Zaak tegen kampwinkel- exploitant aangehouden WERKGROEP SCHOUWEN-DUIVELAND WERKT HARD AAN U.S.S.R.-AKTIE VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve Ouderavond openbare kleuter school „De Duinkonijntjes" H.H. ADVERTEERDERS Ombuigingsoperaties zullen langdurig nodig blijven ERIC DE NOORMAN De ontembare Sergeant omgekomen 4 ZIERIKZEE, 8-11. De werkgroep Schouwen- Duiveland van Amnesty International is thans zeer druk bezig met de internationale Amnesty-aktie tegen schen ding van de mensenrechten in de Russische Sovjet Repu bliek. Eén van de aktieve léden van de werkgroep, Ad Slager, vertelt over de opzet van de internationale aktie en over de werkwijze die in deze re gio gevolgd zal worden. De aktie bestaat uit drie onderde len, te weten: 1. Pleiten voor vrijla ting van gewetensgevangenen, 2. Het stopzetten van misbruik van psychi atrie voor politieke doeleinden en 3. Het tegengaan van ondervoeding in de werkkampen. Steun van burgemeesters Ad Slager deelt mede, dat de werk groep inmiddels de zes burge meesters op Schouwen-Duiveland heeft verzocht steun te verlenen bij de eerste doelstelling. Het is de be doeling dat hiervoor de procureur van een Unie-Republiek wordt aan geschreven met het verzoek bepaalde gevangenen vrij te laten. Het betreft hier zogenaamde Helsinki- monitors", mensen die Controleer den of de bepalingen van het Helsinki-akkoord werden nageleefd in Rusland. Men zal zich doelgericht om het lot van drie gevangenen be kommeren. Bommenverlies TEL AV1V, 8-11. Op de weg van Haifa naar Tel Aviv moest het verkeer woensdagochtend als gevolg van een merkwaardig on geval worden stilgelegd, zo heeft de radio-omroep van het Israëli sche leger gemeld. Een vrachtwa gen had op die weg, op 50 km ten noorden van Tel Aviv, acht zware bommen verloren zonder dat de bestuurder daarvan iets had ge merkt. Automobilisten waarschuwden de politie die daarop de weg afzet te en de gevaarlijke voorwerpen en de verstrooide chauffeur op spoorde. De regionale burgemeesters heb ben reeds hun medewerking toege zegd. Na bespreking in de kolleges zal het voorstel tot steunverlening aan de diverse gemeenteraden wor den voorgelegd. Dit op verzoek van de Amnesty-werkgroep, zodat na mens de gehele gemeente geschreven kan worden. Voor het tweede onderdeel van de aktie gaat men zich richten tot de art sen op Schouwen-Duiveland. Zij zul len worden verzocht te schrijven naar de leider van de psychiatrische inrichting in een bepaalde regio van de U.S.S.R.. Tenslotte zullen ook vele sportver enigingen benaderd worden met het verzoek zich in te zetten voor de men sen in de werkkampen door zich hun lot aan te trekken en een verzoek om betere levensomstandigheden voor die mensen te richten aan de direk- ties van enkele werkkanipen. Olympische spelen Ad Slager vertelt dat de Amnesty- werkgroep de volgend jaar in Rus land te houden Olympische spelen als aangrijpingspunt wil gebruiken om erop te wijzen, dat er in Rusland echt nog wel iets niet in de haak is met betrekking tot de rechten van de mens. Deze U.S.S.R.-aktie startte op 10 oktober en zal doorgaan tot 15 janua ri 1980. Op die dag zullen door Amnesty-International handtekenin gen worden aangeboden aan de Rus sische ambassadeur in Den Haag. De nu twee jaar bestaande werk groep Schouwen-Duiveland telt zestien mensen. Men begon destijds met informatieavonden om de be langstelling te wekken. Regelmatig worden in Zierikzee en Haamstede schrijfavonden gehouden, die bijzon der goed bezocht worden. Dat bezoeken van die schrijfavon den kan zeer incidenteel gebeuren, er is geen lidmaatschap aan verbonden. Men kan gewoon binnenstappen en een brief schrijven aan de onder drukte medemens. Diverse malen werd antwoord ontvangen op deze Amnesty-brieven. Inleiding over speelgoed RENESSE, 8-11. Maandagavond werd in de openbare kleuterschool ,,De Duinkonijntjes" te Renesse de ouderavond gehouden. De vergade ring werd geopend door de voor zitster van de ouder-kommissie, me vrouw M. Verboom-Bienefelt. In het bijzonder verwelkomde zij de wet houder van onderwijs de heer J. C, de Feiter, mej. A. C. Houtman, die op de gemeentesectretarie de onderwijsza ken behartigt en de heer J. H. Blom en mej. K. v. d. Kuyl, onderwijzend personeel van de basisschool te Re- nesse. Voor de pauze hield de heer H. Lindhout uit Zierikzee aan de hand van voorbeelden een praatje over goed en minder goed speelgoed voor kleuters. Hij stelde met klem dat speelgoed veel meer is dan een leuk kado-artikeltje. Speelgoed is een ont- wikkelingsgoed dat kinderen helpt hun weg te vinden in de maatschap pij. Hij waarschuwde om de kinde ren niet te veel grote kado's te gelijk te geven met bijv. Sinterklaas of een verjaardag. Door een te grote hoe veelheid weet het kind niet meer waarmee het moet spelen. Probeer liever aan de ontwikkelingsbehoefte van een kind te voorzien door tussen tijds eens iets te geven. Begeleiden De heer Lindhout ging in op ver schillende materialen en kwaliteiten en hij wees erop dat het erg belang rijk is om kinderen bij het ingebruik nemen van nieuw speelgoed te bege leiden. Eveneens is het erg belang rijk dat een stuk speelgoed het kind de gelegenheid geeft er iets mee te doen en zijn fantasie te laten werken en dat het een stootje kan velen. Hij demonstreerde een en ander aan de hand van voorbeelden. Bij de keuze van een stuk speel goed moet men goed opletten dat het past bij de leeftijd van het kind. Aan het eind van zijn betoog vatte de heer Lindhout alles kort en krach tig samen in de leus, koop iets goeds, koop het bewust en koop niet teveel tegelijk. Na de pauze gaf de heer P. van de Aart een toelichting op het financieel verslag, waarna mevr. J. Braber- Rademaker het jaarverslag voorlas. Uit de ouderkommissie waren de heer B. Leeuwe, en de dames M. Ver boom-Bienefelt, en J. Braber- Rademaker aftredend en niet her kiesbaar. In hun plaats werden geko zen de dames Frank, Cabboort en Padmos. De hoofdleidster van de kleuter school, mevr. T. Kleiss-van Rooyen dankte de scheidende ouderkommis- sieleden en bood hen een attentie aan. Vervolgens vertelde zij de aanwezi gen dat de groep van de grootste kleuters momenteel uit 15 kinderen bestaat en de jongste groep uit 19 kinderen. In de loop van het school jaar komen er echter nog ongeveer 10 kinderen bij, vandaar dat is besloten dat in januari 6 kinderen uit de jongste groep over zullen gaan naar de oudere groep. Ze legde ook nog eens uit dat de korte middagpauze van 12 tot 1 uur moeilijk kan worden gewijzigd in verband met het busje dat de kleu ters van Noordwelle en Serooskerke om drie uur weer naar huis moet brengen. Ze drukte de ouders op het hart om de schoolkrant goed te lezen, omdat daarin vaak mededelingen staan. Subsidie Tot slot van haar woorden dankte zij de gemeente voor de goede mede werking. In het bijzonder dankte zij voor de subsidie die het mogelijk heeft gemaakt dat het busje, dat voor het vervoer van de kleuters van Se rooskerke en Noordwelle zorgt, kan blijven rijden nu het fonds, waaruit deze kosten oorspronkelijk werden betaald, is opgedroogd. Wethouder De Feiter verklaarde dat hij blij was dat het zo goed gaat op de kleuterschool en dat men tevre den is. Hij dankte het personeel en de ouderkommissie voor hdn werk ten behoeve van de school. Trieste foto uit het verschenen boek over de Oorlog in Zeeland; de Middel burgse abdijtoren en de Nieuwe Kerk, ruïnes in 1940. Men zie ook het num mer van donderdag 8 november. Zitting kantongerecht Bij plaatsing in deZierikzeesche Nieuwsbode kunt u zich ook wenden tot één van onze agenten in uw woonplaats, die gaarne bereid is u advies te geven. OUWERKERK: Dhr. M. A. SWENNE, Ring 32, Ouwerkerk. Telefoon (01114) 1756. BROUWERSHAVEN: Mevr. GROOTJANS, Noorddijkstraat 29, Brouwershaven. Telefoon (01119) 305. NIEUWERKERK: Mevr. STOUTJESDIJK, Schoolstraat 10, Nieuwerkerk. Telefoon (01114) 2531. SCHARENDIJKE, DUIVENDIJKE, ELKERZEE: Mevr. DE GLOPPER, Kuyerdamseweg 68, Scharendijke. Ook in de toekomst DEN HAAG, 8-11. Tot in de verre toekomst zullen ombuigingsoperaties in onsland nodig blijven, alvorens een gezonde verhouding tussen de partikulie- re en de kollektieve sektor tot stand zal zijn gebracht. Minister Andriessen heeft dit don derdag gezegd bij de presentatie yan een boek van de uitgevrij Elsevier, dat de titel heeft: „De economie kan barsten". Het is onjuist te menen, aldus An driessen, dat de kollektieve sektor pas sedert de oliekrisis van 1973 te hard is gaan groeien. Dat gebeurde al veel eerder en ik heb daar al herhaal delijk tegen gewaarschuwd, zei An driessen. Wat zo langdurig verkeerd is gegroeid, kan niet op korte termijn worden hersteld. Het is echter niet waar, zoals het nieuwe boek sugge reert. dat er niets worst gedaan aan ombuiging. De ombuiging, aldus An driessen, is in gang gezet en zal wor den voortgezet. ZIERIKZEE, 8-11. Kantonrechter mr. VV. F. van Solinge besloot don derdagmiddag tijdens de zitting van het kantongerecht de zaak van J. C. V. uit Haamstede aan te houden tot een volgende zitting in verband met een nader onderzoek, dat hij in dit geval gewenst achtte. V. verscheen voor het kantonge recht wegens een overtreding van de Drank- en Horecawet. Op 15 mei van dit jaar was komen vast te staan dat V. in een kampwinkel aan de Hoogenboomlaan een hoeveelheid drank had staan, waaruit op aan vraag werd verkocht. Hij beschikte niet over een daartoe strekkende ver gunning en de hoeveelheid drank - enkele honderden flessen - werd in beslag genomen. Duperen Officier en kantonrechter waren het er over eens dat V. wel zeer gedu peerd zou worden als die voorraad drank verbeurd verklaard zou wor den. De verdachte kwam daarop met een staatje van de betreffende hoe veelheid en de door hem betaalde in koopsprijs. Officier mr. W. van Nie- rop had echter zijn twijfels over het geringe winstpercentage (10 a 12 dat door V. werd genoemd en wilde derhalve een nader onderzoek bij de leverancier van de drank instellen. De kantonrechter besloot daarop de ze zaak aan te houden. J. V. uit Middelharnis verscheen reeds voor de tweede maal voor de kantonrechter wegens een proces verbaal voor te hard rijden op Rijks weg 18. Hij zou 110 km per uur heb ben gereden op een plaats waar slechts 80 km/u was toegestaan. „Er klopt helemaal niks van", luidde het kommentaar van V., die veel aanmerkingen op het p.v. had. Hij zei door twee politiagenten te zijn aangehouden, die hem in een au to gevolgd hadden, terwijl in het p.v. stond vermeld, dat de verbalisant al leen was en op een motor had gere den. De zaak werd destijds aange houden om de verbalisant te horen. Deze verscheen donderdagmiddag op het kantongerecht om een verkla ring af te leggen. Wachtmeester Van Oeveren zei zich niet meer precies te kunnen herinneren in een auto of op een moptor gereden te hebben, maar wist wel met grote stelligheid te ge tuigen, dat V. met zeer hoge snelheid over de rijksweg was gereden. Debat De officier zei het te waarderen dat de wachtmeester puur op zijn geheu gen de verklaring aflegde en niet het p.v. erop had bestudeerd. V. bleef er op hameren, dat het allemaal niet klopte en stond erop zijn medepassa giers als getuige op te laten roepen. Hij deelde daarbij mede, dat die ge tuige niets over de gereden snelheid zou kunnen zeggen. „Dit debat gaat me gruwelijk vervelen", was de reaktie van mr. Van Solinge, die tenslotte besloot de zaak aan te hou den tot de zitting van 10 januari a.s. llliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiuiiiiiiiiHii Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. umnmniinnimniiiiiiiiiiiiimiTwinHiiiinifminnmnHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinimmi 137. In volle galop stormt de ruiterij naar vo ren en zwenkt dan in een lange rij af. Buiten schotsafstand van de houten palissade, een zwerm brandpijlen snort op de burchtomhei ning toe terwijl de troep terugkeert voor na een tweede snelle ren. Weer bijten de brandpij len zich in het hout, dat hier en daar al aange vreten wordt door het vuur. De verdedigers moeten machteloos toezien hoe de Noorse ruiterij keer op keer razendsnel voorbij schiet en de houten omheining een prooi wordt voor de vlammen Er kan nii geen twijfel meer bestaan over de aard van de aanvaller. Beneden in de folterka mer van de burcht staat Regin knarsetandend en bleek van woede en angst voor de weerloze Skalde. „Ik wist het wel" grijnst hij, ondanks de el lendige toestand waarin hij verkeert. „Vrees de wraak van de Noorman, jij laffe schurk." - Hij zwijgt, als de vorst van Bohuslan groot en donker met haastige passen binnentreedt. De oogjes van de Skalde monsteren spottend diens wapenuitrusting en de grote gevederde helm. „Niets kan u baten. Geen wapenrok, geen burcht, zelfs geen vlucht". Grommend slaat de Bohuslaner de kleine man in het gezicht. „Niets kan jou baten, ad der!" snauwt de vorst. „Geen tien Noorman nen zijn in staat iets aan je rol te veranderen, denk dat niet. Wc laten je hier achter ..He, he. we zullen die Noorse viseter eerst van ons afschudden, dan is het jouw beurt Skalde. tot de dood er op volgt." Maar de vorst van Bohuslan vergist zich toch wel iets in de toestand, want op datzelfde ogenblik valt een deel van de palissade knette rend en krakend in een wolk van roet en vuur ineen. Hoog te paard gezeten drijft Eric de Noor man als eerste zijn paard door de bres en als een niet te stuiten vloedgolf dringen de Noren Bohuslan's vesten binnen. Amnesty-International Ad zegt dat ook vorig jaar reeds werd meegedaan met de internatio nale aktie tegen Zuid-Afrika. „Toen hadden we echter nog weinig erva ring. Nu zijn we op de hoogte hoe we gebruik kunnen maken van de sug gesties en materialen van de landelij ke Amnesty-organisatie". Afschaffing: doodstraf Hij wijst verder op de dit voorjaar begonnen campagne voor de afschaf fing van de doodstraf. Een geval' dat in dit kader veel aandacht ^kreeg was de zaak „Sparklin". Uit' Amerika werd op deze brieven geargumen teerd antwoord ontvangen. Ab is van mening dat Amnesty dui delijk zijn invloed kan laten gelden door allerlei zaken aan de kaak te stellen. „Amnesty is een onafhanke lijke en onpartijdige organisatie, die de wereldopinie kan beïnvloeden en voor die wereldopinie is men gevoe lig", aldus Ad Slager. Het brein van Amnesty-International is gevestigd te Londen. Het onderzoekbureau al daar stuurt over de gehele wereld on- derzoekkommissies uit. Amnesty heeft meer dan 2000 adop- tiegroepen en nationale sekties in 35 landen in Afrika, Azië, Europa, het Midden-Oosten, Noord- en Latijns- Amerika en individuele leden in nog eens 74 landen. Amnesty werkt op grond van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. DEN HAAG, 9-11. De 22-jarige dienstplichtig sergeant P. W. Koning uit Ridderkerk van het Unifil- detachement in Zuid-Libanon, is vrijdagochtend rond zes uur Neder landse tijd om het leven gekomen. De 3-tonner waarin hij met een 23-jarige soldaat zat, reed bij het dorpje Bouy- out al Sayed op een landmijn. De sol daat werd 2waar gewond. Dit heeft het ministerie van defensie meege- deld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4