HORECA ONDERNEMERS ZOUDEN NIET BLIJ ZIJN MET HERINVOERING VAN SLUITINGSUUR DOOR DE GEMEENTE Holty" n|pde f c WEINIG ZFKFRHF.il) BOUW NIEUWE SCHOOL „Er moet goed overleg mogelijk zijn" Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 „Een gelukkige hand", vol humor, in de Concertzaal 4 ZIERIKZEE, 29-10. „De aanwezigheid van diverse horeca-bedrijven in de binnenstad heeft, naast duidelij ke voordelen, ook onmiskenbare nadelen. Hoewel de ex ploitanten van deze bedrijven in het algemeen zeer wel bereid zijn de nodige maatregelen te treffen ter beper king van deze nadelen, blijven ons niettemin klachten over verstoring van de openbare orde en rust bereiken". Discobar ,,De Steegwas in de Zierikzeese gemeenteraad reeds vele malen onderwerp van gesprek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbpde) Dit schrijft het kollege van b. en w. van Zierikzee in de aanbiedingsnota bij de gemeentebegroting voor 1980. Het kollege zegt het, naar aanleiding van bovengenoemde klachten, wen selijk te achten dat de gemeenteraad met toepassing van artikel 18 van de Drank- en Horecawet nadere regels gaat stellen met betrekking tot de horecabedrijven in de binnenstad. Kommandant J. Hoekman van de Rijkspolitie groep Schouwen-Duive- land vertelt desgevraagd dat artikel 18 inhoudt dat door het gemeente bestuur bepalingen betreffende de tijd waarin alcoholhoudende dran ken mogen worden verstrekt, kun nen worden vastgesteld. Anders ge zegd: Met toepassing van dat artikel kan door de plaatselijke overheid weer een sluitingsuur worden vast gesteld. Een maatregel, die Zierikzee vroeger ook reeds kende maar die ja ren geleden werd afgeschaft. Waarom wordt plotseling de herin voering van een sluitingsuur overwo gen? Klachten In de gemeenteraadsvergadering van augustus jl. kwam de CDA- fraktie bij monde van de heer C. Bij de Vaate met een dergelijke sug gestie naar aanleiding van klachten van omwonenden van Discobar ,,De Steeg" in de Beddeweeg. Vele malen kwam deze zaak ter sprake in de ge meenteraadsvergaderingen dit jaar. Uit de daar gevoerde diskussies en mededelingen van het gemeente bestuur kwam naar voren, dat door de exploitant van dit bedrijf, de heer J. W. Meerdink, reeds vele maatrege len tegen geluidsoverlast werden ge troffen en dat de klachten zich vooral toespitsten op het komende en gaan de publiek van de discobar. De CDA- fraktie kwam daarop met de sug gestie van het herinvoeren van een sluitingsuur. Het kollege van b. en w. deelt in de aanbiedingsnota thans mede een ont werp van een dergelijke verordening aan de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te hebben voorgelegd. Het wachten is nog op het advies van de Provinciale Raad. Wat vinden de horeca-ondernemers in Zierikzee ervan als een dergelijke maatregel inderdaad van kracht zou worden? ,,Ik ben d'r tegen", zegt dis cobar eigenaar J. W. Meerdink ero ver. „Het is allemaal om mij begon nen, maar nu gaan ze heel de horeca aanpakken". 'Hij is van mening dat er een oplos sing voor zijn geval gevonden moet worden en zegt die oplossing zelf ook wel te weten. Op de vraag wat die dan is, antwoordt de heer Meerdink: „Dat zeg ik niet, dat moet uit de ge meenteraad zelf komen, daar zijn ze bijdehand genoeg voor". Hij vertelt verder al duizenden guldens te heb ben uitgegeven om goede voorzienin gen te treffen. Hij denkt behoorlijk gedupeerd te worden als er inder daad een sluitingsuur vastgesteld zou worden. „Wat zoeken ze?" Ger de Wit eigenaar van bar „Mirabel" deelt mede zelf een soort sluitingsuur in acht te nemen, maar zegt bijzonder blij te zijn met de vrijheid die op dit punt al enkele jaren van kracht is, omdat de ondernemer dan zelf kan bepalen hoelang zijn bedrijf geopend blijft. „Ik begrijp niet wat ze zoeken het gaat goed zo, we hebben nog nooit klachten gehoord, ik ben er zwaar tegen als er weer een tijd wordt bepaald". De Mirabel-eigenaar zegt vooral gekant te zijn tegen een gedifferentieerd sluitingsuur, bijvoorbeeld café's om 12 uur en bars om 2 uur. In het verleden deed hij daar slechte ervaringen mee op, omdat de café's dan massal uitgaan en er juist een koncentratie van lawaai ontstaat. Zijn horeca-kollega Henk Verleer van Rotisserie „La Bouchée" is vrijwel dezelfde mening toegedaan: „Wat zich buiten afspeelt daar kan de exploitant niks aan doen. Ik begrijp ook niet dat \yij ervoor op ons kop krijgen als er maar over één bedrijf klachten bihnenkomen". Hij zegt de vrijheid juist prachtig te vinden, omdat er dan een gespreid verloop van horecabezoekers ont staat. „Ik ben tegen die sluitingstijd, dan krijg je een veel grotere rotzooi, dat heb ik vroeger zelf nog meegemaakt", zegt André Deurloo van Cafétaria ,,'t Centrum". Hij is van mening dat het een slechte zaak is als op een- bepaalde tijd de politieauto komt voorrijden. „De klanten voelen zich dan zo weggestuurd. Nu doen we zelf omstreeks twaalf uur de deur dicht en als het gezellig is blijven we nog een poosje doorgaan. In die uurtjes pak je dan nog een paar cent mee en dat is dan mooi meegenomen", aldus de cafétaria-eigenaar Broodwinning „Aan de ene kant wordt de vrijheid van de mensen aangetast en aan de andere kant komt ook een deel van je broodwinning in gevaar", luidt de mening van de eigenaar van „De Schouwse Duyventil", de heer C. J. Verdonk. Evenals zijn voorgaande kollega's is hij van mening dat die vrijheid nooit tot moeilijkheden heeft geleid. Hij vreest juist meer rumoer op straat als alle bedrijven in één klap dicht moeten. Mede-eigenaar van „De Banjaard", de heer Kees v. d. Waal zegt: „Het zou ons niet zo direkt treffen, maar de noodzaak van een sluitingsuur zie ik niet in". Ook bij „De Banjaard" wordt op een bepaald tijdstip de deur gesloten, maar ook daar bestaat dan de mogelijkheid nog wat langer te blijven als de gezelligheid daartoe aanleiding is. De familie Roozen van café „De ge kroonde Suikerbiet" vindt een sluitingsuur aan de ene kant goed en aan de andere kant niet goed. Me vrouw S. A. Roozen zou dat sluiting suur op door-de-weekse-dagen wel toe juichen, maar in het weekend zou het volgens haar vrij moeten zijn. Ze zegt zich dé klachten over lawaai bij jeugdcafé's wel voor te kunnen stel len. „Ik zie het helemaal niet zo zitten, het gaat nu toch allemaal goed" wordt in het bruine café ,,'t Sloepje" gezegd door mevrouw W. Bakker. De familie Bakker is van mening dat geen enkel horeca-bedrijf misbruik maakt van de vrijheid, die er nu is. „We doen zelf om twee uur de deur dicht en de klanten aksepteren dat". De heer J. B. van Cortenberg, eige naar van bar „Old Dutch" zegt het niet eens te zijn met een vroeger slui tingsuur en noemt dat een verplich ting. Vraagteken Bedrijfsleider van hotel/restau rant „Mondragon" de heer D. Epke zet een vraagteken bij de noodzaak van de herinvoering van een sluiting suur. Hij is van mening dat het een grote belemmering voor het zaalge- beuren zou betekenen als daar geen ontheffingen voor worden gegeven. De heer Epke zegt nog nooit klachten of problemen te hebben ondervon den. De voorzitter van de Horecabond Schouwen-Duiveland, de heer J. de Looze noemt het bedroevend, dat er vrijwel geen kontakt met het Zierik zeese kollege tot stand is te krijgen. „Ik ben bij vijf burgemeesters hier in de regio ontvangen, maar tot de ka mer van de burgemeester van Zierik zee ben ik nog nooit toegelaten", zegt de horecabond-voorzitter. Hij is van mening dat een nauw overleg tussen horeca ondernemers, b. en w., politie en omwonenden in geval van klachten, mogelijk moet zijn om tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te kunnen ko men. De heer De Looze zegt het ook jam mer te vinden dat het kontakt met de politie ten opzichte van enkele jaren terug aanzienlijk verminderd is. „Af en toe eens ruggespraak houden met gemeentebestuur en politie is juist zo belangrijk." Hij denkt dat door de herinvoering van een sluitingsuur de goodwill, die door de vrijheid was ontstaan weer kapot gemaakt zal worden. Ten aanzien van de klachten, die over discobar „De Steeg" zijn binnen gekomen, is hij van mening dat daar niet de andere horeca-zaken in ge mengd moeten worden. Ook de heer De Looze vindt dat niet de exploitant aansprakelijk gesteld kan worden voor het lawaai dat buiten het be drijf wordt gemaakt en hij denkt dat er op dat gebied voor de ouders een belangrijke taak is weggelegd. In elk geval kan uit bovenstaande reakties gekonkludeerd worden dat de plan nen van het kollege omtrent een horeca-verordening niet worden toe gejuicht, door de horeca-onder nemers. VOOR 30 JAAR DREISCHOR. De woningbouw in de ze gemeente vordert snel. Deze week is de fundering gelegd van de te bouwen middenstandswoning, welke bestemd is als postkantoor. Wanneer het weer nog enige tijd medewerkt, zal ook deeze wo ning spoedig gereed zijn. ZIERIKZEE. Vele plaatsen meldden reeds sterke staaltjes over voorjaarsver schijnselen in deze merkwaardige Herfst Zierikzee heeft er thans ook één. In een der tuinen aan de Hoge Molenstraat staat een seringenboom voor de tweede keer in bloei. BROUWERSHAVEN. De plaatse lijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer heeft het plan om in de St. Nico- laasweek een winkelweek te organiseren. Het is de bedoeling om hierbij een wed strijd uit te schrijven onder de plaatse lijke winkeliers voor de mooiste étalage. HAAMSTEDE. In verband met een binnenkort uit te voeren beplanting rond om de Plompetoren, is op verzoek van B. en W. dit terrein door de Mijnopruimings- dienst met een detector afgezocht naar mijnen en er zijn er nog inderdaad 11 gevonden, waaruit blijkt dat nog lang niet alle oorlogssouvenirs opgeruimd zijn. ADVERTENTIE. Petten, voor4 slechts f 3,38 kunt U keuze maken uit onze nieuwe sortering, Belgische pettèn voor schippers en chauffeurs f 6,30 e'rj, f 7,70. ADVERTENTIE. Nu voor het eerst ontvingen wij een flinke zending echt porceleinen serviezen. Helder wit met bloemdécors. Theeserviezen met 12 kop en schotels vanaf f 22,50,. 24-delig eet servies voor 6personen f 78,50, 47-delig voor 12 personen f 159,50. SIRJANSLAND. Door de landbou wer H.d.R. is een suikerbiet gerooid die het respectable gewicht haalde van 4 K.G. Er zijn in het verleden al meerdere monstersuikerbieten gerooid, maar dat 4.K. G. dicht naar het record gaat, is een zaak die weinig tegenspraak zat dulden. BRUINISSE. Deze week arriveerden de kapbinten voor de kerk in aanbouw van de Gereformeerde Gemeente alhier. De bouw van deze kerk vordert goed en het gebouw krijgt een imposant uiterlijk en begint al aardig boven zijn omgeving uit te steken. Vooral nu de genoemde binten worden aangebracht is de kerk reeds van ver zichtbaar. ÓUWERKERK. De sportvereniging O. W.K. heeft onlangs besloten om tussen St. Nicolaas en Kerstmis een winteruit- voering te geven. NOORDWELLE. Reeds lang be staande plannen voor bouw en herbouw van enige panden beginnen thans vaster vormen aan te nemen. Voor de. PZEM wordt een schakelstation met magazijn gebouwd, terwijl een woning voor de monteur reeds werd aanbesteed. Advertentie Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken Advertentie Ook uw adres voor hoeden en shawls Met Mary Dresselhuys en Guus Hermus ZIERIKZEE, 29-10. „Een gelukkige hand", het (eerste) toneelspel van jour nalist D. L. Coburn, dat in 1978 de Pulitzerprijs verwierf, wordt vrijdag 2 no vember onder auspiciën van de ZVU in de Concertzaal uitgevoerd. Het is een van de succesvolste voorstellingen van verleden jaar, vandaar de prolongatie voor dit seizoen. CAWUJÏ DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Het komt zelden voor dat een „eer steling" Broadway „haalt". Nadat het stuk in Los Angeles en Louisville was opgevoerd, werd „Een Gelukki ge Hand" („The Gin Game") door Hume Cronyn (akteur) en Mike Ni chols (regisseur) naar Broadway ge bracht, waar het sindsdien volle za len trok. Coburn weet niet alleen veel af van kaarten, hij is evenzeer op de hoogte van hét leven an bejaardenhuizen - en yan de mensen die ze bewonen. Weller en Fonsia zijn er twee van, onaangepast aan het gedwongen opeendeven met andere bejaarden met hun kwaaltjes en klachten. Zij zoeken elkaar bij een spelletje gin- rummy, hij een oude rot in dat spel, zij aanvankelijk de regels kwijt, maar dankzij een gelukkige hand, bij voortduring winnend. Zowel Fonsia als Weller zijn door hun leeftijd maatschappelijk uitgerangeerd. Dat zij ook zeer vereenzaamd zijn, kan Mary Dresselhuys en Guus Hermus als Fonsia en Weller in ,,Een gelukki ge hand". niet op de oude dag worden gescho ven. De eenzaamheid van hun oude dag is ongetwijfeld te wijten aan de wijze waarop ze hebben geleefd. Daarover worden harde noten ge kraakt. Maar de wijze waarop Weller en Fonsia de tijd doden voordat de tijd hen doodt, is buitengewoon grap pig: het stuk is boordevol humor. Een vergelijking met David Sto rey's schrijnende en vermakelijke „Mooi weer vandaag!" dringt zich onweerstaanbaar op. Dat stuk werd destijds door Karl Guttman geregis seerd, die eveneens voor de regie van „Een Gelukkige hand" tekent. Mary Dresselhuys (die de rol van de overleden Caro van Eyck over nam) en Guus Hermus, vinden in Fonsia en Weller een schitterende uitdaging voor hun grote talent. ÓUWERKERK, 30-10. Het nieuwe hoofd van de openba re lagere school in Ouwerkerk, de heer H. Snijders heeft bij de gemeente een extra krediet van 35.000,- aange vraagd voor aanschaf van nieuwe leermethoden en ver beteringen op het gebied van verlichting, hygiëne en brandpreventie Dat kwam aan de orde tijdens de vorige week gehouden jaarlijkse ouder avond in het Dorpshuis. De voorzitter van de ouderkommissie, de heer C. J. Hillebrand wees reeds in zijn openingswoord op de snelle groei van deze school die thans 67 leerlingen telt. Ook de heer Snijders was van me ning dat door de zeer snelle toename van het aantal leerlingen een tekort aan leermiddelen is ontstaan en dat het enige tijd zal duren, voordat dit recht getrokken is. De wethouder van onderwijs de heer J. Op 't Hof deelde mede dat de gevraagde 35.000,- niet kan worden toegezegd. In verband met de plan nen voor de bouw van een nieuwe school op Ouwerkerk kon slechts een bedrag van 10.000,- worden toege zegd. Plaats nieuwe school Naar aanleiding van de nieuws school ging de voorzitter van de ou derkommissie nog eens in op de plaatsbepaling van dit gebouw. Hij deelde mede dat men aanvankelijk drie plaatsen heeft bekeken: 1) Hoek Burg. Romeynstraat, 2) hoek Hane- weg en 3) Industrieterrein. Voor deze laatste werd gekozen om zo snel mo gelijk tot realisering van de plannen te kunnen overgaan. In het eerste ge val zou men te maken krijgen met een (tijdvergende) onteigeningspro cedure van de aldaar liggende volks tuintjes en op de hoek van de Hane- weg werd voor de komende twee jaar een noodsportveld aangelegd. De heer Hillebrand wees erop dat de ruimte op de Ring waar de huidige school staat, te beperkt zou zijn en dat die plaats ook door de Planologi sche Dienst zou zijn afgewezen. Na intensief overleg met alle betrokken partijen waarbij alle voor- en nade len werden overwogen, kwam tot het besluit het industrieterrein. Aanvankelijk werd het plan op ta fel gelegd een school met gemeen schapsruimte te kreëren, een plan dat geen genade vond in de ogen van de inspektie van onderwijs. Het ge bouw zou uitsluitend voor schooldoeleinden geschikt moeten zijn. Binnen twee jaar Wethouder A. L. Bakker, belast met de portefeuille van Ruimtelijke Ordening deelde desgevraagd mede nog weinig te kunnen zeggen over de periode waarin de nieuwe school ge realiseerd zal kunnen zijn. Hij zei te hopen dat het gebouw erbinnen twee jaar zal staan. Wethouder Op 't Hof was iets minder optimistisch en wees op de vele haken en ogen, zoals o.a. Bestek '81. Inmiddels kampt de hui dige school met ruimtegebrek en krijgen de leerlingen van klas 3 en 4 les op de zolder van het schoolge bouw. Een situatie waarin verande ring kan komen als volgend jaar het noodgebouw, dat thans nog in Nieu- werkerk wordt gebruikt, naar Ou werkerk zal worden overgebracht. Na het huishoudelijk gedeelte van deze ouderavond werd een film ver toond over het afscheid van de voor malige hoofdonderwijzer de heer Joh. Berrevoets. Henk Verleer (Rotisserie „La Bou chée)'. André Deurloo (Cafétaria ,,'t Cen trum). Dennis Roozen (Café „De Gekroonde Suikerbiet"). J. W. Meerdink (Discobar „De Steeg"). C. J. Verdonk („De Schouwse Duy ventil"). Kees v. d. Waal („De Banjaard"). (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4