„Bazige vrouwen en bange sullen" in de Nieuwe Tijd Volledige prijsstop in de landbouw is onmogelijk Demonstratief congres VNG Doden bij vliegongeluk BulldoZER. AGENDA Energiebesparing standp«nt minister Twee doden in het verkeer HERZIENING KINDERBIJSLAG Het rijden onder invloed FNV over loonmatiging Verlichting landbouwvoertuigen CDA over aftrek hypotheekrente 2 Advertentie Er wordt iets gedaan aan energie besparing, met name in de gezinnen. Dat is één kant van de zaak; een an dere is de dringende wens dat de rijksoverheid bepaalde maatregelen dient te nemen om te komen tot een nog vee. efficiënter energiebespa ring. Een te Amsterdam gevestigd insti tuut voor marktonderzoek, is tot bo venstaande konklusies gekomen. In een groot aantal gezinnen (80 pro cent) worden op het gebied van de verwarming besparende maatrege len getroffen. Ook zijn er nogal wat initiatieven, die de bewoner geld kosten om energie te besparen, zoals dak- en muurisolatie en dubbele be glazing. Het percentage mensen dat geld wil steken in energiebesparende maatregelen (de al genoemde isolatie en beglazing) blijkt beperkt te zijn. De kosten zijn doorgaans te hoog; ve len zullen als gevolg hiervan ge dwongen zijn de hogere stookkosten in de toekomst te betalen, zonder dat er kompensatie tegenover staat door zuiniger stoken. Voor een autoloze zondag is geen meerderheid te verkrijgen, hoewel 30 procent van de ondervraagde mensen van mening is, dat de overheid zo'n zondag dwingend zou moeten opleg gen. Van een strengere kontróle op te hard (en daardoor on-zuinig) rijden, wordt in het algemeen niet veel ver wacht, al zou het op zich een uitste kend energiebesparend middel zijn. Wel kan minder vaak de auto worden gebruikt en dat blijkt ook in de prak tijk al bewust te gebeuren. Dit vloeit niet louter voort uit liefde tot ener giebesparing, maar houdt ook stevig verband met de steeds stijgende ver voerskosten. Door het instituut zijn ongeveer 400 gezinnen over een en ander ge polst; tevens is gevraagd naar toe komstig (meer)-gebruik van kerne nergie. Het blijkt dan dat zestig pro cent tegenstander is van verdere ont wikkeling van deze soort omstreden energie. Wat betreft de bedrijven hebben - na de oliekrisis - zes van de tien bedrijven maatregelen genomen om energie te besparen. Ter zake bestaan subsidiemogelijkheden, maar lang niet alle bedrijven zijn hiervan op de hoogte. Samenvattend blijkt er dus wel de gelijk een aanzet tot energiebespa ring, maar spektakulair is het alle maal nog niet. Op veel groter schaal, zou het mes in het verbruik (en soms misbruik) kunnen worden gezet, om inderdaad zeer ernstige maatregelen in de toekomst te kunnen vermijden. KERKWIJK (GLD.), 31-10. Twee mensen zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de van Heemstraweg in Gameren (gemeente Kerkwijk). Ze waren de bestuurders van twee personenauto's, die elkaar - komend uit tegenovergestelde rich tingen- door nog onbekende oorzaak in de flank raakten. De ene auto botste vervolgens tegen een boom, de andere vloog over de kop en bleef op zijn dak liggen. De slachtoffers zijn de 48-jarige J. H. Sterk uit Aalst en A. W. M. van Lith (34) uit Woudri- chem. In de auto van het eerste slach toffer zat nog een passagier, die licht gewond raakte. Van Lith reed alleen. DEN HAAG, 31-10, Er komt een na dere nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot herziening van de kinderbijslag en kinderaftrek, derde fase over bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste kind tot 1 ja nuari 1982. Deze maatregel inag de koopkracht niet aantasten, zo meent de regering. Hoe de koopkrachthand- having gewaarborgd kan worden wordt onderzocht. Dat schrijven de staatssecretaris sen De Graaf (Sociale Zaken) en No- teboom (Financiën) de Tweede Ka mer in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over het wet sontwerp Herstructurering kinder bijslag en kinderaftrek derde fase. DEN HAAG, 31-10. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten organi seert 8 november in Den Haag een groot demonstratief congres over de regeringsvoorstellen voor de be stuurlijke organisatie van ons land. Meer dan 2000 burgemeester, wet houders en raadsleden hebben zich voor dit congr opgegeven, zodat de inschrijving w ,'ens plaatsgebrek in middels is gesloten. Nooit eerder wa ren er zoveel gemeentebestuurders bijeen om hun oordeel te geven over de plannen van de regering. Het congres vervult een belangrijke functie in de meningsvorming van het bestuur. Na 8 november zal het definitieve standpunt van de V.N.G. over de reorganisatie van het binnen lands bestuur worden vastgelegd in een brief aan de Tweede Kamer. LUXEMBURG, 31-10 Het hanteren van een absolute prijsstop voor de Europese landbouw in de eerstkomen de jaren is onmogelijk. Dat is de mening van de Neder landse landbouwminister, Mr. Fons van der Stee. Zo'n prijsbevriezing over bijvoorbeeld drie jaar zou de boeren wel eens twin tig a dertig'procent van hun inkomen kunnen kosten en dat is niet acceptabel, aldus een eerste reaktie van de Nederlandse bewindsman op mededelingen van Europees landbouwkommissaris Gundelach. DEN HAAG, 31-10. De permanente kontaktgroep voor de verkeersvei ligheid, waaraan onder meer ook Veilig Verkeer Nederland deel neemt, beraadt zich over een samen hangend pakket van maatregelen te gen het rijden onder invloed. Minister Ginjaar (Volksgezond- heid) zegt dit in antwoord op vragen vanuit de commissie voor de volksge zondheid uit de Tweede Kamer op vragen over de begroting 1980. Van uit de commissie was aangedrongen op een strengere aanpak van die ver keersovertredingen, waarbij alcohol gebruik werd vastgesteld. Een kamikaze-vis BR1ERLY HILLS (Engeland), 31-10. Een vis uit de Zuidzee die blijkbaar niet ingenomen was met zijn nieuwe verblijf, brak het glas. van het aquarium in de dieren winkel en veroorzaakte voor een gulden of 25.000 schade. Volgens eigenaar Chris Par sons had de vis zich door een stuk koraal gebeten. Dit zakte in en drukte een waterverwarmer tegen het glas van het twee meter lange aquarium. Hoewel dik en versterkt kon het glas de hitte niet verdragen en sprong kapot. Water en vissen kwamen op de winkelvloer terecht. Parsons schat het verlies aan zeldzame vissen op een kleine ne genduizend gulden. Onder de overlevenden is de dader, meteen door de politie Ka mikaze-visgedoopt. MEXICO-STAD, 31-10. Bij het ver ongelukken van een D.C.-10 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Western Airlines zijn woensdag op de luchthaven Juarbenito Juarez in Mexico-stad 74 inzittenden om het leven gekomen en 15 gered. Het toestel had in de vroege och tenduren bij mist een normale lan ding gemaakt, maar raakte toen het met een snelheid van meer dan 225 kilometer uitreed een gebouw en vloog in brand. De mensen die konden worden ge red zaten in het achterste deel dat van de rest van de romp afbrak. De landbouwkommissaris becijfer de in Luxemburg dat zelfs bij een prijsbevriezing, de kosten van het Europese landbouwbeleid binnen enige jaren zo op zullen lopen, dat ze niet meer uit de Europese begroting betaald kunnen worden. Bezuinigingen Hoe de landbouwministers dit pro bleem in de nabije toekomst op zul len lossen, is nog onduidelijk. Van der Stee meent, dat er wel degelijk bezuinigingen in de landbouwsektor nodig zijn. Hij denkt die te kunnen bereiken door in de eerste plaats de interventie (het innemen van over schotten tegen gegarandeerde prij zen) .minder aantrekkelijk" te ma ken. Maar dat moet dan gelden voor alle landbouwsectoren en niet alleen voor de zuivel. Dat minder aantrekkelijk maken van de interventie zou naar de schat ting van de minister 1100 tot 1385 miljoen gulden op kunnen brengen. UTRECHT, 31-10. De tegenstan ders van de vakbeweging zouden het liefst zien dat de FNV alle nadruk zou leggen op de lonen en daarmee verraad zou plegen aan de doelstel lingen van zekerheid en solidariteit. ,,De FNV moet zich niet van de wijs laten brengen en ongewild een beleid gaan voeren dat in het werkge versstraatje past. We moeten ons er zeker niet toe laten verleiden onze werkgelegenheidsdoelstellingen voorlopig maar te vergeten. Want daar zitten de werkgevers precies op te vlassen". Deze oproep tot solidariteit deed FNV-voorzitter Wim Kok in Utrecht op het congres van de vervoersbon- den FNV. DEN HAAG, 31-10. Vanuit de Cen trale Politie Verkeerskommissie is bij de minister van verkeer en wa terstaat een voorstel gedaan om de eisen voor verlichting van landbouw voertuigen gelijk te trekken met die voor het overige wegverkeer. Ditr heeft inspecteur G. A. van der Sluis van de CPVC woensdag desgevraagd meegedeeld. De huidige eisen voor de verlich ting van het landbouwverkeer date ren uit de tijd dat veel minder land bouwvoertuigen dan nu veel minder vaak op de weg verschenen. Zo hoe ven die voertuigen maar één soort licht voor de koplampen te hebben, terwijl het overige verkeer dim- en groot licht moet kunnen voeren. Daarbij zou, aldus Van der Stee, ook de ..strafheffing" op een over- produktie van melk opgetrokken kunnen worden tot ,,een paar pro cent" (nu een half procent). Ook dat zou ongeveer 1100 miljoen gulden kunnen opbrengen. Bij zulke bespa ringen zou er in de toekomst zelfs no'g plaats zijn voor (overigens zeer be scheiden) prijsverhogingen in de landbouw, aldus Van der Stee, die meent dat dit soort maatregelen bin nen een half jaar gerealiseerd kun nen zijn. DEN HAAG, 31-10. Het CDA- kamerlid Van Rooyen heeft de VVD verweten demagogie te bedrijven met betrekking tot de aftrek van hy potheekrente. Op een spreekbeurt van zijn partij in Maarsen zei Van Rooyen dat het onzinnig is van WD-fractieleider Rietkerk om het CDA te verwijten dat invoering van een rechtvaardiger belastingstelsel honderdduizenden bezitters van eigen woningen in ge vaar zou brengen. Het gaat bij het CDA-voorstel - boven. 400.000 gulden hypotheek het inflatiedeel van de rente ongeveer eendere niet meer af trekbaar maken - om een groep van enkele tienduizenden bezitters van dure eigen woningen met leningen royaal boven de 400.000 gulden. Flitsen" uit het buitenland BEIROET. De opperbevelhebber van het Libanese leger, Victor Chou- ry, heeft de Palestijnse bevrijding- sorganisatoe PLO de verzekering ge geven dat het sturen van troepen naar het zuiden van Libanon niet te gen de PLO gericht is. Dit kan wor den afgeleid uit een vraaggesprek met het Libanese blad An Nahar. HONG KONG. De illegale immi gratie van China naar Hong Kong heeft in oktober een hoogtepunt be reikt. In deze maand zijn door de Hongkongse politie al meer dan 9500 illegale immigranten gearresteerd. Dit heeft een woordvoerder van de politie van Hong Kong meegedeeld. MOGADISJOE. Een Ethiopische geurrillaleider heeft meegedeeld, dat Ethiopië aan zijn grens met Soedan £0.000 militairen heeft samengetrok ken en dat Soedan uit vrees voor een aanval ook een sterke militaire macht aanide grens heeft geconcen treerd. ROME. De politie kent de identi teit van de schutter die in het Olym pisch Stadion van Rome tijdens de voetbalderby tussen AS roma en La- zio de vuurpijl afvuurde die de 33- jarige supporter Vincenzo Paparelli dodelijk verwondde. Het is de 18- jarige huisschilder Giovanni Fioril- lo. NIEUW DELHI. De Sowjet-Unie wil op korte termijn weer met de Verenigde Staten gaan praten over een vermindering van de militaire aanwezigheid in de Indische Oceaan. Dit heeft de Sowjet-ambassadeur in India verklaard. Z.V.U.-lezing door Ton Brandenbarg: ZIERIKZEE, 29-10. De man-vrouw verhouding mag anno 1979 ter diskussie staan, ook aan het eind t de Midde leeuwen wist men aardig raad met ,,de s d o n de broek" oftewel de vraag: „Wie is er de baas l. -isY". Over „bazige vrouwen en bange sullen" aan het begin van de Nieuwe Tijd (1400-1600) vertelde de heer J. A. Brandenbarg maandagavond in de „Zeeuwsche Herberghe" in een Z.V.U.-lezing, die in samenwerking met de Ned. Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen, werd gegeven. Rond het eind van de Middeleeu wen nam de vrouwenhaat bijzonder toe. Dat kwam tot uiting in de beel dende kunst, (voorbeelden zijn te vinden bij Brueghel en Lucas van Leyden) en in de literatuur (kluchten en liederen). Vanuit de kerk werd de man-vrouw verhouding heel serieus behandeld. Met verwijzing naar de Bijbel werd de ondergeschikte rol van de vrouw benadrukt: De eerste man werd gemaakt uit aarde, de eerste vrouw uit een rib van die eerste man. Hij was naar Gods beeld geschapen. In de Middeleeuwen ging men trachten te bewijzen dat de vrouw inférieur was, daarbij steu nend op de klassieken en het Christendom. Volkomen gelijkheid Uit onderzoekingen van prof. Huisman is komen vast te staan dat in het verre verleden wel sprake is geweest van volkomen gelijkheid tussen man en vrouw. De agrarische kuituur leidde ertoe dat man en vrouw de zaken samen regelden. Een woord als „gade" gelijke) wijst daar nog op. In de standenmaat schappij van de Middeleeuwen, die was opgebouwd uit geestelijkheid. adel en burgerij, was geen voor de vrouw, zij diende sleci man. In de late Middeleeuwen ging d. vrouw echter haar eigen plaats vero veren. Dit hield nauw verband met de ontwikkeling van de stad. Ze kreeg de kans een eigen beroep uit te oefenen, zoals vroedvrouw ver koopster of herbergierster. Ze ging een bedreiging vormen voor de mannenmaatschappij. Er ontstond namelijk een groot vrouwe noverschot en de vrouwen kregen als arbeidskrachten lager betaald. Daar naast werden door de Begijnenhoven vaak zeer konkurrerende industriet- jes opgezet. Er veranderde duidelijk iets met de vrouw. De angst voor die vrouw, die steeds meer macht kreeg, nam dan ook toe. Vooral de oudere vrouw moest het vaak ontgelden. „Magische kracht" In de samenleving op het platte land was zij juist het middelpunt, die door haar levenswijsheid en ervaring aanzien verwierf. Aan de grootmoe der werden soms magische krachten toegeschreven, omdat zij middeltjes wist tegen kwalen en het „geheim van leven en dood" kende. De „speci alisten" in de stad waren bang voor die vrouw met magische krachten van het platteland. Een gevolg daar van waren de heksenjachten. Na verloop van tijd ontstond er een nieuw gezinspatroon een verschui ving van het samenleven in groot fa milieverband naar het kerngezin. Verder trouwden de meisjes op la tere leeftijd, volgens „de maatschap pij" vormden die „loslopende" vrou wen een bedreiging voor de nette ge huwde mannen. De kuisheid van de vrouw werd dan ook voortdurend be nadrukt en het beeld van de Heilige Anna (moeder van Maria) werd de vrouw als ideaalbeeld voorgehou den. Ook de literatuur gaf aan welke houding in het man-vrouw-patroon Tangenomen moest worden. De kerk- naderde het thema heel serieus, de chten van de Rederijkers of rei- acteurs deden het op grappige wi. -n dat sprak het publiek bij zone an. De bazige, gehuwde, wat oudei -OTW kwam in die kluchten steeds a. ikbeeld opdraven. Een voorbeeld klucht „Moorkens vel/vande wijven", waarin wordt vertela en bazige vrouw (quad wijf) woi etemd door mid del van het „Mooi er. - vel" (een met zout ingewreven paart, mhuid). Hennentaster Een man, die zich in die tijd met het huishouden bemoeide of onder de plak zat van zijn bazige vrouw werd een „hennentaster" genoemd. De Re derijkersvereniging in Brouwersha ven speelde destijds de klucht van „Jan Goemoete", waarin zo'n hen nentaster belachelijk werd gemaakt. Aan de hand van een aantal dia's gaf de heer Brandenbarg ook voor beelden van uitingen van vrouwen haat in de beeldende kunst. De inleider was van mening dat het ten aanzien van die man-vrouw ver houding zinvol is naar het verleden te kijken. Zijn visie luidde: „Je be grijpt die tijd dan beter, je kunt ook iets zeggen over je eigen tijd en kunt minder bevreesd zijn voor verande ringen. liet blijkt dat al eerder met dit probleem werd geworsteld. Er is niets nieuws onder de zon BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Dolle actie dol Ie hu mor! BUD SPENCER RAIMUND HAflMSDORF JOE BUGNER MICHELE LU PO a.s. zaterdag 3 november en zondag 4 november 20.00 uur - alle leeftijden Matinee voorstellingen: Voor het eerst GEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN. Schitterende songs. Ontroerend getekend meto.a. "Stamper" en "Bloem" TECHNICOLOR® ©WALT DISNEY PRODUCTIONS CITY FILM a.s. zaterdag 3 november en zondag 4 november Aanvang 2 uur Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Zierikzee Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37; Wereldwinkel Schouwen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Donderdag 1 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen; 20.00 uur. ,,'t Kofschip": Ouderavond; 20.00 uur. Brouwershaven Banden en lichtkontrole auto's (Ga rage Slager). Oosterland Dorpshuis: Afd. Plattelandsvrou wen; 19.30 uur. Renesse Staepel'of, 20.00 uur, ouderavond. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, bijeenkomst Philatelica. Vrijdag 2 november Zierikzee Vierschaar: „Ver. Stad en Lande" (oorkonde-uitreiking); 16.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, ZVU- voorstelling „Een gelukkige hand". Brouwershaven Banden en lichtkontrole auto's (Ga rage Slager). Noordgouwe Hotel Van der Weyde, finale vijfde klasse libre. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring Gemeenteraad Duiveland. Oosterland Sportgebouw. Gymnastiekuitvoe- ring, 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus, 19.00 uur, bazar „Nu met Hope". Zaterdag 3 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Bambi", 14,00 uur; „They called him Bulldo zer", 20.00 uur. Brouwershaven Banden en lichtkontrole fietsen en bromfietsen (fa. v. d. Hoek). Jeugdsoos „Brouw" komische film 19.30 uur. Noordgouwe Hotel Van de Weyde, finale vijfde klasse libre. Bruinisse Durps'uus, 14.00 uur, bazar „Nu met Hope". Zondag 4 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop: „Bambi", 14.00 uur; „They called him Bulldo zer", 20.00 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weyde, finale vijfde klasse libre. Maandag 5 november Zierikzee School Manhuisstraat. Jaarvergade ring Ouderkommissie R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur. Hotel van Oppen. Ouderavond R.K.- scholen. 20.00 uur. Kerkwerve Ouderavond peuterzaal „De Schouw- se Poeletjes", 19.45 uur. Dinsdag 6 november Zierikzee Raadszaal stadhuis, 19.30 uur open bare vergadering Kommissie Finan ciën. „Huis van Nassau", 20.00 uur, Diskussie-avond P.v.d.A. afd. Zie rikzee. Haamstede Beatrixschool Bloedplasma-avond, 19.00-21.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, Hoorzit ting Ontwerp-bestemmingsplan „Komplan Nieuwerkerk" Donderdag 8 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen; 20.00 uur. Theo Thijssenschool, 20.00 uur, ouderavond. Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur Klaver jas wedstrijden. Middelburg Concert- en Gehoorzaal, 13.15 uur bij eenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afdeling Zeeland. 8, 9 en 10 november Oosterland B.V. d'Eule: Driebanden finale kl., 2e klas. Vrijdag 9 november Zierikzee Raadszaal stadhuis, 17.00 uur, verga dering vaste kommissie van advies en bijstand voor landbouw, visserij en jacht. Ledenvergadering kring Schouwen- Duiveland C.B.T.B., „Huis van Nas sau, 20.00 uur. „Huis van Nassau".fraktievergade- ring P.v.d.A., 19.30 uur. Zaterdag 10 november Zonnemaire Groene Kruisgebouw 10.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Maandag 12 november Brouwershaven Groene Kruisgebouw 14.00-16.00 uur Verkoop Welfare-artikelen. Dinsdag 13 november Zierikzee Mondragon, 19.30 uur, „Vereniging Stad en Lande". „De Witte Raaf", 20.30 uur, lezing „Ombudsvrouw voor Vrouwencafé". Woensdag 14 november Zierikzee Bovenzaal „Mondragon" 14.00 uur Bijeenkomst Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Zierikzee. Brouwershaven Najaarsvergadering Ned, Bond voor Ouderen; Verenigingsgebouw „Nieuwstad", 14.30 uur. Donderdag 15 november Zierikzee Parochiecentrum; politieke vor- mingskursus CDA-vrouwen; 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonmi. na half zet Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2