La Verharding van standpunten aan beide zijden voor al uw drukwerk B.V. Drukkerij Lakenman Ochtman OPBRENGST AKKERBOUWGEWASSEN BLIJKT LAGER DAN IN 1978 VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! I bezorger te RENESSE De gijzeling in Teheran Kansen voor Nederland in Irak Verbazing bij Rabo-bank Arbeids ongeschiktheids- en bejaardenaftrek Baarmoederhals kanker Omgangsregeling na scheiding Demonstratie in Warschau Agt over Van de mokerslagen'' De Surinamers in Nederland Ongeluk met duikklok Drie doden in het verkeer AGENDA De landbouwoog-st 2 TEHERAN/WASHINTON/PARIJS. 11-11. In de manoeuvres rond de gijze ling in de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft zich dit weekend een ver harding van de standpunten van Washington en Teheran afgetekend. SCHIPHOL, 10-11. Er is een door braak tot stand gebracht in de han delsbetrekkingen tussen Nederland en Irak. Dit heeft minister Van der Stee van landbouw op Schiphol mee gedeeld na aankomst uit de Iraakse hoofdstad Bagdad. Hij heeft als eerste Nederlandse: minister Irak bezocht. Hij trad op als; leider van een ekonomische missie: die de afgelopen vijf dagen in Irak is; geweest. De mogelijkheden die er voor het Nederlandse bedrijfsleven in Irak liggen, omvatten volgens de Neder- lanse minister een bedrag van vele miljarden guldens. Nederland en Irak zullen binnen enkele maanden een overeenkomst betreffende de ekonomische samenwerking onder tekenen. Dit is volgens de minister de basis voor de handel met dit land, waar 95 procent van de buitenlandse handel via overheidsinstanties cf overheidsbedrijven loopt. IpOOOOOOOOeOOOCOfl! Jong wiskundewonder GUATEMALA, 10-11. Noe Armando Leon, een jongen van tien jaar uit Guatemala, mag studeren aan de faculteit voor hogere wiskunde van de Natio nale universiteit van Guate mala. Vrijdag werd hij hiertoe gemachtigd door de staatsse cretaris van onderwijs, Lisan- dro Sierra. Geen wiskunde-som is de tienjarige te machtig NIJMEGEN, 10-11. De Rabobank heeft zich verbaasd over recente uit spraken van minister Van Aardenne als zou het bankwezen zich nogal te- rughouidend opstellen bij de langere- termijn-financiering aan het be drijfsleven. In de eerste plaats om de onderbou wing van de verwijten, die toch voor al moeten berusten op de ontwikke ling van de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen in het midden- enb kleinbedrijf. Daarover is vreemd genoeg geen enkel cijfer beschik baar. Wel is bekend dat de overheid zelf geen garantie biedt aan mid- denstandbedrijven met een eigen vermogen beneden 5 pet. van hun ba lanstotaal", aldus mr. H. J. A. E. M. Klarenbeek, lid van de hoofddirektie van de Centrale Rabobank, ter gele genheid van het 75-jarige bestaan van de Rabobank in Nijmegen. DEN HAAG, 10-11. Met ingang van 1980 wordt de arbeidsongeschikt heidsaftrek voor de loon- en in komstenbelasting bevroren en met ingang van 1981 wordt de bejaarden aftrek in twee stappen verlaagd tot het bevroren niveau van de arbeids ongeschiktheidsaftrek. Een voorstel hiertoe is door de minister en de staatssekretaris van financiën aan de Tweede Kamer voorgelgd in de vorm van een nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de in komstenbelasting en de loonbe lasting in het kader van het loonbe lastingplan 1980. UTRECHT, 10-11. Om tot een bete re bestrijding van baarmoederhals kanker te komen moet de leeftijds grens van het bevolkingsonderzoek omlaag. Nu kunnen vrouwen in dc leeftijd van 35 tot 55 jaar doormiddel van een „uitstrijkje" laten kontrole- ren of alles bij hen in orde is, maar dit bevolkingsonderzoek zou vanaf 25 jaar moeten plaatsvinden. Ook vrouwen die ouder zijn dan 55 jaar zouden meer moeten worden gecon troleerd op baarmoederhalskanker. UTRECHT, 10-11. De Algemene Vereniging Ouders Minderjarigen (AVOM) heeft bij de Europese com missie voor de rechten van dc mens in Straatsburg een aanklacht inge diend tegen het Koninkrijk der Ne derlanden omdat in Nederland de mensenrechten van gescheiden ou ders zouden worden geschonden. Vol gens de AVOM moeten er in de Ne derlandse wet zodanige regelingen worden getroffen dat er sancties ko men op het niet meewerken van de ouder-voogd aan een omgangsrege ling tussen kinderen en ex- echtgenoot of ex-echtgenote. De nieuwe Iraanse minister van buitenlandse zaken Abdul Hassanbani-Sadr kondigde zondag aan dat hij de buitenlandse ambassa deurs in Teheran zal ontbieden om hen te verzoeken druk uit te oefenen op de Verenigde Staten. Iran ver langt uitlevering van de afgezette sjah, die in een Nevvyorks ziekenhuis wordt verpleegd, in ruil voor de vrij lating van de ongeveer honderd gijze laars in de ambassade. De Amerikaanse president Jimmy Carter gaf zaterdag opdracht de sta tus van alle 60.000 Iraanse studenten in de Verenigde Staten te onderzoe ken, en alle Iraniers zonder geldige verblijfsvergunning uit te wijzen. Onverzoenlijk Ook in een interview met de Fran se radio nam minister Banisadr een onverzoenlijk standpunt in: ,,Een kompromis, of onderhandelingen, is niet mogelijk". Hij zei dat de gijze laars worden vastgehouden door WARSCHAU, 11-11. Ongeveer 5.000 mensen hebben zondag in War- chau een betoging gehouden. Leuzen uitroepend als ,,wij willen vrijheid, de waarheid en brood" trokken de demonstranten door het centrum van de Poolse hoofdstad. De demonstra tie, die was georganiseerd door het comité voor sociale zelfverdediging (KOR) en het comité ter verdediging van de rechten van de mens, werd ge houden op wat door velen werd be schouwd als de onafhankelijksdag van Polen de dag waarop in 1918 maarschalk Joseph Pilsudski aan de macht kwam. 99 DEN HAAG, 10-11. Een lid van het kollege van advies voor de Bijstands wet heeft een niet-definitief ontwerp van de wet onder ogen gekregen en heeft de FNV daarvan in kennis gesteld „dat had niet mogen gebeu- Aldus premier Van Agt vrijdag na het wekelijks kabinetsberaad. De F-N-V heeft daarop volgens de pre?, mier een volkomen foute gang van zaken voorgesteld over de korting op sociale uitkeringen. Kwalitatief zijn de uitlatingen, die de FNV heeft gebruikt zoals mo- kerslagén, dreunen en aantasten van sociale zekerheden, verkeerd, zei Van Agt. Bovendien zouden de dooi de FNV genoemde cijfers betrekking hebben op veel meer mensen dan in werkelijkheid ermee zijn gemoeid. „Flitsen uit het buitenland JAKARTA. In de Indonesische hoofdstad zijn zeven vrouwen en een man gearresteerd wegens het verko pen van dertig zuigelingen, voorna melijk aan Nederlanders. Het is de tweede serie arrestaties in deze zaak binnen enkele weken. WASHINGTON. De Washington Post heeft zondag felle kritiek gele verd op die Amerikanen die eens hebben geprofiteerd van de afgezette sjah van Iran, maar nu uitroepen dat hij de V.S. maar uit moet om zo de be trekkingen te verbeteren met de nieuwe Iraanse regering. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten, dat een bedrag van omgere kend rond tien miljoen gulden moet worden uitgetrokken, speciaal voor de produktie van kernkoppen voor de nieuwe middellange-afstandsra- ket Pershing-II. LONDEN De guerillabeweging van het Patriottisch Front heeft de voornaamste Britse voorstellen voor de preëlectoraie periode in Rhodesië, in hun huidige vorm, officiëel van de hand gewezen. NAIROBI. De Keniase kiezers heb ben bij de algemene verkiezingen de helft van de zittende parlementsle den niet herkozen, onder wie zeker tien ministers en enkele ondermi nisters, en de voorzitter van de een heidspartij Kanu (Afrikaanse Natio nale Unie van Kenia). LUSAKA. Zambia heeft de jacht op rinocerossen verboden, zo heeft dc minister van landerijen en natuurlij ke hulpbronnen Clement Mwanans- hiku, vrijdag op een perskonferentie verklaard. Iraanse studenten, en niet door de re gering, maar verzekerde niettemin dat de gijzelaars ook in het geval van een militaire interventie goed behan deld zullen worden. Hij zei het leger geen opdracht te kunnen geven om „te schieten op het volk" om zo tot ontruiming van de ambassade te ko men. CARACAS. De politie van de olie rijke Zuidamerikaanse staat Venezu ela heeft een mensenhandel ontdekt vanuit het buurland Columbia. ROME. De begroting van het Vati- caan voor dit jaar heeft een finan- ciëel tekort van 17 miljard lire (onge veer 40 miljoen gulden). Dit staat in een officiëel communique dat in Ro me werd vrijgegeven aan het einde van een vijfdaagse vergadering, waarop de paus en 123 kardinalen o.a. de financiële situatie van de hei lige stoel hebben besproken. WASHINGTON. Het schoonmaken van de tengevolge van een ongeluk op 28 maart van dit jaar radio-aktief besmet geraakte kerncentrale „Three Mile Island" zal naar schat ting vijf jaar en een bedrag van (om gerekend) rond 1,6 miljard gulden vergen. BONN. Elke Westduitser die tele foon heeft, mag in januari voor ruim 30 gulden gratis bellen. Dit besluit maakt onderdeel uit van een nieuw plan om de prijs omlaag te krijgen en is zaterdag bekend gemaakt door het ministerie van posterijen. LA PAZ. Ex-president Hernan Si- les Zuazo van Bolivia is zaterdag aangehouden toen hij uit Peru op weg was naar La Paz, zo hebben lei ders van linkse volks-democratische eenheidsalliantie meegedeeld. ST. PAUL-MINNESOTA. In St. Paul zijn vijf Iraniërs aangehouden omdat zij de gouverneur van Minne sota, Albert H. Quie hadden willen ontvoeren, zo heeft de plaatselijke politie meegedeeld. BANGKOK. De Rode Khmer, de legermacht van de uit Phnom Penh verdreven Canbodjanen onder lei ding van Pol Pot die gesteund wordt door China, heeft bevestigd dat grote aantallen Cambodjanen van honger sterven. ROME. Op Sicilië zijn zaterdag drie Italiaanse gendarmes doodge schoten die een wegens ontvoering veroordeelde maffia-leider naar een andere gevangenis moesten over brengen. BOLZANO. Sterke sneeuwval heeft zaterdag geleid tot ver keersproblemen in Zuid-Tirol. Als gevolg van een sneeuwlaag van onge veer een halve meter moest de auto weg" over de Brenner nu en dan wor den afgesloten. LONDEN. Het Internationale In stituut voor Strategische Studiën in Londen heeft zich vrijdag uitgespro ken voor stationering van nieuwe kernraketten voor middelbare af stand in West-Europa. PARIJS. De Europese Gemeen schap heeft officiëel geprotesteerd bij Iran tegen de gijzeling van men sen in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Dit is vrijdag van diploma tieke bronnen in Parijs vernomen. AMSTERDAM, 11-11. Surinamers moeten na november volgend jaar een bijzondere immigrantenstatus in Nederland krijgen. Een dergelijke regeling moet gelden voor 25 of 30 jaar." Dat zei Hemk Herrenberg, lid van de oppositie in het Suriknaamse parlement, zondag op een vergade ring van de Stichting Interim Be heer. Herrenberg verblijft enkele dagen in Nederland, nadat hij onlangs de viering van het 25-jarig bestaan van de Algerijnse revolutie bijwoonde. Dinsdag vertrekt hij weer naar Suri name. pooeeeeeoooooooc Een dubbeltje maar SOWETO, 10-11. In het bij Johannesburg gelegen zwarte woongebied Soweto zijn en zestigjarige vrouw en haar ze ven kinderen uit hun huis ge zet omdat zij een .huurschuld" hadden van een dubbeltje. De ontruiming werd woensdag door twee politieagenten ver richt. De maatregel werd later door de gemeenteraad van So weto ongedaan gemaakt toen de zaak in de publiciteit kwam. De vrouw had begin novem ber de maandhuur voldaan. Deze bedroeg 17,05 rand. Hoe wel zij dit met een ontvangst bewijs kon aantonen zeiden de politieagenten dat er maar 17 rand was ontvangen, dus 0,05 rand (ongeveer een dubbeltje) te weinig. I OOOQQQOQOOOQOW OSLO. De Noorse ertstanker „Ber ge Vanga" is door de rederij opgege ven. Naar de Noorse reddingsdienst vrijdag meedeelde zijn er wrakstuk ken gevonden van de in het zuiden van de Atlantische Oceaan vermiste 227.000 ton metende tanker. Jannewekken 11 Zierikzee Telefoon 01110-2255 ROME. Zaterdag is in Rome een konferentie begonnen van de voedsel en landbouworganisatie van de VN (FAO) over de voedselvoorziening in de wereld en in het bijzonder de vraag hoe voorkomen kan worden dat tegen het eind van deze eeuw één miljard mensen op onze planeet met honger leven. Drop voor „concerthoesters BALTIMORE - Het Baltimore Symphony Orchestra heeft 28.800 dropjes uitgedeeld in een poging de vijand van musici - de 'concert- hoester' - te verslaan. Woord voerder John Brain zei dat voor het concert 400 doosjes hoest- dropjes in de hal van het concert gebouw waren neergelegd en dat deze in een minimum van tijd verdwenen waren. 'Ik geloof dat de actie zeer geslaagd is. Het schijnt dat de mensen niet alleen de dropjes weggristen, maar dat men zich hel goed bewust is ge worden van de wenselijkheid dat men zich in de concertzaal rustig houdt'. LONDEN, 11-11. Voor de kust van Ghana heeft zich een ongeluk voorge daan met een duikklok. Dat gebeur de toen de kabel brak waarmee de klok aan een schip was verbonden. In het toestel bevinden zich twee Fran se werknemers van Phillips Petro leum. Men weet niet of zij nog in le ven zijn want er is geen kontakt mo gelijk. Er worden pogingen gedaan de klok naar boven te brengen. Twee mannen die een reddingspo ging hadden gedaan zijn later in een dekompressiekamer overleden. UTINGERADEEL, 10-11. Een ver keersongeluk in het Friese Utingera- deel heeft zaterdag het leven gekost aan drie mensen. Tijdens een inhaal manoeuvre raakte een auto op de lin kerweghelft in een slip en botste op een tegenligger. De slachtoffers zijn de 30-jarige J. Blauw uit Irnsum, de 26-jarige F. van Amerongen uit Heerenveen en de 22- jarige Mulder eveneens uit Heeren veen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schouwen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", densoos. 14.30 uur, bejaar- Maandag 12 november Zierikzee Keetenstraat 11. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Café restaurant Marktzicht, 19.30 uur, fraktievergadering VVD. Brouwershaven Groene Kruisgebouw 14.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Stadhuis, 19.30 uur, raadsvergade ring gem. Brouwershaven. Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, vergadering landboüwvereniging„Ons voordeel". Dinsdag 13 november Zierikzee Hema, 19.00-20.30 uur, koop- en kijk- avond voor invaliden en bejaarden. Mondragon, 19.30 uur, „Vereniging Stad en Lande". „De Witte Raaf", 20.30 uur, lezing „Ombudsvrouw voor Vrouwencafé". Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, kreatieve avond Chr. Plattelands vrouwen Bond. Haamstede Feestavond adverteerders, Ned. Ver. van Huisvrouwen, Geref. kerk, 19.30 uur. Het kleuterbosje, 19.30 uur, ouder avond. Bruinisse Dorpshuis. 14.00 uur. Faillisementverkoping, Woensdag 14 november Zierikzee Bovenzaal Mondragon, 14.00 uur, Bi jeenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Zierikzee. „Huis van Nassau", Ver. van Oud leerlingen. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Stadhuis, 19.30 uur, Informatie avond Ontwerp Struktuur-Studie Zierikzee. Brouwershaven Najaarsvergadering Ned. Bond voor Ouderen; Verenigingsgebouw „Nieuwstad", 14.30 uur. jirnmffmmiiiiiiffiiiiiiifNiNfMifiiniiffiiiHNiirfuuiiiriiiiiiiiiiiifiriiinfKiiriifiuiiKriiiriiKKiKiKiriiKdrimB/ Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als 1 Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche 1 Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) s 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. lïïiiimtimnmniiininiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiimmiiimininiiiiiiiininiininiftmiiiiiiiiiniimiiimiiiiiiinMin DEN HAAG, 10-11. De totale opbrengsten van de meeste akkerbouwgewassen vertonen in 1979 over het algemeen lagere uitkomsten dan in het voorgaande jaar. Ook de gemiddelde opbrengst per hectare ligt bij de meeste gewassen lager dan in 1978, aldus blijkt uit de vrijdag door het ministerie van ekonomische zaken gepubliceerde definitieve oogstramingen van het CBS. De gemiddelde opbrengst per hec tare over 1979 is daarentegen beter dan het vijfjarige gemiddelde over de jaren 1974-1978. Bij de gewassen waar de totale opbrengst hoger ligt dan in 1978 komt dit voornamelijk door een grotere geoogste oppervlak te of door een hogere gemiddelde op brengst per hectare (bruine- en witte bonen). De granen Bij de granen steeg de totale op brengst van de tarwe met vijf pro cent tot 835,6 miljoen kilo. De win tertarwe eist het leeuwendeel voor zich op: 761,9 miljoen kilo. De op brengst van gerst daalde in vergelij king met 1978 tot 287,7 miljoen kilo. waarvan de zomergerst een aandeel van 232.7 miljoen kilo en de winter- gerst van 55 miljoen kilo had. De to tale opbrengst van de rogge daalde door een geringere geoogstte opper vlakte tot 49,3 miljoen kilo. Bij ha ver deed zich door een zelfde oorzaak een daling voor. De totale opbrengst bedroeg over 1979 109 miljoen kilo. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Volgens de regering is er geen reden om de bestaande ver deling van de bijstandskosten tussen rijk en gemeenten volgens de sleutel 90 procent rijk en 10 procent gemeen ten te wijzigen. Dit heeft staatssecre taris Koning van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer laten weten. GOIRLE. In de Goirlese nieuw bouwwijk De Hellen is in de nacht van zaterdag op zondag de gelijknba- mige basisschool door brand totaal verwoest. De schade wordt geschat op ruim een miljoen gulden. Hoe de brand ontstaan is is nog een open vraag. Noordgouwe Verenigingsgebouw, 20.00 uur, film avond over sport en spel (Dorpsraad). Donderdag 15 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen, 20.00 uur. „Huis van Nassau", 20.00 uur Leden vergadering Diabetes Vereniging Schouwen-Duiveland Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen". Renesse „Wapen van Renesse", 20.00 uur Le denvergadering VVV-Renesse. Bruinisse „In 't Opper" Welfare-verkoping, 14.00-17.00 uur. Vrijdag 16 november Zierikzee ZWN-busstation 9.00 uur Vertrek Ex- kursie Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Haamstede Geref. kerk, 19.45 uur lezing met dia's Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Ouwerkerk Windsurffilm, De Vierbannen, 19.30 uur. Nieuwerkerk Meubelrama, 10.00-16.00 uur, open huis. Bruinisse Gemeentehuis, 15.30 en 16.00 uur, Kommissie Technische Dienstkring. Zaterdag 17 november Westenschouwen Boswachterij, 14.00 uur. Start 12e mosselloop prestatie- en wedstrijdlo pen, atletiekver. Delta Sport. Ellemeet 't Durpsuus, 19.30 uur, toneeluitvoe ring. Dreischor Plaatsenhuis 10.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Nieuwerkerk Meubelrama, 10.00-16.00 uur, open huis. Maandag 19 november Zierikzee Openbare kleuterschool „De Woel waters", 20.00 uur Ouderavond. Dinsdag 20 november Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, jaar vergadering P.v.d.A. afd. Zierikzee. Rusthuis „Irene", 15.00 uur, verkoop Welfare. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vrouwen vereniging „Helpt Elkander", 19.30 uur. Woensdag 21 november Haamstede Herv. kerk, diaserie diabetesvereni ging en diaserie, reis Wenen, 14.30 uur. Donderdag 22 november Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur, spel- middag Bond van Ouderen. Vrijdag 23 november Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, Max Col lie Rhythm Aces. „Huis van Nassau", 19.00-23.00 uur, vogeltentoonstelling „Zang en kleur". Zaterdag 24 november Zierikzee „Huis van Nassau". 10.00-23.00 uur, vogeltentoonstelling „Zang en kleur". Maandag 26 november Zierikzee Mondragon-foyer. Woningbouwvere niging „Beter Wonen", 20.00 uur. Dinsdag 27 november Zierikzee 's Landskamer, 14.00 uur. algemene ledenvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Haamstede Geref. kerk. Sinterklaas avond/bingo-avond, 19.30 uur. Donderdag 29 november Nieuwerkerk Dorpshuis 20.00 uur, vergadering Tuindersvereniging. (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2