School in Ouwerkerk is uit zijn jasje gegroeid Jeugd van Noordgouwe zoekt een bouwkeet Minder donors dan vorig jaar bij bloedplasma-avond Onderwijs op zolder STREEKNIEUWS Afdeling schouwen (Westhoek) Geen ruimte om ,,te sozen" 4 OUWERKERK, 6-11. „Het is hier natuurlijkbest knus en gezellig, maar ook heel gauw benauwd. Van mijn kolle ga's hier hoorde ik verder dat de kinderen van de winter af en toe met hun jassen aan les hebben gekregen". Aan het woord de nieuwbakken hoofdonderwijzer de heer Henk Snijders van de openbare lagere school in Ouwer kerk. Hij spreekt over de tot leslokaal omgedoopte zolder van het schoolgebouw, waar de klassen 3 en 4 met 25 leerlingen zijn ondergebracht. De noodzaak deze ruimte van de school te benutten, ontstond door de groei het van leerlinge naantal van 35 naar 67, gedurende een periode van twee jaar. Die snelle toena me is een direkt gevolg van de woningbouw iiï deze Duivelandse kern, waar een fiks aantal jonge gezinnen zich heeft gevestigd. Ouwerkerk werd behoed voor de vergrijzing en de school groeide van een twee-mans naar een drie mansbezetting. Die derde leerkracht werd. a^n- géStelcl-en het derde leslokaal (de.zol- si» dejQ wérd ingericht"'rfiet érith'öuSi'aste n mêaeWëfkihg van dé' kiïï'd'êrëh2ëlï, die tijdens de handenarbeidlessen vrolijke wandversieringen maakten. Zoals de heer Snijders dan ook reeds zei: Die zolder ziet er best knus en ge zellig uit, maar daar blijft het dan ook bij, want één kritische blik in het rond levert al heel wat negatieve punten op. Oplossing Wat is de oplossing voor dit pro bleem? ,,Een nieuwe school", zegt Henk Snijders en wijst noodmaatre gelen van de hand vanwege de op schrift staande prognose voor de ko mende tien jaar, waarin op basis van reële cijfers de drie-mans bezetting gehandhaafd zal kunnen blijven. Daar komt nog bij dat gesproken wordt over een driemans-school, maar na de integratie kleuter-lager onderwijs in 1983 zou er op Ouwer kerk zelfs sprake zijn van een vier mansbezetting. De huidige kleuter school telt binnenkort namelijk al 27 leerlingetjes. Naast de groei van het leerlingen aantal, was er in de laatste jaren ook op onderwijskundig gebied heel wat aan de hand. Het betreft snelle ont wikkelingen, waarop de school niet was afgestemd. De hoofdonderwijzer legt uit, dat de rekenmethode niet toereikend - afgestemd op twee-mansschool - en verouderd is, dat de geschiedenisme thode vervangen dient te worden en dat er een andere leesvorm nodig is om het zogenaamde niveau-lezen te kunnen realiseren. Inmiddels werd een start gemaakt met het niveau- lezen met medewerking van zoge naamde ..leesmoeders". Ook daarbij stuitte men op ruimtegebrek en om de nieuwe leesmethode suksesvol te laten verlopen moest de hal van de school worden ingericht. Ook dat ge beurde met medewerking van de leerlingen zelf, die met de resultaten van hun handvaardigheid de hal een vrolijker aanzien gaven, Ook voor deze ruimte geldt echter, evenals voor de zolder, dat er eigenlijk veel meer voorzieningen nodig zijn zoals De leerlingen van klas 3 en 4 krijgen van onderwijzer Piet Vreeke les op de zolder van de school. Wethouder van onderwijs J. Op 't Hof. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) verlichting, linoleum en een verfje op de muren. Verlanglijstje Met al deze zaken werd de uit Amersfoort afkomstige nieuwe hoofdonderwijzer gekonfronteerd. Hij ging eens turven en kwam tot een lijstje dringende wensen: Verbete ring van de hygiënische omstandig heden (de mini-toiletten zijn roestig en gehavend), een extra brandblusser (er is één brandblusser, die staat op zolder), betere verlichting in de gang, schilderwerk en linoleum. Het gemeentebestuur boog zich over het verlanglijstje van de heer Snijders en kwam op een begroting van 35.000,-. Het lijstje werd nog- eens nagelopen, het linoleum en het schilderwerk werden geschrapt en tenslotte werd een bedrag van 10.000,- genoemd voor het treffen van de overige voorzieningen. ,,Ik ben daar dan wel redelijk tevreden mee, mits die nieuwe school er dan ook binnen twee jaar staat", zegt Henk Snijders. Hoof onderwijzer Henk Snijders. Hoe lang nog? Staat dat gebouw er ook inderdaad binnen twee jaar? Als deze vraag aan de wethouder van onderwijs de heer J. Op 't Hof wordt voorgelegd, ant woordt hij: ,,Daar durf ik niks over te zéggen, in Oosterland duurde het destijds ook tien jaar en toen was er nog niet eens een Bestek '81". De Duivelandse gemeenteraad nam op de valreep van 1978 (op 29 december) het besluit een krediet van 700.000,- beschikbaar te stellen voor de bouw van de2e nieuwe school. Ruim twin tig andere gemeenten in Nederland volgden een dergelijke procedure, daar men van overheidswege had vernomen dat de maatstaven in 1979 aanzienlijk gewijzigd zouden wor den. Het ministerie van onderwijs staat wat sceptisch tegenover deze ,,pa- niekbesluiten". Wethouder Op 't Hof is echter van mening dat een scepti sche houding van het Rijk ten opzich te van het besluit voor Ouwerkerk niet terecht zou zijn. ,,De school in Ouwerkerk had al veel extra aandacht gehad en we wa ren vrijwel rond met de plannen. Bo-' vendien was de onderwijsinspektie het er duidelijk mee eens", aldus de wethouder. Hij vertelt dat door g.s. inmiddels toestemming werd ver leend de architekt de tekening te la ten maken. Oog voor noodzaak De voorzitter van de ouderkom- missie de he,er C. J. Hillebrand is van mening dat g.s. het licht op groen heeft gezet met de verwachting dat bij het ministerie van onderwijs de noodzaak in Ouwerkerk onder ogen wordt gezien. Ook de heer Hille brand hoopt dat de nieuwe school er .J( binnen twee -paar staat,- maar- hij heeft er wel '^ïjn twijfels over.. Van h groot belang' 'acjht, hij het 'cjat+ dé 'v ondërwijsinspektie: de 'noodzaak ïri-rr'-; ziet en volledig achter de plannen staat. De heer Hillebrand vertelt, dat reeds enkele belangrijke vérgaderin- - gen van een speciale kommissie heb ben plaatsgehad. In die kommissie hebben zitting: Het kollege van b. en w., de hoofden van de kleuterschool en de lagere school, de voorzitter van de ouderkommissie, de direkteur ge meentewerken, de inspekteur van het onderwijs en twee architekten van het Architektenburo De Bruin. Onlangs brachten deze mensen ook een bezoek aan de gemeente De Lier, waar eenzelfde school staat als die in Ouwerkerk moet komen. De voorzit ter van de ouderkommissie is bijzon der te spreken over het overleg, dat met alle betrokkenen heeft plaatsge had over de tot nu toe opgestelde plannen. Hij staat dan ook heel nuchter te genover de af en toe wat emotionele reakties van enkele ouders betreffen de de plaatsbepaling voor de nieuwe school. Het gebouw zal verrijzen op het industrieterreintje in Ouwer kerk, terwijl in dit dorp de school bijna een eeuw op het middelpunt van de Dorpsring stond. ,,De mensen moeten dan naar zo'n nieuwe plaats toegroeien, ze moeten er aan wennen dat de school op een andere plaats komt, dan waar hij honderd jaar heeft gestaan" is de mening van de heer Hillebrand. De soms geuite kri tiek dat de toegangsweg naar de nieuwe school niet goed zou zijn, wijst hij direkt van de hand. ,,De mensen moeten toch beseffen, dat zo'n toegang dan ook aangepast zal worden". „Fijne en rustige plaats" Hoofdonderwijzer Henk Snijders noemt de plek op het industrieter rein een ..rustige en fijne" plaats. Bo vendien zou de speelplaats daar aan de eisen voldoen. Het speelplein van een 3-mansschool moet een opper vlakte van 270 m2 hebben, een eis waar het huidige speelplein op de Ring niet aan voldoet. Sommige ouders bleken ook be zwaar te hebben tegen het feit, dat hun kinderen twee keer een gevaar lijke kruising zouden moeten over steken. De hoofdonderwijzer vindt dat in Ouwerkerk geen steekhou dend argument en verwijst naar de situatie in een stad. waar kinderen met echte verkeersproblemen wor den gekonfronteerd. Met ingang van het nieuwe school jaar in augustus is Henk Snijders zijn werk in Ouwerkerk begonnen. Hij komt van een moderne school in Amersfoort. Opvallend in Ouwer kerk noemt hij dc prettig aandoende mentaliteit van de schoolkinderen. Er staat op onderwijskundig gebied in deze kern nog wel wat te gebeuren en hij zal het nog wel even zonder de moderne voorzieningen zoals in Amersfoort moeten doen, maar ook dat opbouwen heeft juist een grote charme, is de mening van hoofdon derwijzer Snijders WESTERSCHOUWEN Inzamelingscampagne Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) De medio 1979 gehouden inzame lingscampagne t.b.v. het Nederlandse Rode Kruis heeft tot een goed resul taat geleid. In totaal werd een bedrag van maar liefst f 15;427,- ingezameld, hetgeen een meer-opbrengst beteken de t.o.v. 1978 van f 2.264,44. In 1978 werd namelijk een totaal-bedrag van f 13.162,56 bijeengebracht. In de kernen van de afdeling Schou wen (Westhoek) kwam men tot de vol gende resultaten: Haamstede f 4157,19; Burgh f 2495,'36; Renesse f 4308,63; Serooskerke (S) f 420,-; Scharendijke 1509,25; Ellemeet f 482,60; Noord- welle 357,70; Algemeen f 1696,27. Al Diegenen, die op enigerlei wijze aan dit fraaie resultaat hun medewer king hebben verleend worden hartelijk dank gezegd. NIEUWERKERK Verbouwing verenigingsgebouw Het kerkgebouw en het er achter gelegen verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk van Nieu werkerk/Oosterlandondergaat momenteel een verbouwing. Men heeft een doorbraak gemaakt van het verenigingsgebouw naar de kerk, wat eerst niet mogelijk was. De keu ken ondergaat ook een flinke uitbrei ding en vernieuwing. Een en ander is mogelijk geworden, doordat de vroe gere centrale verwarmingskelder is gedicht. Vorig jaar is er n.l. achter de kerk een nieuw c.v.-huisje gezet. De kerkdiensten ondervinden geen hin der van de verbouwing. ZONNEMAIRE Harmonievereniging „Nut en Uitspanning" De harmonievereniging ,,Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire nam zaterdag deel aan een nationaal mu- ziekkonkours in het Cultureel Cen trum ,,De Bonkelaar" te Sliedrecht! Het konkours was uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Fe deratie voor Muziekgezelschappen. Er wareri zeventien harmonie- en fanfarekorpsen, waarondèr zeven uit Zeeland. ,,Nut en Uitspanning" be gon met de mars „Margam Abby" van Tom J. Powell, Het vellichte nummer ,,High Adventure" van j. Soltwedd werd met 139gewaar deerd en het vrije nummer ,,Lidama" van A. den Arend zelfs met 146 pun ten. ,,Nut en Uitspanning" onder lei ding van dirigent E. A-.deX.ooff haal de in totaal de meeste punten van al le Zeeuwse korpsen. Deze harmonie vereniging bleef slechfs twee-èil-een- halv^pupt Verwjijderd' van eerste^ prijs*: ""-'r m r HAAMSTEDE, 6-11. Dinsdaga vond werd door de afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis in haar onderkomen, de voormalige Beatrixschool te Haamstede, voor de zevende maal een bloedplasma-avond georgani seerd. In vergelijking met de laatst ge houden bloedplasma-avond viel het resultaat wat tegen. Leverdë de in 1978 gehouden avond nog 211 eenhe den bloed op, deze keer was het resul taat 183 eenheden. De sekretaris van de afdeling Schouwen de heer P. Zoon sprak er zijn teleurstelling over uit, dat een aantal personen die in het verleden meerdere malen bloed heeft af gestaan en in het bezit is van een kaart, nu zonder enige kennisgeving zijn weggebleven. Niet bezet Te 19.00 uur werd met het afnemen van het bloed gestart en tot kwart over acht was er een ruim aanbod van bloeddonors. Gedurende de laatste drie kwartier ging het meer druppelsgewijs en waren de in de twee hiervoor ingerichte lokalen de bedden lang niet alle bezet. De afdeling Schouwen had weer zorg gedragen voor een perfekte or ganisatie. Mede hierdoor kon het ge heel in een vlot tempo worden afge werkt. Na hun bloed te hebben afgestaan kregen de donors koffie aangeboden. Het geheel stond onder leiding van het medische team van de centrale la boratorium bloedtransfusiedienst te Amsterdam, hierbij geassisteerd door leden van de kolonne van de af deling Schouwen en dames van de Welfare. Als toeziend arts was dr. H. J. Si mons ui Renesse aanwezig. Door een aantal dames werd van deze gelegen heid gebruik gemaakt om bij de aan wezigen de handtekenaktie voor het behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis té Zierikzee van de AN- BO onder de aandacht van de aanwe zigen te brengen. Het resultaat was ruim 200 handtekeningen als bijdra ge voor het behoud van het zieken huis. OOSTERLAND In memoriam E. E. Vleugels Schutter Op de leeftijd van 76 jaar overleed in het Rode Kruis ziekenhuis, de heer E. E. Vleugels Schutter, rustend arts te Oosterland. Met de heer Vleugels Schutter is een man heengegaan, die gedurende tal van jaren, zich met ijver en des kundigheid heeft ingezet voor een ruime patiëntenkring. Een tientallen jaren gevoerde praktijk te Nieuwer- kerk, werd gevolgd door een Zierik- zeese periode, waarin deze arts zich opnieuw manifesteerde als een man van grote ervaring. Opvallend daar bij was zijn bijzondere - niet op tij den en gelegenheden achtende - inzet. In dier voege mag hij gerekend onder de .ouderwetse doktoren", die een groot vertrouwen genoten in wijde krin^. Dokter Vleugels Schutter bouwde verder op het werk van wij len zijn vader, die een leven lang een artsenpraktijk voerde te Oosterland. In de medische sfeer en ver daar buiten, was derhalve de naam Vleu gels Schutter een begrip. De begrafenis van dokter Vleugels Schutter zal plaats vinden op zater dag 10 november a.s. op de algemene begraafplaats te Oosterland. BRUINISSE Bru Pop-film Vrijdagavond 9 november vertoont Jacques Serlee uit Middelharnis in jeugdsoos „De Pul" een Film die hij heeft opgenomen tijdens het afgelopen BruPop Roek-Festival. Voor tijd: zie Nieuw soort stokvis Reeds eerder is gemeld, dat de Noordzeevissers met het wegvallen van haring of rondvis, wegens alge heel vangstverbod of quotering steeds meer andere vissoorten gaan vangen, waarbij naast makreel ook de blauwe wijting een vis is, die als alternatieve vis kan worden klaar gemaakt. Het schijnt nu, dat blauwe wijting ook tot stokvis kan worden ver werkt. In Noorwegen zijn daarmee genomen proeven of experimenten zo succesvol geweest, dat met Nigeria reeds een kontrakt voor levering van deze nieuwe stokvis is afgesloten. Blauwe wijting droogt gemakke lijk, binnen een week is een verse blauwe wijting, door droging in een drooginstallatie voor klipvis, tot stopkvis getransformeerd. NOORDGOUWE, 6-11. De jeugdsoos „De Gouwe" zoekt een bouwkeet om haar aktiviteiten op de zaterdagavond voort te kunnen zetten. In Noordgouwe is de soos voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar één van de weinige vor men van vermaak. Pieter van Hattem, voorzitter van de jeugdsoos ..De Gourvevoor de werk plaats van schildersbedrijf Hagesteyn in Noordgouwe: ..Waar kunnen we te recht?" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het zoeken naar een nieuwe ruimte is een gevolg van de verbouwing van de schuur van schildersbedrijf Ha- gesteijn, het voormalige - tijdelijke - onderdak van de jeugdsoos. In de toe komst komt er wel een tweede vere nigingsgebouw bij, maar het kan nog wel een paar jaar duren, eer dat ge bruiksklaar is. Als er geen oplossing wordt gevon den zit „De Gouwe" al die tijd zonder akkommodatie. De bestaande schu ren zijn door de oogst allemaal al be zet. Er is nergens plaats voor de jeugd van Noorgouwe. Vereniginsgebouw Pieter van Hattem, voorzitter van het bestuur van de soos is er - uiter aard - wat mismoedig onder. „Vlak na de oprichting (25 maart van dit jaar) hebben we in het Verenigings gebouw van de Herv. Kerk gezeten. Maar dit gebouw verkeert in niet zo'n beste staat. Het was brandge vaarlijk en als we zaterdagavond met vijftig leden daar op de dans vloer stonden, zakte je er bijna door heen," aldus Pieter. Tijdelijk Het schildersbedrijf Hagesteijn heeft toen zijn werkplaats aan de Heereweg aangeboden. Er werd ech ter wel bij gezegd dat het een tijdelij ke oplossing was, omdat daar na ver loop van tijd zou worden verbouwd. „We wachten nu op een gebouw in de omgeving van Noordgouwe of Schud- debeurs. Het bestuur heeft al rondge keken of er geen gebouwen in de buurt voor ons geschikt zijn, maar er is niets te vinden,vertelt Pieter van Hattem. Bijeemkomst Op 4 oktober is er een bijeemkomst - een hearing - in Noordgouwe ge- wesst, waar ieder met zijn of haar problemen of wensen terecht kon met betrekking tot een dorpshuis. De jeugdsoos is toen ook ter sprake geweest. „De burgemeester van Brouwershaven, de heer C. Slabbe- koorn heeft tegen het bestuur van „Dc Gouwe" gezegd: Kijk maar rond naar een geschikte ruimte, bijvoor beeld een bouwkeet. Wij doen dan ons best om die ergens neer te zetten. Een speciale plaats is niet aanwezig, misschien kan het in de buurt van het sportveld." aldus mevr. S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter. Wordt er geen bouwkeet gevonden, dan zal de jeugd uit Noordgouwe en omgeving de zaterdagse gezellige bij eenkomsten, zo fijn dicht bij huis. voorlopig moeten missen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4