HET VERMOLMDE VOETSTUK Foto in de krant zou j duizend woorden kunnen vervangen Postcodeboek uit de kast en i/oor eens en altijd de postcodes i/an fa milie, vrienden en kennissen noteren bij hun adressen. Adreslijst op een vast plekje opber gen, nooit meer hoeven zoeken. Zo simpel is dat! Gebruik'm goed. pttpost HANDSCHOENEN Betekenis van „een plaatje" Bekend is de uitspraak: een plaatje is duizend woorden. Een schrijvende journalist mag bij die opmerking een kritische aantekening willen plaatsen, feit is dat een fo to heel wat „zegt". Ook in de nieuwsbladen mogen der halve foto's niet ontbreken. De foto's in de Z.N. zijn doorgaans „van de hand" van onze vaste fotograaf de heer J. C. Berrevoets. Ook enkele korrspondenten en onze sportredakteur evenwel leveren vaak uitstekend fotomateriaal af. Verder is er materiaal van de A.N.P.-fotograaf en ook wel foto's uit partikuliere bron, vooral als het een malige - doorgaans historische - foto's betreft. Juist door de overschakeling naar het full-offsetproces zal de kwaliteit van de foto's in de krant zeer sterk toenemen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA Een twintig man tellend recherchebij standteam stelt een on derzoek in naar de aanslag die in Bre da is gepleegd op een hasjhandelaar. De toestand van de man is in de loop van zaterdag zodanig verslechterd dat de politie voor zijn leven vreest. MARKELO Twee inwoners van Zutphen zijn zaterdagavond tijdens een politieaktie op een parkeerter rein bij Markelo meerdere malen in gereden op een agent. De twee waren even daarvoor betrapt bij diefstal van auto-onderdelen op de parkeer plaats. UTRECHT In een brief aan de di rectie van de VPRO heeft de landelij ke organisatie van Surinamers in Ne derland, Loson, de zendtijd te mis bruiken door ruimte te geven aan openlijke fascistische propaganda. Dit naar aanleiding van een VPRO- televisieuitzending waarbij het Nati onaal Jeugdfront „De gelegenheid kreeg openlijk fascisme en rascisme te propageren". DEN BOSCH Twee inwoners van Vlijmen, de 26-jarige H. H. en 28- jarige J. L. hebben bekend in de nacht van donderdag op vrijdag de 23-jarige Donald Sopers met slagen om het leven te hebben gebracht. Het slachtoffer werkte als nachtwaker in de Remingtonfabrieken in Den Bosch en hij betrapte de Vlijmenaren bij het stelen van sigaretten. EN HAAG De rechter-commissaris heeft de bewaring van de directeur van het Leprafonds en de stichting Carosi, Z., bevolen. Dit heeft de Haagse officier van justitie Mr. J. Th. de Wit bekendgemaakt. 'VlISSINGËN Zaterdagochtend heeft mevrouw G. E. A. van Lent-van Run, de echtgenote van de staatsse cretaris van defensie, in Vlissingen het standaardfregat Witte de With gedoopt en te water gelaten. HOENSBROEK Als gevolg van het niet overbrengen van de kontroie- taak in de hogere luchtlagen van Schiphol naar Beek zijn er nu plan nen om de taken van Eurocontrol weer terug te brengen naar de deelne mende landen. Hierdoor komen 400 arbeidsplaatsen bij Eurocontrol in gevaar. SCHIPHOL Op Schiphol is zondag morgen premier Pourier van de Ne derlandse Antillen aangekomen. Hij werd verwelkomd door minister van der Stee (Antilliaanse zaken) en de gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, de heer E. Madu- ro. UTRECHT Op het congres van D'66, zaterdag in utrecht, is besloten tot de instelling van een permanente werkgroep vrede en veiligheid in in ternationale verhoudingen. AMERSFOORT De Rooms Katho lieke Vredesbeweging Pax Christi is tegen modernisedring van kernwa pens middellange afstand. De dis- kussie over de kernwapens moet ver ankerd raken in de geledingen van de R.K. Kerk, zo besloot de algemene le denvergadering van de vredesbewe ging zaterdag in Amersfoort. Kritiek Vooral in het laatste stadium va de „oude pers" werd er terecht wd eens kritiek geuit op de fotokwali teit. Zeker in de periode waarin vai de clichograaf gebruik werd »- maakt, die blauwe cliché's in plasje afleverde. Het was een ingenieuze machiie, die veie jaren heeft dienst gedaan, maar dit procédé is ook alweer ui/ de tijd. Daarna werden in ofjset- bewerking van de foto's cliché'/ ge maakt, hetgeen al een hele veriete- ring betekende. De betere clirhé's moesten echter - in afwachting van de totale modernisering, nog jp de oude pers worden afgedrukt, zodat het resultaat weliswaar soms airdig, maar toch niet optimaal was. Offset-pers Door de aanschaf van de alermo- dernste offset-pers krijgen nuook de foto's een „levendige" kans, ietgeen uiteraard bijdragen zal aan Ie tech nische kwaliteit van de kraiï. UTRECHT. Het dagelijks C.D.A.- bestuur wil het gemaakte évaluatie- rapport over de politieke koers van het C.D.A. ter discussie stdlen op het op 15 december in Drontei/te houden partijcongres. Advertentie Ook in dit opzicht blijkt een druk kerij een vivant bedrijf, waar de ont wikkeling in de tijd nooit stilstaat, /maar waarbij sprake is van een /voortgaande perfektionering, die - naar wij hopen en vertrouwen - de le- j zer zal aanspreken en voldoening schenken. UTRECHT Oud-staatssecretaris Zeevalking, de huidige burgemeester van Rijswijk, is op het congres van D'66 gekozen tot voorzitter van deze politieke partij. Hij volgt daarmee (voor de tweede keer) Jan Glastra van Loon op, die Zeevalking eerder voorging als staatssecretaris van justitie. DEN HAAG Juist in deze ontwape- ningsweek van de Verenigde Naties, op deze manifestatie waarin de vor ming van vrede centraal staat, moe ten wij ons bewust zijn van de geva ren die de wereld bedreigen. Dat zei N. Schouten, secretaris Samenwer- kingsverbond „Stop de kernwapen wedloop". EINDHOVEN. Philips Telecommu nicatie Industrie heeft van de Mexi caanse regering een order ontvangen voor de installatie van een telegraf ie- centrale ter waarde van f. 5,4 mil joen. Deze centrale is opgenomen in een wereldwijd communicatienet werk (A.P.T.N.) ten behoeve van de civiele luchtvaart waarop alle rijksluchtvaartdiensten ter wereld zijn aangesloten. DEN HAAG. Naar schatting vijf honderd demonstranten zijn zater dag in een stille tocht door de Haag se binnenstad getrokken, om te pro testeren tegen de legalisering van abortus. De demonstratie richtte zich tevens tegen het huidige beleid van de overheid om niet in te grijpen bij overtreding van de abortuswetten. HAARLEM. In de civiele procedu re, die het veilinghuis Sotheby-Max van Waay in 1977 tegen Pieter Men- ten heeft aangespannen, zijn voor de rechtbank in Haarlem getuigen ge hoord. Het veilinghuis eist van Pie ter Menten vier ton, onder meer om dat het kosten had gemaakt voor een veiling van schilderijen van Menten, die niet doorging. DEN HAAG. De kommissie poli tieke koers van het Christen- Democratisch Appel (CDA) meent, dat het beleid van het kabinet-Van Agt op een aantal belangrijke be leidsterreinen niet „spoort" met het CDA-verkiezingsprogramma „Niet bij brood alleen". UTRECHT. Op Rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) zijn dinsdagmor gen rond acht uur nabij de Galecop- perbrug enkele zeer ernstige aanrij dingen gebeurd. De politie heeft en kele chirurgen naar de plaats van de ongelukken toegebracht. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er een dode en zes gewonden geval len. Angstig avontuur ASHINGTON (Engeland),29-10:Vci- ligheidsmonteurs die de noodrem van een liftkooi in een 144 meter lange mijn schacht controleerden wisten niet dat zich in de kooi twee mijnwerkers bevon den, „Ze krijgen mij m 'n leven geen mijnlift meer in", zei de 20-jarige Mark Hel- herington, een van de twee kompels die in het weekeinde gedurende twee uur in de lift op en neer werden gegooid als zaten zij aan elastiek. „Het was afschuivelijk", zei Helhe- rington, ook voor de 40-jarige John Scott De directie zei dat de veiligheidsmon- teurs klaarblijkelijk geen signaal door kregen toen de mijnwerkers op de bodem van de schacht de liftkooi betraden voor de reis naar boven. „Het was een geval van menselijk falen en er worden geen strafmaatregelen ge nomen", aldus de direktie. Niet op maandag CONCORD, (new Hampshire), 27-10. In een schooldistrikt in de Amerikaanse staat New Hampshire heeft men besloten na de kerstvakantie op elf achtereenvol gende maandagen de scholen gesloten te houden teneinde te besparen op de stook- kosten die door de verhoging van de olie prijs onrustbarend zijn gestegen. De vrije uren zullen in de paasvakantie en aan het einde van het schooljaar worden ingehaald. Het besluit geldt het schooldistrikt Pittsfield met drie middelbare scholen met ih totaal 750 leerlingen. SCHEEPVAART Macoma, 28-10 te Port Said Ondina, 29-10 van 100 zuid oost Bris bane naar Geelong. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND. Donderdagavond 1 november, 19.30 uur^ ds. N. W. Schreuder, Goes. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld J (toez.): J. Wieman, Vlaardingen; te Asperen: D. M. van de Linde, kand., Rotterdam; te Leimuiden en te Zuid- land: R. J. de Vries, khnd., Drieber gen; te Werkendam: P. J. Droogers, Bodegraven; te Akker- en Murmer- woude: J. van 't Ende, Grongingen; te Baarn (wijkgemeente): A. W. van der Plas, Rijssen; te Enkhuizen (nieu we predikantsplaats): J. H. Hoekert, Oudenhoorn; te Ilpendam en Water gang: J. van Popering, kand., Ede. Bedankt voor Tzum: R. C. Cuperus, predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzorging streekziekenhuis Bennekom) te Ben- nekom. Gereformeerde Kerken Aangenomen de benoeming tot pastoraal medewerker te Ten Post: de heer M. A. Lodder, Rotterdam- Zuidwijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vrouwenpolder: J. H. Kuiper, kand., Zwolle. Nederlands Gereformeerde Kerken Beroepen te Kampen: J. C. Schaef- fer, Emmeloord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor (3e predikantsplaats): drs J. C. L. Starreveld, Delft; voor Enschede-West: H. van der Schaaf, Dordrecht-Zuid. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Tricht-Geldermalsen: J. van Haaren, Amersfoort. Bedankt voor Apeldoorn: Chr. van der Poel, Yerseke; voor Scherpenis- se: J. M. Kleppe, Woerden. Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Dordrecht: J. M. Ul- lersma, Amsterdam-West. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 29-10. Aanvoer totaal 2393: slachtrunderen 1440, schapen en lamrperen 953. Prijzen per kg: Stieren le f 7,25-7,95, 2e f 6,80-7,15; vaarzen le f 7,25-7,90, 2e f 5,60-6,20; koeien le f 6,80-7,80, 2e f 5,70- 6,10, 3e f 5,30-5,55; worstkoeien f 4,40-5,35; dikbillen extra kwaliteit f 9,00- 14,00. Prijzen per stuk: Schapen f 155- 195; lammeren f 155-205. Overzicht: slachtrunderen: aan voer ruim, handel matig, en prijzen kwaliteit gehandhaafd, rest lager; schapen en lammeren: aanvoer ruim, handel rustig, en prijzen iets lager. Boeken en brochures De „Preventiekrant" Het algemeen preventie-instituut van de verzekeraars, TBBS, heeft voor het eerst een zogeheten „Pre ventiecourant" uitgegeven. Het blad getiteld „Veiligheid en beveiliging", geeft een groot aantal tips over de manier waarop men schade (en een beroep op de verzekering) kan voor komen. Het blad komt in eerste in stantie in een startoplaag van 30.000 exemplaren uit. Er worden onder meer tips gegeven over brandpreven tie, vorstschadepreventie en in braakpreventie. Het blad is gratis te verkrijgen bij het TBBS in Baarn. Vrijdag 2 november, 20.30 uur, Nederland 1: Derrick. Na zijn vrijlating uit de gevangenis gaat Willi Schubach (rechts) op zoek naar zijn advocaat, met wie hij nog een appeltje te schillen heeft. Wat biedt de BEELDBUIS DONDERDAG 1 NOVEMBER NED. I: De VARA begint de avond met de tekenfilm Barbapappa en een herha ling van Pinokkio, gevolgd door de Om budsman. Om acht uur kunt u kijken naar de quiz 2 voor 12, gepresenteerd door Joop Koopman, waarna de VARA de avond besluit met een documentaire over de Amerikaanse Nazis: Californië Reich. Na het journaal de parlementaire rubriek Den Haag vandaag, waarna Denkbeeld, waarin een uur lang gepraat wordt over astrologie, gepresenteerd door Freek de Jonge. Rond kwart over elf volgt het laatste journaal. NED. II: De TROS start haar uitzen ding met een aflevering van de Ameri kaanse serie Hulk. David en Hulk zitten aan boord van een Boeing 747 als de bemanning niet goed wordt en zij niet in staat zijn het vliegtuig te besturen. Na het journaal „Hoe maller hoe mooiereen show van de Mounties. Vervolgens de vijfde aflevering van de zesdelige serie De verlaten mijn. De avond wordt besloten met Aktua-tv en Trossport, waarin een samenvatting van de ijshockeywedstrijd Nederland-Oost-Duitsland. DONDERDAG 1 NOVEMBER NED. 1:10.30 Open school tijd; 11.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven 14.00 Schooltelevisie; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 18.55 Nieuws; 18.59 Barbapapa; 19.05 Pinokkio; 19.30 De Ombudsman; 20.00 2 voor 12; 20.40 Californië Reich; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.20 Denk-beeld; 23.15 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven18.55 Nieuws; 18.59 De Hulk20.00 Journaal; 20.27 De Mounties revue; 21.30 De verlaten mijn; 22.20 Aktua TV; 23.10 Tros-sport; 23.40 Nieuws. Advertentie modekleuren WOENSDAG 31 OKTOBER NED. I: De TROS heeft 's middags voor de kinderen vier programma's en wel: Hoe mooi is de natuur, Erik, of het kleine insektenboek, waarin Erik in een wespennest terecht komt; de dieren van het groene woud, en tot slot presenteert Martin Brozius het spelprogramma Ken je Rot. De avond wordt verzorgd door de NOS en dat betekent na het Nieuws, Van gewest tot gewest, waarin o.a. het streek vervoer in Walcheren. Na de politieke partijen het Engelse TV-spel Waarom hierIn een keurige buurt wordt naast een echtpaar van middelbare leeftijd een „overstap" huis voor psychiatrische pa- tiënten ingericht, die weer terug moeten naar de maatschappij. Vervolgens de rubriek Artsenij waarin onder meer aandacht wordt besteed aan koortsuit slag, kouvatten en de nieuwe prblemen rond het spiraaltje. Na het journaal de rubriek Panoramiek, Studio Sport, waarna het Amsterdams Philharmo- nisch orkest de avond uitspeelt met Con certino van Geza Frid. NED. I: De IKON begint de avond met Kinderen werken ook. waarin wij de jongen Prem kunnen volgen in zijn dorp in Nepal, hoog in de Himalaya gelegen. Vervolgens Kenmerk en Journaal. Ver volgens een filmpje over Jantje Beton in Socutera. Veronica brengt het toneelstuk Mara, Fem, Has en Pink, met Willeke van Ammelrooy, Germaine Groenier, Jes Vriens en Judith Hees. Deze vier vrou wen ontmoeten elkaar, omdat zij het leven niet aankonden mét partner, dan maar alleen. Hierna de aflevering Taxi. De Veronica avond wordt besloten met de Agenda en de cursus Peuters en Kleuters van Teleac. WOENSDAG 31 OKTOBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Hoe mooi is de natuur; 16.00 Erik; 16.25 De dieren van het groene woud; 16.50 Ren je rot18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18-59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen20.00 Waarom hier; 20.55 Artsenij; 21.37 Journaal; 21.55 Panoramiek; 22.55 Studio Sport; 22.50 Ned. muziek; 23.01 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Kinderen werken ook; 19.25 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Mara, Has en Pink; 22.30 Taxi; 22.55 Agenda; 23.00 Teleac; 23.25 Nieuws. DAM >fu (iffPWAPfN ZIERIKZEE Toen hij nog eens naar buiten keek, merkte de vrouw op: „Kijkuit, Siem; als er een Duitser langs komt en hij ziet het licht, krijg je de poppen aan 't dansen". Zorgvuldig drukte hij het verduiste ringsgordijn weer tegen het raam. „Wie zou er nu nog langs komen? In dit weer?" De betekenis van de woorden drong langzaam tot haar door. Voor het eerst besloop haar de angst. Als het blijft sneeuwen, raken we geïsoleerd van de buitenwereld. En wat dan? Hoe moet de vroedvrouw hierheen komen? Of de dokter? Ik hoefde me nergens ongerust over te maken, zei hij vanmiddag, maar toch. De angst begon te groeien. Siem zette een kop koffie voor haar neer en stak z'n pijp op. Ze had een hekel aan die stank, maar wilde het niet zeggen. Doch de tabakslucht maakte haar mis selijk. Plotseling kromp ze ineen. Een pijn- lekeurig gaf ze een schreeuw. De kost ganger liret van schrik zijn kopje bijna vallen. Vlug zette hij het neer en liep naar haar toe. „Wat is er?" Het zweet kwam op haar gezicht De pijn week, maar de angst bleef. „Ik weet het niet maar ik hoop toch niet, dat vannacht ..Zal ik de dokter halen?" Dan ben ik alleen, realiseerde de vrouw zich. Dat nietdan zou ik doodsbang zijn. Waarom is Jan er nu niet? Nu ik hem juist nodig heb? „Zul je er door kunnen komen?" vroeg ze, maar geloofde het zelf niet. Xag er vóór het helemaal donker was, al niet enkele centimeters? En hoe lang wa9 dat geleden? „Dat zal wel moeten." Een nieuwe pijngolf schoot door haar lichaam. Ze kromp ineen. „Blijf alsje blieft", riep ze uit, met verwrongen ge zicht „Wat moet ik, als het komt, en ik ben alleen?" Siem Scheffer voelde zich doodonge lukkig. Waarom had de dokterde vrouw vanmiddag niet meegenomen en naar het ziekenhuis gebracht? Hoe moest dat nu? Geen mens kon onder deze om standigheden hierheenkomen Maar de ridder in hem ontwaakte en won van zijn vrees. Haar man was weg, opgepikt door de duitsers. Ze is hele maal alleen, misschien op dit moment helemaal afgesloten van de buitenwe reld. Ik haar helpen en bijstaan, al zal ik niet veel kunnen uitrichten. In elk geval moet ik haar proberen gerust te stel len Dit worden niet alleen voor Tine Oomes de moeilijkste uren van haar leven, doch ook zij het dan om geheel andere reden, voor Siem Scheffer. Maar wat hij kan doen om haar te helpen, verricht hij rustig en secuur, hoewel hij zich inwendig opvreet van de zenuwen. Hij haalt het ledikant uit Door MAARTJE ZELDENRIJK elkaar en zet het in de warme woonkeu ken weer ineen, deponeert het bedde- goed er in en helpt de vrouw in het stuntelig opgemaakte bed. Het is even na middernacht, als Jan- tine Oomes haar eerste levenskreten uit En nog altijd woedt er een hevige sneeuwstorm over de lage landen, de sneeuw opzwiepend tot hoge muren waar ze nergens anders heen kan. De wegen zijn uitgestorven, want wie waagt zich nu nog buiten? Maar groot is de verwondering van beide mensen, als er rond één uur op de ramen wordt geklopt. De schrik slaat Siem om het hart. Zijn eerste gedachte is: Duitsers! Zouden ze er achter ge komen zijn, achter de vervalsing van zijn persoonsbewijs? Het hart klopt hem in de keel, als hij behoedzaam het zwarte gordijn opheft om naar buiten te kunnen kijken. Daar ziet hij slechts een gezicht, maar het is niet van een militair. Haastig loopt hij naar de bijkeuken en probeert de achterdeur te openen. Maar hij moet al zijn kracht gebruiken om de deur enkele centimeters naar buiten te duwen, zo hoogt ligt de sneeuw. En als hij nog niets ziet, wringt hij zich door de gemaakte opening, want hij heeft een vrouw gezien en in deze omstandigheden is de hulp van iedere vrouw welkom. (wordt vervolgd) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 oktober 1979 Nr. 22599

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5