Joh. Hoogenboom kampioen van regionale ploegwedstrijd „Voorstel gemeente terzake leerling-bedrag in strijd met wettelijke bepalingen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Adrie Koster: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate g Bij de Vaate Assurantie Brandweer naar provincie PZEM ziet winst elektriciteit omslaan in verlies Het kan toch niet altijd zo blij ven, hier onder de wisselende Kotzebue Lichte grond maar goed werk In dit nummer: Bedrijfsomschakeling bij L. O. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Driio 0 kd na ae. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Pr'ls per 3 n^andon bij vooruitbetaling 1 24,95, per jaar 95,15. Losse Redakteur: M. J. Bij de Vaate. nummers 55 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- Advertentieprijs 36 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,60. wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Tijdens de rondvraag wenste me vrouw J. van Anraad-Goossen te wij zen op het belang van het Regionaal Pedagogisch Centrum (R.P.C.Z.) voor het onderwijs in deze provincie, in het bijzonder waar het gaat om zijn bijdrage aan totstandkoming van de nieuwe basisschool. .Zonder een pedagogisch centrum (van welks diensten volgens haar opsomming 16 scholen op Schouwen-Duiveland op jaarplanbasis gebruik maken) zal het onderwijs de klus van de nieuwe ba sisschool moeilijk kunnen klaren". Advertentie f Zij meende, dat de gemeentebestu ren het belang van het R.P.C.Z. -„waarmee mijn bevindingen onver anderlijk goed zijn" - in dezen niet onderkennen. „Zeer verontrustend," leek het haar, dat de gemeentebesturen van „Schouwen-Duiveland „zo weinig in zicht" bleken te hebben in de funktie van het R.P.C.Z., dat zij niet voor de verhoging van de bijdrage hebben gestemd. Dat deze stichting „ondoorzichtig" zou zijn - zoals dat de laatste tijd nog weieens wordt gehoord - achtte zij onjuist. Haar standpunt in deze kwestie had zij bij aanvang van de vergadering al schriftelijk onder de aandacht van haar medeleden ge bracht. Haar mening over het belang van het R.P.C.Z. wordt door de gehele Schoolraad gedeeld, zo verzekerde de heer v. d. Post. Adrie Kotter, voetballer bii PS\' tindt mtetisrut 1979. Behoort tot dc telectiotpelen van hel NedeHandt voetbalelftal Hij laat u het verschil zien. Verschil in premie, voorwaarden en dienstverlening. Snelle schade afwikkeling bij voorbeeld. Daarom heb ik aan Bij dc Vaate gevraagd, al mijn verzekeringen eens op een rijtje te zetten en mij hierin te adviseren Omdat ik dat belangrijk vind Nu heb ik alles overzichtelijk in een mooie polismap van Bij dc Vaate. Vraag het ook. Bel even 01110-2577. Havenpark 29 - Zierikzee Telefoon 01110-2577 Maandag 29 oktober 1979 136ste jaargang Nr. 22598 BROUWERSHAVEN, 27-10. De heer Joh. Hoogenboom «it Noordwelle is zaterdag winnaar geworden van de ploegwedstrijden om het kampioenschap van Schouwen- Duiveland. Hij behaalde 250V2 pnt. en prolongeerde daarmee zijn kampioenschap van vorig jaar. Tweede werd de heer L. de Kok uit Kerkwerve met 244 Va pnt. en de der de plaats was voor de heer A. Kleij- wegt uit Brijdorpe met 215l/2 pnt. In totaal waren er vijftien deelnemers aan deze ploegwedstrijd voor het kampioenschap van Schouwen- Duiveland. Ondanks het feit dat er dit najaar in een korte periode nog een enorme hoeveelheid werk door de landbou wers verricht moet worden, vondên de organisatoren van de regionale ploegwedstrijden toch weer een aan tal enthousiaste mensen bereid om dit belangrijke evenement in de landbouwwereld te doen slagen. Uit de vele giften en geschenken van or ganisatie, handel, industrie en parti- kulieren bleek dat deze wedstrijden ook buiten de landbouw worden ge waardeerd. Goed ploegen belangrijk Hoofd van de landbouwvoorlich- tingsdienst de heer J. H. Zwart wees desgevraagd op het belang van goed ploegen: „Een goed geploegde akker is»niet alleen een mooi gezicht, maar is vooral belangrijk voor de water-en lucht voorziening, verwerking en be werking voor een goed zaaibed in het voorjaar. Goed ploegen is gewoon een uitdaging voor een boer, zeer be langrijk maar niet eenvoudig". De heer Zwart wees erop dat zelfs met de beste ploeg alleen goed werk is te leveren, als deze goed is afgesteld. Ook de trekker moet aan bepaalde eisen voldoen om tot de gewenste re sultaten te komen. Bij de afstelling en het gebruik heeft men ook te ma ken mrt de trekker en de ploeg en vooral de kombinatie van beide, al dus de mededeling van de heer Zwart. De vijftien deelnemers met de tweescharige wentelploegen en de vijf deelnemers met de driescharige wentelploegen zetten zaterdagmid dag op het perceel grond van de he ren A. Dalebout en A. Goudzwaard aan de Provinciale Weg tussen Noordgouwe en Zonnemaire hun beste beentje voor. Er kon gewerkt worden onder gunstige weersomstandigheden. Het ploegen was gezien de lichte grond niet gemakkelijk, maar over het al gemeen werd er volgens het oordeel van de jury zeer goed werk geleverd. Dankwoorden Na afloop van de wedstrijd sprak de voorzitter van de Regelingskom- De deelnemers van de eerste open windsurfkampioenschappen van Goeree-Overflakkee zaterdag en zon dag op het Grevelingenmeer waren allen in pakken gehuld als bescher ming tegen de koude wind. Zie ook elders in dit nummer. missie de heer Joh. v. d. Slikke woor den van dank tot allen die de organi satie van deze ploegwedstrijden mo gelijk maakten. De heer Murre, hoofdinstrukteur van de praktijk school te Schoondijke gaf vervolgens een technische uitleg, waarna de heer Zwart het oordeel van de jury be kend maakte. DEN HAAG, 27-10. Het Kabinet heeft twee c,oncept-wetsontwerpen afgerond ter voorbereiding van een nieuwe brandweerwet. Ze bevatten een wettelijke grondslag voor brand weerregio's en de verantwoordelijk heid van het brand weer wezen wordt naar de provincies verlegd. Premier van Agt deelde tijdens de wekelijkse persconferentie mee dat het overgrote deelk van de Neder landse brandweerlieden uit vrijwilli gers bestaat: 22.000 van de 24.000. De positie van de vrijwilligers in het brandweerwezen komt in de wet sontwerpen dan ook tot zijn recht, al dus de premier. De heer Joh. Hoogenboom behaal- dè zoals gezegd ook vorig jaar de eerste prijs bij het kampioenschap van Schouwen-Duiveland. Bij de provinciale wedstrijden behaalde hij ook de hoogste eer en bij de Neder landse ploegkampioenschappen die vorige week in de Flevopolder wer den gehouden, mocht hij de vijfde plaats op zijn naam schrijven. De fraaie demonstratie met driespan paardenploeg van de heer St. v. d. Velde uit Zonnemaire riep bij vele aanwezigen een oude herin nering op. De heer Tonny Prince gaf verder nog een prima staaltje vlieg- tuigblussen weg. De jury voor de ploegwedstrijden bestond uit de heren: J. J. Bouman, C. Goense, J. Op 't Hof, L. A. J. Klompe, A. Padmos, A. Romijn, J. P. W. C. Stols en M. der Weduwen. De juryrapporten werden getotaliseerd door de rekenkamer, bestaande uit: mevrouw Klompe-De Jonge, me vrouw Van der Slikke-Van der Weele en de heer M. Boot. LOD-ISRAËL. Een militaire recht bank in Israël heeft twee jonge Ara bieren tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld voor hun aan deel in de meest gewelddadige Pa lestijnse aanslag op Israëlisch grond gebied, die in maart 1978 aan 35 Is raëliërs en negen Palèstijnen het le ven kostte. LONDEN. Groot-Brittannië en Ier land hebben in de nacht van zaterdag op zondag de zomertijd teruggezet. De zomertijd gaat daar weer in op 16 maart 1980. Negatief adviserende Schoolraad: ZIERIKZEE, 26-10. De Gemeenschappelijke Schoolraad voor het openbaar onderwijs in Zierikzee heeft tijdens zijn vergadering van vrijdagavond besloten de gemeente te adviseren het bedrag per leerling voor 1979 niet te wij zigen, zoals deze overweegt te doen. MIDDELBURG, 25-10. De N.V. Provinciale Energiemaatschappij (PZEM) heeft in 1979 veel betere financiële resultaten geboekt dan aanvankelijk was begroot. Ging men in september 1978 voor het jaar 1979 nog uit van een verlies van 4.045.000 gulden, nu in oktober 1979 blijkt het verlies voor dit jaar omge zet te worden in een winst van 19.404.000 gulden. Voor de gas- en elektrici teitssector samen. jn herzjene begroting voor 1979 blijkt de gassektor de grootste winst gever met 9.935.000 gulden. De elek- triciteitssektor boekte een winst van 5.424.000 gulden. Voor 1980 wordt een winst ge raamd van 9.263.000 gulden voor de gassektor en een verlies van 7.802.000 gulden voor de elektriciteitssektor, zodat uiteindelijk maar een winst overblijft van 1.461.000 gulden. De teruggang in de winst wordt on der meer veroorzaakt door de stij ging van de brandstofprijzen, de ver schuiving in het afzetpatroon en de invloed van de bedrijfstijd van de kerncentrale in Borsele. De totale kosten voor de elektriciteitssektor worden 59.000,000 gulden hoger ge raamd dan was voorzien. Dit blijkt uit de begroting 1980 van de PZEM. Dit bedrag wordt vastgesteld door het aantal kostenposten van het openbaar onderwijs te delen op het laatst bekende aantal leerlingen. Eén van die posten betreft de instandhou ding van de scholen met inbegrip van de omliggende grond. De gemeente nu wilde de kosten van het onder-, houd van om de scholen gelegen tui nen voor haar rekening nemen. Voor zitter H. M. v. d. Post wees op de ju risprudentie die bepaalt dat het on derhoud van tuinen rond een school-, gebouw bij de post instandhouding schoolgebouwen is inbegrepen. De Schoolraad achtte het voorstel van de gemeente daarom in strijd met de wettelijke bepalingen en kwam aldus tot zijn negatief advies. V. d. Post zelf vond het "vreemd dat de gemeente bij de vaststelling van het bedrag deze post uit de bereke ning wilde lichten". Met de berekening van het bedrag per leerling voor 1980 kon de School raad akkoord gaan, met dien ver stande dat de gemeente genoemde post daarin wel betrekt. (Zonder die post meegerekend te hebben komt de gemeente voor '80 op een beschik baar bedrag van 395,50). Nieuwe bestuursleden Als zijn nieuwe voorzitter koos de Schoolraad de heer J. Groen. De heer v. d. Post, voorzitter sinds de oprich ting zo'n twaalf jaar geleden heeft besloten om begin van het volgend voorjaar de Vereniging voor Open baar Onderwijs te verzoeken in zijn plaats een nieuw lid naar de raad af te vaardigen. „Ik wil me terugtrek ken om aan de jongeren onder ons het werk over te laten", verklaarde hij. Vandaar zijn voorstel aan de raad om alvast een nieuwe voorzitter te kie zen. V. d. Post verwacht nog onge veer een jaar lid te blijven. Tot sekretaresse werd mevrouw A. G. Beekman-Otte bij akklamatie herkozen. De nieuwe voorzitter meende aan haar „een goeie" te heb ben; Groen en Beekman hebben bei den een bestuursfunktie gehad bij 't Kofschip. C. Boot werd de nieuwe penningmeester. R.P.C.Z. NAIROBI. In de hoofdstad van Ke nia, Nairobi, werd Afrika en daar mee de hele wereld vrijdag plechtig vrij van pokken verklaard. WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk aan is de invloed van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven noord- Scandinavië ligt, minder geworden. De koude droge lucht, die vanuit oost-Europa in een oostelijke stro ming naar ons land werd gevoerd, wordt vervangen door vochtiger oceaanlucht. De scheidingslijn tus sen deze twee luchtsoorten bevond zich maandag boven ons land. Deze bewolkingszöne, waaruit zo nu en dan regen viel, trekt naar het oosten om plaats te maken voor een gebied met meer opklaringen. Door de nachtelijke afkoeling kan zich hier en daar mist vormen. Er zal over het algemeen weinig wind zijn. Een van de deelnemers aan de ploegwedstrijd om het kampioen schap van Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierkzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Later opklaringen Vannacht enige tijd regen, ook mist banken; overdag van het westen uit opklaringen; minimumtemperaturen van 4 graden in Groningen tot 7 gra den elders; middagtemperaturen cir ca 12 graden; weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.17 Maan op 15.22, onder 0.51 Eerste kwartier: 28 okt. (13.57) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 okt. 9.53 22.47 3.26 16.09 Doodtij: 30 okt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 1