Sociale woningbouw wordt als sluitpost gebruikt ty Beatrixschool gaat aandacht vestigen op leermogelijkheden MEUBELRAMA B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT B. en w. Westerschouwen: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie Prijzen stegen flink Vrouw vermoord te Groningen donderdagmiddag 15 november voor de verkoop GESLOTEN Minder kooplust Opdracht voor booreiland STAAT DER NEDERLANDEN Westelijke Jordaanoever - burgemeesters dreigen met ontslag LENING 10*73 Met aktiviteitenplan WA> ffih PE Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 november 1979 136ste jaargang Nr. 22606 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: 2ie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. in dit nummer: Afscheid brandweerkommandant Dreischor HAAMSTEDE, 12-11. Het grote knelpunt voor de bouw van woningwetwoningen in de gemeente Westerschou wen is het effekt van de vrije sektorbouw (in het buiten gebied) op de ontwikkeling van het bevolkingscijfer. De Nota Bewoningspatroon tracht die ontwikkeling te beheersen; daar toe wordt het de gemeente toege dachte groeicijfer van de bevolking herleid tot een aantal woningen dat jaarlijks mag worden gebouwd. In dat aantal zijn alle permanent be woonbare woningen begrepen dus ook de tweede woningen. Advertentie - Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? Overzichtelijk in een mooie map Bel even 01110-2577 Havenpark 29 Zierikzee Telefoon 01110-2577 GENÈVE. Het Internationale Rode Kruis en het kinderfonds van de V.N. (UNICEF) hebben meegedeeld dat in oktober 20.000 ton voedsel en medi camenten de noodlijdende bevolking van Cambodja hebben bereikt. CANBERRA. De Britse regering heeft Australië en Nieuw-Zeeland ge vraagd deel te nemen aaan een strijd macht van het Gemenebest om toe zicht te houden op naleving van een bestand in Zimbabwe-Rodesië. DEN HAAG, 10-11. Evenals in de voorafgaande maandperiode, is de prijsstijging van midden september of midden oktober wat aan de hoge kant geweest. Zij bedroeg volgens het CBS 0,7 procent, doordat het prijsindexcijfer opliep van 127,1 naar 128,0. Niette min blijft er nog ruimte om binnen de ddor het Centraal Planbureau voor het 1979 Voorspelde prijsstij ging van 4,5 a 5 procent te blijven, al dus een woorvoerder van het mi nisterie van ekonomische zaken. Het ziet er nog steeds niet naar uit, dat de prijsstijging dit jaar boven deze ra ming zal uitkomen. Van midden april tot midden okto ber is het voor de prijskompensatie geschoonde indexcijfer met 2,5 pro cent gestegen. Deze prijsstijging komt volgens de prijskompensatiere- gelingen per 1 januari in de'Ionen tot uiting. Deze mededelingen doen b. en w. van Westerschouwen in de aanbie dingsnota bij de gemeentebegroting voor 1980. Het gevolg van bo venstaande beleid is, volgens de me ning van het kollege, dat de ruimte om sociale woningbouw te plegen steeds erg klein is of zelfs geheel ont breekt, omdat er in vigerende bestemmingsplannen vele sluime rende" bouwmogelijkheden zijn op genomen waarvan er jaarlijks een aantal wordt gerealiseerd. Vaak geprotesteerd B. en w. zeggen er reeds vaak tegen geprotesteerd te hebben, dat de soci ale woningbouw op deze wijze als sluitpost wordt gebruikt, of m.a.w., dat in de behoefte aan huisvesting voor eigen inwoners pas kan worden voorzien als de vrije sektorbouw daarvoor ruimte overlaat. Het kolle ge wijst erop de desbetreffende in stanties bij herhaling onder de aan dacht te hebben gebracht, dit erg on billijk te vinden, omdat er - voor wat betreft vigerende bouwmogelijkhe den - geen rechtsregels zijn op grond waarvan bouwvergunningen voor vrije sektorwoningen geweigerd kunnen worden, ook niet als het tweede woningen betreft. „Om de feitelijke konsequenties van dit beleid goed te kunnen over zien, wordt thans gewerkt aan een overzicht, waarin de wijze van ge bruik en de herkomst en de werk- /standplaats van de gebruikers van vrij sektorwoningen, die sedert 1976 zijn gebouwd, is verwerkt", schrij ven b. en w. in de aanbiedingsnota. Het kollege wijst erop dat thans nog niet te overzien is welke invloed het rijksgoedkeuringsbeleid en het regeringsvoornemen de renteaftrek voor de inkomstenbelasting (sterk) te beperken, zullen hebben op vooral de bouw van tweede woningen. In hoeverre dat meer ruimte oplevert voor sociale woningbouw is echter (nog) niet te zeggen. 20 woningwetwoningen De aanvrage om rijkssteun voor 20 woningwetwoningen in de gemeente Westerschouwen is thans in behande ling en het kollege zegt alles in het. werk te stellen nog dit jaar de bouw rond te hebben, opdat begin 1980 kan worden gestart. „Overigens is er nog sterk voor ge pleit moeten worden om inderdaad 20 woningwetwoningen te kunnen la ten bouwen. Vanwege de direktie van de volkshuisvesting werd nl. gesteld dat het kontingent gesubsi dieerde woningen - met de bouw van 10 premie-koopwoningen nabij het Sluispad - reeds voor de helft was verbruikt en dat dus slechts 10 wo ningwetwoningen gebouwd zouden mogen worden", delen b. en w. mede. GRONINGEN, 11-11. De 28-jarige mevrouw E. M. Stouten-de Rijk uit Annerveensekanaal (gemeente An- loo) is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens haar werk in de Hel per Haven in Groningen door een van de pupillen van deze inrichting door messteken en een wurggreep om het leven gebracht. De dader, de 17- jarige J. M. S. B. meldde zich kort na dat het misdrijf was gepleegd bij de politie. Advertentie In verband met de feestelijke opening van onze zaak zijn wij Interieuverzorging RIJKSWEG 26 - NIEUWERKERK - TEL (01114) 1268 Hoewel daarover nog nader over leg gevoerd val worden, verwacht het kollege dat 10 van de 20 te bou wen woningwetwoningen in antici patie op 1980 en vlgende jaren gerea liseerd zullen moeten worden. De plannen voor 1980 en volgende jaren zijn dan ook slechts vage voorne mens. B. en w. zijn van mening datdaarin pas meer duidelijkheid zal komen als goede afspraken zijn gemaakt over de toepassing van de Nota Bewo ningspatroon in Westerschouwen. DAN HAAG, 10-11. De kooplust van het Nederlandse publiek is dit jaar aan het bedaren. De grote groei in de omzetten van de detailhandel is er uit. Volgens de cijfers van het CBS was de groei van de totale omzet van de detailhandel in de eerste acht maanden van dit jaar nog maar drie procent tegen acht procent in dezelf de periode van het vorige jaar. In au gustus bedroeg de omzetgroei vier procent tegen zeven procent in au gustus 1978. ROTTERDAM, 10-11. RSV (Rijn- Schelde-Verolme) heeft de definitie ve opdracht binnen voor de bouw van een booreiland ter waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. Het ei land is bestemd voor een in Liberia gevestigde werkmaatschappij van de Deense reder A. P. Moller. Dit heeft RVS zondag bekendgemaakt. Enkele weken geleden liet het concern weten goede kans te maken deze order in de wacht te slepen. De bouw van het booreiland betekent werk voor ruim 700 man. RAMALLAH, 11-11. De burgemeesters van de voornaamste steden op de westelijke Jordaanoever en gemeenteraadsleden in de Gazastrook hebben zondag gedreigd hun ontslag te nemen wanneer de burgemeester van Nabloes (op de westelijke Jordaanoever) niet wordt vrijgelaten. In een telegram aan de Israëlische minister van defensie, Ezer Weiz- man, hebben zij verklaard dat hun kollektieve ontslag aanstaande dins dag van kracht zal worden, als burge meester Sjakaa niet op vrije voeten wordt gesteld. Burgemeester Sjakaa werd zonda gochtend op last van het Israëlische militaire bewind gearresteerd. De militaire autoriteiten hebben ver klaard dat hij in afwachting van zijn uitwijzing is aangehouden. De burge meester wordt er van beschuldigd een Palestijnse aanslag op een bus in maart 1978 te hebben gerechtvaar digd. Bij die aanslag kwamen 34 mensen om het leven. HARDERWIJK. Voor een eventu- eeo besluit tot inpoldering van de Markerwaard zal de regering uitvoe rige argumenten moeten leveren. De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal zich niet op voorhand bij het plan van de regering neerleggen, maar eerst de inspraak afwachten en die in het eindoordeel betrekken. Advertentie inschrijving volgens het tendersysteem op 13 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs DEN HAAG. De werkgeversorga nisaties VNO en NCW zijn teleur gesteld over het wetsontwerp van minister Albeda van sociale zaken en zijn staatssecretaris De Graaf dat per 1 januari nieuwe kortingen moet aanbrengen op de sociale uitkerin gen. Uit hun reakties blijkt dat de werkgeversorganisaties vinden dat de voorstellen niet ver genoeg gaan. ZIERIKZEE, 9-11. De Beatrixschool te Zierikzee, de school voor buitengewoon lager onderwijs gaat een akti viteitenplan opstellen om de bevolking duidelijk te ma ken wat de mogelijkheden op deze school zijn en wat voor soort onderwijs er gegeven wordt. Tot dit besluit kwam het bestuur van de Beatrixschool vrijdagmiddag tijdens de bestuursvergadering in het schoolgebouw. De heer W. den Boer, aan het begin van de vergade ring tot vice-voorzitter gekozen, zei dat er met het aktiviteitenplan mis schien iets meer tot uitdrukking ge bracht kan worden wat de Beatrix school doet. De heer J. de Jong, hoofd van de school, was van mening dat er geen kans op verbetering van de situatie is, als het kleuter- en later onderwijs de plannen niet zouden steunen. Gespreksavonden De vernieuwing binnen de school zelf zou in overleg met de L.O.M.- school moeten om toewijzingsproce- durs op elkaar af te stellen. Er wordt een organisatie opgezet om gesprek savonden te organiseren over de toe komst van de school op Schouwen- Duiveland. „De Beatrixschool is een stuk kon- krete hulpverlening voor kinderen met leerproblemen. Het is niet zo dat we zieltjes willen winnen. Indien mo gelijk moeten de leerlingen zelfs zo lang mogelijk op de kleuter- of lagere school blijven," zo zei het hoofd van de school. De heer Den Boer deed het voorstel met een deputatie uit het bestuur de ze zaak op te zetten, waarin in ieder geval de heer De Jong en de admi nistrateur de heer M. A. Sweere zit ting hebbe. De gespreksavonden worden in Oosterland (voor Duive- land), Zierikzee en Renesse (Wes thoek en Middenschouwen) gehou den. Maatschappelijk werk Verder kwam tijdens ceze vergade ring aan de orde, dat de situatie van het dak van de school zorgelijk is. Een gedeelte van de dakbeplating met de dagbedekking is zeer slecht. De werkzaamheden die zo spoedig mogelijk uitgevoerd dienen te wor den, zullen f 27.364,— exclusief b.t.w. gaan kosten. De bedoeling van het maatschappe lijk werk op de Beatrixschool is dat er een stuk begeleiding plaatsvindt voor kinderen, die op do school toe gelaten worden. Een leerling krijgt slechts drie minuten per week hulp in deze vorm. De Sociaal Pedagogische Dienst Zee land neemt momenteel de kosten van de logopedistische hulp voor haar re kening. Met de Sociaal Pedagogische Dienst zal getracht worden tot een. BROUWERSHAVEN. Ze hadden het weer zaterdag niet mee, de lieve dansmariekes uit Brouwershaven die in hun gemeente een zuidelijk sfeertje brachten met hun karnava- lesk optreden. Desalniettemin amu seerden zij zich kostelijk, evenals de toeschouwers die zij op deze wijze op de eerste aanzet tot een Brouwersha vens karnaval attendeerden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. meer praktische regeling te komen, ook wat de financiële kant betreft. Voortbestaan In januari is er een ouderavond op de B-afdeling over het voortbestaan van de Z.M.L.K.-school (School voor zeer moeilijk leerbare kinderen). De Z.M.L.K. heeft momenteel drie leerlingefi. „Het is geen optimale si tuatie voor de kinderen. Zij zijn van zeven tot en met veertien jaar bij el kaar en ai die tijd hebben zij dezelfde onderwijzer. We moeten geen situa tie kreëren, waarin we de kinderen thuishouden. Wij zijn van plan de ou ders, de oudervereniging en de me ning van de inspektic erin te betrek ken". aldus de heer J. de Jong. Binnenkort wordt hierover een dis- kussie gehouden. De heer C. Bij de Vaate, wethouder van onderwijs erd door het kollege van b. en w. voor gesteld ais kandidaat voor het voor zitterschap van het bestuur van de Beatrixschool. Het bestuur ging ak koord met de benoeming van de heer Bij de Vaate. UTRECHT. Ter voorkoming van veel leed is het erg belangrijk bij kin deren een lichte hersenfunktiestoor- nis, vaak aangeduid met de Engels naam Minimal Brain Dysfunction (MBD), vroegtijdigop te sporen. Dart zei mevrouw W. Bladergroen, emfri- tus-hoogleraar orthopedagogiek in Groningen, op een studiedag van de stichting integratie buitenbeentjes in Utrecht. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij koud Vannacht opklaringen, weinig wind en minimumtemperaturen van vier .graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland; overdag geleide lijk meer bewolking, later mogelijk gevolgd door regen; middagtempera- tuur ongeveer zeven graden; tot krachtig toenemende en naar zuid oost draaiende wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53 Maan op 0.47. onder 15.43 Nieuwe maan: 19 november (19.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 nov. 9.45 22.36 3.35 16.02 Doodtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht en och tend trok een regengebied behorend bij een depressie, die van oost- Engeland naar de Deense kust koerste, over ons land. Er viel twee tot tien milimeter regen, waarbij het noorden de meeste neerslag kreeg. De wind wakkerde aan. zodat de temperatuur niet daalde. In het komende etmaal trekt ge noemde depressie naar Zweden weg en komt ons land tijdelijk onder in vloed van een rug van hoge druk. In de te verwachten opklaringen zal het vannacht in het binnenland licht kunnen vriezen. Een nieuwe aktieve storing, tussen Groenland en IJsland gelegen, breidt zijn invloed vrij snel in de richting van de Britse eilanden uit. Morgen zal bij ons de bewolking dan ook weer toenemen, waaruit later moge lijk regen kan vallen. De wind zal daarbij uit het zuid oosten waaien en geleidelijk sterker worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1