h I Gestadige groei voor kleuterschool Ouwerkerk Diskussie op ouderavond „De Kirreweie" Haamstede t AGENDA VAKANTIE MAGAZINE 1980 Politie en langzaam verkeer Beheerswet landbouwgronden Uitkeringen tijdens vorstverlet BRT staakt Uitkering wegen Immigratie Surinamers Stopzetting tv-huwelijks- bemiddeling Echtpaar omgekomen Meisje redt mensen WEEKEINDE- ARTDENDIENST DIERENARTS APOTHEEK OUDERLINGEN 2 Jaarlijkse ouderavond OUWERKERK, 30-10. De openbare kleuterschool op Ouwerkerk telt thans 21 leerlingetjes en een uitbrei ding tot 27 kinderen ligt in het ver schiet. Dat werd dinsdagavond me degedeeld tijdens de jaarlijkse ou deravond. Hoofdleidster mevrouw G. Koppert-De rijke deelde mede, dat zij samen met haar kollega van de openbare lagere school twee kursus- sen heeft gevolgd, t.w. geïntegreerd omgaan met hoeveelheden en geïnte greerd lees-taal onderwijs. Advertentie Wordt verwacht: van de jong intratours er kan geboekt worden vanaf 13 november a.s. AMSTERDAM. De 38-jarige Zweed S. T. is aangehouden, nadat hij had geprobeerd bij een bank op het Dam rak in Amsterdam enkele valse dol larbiljetten te wisselen. Bij nader on derzoek bleek de man voor in totaal 600 dollar aan valse biljetten zich te hebben. AMSTERDAM, 1-11. Niet de voet ganger en de fietser zijn fout, maar de verkeersregels die voor hen gel den. bit blijkt volgens de aktiegroep Stop de kindermoord uit de massale overtreding van die regels. „Het is belachelijk dat de overheid het nor maal vindt dat het langzaam verkeer zich moet aanpassen aan het snelver: keer", aldus de aktiegroep in een persbericht. In het persbericht schrijft Stop de kindermoord dat zij versteld staat van de landelijke kontrole-aktie op langzaam verkeer die de politie de afgelopen week heeft uitgevoerd. Uit de aankondi ging van nieuwe akties van de Cen trale politie verkeerscommissie blijkt volgens de groep dat de politie kiest voor de auto en lak heeft aan langzaam verkeer. AMMERZODEN, 1-11. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij streeft naar indiening van een ontwerp-beheerswet voor land bouwgronden in 1980. Hij vertelde dat donderdag in Am- merzoden, waar hij de Nederlandse Vereniging van rentmeesters toesprak ter gelegenheid van haar 75- jarig jubileum. Hij deelde ook mee dat de indiening van het ontwerp- landinrichtingswet bij de Tweede Kamer „vandaag of morgen" is te verwachten. ZIERIKZEE. De leerlingen van de J. L. de Jongeschool werken aan een projekt: ..Reizen". De schoolleiding had de jeugd wel zelf op reis willen sturen, maar dat ging natuurlijk niet. Een aardig alternatief waren balonnen, die - voorzien van naam kaartjes - „op reis gingen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De hoofdleidster ging in het kort in op de gang van zaken voor de nieuwe school. In het dorp De Lier wordt een dergelijke school gebouwd en men is daar eens een kijkje gaan nemen. Aktiviteiten Mevrouw Koppert memoreerde en kele aktiviteiten in het afgelopen jaar, zoals het Kerstfeest, de kon- taktavond, de wandeltocht en de kin derspelen op Koninginnedag. De oudste kleuters werden in februari door de schoolarts onderzocht. Verder kon de hoofdleidster mede delen, dat de school inmiddels over een eigen Sinterklaaspak beschikt. In juni brachten de leerlingen van de eerste klas van de lagere school een bezoek aan de kleuterschool. Enkéle weken later brachten de kleuters een tegenbezoek aan de lagere school. Mevrouw Koppert richtte dank woorden tot mevrouw Hillebrand- Kuyper voor het schoonhouden van de school, en tot het gemeentebestuur voor de toezegging van zeepautoma- ten, papier-automaatjes, een elek trisch kooktoestel voor de keuken en beveiliging van de radiatoren. Bij de verkiezing van de leden van de ouderkommissie werden de dames Van Loo-Van Goudswaard, Kenters- La Grand en Romëijn-De Braai her kozen. In de vakature, ontstaan door het aftreden van de heer B. Vijver berg werd voorzien door de verkie zing van de heer K. F. E. Franke. Het financieel overzicht sloot met een batig saldo van f 102,71. „Goed speelgoed" Na het huishoudelijk gedeelte werd een lezing gehouden door de heer J. Lindhout, eigenaar van „Ver- hage's Speelgoedhuis" te Zierikzee met als onderwerp „Goed speelgoed". De heer Lindhout wees op het be lang van goed speelgoed voor de ont wikkeling van het kind. Aan de hand van voorbeelden gaf hij de aanwezi gen een indruk van de talloze materi alen en soorten speelgoed. De voorzitster van de ouderkommis sie mevrouw Romeijn-De Braai dankte de heer Lindhout voor zijn in teressante lezing en bood hem een at tentie aan. Tot slot bekeken de ou ders de resultaten van het projekt „het huis", waaraan alle kleuters hebben meegewerkt. GALVESTON (Texas). Een aanva ring die donderdag in de Golf van Mexico plaats vond tussen een Libe riaanse tankboot en een Cyprisch vrachtschip, heeft vermoedelijk aan 31 mensen het leven gekost. UTRECHT, 3-11. De Hout- en Bouwbond CNV wil dat bouwwerk- nemers gedurende het vorstverlet een uitkering ontvangen via wachtgeld- en werklooisheidswetre- gelingen. Slechts gedurende de eerste achttien dagen van een vorstperiode, waarin niet wordt gewerkt, moeten de werknemers volgens de Bouw bond CNV betaald worden via het ri sicofonds bouwnijverheid. De werk nemers gaan er in de plannen van de CNV-bond over een nieuwe opzet van vorstverletregeling minder in inko men op achteruit dan onder de huidi ge regeling het geval is, terwijl het ri sicofonds ook niet, zoals nu nog, over erg grote finaciele reserves hoeft te beschikken. BRUSSEL,1-11. Diegenen, die mu zikaal de goede oude tijd nog eens wensen te beleven moeten niet ver zuimen dezer dagen het radiopro gramma van de BRT, de Belgische Radio en Televisie, te beluisteren. Vrijwel elke tophit uit de naoorlogse jaren wordt daar momenteel van stal gehaald, maar ook vooroorlogse top pers, zoals het bekende Rats, kuch en bonen, gaat men niet uit de weg. Het personeel van de omroep is na melijk in staking en wel van woens dagmiddag 4 uur af tot maandagmid dag twee uur toe. DEN HAAG, 3-11. De regering wil de wet uitkering wegen herzien, „het nieuwe systeem zal 1 januari 1981 in werking moeten treden. Het uitke ringssysteem zal zo worden veran dert, dat er voldoende armslag ont staat voor de wegbeheerder om het normale onderhoud te verrichten. Te vens moet er ruimte komen voor de^ nodige investeringen" aan het* systeem van uitkeringen van thans zijn bezwaren verbonden. Dit staat in het nieuwe, tweede meerjarenplan voor personenver voer, dat de regering aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Dit tweede plan geldt voor de jaren 1980-1984 en geeft niet alleen de financiële moge lijkheden aan voor het verkeers- en vervoersbeleid, maar soms tevens de hoofdwegen en railverbindingen op, waaran men in die vijf jaar wil be ginnen of die voltooid zullen worden. DEN HAAG, 1-11. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn volgens het C.B.S. 9.398 mensen uit Suriname naar ons land geëmigreerd tegen 3.899 in de periode januari/augustus 1978. De immigratie uit de Antillen bedroeg in beide perioden ongeveer 3.000 personen. Daar staat tegenover dat zowel naar Suriname als naar de Antillen ruim 1.500 personen zijn geëmigreerd in de eerste acht maan den van het lopende jaar, ongeveer even veel als verleden jaar. HILVERSUM, 1-11. De TROS heeft enkele uren voor de opnamen beslo ten de huwelijksbemiddeling via de televisie tijdelijk stop te zetten. Aan leiding tot dit besluit, waarin de Raad van Toezicht op de huwelijks bemiddeling is gekend, is het gerezen verschil van mening over een van de belangrijkste doelstellingen van de uitzendingen: het verminderen van de taboesfeer rond huwelijksbemid deling. WISCH, 1-11. De 83-jarige G. H. Wisselink uit Aalten en zijn 80-jarige echtgenotè G. A. Wisselink-Hoekstra zijn donderdag om het leven geko men bij een verkeersongeluk in de Gelderse plaats Wisch. Het ongeluk gebeurde volgens de politie doordat de auto waarin zij za ten geen voorrang verleende töen de ze een voorrangskruising op reed. ROTTERDAM, 1-11. een 17-jarig meisje uit Rotterdam heeft donder dagavond een man en een vrouw uit Maastricht gered uit de Voorhaven in Rotterdam. Het meisje passeerde net toen de twee Limburgers wat on voorzichtig parkeerden aan de wa terkant. Hun auto schoot het water in, maar volgens de politie nam de Rotterdamse een snelle duik en red de het tweetal. Het zijn de 49-jarige H. Vanangel en de even oude mevrouw J. C. Stof- felen. De naam van de redster heeft de politie op haar verzoek niet be kend gemaakt. OSLO. Ter hoogte van de Zuidafri- kaanse kust wordt een Noorse ijzer erts-tankboot met 40 opvarenden vermist, zo hebben de eigenaars in Oslo vrijdag bekend gemaakt. Zaterdag 3 en zondag 4 november Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Telef. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijda gavond 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speelman. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg,Bergstraat 1 Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land, Zierikzee en Bruinisse. Zuster A. v. d. Schelde, Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. HAAMSTEDE, 1-11. Op de vorige week gehouden ouderavond hebben de ouders van de openbare lagere school „De Kirreweie" gediskus- sieerd over de positie en de mogelijk heden van de ouderkommissie. De diskussie werd gevoerd aan de hand van vragen, die werden inge leid door dia's. Deze diaserie is on langs uitgebracht door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. In verhaalvorm werden verschil lende thema's aan de orde gesteld, zo als: is de ouderkommissie een klach tenbureau?, het betrekken van de ou ders bij de school, demokratisering, verantwoordelijkheid en de verhou ding tussen ouders, ouderkommissie, leerkrachten en gemeentebestuur. De vragen waren aanleiding tot een levendige diskussie. Na afloop brachten de verschillende groepen verslag uit. Van belang Het bleek dat deze vorm van mee denken van de ouders met het school gebeuren van groot belang is. Hier mee wordt tevens vooruit gelopen op wettelijke veranderingen in de toe komstige basisschool, waarin aan ou ders meer invloed wordt toegekend. In zijn openingswoord kon de voor zitter van de ouderkommissie, de heer J. L. Verton, een speciaal woord van welkom richten tot de wethou der van onderwijs, de heer J. C. de Feiter, mevrouw A. C. Houtman van de afdeling onderwijs, de heer S. Roos namens de Vereniging voor Openbaar Onderwijs en een delega tie van de ouderkommissie van de kleuterschool, Het huishoudelijk gedeelte kon in een vlot tempo worden afgewerkt omdat de verslagen reeds van te vo ren aan de ouders waren toegezon den. Tot nieuwe leden van de ouder kommissie werden gekozen me vrouw M. J. Klompe-v. d. Weel en mevrouw J. L. E. Noordhoek-de Both. Herkozen werden de heren M. I. Bakker en J. L. Verton. Afscheid werd genomen van mevrouw P. A. v. d. Werken-Clausen. Wethouder De Feiter sprak woor den van dank tot de ouders, de ouder kommissie, leerkrachten en school- schoonhoudsters voor hun gezamen lijke inzet voor de school. Vrijdag 2 november Zierikzee Vierschaar: „Ver. Stad en Lande" (oorkonde-uitreiking); 16.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, ZVU- voorstelling „Een gelukkige hand". Brouwershaven Banden en lichtkontrole auto's (Ga rage Slager). Noordgouwe Hotel Van der Weyde, finale vijfde klasse libre. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring Gemeenteraad Duiveland. Oosterland Sportgebouw. Gymnastiekuit voe ring, 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus, 19.00 uur, bazar „Nu met Hope". Zaterdag 3 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Bambi", 14.00 uur; „They called him Bulldo zer", 20.00 uur. „De Lichtboei", 20.00 uur, filmavond Youth for Christ. Brouwershaven Banden en lichtkontrole fietsen en bromfietsen (fa. v. d. Hoek). Jeugdsoos „Brouw" komische film 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van de Weyde, finale vijfde klasse libre. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Jedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schouwen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Durps'uus, 14.00 uur, bazar „Nu met Hope','. Zondag 4 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop: „Bambi", 14.00 uur; „They called him Bulldo zer", 20.00 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weyde, finale vijfde klasse libre. Maandag 5 november Zierikzee School Manhuisstraat. Jaarvergade ring Ouderkommissie R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur. Hotel van Oppen. Ouderavond R.K.- scholen. 20.00 uur. Renesse School. Ouderavond „De duinko nijntjes", 20.00 uur. Kerkwerve Ouderavond peuterzaal „De Schouw- se Poeletjes", 19.45 uur. Dinsdag 6 november Zierikzee Raadszaal stadhuis, 19.30 uur open bare vergadering Kommissie Finan ciën. „Huis van Nassau", 20.00 uur, Diskussie-avond P.v.d.A. afd. Zie rikzee. Haamstede Beatrixschool Bloedplasma-avond, 19.00-21.00 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Exkur- sie wolspinnerij Zonnemaire. Ver trek Ring Haamstede: 14.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, Hoorzit ting Ontwerp-bestemmingsplan „Komplan Nieuwerkerk" Woensdag 7 november Ellemeet ,,'t Durps'uus. Afd. Plattelandsvrou wen, 20.00 uur. Donderdag 8 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen; 20.00 uur. Theo Thijssenschool, 20.00 uur, ouderavond. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur Klaver- jaswedstrijden. Middelburg Concert- en Gehoorzaal, 13.15 uur bij eenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afdeling Zeeland. 8, 9 en 10 november Oosterland B.V. d'Eule: Driebanden finale kl., 2e klas. Vrijdag 9 november Zierikzee Raadszaal stadhuis, 17.00 uur, verga dering vaste kommissie van advies en bijstand voor landbouw, visserij en jacht. Ledenvergadering kring Schouwen- Duiveland C.B.T.B., „Huis van Nas sau, 20.00 uur. „Huis van Nassau",fraktievergade- ring P.v.d.A., 19.30 uur. Burgh „De Koebel" 19.00-22.00 uur Vogel tentoonstelling „De Schouwse Zan ger". Zaterdag 10 november Burgh „De Koebel" 14.00-22.00 uur Vogel tentoonstelling „De Schouwse Zan ger". Zonnemaire Groene Kruisgebouw 10.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Maandag 12 november Brouwershaven Groene Kruisgebouw 14.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Dinsdag 13 november Zierikzee Mondragon, 19.30 uur, „Vereniging Stad en Lande". „De Witte Raaf", 20.30 uur, lezing „Ombudsvrouw voor Vrouwencafé".* Woensdag 14 november Zierikzee Bovenzaal „Mondragon" 14.00 uur Bijeenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Zierikzee. Brouwershaven Najaarsvergadering Ned, 'Bond voor Ouderen; Verenigingsgebouw „Nieuwstad", 14.30 uur. Donderdag 15 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen; 20.00 uur. „Wapen van Renesse", 20.00 uur Le denvergadering VW-Renesse. Vrijdag 16 november Zierikzee ZWN-busstation 9.00 uur Vertrek Ex- kursie Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Gemeentehuis, 15.30 en 16.00 uur, Kommissie Technische Dienstkring. Zaterdag 17 november Dreischor Plaatsenhuis 10.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Dinsdag 20 november Zierikzee „Huis van Nassau", 20.00 uur, jaar vergadering P.v.d.A. afd. Zierikzee. Donderdag 22 november Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur, spel- middag Bond van Ouderen. Vijdag 23 november Zierikzee Bar „Mirabelle", 22.00 uur, Max Col lie Rhythm Aces. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teiefoonnrs. na half iet Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Dikwijls denk ik nog aan die ouder wetse ouderlingen, die destijds preekjes lazen, of liever preken, want ze duurden lang genoeg. Het kerkje, dat ik in mijn jeugdjaren bezocht, was zelfs enkele tien tallen jaren vakant en de uoderlingen - preeklezers kregen dus een schitterende kans, om zich frekwent te laten horen. Soms ware ze wel eens slaapverwek kend, waarschijnlijk omdat ze zelf zo 'n slaap hadden. Het waren doorgaaris professionele landslieden, die op door de weekse dagen al om vier uur in de vochtige akker stonden en als het dan eindelijk zondag was, viel het niet mee over te schakelen op de geestelijke toer. Maar ze deden het dan toch maar. Uit de eenvoud van hun vroom gemoed, borrelden zelfs zinnen op. die klassiek zijn geworden. Hoe kwamen ze er op, die door weer en wind geteister de mannetjes, die 's zondags in hun zwarte pakken de preekstoel beklom men? Als het over de zieken ging, baden ze: „Heer, wil mild zijn en bestuur gij zelf het lancet des geneesheers, zodat zij weer gezondheid herkregen Menige dominee moet ik anno 1979 nog zo n zin „horen verzinnen. Ze hadden het vaak over: „de vlieg die de zalf des apothekers stinkende maakt". Een juweel van een vondst, naar mijn bescheiden smaak. l)e bedoeling was duidelijk: de gemeente was de zalf pot en één ondeugend lid kon de hele zaak bederven. De piëtistische inslag van de preekjes en die mooie zinnen van de lezers brach ten wel tranen te voorschijn bij mensen, die er gevoelig voor waren. Een sarkas- tisch aangelegde zei dan altijd: „de barn- meier stond weer op regen vanmorgen maar zelfs dat was goed bedoeld. Die preeklezers; ze leefden intens in hun eigen kleine wereldje, gekweld door ziek te en armoedemaar ze stonden geeste lijk hun mannetje, behept met een geloof van gewapend beton. Ze voelden zich - naar beschrijving in de Schrift - melaats van de voetzolen tol de hoofdkruin toe en als kind snapte ik dat al niet „Zijn die mannen ziek vroeg ik dan?, maar dat waren ze helemaal niet. Gebruind en getaand door de zon en geestejijk toegerust met een mudvol deugden en gaven, noemden ze zichzelf toch altijd doemwaardiger^ die de eeuwige straf al bij voorbaat hadden verdiend I)e essentie van het Calvinisme hielden ze niet verborgen. Hun aanhef was er ook naar:Eeuwig, goddelijk, nimmer volprezen Opperwe zen,wij in schuld verlorenen, verstouten ons de ogen tot U op te heffen en smeken om vergiffenis". Dit ras van bidders en preeklezers is wel zo ongeveer uitgestor ven. Ze rusten onder de zerken op hel dorpskerkhof, maar altijd ais ik hun namen lees, schiet er een rare brok in mijn keel. De stijl was van een andere tijd, maar het was toch niet „te gek", omdat het echt was! SC 'HIEREILA NDMSA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2