^Sinas HI i Rusthuis Irene" hoopt nieuwbouw op huidige plaats te realiseren nu V\ó\G\é Voornaamste doelstelling bij struktuurschets Zierikzee Open huis N.M.B. AUTOBEDRIJF AKKERDAAS BV bi wdffê*. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Viering 100-jarig jubileum vruchtenlimonade liter fles Besluit NAVO modernisering NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Kinderpostzegel- geld gestolen Adrie Koster: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie 8itr Versterking centrumfunktie, in open gebied 5~U O 'j. ZEEUP^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. Donderdag 15 november 1979 136ste jaargang Nr. 22608 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in au nummer: Woningbouw te Noordgouwe in 1980? Gemeente Zierikzee zegt 100 steun toe ZIERIKZEE, 14-11. Het bestuür van de Hervormde Stichting Bejaardenhuisvesting en -Verzorging Zierik zee wil gaan onderzoeken, of het mogelijk is de geplande nieuwbouw van een verzorgingstehuis voor ouderen op de plaats van de huidige panden „Irene" en „Ons Huis" neer te zetten. Zulks, „omdat onze toekomstige bewoners recht hebben zo dicht als dat kan bij het centrum van de stad te wonen; want zij moeten in staat zijn nog zoveel mogelijk deel uit te maken van de gemeenschap." Dat deelde de heer A. Boogert, voorzitter van Rusthuis „Irene", woensdagochtend mee, tijdens de viering van het honderdjarig jubileum van dit bejaardentehuis. De Herv. Stichting Bejaardenhuisvesting en -Verzorging is in 1974 gevormd uit de besturen van „Irene" en „Ons Huis". „Het bestuur is van mening, dat dit gebouw niet meer voldoet aan de ei sen die men aan een bejaardenoord mag stellen", vervolgde de voorzit ter, die erop wees dat besturen van verzorgingstehuizen die nieuw ge bouwd werden ten tijde van de groot scheepse vérbouwing die Rusthuis „Irene" in 1959 onderging, hetzelfde concluderen aangaande hun eigen - dus nieuwere - gebouwen. „Zoals zo veel is ook het beleid met betrekking tot de ouder wordende mens in korte tijd veranderd." Boogert memoreerde voorts, dat c.r.m. geen bezwaar heeft gemaakt tegen de tot nu toe i.s.m. de NCHB opgemaakte plannen, (de NCHB heeft veel verzorgingstehuizen, waaronder „Borrendamme", in Ne derland helpen realiseren), en men dus kan voortgaan met de voorberei dingen tot de overgang. Ten slotte dankte hij provincie en gemeente voor hun aandeel in het positieve oordeel van het ministerie over de gemaakte plannen, evenals het per soneel voor zijn inzet voor de bejaar den. Advertentie 79 DEN HAAG, 14-1 De ministers van de Nuclear Planning Groep van de NAVO hebben woensdag opnieuw beaamd, dat modernisering van de N AVO-kernbewapening nodig is, omdat de voorsprong van Sowjet- Unie op strategisch gebied groter is geworden en steeds groter wordt. Dat staat in het slotcommuniqué, dat de bewindslieden na afloop van hun driedaagse bijeenkomst in de Haagse Juiianakazerne hebben uitgegeven. „Honderd procent" Namens het gemeentebestuur ver zekerde burgemeester Th. H. de Meester het bestuur van het jubile rend Rusthuis „voor honderd pro cent achter de plannen tot nieuw bouw te staan. „Wij hebben begrip voor uw wens een betere akkommo- datie voor de aan u toevertrouwden te realiseren. Ten volle begrijpen wij oök, dat u uw nieuwe huis in de bin nenstad wilt vëstigen, al komen wij als bestuurderen daardoor wel met problemen te zitten". „Immers met de ruimte die u nu hééft komt u straks niet uit. Wij pro beren al jaren grond voor u te krij gen, panden te kopen, maar het zit niet altijd mee". „Wees er echter van overtuigd, dat wij alles zullen doen om u voldoende bouwgrond te geven ten behoeve van onze ouderen. Ook aan een zo ruim mogelijke groenvoorziening zal aan dacht worden geschonken." pe eerste burger bracht verder het verschil tussen „hoelang men bestaat eri hoe men bestaat" onder de aan dacht. Dat laatste, zo leek hem, was belangrijker. In dat verband was hèm uit eigen ondervinding gebleken dat de bewoners van „Irene", „tevre den zijn met de situatie waarin zij verkeren. Uw tehuis is altijd een écht tehuis geweest en is nog steeds een omgeving die bescherming en zeker heid voor de oude dag biedt." Algemener gesproken vertelde De Meester, het „triest" te vinden dat er betrekkelijk veel ouderen op wacht lijsten staan aan wier vraag nog niet kan worden voldaan. Hij sprak de hoop*uit, dat in de toekomst meer verzorgingsruimte aan de bejaarden kan worden geboden. Namens de ge hele gemeenschap sprak hij tenslotte zijn dank uit aan het bestuur. Eigen omgeving De jubileumviering werd gehou- dén in de tamelijk kleine rekreatie- zaal van het Rusthuis, om de bewo ners in staat te stellen daar in hun ei gen omgeving aan deel te nemen. Het aantal genodigden was derhalve be perkt. Aanwezig waren onder ande ren het voltallig college van b. en w., gedeputeerde de heer R. van Omme ren, inspecteur bejaardenzorg Van Heysteck, de plaatselijke predikan ten en pastoor, alsmede vertegen woordigers van het Leger des Heils, de direktie van „Ons Huis" onder voorzitterschap van A. Vermaat, oud-direktrice van „Irene" mevrouw Boot-Viergever, evenals mevrouw Van Mourik-de Keizer en de directies van Borrendamme en de Corneli- astichting. Advertentie 3QOOOOOOOOOOOUUUUUUUUPUWIJUUWCOPOOOOOOOOOOOOOOOOO bij de Lange Nobelstraat 6, Zierikzee Vrijdag 16 november van 17.00-20.00 uur. In verband met dit feestelijk gebeuren zijn onze kassen vanaf 3.00 uur gesloten. Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, tel. (OHIO) 4751 Hogezoom 149, Renesse, tel. (01116) 1424 Een bijzonder woord van welkom had voorzitter Boogert ook voor „de heer Jordaan Joppe, 102, ouder dan ons huis". Niet bewoners maar wel verantwoordelijk voor de jubileum uitgave „Van Gesticht tot Rusthuis", waren de heren H. Uil en L. van Ves- sem eveneens geïnviteerd. Als cere moniemeester trad de heer W. G. F. Blokpoel op. Provinciaal proficiat Gedeputeerde Van Ommeren (die al eens eerder een viering in „Irene" had meegemaakt toen hij namens de gemeente aanwezig was bij de inge bruikname van de verbouwing van '59), bracht een provinciale geluk wens aan bewoners, personeel en bestuur over. „De woorden die uw naam vormen zijn beide treffend," zo overpeinsde de spreker, „zij hebben ons iets te zeggen." (Irene betekent vrede - red.). „U heeft een naam om in erè te houden." En: „In honderd jaar heeft u met de mogelijkheden die u had, de bejaardenverzorging op voortreffelijke wijze beoefend." Vervolg pag. 4 Het burgemeestersechtpaar felici teert het bestuur van Rusthuis .Ire ne" met zijn eeuwfeest. (Foto:Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Wij zijn zaterdag 17 november aanstaande DE GEHELE DAG GESLOTEN KLOOSTERWEG 2 - NOORDGOUWE LONDEN. Joshua Nkomo, één van de leiders van het Patriottisch Front, heeft woensdagavond te.kennen ge geven dat de vredesbesprekingen voor Zimbabwe-Rhodesie bijna rond EINDHOVEN, 14-11. TweeEindho- vense jongens van 11 en 12 jaar zijn woensdagmiddag beroofd van onge veer honderd gulden. Dat was de op brengst van envelopjes met kinderze gels die door hen werden rondge bracht. Tijdens de overval, die werd uitgevoerd door drie jongens van on geveer vijftien jaar, werd een van de slachoffertjes in het gezich geslgens omdat het kind niet snel genoeg het geld wilde afgeven. „Zierikzee dient zich primair te richten op behoud en versterking van zijn funktie als sociaal-kultureel en ekonomisch centrum voor zijn ver zorgingsgebied (gemeente en eiland) alsmede het versterken van de woon- funktie en het bevorderen van een goed woonklimaat. Rekreatieve ont wikkelingen kunnen een bijdrage le veren aan de levendigheid en bestaansmogelijkheden voor Zierik zee. Zij mogen echter niet in strijd zijn met hiervoor genoemde funk- ties. De stedebouwkundige doelstellin gen worden als volgt verwoord: 1. Het huidige karakter van een „stad aan de Oosterschelde" dient te worden gehandhaafd en waar moge lijk te worden geaksentueerd. Bo vendien zal het visueel waardevolle oude stadsgezicht gerespekteerd moeten worden; 2. De ruimtelijke ontwikkeling in Zierikzee dient zodanig te zijn dat het stedelijk karakter wordt gehand haafd en waar mogelijk versterkt; 3. De ruimtelijke ontwikkeling van Zierikzee dient gericht te zijn op zowel een geleidelijke groei, als op konsolidatie van het bestaande; 4. De fasering van de ontwikke ling moet zodanig zijn dat bij stagna tie van de groei de gebouwde omge ving in stedebouwkundigen ruimte lijk opzicht een afgerond geheel kan zijn; S 5. Bestaande waardevolle ruimte lijke elementen dienen te worden ge respekteerd en zo mogelijk wórden- versterkt; 8. Het kunnen waarnemen van het historische sterk herkenbare stadssiihouet dient te worden behou den. Het kompakte. komplete beeld met enige hoogtepunten, dat konstrateert met de weidse omge ving, is karakteristiek voor Zierik zee. Wat betreft de verkeerskundige doelstellingen verwees de burge meester naar de volgende stellingen: Advertentie Hij laat u het verschil zien. Verschil in premie, voorwaarden en dienstverlening. Snelle schade-afwikkeling bij voorbeeld. Daarom heb ik aan Bijdc Vaate gevraagd, al mijn verzekeringen eens op een rijtje te zetten en mij hierin te adviseren. Omdat ik dat belangrijk vind. Nu heb ik alles overzichtelijk in een mooie polismap van Bij de Vaate. Vraag het ook. Bel even 01110-2577. Dit nummer betstaat uit 12 pagina's. ffir- p ZIERIKZEE, 14-11. Burgemeester Th. H. de Meester zet te woensdagavond tijdens de informatie-avond over de ontwerp struktuurstudie Zierikzee de volgens hem be langrijkste doelstellingen uit die schets nog eens op een rijtje. Ten aanzien van de centrumfunktie zegt het rap port: Zierikzee dient zijn sociaal-kulturele en ekonomi- sche verzorgingsfunktie ten aanzien van zowel eigen ge meente als regio te behouden en waar mogelijk en ver antwoord te versterken. 1. Zierikzee zal als kompakte, komplexe, stedelijke stad verkeerpa- tronen dienen te tonen die met dat karakter overeenkomen; 2. Bestemmingsverkeer en met name vrachtverkeer dient zo weinig mogelijk door de woonbebouwing te rijden; 3. Parkeren voor auto's van be woners moet mogelijk zijn binnen 100 meter vanaf de woning; 4. In het centrum van Zierikzee dient zo min mogelijk op straat te worden geparkeerd, bij voorkeur op parkeerterreinen; 5. Het zwaartepunt van het par keren voor toeristen ligt buiten de stadsgracht; 6. Poortambacht moet door het openbaar vervoer kunnen worden bediend. Adrie Koster, voetballer bil PS V sinds euftustus /970 Behoort tot de selectie-spelers van her Vedcrlandt voetbalelftal Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 Verwachting tot vrijdagavond: Weinig verandering Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien; van nacht enkele mistbanken; minimum temperaturen rond min één graad, maar vlak aan zee iets hoger; mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden; matige wind tussen zuid en west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen; omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden ZON- EN MAANSTANDEN 16 nov. Zon op 8.00, onder 16.48 Maan op 3.58, onder 15.50 Nieuwe maan: 19 november (19.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 16 nov. 0.53 13.06 6.47 19.09 Doodtij: 14 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-11 Het KNMI. deelt mede: Voor vrijdag wordt tamelijk koud weer verwacht mot vooral in de kustprovincies enkele buien - 's Nachts zal er weinig wind zijn, zodat tijdens opklaringen op veel plaatsen lichte vorst zal optreden. Achter een regenzone die zich, woensdag over ons land naar hét noorden ver plaatste wordt namelijk onstabiele lucht aangevoerd, waarin boven het nog betrekkelijke warme zeewater gemakkelijk stapelwolken tol ont wikkeling komen. Langs onze west kust werd donderdagmorgen dan ook onweer waargenomen. Dc regen zone hing samen met een lagedrukge bied, dat over Engeland naar de Noordzee koerste. Een andere, zeer aktievc depressie lag boven de Golf van Genua en ver oorzaakte langs dc Riviera en de Po- vlaktc veel neerslag Laatstgenoemd druksysleem trekt hel komend et maal over de Alpen langzaam noord waarts cn zal daar in hoger gelegen gebieden sneeuw brengen ASHIN'GTON*. President Carter heeft alle lraanse activa in de Vere nigde Staten geblokkeerd met inbe grip van tegoeden bij Amerikaanse banken en buitenlandse vestigingen cn dochtermaatschappijen van Ame rikaanse banken, aldus een bcknd- making van het Witte Huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1