gevolgd door een edi tie van het maandelijkse jongeren magazine Kies, waarin onder meer over bevooroordeeldheid wordt gesproken. Daarna het koorzangpro gramma U zij de glorie dat werd ver zorgd door koren uit Hellevoetsluis en omgeving. Kick Stokhuyzen pre senteert zijn natuurquiz Ja, natuur lijk en wordt gevolgd door de ru briek Ander Nieuws waarin de posi tie van de homofiel in de kerk wordt behandeld. Tot slot van een Gastcon- cert waarin werken van Schütz, Bach, Bird en Humphrey worden uit gevoerd door het Engelse solisten koor Pro Cantione Antiqua en het Duitse strijkorkest Collegium Au- reum. NED. 2; lHet middagprogramma wordt deze zondag verzorgd door de AVRO die de volgende programma's heeft te bieden. Voor de kleuters La- waaipapagaai, voorts Marco de hond, waarin de titelheld stropers uit het bos verjaagt en de Ennia Chal lenge Cup 1979, een grootse mani festatie waarbij schaatsers uit negen tien landen hun kunsten vertonen. De NOS zet de uitzending voort met Studio Sport I en een Kinderhand is gauw gevuld, te volgen door Se samstraat en Horizon met aandacht voor de keukenbouw per computer, teksttelefoon voor slechthorenden. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 - 634 Voorts Studio Sport II Sprekershoek en Vijf minuten bedenktijd. De VPRO verzorgt de rest van het pro gramma bestaande uit Hollands Spoor. Koot en Bie trappen wild om zich heen en de tweede editie van De misstap waarin ex-gevangenen aan het woord komen. ZONDAG 18 NOVEMBER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 13.00 Nieuws voor doven; 16.30 Te leac; 17.00 Dichterbij; 17.25 Wilde ganzen; 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Staaltje, de locomotief; 19.10 Kies; 19.35 U zij de glorie; 20.20 Ja, natuur lijk; 21.50 Ander nieuws; 22.25 Gast- concert; 23.05 Nieuws. NED. 1: 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Open school tijd; 15.30 Nieuws; 15.35 Lawaaipapagaai; 15.45 Marco, de hond; 16.25 Ennia challenge cup '79; 17.05 Studio sport; 17.40 Een kin derhand is gauw gevuld; 18.30 Se samstraat; 18.45 Horizon; 19.20 Stu dio Sport; 20.15 Sprekershoek; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Hollands spoor21.20 Koot en Bie; 22.10 De misstap; 23.00 Nieuws. MAANDAG 19 NOVEMBER NED. 1: Charlie's Angels storten zich in de ruimtevaart. Het journaal wordt gevolgd door de klassieke speelfilm The Chase met de hoofdrol len Marlon Brando, Robert Redford en Angie Dickinson. De film speelt zich af in een klein provincie-stadje waar roddels en vooroordelen de scepterzwaaien. Alle opgekropte haat en frustratie komt tot een uit barsting wanneer een ontsnapte moordenaar, die overigens onschul dig is, zich in het stadje blijkt schuil te houden en de plaatselijke bevol king hem probeert te lynchen. In de tweede editie van Over leven komt Jiet zenuwgestel aanbod en worden opnamen van hersen operaties ge toond. NED. 2: De vooravond bestaat als gewoonlijk uit de programma's doc tor Snuggles en Avro's 'Toppop, waarna het programma verder gaat met Telebingo. Mies Bouwman pre senteert dan eindelijk het groots aan gekondigde Telebingo, waarvan de opbrengst is bestemd voor de sport beoefening door gehandicapten. Ver volgens de tweede aflevering van De erfenis van Aphrodite waarin David Collier er niet in slaagt de politie er van te overtuigen dat de dood van zijn broer geen ongeluk was. Kort daarop ontvangt hij een geheimzin nig telefoontje van Eric Morrison die hem wenst te ontmoeten. Het pro gramma wordt beëindigd door de ru brieken Televizier Magazine en Avro's academie Assertiviteit. MAANDAG 19 NOVEMBER NED. 1. 10.00 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Se samstraat; 18.45 Kortweg; 18.50 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 18.59 Charlie's Angels; 19.47 Kieskeurig; 21.37 Journaal; 21.55 The Case; 22.55 Over leven; 23.35 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Tele bingo; 21.30 De erfenis van Aphrodi te; 22.25 Televizier Magazine; 23.10 AVRO-Academie; 23.30 Nieuws. De vrouw boog zich over de wieg, waarin het kind weer kalm lag te slapen. Geruime tijd bleef ze zo staan. Siem legde zijn pijp neer, op alles voor bereid. De thee stond al klaar. Lang- zaamkwam ze overeind. Haar blikken dwaalden rond, tot ze bleven steken op het trouwportret aan de wand. Siem zag de tranen weer komen. Hij kwam overeind. Tine schudde haar hoofd. Rustig liep hij op haar toe en pakte haar zacht maar beslist beet, haar naar de stoel voerend, waarin hij haar kalm neerdrukte. „Kalm aan maar.... Drink wat van je thee. Je zult wel dorst hebben." Ze keek even naar het kopje en toen naar de jongeman, die bij haar stond. Opeens begon ze weer te huilen, eerst geluidloos, maar met korte snikken er tussendoor. Als in uiterste wanhoop hief ze haar handen naar hem op: „O, Siemhij is dood en ik weet niet eens waar ze hem begraven hebben..." De jongen knielde bij haar neer. zijn armen om de schokkende schouders leggend. „Huil maar uit.... dat is niet erg, dat moetje doen. Niemand zal het verder weten. Enne.... ik laatje niet in de steek, hoor! Op Siem kun je rekenen. Zo, trek je nou maar nergens wat van aan. Denk enkel, dat ik een broer van je ben...." Geruime tijd zat hij met zijn armen om de snikkende weduwe in deze on gemakkelijke houding. Maar hij was diep begaan met deze vrouw, bij wie hij nu ongeveer een jaar in huis was en die hij langzamerhand had leren kennen als iemand, die ontzettend veel van haar maan had gehouden. Hij dacht enkel; Je hebt in elk geval nog wat van hem overgehouden, arme meid: je lekkere kleine hummel, dat lieve ding daar in de wieg. Al heeft het leven je een zware slag toegebracht, je houdt een levende herinnering aan je man over: een pand van jullie beider liefde. Langzaam kalmeerde ze. Met zijn rode zakdoek veegde hij wat onhandig haar gezicht schoon en kwam pijnlijk overeind. „De thee zal ik maar weg gooien. Nou schenk ik andere in en die moetje meteen opdrinken. Moetje wat eten? Een snee brood?" Ze schudde haar hoofd. „Enkel wat drinken." Hij goot het kopje leeg en vulde h et weer, nu met warme thee, dat hij voor haar neerzette. „Zo, drink nou maar hè? Enne.... maak je nou maar geen zorgen over de tuin; ik blijf je helpen hoor! Jullie tweeën, jij en je dochter, kunnen op mij vertrouwen. En als je soms geld nodig hebtik weet het niet hoe je er voor staat.... ik heb nog een paar centen, hoor. Ik wil, dat je me het zegt. Al wordt het nog zo beroerd, ik zal voor je zorgen, dat jullie niks tekort komen." In een opwelling greep ze zijn hand met de hare beet. In haar gezicht was een dankhbare blik, toen ze naar hem opkeek. „Dank je Siem. Als ik jou niet had gehad de laatste maanden... wat had ik dan moeten beginnen? Je bent werkelyk een hele steun voor me." Wat verlegen maakte zij zijn hand los. „Nöu, eh.... zo gek is het niet... Ik Door MAARTJE ZELDENRIJK heb hier toch onderdak en m'n natje en droogje op z'n tij? En je houdt m'n kleren toch schooon en heel? Ik heb ook heel wat aan jou te danken, hoor!" Later op de avond, terwijl ze zaten te eten. Tine met het kind op schoot, zei hij: „Je zult het de eerste dagen wie moeilijk hebben, maar denk er dan ook aan dat je ondanks alles nog rijk bent vrouw Oomes. Met zo'n schattig mei sje. Dat heb je en haar kunnen ze niet van je afnemen. Wat er ook gebeurd, ik zal er zij n om jullie ter beschermen. Jantine heeft je liefde nu dubbel no dig." De vrouw drukte het kind dicht tegen zich aan. „Die krijgt ze, Siem. Voortaan zal ik enkel voor haar leven. Misschien heb je gelijk; ik heb toch nog wel een reden om dankbaar te zijn, dubbel dankbaar. Ook door jou. Want niemand anders was er, toen zij op de wereld kwam. dan jij. Menselijkerwijs gespro ken heeft Jantine aan jou haar leven te danken." „Nou overdrijf je weer." Ze keek hem nadenkend aan. „Ik heb jou vroeger wel eens verkeerd beoor deeld, jongen. Ik dacht' zo'n knul uit de stad. wat zal die in de tuin kunnen doen? Maar je bent in elk opzicht meegevallen. Dank je wel Siem, voor alles, wat je al gedaan hebt. Ook andaag." Kom nou," bromde hij onhandig zijn pijp stoppend. „Vrouwen willen het altijd mooier maken als het is...." wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7