Direkteur K. E. Rasmussen van Emulsion Holland in het zilver SINT EN PIET KWAMEN EVEN KIJKEN z.v.u. NIEUWE BONTWINKEL VANAF ZATERDAG IN PAND POSTSTRAAT 16 GEVESTIGD Hoofdstad Operette: „Die Csardasfürstin Kwart eeuw snel voorbij UV. V.-koopavond Inventarisatie in vier fasen GERT GROENLEER ONDERZOEKT WELZIJNSSITUATIE IN DE REGIO STREEKNIEUWS Bontwerkerij Van Orden en Wezelenburg b.v. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 november 1979 Nr. 22609 in 1954 ZIERIKZEE, 16-11. Sint Nicolaas mag dan morgen (zaterdag) zijn offi ciële intocht maken, dinsdagavond was hij ook al even in Zierikzee. Dit in verband met de speciale koopa vond voor gehandicapten en bejaar den, die door de U.V.V. in samenwer king met de „Hema" werd georgani seerd. Firma Van Oeveren stelde een bus voor het vervoer van de bezoekers beschikbaar. Het was voor de winke lende gasten een verrassing door de Sint en Zwarte Piet te worden ont vangen. Namens de direktie van de „Hema" sprak de heer Den Hollan der een welkomstwoord. Voorzitster van de U.V.V. mevrouw E. v. d. Lelie-Fokker sprak Sint en Piet toe en wenste alle gasten een prettige koopavond. De U.V.V.-sters verleen den hun medewerking bij het inko pen doen. Letter Ook burgemeester Th. H. de Meester en zijn echtgenote gaven blijk van hun belangstelling. De aanwezigen kregen koffie met banket aangebo den en als dank voor de medewer king en gastvrijheid bood de U.V.V.- voorzitster de leiding en het perso neel van de Hema een bloemstukje aan. Aan het eind van de avond kregen de bezoekers een chocoladeletter van Zwarte Piet aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer K. E. Rasmussen. r i 00-* J (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van Emulsion Holland B.V. loopt een duidelijke lijn naar Emusion A.S. in het Deense Juelminde, een in veel groen verstopte plaats aan de oostkust van Jutland. Al sinds 1934, toen de Kon. Zeelandia „zaken deed" met dit Deense bedrijf, „maar in de oorlog stopte de export", aldus de ju- ZIERIKZEE, 13-11. Gert Groenleer uit Colijnsplaat is gedurende 18 maanden en 20 dagen „Welzijnswer ker" op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. In mei/juni dit jaar besloten de ge meenteraden van de zeven gemeen ten op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland op voorstel van de Vere niging van B. W. en S. tot de aanstel ling van een speciale funktionaris, die belast zou worden met de voorbe reiding, inventaris en planning ten behoeve van het nieuwe welzijnsbe leid. Door het ministerie van sociale zaken, bureau Tewerkstelling Erken de Gewetensbezwaarden Militaire Dienst, vond de tewerkstelling plaats van de heer G. C. Groenleer een sedert eind september 1979 af gestudeerde socioloog. Veel oriëntatie „Ik had het slechter kunnen treffen", zegt Gert Groenleer zelf over deze „vervangende dienstplicht". Hoewel hij zich tijdens zijn studie niet speci fiek met het Welzijn heeft bezig ge houden, sluit het er prima bij aan. de eerste weken na zijn aanstelling heeft hij zich vooral op het gebied van de gemeentepolitiek grondig- moeten oriënteren. Inmiddels heeft hij ook een sociale kaart van Schouwen-Duiveland en St. Philipsland gemaakt. Vervolgens zal hij zich gaan bezighouden met het inventariseren, hetgéen in vier fasen uiteenvalt. Ten eerste zal Gert een beschrij ving maken van de sociale situatie aan de hand van geografische gege vens, bevolkingsgegevens, gegevens over de woonsituatie en sociaal- ekonomische gegevens. Verder gaat hij onderzoeken welke aktiviteiten in een gemeente worden geboden en hoe door de bevolking van die aktivi teiten gebruik wordt gemaakt. Behoeften Een moeilijk onderdeel noemt hij het krijgen van een indikatie van de be hoeften van de bevolking. Er moet worden vastgesteld wat men wil, vraagt of noodzakelijk acht. Een en- quete ziet hij niet als ideale methode om daar achter te komen. „Je kunt de mensen ook vaak behoeften aan praten en dat is niet de bedoeling", aldus Gert. Tenslotte gaat hij als laatste onder deel van de inventarisatiefase het welzijnsbeleid doorlichten dat de zeven gemeenten gedurende de laatste vier jaar hebben gevoerd. Op de vraag of het wérk dat Gert nu moet gaan verrichten gedeeltelijk het onderzoek van Emeline Kleber, konsulente van het Kleine Kernen Projekt overlapt, zegt hij dat er in derdaad enkele raakvlakken zijn en derhalve ook rapporten worden uit gewisseld. „Weet je welzijn" Om de inwoners van en de welzijnsinstellingen én groeperingen op Schouwen- Duiveland en S(t. Philipslahd op de hoogte te stellen van de veranderin gen in het welzijnsbeleid, is1,met me dewerking van Gert Groenleer in- dels de informatiefolder „Weet je Welzijn" opgesteld, die in alle ge meenten verspreid zal worden. Inmiddels zal duidelijk zijii dat er op het gebied van voorbereiding, in ventarisatie en planning voor het nieuwe welzijnsbeleid in deze regio nog heel wat werk verricht moet worden, „we liggen nu goed op sche ma", zegt Gert, „maar in vergelij king met elders in het land zijn we hier wel aan de late kant. Maar het zou alles full time wor den, ook al leek het later niet zo. Een andere Deen zou hier de zaak gaan klaren, maar we schreven al 1953 en diens echtgenote schrok zo van het (toen) barre Schouwen- Duiveland, dat het allemaal niet doorging. Rasmussen werd de man en hij kreeg zijn aanstelling in 1954. In 1956 volgde de grote klapper, in de vorm van de aankoop van de voor malige gasfabriek. Ruimte en ont plooiingsmogelijkheden waren in één klap voorhanden en sindsdien is Emulsion Holland gestadig gegroeid; voórai inderdaad gestadig, want in de marktsfeer leent het bedrijf zich niet voor explosieve ontwikkelin gen. Het afzetgebied vormen Neder land en België. Nederland „Hoe is Nederland bevallen?", wil den we weten van de jubilaris. „Mer kwaardig hoe in menig opzicht de plattelandsbevolking van Jutland lijkt op die van Schouwen- Duiveland", meent hij, „binnen de Nederlandse landspalen zijn er wel grotere verschillen aan te wijzen". Aldus <ie Zierikzeese Deen, die steeds meer „goesting" kreeg in Zierikzee en omgeving en even als andere jubi larissen verrast is dat het allemaal al 25 jaar aan de gang is. „Maar wat wil je; de kinderen zijn al groot en de deur uit". Vakman De heer Rasmussen („Ras" voor zijn vrienden), vakman in het „vere delen van landbouwprodukten („we werken tenslotte met olie en vetten") is niet helemaal ondergegaan in de business, maar heeft een kritisch oog behouden voor de dingen van de dag en hij is een „vergelijker": in Dene marken is dat zo en hier zo, maar zo iets gaat automatisch en als er al kri tiek is, dan blijft die mild. Eigenlijk een sympathiek soort ju bilaris, bescheiden en met een aan sprekende vorm van introvertie, maar misschien hebben alle Scandi- naviërs dat wel. Slotopmerking: „vraag nog niet hoe, maar er komt ooit een eind aan de geuroverlast, waarop Emulsion Zierikzee wel eens wil trakteren. De zaak ligt moeilijk en is van technolo gische aard, maar er wordt - voor de zoveelste maal - met grote kans op- succes - aan gesleuteld". Zo'n nieuwt- 1 je aan de vooravond van een jubi leum, wil er wel in! ZIERIKZEE Snelheidskontrole treft zeer velen De groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie heeft met medewer king van de verkeersgroep Middel burg donderdag snelheidskontroles gehouden, waarbij in totaal 130 be keuringen werden uitgedeeld, 's Mid dags werden tussen één en vier uur veertig automobilisten aangehou den; aan het eind van de middag wer den tijdens het spitsuur van het weg verkeer negentig bonnen uitgedeeld. De kontroles vonden plaats bij de in- en uitvalswegen van Zierikzee. Kollekte „School voor Cambodja" Vrijdag 23 november houdt de Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman" een kollekte voor de Cam bodjaanse vluchtelingen. Aan deze kollekte is de verspreiding van infor matiemateriaal onder de leerlingen vooraf gegaan. Verder werden in de hal van de school informatieborden opgesteld. De opbrengst van deze kollekte wordt gestuurd naar Terre des Hommes. Deze organisatie heeft een aktieteam gestationeerd aan de Thaise grens bij Cambodja. Eerste Weegje Tot onze grote spijt is het verslag oyer de geïnteresseerde toehoorders •bij" de toelichting-van de struktuur-.- scheW-Zierikzëe doiïderdag (op pag£ 5) ongekorrigeerd in de krant geko men. Er werd in de oorspronkelijke copij-tekst o.a. niet van het „Eerste Groene Weegje", maar van het be doelde „Eerste Weegje" gesproken als aanduiding.van de voorkeurloka- tie 10. Handtekeningenaktie voor wijkcentrum In Poortambacht zijn vertegen woordigers van de Stichting Kultu- reel Werk bezig met een handteke ningenaktie om op deze wijze te pro beren de realisatie van een wijkcen trum alsnog op de begroting 1980 te krijgen. De aktie loopt goed. Men verwacht dat twee/derde deel van de wijkbewoners hun steun zullen ge ven. Dinsdagochtend 20 november wordt het resultaat op het stadhuis aangeboden. Geslaagd Aan de akademie voor leidingge vende funkties te Amsterdam, be haalde onze oud-stadgenoot, de heer A. Bakker - thans te Middelburg - het einddiploma H.T.S. ZIEIR1KZEE, 16-11. Zaterdag opent Bontkwekerij Van Orden en Wezelenburg B.V. in het pand Poststraat 16 - de voormalige tabakswinkel van R. Vroegop - haar speciaalzaak. Deze bontkwekerij heeft een eigen atelier in Gouda en een bontzaak in Den Haag. In de nieuwe winkel in Zierikzee zullen uitsluitend bontjassen en bont- accessoires verkocht worden, die in eigen atelier zijn gemaakt. Een binnenplaatsje achter de winkel liggend, werd overkoepeld en in een exotisch plantentuintje omgetoverd. Het werk werd uitgevoerd door hoofdaannemer Van der Klooster, firma Steutel (elektriciteit) en firma Hagestein, Noordgouwe (schilder werk). (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) Naast de verkoop van bont kan men in deze zaak ook terecht voor re paratie, stijlkorrektie (het omwer ken en aanbrengen van nieuwe mo detrends), bontbewaring en cleaning. De heer N. van Orden houdt zich ver der ook bezig met bonttaxaties. Voor de inkoop van het bont reist hij de wereldmarkten af. Eigen ontwerpen De heer Van Orden zegt desge vraagd dat er ook in de bont duidelij ke modetrends waarneembaar zijn. Zelf maakt hij ook ontwerpen en in de toekomst zal hij verder enkele shows gaan verzorgen. Vooral de laatste jaren is naar zijn méning een duidelijke trendver schuiving te konstateren in het dra gen van bont. „De jonge vrouw is zelfstandiger, verdient vaak zelf, wórdt modebewuster en krijgt be langstelling voor bont", aldus de heer Van Orden. Hij betreurt het dat de voorlichting op dit mode-gebied nog zeer pover is. Bedrijfsleidster in de nieuwe zaak in de Poststraat wordt mevrouw A. Wijsman-Drehsen, die haar eigen bontwinkel op de Dam deze week heeft beëindigd. Sinds ruim vijfjaar legde zij zich voornamelijk toe op de bontverkoop en beschikt dan ook over een ruime deskundigheid op dit gebied. Voordien richtte de verkoop zich vooral op hoeden, sjaals en overeen komstige accessoires, waarvoor vooral de moeder van mevrouw Wijs man, mevrouw Gudde-Poell zich zeer vele jaren heeft ingezet. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist zij het familiebedrijf met een tikkeltje weemoed ziet verdwijnen. Nieuw verkooppunt Op het gebied van de bontverkoop verandert er echter voor de konsu- ment niet veel. Het verkooppunt wordt vanaf zaterdag de Poststraat. Met man en macht werd gewerkt om het interieur nog tijdig gereed te krij gen. Binnenhuisarchitect A. Houniet tekende voor het ontwerp. Het inte rieur werd strak en licht gehouden. In de voormalige tabakswinkel van R. Vroegop is vanaf zaterdag de spe ciaalzaak van Bontkwekerij Van Or den en Wezelenburg gevestigd. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) In de rij van operettes, die de Hoofdstad Operette op het repertoire had, is wellicht „Die Csardas fürstin" (Leo Stein en Bela Jenbach) op muziek van Imre Kélmén, een hoogtepunt en dat is dan mooi van pas gekomen in verband met het 35- jarig jubileum van dit professionele ensemble, dat donderdagavond de mudvolle Concertzaal - evenals el ders - tot groot enthousiasme en een ovationeel applaus bracht. Het libi-etto van een operette be schrijven is moeizaam en draagt meestal niet bij tot een juist inzicht in de doorgaans komplexe verwikke lingen, die der operette zijn. Ook in „Die Csardasfürstin" lijken de ge liefden, die voor elkaar bestemd zijn, teveel struikelblokken op hun weg te vinden, maar ze vinden elkaar toch. In dit geval Sylva Vareseu en Edwin Ronald, zoon van bet vorstelijk echt paar Van Lippert-Weylersheim. De rol van Sylva werd op luisterij- ke wijze vertolkt door het talent Marga de Boer, die een geciseleerde, maar toch gloedvolle stem paart aan een fraai recitatief vermogenw Haar tegenspeler - Edwin - werd op ade quate wijze gebracht door Anton Hofman, een invaller, die in de plaats trad van de zieke Aad Jans. Talrijke andere „bekenden" in Kal- man's operette, als Jan Henderson, een uitgesproken komisch talent (Fe- ri bóesi) en de sprankelende Anita Heins, als steeds ook ditmaal een feestelijke verschijning op de stede lijke Bühne. Een weerzien ook met Antoni Wink als vorst Van Lippert en „onze eigen" Jaeco van Rcncsse, die als graaf Boni, êcn der hoofdrol len met „Schwung" vertolkte en - jaarlijks grapje - zorgde voor enkele Schouwse items, die alleen in de lo kale ambiance opgeld doen. Heel veel tot het uiteindelijk hu welijk draagt bij, dat de vorst laat. maar niet te laat, ontdekt dat zijn ei gen geliefde ook het blauw in het bloed mist, hetgeen hem mild stemt om toestemming te geven voor het huwelijk van zijn zoon, met een ak- triee, die feitelijk niet „past" in het vorstelijk milieu. Fraai vertolkte evergreens, bloeiend in de mixage van schone schijn en (soms) gespeelde hoffelijkheid: „Machen wir's den Sehwalbcn nach" en: „Ganz ohne Weiber geht die Chose nicht", brach ten het publiek in de juiste stem ming. Hei corps de ballet droeg belang rijk bij tot de beweeglijkheid van het totaal en - waarom zo laat genoemd? - het orkest o.l.v. John Kapper gaf een stevige muzikale omlijsting, waarop de voorstelling aanmerkelijk steun de. Het onwaarschijnlijk rijke schouw- cn hoorspel ging onder regie van de Wener Alexander Pichler en tot het welslagen droeg niet onbe langrijk bij. de - eveneens Weense - kostumering Laten we (laat) Nora Zoon nog noe men, die als zuster van Komtesse Stasi (Anita Hcins), inderdaad laat in de mise en scène opdook, maar met wat een talent. Er waren veel tussen tijdse toejuichingen en - voor open doek - werd zelf een enkel nummer gebisseerd, gescandeerd door het pu bliek. Een verukkelijke avond' In het begin was er nog geen sprake van kontinuïteit; Zeelandia had ge noeg aan een produktie van een maand of drie en fungerend als een soort trait d'union tussen Denemar ken en Nederland, reisde de heer Rasmussen frekwent heen en weer. Aanstelling ZIERIKZEE, 15-11. Jubilea zijn mijlpalen op een door gaans lange weg en zaterdag 17 november passeert een stadgenoot weer zo'n markatiepunt in de tijd; een zilve ren punt. De direkteur van Emulsion Holland B.V. de heer K. E. Rasmussen herdenkt dan zijn 25-jarig jubi leum. De feitelijke datum is al „even" voorbij; die was 1 september, maar feite lijk iedere dag van een jubileumjaar is geschikt om eens terug te zien en te herdenken. Het is voor de jubilaris 17 november geworden; de gevoelens rond het gebeuren zullen zijn ingebed in de gezellige sfeer van een receptie in de IVIondragon-foyer. bilaris, die in een „nutshell" over zijn in Denemarken begonnen en te Zierkzee voortgezette en duidelijke bevestigde zakelijke carrière vertel de. Zoals voor zoveel zaken gold, pro beerde men na de oorlog de draad weer op te pakken, waar die was blij ven liggen, maar dat ging niet door, omdat de toenmalige regering geen importvergunningen verstrekte. „Mohammed naar de berg" Een besluit was snel genomen. Als het omgekeerde niet kon, ging „Mo hammed naar de berg" en te Zierik zee werd een noodfabriek ingericht, die zich ging bezig houden met het maken van emulgatoren, een pro- dukt nodig in margarinefabrieken, fabrieken voor bakkerijgrondstof fen, voor de bereiding van mayonnai se, konsumptie-ijs en dat soort pro- dukten. De noodfabriek, begon in een loods op een terrein aan de St. Do- musstraat en werd aanvankelijk ge leid door Deense mensen. De heer Rasmussen (52) toen de jongste in het bedrijf, werkend als tweede man kwam - althans in de ogen van zijn superieuren - centraal te staan in het Zierikzeese plaatje. Ze vonden „Holland" een klusje voor hem en meer dan een animeren de bijkomstigheid was, dat hij een welgevallig oog had laten vallen op een Schouwen-Duivelands meisje, dat zijn vrouw werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3