HET VERMOLMDE VOETSTUK Sportvereniging Renesse heeft tweede sportveld nodig STREEKNIEUWS VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Kerkwerve I Sehoolklubavond LTS en LHNO 'n Ei hoort erbij N ajaars vergadering- ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 november 1979 Nr. 22600 De sportvereniging Renesse is een gezonde vereniging met een jeugdafdeling, die bijzonder goed draait, aktief is met het kursuswerk en nog steeds een groei van het le dental momenteel 194 geeft te zien. Dit zei de voorzitter van de sportvereniging Renesse A. F. v. d. Roest op de najaarsvergadering in de kantine op het sportpark „Lao- ne". In zijn openingswoord schonk de voorzitter verder aandacht aan de ge wijzigde struktuur van de vereniging met - naast het voetbal - het aantrek ken van een aantal andere balspor ten, dit met het oog op realisatie van een sportzaal te Renesse, die naar men hoopt binnen afzienbare tijd in gebruik kan worden genomen. Met de toename van het ledental en de daarmee gepaard gaande uitbrei ding van het aantal teams komt men in de problemen met het maar ter be schikking hebben van èèn speelveld. Om tot een oplossing te kunnen ko men heeft het bestuur kontakt opge nomen met het kollege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen om tot het realiseren van een tweede speelveld te komen. Binnenkort wor den hierover voorstellen verwacht. De samenwerking met het gemeente bestuur noemde de voorzitter uitste kend. Eenterugblik werpend op het jaarlijks camping-voetbaltoernooi kon de heer v. d. Roest vaststellen dat dit een vlekkeloos verloop heeft gehad en dan ook uitstekend ge slaagd mag worden genoemd. Dank bracht hij aan de leden van de kom missie die daar in ruime mate een bij drage aan hebben geleverd, evenals aan de stille medewerkers in de vere niging, die iedere week het lotto en toto werk voor hun rekening nemen. De voorzitter richtte zich ook tot de kantinebeheerder de heer P. Berre- voets en zijn medewerkers, voor de voortreffelijke wijze waarop dat door hen wordt gedaan en de heren Ben Liplijn en K. Janse voor de wijze waarop zij het speelveld en de ak- kommodatie verzorgen. De sfeer in de vereniging noemde de voorzitter uitstekend. De trai ningsavonden onder leiding van trai ner-Bas de Zeeuw worden zeer goed bezocht, als mede ook de jeugdtrai- ningen. Met nadruk wees de heer v. d. Roest de spelers er nog eens op zich in het speelveld tegenover de scheidsrechter en de tegenstander zich sportief te gedragen. ,,Wïj zijn op de goede weg, laten we dat zo vol houden, zei de voorzitter. Aktiviteiten Het jaarverslag van sekretaris J. v. d. Vaate meldde, dat in het vorige seizoen naast het kompetitie voetbal een aantal vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Het tweede elftal drong, na eerst Zierikzee II en Walcheren II te hebben uitgescha keld door tot de kwart finale van de bekerkompetitie waar men in Aar denburg II zijn meerdere moest er kennen. Met sukses werd een mossel- en bingoavond georganiseerd. De kla- verjasavonden werden goed bezocht en waren ook geslaagd. Onder lei ding van het bestuurslid L. M. v. d. Waal werd gestart met een aktie om ook andere balsporten binnen de ver eniging onder te brengen en deze te gaan beoefenen in de in aanbouw zijnde sportzaal. Enige problemen zijn er rond het klubblad daar het aandragen van voldoende kopy wel eens te wensen over laat. Het financieel jaarverslag over het boekjaar 1978/1979 van penning meester A. M. Verseput liet een nade lig saldo zien van rond de 2500,-, hetgeen door de aanwezige reserves kan worden gedekt. Verontrustend is dit tekort niet, daar dit mede is ver oorzaakt door de aanschaf van een nieuwe terreinverlichting en een gro te post van aanschaf van materialen. De begroting voor het boekjaar 1979/1980 van 64.246,50, sluitend met een post aan onvoorziene uitga ven van 1500,- werd onveranderd vastgesteld. De voorzitter van de jeugdkommis- sie de heer J. Bom onderwierp de voor de jeugd gehouden aktiviteiten aan een nadere beschouwing. Toernooien De- voorzitter prees zich gelukkig, dat een groot aantal mensen bereid zijn zich voor de jeugd in te zetten. Naast deelname aan de kompetitie nam de jeugd deel aan een aantal toernooien, o.a. te Oosterland, Oud- dorp, Middelharnis, Piershil, Colijnsplaatse Boys, Brouwershaven en het eigen toernooi. Dank bracht de heer Bom aan ouders, die weer hun auto's beschikbaar hebben gesteld voor het vervoer, en allen die, op welke wijze dan ook, hun medewer king hebben verleend bij het begelei den. De heer N. J. Schults bracht ver slag uit over de aktiviteiten van de campingvoetbalkommissie. Volgend jaar zal aan dit toernooi weer met 10 (dit jaar 8) teams aan worden deelge nomen waardoor het aantal speela vonden weer met èèn zal worden uit gebreid en op zes zal worden ge bracht. Dank bracht hij aan allen die hun medewerking hadden verleend om het dit jaar gehouden toernooi te doen slagen. Sporten in de zaal De heer W. W. v. d. Waal gaf vervol gens een overzicht van de stand van zaken betrekking hebbende op het aantal sporten dat binnen de vereni ging zal worden gaan beoefend als de sportzaal in gebruik kan worden ge nomen. Het probleem is, dat men nog steeds niet weet over hoeveel uren men straks zal kunnen beschikken. Bij het gemeentebestuur is er dan ook op aangedrongen hier binnen af zienbare tijd een regeling voor te treffen. De definitieve opzet zal zijn beslag krijgen in een binnenkort te houden oprichtingsvergadering. De takken van sport zoals volley bal, badminton en tafeltennis zullen binnen de vereniging een eigen bestuur krijgen van drie leden, voor zitter, sekretaris en penningmeester. Van de te vormen afdelingen zullen de voorzitters zitting krijgen in het algemeen bestuur. De heer v. d. waal sprak de hoop uit, dat men in januari de beschikking zal kunnen krijgen over de sportzaal. BRUINISSE die zal worden gekocht is een Rid- derinck-hofler uit Hasselt. Het schip wordt te Bruinisse geheel bedrijfsklaar gemaakt. Bijeenkomst N.C.V.B.-afdeling Geslaagd In het dorpshuis van Bruinisse werd een ledenvergadering gehou den van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Met de distriksbestuurder de heer P. van Nieuwenhuize werd gesproken over het vervroegd uittreden (V.U.T.) en de werkgelegenheid. Diverse gestel de vragen naar aanleiding hiervan en andere zaken werden tot tevreden heid beantwoord. Ter sprake kwam het houden van een familié- feestavond. Getracht zal worden de ze nog dit jaar te houden. De voorzit ter, de heer W. van Gilst, besprak nog eens het wel en wee van de diverse afdelingen welke zijn aangesloten bij de Besturenbond Bruinisse. BRUINISSE Afbouw kotter „VL 14" In de industriehaven, voor de machi nefabriek Padmos te Bruinisse arri veerde het casco van de Noordzeekot- ter Grietje VL. 14. Dit schip in op dracht van de firma Padmos, gebouwd voor de heer J. Siereveld te Arnemui- den meet 30.5x7.30x4 meter. De hoofdmotor wordt een Stork Die selmotor van 1250 p.k.; de hulpmoto ren zijn van Japans fabrikaat. De vislier Oud-dorpsgenoot de heer St. Jume- let Wzn. wonende te Zeist, slaagde een dezer dagen voor het propedeutisch examen der Theologie aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Bazar „Nu met Hope" De muziekvereniging „Nu met Hope" houdt vrijdagavond en za terdagmiddag en avond a.s. een ba zar in ,,'t Durps'uus" aan de Molen straat te Bruinisse. Zij hoopt op deze wijze aan het beno digde geld te komen om de nieuwe leden van de drumband en majorettes van een uniform te voorzien en de aanschaf van nieuwe trommen en ma- jorettensticks. Uit de gewone geldmid delen is dit niet mogelijk zodat het bestuur voor deze aanschaf een beroep moet doen op de burgerij. Indien ,,de muziek" volgend'jaar weer zal deelne men aan de 10e Taptoe Bru 1980, hoopt zij goed „voor den dag" te ko men. Een goede uitrusting behoort tot één van de voorwaarden hiertoe. Zoals gewoonlijk zal er weer een groot aantal attrakties zijn waarbij prijzen zijn te winnen zodat het een gezellige bazar belooft te worden. Voor tijd: zie agen da. ÜJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllMI Wij zoeken een stevige knaap van een jaar ot zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als i i i I s Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de I 1 heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) I 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Bij de bestuursverkiezing stelde de voorzitter de heer A. F. v. d. Roest, na vijfenhalf jaar deze funktie te hebben waargenomen, zich niet meer beschikbaar. In zijn plaats werd de heer J. Bom met algemene stemmen tot zijn opvolger benoemd. De vice- voorzitter de heer L. W. v. d. Waal bracht de heer Roest dank voor alles wat hij in de afgelopen periode voor de vereniging heeft gedaan. Dankwoorden Veel is(er in deze periode veran derd, aldus de heer De Waal. de vere niging is van rond de 100 leden nu uitgegroeid tot bijna 200 leden, er is een prachtige akkommodatie, helaas te klein, gekomen, er werden een trainer en enthousiaste mensen aan getrokken voor het toto- en lotto- werk. Bovendien kwam het jeugd- werk van de grond, mede door het 1 WSGUldCll stimulerende werk van de voorzitter. Als blijk van dank en waardering bood hij hem namens de vereniging een pen met inscriptie aan en bloe men voor mevrouw v. d. Roest. MARKTBERICHTEN Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 31-10. Aanvoer: 9450 stuks, waarvan 2981 runderen, 1118 graskalveren, 29 vette kalveren, 2242 nuchtere kalveren, 2172 schapen, 26 geiten en 882 slacht varkens. Prijzen per stuk: Melk- en kalfkoe- ren f 1700-2800; guiste koeien f 1300- 2000; kalveren roodbont f 2100-2950; zwartbont f 1900-2500; klamvaarzen f 1700-2150; guiste vaarzen f 1600- 2050; pinken f 1000-1250; graskalve ren f 700-1000; nuchtere kalveren voor fok of mesterij roodbont f 450- 590; zwartbont f 325-525; weidescha- pen f 80-120; lammeren f 80-120; vet te schapen f 150-180; vette lammeren f 130-180. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le f 7,45-7,80, 2e f 6,20-7,20; vaarzen le f 6,60-7,75, 2e f 5,90; koeien lef 6,75-7,45,2ef 5,90- 6,30, 3e f 5,55-5,80; worstkoeien f 4,70-5,75. Prijzen per kilogram levend ge wicht: Vette kalveren: le f 5,15-5,25, 2e f 5,00-5,15, 3e f 4,50- 5,05; slacht- zeugen le f 2,65-2,75,2e f 2,55-2,65 en 3e f 2,45-2,55. Verkoping „Tryfosa" De vorige week door de Zendings- krans „Tryfosa" te Bruinisse georgani seerde verkoopmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw is weer een groot succes geworden. De wekelijks vergaderende dames van de Gerefor meerde- Gemeente hadden dan ook ge zorgd voor een rijke sortering gebreide, gehaakte, geborduurde werkstukken als babykleertjes, kinderkleding, kleed jes enz. waaruit men naar hartelust kon kiezen en kopen. Er was koffie en oliebollen; ook,bloe men konden worden gekocht. De op brengst was f 6607,30, een mooi be- dat aan de Mbuma zending ten zal komen. De mosselarij Na de succesvolle mosselzaadvisserij in Zeeland, waar door de overvloedige zaadval alle leegstaande percelen weer konden worden bezaaid wordt nu ook in de Waddenzee gelegenheid gegeven om naar mosselzaad te vissen en wel op dinsdag en woensdag 13 en 14 novem ber 1979. NIEUWERKERK Aanrijding auto-brommer Dinsdagmiddag, omstreeks 15.00 uur sloeg de automobilist J.P. uitNieu- werkerk afkomstig, en rijdend over Rijksweg 18 de Stolpweg in, net op het moment dat P. v.d. B. uit Bruinisse over de Parallelweg per bromfiets naderde. Zij werd door de auto gegrepen waarbij auto en brommer schade opliepen. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. De auto had haar voorrang moeten verle- OOSTERLAND HAARLEM, 31-10. In een Aziatische kunsthandel te Haarlem is deze week in twee achtereenvolgende nachten inge broken. Daarbij werden sieraden ter waarde van 67.000 gulden buitgemaakt. Na de eerste inbraak, waarbij een ruit werd vernield, bracht de brandweer pro visorisch een plastic ruit aan. De eige naar had nagelaten een andere ruit te plaatsen. Inbrekers hadden een nacht later geen moeite deze plastic ruit te vernielen. Sociale verzekeringen DEN HAAG, 31-10. In de discussie over de verbetering van de uitvoerings organisatie van de sociale verzekeringen wordt teveel de nadruk gelegd op louter technische aspecten. Die principes en uitgangspunten die aar? de uitvoerings organisatie ten grondslag moeten liggen, krijgen veel te weinig kandacht. Dat is de strekking ban het betoog van Prof. Dr. J. F. Rang in Den Haag op het congres van de Vereniging van Raden van Arbeid in Nederland. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG Het CDA-kamerlid Cor Kleisterl^e, die met ingang van woensdag zih kamerlidmaatschap heeft beëind/gd en benoemd is tot voorzitter van de voorlopige commis sie, National Parken. Is benoemd tot comandeur/in de Orde van Oranje Nassau, j DEN /HAAG. Twee WD- kamerlecfen hebben minister van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) ge vraagd ien onderzoek in te stellen naar df wijze waarop en de mate waarin de Sowjet-Unie zich bemoeit en heet bemoeid met de Aktie „Stop de Neutronenbom" DEN HAAG, 31-10. Begin deze week is de „Kerstboteractie" in Ne derland gestart. Dit houdt in, dat de Nederlanse consument vanaf maan dag 29 oktober 1979 boter kan kopen tegen een sterk verlaagde prijs. De maximum verkoopprijs zal f 1,80 per 250 gram bedragen. Ten opzichte van de adviesprijs voor boter betekent dit een prijsreduktie van f 0,63 per pakje. Op de verpakking van deze boter zal zijn vermeld „Speciale ver koop E.E.G.". DEN HAAG. De staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs, drs. K. de Jong, heeft ongeveer 1.600 scholen in het voortgezet onderwijs een circulaire gestuurd, waarin hij vraagt in het lesrooster lessen in con sumentengedrag op te nemen. Dit heeft het ministerie woensdag be kendgemaakt. VLISSINGEN, 31-10. Woensdaga vond om kwart voor zes heeft een ge wapende en gemaskerde man het hoofdpostkantoor van Vlissingen overvallen. Op het moment van de overval stonden aan de diverse loket ten nog vier klanten. Ook waren er zes personeelsleden van de PTT aan wezig. Ondanks dat ontbreekt het de politie van Vlissingen aan een goed signalement van de overvaller. Deze wist met een nog onbekende som geld te ontkomen. De man had zijn gezicht en haar met een soort bivak muts bedekt. Advertentie Voor 45 jaar SCHAREN DUKE. De belangrijke zink- en stortwerken aan het Noorder- strand,.aangenomen door de heeren Vol- ker te Sliedrecht, zijn dezer dagen gereed gekomen. In 't geheel zijn 22 stuks zink en kraagstukken met goed gevolg aange bracht. Tevens kan vermeld worden, dat werkzaamheden tot vergrooting van het plateau in Haven Kloosternol hun einde naderen. ZIERIKZEE. In de sociëteit „De Ver- eeniging" hield Vrijdagavond het depar tement Zierikzee van de Mij tot Nut van 't Algemeen haar algemeene vergadering, die zoals steeds zeer slecht bezocht was. ADVERTENTIE. Iedere Donderdag weer verkrijgbaar! Bolussen a 5 cent per stuk. Tevens versche botersprits a 15 of 20 cent per ons, speculaas a 15 cent per ons. Fijne macronen 5 cent per stuk. NOORDGOUWE. Donderdagmorgen werd een werkpaard van J.v. H. alhier dood in de sloot aangetroffen. Het dier bleek doodgestoken te zijn en wel zo danig dat de ingewanden er uit puilden. Vermoedelijk is het 'dier, dat nog met andere paarden in de weide liep door een stier, die eveneens aldaar graasde, met de horens bewerkt en in de sloot gedre ven. ZIERIKZEE. De Concertzaal-Bios coop deelt ons mede, dat er deze week Zaterdag geen bioscoop zal zijn door de reeds te voren vastgestelde feestavond der Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Wel Zondagavond dus. ZIERIKZEE, 30-10. In de kantine van de L.T.S. werd een gezellige schoolklub- a/ond gehouden. Ongeveer 80 jongens en meisjes hebben zich deze avond als ïd van de schoolklub opgegeven. Gymnastiekuitvoering Op vrijdagavond 2 november a.s. zal weer de jaarlijkse gymnastiekuit voering plaats vinden in het gemeen telijk sportgebouw aan de Dokter Schutterstraat. Er zal weer een aan trekkelijk programma worden uitgi voerd bestaande uit 20 punten. Na gebruikelijke opmars van alle met werkenden komt een vrije oefeniig en opening. Verder o.m. Z wee/se banken, door kleuters-jeugdlei minitrampspringen, door joni ringen. Brug ongelijk voor jt turnsters, liedjesspel, laagrek/ etc. en na de pauze turnvaria, voor èugd- turners, smurfen door kleuters- jeugdleden, jazzgymnastiek, /jeugd- turnsters enz. hierna komt /e slui ting. De leiding berust bij de d^nes me vrouw R. Beije-Plug, mevrrüw N. J. J. Wijnsteker-Hogerheide, hej. L. J. Goudzwaard, mej. L. J. Ritte en de heren J. A. Waasdorp en f - Stouten Mz. Al met al belooft he! weer wel een mooie uitvoering te ybrden in de sportzaal. j OOSTERLAND Vogeltentoonstellirg „Kolibrie" succes De driedaagse ibgeltentoonstel- ling van Vogelvereniging „De Koli brie", die verlede/ week in dorps huis „Oosterhof" Verd gehouden, is wat de organisaoren betreft een groot succes gewaden. Er was een co/stant grote toeloop en van de vierduizend loten werden 3000 verkocht. Oe trekking verricht te zaterdagavond gemeentesecretaris Jac. v. d. Maa/Cz.). Voor de cfigeveer 300 tentoon gestelde vofëls was het tijdstip waarop de tentoonstelling werd ge houden wataan de vroege kant, een aantal warcrt namelijk nog in de rui. Vrijdag tèzochten de leden van de bejaardenjöos, evenals de meeste schoolkinibren, de tentoonstelling. De scholel van Oosterland en omge ving hadien tekeningen t.b.v. de in richting van de tentoonstellings ruimte Opgestuurd, resultaten van een vod" deze gelegenheid gehouden teken vbdstrijd. Donderdagavond schree de vereniging haar 50e lid in, twee <agen later haar 55e. RJSWIJK. In ons land is begin de ze Iveek de „Kerstboteractie" ge stift. Dank zij een tijdelijke E.E.G.- rrfeling kan de consument nu tegen s*rk verlaagde prijs boter uit inter- ^ntievoorwaarden kopen. De Kerst ster mag niet meer kosten dan 1,80 gulden per pakje van 250 gram. 63 cent minder dan de adviesprijs voor „vrije" boter. Annemiek Pronk, voorzitster van de schoolklub heette iedereen harte lijk welkom nl. de heer Van Dam, di-' rekteur van de huishoudschool, lera- ren van beide scholen en Ouderkom- missieleden van beide scholen en de leerlingen. Hierna stelde zij de nieuwe bestuursleden aan iedereen voor. Het bestuur is dit jaar uitgebreid tot 10 man, waaronder 4 personen voor de redaktie van de schoolkrant. Het programma voor het komende jaar komt er ongeveer zo uit te zien: een Sinterklaas-avond in november, een bal masqué in februari, een cowboy avond in maart en een „grote avond" in juni. De oud-bestuursleden Jolan- da van Vossen, Henk Kooman en Rob v. d. Wiel werdén bedankt en kregen een presentje aangeboden. Hierna kreeg de heer Van Dam het woord. Hij vond het erg leuk om te horen dat er een schoolklub was van beide scholen en wenste die het ko mende jaar dan ook veel succes toe. Hij zou beslist één van de komende avonden nog een keer bezoeken. De heer Scherjon was deze avond ver hinderd, maar wenste de klub via het bestuur veel succes. Disco Hierna ging iedereen op de vloer op de tonen van de Disco. Een oud leerling verzorgde de muziek en deed dit geweldig. Halverwege de avond werd de mu ziek stopgezet en riep Annemiek Pronk mevrouw A. v. d. Wiel-Jansen naar voren en dankte haar voor het vele werk dat ze voor de schoolklub had gedaan. Ze bood haar een prach tig foto-album aan. Krantendans en stoelendans ston den verder nog op het programma. Marco Lievense (vice-voorzitter) besloot de avond en wenste iedereen een wel thuis. DEN HAAG, 31-10. De Nederland- sche Bank is vastbesloten de geld- voorziening treng in de hand te hou den. De president van de bank, dr. J. Zijlstra, heeft dit woensdag gezegd in Scheveningen tijdens een vergade ring van de afdeling West van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond. De Nederlandsche Bank, aldus Zijlstra, zal door haar monetaire be leid bniet bijdragen tot het scheppen van nominale ruimte - die geen wer kelijke ruimte zou zijn - voor loons verhogingen, noch tot een versnel ling van de inflatiegraad ten opzichte van het peil, dat wij in 1979 „geluk kig" hebben kunnen bereiken. DEN HAAG. De commissie Hin- derpreventie veeteeltbedrijven, die eerder dit jaar haar werkzaamheden heeft beëindigd, heeft ter afsluiting daarvan nog een brochure uitgege ven over haar aktiviteiten in de peri ode 1972-1979. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 2 NOVEMBER NED.l: De TROS start het avond programma met de Engelse comedyserie Het zal je kind maar wezen. Bij de verhuizing is al het meubilair ter ziele gegaan, dus moet Frank nu zelf zijn stoelen maken! Vervolgens presenteert Chiel Montagne zijn programma op volle toeren. Tot het nieuws van half tien een aflevering van de Duitse politieserie Derrick. Willi Schubach zit wegens moor din de gevangenis, maar wegen goed gedrag mag hij er eerder uit Dit is echter tegen de zin van Schubach's advocaat die al jaren bedreigd is door zijn cliënt Na het journaal heeft Henk van der Meyden weer zijn praatshow. De avond wordt besloten met een show van de groep Don Quishocking. NED. 2: Allereerst Pommetje Horlepiep, waarin Baron en Pommetje nog steeds opgesloten zitten in de schuur en ver volgens Lassie, die probeert een ooievaar bij iemand op het dak te krijgen, want dat brengt geluk. Na hetjournaal presenteert Eddy Becker de muzikale spelshow Kwistig met Muziek. Drie kandidaten worden getest op hun kennis van lichte muziek en hun kennis over the Beatles. Hierna volgt een aflevering van dieren arts James Herriot. Tot slot van deze avond de actualiteitenrubriek Hier en nu en de vierde aflevering van acht im pressies van jonge mensen over de wereld. Rond half twaalf het laatste nieuws. VRIJDAG 2 NOVEMBER NED. I: 10.20 Open school; 10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Het zal je kind maar wezen; 19.35 Op volle toeren; 20.30 Derrick; 21.37 Journaal; 21.55 Gesprek met de ministerpresident; 22.05 TV-privé; 23.00 Picknickende mensen; 23.35 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep; 19.25 Lassie; 20.00 Journaal; 20.27 Kwistig met mu ziek; 21.45 James Herriot; 22.25 Hier en nu; 23.15 Mijn idee; 23.30 Nieuws. De vrouw die aan het raam heeft ge tikt, staat nog op dezelfde plaats, vol komen uitgeput. Met grote passen waadt hij door de sneeuw, die nu bijna tot zijn kniën reikt. Met een stevige greep pakt hij de vrouw beet en helpt haar naar binnen, waarna hij de deur dicht trekt. Dan, bij het sobere licht van het petroleumlampje herkent hij de vrouw: het is de vroedvrouw, juffrouw Pelser. „Mens", zegt hij uit de grond van zijn hart, „je komt als een reddende engel. Ik wist me geen raad „Is het al zo ver?" vraagt ze terwijl ze zich met moeite uit haar dikke mantel werkt. Want ondanks de dikke wanten, die ze aan had, zijn haar vingers ver stijfd. „Als je goed luistert, kun je haar horen huilen. Het is een meisje", zegt hij gelaten, maar met nieuwe hoop. want er is een vrouw. En nog wel de juiste. De vroedvrouw is meteen aktief. In de kamer heeft ze in een oogmerk gezien, hoe de situatie er voorstaat. „Warm water", commandeert zc, „en handdoeken". Siem. die haar gevolgd is, blijft in de deuropening staan. „Alles staat op De vroedvrouw begrijpt hoe de ge boorte heeft plaatsgevonden. „Je hebt je uitstekend gehouden", zegt ze be grijpend. „Maar nu kan ik het alleen wel af." Zonder veel complimenten duwt ze hem in de koude bijkeuken. Daar zoekt hij zenuwachtig naar zijn pijp, steekt die op en trekt heftig. „Goede God, dat ik zoiets moest meemaken. Als het nou allemaal maar goed is Ondanks de felle koude in de onver warmde bijkeuken, veegt hij een paar keer het zweet van het voorhoofd en gezicht. Al rokende loopt hij wat rond in het kleine, bijna duistere vertrekje. Buiten loeit de storm en een nieuwe vraag komt in hem op: Hoe ter wereld heeft ze dat gefiktst, met zulk nood weer, terwijl de sneeuw een halve meter hoog ligt? Helemaal van de voorstad af. Daar kan ze wel een uur over werk gehad hebben. Een paar keer wordt zijn hulp ge vraagd. De wieg moet van boven komen die staat op het vlierinkje, tegen de dakrand aan. Nog een keer moet hij de waterketel vullen. Hij geeft alles in de deuropening. De vroedvrouw voelt zijn hand, die ijskoud is. „Nog even geduld jongeman," zegt ze op vriendelijke toon, „dan kun je je wannen". „O, het is niet erg. Ik ben blij, dat u er bent" De vrouw grinnikt „Dat kan ik me voorstellen," De deur is opnieuw dicht Siem veegt met zijn hand over de bevroren ruit en probeert door het schoongemaakte glas te kijken. Hij ziet echter enkel duis ternis, maar hij weet hoe hoog de Door MAARTJE ZELDENRIJK sneeuw nu al ligt. Morgenochtend zal ik genoeg te doen hebben. In elk geval moet er een pad naar de dijk gemaakt worden. En naar de boot. Maar goed, dat ik gisteravond de geit nog wat extra voer heb gegeven. En de konijnen. Het is half drie, als de vrouw en de jongeman bij de tafel zitten en genieten van een warme kop koffie en een paar sneden brood. In het ledikant ligt de uitgeputte moeder, in een lichte slui mering weggezakt. Naast haar de wieg, waarin de baby blijkbaar tevreden kreunt. ,,lk heb al heel wat meegemaakt al die jaren, dat ik dit werk doe," zegt de vrouw, „maar ditnee, dit is me nog nooit overkomen," „Mij evenmin." meesmuilt de jonge man. De vroedvrouw verslikt zich in de koffie, ,,'t Is zonde, hoe verzin je het". „Als de mensen 't maar niet te weten komen, want ik schaam me dood." „Van mij zullen ze het heus niet horen," antwoord de vrouw, „maar schande is het niet, integendeel. Je hebt een pluim verdiend. Hoe oud ben je eigenlijk?" „Een en twintig." „Heb je een meisje?" (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5