B. en w. willen geen her invoering van sluitingsuur Serie informatie-avonden over instanties voor vrouwen j VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! j bezorger te ELLEMEET Lezing prof. Francken over doodstraf op avond van Amnesty Int. Burgemeester Th. H. de Meester STREEKNIEUWS Streek promotie voor ondernemers Nieuw initiatief Vrouwencafé ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 november 1979 Nr. 22600 3 ZIERIKZEE, 31-10. ,,Er is helemaal geen sprake van de herinvoering van een sluitingsuur voor de horeca", zegt burgemeester Th. H. de Meester in antwoord op een des betreffend artikel in een voorgaand nummer van deze krant. Hij zegt nogal ontstemd te zijn over de reakties, die hierdoor bij de hore- ca-ondernemers werden losgewoeld en wijst erop, dat het gemeente bestuur geen enkele bedoeling heeft de bestaande horeca-vestigingen aan banden te leggen. Een betreurenswaardige verwarring ontstond door de onjuiste interpreta tie van artikel 18 van de Drank- en Horecawet. Dit artikel houdt in dat het gemeentebestuur de uitbreiding van de horeca-vestigingen in de bin nenstad tegen kan gaan. Het heeft echter niets te maken met de herin voering van een sluitingsuur, daar voor zou de politieverordening ge hanteerd moeten worden en dat is het kollege, zoals gezegd, niet van plan. Geen uitbreiding Het tegengaan van uitbreiding van de horeca in de binnenstad is een be leid dat reeds enkele jaren wordt ge voerd. Burgemeester De Meester wijst erop, dat het kollege dat beleid voerde door toepassing van artikel 253 van de bouwverordening. B. en w. zijn thans echter van mening dat dit beleid op een betere wettelijke grondslag gevoerd kan worden door toepassing van artikel 18 van sw Drank- en Horecawet. De eerste bur ger wijst erop, dat het hanteren van artikel 18 bestuurlijk de voorkeur verdient en niet gehanteerd zal wor den naar aanleiding van recente klachten. Met nadruk zegt de heer De Meester dat de bestaande horecabe drijven niets te vrezen hebben. Bij verkoop van een café, restaurant of bar zal het gemeentebestuur niet in grijpen. Het is het kollege dan ook niet te doen om inkrimping, maar om het tegengaan van uitbreiding van de horeca-vestigingen in de binnenstad. ZIERIKZEE Bromfiets tegen auto Op de provinciale weg Zierikzee/Haamtede, ter hoogte van Francken zette een aantal voor- en tegenargumenten voor de doodstraf op een rij. Hij wees erop, dat er geen nieuwe argumenten zijn aan te voe ren, ,,maar een gesprek over dit on derwerp aktueel is", daarbij verwij zend naar de huidige situatie in Iran, het Midden-Oosten, Afrika en - even zeer - Frankrijk en de Verenigde Sta ten (Het geval Spenkelink). Als ar gumenten voor de herinvoering van de doodstraf noemde hij, ten eerste: reageren op de veranderde situatie (gijzelingen en ontvoeringen met do delijke afloop); ten tweede: de zwaarste straf getuigd dat ernst wordt gemaakt met zware misdrij ven; ten derde: het psychologisch ef fect (als het slachtoffer gedood wordt is de volkswil betaling met gelijke munt); ten vierde: iemand die een medemens doodt hecht blijkbaar geen waarde aan andermans leven en derhalve kan zijn leven ook de waar de ervan ontzegd worden. Voordat de spreker toekwam aan de argumenten tegen de doodstraf, ging hij eerst in op de noodzaak van het straffen en. de geldende rechtspraaktheorieën. De absolute theorie gaat uit van vergelding. De relatieve methode valt in tweeën uit een, n.l. straffen om af te leren en straffen om af te schrikken. Nuttig- De argumenten tegen de doodstraf verdeelde Francken in die van .nut tige" en van ethisch/filosofische aard. Nuttigheidsargumenten zijn, ten eerste: de afschrikwekkende werking is nooit aangetoond; ten tweede: de ,,pak-kans" speelt bij de dader (in spé) een grotere rol dan de Hij tekent daarbij aan dat voor speciale vestigingen (bijvoorbeeld een bowlingcentrum) ontheffingen op bovengenoemd artikel mogelijk zijn. Elke week spreekuur Verder zegt de burgemeester de op merking van de horecabondvoorzit- ter de heer J. de Looze over het niet de afslag naar de Gasthuisdreef, botste vanochtend (donderdag) om kwart voor acht bromfietser L. H. uit Noordwelle tegen de afslaande auto van J. van D. uit Scharendijke. Dat ging met zo'n snelheid gepaard, dat de auto aan de zijkant zwaar werd beschadigd en de bromfiets flink werd vernield. H. liep daarbij geen noemenswaardig letsel op. Filmavond Youth for Christ Zaterdag 3 november wordt er weer een koffiebaravond georgani seerd door You tg for Christ. Dit keer een beetje anders dan andere keren, want het programma van die avond zal gevuld worden door de film „Schipper naast God". De entree is gratis en de koffiebar wordt zoals ge woonlijk gehouden in de „Lichtboei". Voor tijd: zie agenda. Twee bekenden in de Concertzaal-bioskoop In de Concertzaal-bioskoop deze week een geregelde bezoeker, al thans op het filmdoek: Bud Spencer. Doorgaans gaat hij vergezeld van Terende Hill, maar van de week heeft hij dit andere „paar vuisten" thuisgelaten en knokt hij zich alleen door menig obstakel. Zijn avonturen zijn (dan ook?) deze keer van een minder „oorlogszuchtig" karakter. Hij duikt de sport in. Dat het daarbij niet gaat om een partijtje schaken of badminton zal de liefhebbers al wel duidelijk zijn, zeker als hij dan ook nog een keer de naam Bulldozer (want: zo noemen ze hem) torst. Nee, de dikke Bud wordt aange- strafmaat; ten derde: geweld (i.e. de doodstraf) roept geweld op; ten vier de: ook rechters zijn mensen, dus zijn vergissingen niet uitgesloten. Wijs gerige argumenten zijn, ten eerste: de overheid kan niet doen wat de moor denaar wordt verweten (een gedach te die is neergelegd in de kreet: doodstraf is moord, red.); ten tweede: de doodstraf is de ergste straf, die al leen toegepast kan worden bij hon derd procent „verwijtbaarheid", het welk nooit voorkomt; ten derde: de doodstraf maakt van de mens een ding, waarmee menselijke komminu- katie niet meer mogelijk is. Konkluderend vond prof. Franc ken dat voor een rechtstaat als de on ze vanuit nuttigheidsargumenten niet overwegend voor de doodstraf kan worden gekozen. Vanuit wijsge rige argumenten kwam hij tot een „grondig tegen". In zijn openingswoord had voorzit- 'ter Wim Hack gewezen op art. lc van de internationale statuten van Am nesty International, waarin staat dat deze organisatie zich in alle gevallen verzet tegen de doodstraf. Vervol gens citeerde hij ondermeer een ge deelte van een artikel uit het ju ristenblad van september '78, waarin herinvoering van de doodstraf voor terroristen wordt bepleit en uit dat zelfde blad een passage van een arti kel tegen de doodstraf. Hoewel aan deze avond niet al te nadrukkelijk bekendheid was gegeven, bleek er belangstelling voor te bestaan van buiten de kring van de werkgroep. Van andere Zeeuwse werkgroepen waren ook afgevaardigden aanwe zig. toegankelijk zijn van de burge meesterskamer, zeer onterecht te vinden. „Als mensen een gesprek met mij aanvragen, worden ze altijd ontvangen. Ik houd niet voor niets el ke week spreekuur", zegt de heer De Meester. Hij deelt mede, dat de kri tiek van de horecabondvoorzitter slaat op een brief van drie jaar gele den van de Horecabond Nederland in Utrecht. In die brief, die volgens de burge meester aan vele gemeenten werd gestuurd, werd verzocht om een on derhoud over de problemen tussen de horeca en sociaal-kulturele instellin gen. „Aangezien deze problemen bij ons niet speelden, hebben wij tben geant woord, dat een gesprek hierover ons niet zinvol leek, maar dat we, als er zich werkelijk problemen zouden voordoen, uiteraard wel tot een gesprek bereid waren", aldus de heer De Meester. Af en toe eens kontakt tussen horeca, politie en gemeente bestuur was ook één van de wensen van de heer De Looze. De burge meester toont daarop zijn overvolle agenda en deelt mede: .Twintig jaar geleden was dat nog mogelijk, een re gelmatig kontakt met de bevolking, toen kreeg je als gemeentebestuur misschien acht brieven 's ochtends bij de post, maar er is nu wel iets ver anderd", verwijzend naar de zeer tal rijke vergaderingen die ondermeer de gemeenschappelijke regelingen met zich meebrengen. Tot slot zegt hij nogmaals zelf geen voorstander te zijn van een sluitings uur voor de horeca en hij zegt goede herinneringen te hebben aan het open gesprek dat destijds kon plaats vinden met de horeca-ondernemers over de afschaffing van die slui tingstijd. zocht als trainer van een rugby-team, de sport die de Amerikanen eenmaal „football" noemen. Het gaat alle maal om een match die een vete moet beslechten tussen de mannen van een Italiaans dorp en een stel schtreeu- werige Amerikaanse soldaten, die daar gelegerd zijn. De wedstrij be gint zoetjes aan dan ook op een slachtpartij lijken, maar Bulldozer voorkomt, met harde hand, erger door zelf mee te spelen. Dan weten we het al. En zachte heelmeesters maken tenslotte toch maar, etc. In de matinee nog een bekende. Evenals de zojuist genoemde beleeft beleeft hij avonturen die gezien mo gen worden door kijkers van alle leeftijden. Het is Walt Disney's klas sieker „Bambi", in een Nederlands gesproken en gezongen versie. Eeuwfeest „Irene" Op woensdag 14 november vindt in Hervormd Rusthuis „Irene" een bij eenkomst plaats van bewoners, per soneel en bestuur, in verband met feit, dat het dit jaar een eeuw geleden is, dat het rusthuis in gebruik werd genomen. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Ned. Bond van Plattelands- vrouwen afdeling Schouwen komt woensdagmiddag 14 november bij een in de bovenzaal van restaurant Mondragon. Onder leiding van me vrouw A. Voorhuis zullen Kerst- en wenskaarten worden gemaakt. Be langstellende leden worden verzocht de volgende artikelen mee te bren gen: schaar, lijm, naai- of borduurga ren (b.v. rood en wit), naald, wat restjes kant, stof en gedroogde bloe metjes. Het bestuur stelt stroken pa pier in diversè^kleuren beschikbaar. Witte en gekleurde kaarten om te be werken kunnen ook ter plaatse ge kocht worden. Reisje Plattelandsvrouwenbond De Kommissie Vorming van de Ned. Bond voor Plattelandsvrouwen organiseert op vrijdag 16 november een reisje naar Middelburg, 's Och tends zal een zitting van gedeputeer de staten worden bijgewoond en 's middags wordt een bezoek gebracht aan het Zeeuws Museum. Fraktievergadering Voor vrijdagavond 9 november heeft de fraktie van de P.v.d.A. een vergadering uitgeschreven, die ge houden zal worden in het „Huis van Nassau". Ouderavond R.K.-scholen Op maandag 5 november vindt in Hotel van Oppen de ouderavond plaats van de R.K.-scholen. Behalve de huishoudelijke agenda, staat een lezing op het programma over „Dia- lekt op school" door de heren W. C. van Paassen en J. A. Brandenbarg. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte Blindenhulp De te Nieuwerkerk gehouden huis- aan-huis kollekte voor „De fakkel bijeen", de Christelijke Blindenhulp bracht op f 248,—. Aan alle gevers en kollektanten dank. Die kollektanten waren: Ellen en Liesbet Maliepaard, Nellij en Jacquelien den Haan, Mag- da en John Stoutsjesdijk, Silvie Ta- nis, Anita van Klinken, Marjan Fol- mer, Annet Verboom. Ook deze allen veel dank! Container-combinatie slipt door modder Door aanwezigheid van modder en slib op de provinciale weg Zierikzee/ Haamstede (ter hoogte van het opslag terrein van Rijkswaterstaat, bij Zierik zee) raakte een container-combinatie vanochtend (donderdag) om kwartover zeven in een slip. Ongeveer vijftig me ter heg en begroeiing moest het daarbij ontgelden, waarna het voertuig met aanhangwagen nog een s75 meter de berm doorploegde. Van politiezijde uit te men grote bewondering voor de rij vaardigheid van chauffeur L.G. uit Ar- nemuiden, die zijn combinatie (met twee containers) desondanks overeind en op de weg wist te houden. Om verdere ongelukken te voorko men spoot de brandwwer de bemod- derde weg schoon. Inbraak De heer J.K. uit Zierikzee deed aan gifte van inbraak in het magazijn van Bandenhandel C. aan de Zuid-Welle- weg. Nadat de deur was geforceerd werden 20 autobanden ontvreemd. HAAMSTEDE Succes op tentoonstelling Op de internationale slagers vak tentoonstelling die gehouden werd te Utrecht en waaraan 12 landen aan mee werkten, heeft slager Co Sim mers uit Oud-Vossemeer (voorheen te Haamstede) aardig succes geboekt op de internationale vakwedstrijden waaraan 1200 kollega's uit geheel Eu ropa mee dongen naar het fel begeer de goud, zilver en brons met de daar bij behorende certificaten die de heer Simmers binnenkort thuis gestuurd krijgt. Co Simmers deed mee in 3 ca tegorieën, t.w. specialiteiten, waar- rin hij met „de gevulde buik" de 3de prijs (brons) wist te behalen. In de categorie leverworstsoorten behaalde hij eveneens de 3de prijs (brons) en in de categorie kookworst- soorten behaalde hij eveneens de 3de prijs (brons). Voor Co Simmers was dit wel een verrassing want hierop had hij totaal niet gerekend. SCHOUWEN-DUIVELAND Plattelandsvrouwenbond afdeling Zeeland De Ned. Bond van Plattelands vrouwen afdeling Zeeland organi seert op donderdag 8 november in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een bijeenkomst met als thema „1979 - Internatonaal jaar van het Kind". Tijdens deze bijeenkomst zul len enkele inleidingen worden ge houden, die op dit thema betrekking hebben. MIDDENSCHOUWEN Algemene ledenvergadering V.V.D. Op 29 oktober jl. hield de afdeling Middenschouwen van de V.V.D. in het dorpshuis te Scharendijke, weer de jaarlijkse algemene ledenvergade ring. De opkomst voor deze vergadering was bevredigend. Vermeld werd een geringe stijging van het aantal V.V.D.-leden. De heer L. Hart, Het Vrouwencafé hoopt met deze informatie vele vrouwen, niet alleen uit Zierikzee, maar van geheel Schouwen-Duiveland, een genoegen te doen. Want er bestaan nogal wat van deze instanties. Het ligt in de bedoeling dat een af gevaardigde van zo'n instelling of groep komt vertellen over de doel stelling daarvan en of er afdelingen van bestaan op Schouwen-Duive land. Mocht dat niet het geval zijn en de oprichting daarvan als gewenst ervaren, kan de spreekster de wijze van oprichten aangeven. De aanslui ting bij zo'n groep wordt tevens raadslid V.V.D. in de gemeente Mid denschouwen besprak onder meer de 3V2 procent verhoging van de onroe- rendgoedbelasting. Gezien de goede liquiditeitstoestand van de gemeente Middenschouwen achtte hij dit niet noodzakelijk, daarom zei hij tegen te hebben gestemd. De heer Hart be klemde met nadruk dat de onroe- rendgoedbelasting nimmer een sluit post voor de begroting mag worden. besproken, terwijl ook aanwijzingen worden gegeven over begeleiding daarvan. Door in het kader van een serie te werken, krijgen belangstellenden dus een goed overzicht van hetgeen zich in den lande afspeelt op dit „vrouwen-terrein". Onderwerpen In Zierikzee worden de volgende onderwerpen behandeld: De Om budsvrouw, Vrouwen bellen vrou wen, Vrouwen in de Overgang (Vido- Napoleon Ludovicus Praet reci pieerde woensdagmiddag tergelegen- heid van zijn honderdste verjaardag in restaurantMondragon", waar hij onder andere werd gefeliciteerd door mevrouw Boertien, de echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland (foto). Ook burgemeester Th.H. de Meester en zijn echtgenote, wethouder L. J. van Gastel en pastoor J. de Graaf drukten hem per soonlijk de hand. groepen). Praatgroepen voor vrou wen die aan borst- of baar moederhalskanker lijden. Vrouwen Advies Commissie. VOS-kursussen, Blijf van m'n lijf, Vrouwenhuis, Vrouwen tegen sexueel geweld, As- sertiviteitstraining, praatgroepen en Fort-groepen (Feministische Oefen- groepen Radicale Therapie). Hoewel er niet exact in deze vol gorde zal worden gewerkt, komt toe vallig wel de „Ombudsvrouw" als eerste aan de beurt. Dinsdag 13 no vember komt Annlics Ovcrbcek van de Stichting Ombudsvrouwen (ge subsidieerd door CRM) naar „De Wit te Raaf". Zij houdt een inleiding over de „Si tuatie van de vrouw op de ar beidsmarkt", bespreekt sociaal-eco nomische situaties, de mogelijkhe den voor vrouwen en de werksituatie voor vrouwen op Schouwen-Duive land. Voor tijd: zie agenda. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of i zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als i Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de 1 heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche I Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 1 j 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. HAAMSTEDE, 26-10. Tijdens de afgelopen vrijdagavond door Amnesty In ternational, werkgroep Schouwen-Duiveland, gehouden discussieavond over de doodstraf, hield prof. mr. H. Francken, hoogleraar aan de Leidse universi teit en rechter te Rotterdam, een inleiding over het thema van die avond. SEROOSKERKE Ouderavond „De Schelphoek" Tijdens de ouderavond van de o.l.s. „De Schelphoek" te Seroos- kerke, die een goede belangstelling trok, heeft medewerker J. Schriek van het RPCZ (Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland) een uiteen zetting gegeven over het werk van deze instelling, zowel ten aanzien van de school als van het indivi duele kind. Hij deed dat voor een aandachtig gehoor, vooral ook omdat de school veelvuldig gebruikt maakt van de dien sten van het RPCZ. Voorzitter J. Hanse van de ouder commissie kon onder anderen wethou der van onderwijs J. C. de Feiter en mej. A. C. Houtman van onderwijsza ken der gemeente Westerschouwen ver welkomen. Na de pauze werd de huis houdelijke vergadering afgewerkt, waarbij tot instelling van een school fonds werd besloten. Bij de bestuurs verkiezing was mevr. M. A. Ouwen- broek aftredend en werd mevrouw J. van de Stolpe als nieuw lid gekozen. OOSTERLAND Ouderavond Openb. kleuterschool Voor de maandagavond in de ge meenschapsruimte van de school aan de Abeelestraat gehouden oudera vond van de Openbare kleuterschool bleek een behoorlijke belangstelling te bestaan. Voorzitter J. Ram opende de avond volgens gebruik en begroette als bij zondere gasten burgemeester Van Bommel, vertegenwoordigers van de V.O.O. en leerkrachten van de open bare lagere scholen te Oosterland en Sirjansland. Secretaris J. Bolle Mz. las het jaar verslag het financieel verslag, in or de bevonden door de heer Bolle en mevrouw Goosen, sloot met een ba tig saldo van f 335,10. Tot nieuwe le den van de kascommissie werden be noemd de dames T. Nikerk-Anker en T. Stouten-Kwaak. De dames J. Fluijt-Vermaas en R. Beije-Boogert en de heer J. H. N. Pabbru wee namen als bestuursleden de plaats in van mevrouw J. van Damme-Guizel en de heren J. Ram en J. Bolle. Hoofdleidster J. van Westen-van Dongen deelde o.m. mede dat de kleuter- en de lagere school zijn opge nomen in het zogenoemde active ringsplan, dat inzicht moet verschaf fen in de veranderingen i.v.m. de komst van de basisschool. Na de jaar wisseling worden er ook weer kijk dagen gehouden, waarbij 2 3 moe ders morgens aanwezig zijn. (Vervolg van pag 1) Saman wees in het kader van de streekpromotie op het belang van het sociaal kontakt tussen de onderne mer en zijn klant; deze klant moet ge zellig kunnen winkelen, service en een prettige sfeer ondervinden. „On ze image naar buiten moeten we eens een goede poetsbeurt geven, zodat ons gezicht weer duidelijk herken baar wordt," aldus de voorzitter, die het verder niet zo zwart inzag wat be treft de stand van „zaken" op Schou wen-Duiveland. „Gelet op de konso- lidatie en, zelfs de betrekkelijke te ruggang in de rest van het land ben ik optimistisch gestemd over deze re gio. We zijn, met onze jachthavens, zomerwoningen e.d., nog volop in ontwikkeling. Waar wij ons nu in de eerste plaats sterk voor moeten ma ken, is het d.p.o. het distributie- planologisch onderzoek, dat o.m. de „koopstromen" aan het licht moet brengen). D.P.O. Daar hoopt men volgend jaar mee te kunnen beginnen. De kosten daar van liggen in de buurt van de f 460.000,-. De helft van dat bedrag zal de Stichting Ontwikkeling en Sane ring voor Midden- en Kleinbedrijf voor haar rekening nemen. Vij fot tien procent zullen de ca. 600 onder nemers moeten betalen en de rest van de kosten wordt verdeeld over de zes gemeenten. Het d.p.o. zal twee jaar in beslag nemen. De heer Saman meende te mogen voorspellen, dat als het rapport daar over eenmaal gereed is, „we heel wat zullen tegenkomen dat ons de wenk brauwen doet fronsen; in het bijzon der met betrekking tot de koopstro men zullen onverwachte zaken blij ken." Delta-Centrum De ZOC-voorzitter ging ook nog even in op de recente verwikkelingen rond „Delta-Centrum". Als reaktie op het pamflet dat de heer Vogelaar, direkteur van dit bedrijf, huis-aan- huis heeft bezorgd, zei de heer Saman namens de gezamenlijke onderne mers „geen enkele haat te koesteren jegens welke middenstander dan ook, mits hij aan dezelfde voorwaar den voldoet als wij allen. Wij zijn voor vrij ondernemerschap, dat een groot goed is, maar tégen verpaupe ring van de middenstand." Hij zei tenslotte b.en w. zeer erkentelijk te zijn, dat zij het advies van de ZOC terzake deze kwestie hebben overge nomen. ZIERIKZEE, 31-10. In het Vrouwencafé Zierikzee, dat elke tweede dinsdag van de maand in restaurant „De Witte Raaf" is geopend, wordt dinsdag 13 no vember met een nieuw initiatief gestart. Dan wordt de eerste van een serie informatie-avonden gehouden, die bedoeld is om de toehoorsters weg-wijs te maken in het grote aantal instellingen en groepen die zich inzetten voor de vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3