HET VERMOLMDE VOETSTUK Brouwershaven werd winnaar van brandweerwedstrijden ty MEDEDELING STREEKNIEUWS Eerste open wedstrijden Goeree-Overflakkee Huis kopen? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Makelaardij Geld lenen? vraag het aan Bij de Vaate |i jj Bij de Vaate ■H Assurantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 oktober 1979 Nr. 22598 3 SCHARENDIJKE, 27-10. Zaterdagmiddag- vonden te Scha- rendiike op het bouwterrein „Putmeet II" brandweer- wedstrijden (hoffedruk) plaats tussen zeven korpsen van bchouwen-Duiveland. Op het terrein was een verkeersonge luk geensceneerd. 0 Een stilstaande auto met caravan zou zijn aangereden door een auto en deze auto op zijn keurt weer door twee andere- auto's. Daarbij „vlogen" enkele voertuigen in brand" en waren er tevens „slachtof fers". Een aantal bakken met bran dende olie zorgde telkens voor een zo reëel mogelijke situatie. In verband met de overschake ling van de warme naar de koude zetterij, kunnen in de al lereerste begintijd bepaalde kleine strubbelingen zich voor doen, die vertragend werken op de uitgifte van de krant. We vragen in verband hiermede enige klementie van onze le zers. DIREKTIE L. ZIERIKZEE Ouderavond Theo Thijssenschool Na de pauze van de jaarlijkse ouderavond van de Theo Thijs senschool, op donderdag 8 novem ber, wordt een serie, zoals aange kondigd „verrukkelijke", dia's ver toond, gemaakt door mevrouw R. van Hekken. Daarop zijn allerlei gebeurtenissen geregistreerd, die het afgelopen jaar op school plaats vonden. De slachtoffers moesten worden overgebracht naar een E.H.B.O.- post. Het college van burgemeester en wethouders gaf op het terrein blijk van belangstelling. Het organisatiecomité met wedstrijdleider J. Quant en de jury met voorzitter J. van Sluijters wer den 's ochtends officiéél ontvangen door burgemeester W. den Boer in het gebouw „De Putmeet". Uitslagen De prijzen werden als volgt toege kend: 1. Brouwershaven 499 p.; 2. Scharendijke 483; 3. Westerschouwn II 481; 4. Duiveland 473; 5. Kerkwer- ve 468; 6. Zierikzee 460; 7. Wester- schouwen I 445. Brouwershaven en Scharendijke ontvingen beide het hoogste aantal punten voor de com mandant (nl. 98). Tijdens de vergadering worden de gebruikelijke agendapunten, als jaarverslagen en bestuursverkie zing behandeld. Opbrengst kollekte De kollekte van de Federatie van Ouderverenigingen 'voor geestelijk ge- handikapten heeft een bedrag van f 3.306,82 opgebracht. Een woord van dank aan kollektanten en gevers is zeker op zijn plaats. De strip In verband met de bijzondere om standigheden van de dag, moet ditmaal de strip overstaan. Red. „Windsurfing Flakkee" en „Windsurfing De Molen", beide van Goeree- Overflakkee, waren de initiatiefnemers van de eerste open kampioenschap pen van Goeree-Overflakkee. Zaterdag telden de organisatoren Jan Oud en B. van Es zevenentwintig inschrijvingen en zondah eenenveertig, zde wind was de tweede dag wel veel minder, eigenlijk te gering, maar zaterdag hield de (er ge koude) bries vele surfliefhebbers weg van de wedstrijden op het Grevelin- genmeer tegenover de „Albertscorner". Pall Mali-export verleende mede werking door het leveren van boeien en begeleidingsboten. „De opkomst viel niet tegen. Je moet niet vergeten dat het koud was en dat er de tweede dag weinig wind was. De kampioeenschappen zijn laat in het jaar gehouden en het was de eerste keer. De deelnemers zijn alle- Advertentie Bel even 01110-2577 llavonpark 2*> /.icrik/ee Klefoon 01110-2577 maal heel tevreden over de gang van zaken en het is echt een sukses ge weest. Dat is tenslotte het belan grijkste. Volgend jaar worden de kampioenschappen waarschijnlijk opnieuw georganiseerd en dan zullen wel meer deelnemers inschrijven", aldus Jan Oud. Kabelstart de nieuwe manier van starten, de kabelstart, was een primeur voor Ne derland. Dat verliep eveneens tot te vredenheid van de organisatoren en de deelnemers. Met deze „kabelstart" verdwijnt de kans op „valse" starten, omdat te vroeg ver trekkende surfers tegen de kabel aanvaren. Misschien iets om ook bij andere wedstrijden te gebruiken, hoewel niet alle „wateren" daarvoor geschikt zijn. Prominenten uit de va derlandse surfiVereld waren niet aanwezig. Het volgend jaar trachten de organisatoren wel enkele „top pers" te benaderen. Uitslagen Heren (dagklassement zaterdag): 1. J. de Jong; 2. M. v. d. Pluim; 3. K. Peeters; 4. K. Bolijn; 5. J. Peeters. Heren (dagklassement zondag): 1. K. Peeters; 2. M. v. d. Pluim; 3. J. Peeters; 4. V. v. d. Kroon; 5. L. v. Gel der. Dames (dagklassement zaterdag): I. Vera v. d. Kroon; 2. Liesbeth Kort; 3. Jannie Bolijn. Dames (dagklassement zondag): 1. Vera v. d. Kroon; 2. Liesbeth Kroon; 3. Jannie Bolijn. Totaalklassement (over beide da gen): 1. M. v. d. Pluim; 2. K. Peeters; 3. J. de Jong; 4. J. Peeters; 5. Vera v. d. Kroon/K. Bolijn. den; tot het indienen van een verzoek om toepasssing van artikel 55-quater van de Lageronderwijswet 1920; tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor 1980; tot het vaststellen van enige wijzigingen in de gemeentebegroting voor 1979 en de eerste wijziging van de gemeentebegroting 1980. Sportduiker kreeg moeilijkheden De 29-jarige sportduiker G.G. uit Nieuwerkerk a/d IJssel heeft zon dag onder water problemen gekre gen, maar was na afloop zodanig hersteld van zijn benauwdheid, dat hij zelf weer naar huis kon rijden. Hij was aan het duiken buiten de haven van Scharendijke, toen hij het benauwd kreeg. Hij reageerde daarop door snel omhoog te gaan tè snel we gens gevaar voor caissonziekte. Andere duikers grepen hem echter op zijn tocht naar de oppervlakte en brachten hem heel langzaam omhoog. Eenmaal aan de wal gaf hij wat bloed op en dokter Bruel van Brouwershaven konstateer- de ter plaatse dat er wat bloedblaasjes in zijn longen kapot waren. KERKWERVE Spreekbeurt voor SGP Woensdag 31 oktober hoopt ds. P. Blok uit Dirksland een spreek- Het ging er heet aan toe" tijdens de hogedruk-brandweerwedstrijden in Scharendijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het gebouw „De Putmeet" werd na afloop een gezamenlijke koffie maaltijd gehouden. HAAMSTEDE Aanrijding Op de Hoek Weststraat-Bernardstraat verleende vrijdagmiddag G.R.T. uit Haamstede, komende uit de Bernhard- straat, geen voorrang aan een over de Weststraat rijdende auto, bestuurd door C.W.J. uit Haamstede. Na de botsing bleken beide voertuigen averij te hebben opgelopen. RENESSE Ouderavond openbare basisschool w Donderdagavond 1 november wordl: in de gemeenschapsruimte van de openbare basisschool ,,'t StaeperoF' te Renesse de jaarlijkse ouderavond ge houden. De bijeenkomst zal worden geopend door de heer Joh. Janse, voor zitter van de oudercommissie. Sekreta- rsi A. J. Padmos zal het jaarverslag voorlezen, waarna mevr. Gebraad-Oos tendorp financieel verslag zal uitbren gen. Uit de ouderkommissie zijn mevr. Gebraad-Ostendorp en de heer M. Kooman aftredend en niet herkiesbaar. Aftredend maar wel herkiesbaar is de heer A. J. Padmos. Het officieel ge deelte van de avond zal worden beslo ten met de mededelingen door het hoofd der school, de heer J. H. Blom en de rondvraag. Na de pauze zal de heer Simon Berre- voets uit Goes een programma van voordracht in het Zeeuws dialect ver zorgen. Deze voordracht zal worden voorafgegaan door een praatje over de invloed van het (Schouwse) dialect op het onderwijs, door het hoofd der school, de heer J. H. Blom. Voor tijd: zie agenda. SEROOSKERKE Ledenvergadering dorpsgemeenschap Een vijftigtal leden woonde in het dorpshuis de Algemene Ledenvergade ring van de Dorpsgemeenschap „Se- rooskerke" bij. Na de opening door de voorzitster mevrouw B. Meyer, werden notulen en het financieel verslag 1978- 1979 voorgelezen door secretaris P. Steutel. Voorts vond een bespreking plaats over een eventuele verandering van bestuursvorm. Besloten werd om in de toekomst van iedere klub c.q. vereniging uit het dorp één persoon als bestuurslid aan het bestuur toe te voegen. Bij de bestuursverkiezing werden voor de aftredende leden mevrouw N. de Rijke-Geluk en de heer P. Steutel gekozen de heren S. Bij deWaate en N. den Heten. Tot slot werd de uitslag bekend ge maakt van een onlangs gehouden en quête onder de inwoners van Seroos- kerke t.o.v. leefbaarheid en wensen in deze kern. Tevens werd aan de aanwe zige leden een schriftelijk overzicht uitgereikt van de onlangs gehouden rommelmarkt. Het batig saldo van deze rommelmarkt bedroeg f 12.744.49. SCHARENDIJKE Vergadering gemeenteraad Tijdens de raadsvergadering Middenschouwen, die dinsdag 30 november in het gemeentehuis te Scharendijke wordt gehouden, komt als belangrijkste agendapunt het vaststellen van de gemeentebe groting voor 1980 aan de orde. Voorts zijn er voorstellen om in te stemmen met wijziging van de gemeen schappelijke regeling metingen lucht verontreiniging: tot het vaststellen van een wijziging van het Algemeen Ambte narenreglement en van een Uitkerings verordening vrijwillig vervroegd uittre Ons nieuwe feuilleton Simon Blazer werkt onder een andere naam bij een tuinder in de Beemstér. Het is oorlog en hij is ondergedoken Jam Oomes, zijn kostbaas, wordt tij dens een razzia gearresteerd. Als zijn vrouw een dochtertje ter wereld brengt, is er als gevolg van het barre weer geen dokter en geen verpleegster bij. Siem kwijnt zich zo goed mogelijk van. zijn taak. Pas in de nacht ziet de verloskundige kans naar het kleine huisje aan de dijk te komen. Siem beschouwt zodoende de kleine Jantine als zijn petekind Dank zij zijn werk is er eten en drinken voor Jantine en haar moeder. Jan Oomes komt om bij een bomberdement Siem probeert de jonge weduwe zo goed mogelijk te troosten. Als de oorlog ten einde is, gaat Siem weer naar Amsterdam. Hoewel de zaak van zijn vader leegge plunderd is en hij al spoedig be merkt, dat hij enige overlevende is in de familie, herschikt hij over voldoende kapitaal om op nieuw te beginnen. Daarbij helpt hem zijn vroegere buur meisje Tanja, die tijdens de oor log in Engeland \pas. Zij gaat zijn wijnhandel beheren, terwijl hij zelf de grossierderij weer op poten zet, waartoe hij een kan toor huurt in Purmerend, De Simon Scheffer, zoals hij in de oorlog heette en toen voor beeldig zorgde voor de weduwe èn haar dochter, ontpopt zich als Simon Blazer als een kei harde zakenman en als iemand, die achter de vrouwen aanzit. Jantine en haar moeder hebben Simon op een voetstuk gezet, maar de ironie wil, dat het Jan tine zelf is, die „Het vermolmde voetstuk" ontdekt, waarop zij haar „oom" Siem heeft ge plaatst. En waardoor haar ogen open gaan, zodat ze Simori in zijn ware gedaante ontdekt. Hoe dit alles nog een bevre digend slot volgd, zult u vanaf heden kunnen lezen in ons nieuwe feuilleton dat zeker al van het allereerste vervolg af zal boeien en in zijn ban zal houden tot het einde. Ongetwijfeld zult u dit streekverhaal met bizondere belangstelling volgen. Redaktie beurt te houden in de zaal van de. Chr. Geref. Kerk te Kerkwerve. De aanvang is 's avonds om half 8. Iedereen is van harte welkom. De bijeenkomst gaat uit van de SGP. Opbrengst kollekte Vorige week was er een kollekte in Kerkwerve van de Stichting Christe- lijkeBlindenhulp „De Fakkels bijeen". De opbrengst was J 344,03. Dank aan de burgerij en aan de familie Jonker, die de kollekte verzorgde. BROUWERSHAVEN Opbrengst Unicef-concert De opbrengst van het onlangs in de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven gehouden Unicef-concert bedraagt f 1.250,-. Het concert werd gegeven in het kader van „Het jaar van het Kind". Aan het concert werd belangeloos mee gewerkt door het Shell-mannenkoor uit Rotterdam, het Zeeuws Koperensem ble uit Goes en door de organiste Willie Bil. NIEUWERKERK Opbrengst kinderpostzegels Leerlingen van de zesde klas van de openbare basisschool „'tStaepel'ofte Renesse hebben voor een bedrag van f 1640,- aan bestellingen geboekt voor de kinderpostzegelaktie. Auto tegen trekker Een traktor, bestuurd door O.B. uit Kerkwerve reed over de Stoof weg en sloeg plotseling links af een perceel landbouwgrond in, juist op het moment dat hij gepasseerd werd door een auto van O.S. uit Renesse. De auto botste tegen de trekker, reed de berm in en verdween in de sloot. De auto werd vrij ernstig beschadigd en moest door Ta- kelbedrijf de Jonge op de weg gezet worden. Botsing Een onbekend gebleven automobilist die zaterdagavond te 19.15 uur de Rijksweg 18 verliet op een plaats waar dat verboden is, bracht 2 achter hem volgende bestuurders van auto's in moeilijkheden. De eerstvolgende kon door hard remmen schade voorkomen, doch daar achter kwam L.L. uit Goes en die raakte zijn voorganger waardoor schade aan zijn auto ontstond. OOSTERLAND Verkoop woning Wegens het vertrek van de familie L. W. Boogert Mz. naar een z.g. „zorgwo- ning", gebouwd bij het rusthuis „In 't Opper" te Bruinisse, werd hun woon huis in Oosterland, Torenplein 10, ver kocht. Koper is de heer I. J. van den Nieuweqdijk, uitKapelle (Z-B.), die is benoemd als onderwijzer aan de Ds. J. Boogermanschool, de Chr. school voor Ref. Onderwijs, aan de Weelstraat, met, ingang van 1 december a.s. Motorrijder gewond Zondagmiddag is de motorrijder A. H. uit Breda bij een botsing met een auto dusdanig gewond geraakt, dat hij in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis moest worden opgenomen. H. Botste op Rijksweg 18 tegen een personenauto bestuurd door H.A. uit Amsterdam, toen deze van de parkeerplaats bij de „Blauwe Keet" de Rijksweg opreed. De motorrijder kwam ten val en werd ter .plaatse behandeld door dokter V. d. Berg. SIRJANSLAND Ouderavond openbare lagere school Dinsdag 30 oktober wordt in de openbare lagere school de ouderavond gehouden. Na het huishoudelijk ge deelte zullen dia's worden getoond van het driedaagse schoolreisje. Voor tijd: zie agenda. Advertentie Wilt u verantwoord advies, afgestemd op uw gezinsbudget? Vertrouwelijk en snel geregeld? Bel even 01110-2577 Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 KERKWERVE Reuze-koolraap De heer C. de Bil uit Kerkwerve kwam in zijn tuin tot de ontdekking, dat hij in het bezit was van een reuze-kool raap. De koolraap heeft een omvang van 77 cm. De eigenaar is van plan om de koolraap aan een instantie te schen ken. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 30 OKTOBER NED. I: De EO start de avond met hun jongerenprogramma Ronduit-tv, waarin Elly qn Rikkert Zuiderveld vertellen en zingen over hun nieuwe plaat. Hier na de quiz Land inzicht. Scholieren worden op hun kennis getest. Om acht uur begint het Reformatie-concert vanuit het Congres gebouw te Den Haag. Een koor van 360 personen zal hier geestelijke liederen ten gehore brengen. Het EO programma wordt afgesloten met EO-actief Tijdsein, en dominee Glashouwer in Tenslotte. Na het journaal van half tien brengt de NOS een halfuur durend programma over de saxofonist en componist Theo Loevendie. NED. II.De KRO begint haar avond met twee vaste programma's, de teken filmserie Sinbad, de zeeman en Duel in de diepte. Na het journaal de vijfde aflevering van de serie Het Ongeluk. Vanavond volgen we het levensverloop van het verkoopstertje Terri, die ook bij die autobotsing gewond raakte. Hierna Brandpunt, gevolgd door de Engelse ko medieserie Alle zegen komt van boven. De avond wordt besloten met de docu mentatie Op grond van eigen ervaring. In het zwarte woud saat het therapeutisch Centrum Rütte, dat gesticht werd door de religeus denker Graaf Karlfried Dürck- heim. Rond kwart over elf volgt het jour naal DINSDAG 30 OKTOBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven14.00 Schooltelevisie; 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesam straat; 18.45 Paspoort; 18.45 Nieuws; 18.59 Ronduit-tv; 19.30 Land in zicht; 20.00 Reformatie-concert; 20.45 EO-~ actief; 20.50 Tijdsein; 21.24 Tenslotte; 21.37 Journaal; 21.55 Six Turkish Folkpoems; 22.25 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. do ven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Sinbad, de zeeman; 19.25 Duel in de <üepte; 20.00 Journaal; 20.27 Het onge luk; 21.20 Brandpunt21.55 Alle zegen komt van boven; 22.20 Op grond van eigen ervaring; 23.15 Nieuws. De geboorte van het kind van Jan Oomes en Tine Rijlaarsdam had plaats in de donkere stormachtige nacht van de dertiende op de veertiende januari van het jaar 1943. En wie zich nog kon herinneren, hoe de weersgesteldheden op dat tijdstip waren, weet, dat ze bar en boos genoemd werden. Nauwelijks was het nieuwe jaar een paar dagen oud, of de wind draaide naar het oosten en de vorst kwam aanzetten: eerst en kele graden, maar geleidelijk aan stren ger. De wegen werden hard, op het land en in de tuinen kon men niets meer ver richten, omdat de vorst al heel spoedig behoorlijk diep in de grond kwam te zitten. Maar alla, al was het koud, de wegen bleven gelukkig begaanbaar. Tot die dertiende januari. De lucht betrok, de oostenwind wakkerde aan, werd feller en snijdender en tegen de middag vielen de eerste sneeuwvlok ken. Menigeen verzuchtte: „Ook dat nog", Want in deze oorlogswinter be gon schraalhans al heel wat gezinnen heerser in de keuken te worden. Bo vendien betekende dat, dat je moest stoken. Kolen waren op de bon en werden mondjesmaat verstrekt Wie clandestien hout kapte, kwam in het gunstigste geval een paar weken in een Nederlandse gevangenis en in het on gunstigste in Duitse handen. Wat dat betekende, wist nu onderhand ieder een. De sneeuw bleef vallen en begon de wegen minder begaanbaar te maken. De dokter, in zijn koetsje met het tweedehands ketje ervoor, wist voor donker nog het spul van Jan Oomes te bereiken, al liet hij voor alle zekerheid het gespan op de dijk staan, nadat het paardje met een dikke deken had af gedekt, want wie garandeerde hem, dat hij de stijle kluft nog op kon komen met de aldoor vallende sneeuw? In hert kleine tuindershuisje liep Ti- ne Oomes op alle dag, zoals ze dat in de Beemster noemden. Daarom durfde dokter Peek het niet aan de schuld op het slechte weer te gooien en niet langs te komen. Al lag het huisje van Jan Oomes een eind van de dichtsbijzijnde weg af, waardoor hij een paar kilometer over de smalle, bochtige dijk moest rijden en wat dit betekende met de gestaag vallende sneeuw, wist hij nog wel van vroegere jaren. Dan werd het levensgevaarlijk. Maar je kon een vrouw, die op alledag liep, niet in de steek laten. In de kleine woonkeuken was het warm. Siem, de kostganger, stond me teen op, bij de binnenkomst van de dokter en keek door het raam. Mis schien meer nog om zich een houding te geven - je kon er toch niet bij blijven als vreemde man zijnde? - zei hij: „Doe maar kalm aan dok; ik let wel even op je paardje". „Uitstekend, maar pak je goed in, ■man, want het is snijdend koud". Maar met Tine Oomes was de dokter gauw klaar. Alles was nog gewoon en Cijn voelde ze helemaal niet. 't Kon nog est een paar dagen aanhouden, en ook Wel een paar meer. 't Was toch geno- Door MAARTJE ZELDENRIJK jteerd voor de tweede helft van de maand? Hij nam al gauw afscheid, omdat hij naar zijn eigen verwarmde kamer ver langde, want hij was sinds het ochtend spreekuur zo ongeveer de hele dag op de weg geweest. Terugrijdend naar de Purmerender- weg was hij er toch niet helemaal gerust over. Ik mag geen enkel risico nemen en daar zeker niet. Als het blijft sneeuwen, wordt het huisje zo ongeveer onbereik baar. Thuis belde hij de vroedvrouw, maar die was niet thuis. Haar man beloofde de boodschap te zullen doorgeven, >maar het kon wel een paar uurtjes du- Ten. In de avond nam de sneeuwstorm in hevigheid toe. Siem Scheffer. die <sinH«s enkele maanden bij het echtpaar Oomes in de kost was, zoals dat offi cieel heette, maar in werkelijkheid op een vervalst persoonsbewijs was on dergedoken, nadat hij tenauwernood aan een arrestatie was ontkomen, keek een paar keer heel omzichtig door het raam, maar alles was stikdonker. Hij hoorde enkel de storm over de dijk razen en wist, dat de laag sneeuw om het huis steeds hoger werd. Wat dat moest worden de volgende morgen En juist nu Maar hij liet in het bijzijn van de vrouw niets merken. Er waren voldoende houtblokken en turf in de woonkeuken. Af en toe gooide hij wat in het fornuis, zodat het vuur goed bleef branden. In het vertrek heerste tenminste een behaaglijke warmte. (wordt vervolg)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3