Brouwershaven wil drie belastingen verhogen BROUWERSHAVEN WIL SURFEN EN DUIKEN BIJ „DEN OSSE 'VERBIEDEN Voorstellen aan de raad STREEKNIEUWS U.V.V. stand kinderpostzegels Nieuwerkerk hield hoorzitting over bestemmingsplan „Komplan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 1979 Nr. 22604 3 BROUWERSHAVEN, 7-11. B. en W. van Brouwersha ven vragen de gemeenteraad, tijdens de vergadering van maandag 12 november in te stemmen met een drietal be lastingverhogingen, namelijk die voor honden, die voor woonforenzen en die voor onroerend goed. Met het verhogen van de onroerend goed-belasting verwacht het college een meeropbrengst van 11.400,-. Voorgesteld wordt de belasting te brengen van ƒ7,- naar 7,20 voor de eigenaren en van 3,50 naar 3,60 voor de gebruikers voor elke volle 3000,- van de heffingsgrondslag. Honden De hondenbelasting willen B. en W. voor één hond brengen op 36,50 per jaar (was 35,-) en voor elke vol gende hond op 52,- inplaats 50,-. Voor kennels komen de jaarlijkse kosten dan voortaan op 72,50, een rijksdaalder meer dan voorheen. De meeropbrenst zou, berekend naar het aantal honden (394: 352 enkele en 42 meerdere) een meeropbrengst van 612,- opleveren. ZIERIKZEE Ouderavond ,,'t Kofschip" In het schoolgebouw, werd de ouder avond gehouden van de openbare la gere school ,,'t Kofschip", onder voor zitterschap van de heer J. Groen. Op deze vergadering werden de jaarversla gen uitgebracht door de sekretaresse mevr. A. M. Strikwerda-Klap en de penningmeesteresse mevr. Ernst-van Wineaarden, De kaskommissie bracht Een positief verslag uit. Bij de be stuursverkiezing werd gekozen mevr. S H. M. Bij wo lt-Belterman. Na de pauze werd een toelichting gegeven op doel en streven van de V.O.O., waarna enkele films werden vertoond, w.o. de bekende Zierikzee-film. VVD-fraktievergadering Maandag 12 november zal in café restaurant ,,Marktzicht" aan het Ha venplein te Zierikzee de WD-fraktie vergadering gehouden worden. Voor tijd: zie agenda. iuui.i:;v~f. Koop- en kijkavond. De UW organiséèrd'wederom met' medewerking van direktie en perso neel van de Hema een koopavond in dit bedrijf voor gehandicapten en be jaarden, die slecht ter been zijn, op dinsdagavond 13 november. (Voor tijd: zie agenda). Diegenen die afgehaald willen worden kunnen zich opgeven bij me vrouw M. Stoel-Bakker, Verre- nieuwstraat 35, Zierikzee, telefoon (01110) 3366. Willibrordusschool bestaat 75 jaar In 1980 zal de Willibrordus school haai' 75-jarig bestaan vie ren. Zo deelde de heer J.' J. Does- wijk, voorzitter van de ouderverini- ging van de R.K. Scholen te Zierik zee, mee tijdens de op 5 november gehouden ouderavond. De viering volgt op het jaar dat zowel het hoofd van de lagere als van de kleu terschool hun 25-jarig ambtsjubileum hielden. Tijdens deze ouderavond hielden de heren Van Paassen en Brandenbarg, leraren aan de RSG „Prof. Zeeman", een lezing over „Dialect op school". Hoofd kleuterschool mevrouw G. Ba ckeland vertelde iets over de aanstaan de aktiviteiten voor en met de kleuters, terwijl schoolhoofd de heer P. v. d. Sneppen dank bracht aan de „vele ouders die altijd bereid zijn de helpen- De woonforenzenbelasting is voor het laatst per 1 januari 1974 ver hoogd. B. en W. achten een verhoging van 3V2 billijk, het wettelijk toe gestane percentage. Voor de laagste categorie caravans zal bij goedkeuring door de gemeen teraad dan twee gulden meer per jaar moeten worden betaald (was 50,-), terwijl voor de hoogste categorie het bedrag 311,-per jaar 11,-meer) zal gaan vergen. Voordrachten Als vertegenwoordigers der ge meente in besturen e.d. van gemeen schappelijke regelingen hebben B. en W. de volgende voordrachten op gesteld: Beatrixschool mevr. L. W. Schouwenaar-Korstanje, p.l.v. C. Slabbekoorn; Borgstellingsfonds voor Midden- en Noord-Zeeland Ph. J. van Ast; Stichting Zeeuwse Mu ziekschool mr. Schouwenaar- Korstanje, plv. C. Slabbekoorn; Be- heerskommissie Dorpshuizen Brou wershaven M. E. Hellendoorn (reeds aangewezen P. C. S. van Hattum en C. L. Soeters); Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland mevr. Schouwenaar, plv. C. Slabbe koorn; Gem. regeling inzake subsi diëring van de Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland mevr. Schouwenaar, plv. mevr. S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter; regeling Hulp organisatie Ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland J. K. Goe- mans, plv. C. Slabbekoorn. Ook worden een aantal tariefver hogingen voor ligplaatsen in de jachthaven in Brouwershaven voor gesteld, hetgeen het college niet al leen noodzakelijk acht voor een trendmatige aanpassing hiervan, maar ook ter dekking van de lasten van de kapitaalswerken en voor het in stand houden van het onderhouds- fonds van de haven. De tariefverhoging, waarbij reke ning is gehouden met de exploitatie- opzet per 1 januari 1980, bedraagt 3V? oftewel een verhoging van 26,-naar >27,-. Op basis van dit be drag zijn de verschuldigde liggelden berekend vo.or, pleziervaartuigen (al of niet.^in, boxruirpten), jzpwel per abonnement' voor vaste huurders als, per etmaal voor de passanten. De ta rieven voor het gebruik van helling- baan 2,50 per keer en 25,- per jaar per abonnement) zullen volgens dit voorstel ongewijzigd blijven. Sporttereinen Ook de huurprijzen van de sportte reinen, de ijsbanen en de tennisbaan zullen aangepast worden met een verhoging van 3% De desbetref fende verenigingen hebben desge vraagd al medegedeeld daartegen geen bezwaar te hebben. Hetzelfde geldt voor de tarieven van de gymnastiekzalen. Voor de nieuwe zaal in Dreischor zullen dezelfde tarieven gaan gelden als die per 1 januari 1980 voor Brou wershaven worden toegepast (inklu- sief de gevraagde 3*/2 verhoging. de hand waar en hoe toe te steken". De voorzitter van de Stichting R.K. On derwijs, de heer L. van Velthoven, sprak zijn bezorgdheid uit over het dalend aantal leerlingen in de toekomst en noemde voorts de godsdienstige vor ming „uniek voorde R.K. school, zij het niet allen héar taak." De avond werd besloten met een film over de Willibrordusschool in de jaren vijftig, waarin een aantal ouders zich als kind terug zag, en een diaserie over het afgelopen schooljaar. Nederland 1979 Kinderpostzegels Timbres pour l'Enfance Child Welfare stamps Jugendwohlfahrtsmarken Uit(iftedag Jour d'émijjion Date of iMue Ausgabctag 13-XI-1979 *0 10 t RtcSt op h«fd« «n bcichfrminf O'Oit I I A.|h< io «dutioon H«h« «u» Unttrr«)it ZIERIKZEE. 7-11. Dinsdag 13 no vember start de U.V.V. weer met de verkoop van kinderpostzegels en kaarten in de speciale verkoopstand in de hal van het postkantoor. De eerste zegels zullen dinsdagmorgen worden gekocht door burgemeester Th. H. de Meester. Zowel partikulieren als bedrijven en verenigingen kunnen van deze ge heel nieuwe kollektie gebruik ma ken. De afbeeldingen van de zegels staan dit jaar in het teken van het Jaar van het Kind. De opbrengst van de kinderpostzegelaktie zal, zoals ie der jaar, ten goede komen aan voor zieningen voor lichamelijk, geeste lijk en sociaal gehandikapte kinde ren in binnen- en buitenland. De U.V.V. stand in,het postkantoor is van 13 tot 30 november iedere och tend op werkdagen geopend en van 10 t/m 28 december elke ochtend en middag op werkdagen. De tarieven voor het gebruik van de gymzaal in Zonnemaire zijn lager gesteld, omdat dit gebouw kleiner is en minder geoutilleerd. Na de verhoging van de graf- en be graaf rechten schatten B. en W. de meeropbrengst daarvan op 154,-. Waarborgsom De regeling betreffende grondver- koopvoorwaarden wil het college veranderen, omdat het al enkele ma len is voorgekomen, dat een raads besluit moest worden ingetrokken omdat een aspirant-koper van grond aankoop afzag. De gemeente kon ech ter de daartoe gemaakte kosten niet verhalen op de koper. B. en W. willen deze zaak oplossen door bij optie voortaan een waarborgsom (twee procent van de koopsom) te laten vol doen, die bij definitieve overdracht kan worden verrekend. Gaat de koop niet door, dan vervalt de waarboorg- som aan de gemeente. Door het afbreken van het semi- permanente schoolgebouw aan de Weth. Dekkerstraat, dat overbodig was geworden na het gereedkomen van het nieuwe scholencomplex, is grond vrijgekomen voor vijf bunga lows en een kleine uitbreiding van de telefooncentrale aan de Oude Schouwsedijk. Om die bungalow-bouw te realise ren is een verandering nodig in het bestemmingsplan Delingsdijk, B. en W. vragen de raad daarmee in té stemmen. Tevens wordt de raad gevraagd zijn goedkeuring te hechten aan de ontwerp-overeenkomst van huur en verhuur van gedeelten van de jacht haven te Brouwershaven aan de Wa tersportvereniging „Brouwersha ven". Het bestuur heeft reeds mede gedeeld akkoord te gaan met deze overeenkomst, die dan voor 1980 zal gelden. Een van dé laatste agendapunten geldt de overname van de Oostweg te Zonnemaire van het Waterschap Schouwen-Duiveland, omdat deze in de loop der jaren zijn karakter als specifieke waterschapsweg heeft verloren. Op een verzoek van de heer N. van den Heten om de jaarlijkse erfpacht scanon (van een gulden per jaar) op een gedeelte van zijn aangekochte perceel aan de Zuiddijkstraat 5 te Brouwershaven af te kopen (tegen de somma van twintig gulden) wil het college positief reageren. Jongelui op dievenpad De arrestatie van «LÉ.É.M. en R,J. v.d. B., die het afgelopen weekeinde op heterdaad werden betrapt toen zij bezinetanks van auto's wilde aftappen, heeft geleid tot de aanhouding van nog twee jongelui, namelijk H.S. en B. de V., beiden uit Zierikzee. Dit viertal wordt ervan verdacht een groot aantal diefstallen te hebben ge pleegd. Hun „werkterrein" omvatte een groot aantal plaatsen, want behalve in Zierikzee zouden zij o.a. inKortgene, Bruinisse, Yerseke, Putten en Nieuwe Tonge te hebben gestolen. Zij zouden benzine- en winkeldiefstallen en het ontvreemden van tuinbeelden op hun geweten hebben. M. is naar zijn vader land België getransporteerd, waar hij ook werd gezocht. Ver. v. Oud-leerlingen Op woensdag 14 november vergadert in het „Huis van Nassau", de Vereni ging van oud-leerlingen der Tuinbouw- wintercursussen. De heer W. P. de Vrieze zal bij een dia-serie vertellen over zijn reis naar het Amazonegebied. KERKWERVE Bingo-avond WIK Vrijdag 9 november is er in de nieu we kantine van WIK een bingo avond voor de jeugd, waarop alle jeugdleden tot 16 jaar van de sportve reniging van harte welkom zijn. De ouderen komen een dag later aan de beurt, want die kunnen zaterdag 10 november in dezelfde kantine hun bingo-geluk beproeven. Voor tijd: zie agenda. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op donderdag 22 november wordt in het gemeentehuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de gemeen teraad van Middenschouwen. HAAMSTEDE Ouderavond Kleuterschool De kleuterschool „Het Kleuterbosje" houdt op dinsdagavond 13 november een ouderavond. Naast het huishoude lijk programma zal de heer Goedbloed van het Pedagogisch Centrum Zeeland een bespreking houden over dit cen trum. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Afscheid brandweercommandant Aan de heer J. Kiesenberg te Drei schor is eervol ontslag verleend als kommandant van het vrijwillige brandweerkorps van Dreischor. De heer Kiesenberg is 25 jaar als zodanig in funktie geweest. Op vrijdag 9 no vember zal tijdens een receptie in het Dorpshuis te Dreischor, afscheid worden genomen van de heer Kiesen berg. ZIERIKZEE. Maandagavond brak brand uit in de keuken van het Chi nese restaurantLotus" in de Hoofd poortstraat. De brandweer was snel ter plaatse en gaf binnen een uur het sein: ..Brand meester". Men kon ech ter niet voorkomen dat de keuken, de zitkamer en een zolderkamer door het vuur verloren gingen. De schade bedraagt ongeveer f 150.000,—. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Opbrengst kollekte De te Dreischor gehouden kollekte ten bate van het geestelijk gehandi kapte kind heeft het mooie bedrag van f 364,50 opgebracht. In totaal werd f 34,60 meer opgehaald dan vorig jaar. Alle gevers en geefsters wordt hartelijk dank gebracht. ELLEMEET Toneeluitvoering Zaterdagavond 17 november wordt in 't Durps'uus te Ellemeet het jaarlijk se toneelstuk weer op de planken ge bracht door de plaatselijke toneelver eniging. Opgevoerd wordt een vrolijk spel in drie bedrijven getiteld: „Kon- takt met Kootje". Na de uitvoering is er gelegenheid tot het maken van een dansje, de muziek wordt verzorgd door de Edger Boys. Voor tijd: zie agenda. DUIVEL AND Burgerlijke stand over oktober Geboren: 2 okt. 1979 Johanna Hin- ke, d.v. G. J. Zwart, en van: H. J. Smit (Nieuwerkerk) geboren te Zie rikzee; 2. Conelis Martinus, z.v. J. A. Otte, en van: J. K. van de Vélde (Oosterland) geboren te Zierikzee; 4. Barbara, d.v. P. H. Vink, en van: M. H. van Hoogteijlingen (Nieuwer kerk); 5. Johanna Cornelia, d.v, P. J. de Vlieger, en van: N. C. J. Sulkers (Nieuwerkerk). 12. Bastiana, d.v. A. A. de Bruine, en van: K. Dooge (Oosterland) geboren te Zierikzee. 18. Linda, d.v. J. H. N. Pabbruwee, en van: C. F. H. Hofman (Oosterland) geboren te Zierikzee. 19. Johanna Margaretha, d.v. A. van der Maas, en van: M. Flikweert (Oosterland); 27. Tamara Marina, d.v. A. D. Constand- se, en van: S. G. M. Walraven (Nieu werkerk) geboren te Zierikzee. Overleden: 2 okt. 1979 Jakob de Jonge, oud 81 jaren, e.v. Tona Louri- na van der Have (Oosterland) overle den te Goes; 5. Johanna Jakoba van der Werf, oud 79 jaren, e.v. Johannis Pieter Overbeeke (Oosterland) over leden te Zierikzee; Jacobus Cornells Verwijs, oud 72 jaren, e.v. Adriana de Jonge (Nieuwerkerk). Gehuwd: 12 oktober 1979 Albert ten Klooster, oud 24 jaren, en: Janna Maatje Boogert, oud 20 jaren (Ooster land). WILHELMINADORP N.V. Wilhelminapolder en rekreatie De N.V. Wilhelminapolder, de maat- chappij, die deze grote polder noorde lijk van Goes exploiteert, is nog steeds 99 NIEUWERKERK, 6-11. In de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwer kerk werd dinsdagavond een hoorzitting gehouden. Op deze avond gaf het ge meentebestuur de bewoners gelegenheid om van gedachten te wisselen over het ontwerpbestemmingsplan „Komplan Nieuwerkerk". In het ontwerp-bestemmingsplan, opgesteld door stedebouwkundig ad viseur, het buro Stad en Landschap, zijn alle andere voor onderdelen van het komgebied geldende bestem mingsplannen opgenomen, zodat er een integraal planologisch beleid voor de komen de jaren uitgestippeld kan worden. Het was voor burgemeester J. van Bommel een goede zaak de talrijke aanwezigen te verwelkolmen. Aan de bestuurstafel zaten de burge meester, de beide wethouders, de he ren A. L. Bakker en J. Op 't Hof, de heer Schuiling, hoofd gemeentewer ken, gemeente-sekretaris de heer, J. v. d. Maas, de heer Coffi, gemeen teambtenaar en de heer Kelderman- Stedebouwkundige. Laatstgenoemde kreeg het woord, om namens het dagelijks bestuur der gemeente het nieuwe'Komplan voor te leggen. In dit ontwerp bestemmingsplan zijn de vier bestaande, .bqstemrmng^plaixnen een totaalplan" samengevoegd.' Kleine veranderingen Slechts kleine veranderingen ko men in dit nieuwe plan voor. Het komplan richt zich dan ook voorna melijk op het behoud en de verbete ring der bestaande situatie. De ruim 50 aanwezigen hadden weinig moeite met dit voorgestelde komplan. De rondom deze zaak gestelde vragen in de markt, om een deel van de koek mee te pikken, die gevoerd wordt door de plannen voor rekreatie en jachtha vens langs de Oostèrschelde. Men zou best 100 h.a. rond het Goese Sas, daarvoor willen bestemmen, maar in het buitengebied van de gemeente Goes (bestemmingsplan in wording), is daarvoor geen plaats ingeruimd. De sluis aan het Goese Sas, zou nadat deze vernieuwd is, een veel betere funktie kunnen krijgen, wanneer ter plaatse ook een jachthaven werd aan gelegd van 50 tot 70 ligplaatsen, naast het terrein van caravans en tenten. Advertentie iüü Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan I 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combi foto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. lb'»nXLyons'*, werden volt en naar tevredenheid beantwoord. Het nieuwe komplan behelst o.m. een verbetering van de Kerkring, woordoor het historisch karakter wordt benadrukt. Deze verandering betekent dat de bebouwing, onge veer 6 woningen, aan de binnenzijde van de Ring eertijds zulle verdwij nen, gezien op langere termijn. De burgemeester zei, dat het ge meentebestuur in deze zaak geen overhaaste stappen zal nemen. Winkelvoorzieningen Dit ontwerp-bestemmingsplan zegt ook dat de winkelvoorzieningen zo veel mogelijk rond de Kerkring ge vestigd moeten worden. Verder meent het kollege van b. en w. dat be- taande winkelvoorzieningen dienen te blijven gehandhaaft. Het toelaten van nieuwe winkels is, volgens de toelichting op het komplan, alleen -WiógeTijk na" èen planwijziging Voorts denkt het kollege de kwali tatief, slechte woningen in Nieuwer- kerlcop fë'knappen. Ook voorziet het plan in woningbouwmogelijkheden. Enkele aanwezigen spraken hun te leurstelling uit het leeg staan van meerdere woningen in het dorp. Vooral ook de vraag naar betaalbare woningen kwam op tafel. Burge meester Van Bommel antwoordde hierop, dat juist deze woningen in het nieuwe plan zijn opgenomen." Het betreft hier 20 woningwetwonin gen", aldus de burgemeester. Sportpark Na de pauze, kwam als slotstuk ter sprake een inrichtingsschets voor een nieuw sportpark (het oude sport veld). Het kollege van b. en w. toon de de aanwezigen twee voorlopige plannen. In beide plannen is ruimte voor een tennishal. Verder denkt het kollege aan een uitbreiding van de openlucht tennisbanen, een halfver- hard terrein voor volley- en basket bal, oefenvelden en parkeergelegen heid. De tennishal krijgt vier banen en een kantine. De zes samenwerkende tennisverenigingen op Schouwen- Duiveland zullen voor de financie ring zorgen. Deze verenigden zich tot een stich ting. Plannen zijn ook aanwezig om de peuterklas aldaar ruimte te bie den. Bij informatie bleek dat ook op de tekening hier mede was gerekend Tenslotte werd nog vermeld dat de zware vrachtwagens zullen gaan par keren op het terrein aan de Stolp- weg, en werd nog een oproep gedaan voor een betere ijsbaan door t .z.teen stuk grond tijdig onder water te zette in de winter, van het voormanige sportveld. Burgemeester Van Bom mel dankte aan het einde van de avond alle aanwezigen voor de pret tige wijze waarop deze voor hem eerste, hoorzitting, is verlopen Voorstel aan de raad: BROUWERSHAVEN, 7-11. Het gemeentebestuur van Brouwershaven wil het surfen en sportduiken bij het re- kreatiepark „Den Osse" gaan verbieden. Er zijn al her haaldelijk klachten binnengekomen over de wijze waarop door deze sportlieden gebruik wordt gemaakt' van de jachthaven, het aangrenzend strandje en groen voorziening en de dijken nabij de jachthaven „Den Osse". B. en W. zijn van mening dat het de hoogste tijd is geworden over te gaan tot het nemen van een aantal doel treffende maatregelen, die tijdens de raadsvergadering volgende week maandag (12 november) worden voorgesteld. Daarover zijn besprekingen ge weest met vertegenwoordigers van de Rijkspolitie te land en te water, het Waterschap Schouwen- Duiveland en de Rijkswaterstaat Dienstkring Zierikzee. Ook deze in stanties en diensten willen, uit het oogpunt van vejligheid en millieuhy- giène, dat zo snel mogelijk doeltref fende maatregelen worden genomen. De parkbewoners en de inwoners van Brouwershaven, voor wie het strandje speciaal is aangelegd, on dervinden volgens de stukken hinder en gevaar, veroorzaakt door het plaatsen van tenten, duikmaterialen en surfplanken, en het houden van barbeque-parties. In het bij het strandje behorende zwemwater is het, door met name de surf-aktiviteiten, niet meer mogelijk om zonder gevaar te baden of te zwemmen. De onderwatersport ter plaatse, zo menen B. en W. verder, le vert niet alleen gevaar op voor de watersportrekreatie, maar ook voor de duikers zelf. Door wijziging van de Algemene Politieverordening kunnen deze za ken worden bestreden. Daartoe dient een artikel te worden toegevoegd, waarin verboden wordt te surfen en te duiken in het gedeelte van de Gre- velingen tussen de strekdam weste lijk van het strandje en de uiterste punt van de haven. Bovendien wil men door het instel len van stopverboden de wegen nabij en naar de jachthaven toegankelijker maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3