mm ty HET VUURWERKDRAMA G.S. Zeeland willen in toekomst naar drie centrumziekenhuizen Jetsam Êflilil sJkm voor GRATIS boodschappen Begin in het nauw KANS OP INKOMENS VERMINDERING VAN VEEHOUDERS Huurstijging in 1980 Behoud Rode Kruis-ziekenhuis MUeilininvslraaQe Adrie Koster: Verzekeren? vraag het aan Bij de Vaate Bij de Vaate Assurantie Kind doodgegooid Gewonde door messteek /.IF.HIkZKKSCllF. NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1979 Nr. 22596 7 Advertentie MIDDELBURG, 24-10. Volgens gedeputeerde staten van Zeeland zal deze provincie in de toekomst over drie eentriimziekenliuizeii moeten kunnen beschikken. Eén van circa 480 bedden voor het deelgebied Walcheren; één van 325 bedden in Goes, met als voorwaarde dat het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzce, met T6 bedden, voor de regio Schouwcn-Duivcland behou den bl\jft. Dit Rode Kruis Ziekenhuis zal dan onder supervisie van dat van Goes gécxploitccrd worden. Advertentie Deze week bij de man van de SRV: bij aankoop van Bolletje beschuit Calvé pindakaas Bonzo Voordeelvriend Greenspot Hero cassis Honig tomatensoep Kotex maxi Kotex mini Koeleman appelmoes Andy Liga Peynenburg ontbijtkoek Goudappeltje Blue band Het derde centrumziekenhuis met 280 bedden zou in Terneuzen moeten komen. De twee basis-ziekenhuizen in Hqlst en Oostburg, met elk 100 bedden, krijgen dan een steunfunk- tie voor Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Gedeputeerde staten van Zeeland zullen dit advies, r\a goedkeuring door de staten van Zeeland, aan de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne voorleggen. Andere mening Plet advies van gedeputeerde sta ten wijkt af yan de mening die de Nationale Ziekenhuisraad heeft over de ziekenhuisvoorziening in Zeeland. Zo wilde de Raad in' Zeelarid met het voor Nederland nog nieuwe be grip gvoeiziekenhuis gaan experi menteren. Voorts zouden volgens de Raad de drie kleine ziekenhuizen, die nu door gedeputeerde staten van Zeeland een steunfunktie toebedeeld krijgen, moéten verdwijnen. Fout idee Tijdens de hoorzittingen, die de sta gelopen maanden over de zieken huisvoorziening in Zeeland zijn ge houden, kwam heel duidelijk naar voren dat men Zeeland absoluut niet geschikt acht om als experiment te dienen voor het zogenaamde groei- ziekenhuisidee. Daarbij wordt het aantal bedden steeds aangepast aan de behoefte. De vrees lijkt dan namelijk niet ongegrond, dat kostbare, toeh brood nodige voorzieningen uit zullen blij- ven. Verder bleek ook dat Zeeland zo'n uitgestrekt gebied is, dat door het verdwijnen van de drie kleinere zie kenhuizen, lange reistijden voor pa tiënten en bezoekers zullen optre den, wat een onaanvaardbare ont wikkeling zou betekenen volgens ge deputeerde staten. Ze moeten Fries praten LEEUWARDEN, 22-10. Bij de be noeming van burgemeesters in Friesland en koriimissarissen van, de koningin moet er rekening meè 'worden gehouden dat de kandidaten zowel Fries als Nederlands aktièf beheersen. Een motie van deze strekking hebben de leden en sym pathisanten van de Fryske Akade- my zaterdag aangenomen. Het be stuur heeft de opdracht gekregen de motie over te brengen aan de mi nister van binnenlandse zaken. JERUZALEM, 24-10. Hét Isfaëli- sche kabinet van premier Begin is verder in het nauw gékfomen. Er werden bij het begin van de winter- zitting van het Israëlische parle ment vijf moties van wantrouwen ingediend door de oppositionele ar beiderspartij en andere, kleine frak- ties vanwege onderwerpen varië rend van de galopperende inflatie in het land en het vestigingsbeleid Van het kabinet, maar volgens politieke waarnemers zou de coalitie van het blok van Begin deze gemakkelijk moeten kunnen weerstaan. HILVERSUM. 24-10. Wanneer dc Europese ministers van landbouw het eens zouden worden over maatrege len om de zuiveloverschotten bin nen dc Europese Gemeenschap weg te werken, moeten de veehouders in dc EEG-landcn rekening houden met een aanzienlijke vermindering van hun inkomsten. Dit zei minister Van der Stee van landbouw in het NOS-televisiepro- giamma Panoramiek. Het inkomen van de Nederlandse boeren zou vol gens hem wel eens tien tot twintig procent minder kunnen worden bij het bereiken van een compromis in Brussel. Dat zou dan hot gevolg zijn van het niet volledig doorberekenen can kostenstijgingen in dc nieuwe landbouwprijzen. Advertentie Hij laat u het verschil zien. Verschil in premie, voorwaarden en dienstverlening. Snelle schade-afwikkeling bij voorbeeld. Paaroni heb ik aan Bij dc Vaate gevtaagd. al mijn verzekeringen eens op een rijtje tc zetten en mij hierin te adviseren. Omdat ik dat belangrijk vind. Nu heb ik alles overzichtelijk in een mooie polismap van Bij de Vaate. Vraag het ook. Del even 01110-2577. uxtMler btj PSI' tnuJs Havenpark 29 /'ierikzee Telefoon 01110-2577 De staten van Zeeland1 zullen 14 december a.s! over hpl advies vap gedeputeerde staten praten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Van der Klaauw zal tijdens de besprekingen die hij in Boedapest met zijn Hon gaarse kollega Frigyes Puja voert, trachten nadere informatie te krij gen over het aanbod van Breznjew, het aantal Russische raketten voor middelgrote afstanden te verminde ven op voorwaarde dat het Wekten geen nieuwe raketten opstelt. DEN HAAG. Dit jaar zullen naar schatting ruim 2.500 vluchtelingen uit Zuidoost-Azië naar Nederland komen. Nu. zijn al een kleine 1.500 opgenomen. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Den Haag meegedeeld. DEN HAAG. De PvdA-kamerle- den Knol eri Epe'ma-Brugman wil len van de ministers van ekonomi- sche zaken, verkeer en van volks gezondheid opheldering hebben over booraktiviteiten in Noord-Neder land en over voorgenomen, binnen kort ,te beginnen boringen. DEN HAAG. De PvdA-kamerle- den Voogd en Van Thijn willen dat de regering alsnog waardering uit voor de steun vanuit de bevolking van Texel aan de Georgiërs, die zich - op het einde van de Tweede Wereldoorlog - tegen de Duitse be zetters keerden. ROTTERDAM. Ondanks de lang durige staking in de Rotterdamse hcjv.en is dé overslag van goederen sterk toegenomen. De daardoor ge stegen inkomsten van het havenbe drijf gaan ver uit boven de derving aan havengelden als- gevolg van de staking. AMSTERDAM. Het kunsthuis uit Amsterdam houdt de vijl'dé beurs voor hedendaagse beeldende kun sten van 29 december tot 14 januari in de Amerikaanse stad Boston. Tweeduizend werken vam driehon derd Nederlandse kunstenaars wor den et geëxpbseèfd. DEN HAAG. Het PvdA-kamerlid Kombrink Wil vail'prémier Van Agt opheldering over de eventuele uit voering vah de door de VVD ge vraagde aanvullende ombuigingen tot een bedrag van 500 a 800 miljoen gulden. WAGENBERG. -.Maandagmorgen is de hételuchtballonvaarder dr. Simon FaithfuII uit Wagenberg (ge- meènte TeVheijden N.-Br.) geslaagd in een tot nu toé nimmer gelukte poging orri met, een heteluchtballon de Noordzee in westelijke richting over te steken. OOSTERBEEK. Er moet -volgens de Nederlandse Christelijke Drogis- tenbond snel een einde komen aan de illegale verkoop van pijnstillers. Voorzitter J. H. Grachten zei dins dag op de jaarvergadering van de bond in, Oosterbéék .dat er in ons land zo'n 3000 illegale verkoopplaat sen van pijnstillers zijn. AMSTERDAM. In de week van 14 tot en niet 20 oktober zijn bij de re cherche van de Amsterdamse ge meentepolitie 406 aangiften gedaan van diefstallen uit auto's. DEN HAAG. Ruim 130.000 Neder landers zitten momenteel te wach ten op een telefoonaansluiting. De grote achterstand is veroorzaakt door de lange koude winter en de slechte zomer. Er ontstonden veel meer telefoonstoringen dan andere jaren. DEN HAAG, 24-10. Hel kabinet heeft voor dc begroting volkshuis vesting in 1.980 rekening gehouden met een huurstijging van zes pro cent. Dat antwoordt minister Becl- aerts dinsdag op kamervragen over zijn begroting. Tegen dc huurverho ging van vijf procent die op 1 juli dit jaar inging, hebben naar schat ting 60.000 mensen protest aangete kend. Tot half september konden bezwaarschriften worden ingediend bij de huurkommissies. Een defini tief inzicht in het aantal aanhangig gemaakte zaken kon pas worden verkregen als alle verslagen van df kommissies bij het ministerie bin nen zijn gekomen. ARNHEM. 24-10. Een 2-jarig meisje uit Arnhem-Zuid is door dc vriend van haar moeder in haar eigen ledikant je doodgegooid. Dc moeder (24) cn haar inwonende vriend (30) zijn aangehouden op verdenking van zware mishande ling, de dood ten gevolge hebbende. Anatoom-patholoog dr. Zeldenrust hecff dinsdag vastgesteld, dat het meisje is overleden aan de gevol gen van hersenletsel. Het kind werd volgens de verklaring van haar moeder wel vaker geslagen. Maan dag wilde hot niet eten De vriend werd kwaad en gooide haar in bed. Flitsen uit het -buitenland MADRID. Koning Juan Carlos van Spanje heeft dinsdag premier van Agt in audiëntie ontvangen. Het on derhoud duurde een uur. Na afloop ertelde de Nederlandse minister president getroffen te zijn door de ongedwongen wijze waarop het on derhoud plaatsvond. DIJON. Een gevangene in de Fran se plaats DIJM heeft dinsdag zijn oor afgesneden en naar de rechter van instructie gezonden, die met zijn zaak is belast. Dit (pijnlijke) gebaar geldt als „protest tegen de justitiële traagheid", zo is uit welingelichte bro-n vernomen. WASHINGTON. Hel Sall-2-ak- koord ter afremming van de stategi- sche bewapening tussen VS en US heeft het dinsdag maar nel gehaald in een stemming van de commissie buitenlandse betrekkingen van de senaat, die het verdrag nog moet ra tificeren. WARSCHAU. De Poolse politie houdt 15 studenten onder arrest, die oen demonstratie hadden willen hou den tegen het proces in Praag' op het moment zes T.jechoslowaakse dissis- denten terechtstaan. Dit heeft het dissidente comité voor maatschappe lijke zelfverdediging dinsdag meege deeld. Zuinige lamp EINDHOVEN, 22-10. Philips zal in 1980 met een alternatief voor de gloeilamp op de markt komen. Deze nieuwe lamp zal passen in een normale fitting en ongeveer 5000 brandurèn heblfen, dat vijf maal zoveel is als bij de huidige lamp. Tevens zal de nieuwe lamp, die thans nog in een ontwikkelingssta dium verkeert, slechts twintig procent van de energie van de bestaande gloeilamp gebrui ken. Dit betekent, dat een nieuwe lamp van twintig watt gelijk zal staan aan de oude lamp van honderd watt, aldus desgevraagd een woordvoer der van Philips. PARIJS. Frankrijk stuurt een een heid van 150 tot 180 militairen naar Nouadhibou in Noora-Maurelanië, zo is gemeld in regeringskringen in Parijs. LUXEMBURG. De ministers voor ontwikkelingssamenwerking van de negen EG-landen hebben dinsdag in Luxemburg in principe overeen stemming bereikt over een EG-deel- ncming aan hulp aan d'e bevolking van Cambodja en aan Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand, PUERTO MONTT. Bij een aard verschuiving zijn dinsdag in Zuid- Chili zeker 20 mensen omgekomen. Zij raakten ter hoogte van Puerto Montt (ruim duizend km ten zuiden van de hoofdstad Santiago de Chili) bedolven onder stenen en modder. Dit heeft de politie meegedeeld. ROTTERDAM/HAGEN. In de Westduitse stad Hagen (Noordrijn- land-Westfalen) begint maandag het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Nederlander Siei-l Bruin (58). BUENOS AIRES. Een Argentijnse militaire rechtbank heeft een moe der van drie dochtertjes, de 30-jarige Maria Consuelo Gonzales, wegens „terroristische activiteit" tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, al dus een legercommuniqué. WASHINGTON. Vijf leden van het Amerikaanse congres hebben een uitnodiging ontvangen om een be zoek te brengen aan Noord-Korea. Dit heeft Lester Wolff, lid van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, dinsdag in Washington verklaard. BANGKOK; Ongeveerhonderd Vietnamese soldaten zijn dinsdag vanuit Cambodja de grens met Thai land overgestoken. Ze trokken, zich echter terug uit Thailands grondge bied toen ze ontdekt werden door een verkenningsvliegtuig van de Thailandse luchtmacht. Een woord voerder van de legerleiding van Thailand heeft dit woensdag meege deeld. PRAAG. In het dissidentenproces in Praag zijn de zes verdachten dins dag schuldig bevonden aan „onder mijning van de staat". De 39-jarige .Peter Uhl, die 10 jaar geleden om po litieke redenen ontslagen werd als docent aan. een technische school, werd veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf en de 43-jarige toneel schrijver Vaclav Havel tot vier en een half jaar. Wat biedt de BEELDBUIS Y VRIJDAG 26 OKTOBER NED. 1: Allereerst weer afleve ring uit de tekenfilm Alleen op de wereld, dat gevolgd, wordt door AVRO's sporipanorama presenteert kanaalzwemmen. In augustus zwom de achttienjarige Ton Brouwer uit Eindhoven Het Kanaal over. In deze dokumentaire worden beelden van de voorbereidingen en van de tocht getoond. Daarna de speelfilm Rock around the clock, die bewerkstel ligde dat de Rock en Roll in één klap razend populair was. Dit suk- ses kwam natuurlijk voor een groot deel voor rekening van Bill Haley en zijn Comets. Maar ook andere musici verleenden hun medewer king, zoals The Platters, Tony Mar tinez, Freddy Bil en Alan Freed. Het Gesprek met de mmister-presi dent wordt gevolgd door een Inter nationale ijssterrenparade waarin diverse wereldkampioenen spekta- kulaire demonstraties geven. Tot be sluit de derde en laatste aflevering van Beter laat dan nooit, een reeks programma's over het ouder wor den. NED. 2: Het zal je gebeuren aldus luidt de titel van de derde af levering van Pommetje Horlepiep die van plan ts met de baron een zwemtocht je te gaan maken. Helaas komt daar weinig van terecht. Daar na volgt deel twee van een afleve ring van Lassie. Na het journaal volgt het stedenspel NCRV 55 een luchtige kompetitie tusseh veertien Nederlandse gemeentenom te be ginnen Kampen en Sint Oedenrode. De presentatie van dit spel wordt verzorgd door Tanja Koen, Judith Bosch, Barend Barendse en Dick Passchier. James Harriot is tot zijn schrik uitgenodigd om een praatje te houden voor de Darrowby jeugd- klub. James is niet zo'n beste spre ker en het hart zinkt hem dan ook inl de schoenen. Voorts Hier en nu en de derde editie van Mijn idee, waarin het winkelen aan de orde komt. VRIJDAG 26 OKTOBER NED. 1: 10.20 Open school; 10.45' Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.30 Sesam straat; 1S.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Alleen op de Wereld; 19.25 Sportpanorama; 20.15 Rock around the clock; 21.37 Journaal; 21.55 Gesprek met de minister-president; 22.05 Int. ijssterrenparade; 23.00 Be ter laat dan nooit; 23.35 Nieuws. NED. 2: 13.00 en 18.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep; 20.00 Journaal; 20.27 Stedenspel 22.00 James Herriot; 22.50 Hier en Nu; 23.30 Mijn idee; 23.45 Nietiws. GRONINGEN, 24-10. De 38-jarige Groninger, J. Smit is ernstig gewond geraakt door een messteek. Hij is met een doorboorde long in het zie kenhuis in Groningen opgenomen. De man was in een Groningse wijk bezig konlributies te innen, toen hij door een paar mannen neer wed geslagen. Voorbijgangers, die Smit even later wankelen over de straat zagen lopen, merkten op dat er een mes tussen zijn schouderbla den zat. De daders van de steekpartij zijn zoek. Aldus de Groningse politie. |£§£|Sii§ Die avoncl laat wordt Bernard Verhoen gearresteerd in een hole] in het noorden des lands. En gaat diezelfde nacht nog op transport naar Dorringen. Geert-Jan Blans- jaar krijgt ook de rekening gepre senteerd. Als hij hoort, dat Grada een volledige bekentenis heeft afge legd en dc namen van haar mede plichtigen heeft genoemd, is hij verslagen. En nog drie dagen latei- wordt Bram Pools aan de grens aangehouden cn eveneens naar Dor ringen ovci'gebrachl. Ook zijn aan staande vrouw, mevrouw Schothaa> heeft, vier en twintig uur in het Dor- ringse politicbureau gezeten, maar de officier vindt geen (ermen om haar in verzekerde bewaring tc stellen; ze heeft enkel een vals alibi gesteund. Medeplichtigheid kan haar niet ten laste gelegd worden, dus mag ze na die éne dag weer terug gaan naar Zwolle. En weel, dat haar huwelijk met Bram wel een hele poos uitgesteld zal moeten worden. Twaalf dagen na de moord heeft men daderes en alle medeplichtigen. De laatstcn gaan binnen twee dagen naar het Huis van Bewaring; Grada moet nog enige tijd in het zieken huis blijven. Er is nog dag cn nacht een wacht voor haar deur. Ze weet nu duidelijk, wat haar te wachten staat, maar zal haar lol gelaten aan vaarden. Een paar kleinigheden zijn Boe laan nog niet duidelijk. Bijvoor beeld dat spaarboekje nummer 1343; dat stond loch op naam van en me vrouw. die naar Amersfoort is ver huisd? Hoe kan Nittcl het dan ook hebben? Blansjaar wordt uit zijn cel gehaald en geeft de oplossing van dit probleem: Boekje 1343 van me vrouw Vccnendaal-Tcn Hope was echt Zij verhuisde ongeveer ter zelfder tijd, toen Nittel een spaar boekje wilde hebben, toen ze Geeii- Jan begon Ic chanteren. Daartoe haalde de direkteur een blanko boekje uit de kluis en deed er 's avonds met de numerotcur 1343 op. Hij lichtte toe: „Omdat ik zelf me vrouw Veencndaal hielp, toen ze haar saldo wilde laten overschrij ven, had het personeel er geen erg in. Zo had Nillel dus weer nummer 1343. Maar omdat 1343 officieel was afgeboekt, kon er niet opnieuw op 1343 geld gestort worden. Het kwam wel in dc kas. als Nittcl geld stortte, maar ik haalde het er 's avonds weer uit. zodat dc kas altijd klopte. Op de duur had ik bijna twintig- du,zend gulden schuld aan Nittel, omdat ik telkens al die bedragen in mijn zak stopte cn haar daarvan het chantagegcld betaalde. In feite kreeg ik dus mijn eigen geld terug en zij eveneens. Een paar weken vóór ze bij dc VVV in dienst wilde treden, eiste ze haar saldo op. Per 1 mei, want zc had al lang begrepen, dal ik manipuleerde met haar geld. Toen zagen we geen andere moge lijkheid nicer dan haar om te bren gen 26. Begin juni is Grada Alsling in zo verre hersteld, dat ze ook naar het Huis van Bewaring overgebracht kan worden. Daar is een zieken zaaltje, dus als het nog nodig mochl zijn. krijgt ze ook daar alle nodige medische hulp. Boelaan is nog één keer bij haar in het ziekenhuis ge weest. En heeft met een stevige handdruk van haar afscheid geno men. De zuster, die bij alle gesprek ken cn bezoeken aanwezig is, staal met haar rug naar het tweetal en kijkt naar buiten. Door het raam. Boelaan ziet hel en buigt zich even over het meisje, terwijl hij haar op beide wangen kust. ..Kop op." zegt hij zacht. „Er komt voor jou weel een andere lijd. Een betere. Waar in niemand je meer lastig kan val len. Ik houd koniakt met je; dal Door F. VAN FALCKENOORT heb ik beloofd, dus dat doe ik. Er zijn verschillende verzachtende om standigheden, Grada. Hou' maar goede moed." Ze houd zijn hand even vast. maar is te vol om Ie kunnen antwoorden. Dan gaat hij. Terwijl hij terugloopt van het ziekenhuis naar het bureau, denkt hij: ik ben wel een mooie po litieman. maar wat kan ik er aan doen, dat ik begaan ben niet dit meisje? In baar hart is ze immers niet slecht? Zc is geen misdadiger van professie. Die moord was een noodsprong: twee kerels, eigenlijk drie, allen even laf, laten Grada de hete kastanjes uit het vuur halen. Laten we voor haar hopen, dat de officier het te zijner tijd ook zo ziet. Komt ze er misschien nog genadig van af. De tweede helft van mei is het slecht weer: regen, kou cn soms harde wind. Maar in dc eerste da gen van juni slaat hel weer op nieuw om: binnen enkele dagen worden er zomerse temperaturen gemeten, vijf en twintig graden en soms nog hoger. Haast te heet om tc werken. Gelukkig denken de le den van het langvingersgilde er blijkbaar net zo over, want liet is erg rustig in Dorringen; geen in braken. geen diefslallcn van bete kenis, alleen af en toe een dronken automobilist. Zodat or op de re- cherchckamer weinig tc doen is. En daar profiteert ook Jaap Boe- laan van. Hij neemt ccn vrij week eind, omdat hij nog zoveel verlofda gen tegoed heeft. Maar weet vrij dagsmiddags al niet goed, wat hij zal doen. Ergens heen, waar het mooi is? Dan hoeft hij niet ver tc rijden, want de helt gemeente Dor ringen is prachtig. Hij kan gaan vis sen in hel meer. maar eigenlijk weet hij er 't nodige geduld niet voor op te brengen. (slot volgt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7