Bemrn Margarine V\é\G\é mr Posten onvoorzien en nieuwe investeringen op niveau 8t „Professionele en kollektieve aanpak promotie eigen streek door ondernemers wenselijk" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Middenschouwen pakje 250 gram Sprekers op avond Z.O.C.: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate 4J Assurantie WA> PE WW A Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 november 1979 136ste jaargang Nr. 22600 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 24,95, per jaar f 95,15. Losse nummers 55 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,60. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in ait nummer: Oorkondes voor gerestaureerde panden SCHARENDIJKE, 30-10. De gemeenteraad van Midden- schouwen kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Op voor stel van burgemeester en wethouders besloot de raad zonder hoofdelijke stemming tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling metingen luchtverontreini ging in Zeeland De wijziging behelst het scheppen van de mogelijkheid toch te kunnen vergaderen wanneer in de eerste ver gadering het vereiste quorum niet aanwezig is. De raad besloot medewerking te verlenen aan vervroegde uittreding van het gemeentepersoneel op 63- jarige leeftijd. Daartoe werd vast gesteld een wijziging van het Alge meen Ambtenarenreglement en een Uitkeringsverordening vrijwillig vervroegd uittreden. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad een verzoek te doen aan de minister van onderwijs en we tenschappen tot toepassing van arti kel 55 quater van de Lager- onderwijswet 1920 voor 1980 voor de beide openbare lagere scholen in de gemeente. Vervolgens werd door de raad het bedrag per leerling ingevolge artikel 101, 5e lid van de Lager-onderwijs- wet 1920 voor 1980 vastgesteld op f 458,— f 34,75 voor administratie kosten of in totaal f 492,75. Vastgesteld werden de 23e t/m 26e wijziging van de gemeentebegroting voor 1979. Begroting 1980 Hierna kwam aan de orde de vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1980. Aan de raad werd ge legenheid gegeven tot het geven van algemene beschouwingen. De heer L. C. Hart (WD) zegde allereerst dank aan de samenstellers van de begro ting voor het tijdig gereed maken hiervan. Het verheugde hem, dat de post voor onvoorziene uitgaven en voor nieuwe investeringslasten op een behoorlijk bedrag konden wor den geraamd.Daarom vond hij het een jammerlijke zaak, dat de onroerendgoed-belastingen moesten worden verhoogd met 3,5%. Be lastingverhoging vond hij niet op zijn plaats, zeker niet in een land- bouwgemeente, daar de minister van landbouw en visserij aangekondigd heeft, dat landbouw en veeteelt voor 1980 mogelijk 15% zullen moeten in leveren. Spreker kondigde aan de komende periode ten aanzien van belasting verhoging waakzaam te zullen blij ven. Verder had hij op het financiële beleid van de gemeente geen kritiek. Het had spreker verbaasd, dat bur gemeester en wethouders de 3e fase van het plan van de openbare ver lichting hebben laten vallen. Hij hoopte, dat opnieuw bekeken zal worden of op enkele urgente plaat sen toch enige lichtmasten kunnen worden geplaatst, zoals b.v. in Scha- Bloemen voor ,,De Treffers", die dinsdagavond het kampioenschap 1979 van de Zierikzeese Kegelbond behaalden. (Zie voor verslag elders in dit nummer). (Foto: D. Verschoore) rendijke bij de bejaardenwoningen (aan de Middelplaatstraat en Frede- riksstraat). Hij hoopte dat het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis voor de regio behouden zou kunnen worden. Aanleg riolering De heer Hart was er voorstander van de aanleg van de riolering van Eikerzee naar Scharendijke naar een later tijdstip te verschuiven wanneer uitvoering in D.A.C.W.-verband niet mogelijk zou zijn. Aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg ver dient een grotere prioriteit; natuur- Advertentie T| Dcx SV lijk zal hiervoor ook subsidie nodig zijn. Hij pleitte voor het laten vervallen van beperkende voorwaarden in de overeenkomst tot verkoop aan wo ningen van huurders, nu Gedeputeer de Staten vasthouden aan hogere verkoopbedragen Het stemde tot voldoening, dat het bestemmingsplan „Sportterrein Scharendijke" is goedgekeurd. Aan leg van nieuwe sportvelden zal wel enige jaren vergen. Wat de rekrea- tie betreft, had spreker de indruk, dat deze op dood spoor was beland, nu de beslissing over het bestem mingsplan ,,De Bout" door Gedepu teerde Staten met 6 maanden was verdaagd. Een rustpauze vorid spre ker echter niet zo verkeerd. Visie S.G.P. De heer W.C. van den Bosse (S.G.P.) maande tot een voorzichtig en zuinig beleid nu nog geen zeker heid bestaat over de hoogte van de rijksuitkeringen voor 1980, zodat de gemeentelijke belastingen slechts minimaal verhoogd behoeven te wor den. Hij was van mening, dat het niet opgaat om de 3e fase van de openbare verlichting in zijn geheel niet uit te voeren wegens energiebesparing. De openbare veiligheid is in geding. Hij vond dat het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland onmisbaar is. Hierover zei spreker, dat de klok niet 50 jaar teruggedraaid kan wor den. Het was hem en andere leden opge vallen, dat er evenals vorig jaar geen van de Technische Dienst voor het komende jaar aanwezig was. H'j hoopte, dat hierin spoedig verande- ring zal komen. Het verheugde spreker, dat het fietspad langs de Heuvelsweg voor 1980 in het uitvoeringsprogramma is opgenomen. Ten aanzien van het on derwijs werd volle medewerking toe gezegd. Wat betreft de sport en be paalde subsidies achtte spreker zijn visie voldoende bekend, zodat hij hierop niet verder inging. Tenslotte wenste spreker het kolege van burge meester en wethouders en de raad Gods onmisbare zegen toe voor het komende jaar. Beschouwing P.v.d.A. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout (P.v.d.A.) begon haar algemen be schouwingen met een woord van dank aan de samenstellers van de be groting voor het tijdig gereed maken hiervan. De cijfers voor 1980 tonen een aanmerkelijk gunstiger beeld dan voor 1979 het geval was. Er wachten volgens spreekster echter nog een aantal belangrijke kapitaals- werken op uitvoering, waarvoor nog geen ramingen in de begroting zijn opgenomen. Gehoopt werd, dat in 1980 met een aantal van deze werken een begin kan worden gemaakt. Spreekster pleitte eveneens voor uibreiding van de openbare verlich ting op die punten waar dit noodza kelijk is, ondanks argumenten voor energiebesparing. Behoud van het Rode Kruis zieken huis vond ook spreekster van groot belang. Zij hoopte, dat het bouwen van woningwetwoningen in 1980 in Kerkwerve en Scharendijke geen vertraging zal ondervinden door aan passing van bestemmingsplannen. Mevrouw Kloet sprak de hoop uit, dat er spoedig schot zal komen in het herstel van de Ned. Herv. kerk te Kerkwerve. Zij vond het 'jammer, dat de molen ,,De Lelie" in zo slechte staat verkeert en hoopte, dat het kol lege van burgemeester en wethou ders stappen zou ondernemen om verder verval te voorkomen. Tot slot deelde spreekster mee, dat de raad officieel nog geen kennis gekregen had van de portefeuilleverdeling in het kollege van burgemeester en wet houders. ZIERIKZEE, 30-10. De ondernemers op Schouwen-Dui veland moeten komen tot een professionelere aanpak van hun problemen en hun afzonderlijke besognes opzij zetten, om als kollektief aan de promotie van hun regio te werken. Het ligt in de bedoeling dit soort avonden geregeld te beleggen. Tij dens de bijeenkomst waren ook de bestuursleden van de diverse VW's aanwezig. De Z.O.C. beoogde met deze avond de aanzet te geven tot een groter overleg van de ondernemers onder ling, teneinde hun belangen beter te bevorderen. Drs. Jansen was in de Dat was het advies van drs. F. L. J. M. Jansen, hoofd van de afdeling Binnenland van het Nationaal Bu reau van Tourisme uit Den Haag, die een causerie hield tijdens de dinsdag door de Z.O.C. in „Mondragon" ge houden bijeenkomst voor de be stuursleden van alle plaatselijke on dernemingsverenigingen op Schou wen-Duiveland. arm genomen om mogelijke ideeën aan de hand te doen op het vlak van de toeristische promotie. „Om een bekend eiland bekender te maken", in zijn eigen woorden. .Amateuristisch" Spreker onderkende, dat een geza menlijke aanpak realiseren niet ge makkelijk is voor de Schouwen-Dui- velandse ondernemer, die zo aan historie en traditie hangt en gewend is aan kleinschaligheid. „Maar het toerisme is niet kleinschalig, noch amateuristisch meer zoals tussen 1900 en i960, toen rekregtie nog aan de elite was voorbehouden. Anno 1980 is toerisme een industrie, die grootschalig (massaal) is en een pro fessionele aanpak vraagt. Wel moet de charme van de kleinschaligheid behouden blijven als het erom gaat de rekreatie te bedienen." Voortbordurend op een artikel in een van onze badkranten van de afge lopen zomer stelde Jansen: „Schou wen-Duiveland heeft niet de toerist ontdekt, maar de toerist Schouwen- Duiveland en dat bent u maar lang zaam gaan beseffen. Uw probleem is nu de explosieve, spelitakulaire ont wikkeling van nieuwe akkommoda- tievormen op het eiland en de konso- lidatie van het hoogseizoen. „De dalen aan weerszijden van de (zomer)piek moeten worden opge vuld om het evenwicht tussen vraag en aanbod tot stand te brengen," vond hij. Daartoe zouden er meer toe risten buiten het seizoen naar de re gio moeten komen en om die te krij gen moeten er meer attrakties e.d zijn. Het is derhalve een regionale aangelegenheid om verbetering in de situatie te brengen. Kollektief „Laat uw lokale bindingen varen, dek niet alleen maar aan plaats, wijk of straat. Dat deze regio een toe- ristich gebied is, komt niet alleen door uw eigen bedrijf, maar door een komplex van goederen (bijvoorbeeld omgeving) en diensten (allerlei on dernemingen etc.) die onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. U heeft niet enkel een eigen, maar ook een kollektieve verantwoordelijkheid voor de toeristische ontwikkeling hier," zo hield de Hagenaar zijn ge hoor voor. „U hebt kollektieve pro blemen, veel meer dan individuële." Coördinatie Aan die kollektieve vereniging zou volgens 'sprekers inzichten een orga nisatorische vorm moeten worden gegeven, die aktiviteiten kan ont plooien om te zorgen dat de „piek" wordt afgezwakt en toeristische at trakties eilandelijk kan coördineren, daartoe de gezamenlijke kennis en ervaring bundelend. Om het zwaar tepunt van het zomerseizoen af te ha len, moet de regio een bekendere klank krijgen," „Moet Schouwen- Duiveland gaan opvallen in vergelij king tot andere bestemmingen in het land." Men zou bijvoorbeeld aan marketing moeten gaan doen. Streek-VW Als een, de gezamenlijke belangen behartigende organisatie, die zich met de promotie van de streek bezig houden, zag drs. Jansen de streek- VW. Voor promotie op het nationaal vlak zou de streek-VVV moeten sa menwerken met de provinciale WV, „aangezien Schouwen-Duiveland op zich niet te verkopen is in het buiten land, wel echter als een deel van Zee land met een eigen gezicht." (Vervolg pag 3) Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw persoonlijke omstandigheden? - Overzichtelijk in een mooie map? Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 De Algemene Nederlanse Bond voor Ouderen vierden woensdagmiddag in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw haar vijfentwintig jarig bestaan. Tal van ouderen gaven van hun belangstelling blijk. Op de foto feliciteert burgemeester Th. H. de Meester het bestuur van de ANBO met zijn jubileum. Zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit blad bestaat uit 12 pagina's. jpQoaapoooc Een vuur kan uitgaan, maar niet koud worden. Rückert OOqPOQQBQQBQQi Verwachting tot donderdagavond Rustig weer In de nacht en ochtend mist en in het noorden van het land mogelijk een bui; minimumtemperaturen om streeks 5 graden; in de middag af en toe zon en temperaturen circa 11 gra den; weinig wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 80 procent. Kans oT» een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 nov. Zon op 7.36, onder 17.11 Maan op 16.48, onder 4.48 Volle maan: 4 november (6.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 nov. 1.14 13.34 6.53 19.20 Springtij: 6 november WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-11. Het K.N.M.l. deelt mede: Achter een regenzone, die woensdag over ons land trok, is met een zuidwestelijke wind vochtige lucht binnengedrongen. Inmiddels breidt een hogedrukge- bied van de Atlantische Oceaan zich in onze richting uit. De wind neemt hierdoor af, zodat er voor vrijdag rustig herfstweer wordt verwacht met grote kans op mist. De eerder genoemde neerslagzone strekte zich donderdagmorgen uit van midden-Frankrijk en zuid- en oost-Duitsland tot Scandinavië, waarbij in Zweden de regen kan overgaan in sneeuw. Boven noord-Rusland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied. In die streken vroor het overdag 5 tot 10 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1