k Vragen over Oosterschelde bij provinciale begroting Bruinisse kreeg elf nieuwbouwwoningen aan Pr. Wilhelminalaan BRAND VERWOEST GEDEELTE VAN CHINEES RESTAURANT „LOTUS" Gijzeling in ambassade Teheran Aardbeving in Griekenland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beslissing over Goeree valt nog dit jaar Na afbraak huizen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 november 1979 136ste jaargang Nr. 22603 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. In dit nummer: Ouderavond R.S.G. „Prof. Zeeman MIDDELBURG, 2-11. Diverse statenkommissies hebben gedeputeerde staten van Zeeland vragen gesteld met be trekking tot de provinciale begroting voor 1980. Ver scheidene daarvan hebben betrekking op Schouwen- Duiveland. De antwoorden zijn gevoegd bij de stukken voor de begrotingsvergadering, die vrijdag 16 november in Middelburg wordt gehouden. Over de toekomstige indeling van de provincies, in het bijzonder over de toedeling van Goeree- Overflakkee antwoorden g.s. dat zij op het ogenblik geen nieuw inzicht in deze materie hebben. De minister heeft toegezegd voor het eind van het jaar zijn standpunt hierover bekend te maken. Oosterschelde De stand van zaken met betrek king tot het beheer van de storm vloedkering in de Oosterschelde is zover gevorderd, dat de Barcon- studie (Barrier Control) van de Ran Corporation inmiddels is voltooid. Rijkswaterstaat is bezig de resulta ten te verwerken. Spoedig daarna zal hierover bestuurlijk en technisch overleg plaatsvinden. Uit het bestuurlijk overleg in de stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde zal uiteindelijk een beheersregeling moeten voorkomen. De feitelijke sluitingsbeslissing - de uitvoering van de regeling - zal wor den genomen door rijkswaterstaat. Dit stemt overeen met het standpunt van provinciale staten bij de keuze van de doorlaatopening. Kan het kollege aangeven waarom zaken betreffende de stuurgroep Oosterschelde niet ressorteren onder het hoofddoel, het behouden van de natuurlijke waarde, ergo onder de portefeuille van milieuzaken, zo vraagt de desbetreffende kommissie zich af. Bij de jongste portefeuilleverde ling, luidt het antwoord, is overeen gekomen het voorzitterschap van de stuurgroep Oosterschelde met het oog op de continuïteit in handen te laten van gedeputeerde Van Geesber- gen. Deze was ook voorzitter van de voorloper van de stuurgroep, te we ten de in 1975 tot stand gekomen „Stuurgroep natuur- en rekreatiebe- langen Oosterschelde". Overigens, voegt men daaraan toe, hebben de ge deputeerden voor de natuurbelangen en voor de visserijbelangen uite raard de nodige voeling met de on derhavige problematiek; de gedepu teerde voor ruimtelijke ordening is vice-voorzitter van de stuurgroep. Ligplaatsen voor jachten In welke havens rond de Ooster schelde kunnen zonder wijziging van bestemmingsplannen ligplaatsen voor jachten worden gecreëerd en om welke aantallen gaat het dan, zo wordt gevraagd in het belang van mi lieu en visserij, waartoe volgens de vraagstellers de ontwikkeling van de rekreatievaart op de Oosterschelde nauwlettend in het oog dient te wor den gehouden. In het antwoord staat dat in de be leidspuntennota 1978-1982 ten aan zien van ruilverkaveling is gesteld, dat, onmiddellijk nadat g.s. het ruil- verkavelingsblok, het plan van we gen en waterlopen en het land schapsplan voorlopig hebben vast gesteld, daarvan gemotiveerd mede deling wordt gedaan aan provinciale staten en de daarbij ingekomen be zwaarschriften zullen overleggen. De provinciale planologische dienst werkt aan een (gevraagd) overzicht van gegevens over vigeren de bestemmingsplannen, waarin nog nieuwe jachthavens of uitbreiding met nieuwe ligplaatsen gecreëerd kunnen worden. In twee regionale bestem mingsplannen wordt nog te realise ren jachthavenakkommodatie gere geld; het bestemmingsplan „Zomer- dorp Den Osse" (jachthavenkapaci- teit 800 a 1000 ligplaatsen) en bestem mingsplan „Rekreatiegebied Brui- nisse" (derde jachthaven bij Bruinis- se, 900 ligplaatsen). De problematiek van de sterke toeneming van het passanten-bezoek is in studie bij de Stuurgroep Oosterschelde. De toekomstige bestuursstruktuur voor de Oosterschelde is in studie bij de vfrrber'V'lingskommissie voor bestuurlijke zaken, ingesteld door de Stuurgroep Oosterschelde. Inrichtingsplan In de voorbereiding van een inrich tingsplan voor de Oosterschelde wordt konkretisering van het beoog de beleid nagestreefd. Dat wil zeggen dat er in principe geen nieuwe ver- blijfsakkommodaties in voorberei ding kunnen worden genomen, zo lang een op provinciaal niveau aan vaardbare beleidsvisie ontbreekt. Er wordt in toenemende mate aan gestuurd op sterke afremming van de toename van de verblijfsakkommo- datie en op „bevriezing" hiervan in bepaalde gebieden. De toewijzing van ligplaatsen in gemeentelijke havens is een autono me gemeentelijke aangelegenheid. G.s. hebben de indruk, dat de krite- ra, die bij de verdeling wordt gehan teerd, passen in hun visie (het geven van voorrang aan de eigen bevol king). Greveling-enmeer De keuze van een zoet of een zout Grevelingenmeer kan zeer kort voor of in 1985 worden gemaakt. De sluis in de Grevelingendam is dubbelzij dig en die in de Brouwersdam wordt op dezelfde wijze uitgevoerd, zodat beide mogelijkheden (of zoet of zout) open zijn. Personeels-opvang Voor de werken rond de Ooster schelde, zoals de pijlerdam, de Phi- lipsdam en de Oesterdam en voor de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland wordt rekening ge houden met het gereed komen om streeks 1985. De afloopfase zal vermoedelijk om streeks 1984 intreden. Tijdig zal dan kunnen worden bezien welke rege lingen getroffen moeten worden om het in 1984 en daarna vrijkomende personeel eventueel op te vangen. De uitvoering van de Westerschelde-oeververbinding zal vermoedelijk tot in de tweede helft van de 80-er jaren duren. Omdat nu nog niet bekend is wanneer met dit laatste projekt begonnen kan wor den, is het uiteraard te vroeg om reeds over bij de afloop te treffen voorzieningen te spreken. PUTTEN. In Putten hebben dienst plichtigenorganisaties uit een tiental Europese landen gesproken over de planijien om hun belangenbeharti ging gezamenlijk aan te pakken. Op de konferentie werd door de afge vaardigden uit ondermeer Zweden, Denemarken, Spanje, Frankrijk en Nederland besloten een Europees sa menwerkingsverband op te richten. Schade ruim 150.000,- ZIERIKZEE, 5-11. Maandagavond brandden de keuken, een zitkamer en een zolderkamertje geheel uit bij het Chinese Restaurant „Lotus" in de Hoofdpoortstraat. De schade bedraagt ruim f 150.000,—. Omstreekt tien voor negen maan dagavond werd brandalarm gegeven. De vrijwillige brandweer in Zierik zee rukte met volledige bezetting en materialen uit en was zeer snel ter plaatse. Het vuur ontstond in de keuken van het Chinese restaurant en breid de zich via een ventilator/afzuigkap uit naar een boven de keuken gelegen zitkamer. Op het moment dat de In de Dreischor werd feestgevierd naar aanleiding van het jubileum van de heer D. van Donge btj de Rabo-bank. Hij wordt hier gefeliciteerd door de voorzitter van het bestuur de heer J. v. d. Zande. (Zie voor verslag elders in dit nummer). (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 5-11. Aan de Pr. Wilhelminalaan te Brui nisse zijn elf nieuwbouwwoningen gereedgekomen die werden gebouwd op de plaats van tien afgebroken na oorlogse woningwetwoningen. Na de sloop van de oorspronkelijke woningen werd in augustus i978 met de bouw aangevangen. Door de strenge winter van '78/'79 duurde de bouw lan ger dan was voorzien. De oorspronkelijke bewoners zijn voor zover zij dit wensen naar een nieuwe woning aan de Pr. Wilhelmi nalaan teruggekeerd. Gedurende de bouw woonden deze gezinnen tijde lijk in zes speciaal daartoe aan de ijs baan te Bruinisse geplaatste wissel woningen. De bewoners die niet wil den terugkeren werden allen aan an dere passende huisvesting geholpen. Groter De nieuwbouwwoningen zijn gro ter dan de gesloopte woningen, bie den meer komfort en zijn goed geïso leerd zowel qua geluidsisolatie d.m.v. ankerloze spouwmuren, als qua warmte isloiatie d.m.v. spouw muurisolatie, dakisolatie en dubbel glas. De woningen zijn aangesloten op een nieuw centraal antenne systeem met ontvangstmogelijkheden T.V. Ned. I en II, B.R.T. I en II en radio FM. De huur van de nieuwbouw be draagt per maand 386,95 verhoogd met 15,25 voor servicekosten (verze kering. centrale antenne e.d.) Verhuiskosten Als tegemoetkoming in verhuis- en herinrichtingskosten ontvingen de bewoners een rijkssubsidie van 3.000,-, die grotendeels door „Beter Wonen" werd voorgeschoten, omdat de uitkering via de Gemeente enige tijd vergtt Daarnaast kunnen de bewoners in aanmerking komen voorindividuele huursubsidie en een huurgewen- ningsbijdrage. De huurgewenningsbijdrage dient om het bestedingspatroon geleidelijk aan te passen aan de hogere maand- huur. De individuele huursubsidie wordt door „Beter Wonen" in voorschot rechtstreeks op de huur in mindering gebracht, terwijl de huurgewen ningsbijdrage door de gemeente wordt voorgefinancierd. Inspraak Gedurende de bouw hebben de be woners kunnen meebeslissen over de keuze van behang, tegels e.d. Het gehele projekt is in goede sa menwerking met de bewoners verlo pen, vanaf de bersprekingen die leid den tot het besluit tot sloop van de oude woning en de keuze van het nieuwe woningtype, tot en met het verhuizen naar de vervangende nieuwbouw. Dankzij deze samenwerking kon deze fase van de stadsvernieuwing te Bruinisse relatief snel worden vol tooid. MOSKOU. De Russiche partijlei der en president Leonid Brezjnjev heeft er voor gepleit „onverwijld" onderhandelingen te beginnen over de kwestie van de invoering door de NAVO van nieuwe atoomaraketten voor de middiellange afstand in West-Europa, brand ontstond was er niemand aan wezig. Alarm Eén van de klanten in het restau rant ontdekte bij zijn gang naar het toilet het vuur en sloeg meteen alarm. Inmiddels had het vuur ook een boven de zitkamer gelegen zol derkamer aangetast. De brand is vermoedelijk ontstaan door een oververhitte pan, die op het fornuis was blijven staan. Door de Technische Recherche zal een nader onderzoek worden ingesteld. Omstreeks 21.55 uur werd het sein „brand meester" gegeven. Het na- blusse nam nog geruime tijd in beslag. Het gebeuren bracht veel mensen op de been. Het publick werd door mensen van de Rijkspolitie op veili ge afstand gehouden. Ook burge meester Th. H. de Meester was aan wezig bij de bluswerkzaamheden. TEHERAN, 5-11. Achmed Chomei- ni, de zoon van de Iraanse revolutio naire leider Ruhollah Chomeini, is maandag uit de heilige stad Qom naar Teheran vertrokken. Hij zal daar een gesprek hebben met de Isla mitische studenten die ongeveer 100 personen gegijzeld houden in de Amerikaanse ambassade. De studen ten proberen via de gijzeling de uitle vering te verkrijgen van de sjah door de Verenigde Staten. De sjah onder gaat in New York een medische be handeling wegens kanker. Volgens het persbureau AFP willen de stu denten tevens dat na de uitlevering van de sjah alle betrekkingen met Washington worden»verbroken. ATHENE, 6-11. Een aardbeving met een sterkte van 5,5 op de schhal van Richter heeft zich dinsdag in Grieknland voorgedaan, ongeveer 350 km ten n.w. van Athene. In de distrikten Joannina en Thesprotia zijn verscheidene huizen beschadigd. Van persoonlijke ongelukken is nog geen melding gemaakt. Vorige week vrijdag was in dezelfde omgeving al een lichtere schok gevoeld. ZIERIKZEE. De leerlingen van de zesde klas van de Theo Thijssen- school zetten zich volledig in voor de huis-aan-huis-verkoop van de Unicef-wenskaarten. Hun enthousi asme leidde inmiddels tot een op brengst van ruimf 2.000,—. Naast de wenskaarten zijn ook nieuwe Unicef- artikelen verkrijgbaar, zoals puz zels, T-shirts en Educoll-bouwplaten. Mep medewerking van jeugdwerklei der Gabri de Groot zullen ook kin- derklubs aangeschreven worden met het verzoek zich in te zetten voor Unicef. Een deel van de opbrengst is bestemd voor hulp aan kinderen in Cambodja. Op de foto: De leerlingen van de Theo Thijssenschool voordat ze er met hun Unicef-spulletjes op uit trekken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot woensdagavond: Onbestendig: Veel bewolking met nu en dan buien; minimumtemperaturen van 6 graden aan zee tot ongeveer 3 graden in het binnenland; middagtemperaturen omstreeks 9 graden; vannacht min der wind, morgen opnieuw krachtige tot harde westenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02 Maan op 19.53, onder 10.57 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01 Maan op 20.45, onder 11.52 Laatste kwartier: 11 november (18.02) HOOG- EN LAAGWATER 7 nov. 8 nov. Hoogwa ter 5.05 17.19 5.42 17.58 Laagwater 10.31 22.52 11.18 23.38 Doodtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Er verandert woensdag nog maar weinig in het heersende weer type. Dit buiïge weer met veel wind past zeer goed in dit jaargetijde. Het wordt in stand gehouden door een diepe depressie, waarvan de kern zich boven het zeegebied tussen Noorwegen en Ijsland bevindt. Met harde westen winden wordt lucht naar ons land gevoerd waarin zich gemakkelijk buien kunnen vormen. Dat was ook in de afgelopen vierent wintig uur het geval. Zo werd op het vliegveld Deelen in die periode een hoeveelheid van tweeentwintig mili- meter regen afgetapt. Ook elders in Europa is het weer onbestendig. In zuid-Italië en Griekenland vallen eveneens fikse buien. Alleen in Span je en Portugal komen de temperatu ren boven de twintig graden. Voor ons zijn die waarden niet meer weggelegd. Het blijft hier woensdag buiïg en de middagtempe raturen liggen rond een graad of tien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1