AGENDA Bloemen voor burgemeester en funktionarissen Gemeentewerken Iraans-Amerikaans konflikt zit muurvast Werkgevers en werknemers Melkfles terug Te snelle autorijders Toenemend woningtekort in regio? WEEKEINDE. ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK installatiebedrijf KNOOP Landbouw te grote slokop in EEG? Nieuwe kantoor misschien in maart in gebruik r WASHINGTON/TEHERAN, 15-11, Het Iraans-Amerikaanse konflikt zat donderdag muurvast na de zetten van de afgelopen dagen om de vrijla ting van de gijzelaars en de uitleve ring van de sjah. Het enige lichtpuntje leek de mede deling van waarnemend minister van buitenlandse zaken Bani-Sadr dat mogelijk de gegijzelde vrouwen en zwarte Amerikanen spoedig zou den worden vrijgelaten en wel omdat de Islam eerbied heeft voor vrouwen en de zwarte Amerikanen ,,een on derdrukt volk" vormen. Chomeini Door de bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran is ech ter opnieuw verzekerd dat niets en niemand eruit komt dan alleen als zij dat willen en zij zullen alleen hande len na rechtstreekse instruktie van de ayatollah Chomeini. ST. CATHARINA, SINAÏ. Israël heeft donderdag zijn vlag op de berg Sinal neergehaald en een gebied van 1500 vierkante kilometer aan Egypte teruggeven. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft donderdag duidelijk gemaakt dat zij nog steeds wil onderhandelen op ba sis van de ontwapeningsvoorstellen die president Brezjnjev onlangs in Oost-Berlijn heeft gedaan, ondanks het feit dat de NAVO in principe heeft besloten zijn kernwapens te moderniseren. DEN HAAG, 15-11. Werkgevers-en Werknemerscentrales gaan in de loop van de volgende week bij hun respektievelijke achterban na hoe gedacht wordt over de thans bestaan de mogelijkheden om tot globale af spraken te komen. Op 26 november bepalen FNV en CNV hun standpunt. Twee dagen later komen werkgevers en werknemers daan weer in de Stichting van de Arbeid bijeen om konklusies te trekken. DEN HAAG, 15-11. De Nederland se melkhandelaren gaan aan het ein de van deze maand een aktie voeren om de konsument weer te winnen voor het gebruik van de melkfles. Al dus een woordvoerder van de Neder landse Melkhandelaren Organisatie donderdag. De melkhandel wil met deze aktie inspelen op uitspraken, van minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne die on langs in Utrecht op een congres wees op de steeds toenemende afvalpro blemen met weggooiverpakkingen: ROTTERDAM, 15-11. „Een beroep op de mentaliteit van de automobi list om minder hard te rijden haalt niets uit. De ongevallencijfers spre ken, wat dat betreft, voor zichzelf. Alleen het nemen van strukturele maatregelen als bijvoorbeeld het aanpassen van de vorm van de weg (verkeersdrempels) blijken een af- doendmiddel om de snelheid van het autoverkeer in toom te houden". Dit heeft mevrouw Jansen-Marsman, voorzitster van de Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers donderdag verklaard op een studie dag van de vereniging in Rotterdam. (Vervolg van pag. 1) „Wat het bestuur vervolgens een „verontrustende ontwikkeling" noemt is dat de sociale woningbouw „sluitpost" dreigt te worden door overmatige woningbouw in de vrije sektor en de premiekoopsektor. Zelfs als het op korte termijn tot een ander s^iaal woningbeleid komt, zal het volgens de woning bouwvereniging nog drie tot vijfjaar duren, eer de nu ontstane situatie ten goede zal zijn gekeerd. Om een esca latie op de regionale (huurwoning markt te voorkomen, zal volgens het verslag een aangepaste wijze van woning-toewijzing in de tussenlig gende periode noodzakelijk zijn. In het verslag wordt verder aange tekend, dat nieuwbouw en vrijgeko men woningen in 1978 uitsluitend werden toegewezen aan ingezetenen van Schouwen-Duiveland en aan wo ningzoekenden met aantoonbaar ekonomisch-sociale, regionale bin ding. Kopers van bouwgrond of van bestaande koophuizen konden daar entegen in verschillende gemeenten huisvesting verkrijgen zonder dat ge noemde binding in aanmerking werd genomen. Door deze vrije vestiging zou zodoende op langere termijn een extra vraag naar huurwoningen in de sociale sektor ontstaan. Aan vragen van bewoners tot koop van huurwoningen werden getoetst aan het in '76 vastgestelde beleid dot verkoop van huurwoningen niet raadzaam is. Bij de beoordeling of voldoende huurwoningen beschik baar bleven voor de daarop aangewe zen bevolkingsgroepen, werd door Beter Wonen de vraag naar huurwo ningen in de gehele regio betrokken. In totaal werd een veertiental van dergelijke aanvragen ontvangen en na beoordeling afgewezen. In Teheran trokken donderdag on geveer 500 mensen met bloemen naai de ambassades van de Duitse Bonds republiek, Turkije en Groot- Brittannië. Zij wilden met de bloe menhulde hun goede wil tonen en zei den dat de Islam niets tegen buiten landers heeft. TEHERAN. Hulpverleners en red ders vrezen dat het aantal doden door de aardbevingsramp welke woensdag het noordoosten van Iran trof, tot boven de 600 zal stijgen. Er zijn honderden gewonden in de 14 dorpen die voor het aanbreken van de dag door de aardbeving vrijel wer den venield. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft donderdag een 15-jarige jongen uit die plaats aange houden. De knaap wordt ervan ver dacht woensdag honderd gulden te hebben afgepakt van twee lagere- schoolleringen. Zij hadden dat geld opgehaald in het kader van de Kin- derpostzegelaktie. DEN HAAG. Een twintigtal vrou wen heeft donderdagavond voor de Argentijnse ambassade in Den Haag haar solidariteit betuigd met de Ar gentijnse „gekke moeders van het Plaza de Mayo". Dat zei landbouwminister mr. A. P. J. M. M. van der Stee tijdens een bijeenkomst in Zuidlaren waar het 60-jarig bestaan van het aardappel- meelconcern Avebe herdacht werd. De minister brak een lans voor een zetmeeïbeleid binnen de EEG dat zo stabiel mogelijk wordt gehouden. Wat de milieuproblemen van de Ave be betreft (het concern loost nogal Bij de behandeling van de begro ting voor 1980 bleek dat de geraamde uitgaven niet kunnen worden gedekt door de geplande ihkomsten onder meer omdat in de begroting nog geen bedrag is opgenomen voor de ver huur van de expositieruimte in het nieuwe kantoor (omdat de hoogte hiervan voor een eerste jaar moeilijk te ramen is). Men heeft het aange durfd een deel van het negatieve sal do te dekken uit de risico reserve. Het bestuur stelde voor om ook een De burgemeester, de heer Th. H. de Meester, en de heren A. van Noord en D. D. J. van Poel, beiden van ge meentewerken namen de bloemen in ontvangst van respektievelijk mevr. F. van Dongen, mevr. M. J. van Pop- pel en mevr. R. F. Minuebreuker. De burgemeester zei verrast te zijn met deze onverwachte bloemenhulde en vond het een sympathiek gebaar. „De gemeente en de bewoners van het woonwagenkamp hebben ook wel eens anders tegenover elkaar gestaan, maar het is fijn dat het nu op deze manier gaat." Hij zei tevre den te zijn met de oplossing die ge vonden is. Niet definitief „Kort na 1971 kwamen jullie in het kamp „De Val". Nu is er een nieuwe opstelling, hoewel het geen definitie ve voorziening is. Maar in heel veel opzichten is het goed, heel veel wen sen zijn vervuld. Ik reken erop dat het terrein ordelijk blijft en ik doe een beroep op jullie daaraan mee te werken," aldus de burgemeester. De Klerksweg De kwestie De Klerksweg waar de woonwagenbewoners zich in de toe komst moeten huisvesten is bij c.r.m. en g.s. behandeld en is momenteel bij de Kroon in behandeling. Het plan ligt al twee jaar op advies te wachten van een technische kommissie. Als DEN HAAG. De Sociale Verzeke ringsraad heeft donderdag staatsse cretaris De Graaf van Sociale Zaken geadviseerd voor de AOW, AWW en de Kinderbijslag volgend jaar iets la gere premies vast te stellen dan de Sociale Verzekeringsrbank had besloten. EINDHOVEN. Bij een radarcon trole op de Poot van Metz in Eindho ven werd de 29-jarige J. B. uit Heiloo geverbaliseerd omdat hij 155 km/uur reed op een traject waar maximaal 70 km/uur is toegestaan. APELDOORN. De 67-jarige R. Roels en zijn 66-jarige echtgenote uit Rotterdam zijn om het leven geko men bij een auto-ongeval op Rijks weg 5 tussen Kootwijk en Ugchelen. Volgens de politie begon de auto van de heer Roels door onbekende oor zaak plotseling te slingeren. HILVERSUM. Bijna de helft van de Nederlanders (49 procent) vindt kernwapens nodig in de bewapening van West-Europa. 38 procent van de Nederlanders vindt dat dat niet zo is. Dat blijkt uit een NIPO-enquête over de Westeuropese kernbewapening. UTRECHT. De industriebond FNV zal de raad van bestuur van Skol- brouwerijen (2500 werknemers) laten weten niet te willen praten over eventuele sluiting van een van de vier Skol-brouwerijen in Nederland. DIEREN. Er zullen dit jaar ruim 1,2 miljoen fietsen worden verkocht, dat is net zo veel als vorig jaar. Verkoop-direkteur K. Dantuma van de fietsenfabriek Gazelle in Dieren noemde dit cijfer woensdag „opmer kelijk omdat de zomer slecht is ge weest". wat afvalwater op de Oostgroninger oppervlaktewater), stelde de mi nister dat de Avebe nog steeds de werkgelegenheidskurk is waarop het Oostgroninger gebied drijft. De za ken moeten door de Avebe-leiding en door de protesterende bevolking nuchter onder de ogen gezien wor den. deel ervan te dekken door het toepas sen van een inflatiekorrektië van 3V2 op de kontributie met ingang van 1980. Dit bestuursvoorstel werd zonder enig protest aanvaard. Over het nieuwe kantoor kon wor den meegedeeld dat zeer binnenkort met de bouw kan worden gestart. De grond is aangekocht, het graafwerk is verricht en de stenen staan klaar De voorzitter hoopt dat het in maart in gebruik kan worden genomen. het rapport uitgekomen is, kan een zitting plaats vinden, waarbij de „voors" en de „tegens" uitgesproken kunnen worden. Dan volgt pas de on teigeningsprocedure. „Wij hebben er Zaterdag 17 en zondag 18 november Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bonl- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Sten- ger. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1010, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts G. M. Poldermans, Post straat 35, Zierikzee, tel. 01110- 2380 neemtwaar voor Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutei, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, heemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Oosterland Neffen d'Eule, feestavond brand weer. „Oosterhof"Vogeltentoonstelling Gewest Zeeland, 19.00-22.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 15.30 en 16.00 uur, Kommissie Technische Dienstkring. als gemeente alleen maar belang bij als heel de zaak vlugger gegaan was. In dat geval was de overplaatsing naar het Galgelaantje ook niet nodig geweest. Nu moeten jullie over een paar jaar weer verhuizen. CRM wijst af dat jullie op het kamp „De Val" blijven, jullie zullen toch naar de Klerksweg moeten," zo besloot de heer De Meester het officiële gedeel te. Daarna volgde nog een interne vergadering met enkele bewoners van het kamp. Dorpshuis; karatefilm; 20.00 uur. Middelburg De Vleeshal, 20.00-22.00 uur, klein- dier expositie. Zaterdag 17 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „De Prijs vechter"; 20.00 uur. Westenschouwen Boswachterij, 14.00 uur. Start 12e mosselloop prestatie- en wedstrijdlo pen, atletiekver. Delta Sport. Ellemeet 't Durpsuus, 19.30 uur, toneeluitvoe ring. Dreisehor Plaatsenhuis 10.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Nieuwerkerk Meubelrama, 10.00-16.00 uur, open huis. Puzzelrit. Inschrijven: Dorpshuis, 18.30 uur. Start: Prijsslag, 19.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Vogeltentoonstelling Gewest Zeeland. 10.00-21.00 uur. Middelburg De Vleeshal, 10.00-21.00 uur, klein- dier expositie. Zondag 18 november Zierikzee Concertzaal-bioscoop; „De Prijsvech ter"; 20.00 uur. Middelburg De Vleeshal, 10.00-17.00 uur, klein- dier expositie. Maandag 19 november Zierikzee Openbare kleuterschool „De Woel waters", 20.00 uur Ouderavond. Vergadering Int. Ver. „Philatelica", 20.00 uur, „Huis van Nassau". Dreisehor Café „De Drie Schapen", 10.00 uur, koffie-ochtend. Dinsdag 20 november Zierikzee „Huis van Nassau", 18.00 uur, frak- tievergadering P.v.d.A. „Huis van Nassau", 20.00 uur, jaar vergadering P.v.d.A. afd. Zierikzee. Rusthuis „Irene", 15.00 uur, verkoop Welfare-goederen. Haamstede ZaalGer. kerk. NCVB-afdeling, 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. UW-gebouw, verkoop handwerken. Kerkwerve Zaaltje N.H. kerk, Ring, Kerkwerve, 19.45 uur, NCVB-vergadering. Haamstede Herv. kerk, diaserie diabetesvereni ging en diaserie, reis Wenen, 14.30 uur. Donderdag 22 november Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur Gemeenteraads vergadering. „Huis van Nassau", 19.30 uur, leden vergadering, ABVA. Havenplein 24, 19.00-20.00 uur, Rechtswinkel. Haamstede Herv. kerk, 14.00-16.30 uur, Herv. vrouwenvereniging „Priscilla" ver koping eigen gemaakte handwerken Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur, spel- middag Bond van Ouderen. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raadsvergadering. Vrijdag 23 november Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, Max Col lie Rhythm Aces. „Huis van Nassau", 19.00-23.00 uur, vogeltentoonstelling „Zang en kleur". Advertentie weekend servicedienst deunloo b.u. tel. (01110) 4406 b.g.g. (01110) 2461 Zaterdag 24 november Zierikzee „Huis van Nassau", 10.00-23.00 uur, vogeltentoonstelling „Zang en kleur". Maandag 26 november Zierikzee Mondragon-foyer. Woningbouwvere niging „Beter Wonen", 20.00 uur „De Zeeuwsche Herberghe". Regio nale Agrarische Kommissie, 20.00 uur. Dinsdag 27 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur, algemene ledenvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.45 uur, bijeenkomst CPB. Haamstede Geref. kerk, Sinterklaas avond/bingo-avond, 19.30 uur. Woensdag 28 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Donderdag 29 november Haamstede Gemeentehuis. Kommissie voor sport, jeugd en kulturele zaken. 19.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 20.00 uur, vergadering Tuindersvereniging. Vrijdag 30 november Zonnemaire Overdracht gemeenschapsruimte, 19.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering IJsvereniging Nieu werkerk, 20.00 uur; gebouw „Reho- both". Dorpshuis; dansfestijn van de Vere nigingsraad; 20.00 uur. Maandag 3 december Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, begrotingsverga dering Brouwershaven. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na hall zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Kijk vrienden, laten we lief zijn voor onze kleuterleidsters, want ze denken overal aan, als het gaat om het belang van de kindertjes. Die kindertjes intussen moeten (soms) spullen vaii huis meebrengen en op school halen ze daar dan allerlei kleuterse trucs mee uit, waar vol wassenen zo geen weet van hebben. Hele erge volwassenen hebben trou wens op de bewaarschool'1 gezeten en dat was meer oppassen dat je geen plasje in de broek deed. Overigens een nuttig streven aan de basis van het latere kleuterwezen. Nu had de leidster weer eens een plannetje en ze vroeg haar pupillen een plastic zak mee van huis te bren gen. Kleuterleidsters denken overal aan en de plastic-zak-leidster had er vooral op aangedrongen: ,,leg een knoop in de zakt.w. een rechtse knoop in de hals, want met kleuters weet je het maar nooit. Soms zetten ze zo'n plastic zak op het hoofd en ge loof maar dat zulks erg gevaarlijk is. De kleuter kan met zo'n zak op het hoofd ergens tegenaan lopen en als de zak wat te diep over het hoofd zakt (daar is het een zak voor), dan komen er ademhalingsmoeilijkhe den. Spreek geen kwaad woord van de ouders, ivant ze volgden het verzoek op. Enkelingen echter hadden dat vaii die rechtse knoop" begrepen en hun kindertjes kwamen netjes aanlo pen met een geknoopte zak. In de meeste zakken echter ,,lag" geen knoop, maar zal een knoop; een knoop dor een jas, van een oude broek of zo maar een andere knoop. In dit alles steekt een wijze les. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn en het vak van de voorlichting steekt vol voetangels en klemmen. Wie zegt: ,,leg er een knoop in" kan worden misverstaan en dat geldt natuurlijk ook voor duizenden andere zaken. Misverstanden aan de lopende band; er worden ook in hel grote le- ven vaak geen rechtse knopen gelegd in de zak van hel bestaan, maar er wordt - tot verrassing van ieder - iets in de zak gestoken, hetgeen niet de bedoeling was. Zo ontstaan zelfs wrijvingen en daarom marcheert het soms niet op dit ondermaanse. We begrijpen el kaar niet. of niet helemaal. In de ru- ziezak bij voorbeeld wordt zelden een rechtse knoop gelegd, want dat zou het einde zijn. Nee, er wordt een moeilijk verteerbare knoop extra in de zak gestoken in dan is Leiden in last en wordt de ruzie verhevigd. In plaats van een afsluitende knoop in de internationale verwik kelingen, wordt er bijvoorbeeld een raket in de zak gestopt en (alweer) dan is Leiden in last. Ontzettend jammer dal het zo moet. Hel is altijd weer spannend wat er op de bodem van de plastic zak ligt. Het gaat om een openhartige zaak, maar helaas, soms ligt er alweer een nieuwe knoop op de bodem en zo'n knoop is door gaans symbool van het misverstand.' SCHIEREILANDMAN Vrees bij minister ZUIDLAREN, 15-11. „In de EEG is eerder sprake van konsolidatie dan van een nieuw beleid. De financiële ruimte van de gemeenschap is beperkt. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik de zorgen van velen deel, die de landbouw als een te grote slokop van de EEG-middelen zien. De landbouw mag niet in een posi tie komen dat zij wordt gebrandmerk als hinderpaal voor verdere Europese integratie." Najaarsvergadering VVV-Renesse RENESSE, 15-11. Donderdagavond werd in Het Wapen van Renesse te Re- nesse de zeer matig bezochte algemene najaarsvergadering gehóuden van de plaatselijke VVV Renesse. De voorzitter, de heer Joh. Janse opende de verga dering. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, wethouder P. M. v. Aarsen, vertegenwoordigers van de Streek VVV en de VVV Burgh-Haamstede en de ereleden. Vrijdag 16 november Ouwerkérk Windsurf film, De Vierbannep, 19.30 Dorpshuis, S.V.O.W.K. 19.30 uur. Uitvoering Nieuwerkerk Meubelrama, 10.00-16.00 uur, open huis. Zaal Geref. Gemeente in Nederland, 19.30 uur, ledenvergadering Staat kundig Geref. Studievereniging. „Rehoboth". Hervormde Gemeente avond, 19.30 uur. Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou- wenbond, 20.00 uur. Café „De Drie Schapen", 10.00.uur, koffie-ochtend. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, oudera vond Chr. school. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen vereniging „Helpt Elkander", 19.30 uur. Woensdag 21 november Zierikzee Tevreden over verhuizing woonwagenkamp ZIERIKZEE, 14-11. Ter gelegenheid van de ingebruikna me van het nieuwe tijdelijke woonwagenkamp aan het Galgelaantje en als dank voor het werk door de gemeen te verzet boden woensdagmiddag drie dames uit hei kamp een bos bloemen aan in restaurant „De Val". 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2