Nieuw Welzijnsbeleid kan verschuiving in verdeling van subsidie veroorzaken Advieskommissie Welzijnsplanning INFORMATIE-AVONDEN DECENTRALISATIE WELZIJNSBELEID Woonhuisrestauraties in Brouw en Dreischor STREEKNIEUWS Sint en Pieten arriveren per boot te Burghsluis Huis verkopen? vraag het aan Bij de Vaate |j Bij de Vaate Hl Makelaardij VEILING INVENTARIS GOMAVI B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 november 1979 Nr. 22608 3 ZIERIKZEE, 13-11. „Er gaat nu geen hemel open voor de verenigingen. Helaas werd enkele malen ten onrechte de verwachting gewekt, dat er nu meer geld beschikbaar komt, dat is niet zo, er moet een nieuw beleid komen en er kan een verschuiving in de verdeling van de gelden gaan plaatsvinden". Dat zei de heer C. J. v. Burg voorzitter van de kommissie ad hoe inzake de welzijnsplanning in de gemeenten op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land, dinsdagmiddag tijdens een perskonferentie in Zierikzeese stadhuis. De heer Van Burg gaf een gedetail leerde uiteenzetting over het waarom en de stand van zaken in de ze regio van de decentralisatie wel zijnsbeleid. Die decentralisatie van het welzijnsbeleid houdt in dat er een verschuiving zal gaan plaatsvinden van Rijk naar gemeente. De gemeen ten zullen meer zeggenschap krijgen over het besteden van de beschikbare gelden voor welzijnsbevordering. Demokratisering Verder zal er een demokratisering moeten worden voltrokken, hetgeen inhoudt dat de mensen die bij hét welzijnswerk betrokken zijn, meer zeggenschap zullen krijgen. Tenslot te zal er ook aandacht worden besteed aan de harmonisering (het op elkaar afstemmen) van de vele bestaande wettelijke regelingen op dit gebied. Voor bovengenoemde punten, te weten: Decentralisatie, Demokrati sering en Harmonisering werd ge pleit in de zogenaamde Knelpunten nota" van 1974. Die knelpuntennota werd op gesteld naar aanleiding van het feit dat het huidige beleid ten aanzien van de welzijnsplanning niet opti maal funktioneerde, met andere woorden: Er zaten knelpunten in. Zo was welzijnsplanning lange tijd een zaak van partikulier initiatief, maar na verloop van tijd kreeg de Rijksoverheid een steeds grotere be moeienis in de inhoudelijke en orga nisatorische kant. Subsidies werden onder zeer stringente voorwaarden verstrekt, waardoor vele instanties genoodzaakt waren beroepskrachten aan te stellen. Er ontstond een grote centralisatie en de betrokkenheid van de burger, bij de uitvoering van het welzijnswerk verminderde aan zienlijk. Daarbij kregen de gemeen ten steeds meer de volgersrol toebe deeld en mochten alleen de door het Rijk verstrekte subsidies doorgeven. Kaderwet- specifiek welzijn De Knelpuntennota signaleerde de ze zaken en kwam met adviezen ter verbetering. Een gevolg daarvan was de Kaderwet Specifiek Welzijn. De doelstelling van deze Kaderwet is: ,,Door middel van demokratische en planmatige beleidsvorming op lo kaal niveau welzijnsaktiviteiten en - voorzieningen meer en beter te laten aansluiten op de behoeften en wen sen van de bevolking". Specifiek welzijn is een veel om vattend begrip en kan onderscheiden worden in drie funkties te weten: Zorg (gericht op het voorkomen en opheffen van ziekte, eenzaamheid en armoede), Edukatie (Alle voorzienin gen en aktiviteiten die gericht zijn op het brengen van de mens naar een ho ger peil van bewustwording en ont- plooïng) en rekreatie voorzieningen Voorzitter van de ad hoe advieskom missie Welzijnsplanning de heer C. J. van Burg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) en aktiviteiten behoren tot de gebie den van sport en spel, openlucht- rekreatie en andere aspekten van kultureel werk en kunst). In verband met de decentralisatie van het welzijnsbeleid zullen de rijkssubsidieregelingen worden om gezet in Rijksbijdrageregelingen, waarvan er thans reeds enkele in werking zijn. De belangrijkste is tot nu toe de Rijksbijdrageregeling Sociaal-Kulturele Aktiviteiten. Om voor de Rijksbijdrageregeling in aanmerking te komen, moeten de ge meenten voldoen aan drie voorwaar den: 1. Het opstellen van een welzijnsplan voor de komende vier jaar; 2. £ér jaar een aktiviteitenpfbgram- ma opstellen; 3. Inspraak aan de burgers èn een subsidieverordening opstellen. De heer Van Burg gaf vervolgens een overzicht van de stand van zaken op Schouwen-Duiveland en St. Philpsland met betrekking tot de aanzienlijke wijziging in het wel- izijnsbeleid. Wilsovereenkomst Via de Vereniging van B. W. en S. boog een ambtelijke werkgroep zich over de materie en adviseerde over de planmatige procedure. Het advies te komen tot een gemeenschappelij ke regeling met de aanstelling van een ambtenaar werd niet overgeno men. In plaats daarvan werd een wil sovereenkomst tussen de zeven be trokken gemeenten gesloten en werd toegestemd in de aanstelling van een speciale kracht voor de inventarisa tie en de planning. Met dit werk is belast de heer G. C. Groenleer uit co- lijnsplaat een sedert eind september 1979 afgestudeerde socioloog. (Zie ook elders in dit nummer). Verder werd de ad hoe advieskom- I pOOO-5000QQOOOQQOOOOQQOOOOOOOQOOOg In het kader van de toekomstige decentralisatie Welzijnsbeleid is door een ad hoe advieskommissie een aantal adviezen uitgebracht aan de kolleges van B. W. en S. op Schouwen-Duiveland en St. Phi- Iipsland. Naar aanleiding van deze adviezen zullen de kolleges van B.enW. voorstellen doen aan de gemeenteraden. Eind januari zullen de gemeenteraden besluiten nemen over deze voorstellen. Vooraf gaande aan de gemeenteraadsbeslissingen zal de bevolking inspraak kunnen leveren c.q. informatie krijgen over het nieuwe welzijnsbe leid tijdens informatie-avonden, die begin januari in de zeven ge meenten gehouden zullen worden. De data, waarop die bijeen komsten zullen plaatsvinden zijn: St. Philipsland: 3 januari 1980, gemeentehuis St. Philipsland; Bruinisse: 7 januari 1980, ..Durps'Uus"; Duiveland: 8 januari 1980. ,,Ons Dorpshuis" Nieuwerkerk; Zierikzee: 9 januari 1980, Stadhuis; Brouwershaven: 10 januari 1980, het Tonnenmagazijn; Westerschouwen: 14 januari 1980, gemeentehuis Haamstede; Middenschouwen: 15 januari 1980, Putmeet Scharendijke. ibQOQOOÖBOQQOQQQOOOOaOOOOOOOOODM BROUWERSHAVEN, 13-11. Met ingang van 1 januari 1980 zal c.r.m. f 180.000,— per jaar beschikbaar stellen voor het restaureren en renoveren van partikulicre woningen in de kernen Brouwershaven en Dreischor, in het kader van een meerjarenprogramma. Tot een maximum van f 150.000 kunnen acht woonhuisrestauraties worden uitgevoerd, waarbij is uitge gaan van een subsidiepercentage van 30 in de helft van de rehabilitatie- koste" Gelet op de aanvragen over 1979 van vier stuks, zal het toegewezen aantal voor de toekomst niet haal baar zijn. Dit is reden geweest voor de Rijksdienst voorde Monumenten zorg om te zien of er een herverdeling moet plaats vinden. Dit laatste geldt ook voor gemeenten, aan wie een fi nanciële bijdrage is toegezegd, en die ook geen uitvoering aan de hun toe gekende woningrestauraties kunnen geven. In de begrotingsaanbieding 1980 van Brouwershaven wordt het be treurd, dat het moeilijker wordt in aanmerking te komen voor dergelij ke rijksbijdragen in de kosten tot verbetering van partikuliere wonin gen. missie gevormd, waarin ambtenaren en bestuurders van de zeven gemeen ten zitting hebben. Deze advieskom missie heeft inmiddels eenadviesop- gesteld ten aanzien van de omvang van de plannen en de te volgen proce dure. Zo wordt geadviseerd alle Rijksbij drageregelingen (ook die nog vast gesteld moeten worden) in de plan ning te betrekken. Verder adviseert de kommissie geen subsidieverorde ning maar procedure- en inspraakre- gels op te stellen. Zo zullen de hier beschreven adviezen van 26 novem ber tot 21 december voor het publiek ter visie worden gelegd, terwijl be gin januari in alle zeven gemeenten informatieavonden gehouden zullen worden. Eind januari 1980 zullen de door de kolleges opgestelde voorstellen in de diverse gemeenten worden behan deld. Welzijnskommissies De kommissie adviseert daarna per gemeente een welzijnskommissie samen te stellen. Daarin zouden een lid van het kollege, enkele raadsle den en enkele burgers (die het wel zijnswerk vertegenwoordigen) zit ting moeten hebben, terwijl de kom missie volgens het advies een open baar karakter zou moeten hebben. De heer Van Burg vestigde er dins dagmiddag de aandacht op, dat in het welzijnswerk betrokken burgers reeds nu de gelegenheid hebben ken baar te maken, indien zij belangstel ling hebben in een welzijnskommis sie zitting te nemen. Tenslotte vestigde de ad hoe ad vieskommissie er de aandacht op dat er knelpunten zouden kunnen ont staan als de betrokken gemeenten zich niet aan de planmatige aanpak zouden houden. Het advies luidt dan ook de planning synchroon te laten lopen om regionaal niet uit de boot te vallen en de aansluiting op provinci aal niveau mogelijk te maken. DE ad hoe advieskommissie stelt zich voor tot maart 1980 het voorbe reidend werk tejaten plaatsvinden, van maart tot augustus 1980 te inven tariseren en van augustus tot decem ber 1980 de planfase te laten plaats vinden. De heer van Burg deelde desge vraagd mede, dat het totale subsidierv bedrag dat in de toekomst zal wor-, den uitgegeven door de gemeenten niet belangrijk groter zal zijn dan thans, in de huidige situatie, het ge val is. Wel zou een verschuiving in de ver deling kunnen plaatsvinden. Een zaak waarin de bevolking een aan zienlijke eigen inbreng zou kunnen hebben. SCHOUWEN-DUIVELAND Inzending handwerk Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zeeland hield donderdag 8 november een studie middag in de Concert- en gehoorzaal in Middelburg. Voor alle afdelingen uit de provin cie Zeeland was de mogelijkheid werkstukken in te zenden op het ge bied van handwerken. In totaal zijn honderdveertig werkstukken in gestuurd. Bij het onderdeel hesjes en truien wonnen de dames Konstantse, Van der Mark en Van Ast van de af deling Brouwershaven e.o. een eerste prijs. Bij het onderdeel versierde zakdoeken wonnen de dames V. d. Velde en Elakker van de afdeling Noordgouwe e.o. een eerste prijs. In de kategorie jassen wonnen de dames Van Burg en E. van Zanten-Mand van de afdeling Noordwelle e.o. een eerste en een tweede prijs. Verlichtingskontrole Dinsdagavond heeft de Rijkspoli- tiegroep Schouwen-Duiveland een verlichtingskontrole gehouden. Acht personen werden verbaliseerd we gens het niet juist funktioneren van de verlichting. Een groot aantal lichtmankementen kon ter plaatse verholpen worden. CDA-Vrouwenberaad over politiek Voor de tweede kursusavond van dc politieke vormingskursus georga niseerd door het C.D.A.- vrouwenberaad, regio Schouwen- Duiveland bestond weer een grote belangstelling. Doel van deze kursus is vrouwen op de hoogt te stellen van het reilen en zeilen van het politieke leven en hen daarin akticf betrek ken. Het is gebleken dat er grote behoef te bestaat aan wat algemene infor matie. Hierin wil het C.D.A.- Vrouwenberaad door middel van de ze kursus voorzien. Nadat op de eerste avond inleiden de informatie was gegeven, kwamen op de tweede avond twee van de drie belangrijkste politieke stromingen aan de orde, te weten het liberalisme en het socialisme, onderverdeeld in democratisch socialisme en commu nisme. Verschillende aspecten werden met behulp van een overheadprojector door de heer L. P- VVesthoff uit Mid delburg nader belicht. De volgende kursusavond zal ge houden worden op donderdag 15 no vember 1979 in het parochiecentrum. Aan de orde komen dan de confessio nele partijen. Op de vierde en laatste avond (don derdag 22 november) zullen er een aantal keuze-onderwerpen worden behandeld die op de derde avond ter kennis van de heer Westhoff ge bracht zullen worden. ZIERIKZEE Inbraak Speelgoedhuis In verband met de inbraak in Speelgoedhuis Verhage in de nacht van donderdag 8 op vrijdag 9 novem ber wordt in tegenstelling tot eerdere berichten medegedeeld dat niet een hoeveelheid speelgoed maar vrijwel uitsluitend modelbouw-artikelen werden ontvreemd voor een waarde van meer dan 15.000,-. Ledenvergadering Abva Donderdag 22 november zal de le denvergadering van de Algemene bond van ambtenaren, afdeling Zie rikzee in het Huis van Nassau gehou den worden. Op het programma staan onder meer de volgende onderwerpen: ver kiezing afgevaardigde congres 1980; verkiezing bestuurslid F.N.V.- afdeling Schouwen-Duiveland; bespreking van het arbeidsvoor waardenbeleid 1980 door dagelijks bestuurder C. A. Vrins. Voor tijd: zie agenda. C.P.B. bijeenkomst Dinsdag 27 november zal in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee weer een bijeenkomst van de C.P.B. Schouwen-Duiveland plaatsvinden. Enkele medewerkers van de Federatie maatschappelijk werk zullen die avond over de gang van zaken bij. deze instellingen ver tellen. Voor tijd: zie agenda. Vergadering „Philatelica" De Int. Ver. „Philatelica" houdt op maandag 19 november een vergade ring in het „Huis van Nassau". Naast de behandeling van de agenda wordt een dia-lezing gehouden. De heer P. Kamermans uit Vlissingen spreekt over „Duitsland in de tweede wereldoorlog". Jeugddienst Op zondag 18 november wordt in de Gasthuiskerk een jeugddienst ge houden, met als voorganger ds. Baas uit Fijnaart. Thema van de dienst is: „Kun je juichen?". HAAMSTEDE Bezoek aan wolspinnerij 32 Dames, leden van de afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, brachten dezer dagen een bezoek aan de wolspinnerij en schapenfokkerij, van de heer. Kuijper te.Zpnnemaire, Hij.qntyipg de,dame,s en toonde hen de stallen.' Hij heeft al leen Texelse stambqekschapen, zui- ver voor de fokkerij en de vleespro- duktie. Van elk schaap en lam wordt alles te boek gesteld, van de geboorte tot aan de dood. Er gaat 92% van het vlees naar Frankrijk. Na de buitenlopende schapen te hébben aanschouwd wachtte me vrouw Kuijper binnen niet de koffie. Op de zolder waren 3 leerlingen van mevrouw Kuijper aanwezig die de dames uitlegden hoe een weefgetouw en een spinnewiel in elkaar zitten. Volgens de leerlingen kan men na twee weeflessen al aardige artikelen maken. Nadat alles bekeken was en de wol in allerlei kleuren door vele dames was gekocht, dankte de presi dente, mevrouw den Hamer-de Feij- ter de familie Kuijper voor de ont vangst en de rondleiding onder aan bieding van een bloemetje. Zaterdag 17 november WESTERSCHOUWEN, 14-11. Zaterdag 17 november, des middags te 13.30 uur kunnen de kinderen weer genieten van het schouwspel van de per stoom boot aankomende Sinterklaas met zijn Pieten in de haven van Burghsluis. Het is dan juist hoogwater ge weest; dus de Sint kan zijn schare goed overzien. Met eb is het altijd een zielig gezicht om Sinterklaas omhoog te zien blikken uit de diepte en om over de klim maar te zwijgen. Zijn komst wordt muzikaal bijgestaan door het bekende Tamboer- en Majo- rettenkorps „Rust Roest" uit Zierik zee. Dit korps geeft vanaf 13.00 uur op het havenplateau te Burghsluis een show. De kinderen worden al daar getrakteerd op een verassing. Omstreeks 14.30 uur komt de Sint met zijn gevolg, na een kort opont houd te Burgh waar Rüst Roest weer wat laat zien te Haamstede aan de Ring. Daar zal burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer de Sint een welkomstwoord toeroepen en na tuurlijk zal Sinterklaas deze toespraakt in vloeiend Nederlands beantwoorden. Na deze officiële gebeurtenis gaat het kinderfeest pas beginnen en wel om 15.00 uur in het soosgebouw van Big S. Soosleden hiervan zullen de kinderen circa 2 uur lang bezighou den. Kindermiddag Een week later, zaterdag de 24e, een grote kindermiddag in restau rant. 't Vliegtuig op camping Duin rand. Daar zal behalve de Sint en zijn Pieten een bont gezelschap optreden bestaande uit clowns, goochelaars, allen afkomstig van „Benetty" uit Noordwijk. Op die dag komt ook de eerste trekking van de zegelkaarten met fraaie prijzen. De tweede trek king is op 1 december en de trek king van de hoofdprijzen op 8 decme- ber, allen te verrichten door wethou der P. v. d. Aarsen. Kontant geld De zegelboekjes, vol geplakt met „Zwarte Pietjes", zijn dit jaar meer waard dan. voorheen. Er gaan n.l. minder zegels in de boekjes en de geldprijzen bestaan uit kontant geld: Eerste prijs 1000,- tweede 500,-enz. Het gehele programma is weer sa mengesteld door de Middenstandsve reniging Burgh-Haamstede en de deelnemende zaken hebben, speciaal voor de feestdagen, in het groot inge kocht. Op de slotdag smijten ze er zelfs nog 50 feesttaarten tegen aan. Iedereen in de gemeente heeft deze week de feestkrant in huis, waarin weer de bekende puzzel: „Voor de vuist weg". Advertentie Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110,2577 r i BROUWERSHAVEN Begrotingsvergadering Brouwershaven DE behandeling van de begroting 1980 van Brouwershaven zal plaats vinden tijdens de raadsvergadering op maandag 3 december. Voor tijd: zie agenda. Bevolking Brouw steeg met zeventig inwoners Uit het overzicht in de aanbie dingsnota begroting 1980 blijkt, dat de bevolking van Brouwershaven met 70 personen is toegenomen tot 3494 inwoners. Alle kernen, met uitzondering van Noordgouwe, hebben vooruitgang geboekt. De grootste groei valt te konstateren in Dreischor (52 inwo ners), mede veroorzaakt door het ge reedkomen van 15 woningwetwonin gen aldaar. De bevolking van Zonne- maire nam met elf personen toe en die van Brouwershaven met zes. In Noordgouwe werd één inwoner min der geteld, dan het jaar tevore'n. Dia-vertoning Op vrijdag 16 november worden in café-restaurant Ringelberg, dia's vertoond van Schotland en Polen, door de heren H. van Dijke en P. de Koeyer. Gemeentelijk woningbezit In de aanbiedingsnota van de be groting 1980 staat te lezen, dat de ge meente Brouwershaven thans 28 wo ningen bezit. Drie woningen zijn in de loop van 1979 verkocht aan huur ders, een vierde heeft daartoe een aanvraag ingediend. De woning aan de mr. Pieter Moggestraat, voorma lig postkantoor, zal eind 1979 worden ontruimd. Wanneer de kosten tot ver bouwing voor een volledige woon- - bestemming te hoog zullen zijn, sluit het college een voorstel tot verkoop van het perceel niet uit. NIEUWERKERK Ouderavond Chr. school In de grote zaal van „Ons Dorps huis" te Nieuwerkerk zal dinsdag 20 november een ouderavond gehouden worden. Hoofdmoot, na de huishou delijke zaken zal het onderwerp zijn van de spreker, de heer P. Jongeling te Amersfoort. De heer Jongeling be kend man uit de kringen van het Ge reformeerd Politiek Verbond en schrijver van vele kinderboeken, deskundige op het onderwijs-gebied zal spreken over zijn werk. Alle voorstanders van het Christe lijk Onderwijs en belangstellenden zijn hartelijk welkom! Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE, 13-11. „Twintig, twintig, twintig, twintig, wie biedt er meer, ja, hier links dertig gebo den, dertig gulden voor deze meneer. Mag ik uw naam?" Op deze manier veilde afslager de heer K. J. Verwer uit Alkmaar dinsdagmiddag in het dorpshuis van Bruinisse de bedrijf- sinventaris van het failliet verklaar de visfileerbedrijf Gomavi B.V. De Vlaming Backer B.V., vei linghouders en makelaars in machi nes uit Lelystad was voor deze gele genheid overgekomen naar Bruinisse om de inventaris te veilen voor de in grote getale opgekomen belangstel lenden uit alle delen van het land. De heer J. van Huizen, deurwaarder van 's-Rijksbelastingen te Zierikzee was belast met de executoriale verkoop. Kopers Kopers waren er onder meer uit Bruinisse, Zierikzee, Oosterland, Ouwerkerk, Urk, Stellendam, IJ- muiden, Den Helder en Colijnsplaal. Af en toe werden er flinke geldbedra gen neergeteld voor een inventa risstuk. Vierentwintig stalen viscon- tainers bijvoorbeeld met een inhoud van ongeveer een nri gingen voor 1600,-per stuk van de hand. Een slechts één jaar oude horizontale ro terende filetspoelmachine bracht ƒ6000,-op. Vooreen rijdbareonthuid- machine werd ƒ4000,- geboden. Alle ter veiling gebrachte inventarisstuk ken werden verkocht. Dc lotale veilingsopbrengst bedroeg ƒ85.000,- Op de voorgrond de veilinghouders en makelaars uit Lelystad, die de in ventarisstukken voor een druk be zette zaal veilden. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3