HET VERMOLMDE VOETSTUK Nog veel onzekerheid over verdeling van suikerquota Kollege Wester schouwen pleit voor aankoop Zeepe duinen door W.M.Z. VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! 1 Landbouwvereniging „Ons Voordeel" STREEKNIEUWS Bruse bedrijven op nautische RAI-tentoonstelling I bezorger te RENESSE 4 SEROOSKERKE, 12-11. In de maandagavond in het Dorpshuis te Serooskerke gehouden najaarsvergadering van de landbouwvereniging „Ons Voordeel" gaf de voor zitter de heer J. Steur in zijn openingswoord een kort overzicht over de huidige situatie in de landbouw. Na een periode van uitstekende weersomstandigheden is nu een periode van regen aangebroken waardoor het bieten- rooien en het ploegen is komen stil te liggen. De voorzitter sprak de hoop uit dat dit niet voor lange tijd zou zijn, daar er nog veel geploegd moet worden. De prijzen van de vrije produkten, zoals aardappelen en peulvruchten, staan momenteel op een redelijk ni veau. Daarintegen is de prijs van de gegarandeerde produkten beneden peil. De heer Steur vroeg zich dan ook af wat het woord gegarandeerd in deze tijd eigenlijk nog heeft te betekenen. Bovendien komt de Europese land- bouwkommissaris Gundelach met het voorstel het suikerquotum met 10 tot 20% te verlagen. A- en B-quota Volgens Gundelach moeten de A-en B-quota voor 1980 tezamen terugge bracht worden van globaal 11.1 mil joen ton suiker naar 10.3 miljoen. In een periode van twee jaar betekent dit een verlaging van het A-quotum met 20%. De B-suiker zou met een 30- tot 40% hogere heffing belast wor den. De C-suiker blijft voorlopig on aangetast, aldus de voorstellen van Gundelach. Rampzalige gevolgen voorzag de heer Steur in het plotseling veran derde preisbeleid van de Europese gemeenschap. Wel was hij van oor deel dat er naar een oplossing moet worden gezocht om de grote voorra den van de verschillende produkten weg te werken. Na het openingswoord van de voor zitter hield drs. J. Dijkgraaf, konsu- lent ledenzaken van de Suiker Unie, een inleiding over de problematiek rond de bietenteelt. Om de bietenteelt in de toekomst veilig te stellen wordt er door de coö peratie naar gestreefd met een zo goed mogelijke bietenprijs op de markt te komen met een zo goed mo gelijk rendement voor zowel de te lers als de coöperatie. Kwantiteit en kwaliteit spelen hierbij een belangrijke rol. Met el- kaar moet men naar een rendabele teelt werken. Verschuiving bouwplan Momenteel is er al veel wintertar we gezaaid, hetgeen wijst op een ver schuiving in het bouwplan. Thans is men halfverwege de bietencampag ne. De kilogram-opbrengsten vallen niet tegen en liggen iets boven het ge middelde van 1978. De bieten zijn over het geheel genomen van een goe de kwaliteit, waarbij het suikerge halte niet tegenvalt. Hoewel de juiste cijfers no niet be kend zijn verwachte de heer Dijk graaf dat Schouwen-Duiveland zo rond het landelijk gemiddelde zit. Tot voor de regenval van vorige week bedroeg de tarra 18%. De bie tencampagne zal iets langer duren dan werd verwacht en zal zo rond de kerstdagen kunnen worden afgeslo ten. Stagnatie bij de Suiker Unie on dervindt men nog, doordat van de zes fabrieken die te Groningen, door een brand dit voorjaar, nog niet op volle kapaciteit kan werken. Naar de heer Dijkgraaf verwacht zal er een ander kontraktenstelsel worden ingevoerd waarbij er een A- quotum per bedrijf zal worden vast gesteld. Vanuit Brussel zal men dan met een nieuw suikerreglement komen. Een en ander moet nog wel officiéél beslisy worden. De vraag is dan wel hoe groot het percentage B-suiker wordt, een vraag welke nog geheel open is. Momenteel wordt er in Euro pa nog steeds meer geproduceerd dan dat men verbruikt. Rietsuiker Hierbij komt dan nog 1.3 miljoen rietsuiker die vanuit de Derde We reld in Europa wordt ingevoerd. Mo menteel is het verbruik in de wereld 90 miljoen ton. Door toename van de wereldbevolking en de stijging van de wereldbevolking en de stijging van het verbruik van 2 tot 3% ver wacht. In Nederland is het verbruik per hoofd van de bevolking 42 kg. On gunstig is nog de prijs van 70- tot 80 cent per kg op de wereldmarkt, een prijs welke eigenlijk zou moeten worden verdubbeld. De Nederlandse bijdrage op de Eu ropese markt bedraagt 8%. Van de Nederlandse bijdrage neemt de Sui ker Unie als landelijk coöperatie met 10.000 leden met 62'/2% het grootste deel voor haar rekening. De heer Dijkgraaf vond het een goede zaak in de toekomst het sui kerbieten areaal te handhaven daar o.m. overkapaciteit op de verwer kende fabrieken kostenverhogend werkt. Diskussie Na de inleiding vond nog een leven dige dikussie plaats, waarin de pro blematiek rond de bietenteelt aan een nadere beschouwing werd om- derworpen. Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld over de viering van het 75- jarig bestaan van de vereniging. In principe werd besloten die op vrijdag 29 februari 1980 te laten plaatsvin den met een receptie en een feesta vond voor de leden. BRUINISSE, 12-11. In het RAI- gebouw te Amsterdam wordt van 13 tot en met 17 november 1979, Euro poort 79 gehouden, een tentoonstel ling waar 450 exposanten uit 35 lan den hun waren en produkten op ma ritiem gebied uitstallen. Een tref punt op maritiem gebied uit de gehe le wereld, waarvoor men 50.000 m2 vloeroppervlak ter beschikking heeft> t Op deze tentoonstelling zijn ook twee bedrijven uit Bruinisse verte genwoordigd, namelijk de firma's Maaskant en Zonen en de firma L. Padmos b.v. Maaskant exposeert er een zestrommelige lier voor de Noordvisserij het nieuwste op het ge bied van de „Maaskant lieren". (Een en ander samen met de firma Sem- press.) In een andere stand exposeert Maaskant nog met een ankerlier voor de binnenvaart. Padmos b.v. exposeert twee soor ten boegschroeven. Op de ten toonstelling worden 70.000 bezoekers verwacht. In de 18 jaar van het bestaan is deze expositie de grootste op zijn gebied in de gehele wereld geworden. Hij biedt dan ook een volledig overzicht van alles wat met de scheepsbouw te maken heeft. BRUINISSE In memoriam J: W. Kleppe Opnieuw wérd Bruinisse opge schrikt door een plojtseling sterfge val. Op 59-jarige leeftijd overleed zondag de heer Jac. W. Kleppe, tot voor enkele jaren zelfstandig winke lier, die in 1977 chef werd in de Su permarkt in de Nieuwstraat. De heer Kleppe was aktief op ver schillend gebied. Zo was hij onder meer bestuurslid van de afdeling Bruinisse van de Kon. Ned. Mid denstandsvereniging, penning meester van de V.V.V. afd. Bruinis se, lid van het Komité Festiviteiten Bruinisse en lid van het bestuur van het Komité voor de Zomerwoningen Bruinisse. Wederom voorstel aan de raad HAAMSTEDE, 13-11. Het kollege van b. en w. van Westerschouwen blijft van mening dat de aankoop door de W.M.Z. van de Zeepe-duinen gewenst is. Zij stelt de gemeemteraad dan ook voor de gemeentelijke vertegen woordiger in de vergadering van aandeelhouders van de W.M.Z. opdracht te geven vóór aankoop te stemmen. Uittreksel De zaak komt (wederom) aan de or de in de raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen op maanda gavond 19 november. Het onderwerp kwam in drie voorgaande raadsver gaderingen reeds uitvoerig ter spra ke. De raad sprak reeds als mening uit dat de aankoop door de W.M.Z. van de Zeepe-duinen thans niet meer noodzakelijk is, omdat de situatie vergeleken met vroeger geheel ver anderd is. Het standpunt van de raad was. dat door de aanwijzing van de Kop van Schouwen als beschermd natuurgebied en door de provinciale verordening bescherming waterwin- plaatsen het Zeepegebied toch wel wordt gespaard ten behoeve van de waterwinning. De raad verzocht een uittreksel uit de notulen ter kennis te brengen van de gemeenten in Zeeland en de water maatschappij. Het kollege zegde de raad toe met een nota omtrent de verwerving door de W.M.Z. van de Zeepe-duinen te ko men. Het kollege deelt thans in het voor stel aan de raad mede dat verschil lende instanties zich in de afgelopen maanden over de voorgenomen aan koop door de W.M.Z. hebben gebogen en over de vraag of de noodzaak van aankoop nog wel aanwezig is. Argumenten De zienswijze van b. en w. is ten jpiiiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of 1 zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als 1 1 Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche 1 Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) I 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. aanzien van deze kwestie niet gewij zigd en zij wijzen de raad op de vol gende argumenten: Het kollege voelt zich formeel ge bonden aan de op 19 december 1977 door de algemene vergadering van aandeelhouders van de W.M.Z. aan de direkteur gegeven machtiging tot aankoop van de Zeepe-duinen. B. en w. wijzen erop dat dit besluit op wet tige wijze tot stand is gekomen en dat ook de vertegenwoordiger van de gemeente Westerschouwen met dit besluit heeft ingestemd. Verder vestigt het kollege de aandacht op het feit dat het niet on denkbaar is dat het Rijk de erfpacht scanon aanzienlijk verhoogt met alle konsekwenties van dien voor de ta rieven. „Onlangs wilde het Rijk de erfpachtscanon voor het pompstati on en de spaarbekkens „De Braak man" van de W.M.Z. met circa 1030 verhogen, waaruit blijkt dat er fpacht een grote financiële onzeker heid geeft", aldus b. en w. Vervolgens verwijst het kollege naar mogelijkheid van ruiling van het gebied tegen gebieden, die thans nog eigendom zijn van Staatsbosbe heer. Door een dergelijke ruiling zou W.M.Z. op eigen terrein de waterwin ning kunnen verzorgen. Tenslotte wijst het kollege er ver der nog op dat door verwerving door W.ÏVI.Z. van gronden in en rondom de watervi ingcbicdcn aktiviteitcn, die strijdig zijn met de waterwinning te gen gehouden kunnen worden, dat de financiële lasten die de aankoop en beheer van de Zeepe-duinen mee brengen niet van zodanige aard zijn dat zij een betekenende invloed heb ben op de hoogte van de waterprijs voor de gebruiker en dat door de ver werving van de Zeepe-duinen een goede watervoorziening nu en in de toekomst voor deze regio het meest wordt gewaarborgd. Maandag 19 november zal de ge meenteraad van Westerschouwen zich buigen over deze argumenten en een oordeel uitspreken. OOSTERLAND De Vogeltentoonstelling Op de Vogeltentoonstelling in de „Oosterhof" op vrijdag 16 en zater dag 17 november, zijn verschillende attrakties aanwezig voor het pu bliek. „Ons Genoegen" introduceert o.m. een rad van avontuur, waaraan kan worden meegespeeld met in de zaal te verkopen loten. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar w.o. di verse huishoudelijke artikelen. Verder is voorzien in een loterij met 2500 loten. De trekking vindt za terdagmorgen plaats (10.00 uur) in aanwezigheid van de plaatselijke po litie. Een keur van prijzen is ook hiervoor beschikbaar, met als hoofd prijzen: een diepvrieskast, een grill en andere fraaie prijzen. Ledenvergadering V.O.O. Donderdagavond 15 november hoopt de afdeling „Duiveland" van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (V.O.O.) haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering te houden in de vergaderzaal van het cafetaria „Nef- fen d'Eule". Na de opening en het jaarverslag van de voorzitter komen de notulen en het financieel verslag door de pen- ningmeesteresse met tevens een be noeming yan een kascontrölecom- missie. Hierna de bestuursverkie zing. De dames mevrouw G. Vermaas en de heer H. Clerx zijn beide aftre dend en niet herkiesbaar, en me vrouw J. Goudzwaard-Janse is aftre dend en wel herkiesbaar. Kandida ten zijn gesteld de heer H. Snijders, mevrouw M. van der Werf-van der Maas en mevrouw R. Goossen- Zegers. Daarna volgt een pauze en verder mededelingen omtrent plan nen voor 1980. Dan komt de rond vraag gevolgd door sluiting van deze vergadering. BRUINISSE Om behoud ziekenhuis Ook in Bruinisse is nu een aktfe gestart, voor het behoud van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Er worden intensief (door huisbezoek) handtekeningen ingeza meld, om tot het gewenste doel te ko men, waaraan wordt gewerkt, door leden van diverse vrouwenverenigin gen. BANGKOK. De regering in Phnom Penh heeft ermee ingestemd, dat er meer vliegtuigen met hulpgoederen voor de noodlijdende Cambodjanen komen. Dit is maandag in Bangkok meegedeeld door Amerikaanse en Australische parlementsleden, die een bezoek van acht uur aan de Cam bodjaanse hoofdstad hadden ge bracht. Wal biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 14 NOVEMBER NED. I: Voor de jeugd, Maja de bij, KRO's wereldcircus en tot slot de Lucht- bus. Het avondprogramma begint met de rubriek van gewest tot gewest gevolgd door Politieke Partijen, met een uitzen ding van D'66. Geen keuze? is de titel van een Canadees televisiespel van Cam Hu- bert over verkrachting. Carol wordt zoals vaak gebeurt, verkracht door een man die zij kent. Gebroken keert Carol terug naar haar appartement waar zij getroost wordt door haar vriend de advocaat, en een vriendin. De advocaat raadt haar aan juridische stappen te ondernemen terwijl har vriendin haar het tegenover gestelde aanraadt. Alfred Brendel speelt daarna een gedeelte uit Schubert Mo ment musicaux, waarna de NOS de uit zending vervolgt met Ot... hoe zit dat nou met Sien? hierin staat de Open schoo; centraal. Het nieuws wordt gevolgd door Panoramiek, Studio Sport en Neder landse muziek en Bollen voorde vrijheid. NED. II: De vooravond wordt gevuld door het eerste deel van het programma Een bus vol Indianen. Deze fdm wordt Donderdag 15 november, 20.40, Ned. 1: een meisje uit New York. Portret van de zangeres Helen Schneider. uitgezonden in het kader van een projekt van het Tropenmuseum dat zich bezig houdt met de Hoogland Indianen van Peru. Vervolgens de rubriek Kenmerk en een filmpje van de Stichting Socutera, waarna Veronica's Tom Collins tweede deel Veronica totaal presenteert. Dit pro gramma heeft onder meer het volgende te bieden: een spoedcursus hypnose, sport, Miss Veronica en optredens van diverse artiesten. Vervolgens een aflevering van de Amerikaanse serie Taxi en tot slot De agenda. WOENSDAG 14 NOVEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Maja, de bij; 15.55 KRO's Wereldcircus; 16.50 De luchtbus; 18.00 Nieuws v. doven18.30 Sesamstraat; 18.45 Toeristische tips; 18.50 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Geen keuze20.48 Alfred Brendel speelt; 20.55 Oten hoe zit het nou met Sien?; 21.37 Journaal; 21.55 Panoramiek; 22.25 Studio Sport; 22.50 Nederlandse muziek; 22.55 Bellen voor de urij he id; 23.30 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Een bus vol indianen; 19,25 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Veronica totaal; 22.30 Taxi; 22.55 Agenda; 23.00 Teleac; 23.35 Nieuws. DONDERDAG 15 NOVEMBER NED. I: Het avondje Avro begint met twee tekenfilms Baggy pants en een aflevering van Alleen op de wereld. Daarna Galway in Holland, waarin de Ierse fluittist met een gouden instrument enkele van zijn lievelingsmelodi'èn ten gehore zal brengen. Grootvader en ik, is de titel van een Amerikaanse televisie film over papa D'Amico en zijn kleinzoon Joey. Deze twee hebben een hechte rela tie en zijn onafscheidelijk. Op een gege ven moment hoort Joey dat zijn grootva der stervende is. Voorts een portret van de zangeres Helen Schneider een meisje uit New York, Deze vocaliste werd ooit omschreven als iemand met de techniek van Ella Fitzgerald, het temperament van Liza Minelli. De NOS neemt de uitzending over met Den Haag vandaag en NOS tribune waarin de kernenergie in Nederland ter diskussie staat. NED. II: In de vooravond uit te zenden aflevering van De Hulk snelt dr. David Banner een jongeman te hulp wier truck is gekaapt. De voorvarende dame reed namelijk in de vrachtwagen van haar vader, toen enkele mannen haar over vielen en haar kolos stalen. Samen met Banner begint ze een tocht langs de Highways van de Verenigde Staten op zoek naar de vrachtauto. Het journaal wordt gevolgd door een komedie van Dimitri Frenkel Frank, Lipstick getiteld. Hugo Metsers en Pleuni Touw spelen de hoofdrol, Bobby en Albert zijn vrienden van elkaar. Ze zijn vrijgezel en benutten hun vrijheid ten volle om zoveel mogelijk vrouwen te versieren. Op een gegeven dag loopt Albert echter tegen de mooie maar mysterieuze Chris aan. Hij vreest het ergste, de liefde is in het spel. Vervolgens In het land van Milk and honey. De groep Milk and Honey zingen de volgende nummers: Is n't Magie, Roundabouw, New York goodbey en Happiness, Aktua tv besluit de uitzending. DONDERDAG 15 NOVEMBER NED. I: 10.30 Open School tijd; 11.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 14.00 Schooltelevisie; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 18.55 Nieuws; 18.59 Baggy Pants; 19.05 Alleen op de wereld19.30 Galway in Holland; 19.50 Grootvaderen ik; 20.40 Helen Schneider; 21.37 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.20 NOS-Tribune; 23.10 Panoramiek; 23.35 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven18.55 Nieuws18.59 De Hulk; 20.00 Journaal; 20.27 Lipstick; 22.25 In het land van milk and honey; 22.50 Aktua tv; 23.45 Nieuws. Ondanks haar angst, begon ze even te blozen. „Zo'n wilde is Jan nooit geweest." Ze loosde een zware zucht. J,Nou laten we het beste er maar van hopen. Maar het is iets die ver schrikkelijke ontwetendheidik ga er op den duur kapot aan." „Denk eens aan je dochter, vrouw Oomes. Ze heeft je nog te hard nodig, om zulke lelijke dingen te zeggen." Ze liep naar de wieg en keek naar het slapende kind. „Als hem wat overko men is, heb ik haar tenminste nog," antwoordde ze met een snik. „Enne .op mij kun je altijd reke- kenen," vrouw Oomes. „Altijd." Ze draaide zich om, met moeite haar tranen weerhoudend. „Dat weet ik, Siem. Elke dag opnieuw zie ik het toch? M'n dochtertje en jij.dat is alles, wat ik op het ogenblik heb." „Kom, kom die man van jou rolt er wel doorheen Zo, ik ga maar es weer aan de slag. Kom straks eens naar de pereboom kijken. Ik zou zeggen: het wordt een goed perejaar. Alles zit vol knoppen. De slag kwam onverwacht en hard. Er gingen twee maanden overheen, waarin de angst bij Tine Oomes bleef groeien. Verschillende malen was ze al naar het gemeentehuis gereden, maar daar had men nog nimmer iets over Jan Oomes vernomen, hoewel men van de Duitse instanties alle medewerking kreeg. Tot die zaterdagmorgen in juni. Jan en Tine Oomes behorden tot de Hervormde Kerk en hoewel woonachtig in de Beemster, stonden ze ingeschre ven in de kerk van Purmerend, omdat de Zuidoost Beemster kerkelijk bij Purmerend behoorde. Maar al wa ren ze netjes, zoals dat in de familie ge bruikelijk was, in de kerk getrouwd en waren Tine en Siem op een zondagmor gen in februari met de kleine Jantine naar de kerk gegaan om het meisje te laten dopen, ze kwamen maar zelden in de kerk en zeker niet in deze oorlogsja ren. Des te groter was de verwondering, toen de dominee op een zaterdagmor gen op zijn fiets de kluft afreed en naar de achterdeur stapte. Siem was achter in de tuin aan het werk. Toevallig kwam hij even overeind om een pijp tabak te stoppen en kreeg een glimp te zien van een lange man in het zwart, die door de deuropening naar binnen ging. Enkele ogenblikken stond hij besluitloos met zijn duim op de tabak in de pijpekop. Een vreemd voorgevoel kwam in hem op. Dat is niet in orde, dacht hij, dus zette hij de schoffel tegen een appel boom en stapte met grote passen over het gladde kleipad naar de woning. In het achterhuis waar hij zijn klom pen uittrok, begreep hij in twee sekon- den de verschrikkelijke waarheid, want hij hoorde Tine huilen met gierende uithalen. Even later was hij ook in de kamer, kijkend van de een naar de ander. De dominee zat bij het raam, zijn zwarte hoed lag op tafel. De mannen keken elkaar aan. Door MAARTJE ZELDENRIJK „De baas?" vroeg Siem met een verschrikt gezicht. Het antwoord was enkel een knik. Dus toch Met ontzetting zag hij de vrouw aan, die op hartverscheu rende toon haar verdriet uitschreeuw de. Op dit moment had hij enkel mede lijden met deze zwaar beproefde vrouw. Langzaam liep hij op haar toe. Bij haar knielend, legde hij beschermend zijn arm om de schokkende smalle schou ders. Maar wat moest hij zeggen? Wat kon hij zeggen? Geruime tijd zat hij zo, kijkend van de vrouw naar de predikant, die zich blijkbaar niet op z'n gemak voelde. Voor de hoeveelste maal maal was het al, dat hij een dergelijke rampzalige tijding bracht? Geen mens had er de moed toe. Ga maar naar de dominee, die kan zulk werk beter doen. Jawel. Maar spreek nu eens een woord van troost? Hoe troost je deze vrouw? Kan iemand me dat vertellen? Kan ik de Bijbel uit m'n zak halen en een paar toepasselijke teksten opzoeken? Kan ik bidden? Wat moet ik bidden? Waarin schiet ik, als dominee nu tekort, dat ik niet in staat ben dezé vrouw te helpen in haar grote smart? „Bent u op de fiets?" vroeg Siem. „De bezoeker knikte. „Ja hoezo?" „Waarschuwt u dan de dokter, want anders weet ik het niet De dominee begreep gelijk, dat hij onder deze omstandigheden maar één ding voor deze beklagenswaardige vrouw kon doen: Een dokter naar haar toe sturen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4