eme „Niet alleen Poortambacht, maar geheel Zierikzee heeft akkommodatie nodig" ty AMSTEL BIER H^J Amerikaanse missie blijft wachten in Athene EERSTE DEEL GESCHIEDSCHRIJVING IN ZEELAND 1940-1945 Dissidenten China Kennedy kandidaat C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitspraak bij kommissie vergadering Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 november 1979 136ste jaargang Nr. 22604 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Waarom W.M.Z. Zeepe-duinen wil ZIERIKZEE, 6-11. De vertegenwoordigers van de Stich ting Sociaal Cultureel Werk Poortambacht en van de Stichting Bioskoop Zierikzee i.o., die dinsdagavond de openbare vergadering van de Kommissie Financiën bij woonden, hebben tot over elven moeten wachten op de reakties van de kommissieleden. De belangen van beide groepen, respektievelijk ten aanzien van een wijk- akkommodatie Poortambacht en het voortzetten van de bioskoopvoorstellin- gen in „Mondragon" werden bij aanvang van de vergadering vanaf de publie ke tribune aangekaart door de heer A. Verhey. Wat de bioskoop betreft kwam men nog het verst, omdat van alle kanten raadgevingen werden ver strekt over de te volgen procedure om voor 1 januari 1980, wanneer „Mondragon" zijn bioskoopaktivi- teiten staakt, tot overeenstemming te komen met de gemeente en om een Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? Overzichtelijk in een mooie map? Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 verzoek tot huur-subsidie zo spoedig mogelijk in de raad te kunnen bren gen. De problemen rond de wijk- akkommodatie Poortambacht, die niet in de begroting 1980 is opgeno men, werd volgens de aanwezige be langengroep te weinig konkreet besproken, hoewel zowel de heren L. S. P. van Velthoven (CDA) en R. Say- ers (PvdA) toezegden die in de alge mene beschouwingen van de begro tingsvergadering te berde te bren gen. „We bewaren nog wat krenten uit de pudding", beloofde de heer Van Velthoven. Tijdens de behandeling van het meerjarenperspektief 1980 tot en met 1983 kwam vast te staan, dat ook daarin een wijkakkommodatie Poortambacht niet bij name wordt gene in ieder geval niet voor komt op het prioriteitenschema. Wethouder L. J. van Gastel legde uit, dat deze speciale akkommodatie niet aan bod is gekomen met de ge dachte „dat dit niet nodig zou zijn, als wij ons realiseren dat er een aan tal gebouwen vrijkomt door o.a. de nieuwbouw van de LTS en de RSG." Uit de uitspraak van de wethouder valt te konkluderen, dat van gemeen tezijde niet wordt gedacht aan een speciale akkommodatie voor de wijk Poortambacht, maar aan een derge lijk onderkomen voor de totale be volking van Zierikzee. De „toekomstige leegstand van overheidsgebouwen en scholen" -aan een inventarisatie daarvan wordt op verzoek van de CDA-fraktie gewerkt - zou daar mee te maken hebben. Toelichting keuze De heer Sayers zou bij het opstel len van een prioriteitenschema in het meerjarenperspektief voortaan graag een toelichting zien toege voegd, waarop het hoe en waarom van die keuze werd vermeld. De heer Van Gastel zegde toe dat in de toe komst de redenen die tot zo'n positief besluit hebben geleid, worden ver meld. Voor het overige had hij, eve nals de kommissieleden (van wie de héér W. F. Sprengelmeijer niet aan wezig was), niets dan lof voor de wij ze waarop de afdeling financiën - voor de eerste maal - het meerjaren perspektief had samengesteld. Voorgeschiedenis Niet zo lovend was dus de heer Ver hey met betrekking tot de wijk akkommodatie Poortambacht. In zijn pleidooi bracht hij nog eens de voorgeschiedenis (sinds 1978) in her innering. Hij noemde de zelfwerk zaamheid van de belangengroep, de gemeentelijke toezeggingen, de besprekingen met het hoofd gemeen- tewerken J. J. Louwerse, de kant- en klare bouwtekeningen en de begro ting, de toestemming tot een doelge richte financiële aktie en de woorden van de toenmalige wethouder W. den Boer: „We hadden met financiën moeten beginnen". Bovendien vestigde hij de aan dacht op dergelijke strukturele pro blemen elders in den lande, zoals in Amsterdam-Noord. De gijzeling in Teheran WASHINGTON, 7-11. De Ameri kaanse delegatie die onder weg was naar Irah heeft van de Amerikaanse legering- opdracht gekregen om in Athene af te wachten of de Iraanse regering haar wil ontvangen of niet. BRUSSEL. Duitsland gaat een eind maken aan de maatregel die de Nederlandse varkensvleesexport naar Duitsland ernstig belemmerde. De.Duitse regering heeft dat in een brief laten weten aan de Europese Kommissie in Brussel, het „dage lijks bestuur" van de E.G. MIDDELBURG, 7-11. Het hierbij afgedrukte fragment is genomen uit deel I van de Geschiedenis van Zeeland gedurende de tweede wereldoorlog. Dit deel is geschreven door de heer L. W. de Bree uit Vlissingen, in leven leraar ge schiedenis en auteur van een aantal op historische motieven gebaseerde boe ken. - r t, - -m* De heer De Bree is op 28 maart 1977 overleden. Hij had toen juist de be schrijving tot voorjaar 1943 voltooid. De opdracht tot het schrijven van de Zeeuwse geschiedenis 1940-1945 werd op 25 juni 1973 gegeven door de Zeeuwse staten. Zij stelden geduren de een aantal jaren gelden beschik baar voor de werkzaamheden en ver leenden op 20 april 1979 een subsidie voor het uitgeven van het eerste deel. Een adviescommissie heeft de heer De Bree bij zijn werk voor dit boek begeleid. De geschiedschrijving zal worden voltooid door drs. G. Taal, weten schappelijk hoofdmedewerker aan het instituut voor de moderne ge schiedenis van de rijksuniversiteit te Groningen. Dit eerste deel is verschenen bij Uitgeverij Den Boer te Middelburg (404 bladzijden, waarvan 44 fotopagi na's, gebonden editie 47,-, reuzepoc ket 29,80 per ex.). Vijf jaar Er is vijf jaar nodig geweest om al le gegevens bij elkaar te zoeken en het boek te schrijven. In „Zeeland '40-'45" dat zeer gede tailleerd op diverse gebeurtenissen ingaat, behandelt niet de illegaliteit en het verzet in Zeeland. Dat zal aan de orde komen in deel twee van de geschiedschrijving over Zeeland. Het Provinciaal Bestuur van Zee land heeft drs. G. Taal, Zeeuw van geboorte en wetenschappelijk hoofd medewerker aan het instituut voor geschiedenis van de Rijksuniversi teit te Groningen, bereid gevonden dit tweede deel te schrijven. „Zeeland '40-'45 heeft een oplage van 5500 exemplaren. Het bevat een groot aantal foto's. De gedeputeerde J. van de Bosse, die het eerste exemplaar aan Dr. Boertien overhandigde, zei, dat juist 6 november gekozen was voor het uitbrengen van de Zeeuwse oorlogs geschiedenis, omdat het juist 35 jaar geleden was, dat Middelburg dat destijds bijna volledig verwoest was, bevrijd werd van de Duitse overheer sing. De delegatie, die in Iran moet pro beren de vrijlating te bewerkstelli gen van de gijzelaars die worden vastgehouden in de bezette Ameri kaanse ambassade in Iran, is in Athe ne op doorreis naar Iran. Aanvankelijk zou de delegatie woensdagavond nog doorreizen, in de veronderstelling dat zij ontvan gen zou worden door regeringsfunk- tionarissen. Nu Chomeini heeft ver klaard dat noch hij, noch de Revolu tionaire Raad de delegatie zal ont vangen, blijft de delegatie in Athene. PRAAG. De Tsjechoslowaakse pot- litie heeft de zoon en twee dochters van een bekende vrouwelijke dissi dent gearresteerd, zo is dinsdag uit kringen van dissidenten vernomen. De moeder van de drie, de 45-jarige psychologe Dana Nemcova, werd vo rige maand tot twee jaar 'voorwaar delijk veroordeeld. PEKING, 7-11. Waarnemers voor spellen dat de dissidenten in China het moeilijk zullen krijgen. Er zijn veel aanwijzingen dat de Chinese au toriteiten besloten hebben liberiali- seringstendenzen aan te pakken en het ziet er naar uit dat op de „muur van de democratie" in Peking in de toekomst minder protesten te zien zullen zijn. Zuid-Bevelandse evakué's keren naar hun wonigen terug, juni 1940 BOSTON, 7-11. Senator Edward Kennedy heeft zich woensdag in een verklaring officiëel kandidaat gesteld voor de nominatuur van de democratische partij voor het presi dentschap van de V.S. De 47-jarige Kennedy, die daarmee in het voetspoor wil stappen van zijn twee vermoorde broers, president John Kennedy en senator Robert Kennedy, zei naar het president schap te streven „zonder zich illusies te maken". Advertentie krat 24 flesjes 0,3 liter afhaalprijs nu 1098 HAAMSTEDE. Het Ned. Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) orga niseerde deze week weer de jaarlijk se bloedplasma-avond. In het begin van de avond bleek de belangstelling om bloek af te staan bijzonder groot, later werd het aantal donors echter aanzienlijk minder. Het totale resul taat - 183 eenheden bloed - bleef dan ook onder de opbrengst van vorig jaar: 211 eenheden. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's, j poeeoooMoeeoeoo1 Het leven is te kort om ons alle illusies te ontnemen. Verwachting tot vrijdagavond: Wisselvallig Vannacht regen, overdag wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk met hagel of onweer; minimumtem peraturen van circa 7 graden aan zee tot ongeveer 3 graden in Groningen; middagtemperaturen rond 9 graden; matige tot krachtige wind, morgen draaiend naar noordwest en toene mend tot krachtig en aan de kust mo gelijk tot stormachtig. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON EN MAANSTANDEN 9 nov. Zon op 7.48, onder 16.59 Maan op 21.43, onder 12.39 Laatste kwartier: 11 november (18.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 nov. 6.16 18.37 12.06 Doodtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Er verandert woensdag nog maar weinig in het heersende weer type. Dit buiige weer met veel wind past zeer goed in dit jaargetijde. Het wordt in stand gehouden door een diepe depressie, waarvan de kern zich boven het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland bevindt. Met harde westen winden wordt lucht naar ons land gevoerd waarin zich gemakkelijk buien kunnen vormen. Dat was ook in de afgelopen vieren twintig uur het geval. Zo werd op het vliegveld Deelen in die periode een hoeveelheid van tweeentwintig mili- meter regen afgetapt. Ook elders in Europa is het weer onbestendig. In zuid-Italië en Griekenland vallen eveneens fikse buien. Alleen in Span je en Portugal komen de temperatu ren boven de twintig graden. Voor ons zijn die waarden niet meer weggelegd. Het blijft hier woensdag buiig en de middagtempe raturen liggen rond een graad of tien. LONDEN. De Britse regering heeft woensdag bekendgemaakt dal het konflikt inzake de onafhankelijk heid van zrhodesië vrijwel geregeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1