Sint Nicolaas maakt zijn entree te Brouwershaven 1 december BURGEMEESTER ZIERIKZEE KOCHT EERSTE KINDERZEGELS Stem R.P.C.Z. op ouderavond „'t Kleuterbosje" INTERESSANTE CAUSERIE OVER: „HET OUDE ZEEUWSE WOONHUIS" Initiatief Middenstandsvereniging STREEKNIEUWS Geld lenen? vraag het aan Bij de Vaate Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate US Bij de Vaate 41 Assurantie Viering honderd jaar rusthuis „Irene" Ze zijn er weer Vereniging Stad en Lande 4 BROUWERSHAVEN, 12-11. Op de bijeenkomst van on dernemers uit de gehele gemeente Brouwershaven zijn de onderstaande beslissingen genomen. De Sint Nicolaas-aktie moest ook dit jaar weer volledig in liet teken staan van het kind en getracht moest worden de konsument te wijzen op vele moge lijkheden die nog steeds in de kernen van Brouwershaven aanwezig zijn. Dit betekent dat Sint Nicolaas zijn intocht zal maken op zaterdag 1 de cember. Sint Nicolaas zal in de mor genuren Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs bezoeken en in de middag Dreischor en Brouwersha ven. In Brouwershaven en in Dreischor zal er een kindermiddag worden ge organiseerd waarheen de kinderen van Zonnemaire en Noordgouwe en Schuddebeurs per bus worden ge bracht. Kollekte „Jantje Beton" De in het kader van het jaar van het kind op Schouwen-Duiveland ge houden kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds - het fonds van Jantje Beton - heeft in totaal ƒ5395,24 opge bracht. Hierdoor kunnen op korte termijn verschuilende plaatselijke jeugdver enigingen allerlei - soms lang bestaande - financiële wensen in ver vulling doen gaan. Op landelijk ni veau geeft het Nationaal Jeugd Fonds met het overige deel van de opbrengst steun aan tientallen con crete projecten van het jeugd- en jon gerenwerk, zoals speelpaatsen, kin derboerderijen, clubhuizen, speel-o- tneken e.d. Sinds de start van het Fonds kon op deze manier het forse bedrag van ruim twaalf miljoen gulden worden uitgekeerd. Het plaatselijk actieteam dankt ie dereen voor zijn bijdrage. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting .Schouwen-Duiveland", heeft het voornemen een kursus groenteteelt te organiseren. Kontaktadres: N. M. v.d. Stolpe, Ridderweg 8, Serooskerke. Tel.: 01117-1218. ZIERIKZEE Regionale Agrarische Kommissie Op maamdag 26 november verga dert in ,,De Zeeuwsche Herberge" de Regionale Agrarische Kommissie. Aan de orde komt het onderwerp: „Verzekeringen, wat zijn de moglijk- heden, wat de kosten", ingeleid door de heer Cevaal, medewerker van de buitendienst van de O.V.M. Verkoop Welfare-goederen In „Borrendamme" vond een ver koping plaats van Rode Kruis- Welfare-goederen, die ƒ2004,40 op bracht. Een soortgelijke verkoping vindt plaats op dinsdag 20 november in rustuis „Irene". Vele handwerken zijn weer goed vertegenwoordigd, zoals tafelkle den, tassen en vele soorte speelgoed. Op deze avond hield de heer H. Goedbloed van het Reg. Pedag. Cen trum Zeeland een inleiding over dit centrum. Hij zei dat momenteel het centrum in drie rayons is verdeeld. Het beschikt over een aanbod van werkgroepen, een jaarplan verande ringsproces incidentele begeleiding en een begeleiding van individuele leerlingen. Spreker ging verder in op de overgang van het kind naar de ba sisscholen, die meestal goed ver loopt. Vier mogelijkheden Toch komen er problemen voor en dan zijn er vier mogelijkheden om raad te verschaffen, n.l. de M.O.D., de schoolarts, Jeugd en Gezin en het R.P.C.Z. Er volgt dan een onderzoek door een van deze vier mogelijkhe den nadat vragenlijsten zijn inge vuld. Dan volgt hulp van de school in de vorm van een schoolbegeleider en eventueel overgang naar een andere school, alles op advies van het Cen trum. De ouders zijn echter vrij om het advies van het Centrum wel of niet op te volgen. Over het „wanneer schoolrijp zijn" van het kind zei de heer Goedbloed dat niet elke toekomstige leerling gladjes naar de basisschool hoeft te gaan. er mag best een plooitje blijven zitten dat later wel glad getrokken wordt. Het is echter niet mogelijk, n.a.v. een vraag, om een kind b.v. drie maanden op proef naar de basis school te sturen en dan. indien dit mislukt, weer terug te nemen op de kleuterschool. De heer Goedbloed mocht een presentje in ontvangst ne men. In het bestuur werd de heer M. Pie terman herkozen en werd de kas ak koord bevonden. Een tombola voor een pottenbakkersoventje bracht ca. ƒ400,- op. Schooloverzicht Hoofdkleuterleidster, mevr. Bara- nay verzocht in haar schooloverzicht Disco-bal Voor de jongeren vanaf 12 jaar or ganiseert de middenstandsvereni ging een Sint Nicolaas-disco-bal. Dit is ook op zaterdag 1 december in de bovenzaal van restaurant „Jacob Cats" die deze zaal en de disco draaiers gratis ter beschikking van de middenstandsvereniging stelt. De jongens en meisjes komen in de di verse plaatsen met een speciale bus naar dit evenement. Deze avond staat onder toezicht van de mid denstandsvereniging en in verband met de lage leeftijdsgrens zullen er geen alkoholhoudende dranken wor den geserveerd. Ook dit jaar is er weer een diner te winnen voor een jongen en meisje die over goede danspassen beschikt. „Play back"-wedstrijd Door het grote succes van vorig jaar kunnen de kinderen van de lage re scholen ook dit jaar weer mee doen aan een „play back"-wedstrijd. Zij kunnen in groepjes van maximaal 6 meedoen op muziek van hun eigen meegebrachte plaat of cassette bandjes. De voorselektie is op zater dag 24 november in het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven. Voor de beoordeling zal een jury aanwezig zijn en de besten krijgen een optreden bij Sint Nicolaas. De beoordeling gebeurt in twee groepen: groep 1 is „allerlei muziek", groep 2 is „Ome Joop". Natuurlijk is de beste uit groep 2 de „Ome Joop" van de gemeente Brouwershaven. Winkelweek Ook dit jaar wordt weer een win kelweek gehouden met aktiezegels bij aankoop van dagelijkse goederen. De deelnemende winkeliers zullen herkenbaar zijn aan het raambiljet. Deze aktie begint op zaterdag 17 no vember en stopt op woensdag 5 de cember. Natuurlijk is er ook weer een vel- roting met leuke prijzen. Er is weer voor elk wat wils zeker met de feest dagen in het vooruitzicht. De welfare mocht zich in het verleden steeds la ten'gelden en-gehoopt wordt dat het zo zal blijven in de toekomst. NIEUVVERKERK Gezamenlijke kerkdiensten Op zondag 18 november vinden twee gezamenlijke kerkdiensten plaats. In de morgendienst (Ger. kerk) gaan beide plaatselijke predi kanten voor (10.00 uur); in de mid- dagdienst (Hervormde kerk) de heer A. v. d. Schee te Spijkenisse. Deze (zang)-dienst (17.00 uur), zal worden opgeluisterd door de C.G.Z.V. „Eén Naam is onze hope". Bij elkaar belooft ook dit een bij zondere kerkdienst. de ouders die hun kinderen afhalen deze op het schoolplein al tegemoet te treden i.v.m. eventueel gevaarlijk de weg op lopen. Zij vroeg de dames verder om toch meer in kontakt te treden met de leidsters van de school, opdat gerezen drempels in een gesprek weggepraat kunnen worden. Bovendien komen er zeer binnenkort speciale kontaktavonden met de ou ders. Het hoofd van de basisschool „De Kirreweie", de heer A. Damman deelde nog mede dat er een zeer goe de verstandhouding is tussen de kleuterschool en de basisscholen. De heer Pieterman besloot de avond. Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw gezinsbudget? Vertrouwelijk en snel geregeld? Bel even 01110-2577 Ij i Bij de Vaate 41 Assurantie Hivenpirk 29 Zicnk/«e Telefoon 011 10-2577 De aktiezegels moeten geplakt op een verlotingskaart en gedeponeerd in de speciaal hiervoor geplaatste tonnen. Zij spelen mee in de verlo ting, waarbij prachtige prijzen te winnen zijn. De trekking vindt op za terdag 8 december plaats. Bijzonder is ook dit jaar weer de grote groep ondersteunende ondernemers-deelnemers die het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen be langrijk vinden. Ook zij zijn herken baar aan een raambiljet. Er komt nog een speciale St. Nicolaas-krant. Hervormde Gemeente-avond Vrijdagavond 16 november wordt door de Hervormde gemeente, een gemeente-avond gehouden, in de zaal „Rehoboth". Op die vergadering zal aandacht worden besteed aan de zaken van kerkvoogdij en de diakonie. Verder zal er samen worden gesproken over de samenwerking met de Gerefor meerden. Ieder heeft over deze zaken een vragenlijst ontvangen, zodat vanuit deze brief een diskussie kan worden gevoerd. Ook is ex nog een jubileum te vie ren, n.l. het Ned. Herv. Verenigings gebouw „Rehoboth" bestaat 50 jaar. In november 1920 werd door de toen malige predikant ds. P. van der Lin de het toenmalige gebouw „Reho both", staande in de Rehobothstraat(/ aan de Hervormde gemeente ge schonken, als verenigings- en cate chisatieruimte. Dit gebouw is door de watersnoodramp verwoest. Bij de herbouw van Nieuwerkerk werd het nu bestaande aan de Ooststraat herbouwd. Vorig jaar is dit gebouw weer geheel vernieuwd en uitgebreid; momenteel is men nog bezig met de inrichting van een nieu we keuken. Het blijde feit, 50 jaar „Rehoboth", zal dankbaar herdacht en gevierd worden. Puzzelrit Op zaterdag 17 november wordt een puzzelrit georganiseerd. Het be treft een avondrit, inschrijving waarvoor plaats kan vinden in het Dorpshuis. Extra verlichting is niet nodig; alleen een lampje om de op drachten goed te kunnen lezen. De start vindt plaats bij de „Prijsslag". jaarlijkse winkelweek Woensdag 14 november is te Nieu werkerk de jaarlijkse winkel-week begonnen, deze zal duren tot en met 5 december. Er zijn dit jaar 18 deelne mers. Door de deelnemende winkeliers worden bij besteding van een be paald bedrag bonnen verstrekt. Onder het motto „Piet strooit met prijzen", zijntotaal ƒ5500,- aan prijzen-beschikbaar, als, vrieskast, leren fauteuil, filmkamera, stofzui ger, kinderfiets, centrifuge, enz. enz. Op de winkelruit is te zien wie deelnemer-winkelier is aan deze Sint Nicolaasaktie-Nieuwerkerk. De prijzen zijn reeds te zien, in een der etalages, van de voormalige win kel in de Hoge Kerkstraat, van de heer W. Flikweert. OOSTERLAND Bruidspaar per brandweerwagen Toen woensdagmiddag het bruidspaar De Ronde-de Bruine na de voltrekking van hun huwelijk het Duivelandse gemeentehuis verliet, stond niet de bruids-auto klaar om naar Bruinisse te rijden, maar de brandweerauto met enkele brand weerlieden uit Bruinisse. De bruide gom de heer De Ronde is n.l. ook zelf lid van de brandweer van het korps Bruinisse. Enkele foto's werden gemaakt van het bruidspaar met de spuitgasten voor de brandweerauto, waarna men met het bruidspaar en de spuitgasten in de brandweerauto naar Bruinisse reed. Ondanks regen trok deze ge beurtenis nog al wat belangstelling. Uitbreiding begraafplaats Door de dienst gemeentewerken van Duiveland wordt momenteel de uitbreiding van de Algemene Be graafplaats aan de Lage Rampertse- weg ter hand genomen. Door aan koop van de nodige grond, al enige jaren geleden, komt er nu ongeveer 4960 ca. bij. Hiervan is ongeveer de kleinste helft reeds begraafklaar ge maakt door de aanleg hierop van bi tumen rijpaden en voetpaden van siertegels. Terwijl de grond hiertus sen inmiddels is ingezaaid. Het gedeelte dat nog niet gereed ge maakt wordt voorlopig wordt wel in gezaaid, terwijl het geheel met een beplanting van enige meters wordt afgescheiden. Het is onvoorstelbaar hoeveel mensen, sinds de stichting van deze begraafplaats, omstreeks 1860, hier een laatste rustplaats heb ben gevonden. Traktatie voor bejaardensoos Ter gelegenheid van de opening van de Keukenshow en de Bouw markt van de heer Jan P. Boogert aan de VVilgenstraat alhier, werd op woensdagmiddag 14 november de bcjaardensoos-leden getrakteerd op gebak en koffie. Namens de bejaar den en het bestuur heeft de leidster van de soos: mevr. J. Poelman-van Leeuwen, de heer Boogert zeer harte lijk gedankt voor deze mooie geste, die door betrokkenen zeer op prijs werd gesteld. Rektifikatie Abusievelijk werd vermeld in het nummer van dinsdag 13 november j.l. dat de lijstenkollekte ten bate van de Epilcpsiebestrijding: „De Macht van het Kleine" plaats zou Advertentie - Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? Overzichtelijk in een mooie map? Bel even 01110-2577 Hayenpark 29 - Zierikzee Telefoon Oil 10-2577 hebben in de week van 12 t/m 17 no vember. Dit moet echter zijn in de week van 19 t/m 24 november a.s. KERKWERVE Jeugdaktiviteiten De werkgroep Jeugdaktiviteiten te Kerkwerve heeft versterking nodig. Er wordt gezocht naar iemand van 18 jaar of ouder, die in de schoolvakan ties thuis is. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven bij Jopie Kouwen- berg, Noordstraat 6, Kerkwerve, te lefoon (01110) 5686. BRUINISSE Rijwielhandel Het gebouw, waarin tot begin ok tober de Rabo Bank te Bruinisse waèv ondergebracht aan Kerkstraat en Noordstraat is gekocht door de heer M. Haeck. De heer Haeck gaat daar mee weer zijn oude beroep van rijwielhandelaar-rijwielhersteller opnemen, dat hij eertijds uitoefende in een pand in de Nieuwstraat. Bladerverwerk ings- machine EINHOVEN. 14-11. De Eind- hovense Dienst Gemeentewer ken beschikt deze hersft over een bladerverwerkingsmachi- ne die per half uur zes kubieke meter blad kan opnemen. Vol gens een gemeentelijke mede deling wordt een dergelijke machine nog nergens anders in Nederland gebruikt. Het ver zamelen van de afgevallen bla deren werd tot nu toe met de hand gedaan. In Eindhoven moet dit jaar 5.500 kubieke meter bladafval uit de straten en plantsoenen worden verwij derd. ZONNEMAIRE Overdracht gemeenschapsruimte Op vrijdag 30 november vindt te Zonnemaire de officiële overdracht plaats van de gemeenschapsruimte (I. M. v. d. Bijlstraat 10) aan de Be- heerskommissie Dorpshuizen Brou wershaven. De overdracht geschiedt tijdens een z.g.n. „open avond", waarvoor de gehele bevolking van Zonnemaire is uitgenodigd. De leerlingen van de beide lagere scholen en verschillende verenigin gen zullen de avond een feestelijk tintje. MIDDELBURG Kleindieren expositie in de Vleeshal Vrijdagavond 16 november om 20.00 uur wordt in de Vleeshal van het Stadhuis te Middelburg de jaar lijkse „Delta-show" van de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sier- duivenfokkersvereniging „Walche ren" te Middelburg geopend. Op deze grote provinciale ten toonstelling zijn door ruim 100 inzen ders uit geheel de provincie Zeeland een aantal van 827 kleindieren bijeen In hoofdzaak echter waren Middel burgse huizen te zien. De heer Jille- ba, betrokken bij een belangrijke restauratie in de Zeeuwse hoofdstad, zal nog een vervolg brengen op zijn lezing, daar het Zeeuwse huis zijn hoogste belangstelling heeft, inzon derheid ook de interieurs. Evenals in zijn aan een soortgelijk onderwerp gewijd boek, zal Jilleba trachten aan te tonen, dat het in veel gevallen mo gelijk is, om onafhankelijk van naspeuringen in historische doku- mentatie tot een vrij nauwkeurige Vervolg van pag. 1 Van Ommeren wenste de betrokke nen succes toe bij de overgang naar het nieuwe pand, „als u van Zeelands oudste in Zeelands nieuwste huis komt." „Geestelijke vrijheid" Een gelukwens namens de bewo ners sprak de heer L. C. van Vessem (76), die een door Ons Huis-voorzitter Vermaat vervaardigd schilderij van het 100-jarig pand, aanbood. Hij prees bestuur en personeel om de ver zorging en de mogelijkheden die zij de bewoners bieden om hun „geeste lijke vrijheid naar eigen inzicht te beleven." Hij dankte voor de wijze waarop de leiding de bewoners bij de viering had betrokken. gebracht, verdeeld over 57 grote hoenders, 82 dwerghoenders, 408 sierduiven, 272 konijnen en 8 cavia's. Deze dieren worden op vrijdag door 11 keurmeesters beoordeeld, waarna bij de opening de hoofd ereprijzen aan de eigenaars der kam pioenen uitgereikt zullen worden. Voor deze kampioenen zijn prijzen beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, de Kommissaris der Ko ningin in Zeeland, Z.E. de minister van landbouw en visserij, en de ge meentebesturen van Middelburg en Vlissingen. Deze expositie is te bezichtigen op vrijdag, zaterdag en zondag. Voor tij den: zie agenda. Voor 25 jaar SCHOUWEN-DU1VELA ND. Zes van de 18 gemeenteraden op Schouwen- Duiveland hebben reeds een ontwerp overeenkomst goedgekeurd, die voorziet in een gemeenschappelijke regeling met het Rode Kruis Ziekenhuis tot exploitatie van dit Ziekenhuis te Zierikzee. Bij de overige gemeenteraden is het ontwerp thans in behandeling. ADVERTENTIE. Brokken speculaas 250 gram 49 cent, rol Zaanse beschuit 25 cent Taai-taai per zes stuks f 0,25. Dadels zonder pit 19 cent per pak. determinatie van de leeftijd van een zeer bejaard woonhuis te komen. Grafschending Bij de rondvraag werd door een der leden een geval van grafschending gemeld op de Joodse begraafplaats. Van een der grotere zerken is een stuk afgeslagen. Rond de begraaf plaats staat een hek, maar daar kan gemakkelijk omheen gelopen. Ver moed wordt dat kwajongens de eu veldaad hebben bedreven. De ge meente is verantwoordelijk voor de begraafplaats, die er in het algemeen altijd keurig verzorgd bij ligt. Direktrice mevrouw J. C. Smits ontving als dank een uitbundig bloemstuk. Mevrouw Matthijsse-v. d. Weele, eveneens bewoonster, gaf een beeld van het dagelijks leven in het tehuis en bood een geborduurde en inge lijste tekst aan, luidende: Here, dat uw ogen open zijn nachte en dag over dit huis. Ds. J. B. Assendorp feliciteerde na mens de kerkeraad der N.H. Kerk, de overige kerkgenootschappen en het Leger des Heils, en bood een schilde rij van Gerrit Breed veld, voorstel lende een stadsgezicht met de „Dik ke Toren", aan. Zijn overdenking wilde leren zo wel conservatief als progressief te zijn, in die zin, dat men de oude deug den en waarden moet bewaken om daarmee de toekomst (op eigentijdse wijze) in te gaan. Namens „Ons Huis" wenste A. Vermaat zijn „buurman" geluk met het jubileum en succes bij de nieuw bouw. Onder het motto „Irene houdt van mensen", een variatie op een Sterspot, gaf hij een met bloemen ge vulde helmkit ten geschenke. Mede bedoeld als „bijdrage aan de goede sfeer" overhandigde mevrouw Haak namens het personeel een vogelkooi „met inhoud", d.w.z. een tweetal parkieten. Tot slot reikte voorzitter Boogert het eerste exemplaar van de jubileum-uitgave uit aan auteur en samensteller H. Uil, waarna ook be woners en genodigden een exemplaar als aandenken ontvingen. Als extra aandenken kregen de bejaarden een groepsfoto van alle bewoners over handigd. 's Middags werd in Rusthuis „Ire ne" een open receptie gehouden. Zij bracht dank aan de heer H. v. d. Post voor het beschikbaar stellen van de stand-ruimte en deelde mede dal de opbrengst in 1978 bedroeg: f 11.080.000,—, hetgeen een stijging 'inhoudt van f 830.000,— in vergelij king met 1977. De scholcnopbrcngst bleef gelijk. De prijs van de kaarten werd verhoogd, maar 70.000 kaarten werden meer verkocht. Schenking Op 5 juli schonk mevrouw Heuser aan het Zeeuws Gewest van de A.V.O. een bedrag van f 13.500,— (aangepaste caravans en dito kin derspeelplaats op de „De Schotsman", dat naar een optimale inrichting streeft. Voor volgende jaren sta<yi projek- ten in de Sahel op het programma en „Voor elk kind een boom", een aktie van de „International Union for Child-Welfare". Ook oen dorp wordt geadopteerd en dit jaar wordt f 1.500.000,— gereserveerd voor thuishulp aan gezinnen met een ge handicapt kind. Zij hoopt tenslotte dat de gehele bevolking van Zierikzee, weer zoveel mogelijk Kinderzegels zal willen ko pen Burgemeester Th H. de Meester koopt de eerste kinderpostzegels aan de U V V -stand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 13-11. Met een traditioneel plechtigheidje, heeft burgemeester Th. H. de Meester, dinsdagmorgen de eerste Kinderzegels gekocht in de hal van het P.T.T.- kantoor, door de UVV-afdeling ingerichte stand. Woordvoerster van deze instelling, was ditmaal mevrouw B. v. d. Lindc- Florusse, die mevrouw Van der Lelie verving. Zij zette uiteen dat het plaatse lijk komité o.l.v. mevrouw Heuser in wezen de stuwende kracht is achter het werk voor de Kinderzegels. HAAMSTEDE, 14-11. De kleuterschool ,,'t Kleuterbosje" hield een oudera vond. Voorzitter M. Pieterman sprak een welkomstwoord, speciaal tot mevr. A. Houtman en wethouder J. C. de Feiter die de gemeente vertegenwoordig den en diverse afgevaardigden van de basisscholen en ouderkommissies. ZIERIKZEE, 13-11. Onder voorzitterschap van de heer J. L. Braber, vergaderde dinsdag in de Mondragon-foyer de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Na afwerking van een korte huishoudelijke agenda, werd een lezing gehou den door de heer F. Jilleba uit Middelburg, over het onderwerp: „Het oude Zeeuwse woonhuis". Het gesproken woord werd toegelicht met tekeningen en dia's, w.o. ook enkele fraaie opnamen van Zierikzeese huizen. I f. P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4