C.D.A.-Jongerenwerk en Vrouwenraad starten met nieuwe aktiviteiten CJV „Samen Verder" bestaat in februari 90 jaar LEZING OVER „HET OUDE ZEEUWSE WOONHUIS" Levensechte paraatheidsoefening Rijkspolitie Zeeland STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE' Dinsdag 30 oktober 1979 Nr. 22599 ZIERIKZEE, 29-10. Naast het reeds bestaande CDA- Vrouwenberaad en het CDA-Jongerenwerk, zal van start gegaan worden met enkele nieuwe aktiviteiten op dit ge bied. Zo zullen er gespreksgroepen wor den opgericht, die zich bezig houden met politiek aktuele zaken. De resul taten van deze groepen zullen wor den doorgespeeld naar de Tweede Kamerfraktie. Verder gaat het CDA-Vrouwenbe- raad een politieke vormingskursus organiseren op vier donderdagavon den. Vervolgens wordt sterk overwo gen begin 1980 het eerste nummer te laten verschijnen van een CDA- informatieblad. Dit alles werd medegedeeld vrijda gavond tijdens de algemene leden vergadering van het CDA-Zierikzee in de Willibrordusschool. Terug in welvaart De voorzitter, de heer M. van der Veer zei in zijn openingswoord te kunnen vaststellen dat het CDA als enige politieke partij te kennen heeft gegeven dat men in de jaren tachtig terug zal moeten gaan in de wel vaart. „Inkomensgroei heeft niet tot gevolg dat de mensen zin in het leven krijgen omdat ze zien dat het leven zin heeft", aldus de voorzitter. Naar aanleiding van de recente havensta kingen merkte hij op dat men zich moet bezinnen wat de oorzaak van veel ontevredenheid is. Hij wees er op dat het CDA niet vanuit een onte vreden instelling politiek wil bedrij ven. ZIERIKZEE. De oudste inwoner van Zierikzee, de heer Jordaan Joppe, wordt vandaag 102. Hij verblijft in Rusthuis Irene". Op de foto: de jari ge zoals hij werd gekiekt op zijn hon derdste verjaardag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE Doorrijden na aanrijding Zondagavond werden twee gepar keerd staande auto's eigendom van A. B. uit Middelburg en L. M. uit Zie rikzee, in het Slabberswerf door een vrachtwagen beschadigd. De perso nenauto's stonden ieder aan een kant van de straat geparkeerd, de chauf feur van de vrachtwagen dacht er met de wagen nog doorheen te kun nen, dit was echter niet het geval en beide voertuigen werden beschadigd. De vrachtwagen is na dit voorval doorgereden maar later opgespoord. De bestuurder was T. v. B. uit Zierik- Ouderkommissie R.S.G. „Prof. Zeeman" Op maandag 5 november vergadert in de school aan de Manhuisstraat, de Ouderkommissie van de R.S.G. „Prof. Zeeman". Bestuursverkiezing is noodzakelijk wegens aftreden van de heren J. Kort en S. Roos die her kiesbaar zijn en de heren W. Boom en T. C. J. Simmers, die niet herkies baar zijn. Als kandidaten zijn gesteld, mevrouw C. Mol-Bouwman te Dreischor en de heer M. van Vul pen te Brouwershaven. Een causerie De instelling van een tevreden zijn zonder meer, noemde hij een groter gevaar voor het CDA. „Het beeld van een Duitse CDU moet voor het CDA een schrikbeeld blijven", aldus de heer Van der Veer. Hij was van mening dat het ken merk van het CDA die van onvrede dient te zijn omdat de wereld een ge broken wereld is. „Het gevaar is groot dat we werkloosheid, honger en een toenemende kernbewapening gewoon gaan vinden. Het dankbaar zijn voor wat er bereikt is en tegelij kertijd in onvrede verkeren wat be treft de situatie in de wereld dient een kenmerk van het CDA te zijn. Wanneer dat kenmerk ontvalt heeft het CDA geen recht van bestaan meer", luidde de visie van de voorzit ter. Gemeentepolitiek Na de pauze sprak de CDA- fraktievoorzitter in de gemeenteraad de heer L. S. P. van Velthoven over een aantal zaken betreffende de ge meentepolitiek. Vooral twee hoofd punten, t.w. Openheid/Openbaar heid en Wethoudersverkiezing wer den extra belicht. De heer Van Vel thoven stelde vast dat het CDA- programma uitgaat van openheid en openbaarheid, maar dat niet verge ten mag worden dat er verschillen in vorm van openbaarheid zijn, die in een grote stad anders kunnen zijn dan in een kleine gemeente, waar men elkaar verhoudingsgewijs veel beter kent. „We moeten er voor waken dat openheid en openbaarheid, hoe be langrijk ook, nooit ten koste van mensen mag gaan", aldus de fraktie- voorzitter. Ten aanzien van de wethoudersver kiezing zei de heer Van Velthoven het ten zeerste te betreuren dat het niet gelukt is de derde wethoudersze tel door de PvdA te laten vervullen. Hij vroeg zich af of de PvdA liever beschuttend in de veilige sfeer van de oppositie blijft en of de PvdA opge jaagd door de achterban (of de voor hoede daarvan) nog wel verantwoor delijkheid durft te dragen. Na de uiteenzetting van de heer Van Velthoven volgde een uitgebrei de diskussie, waarbij vele zaken -van dè gemeentelijke politiek werden besproken. Een motie van het bestuur, waarin het vertrouwen in de fraktie werd uitgesproken over het totale gevoer de beleid werd met algemene stem men aanvaard. A.R.-Kiesvereniging- Voorafgaande aan deze algemene ledenvergadering van het CDA hield de A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" de jaarvergadering, even eens in de Willibrordusschool. Beslo ten werd oud-fraktievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, W. Aantjes en prof. B. Goudzwaard voor te dragen voor de groslijst van de Tweede Kamerverkiezingen in 1981. Tevens werden er een aantal amen dementen ingediend op de Ontwerp Fusieregeling CDA. Voorgesteld werd onder meer dat het lidmaatschap van het CDA ook door in Nederland wonende vreem delingen (gastarbeiders) kan worden aangegaan. Tevens werd voorgesteld geen maximum leeftijdsgrens te stel len voor gemeenteraadsleden. In de ontwerpregeling is deze grens 63 jaar. De laatste wijziging, die werd ingediend, betrof de minimum leeftijd voor het lidmaatschap van het CDA. De afdeling Zierikzee gaf de voorkeur aan 16 jaar boven de voorgestelde 14 jaar. Deze jongste uitgave betreft het Slot „Moermond" te Renesse en is ge schreven door stads- en streekarchi varis, de heer W. H. Keikes. Eerste exemplaren zullen worden uitgereikt aan Zeelands kommissaris dr. C. Boertien, aan de laatste bewoner van het slot en aan de auteur, door de voorzitter van de Nederlandse Kaste lenstichting. Een toespraak zal wor den gehouden door ir. B. F. Dessing, namens de Deltadienst van Rijkswa terstaat. RENESSE Opbrengst kollekte In Renesse werd ditmaal honderd gulden meer opgehaald dan verleden jaar bij de kollekte voor geestelijk gehandikapten. De preciese op brengst was nu f 921,68. SCHARENDIJKE Konijnen doodgebeten Zaterdag hebben twee Canadese poolhonden, eigenaar P. G. uit Her- zogenrath (DBR) te Scharendijke in totaal 24 konijnen doodgebeten. De Duitser liet bij aankomst bij zijn zo merverblijf de deur van de woning even openstaan waardoor de dieren zijn ontsnapt. Van de familie M. wer den 11 konijnen doodgebeten, van J. 6, M. 2, V. 2 en S. 3. De schade die in totaal ongeveer f 700,- bedroeg werd direkt door G. vergoed. NOORDGOUWE Oranjevereniging opgericht In Hotel Van der Weyde is officieel de Oranjevereniging Noordgouwe e.o. opgericht, waarvoor zich voor dien reeds 130 leden aanmeldden. In het bestuur namen de volgende leden zitting: mevrouw Quaak-van Oeve- ren uit Schuddebeurs en de heren Van Hattum, P. v. d. Kasteele, W. Ketting en Zuiderent. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Rectificerend wordt van de zijde van de gemeente gemeld, dat de op 2 november te houden raadsvergade ring begint om 19.30 uur; vermeld stond 209.00 uur. wordt gehouden over muziekonder wijs door mevrouw M. G. J. van den Dungen. Door leerlingen van 4 en 5 Havo zal muziek ten gehore worden gebracht; voor deze leerlingen is mu ziek eindexamen vak. Kommissie voor landbouw en visserij De vaste Kommissie van advies en bijstand voor landbouw, visserij en jacht, vergadert op vrijdag 9 novem ber in de raadszaal van het stadhuis. ZIERIKZEE/RENESSE Nederlandse Kastelenstichting Op donderdag 6 december vindt in her slot „Moermond", onder auspi ciën van de Nederlandse Kaste lenstichting, de presentatie plaats van het veertigste deel uit de serie: „Monografieën van kastelen". Voor „Stad en Lande" OUWERKERK Opening Auberge „La Butte" Auberge „La Butte" in Ouwerkerk is overgegaan in andere handen. Huub en Lenie Kramer zwaaien 5V2 jaar de scepter in dit restaurant. Hun werk wordt thans overgenomen door Jan en Gina de Jong uit Stellendam. Zij beginnen donderdag 1 november met een receptie voor genodigden in hun nieuwe zaak te Ouwerkerk. OOSTERLAND Diploma-zwemmen in Dol-Fijn Vorige week zijn er weer zwemles sen gehouden in zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Deze examens wer den afgenomen door de beide bad meesters Wim Hansen en Jan van Se- ters onder het scherp toeziend oog van de heer C. Brunger uit Nieuwer kerk en de heer M. A. Snoey uit Stel lendam. Het was de eerste keer in dit schooljaar dat er diploma-zwemmen werd gehouden, waarbij twintig kin deren het A-diploma behaalden en achtentwintig kinderen in het bezit van het B-diploma kwamen. Dat er in zwembad Dol-Fijn meer aan de hand is blijkt wel uit het feit dat er 13 november a.s. weer een aan tal kandidaten zal gaan proberen schoolzwemproef 1 te halen. School- zwemproeven zijn snelheids- en be- hendigheidsproeven, zodat het nu eens niet aankomt op techniek maar op kracht en behendigheid. Op 17 november a.s. zal een ploeg van acht jongens en acht meesjes een uitwedstrijd zwemmen tegen soort-' gelijke ploegen uit de gemeenten Bruinisse, Middelharnis, Dirksland en Stellendam. Deze wedstrijd wordt gehouden in Dirksland en begint om 14.30 uur. ZIERIKZEE, 29-10. Voor de Vereniging „Stad en Lande" van Schouwen- Duiveland, onder de titel „Het oude Zeeuwse woonhuis" houdt de heer F. Jiileba uit Middelburg op dinsdag 13 november een lezing in de foyer van restaurant „Mondragon". Het is een causerie, waarbij met behulp van teke ningen en fotomateriaal een (dia)beeld wordt geschetst van het antieke Zeeuwse woonhuis. onderwerp gewijd boek, zal Jiileba trachten aan te tonen, dat het in veel gevallen mogelijk is om onafhanke lijk van naspeuringen in historische dokumentatie, als archivalia, huis namen en gevelstenen met jaartallen en beeldende voorstellingen tot een vrij nauwkeurige determinatie van de leeftijd van een zeer bejaard woonhuis te komen. Deze voordracht is de vrucht van een verkenning van kelder tot kap, die plaatsvond in honderden oude Zeeuwse huizen. Daardoor kan uite raard ook een bloemlezing worden geboden van kunsthistorische belangrijke architectuuronderdelen, die in de woningen bewaard bleven, zoals portaalbogen, snijramen, schouwen, kamerbetimmeringen, wandtapijten en -schilderingen, te gelpartijen en stucwerk. Leeftijdsbepaling Evenals in zijn aan een soortgelijk De inleiding wordt gehouden na een ledenvergadering van „Stad en Lande", waarop onder andere sug gesties worden gedaan voor de zome- rexcursie naar een plaats in België. Voor tijd: zie agenda. Keukenshowroom en bouwmarkt Op vrijdag 9 november zal de nieu we Keukenshowroom en bouwmarkt van Jan P. Boogert B.V. aan de Wil genstraat op het industrieterrein, of ficieel worden geopend door burge meester J. van Bommel van de ge meente Duiveland. Ophalen oud papier Zaterdag 3 november zal ten bate van de zending van de Gereformeer de Gemeente te oosterland weer oud papier en vodden opgehaald worden. De tractor met wagen zal omstreeks negen uur in de morgen hiermee aan vangen. De ingezetenen worden be leefd verzocht het oude papier en de vodden zoveel mogelijk gebundeld aan de straat of trottoir gereed te zet ten. Opbrengst Mbuma zending Onder leiding van de heer D. J. van de Velde werd ook in de maand okto ber gekollekteerd ten bate van het werk van de Mbuma-zending door El- lie Bakker, Connie de Bruine, Chris van der Hulle, Anja en. Tineke Meer man, Arianne Morks en Jannie Steenpoorte. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van f 281,-, waarvoor een dankwoord aan de milde geefsters en gevers, en niet minder aan de leiding en de kol- lektanten, wel op zijn plaats is. SIRJANSLAND Vereniging Reformatorisch Contact Voor de vereniging Reformatorisch Contact te Sirjansland trad als spre ker op ds. A. Muilwijk uit Monster. De vergadering werd geopend door de voorzitter de heer W. van den Ber ge, die herinnerde aan de traditie die eertijds in Nederland bestond, om de laatste week van oktober en met na me 31 oktober,, de daad van Maarten Luther te herdenken, die leidde tot de kerkhervorming, het aanslaan van de z.g.n. 95 stellingen aan de Slotkapel van Wittenberg. In een ge deelte van de kerken vervaagd, wordt in de kerken van de GerefGe zindte, de Hervormingsdag gelukkig nog in ere gehouden en ook het on derwerp van ds. Muilwijk handelde daarover. De titel van het referaat was namelijk „Zeven kenmerken in de leer der kerkhervormers" en dat betekende natuurlijk meer, dan wat Luther in 1517 bedoelde: Luther gaf de $toot tot de hervor ming, anderen onder wie natuurlijk met name Calvijn, zetten hun stem pel op het werk der hervorming, na de uittreding uit de R.K. kerk. Als hoofdpunten van de leer der Reformatie noemde spreker achter eenvolgens, de unieke plaats van het Woord van God (de Bijbel) de on macht van de mens om zijn eigen za ligheid te bewerken, de vrijmacht Gods tot redding van de zondaar, de algenoegzaamheid van Christus offe rande, de onverdienstelijkheid van het geloof, de gemeenschap met Christus, de ere Gods en het jagen naar de gerechtigheid. Ds. Muilwijk bleek een boeiend spreker, die zijn onderwerp indrin gend onder de aandacht van zijn hoorders wist te brengen. Gelezen werd door de heer Van den Berge een gedeelte van 2 Timoteus 1, en art. 27 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis. De predikant sloot met dankgebed. STELLENDAM/BRUINISSE Nieuwe Noordzeekotter Bij scheepswerf „De Vooruit" te Zaandam vond de tewaterlating plaats van de nieuwe Noordzeevis- kotter G.O. 21 van de Gebrs. Lokker té Goèdereedei'<jj Het niéuwe schip, dat de naam Eli zabeth kreeg, is 35.9 m lang, 7.50 m breed en 4.10 m hol. De opdrachtgever voor de bouw van het casco was machinefabriek Maaskant te Bruinisse—Stellendam. Vanwege het groot aantal orders, dat genoemde fabriek in portefeuille heeft, wordt anders dan de gewoonte is, door de werf ook voor de inbouw van motoren gezorgd. Dat worden een 1300 p.k. D,eutz hoofdmotor, met twee 250 p.k. Deutz hulpmotoren. In verband met deze inbouw zal het nog enkele weken duren, voordat het schip daar arriveert. De verdere af bouw zal aan de fabriek te Stellen dam plaats vinden. Feest in voorbereiding Kamer na kamer van het politieburo in Brouwershaven werd ontruimd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 30-10. De Mobiele Eenheid van de Rijkspolitie Zee land, distrikt Middelburg, hield maandag een totale paraatheidsoefening op Schouwen-Duiveland. Zowel tot verrassing van de deelnemers als van de in woners van Brouwershaven behoorde daarbij een oefening in het ontzetten van een bezet gebouw. Dat was het politieburo met bijbe horende woning aan dè Haven Nz. in Brouwershaven,1 dat toevallig leeg stond wegens verbouwing. Een der tig man van de opvanggroep speelde de „bezetting," die door kunstenaars zou zijn gepleegd, zo levensecht, dat het publiek zich zelfs tegen de politie keerde! De Eenheid kwam maandag rond het middaguur, onder leiding van luitenant J. Eckhardt, samen op Schouwen-Duiveland. Ongeveer een uurtje later, toen de manschappen bezig waren met formatie-oefenin gen, kwam het onverwachte bericht van de bezetting in Brouwershaven. Deze oefening werd om een uur of zes/half zeven afgesloten, waarna een gezamelijke maaltijd werd ge bruikt. Duingebied Na zevenen echter werd de pa raatheidsoefening terstond hervat met formatie-oefeningen, nabespre kingen en oefeningen tot vier uur in de nacht, alle in de duingebieden van de Boswachterij. Vanaag, om zeven uur in de ochtend, werden de oefenin gen, die maandag werden bijge woond door o.a. vertegenwoordigers van distrikten uit de omgeving, al weer voortgezet. ZIERIKZEE, 27-10. Op 9 februari van men Verder" op de kop af 90 jaar. Dat m reiding van die feestelijkheden, die in den, wordt al hard gewerkt. Zo werden zaterdagochtend opna men gemaakt in de J. W. v. d. Doel- school voor een door amateurfilmer D. Dool te maken film over alle facet ten van het CJV-werk. Gehuld in kledij van omstreeks de eeuwwisseling waren die ochtend een vijftiental medewerkers gedu- het volgend jaar bestaat het CJV ,,Sa- loet gevierd worden en aan de voorbe- februari of maart moeten plaatsvin- rende enkele uren in touw om een ge schiedenisles uit het jaar 1900 uit te beelden. Hoofd van de J. W. v. d. Doelschool, A. van Oosterom, stond als „meester" voor de klas, terwijl een plaat van de beroemde Ising zijn best deed het lokaal iets minder mo dern te laten lijken. Opnamen wer den ook gemaakt op het schoolplein, waar allerlei ouderwetse spelletjes voor de camera werden gedaan. De film, waaraan ook al door „ech te" zesdeklassers van de v. d. Doel school werd meegewerkt en waar voor op allerlei lokaties in en buiten Zierikzee opnamen zijn gemaakt, zal tijdens de jubileumviering een belan grijke bijdrage moeten leveren, in die zin dat hij informatie moet leve ren over wat het CJV is en doet. Amateurfilmer D. Dool maakte ,,nostalgische" opnamen in de J. W. v. d. Doelschool. Politieburo „bezet"!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3