Lls1 A Begroting dienstjaar 1980 Waterschap Schouwen-Duiveland m c B. en W. Westerschouwen verwachten gunstiger toekomstbeeld voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis De VVD en de NAVO-kernwapens DE ZIERIKZEESCHE COURANT vechtpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ^Vrijdag 9 november 1979 136'ste jaargang Nr. 22605 'GEN WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. in ut nummer. Werkgroep A.I. werkt aan USSR-aktie Aanbiedingsnota Gemeentebegroting: HAAMSTEDE, 9-11. „In verband met het vervullen van de vakature voor de specialismen anaesthesie en gynea- cologie hebben wij de verwachting dat de exploitatie van het ziekenhuis te Zierikzee in de toekomst een gunstiger beeld zal gaan vormen", dit schrijven b. en w. van Westerschouwen in de aanbiedingsnota bij de ge meentebegroting voor 1980. Het kollege deelt mede, dat on danks het feit dat de begroting voor 1980 van het ziekenhuis nog niet in het Algemeen Bestuur van dit zie kenhuis is behandeld c.q. vastgesteld voorshands met een gemeentelijke bijdrage van 20,- per inwoner in 1980 rekening wordt gehouden. ,,De gemeentelijke bijdrage van 20,- per inwoner aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee over het jaar 1979 was een forse stij ging t.o.v. het jaar 1978, toen aanvan kelijk 8,- per inwoner bijgedragen Advertentie Nieuwe en gebruikte Citroëns onderdelen en accessoires leasing onderhoud reparatie AUTO LOUIS G0EDBL0ED Zierikzee 01110-4951 Concessionaire Citroën werd aan dit ziekenhuis. De 'verho ging van de bijdrage werd o.m. ver oorzaakt door een sterk verhoogd ex ploitatietekort van het ziekenhuis, dit ten gevolge van het gedurende langere tijd ontbreken van de ba sisspecialisten anaesthesie en gynea- cologie en van het feit, dat het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven met normen werkt welke nadelig zijn voor een klein ziekenhuis," al dus het kollege in de aanbiedingsno ta. Duidelijk gewenst Ondanks de zorgen omtrent de fi nanciële situatie van het ziekenhuis achten b. en w. het voortbestaan van het ziekenhuis voor de regio Schou- wen-Duiveland van hoog belang. Duidelijkheid over de exploitatie uitkomsten over de laatste jaren acht het kollege zeer gewenst. In 1979 vond er in de gemeente Westerschouwen een onderzoek op baarmoederhalskanker plaats. Van de daarvoor in aanmerking komende vrouwen zijn er 183 opgeroepen voor het onderzoek, terwijl er 112 61,2%) voor het onderzoek vér- schenen. Van de 61 niet-verschenen vrouwen blijkt .een groot aantal reeds op andere wijze op baarmoe derhalskanker te worden onder zocht. In 1978 was het opkomstper centage voor dit onderzoek plm. 69%. ,,Wij zijn overtuigd, dat ook het in het nu lopende jaar 1979 veel inwo ners zich hebben ingezet voor het welzijn van anderen. Voor al deze vormen van niet geregistreerde hulp verlening zijn wij zeer erkentelijk," aldus het kollege. Het verschil tussen de inkomsten en uitgaven van de kapitaalsdienst ZIERIKZEE Op de schoorsteen van het huis van de heer V. in de Hoofd poortstraat, verscheen een - kennelijk verdwaalde -jpauw. Was eigen trots het dier teveel geworden, of is hij orginele wegbereider van Zwarte Piet. De des kundigen zijn het er niet over eens. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) toont een batig slot van 1.116.062,09 B: en w. wijzen erop dat dit zijn oor zaak vindt in het feit dat een aantal grote investeringen, waarvoor reeds krediet werd verleend nog niet ge heel of tendele zijn uitgevoerd. Dringende kapitaalswerken De financiële ruimte in de begro ting heeft naar de mening van het kollege de mogelijkheid nog enkele meer dringende kapitaalswerken in de loop van 1980 in uitvoering te ne men. „Voor de juiste verdeling van de beschikbare middelen (ruimte eventuele reserves) is het o.i. noodza kelijk de destijds opgestelde meer derjarige investeringsnota te her zien. Aan de hand van deze nota kunnen dan prioriteiten worden gesteld. Wij prijzen ons gelukkig dat het huidige begrotingsbeeld óns er niet toe heeft genoopt de belastingdruk - zowel op de inwoners ais op de verblijfstoe- risten - in hoge mate te verzwaren," schrijft b. en w. in de aanbiedingsno ta. Advertentie DEN HAAG, 8-11. De VVD, die wat betreft de invoering van nieuwe kernwapens bij de NAVO-troepen een ander standpunt heeft dan de woensdag door minister Scholten (defensie) overgenomen opvatting 'van het CDA, gaat ervan uit dat de regering in het NAVO-overieg ook zijn standpunt naar voren brengt. De defensiespecialist van de VVD, Ad Ploeg, verklaarde donderdag in de Tweede Kamer dat minister Scholten heeft gezegd zich te zullen inzetten voor het ,,vetrekpunt" van het CDA, een woord dat de minister zelf niet gebruikte. Dit houdt in dat in december een besluit over beperk te produktie van Pershing II en crui se raketten wordt genomen, maar daadwerkelijke stationnering - in West-Duitsland, de Benelux, Enge land en Italië - afhankelijk is van het resultaat van onderhandelingen met de Sowjet-Unie over wapenbeheer sing. DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer meent dat de NAVO-ministerkonferentie die vol gende maand in Brussel wordt ge houden niet moet besluiten over het stationneren van nieuwe atoomra ketten in West-Europa. Nederland zal proberen zijn partners voor dit standpunt te winnen, maar in het niet onwaarschijnlijke geval dat dit niet gelukt zal de mogelijkheid van de opstelling van een beperkt aantal raketten worden overwogen. ZIERIKZEE, 8-11. Het Waterschap Schouwen-Duiveland schrijft: In de algemene vergadering van 27 november JVJan dood na a.s. zal onder meer de begroting voor het dienstjaar 1980 ter vaststelling worden aangeboden. De gewone dienst van deze begroting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van 141.522.64 voor de authentieke taken (volgno. 292) en van 49.142.51 voor het hoofdstuk „bestrijding verontreiniging oppervlaktewate ren" (volgno. 260). Bij het samenstellen van de begro ting voor het komende dienstjaar werden wij behalve met de trendma tige stijging van lonen en prijzen uit eraard gekonfronteerd met de situa tie op de oliemarkt, hetgeen zijn weerslag vindt in onder meer hogere kosten voor energie en voor wegver hardingsmateriaal. Maatregelen Een sluitende begroting kon dan ook slechts worden verkregen door: a. Aanwending van een gedeelte van de reserve voor onderhoud en verbe tering van zeeweringen ad 74.749.-(volgno. 63.); b. Aanwen ding van een gedeelte van de reserve voor onderhoud en verbetering van overige (niet-plan) wegen van 75.000.-(volgno. 125); c. Aanwen ding van een gedeelte van de reserve voor egalisatie van het heffingsbe drag ter voorkoming c.q. beperking van de waterverontreiniging, zijnde 25.000.-(volgno. 147); d. Een gedeel te van de reserve voor bijzondere bestemmingen tot een totaalbedrag van 91.400.- werd gebruikt voor de afboeking van de restant boekwaar de van 's Landskamer, inklusief de telefooninstallatie, de centrale ver warming van de dienstwoningen, de werkplaats in de Zuidhoek en het magazijn Scharendijke. Op de jaar lijkse kosten van afschrijving kon hierdoor een bedrag van 12.700.- worden bespaard; e. Een voorstel tot verhoging van de omslag (geschot) voor de ongebouwde eigendommen in groep I met 3.- per ha (wordt 111.-); f. Een voorstel tot verhoging van 5.- per vervuilingseenheid voor de heffing ter bestrijding van de verontreiniging van het oppervlakte water (wordt 48.-). Verwacht wordt dat het dienstjaar 1979 en negatief slot zal vertonen, hetwelk evenwel door de reserve van batige saldi van vorige dienstjaren kan worden opgevangen. Ook de thans voorliggende begro ting is „krap" geraamd. Het totaal der ramingen voor de authentieke ta- ken vertoont ten opzichte van het lo pende dienstjaar een stijging van 9.95%; de totaalkosten ter bestrij ding van de waterverontreiniging worden 22.7% hoger geraamd dan in 1979. Bij de hoofdstuksgewijze behande ling zal nader op de hiervoor vermel de kostenstijgingen worden inge gaan. Uit de posten „onvoorziene uitga ven" dienen onder meer de ook in 1980 te verwachten trendmatige sala rismaatregelen te worden gefinan cierd. Advertentie ISTA - OOSTERLAND uw dealer voor: Tel. (01114) 1495-Sint Joostdijk41 - Burg. v.d. Havestraat 48 ZIERIKZEE. Een fraaie opname van de Westhavendijk langs het Haven kanaal, met op de achtergrond de contouren van de St. Lie- vensmonstertoren en de molen op het Bolwerk. In het deze week bespro ken ontwerp struktuur-studie Zie rikzee komt de ruimte achter het Bol werk ook ter sprake in verband met een eventueel in de toekomst in te richten stadsweide". Tijdens de informatie-avond woensdag 14 no vember ijl het stadhuis zullen alle be langstellenden meer kunnen horen over deze uitgebréide struktuur- studie Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. jJOOOOQOÖOöOOOOOO Goede vormen gebieden het vermijden van overdrijving. Emerson ooogpooQOQooexxxA GRONINGEN, 8-11. De veertig jarige S. P. H. R. uit Groningen is donderdagavond op weg naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen bezweken aan verwondingen die hij even eerder bij een vechtpartij had opgelopen. De vechtpartij had plaats om streeks vijf uur aan de Noor- derspoorsingel. Er was een man of zes bij betrokken. De politie kwam er bij en nam vier man meer naar het bureau, onder hen was R. die ver wondingen aan zijn hoofd had. Hij had tijdens de vechtpartij onder meer zijn neusbeen gebroken. Op het politiebureau wilde hij nadat hij on wel was geworden nog even nnar het toilet, waar hij in elkaar zakten PARIJS. Auschwitz, het vernieti gingskamp van de Duitse SS ten tij de van het Nazibcwind, is thans in ternationaal kultuurgoed. Het is door Unesco opgenomen in een lijst van 57 steden, gedenktekens, ruïnes en naruurschatten. PANAMA-STAD. Meer dan de helft van de landbouwgrond in Nica ragua is nu in handen van het volk. Dit meldt het persbureau Inter Press Service dat zich baseert op informa tie uit officiële regeringsbronnen. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij koud Enkele regen, hagel of natte sneeuw buien, maar ook zonnige perioden; minimumtemperaturen om het vriespunt, maar aan zee enkele gra den hoger; middagtemperatuur om streeks 7 graden; matige tot krachti ge noordwestenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor vde temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 nov. Zon op 7.50, onder 16.57 Maan op 22.43, onder 13.17 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.56 Maan op 23.44, onder 13.51 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54 Maan op —.onder 14.18 Laatste kwartier: 11 november (18.02) HOOG EN LAAGWATER 10 nov. 11 nov. 12 nov. Hoogwater 6.54 19.22 7.39 20.16 8.34 21.22 Laagwater 0.31 12.58 1.29 13.52 2.26 14.51 Doodtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijwel geheel Europa bevindt zich nu in koude lucht. Hierin komen enkele buien voor, waarvan sommi ge met hagel en onweer. De buien worden afgewisseld door flinke op klaringen. Hierbij daalt de tempera tuur in de nacht van vrijdag op zater dag tot om hrt vriespunt. Overdag loopt de temperatuur niet hoger op dan ongeveer zeven graden. Een kleine depressie, die donder dag ten Westen van Bretagne tot ont wikkeling kwam is met grote snel heid ten zuiden van ons land naar Po len getrokken. Ze ging vergezeld van een omvangrijk regengebied. In Nederland viel de meeste regen in Zuid-Limburg, ongeveer 20 mm. Achter de storing om is de koude lucht nu ook over Frankrijk uit gestroomd. I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1