Kollege presenteert Struktuur-sehets gemeente Zierikzee Burg. De Meester vol lof over werk Stad en Lande tot behoud streek-historie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een studie apart Oorkonden gerestaureerde panden uitgereikt Hasj-stroom op Zeeuwse stranden WA7 UQT PÉ Wh L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 7P! Ai Maandag 5 november 1979 136ste jaargang Nr. 22602 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar t 95,15. Losse nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: W.M.Z. maakt buizennet schoon ZIERIKZEE, 3-11. Het zojuist verschenen Ontwerp Struktuur Studie Zierikzee heeft als doel aan te geven welke ruimtelijke onwikkelingsmogelijkheden op lan gere termijn er bestaan voor de gemeente Zierikzee. Te neinde hierin een beter inzicht te krijgen, kreeg het buro Van Hezik Partners opdracht tot het maken van deze struktuurschets van het gehele gemeentelijke grondge bied. Het kollege van b. en w. is van mening dat een struktuurplan, een figuur waarover gesproken wordt in de Wet op de Ruimtelijke Ordening, een té en kelvoudig en té definitief karakter zou hebben. Derhalve is gekozen voor een struktuurschets De studie geeft - zoals gebruikelijk - een inventarisatie van de bestaande toestand, waarbij gelet is op talrijke aspekten teneinde te komen tot een analyse. Die aspekten zijn o.m.: de historische, landschappelijke, ruim telijke, infrastrukturele, agrarische, rekreatieve en andere aspekten. Ver der is een aantal doelstellingen ge formuleerd, een vijftal groeimodel len en een vijftal grootte modellen, welke laatste ten doel hebben een mogelijkheid in handen te krijgen de aantallen benodigde woningen en de aantallen benodigde hektares te be rekenen. U itbreidingslokaties Andere ontwikkelingen betreffen, vooral de rekreatie en met name de watersport, plus voorzieningen ten aanzien van de sportakkommodatie. Onderscheiden zijn verder een twaalftal lokaties voor eventuele uitbreiding rondom de kern van Zie rikzee. Als zeer geschikte lokatie voor uit breiding wordt aangegeven een ge bied tussen de randen Westhaven- dijk, Levensstrijddijk, stadswal met Bolwerk en stadsgracht. Gedacht is ook aan een gebied in de nabijheid van Poortambacht, dat goede ontsluitingsmogelijkheden heeft en een redelijke relatieverbin ding met de binnenstad, maar er zijn geluidshinderfaktoren, als woonwa genkamp en verkeer provinciale Nieuwe Kooiweg. Een viertal lokaties staan aangege ven, die bepaald ongeschikt zijn, vanwege hun isolement; dan is er een lokatie die ongewenst is door het iso lement veroorzaakt door de Le vensstrijddijk en de verstoring van natuurgebieden. Hoek Straalweg Alleen nabij de hoek Straalweg- Groeneweegje en in de hieraanpalen- de lokatie, zouden enige ,,op zich- zelfstaande" woningen in meng vorm, met daarbij passende bedrij vigheid kunnen worden gebouwd. Resteert nog een noordelijk gelegen lokatie, waar incidentele woning bouw zou kunnen plaats vinden, mits het gebied op het punt van voorzie ningen aangewezen blijft op, Malta en de binnenstad. Tot aan dijken Wat betreft het meest geschikte uitbreidingsgebied (Westhavendijk, Levensstrijddijk etc.) zou de inrich ting van dit gebied zeker tot aan die dijken kunnen geschieden. Tussen dit gebied evenwel en Poortambacht dient een groene buffer te worden op genomen. Naar de binnenstad toe. wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiniiiiim^ Verschenen is de Ontwerp E Struktuur Studie Zierikzee, aan de buitenkant ogend als S een fraai foto-album, gevuld jjE met lichtvoetige plaatjes, in 5 werkelijk een lijvig stu- diestuk, doorschoten" met E E talrijke deelkaarten, als aan- E vulling of begeleiding van de tekst. De studie kbmt neer op S een struktuurschets, welke hoedanigheid in het stuk nader wordt geadstrueerd. muimui dient enige afstand tussen bin nenstad en nieuw bewaard. Het terrein direkt ten zuidwesten van het bolwerk zal open moeten blijven. Hier in ligt een restant stads grachten „dat weer verbonden zal moeten worden met de overige grach ten". Teneinde een bestaande openheid te kunnen bewaren, mag geen bebou wing komen in het gebiedje tussen het Bolwerk en de lijn, die ligt in het verlengde van het eerste gedeelte van de Laan van St. Hilaire, ten zuid en van de Westbrug. Onbebouwd moet ook blijven een gebied ten noor-, den van de lijn, die kan worden ge dacht tussen het punt waar de Nieu we Kooiweg naar het noorden buigt en de St. Lievensmonstertoren. Jachthaven-lokaties Bij de be-oordeling van gun stig/ongunstig ten aanzien van de lo katies van jachthaven - lokaties, zul len bepaalde kriteria in acht moeten worden genomen, b.v. het aspekt „passanten" en de nabijheid van de binnenstad of de bereikbaarheid voor auto's. In die situatie is een drietal lokaties belangrijk: agrarisch gebied ten zuiden van de Deltastraat. Deze lokatie zou op het Havenkanaal aan te sluiten zijn ten noorden van de Nemag-vestiging, nabij de hoek Deltaweg/Lange Slikweg. Of: een gebied ten noordwesten van het Ha venkanaal, direkt ten zuiden van het Bolwerk en ten oosten van het Eerste Weegje (volkstuinengebied), of tenslotte een agrarisch gebied ten .noordwesten van het Havenkanaal, ten westen van het Eerste Weegje. Deze lokatie is zodanig gesitueerd dat de verbinding met het Havenka naal „binnen" de sluis kan worden gelegd. Bestuurslid van Stad en Lande de heer J. L. van Sloten reikte de oor konden uit tijdens de officiële bijeen komst vrijdagmiddag in de Vier schaar. Op de foto feliciteert hij het echtpaar H. Doeleman uit Dreischor, wiens pand aan de Ring nr. 5 werd bekroond in de categorie Kleine Woonhuizen. ZIERIKZEE, 2-11. In aanwezigheid van al haar bestuursleden stak burgemeester Th. H. de Meester de oudheidkundige vereniging Stad en Lande een flinke pluim op de hoed, tijdens de op vrijdagmiddag in de Vierschaar gehouden bijeenkomst, bedoeld om een ze vental bewoners/eigenaars van bekroonde gerestaureer de panden te huldigen. Deze zeven werden door een uit vier personen bestaande en een half jaar ge leden opgerichte Kommissie Oorkonde van Stad en Lande uit een kleine zestig panden geselecteerd. (Foto: Zierkzeesche Nieuwsbode) ren" „Namens het gemeentebestuur wil ik zeggen bijzonder blij te zijn met dit initiatief, waar u kosten noch moeite voor hebt gespaard," aldus de burgemeester tot het bestuur Stad en Lande. „Wij vertrouwen erop, dat door uw stimulans de belangstelling op Schouwen-Duiveland blijft bestaan om het historische te bewa- Het kon De Meesters goedkeuring wegdragen, dat de kommissie diver se categorieën had ingesteld waarin die van de Kleine Woonhuizen niet ontbrak. „Fijn dat u niet alleen de monumentale en beeldbepalende ge bouwen in uw beoordeling heeft be trokken, maar ook de daarvoor in aanmerking komende kleine, wat minder opvallende panden - die zo belangrijk zijn voor de differentiatie van ons stadsbeeld - hebt willen ho- Bijna uit-gerestaureerd De burgemeester memoreerde voorts, dat Zierikzee, tijdens de vori ge uitreiking drie jaar geleden in de prijzen was gevallen wegens de restauratie van het stadhuis. „Inmid dels zijn vrijwel alle monumentale gebouwen in onze gemeente ge restaureerd: deze maand wordt de Nobelpoort .voltooid, een dezer we ken een begin gemaakt met de restauratie van de Grote Kerk en er moet nog wat detailwerk aan het Gravensteen worden uitgevoerd. Dan zijn we er." Zierikzee werd, bij wijze van spre ken, van kop tot staart gerestau reerd, nadat in het monumentenjaar 1975 de grote stoot tot de woonhuis restauratie was gegeven. Enkele ja ren later waren er voorstellen voor de restauratie van maar liefst 1125 woningen ingediend, waarvan de to tale kosten een 100 miljoen bedroe gen. „Zeer ambitieus", oordeelde de burgervader. „Sinds juni 1975 ont vangen wij jaarlijks een vast bedrag (van f 337.500,—), waarmee wij 15 woningen kunnen restaureren en ook daar zijn wij bijzonder blij mee." Een belangrijk aandeel in het ver krijgen van deze financiële faciliteit heeft, zo vertelde de heer De Meester, mr. G. Nijland gehad, die dezelfde middag een oorkonde zou krijgen voor zijn huis aan het Havenpark. Uitreiking Nadat Stad en Lande-voorzitter dr. J. L. Braber doel en geschiedenis van zijn veertig jaar oude vereniging had uiteen gezet, lichtte zijn mede bestuurslid de heer J. L. van Sloten werkwijze, criteria en beoordeling van de jurerende Kommissie Oor konden toe en reikte de oorkonden achtereenvolgens uit aan de gebroe ders Schot uit Zierikzee (pakhuis Nieuwe Haven 51), burgemeester C. Siabbekoorn van Brouwershaven (Stadswaag, Markt 32), mevrouw Braber-Vos, echtgenote van de voor zitter, uit Dreischor („De Kazerne", Ring 3), mr. Nijland, het echtpaar H. Doeleman-Huter uit Dreischor (Ring 5), mevrouw Bos uit Zierikzee (Rode Dorp 54 - niet wegens de ouderdom, maar de historische plaats was de kleine woning in aanmerking geko men) en het echtpaar J. C. Kort uit Zierikzee (Ravestraat 44-46). Schets van de twaalf lokaties, die in het ontwerp worden besproken voor eventuele uitbreiding rondom de kern van Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. jposoeeoeeeeooo De wetenschap van ontwerpen bestaat in het voorkomen van de moeilijkheden der uitvoe ring. MOODO Burgemeester Siabbekoorn, die de oorkonde namens zijn gemeente in ontvangst nam, merkte op, „er ge lukkig mee te zijn dat men ook tegen woordig nog in staat blijkt mooi met selwerk te leveren." Hij gaf ook te kennen „met enige schroom" de oor konde in ontvangst te nemen: „het is allemaal van voor mijn tijd". Criteria Er zijn nu in totaal 31 oorkonden door Stad en Lande uitgereikt, na eerdere van dergelijke gelegenheden in Brouwershaven (3 jaar geleden) en Zierikzee (1976). Bij de laatste beoor deling is niet alleen uitgegaan van de konditie van de desbetreffende pan den, ook werd gelet op zaken als het uiterlijk van de gebouwen, de tegen stellingen daarin aanwezig, het rit me tussen de uitstekende en terug wijkende delen, de plaatsing en de vorm van het dak, de harmonie tus sen ex- en interieur, de bewaarde oor spronkelijkheid en de harmonie met de omgeving, zo verduidelijkte de heer Van Sloten. Hij overhandigde ten slotte aan elk van de vier leden van de beoorde lingskommissie een exemplaar van de uitgave „Zierikzee, zoals het was." De heren Keikes, Uyl en Bra ber hebben, zo deelde Van Sloten mee, historische gegevens over de on derscheiden panden verzameld. Expositie Een in de Vierschaar ingerichte ex positie, die tijdens deze (vrijdag) middag door burgemeester De Meester werd geopend, geeft een beeld van heden en verleden van de bekroonde panden, zowel aan de buiten- als de binnenkant. Zulks, door middel van bijzonder sfeervolle foto-opnamen van fotograaf Johan D. C. Berrevoets en foto's uit het ar chief van Monumentenzorg. Van en kele bedreigde kleine monunenten in de streek, waar Stad en Lande zijn „reddend" oog op heeft laten vallen, zijn afbeeldingen en beschrijvingen te zien. De expositie is te bezichtigen tot aanstaande vrijdag. VLISSINGEN, 4-11. Intensieve speurakties op de stranden van Wal cheren bij Westkapelle en Valkenisse door de Rijkspolitic hebben zondag geen nieuwe hasj-vondsten opgele verd. Zaterdag spoelden er op die stran den enkele jutezakken aan met blik ken, waarin in totaal ruim zeventig kilo hasj zat. De partij was volgens de politie ruim honderdduizend gul den waard. De Rijkspolitie besloot daarom ook zondag met Landrovers over de stranden te patrouilleren. Die con trole zal ook de komende dagen nog worden uitgevoerd. *\IT Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend onbestendig Veel bewolking en nu en dan buien; minimumtemperatuur omstreeks 5 graden; middagtemperatuur rond 10 graden; krachtige, aan de kust af en toe stormachtige westenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.04 Maan op 19.05, onder 9.54 Laatste kwartier: 11 november (18.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwa ter Laagwater 6 nov. 4.25 16.40 9.49 22.11 Springtij: 6 november Doodtij: 14 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een sterke westelijke luchtstroming beheerst het weer in west-Europa. Deze stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied tussen de Azoren en noordwest Spanje en een diepe de pressie ten westen van midden- Noorwegen. Maandagochtend waren de kern- drukken respektievelijk 1035 en 960 millibar. De aangevoerde lucht is vrij koud. De middagtemperatuur wordt dinsdag 8 a 11 graden. Het weer houdt een wisselvallig karakter met nu en dan buien en er blijft veel wind. De vorstgrens is in de afgelopen da- gen naar het oosten teruggedrongen en lag maandagochtend van west- Finland over de randstaten en Polen tot over Roemenië. Vernietigd De partij hasj, waarvan de her komst nog steeds niet bekend is zal waarschijnlijk deze week op verzoek van de officier van justitie worden vernietigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1