DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN SCHAKELT OVER OP FOTOGRAFISCH ZETTEN Nieuw typografisch tijdperk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 oktober 1979 Nr. 22598 - ZIERIKZEE, 27-10. Het nummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode, dat de lezer nu in handen heeft, betekent voor Drukkerij Lakenman Ochtman een mijlpaal, want deze krant komt voor het eerst uit de „koude zette rij", een aanduiding uit het typografisch vakjargon, die impliciet inhoudt, dat het „zetsel" tot stand kwam met behulp van fotografische zetmachines. In de praktijk (verder op in deze „special" wordt daar nog wat dieper op in gegaan), betekent zulks, dat het lood uit de zetterij is verdwenen. Het lood is vervangen door de - zeg maar - wonderlijke technische capriolen van een twee tal zetmachines, die de naam EDITWRITER 7700 dragen, tweedelige wonder- machines, die bestaan uit een ,,zet-unit" en een ..flits-unit". In de „flits-unit" wordt, wat gezet is, uitgeflitst op papier. Aanvullend op de twee machines, zijn nog twee andere typen op gesteld. die op het punt van typogra fische mogelijkheden een gevarieerd scala vertonen, maar in essentie ver gelijkbaar zijn met de EDITWRI TER. Een fotografische zetmachine, waarvan thans sprake is, in het ka der van een totale technische ver nieuwing van de drukkerij, heeft (dat is het enige wat herinnert aan de vroegere Lino-type-machines), ook „gewoon" een toetsenbord, met een uitgebreide schrijfmachine-indeling. Verder: een toetsenpaneel, waarmee de op computerbasis werkende ma chine, kommando's ontvangt, die de zetter aan het apparaat geeft. Die kommando's hebben betrek king op het korps, waaruit gezet wordt (grootte letter), de regelspatie (afstand tussen de regels), het fond (lettertype), de regellengte en andere „diverse typografische mogelijkhe den". De aanslagen van de zetter plus de kommando's van het toetsenbord, worden gevisualiseerd op een beeld scherm, dat een „geheugen" heeft van 6000 tekens, die dus bestaan uit letters, witspaties, cijfers, leestekens en de al genoemde kommando's, dat - aardig gevonden door de didaktische specialisten - vergelijkbaar is met de titelrol, dat over het beeld heen op het tv-scherm pleegt te komen; in vaktaal heet dat „scrolling". „Floppy-disk" „Grapje" als onderdeel van de Editwriter is de z.g.n. „Floppy-disk", of schijf, of „gram mofoonplaat", die geen terugmu ziekje produceert, maar wel 300.000 lettertekens kan bevatten. De zetter kan - naar verkiezing - uitflitsen op de schijf of rechtstreeks op het beeld scherm, om te zien wat gezet is, of, in ,een later stadium, noodzakelijke korrekties aanbrengen. Fond-strip In de „flits-unit" wordt de z.g.n. fond-strip (het resultaat van het zet ten), rond een ingebouwde trommel gespannen, de binnenkant waarvan door het „fond"-heen flitst. Aan de voorzijde is een lens gemonteerd en de (draaiende) trommel „pikt" de juiste letters er uit. Daarnaast is er een uit 12 stuks bestaande lenzengroep, die de z.g.n. korpsgrootte bepaalt. Het onderste deel van de „flits- unit" bestaat uit een fotografisch) papieren kassette, die uit eindelijk in een apart opgestelde ontwikke laar belandt. Het systeem is dan fei telijk vergelijkbaar met de gewone gang van zaken in de fotografie; een ontwikkelaar doet het werk, plus een fixeerbad, waarna het geheel tweemaal wordt gespoeld en tenslot te ge-föhnd. De flitssnelheid in de „flits-unit" bedraagt 90 tot 120.000 tekens per uur, hetgeen veelzeggend is voor de zetsnelheid van deze machines. Opslagschijf Onmisbaar met name voor de kor- rektie is de - al genoemde floppy disk, een opslagschijf, die het gezette - op kommando - kan „terugroepen", d.w.z. zichtbaar maken op het beeld scherm. Daartoe wordt gebruik ge maakt van een bepaalde indexering. Met de schijf kan ook een z.g.n. af- breekprogramma worden samen gesteld, dat - zelfs de Editwriter is (nog) niet volmaakt - voor 90 procent voldoet aan de in praktijk voorko mende noodzakelijkheden om woor den (aan het eind van een regel) af te breken. Verdere bewerking Wat uit de „fotomachine" tevoor schijn is gekomen, is nog lang niet rijp om naar de (nieuwe) offsetpers te worden vertransporteerd voor het af drukken. Eerst komt de opmaker er aan te pas. Voorheen voegde hij het lood sa men tot de gevulde pagina's ontston den; thans moet hij knippend en plakkend tot een zelfde resultaat ko men. De aldus samengestelde pagina's zijn opnieuw bestemd voor een (aparte) donkere kamer om te worden gefoto grafeerd en te worden ontwikkeld. De komplete tekst (2 pagina's tege lijk) wordt met behulp van een 5000 Watt - halogeenlamp overgebracht op een lichtgevoelige aluminium plaat en deze platen zijn bestemd voor de offsetpers. Deze nieuwe pers - Goss- Community - is een Amerikaanse ro tatie offsetpers, die - om een voor beeld te noemen - twaalf Z.N.- pagina's kan verwerken met een snelheid van 14000 exemplaren per uur. Perspektief Met deze gang van zaken is de off set-bewerkingscirkel - bij wijze van spreken gesloten en is het specimen van moderne typografie ook in het grootste stedelijke drukkersbedrijf, een feit geworden. Enkele jaren is er tegen aan gezien, totdat - onder druk van de technische ontwikkeling - de knoop werd door gehakt en men een nieuw technisch tijdperk binnenging, met alle moei lijkheden in de begintijd, maar ook met alle perspektieven op wat lange re termijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5