Verkoop Z.V.U.-abonnementen toont weer gunstiger beeld MANNEN, WAT EEN MODE BIJ DEURLOQ Detailhandels vestiging buiten de stadswallen Binnen de Veste verwacht voorlopig huidige aantal leerkrachten te kunnen behouden DE HEER J. W. ROSKAM NEEMT AFSCHEID VAN ZIERIKZEESE GEMEENTERAAD Resultaat telefonische enquête STREEKNIEUWS Opvolger de heer J. J. Geleijnse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 oktober 1979 Nr. 22596 3 ZIERIKZEE, 24-10. Het gaat weer wat beter met «le verkoop van «1e ZVU-theaterabonnementen <lan zich aanvankelijk liet aanzien. Zag bet er eerst naar uit dat de verkoop ongeveer 22 proeent onder die van voor gaande jaren zou blijven, thans is het zo dat die daling nog maar vijf procent bedraagt. Z.V.U.-woordvoerder dc heer J. C. Erbrink deelt mede, dat een wer vingsadvertentie en een interview in deze krant een gunstige invloed op de abonnemeutverkoop hebben ge had. Door de Z.V.U.-werkgroep werd ook een soort telefonische enquête gehouden om de vaste Concertzaal klanten eens te polsen over de re den waarom men plotseling af haakte. De heer Erbrink deelt me de dat er uiteenlopende argumenten werden aangevoerd, die echter geen betrekking hadden op het theater programma, zoals het er dit jaar uitziet. V eramleringen Sommige abonnementnemers wa ren vergeten hun wensen kenbaar te maken, anderen wilden eens een jaartje overslaan," aldus de heer Erbrink. Hij wijst er verder op dat naar aanleiding van de reakties in de toekomst een aantal zaken ten gunste van het publiek zullen ver anderen. Op de vraag wat dat pre cies inhoudt, zegt hij nog niet na der in te kunnen gaan. Kollekle Jantje Beton De Stchting Jeugd Schouwen-Dui- land houdt in het kader van het Jaar van het Kind van 29 oktober tot 4 november op Schouwen-Duiveland de nationale kollekte. beter bekend als dc jaarlijkse aktic van Jantje Be ton. In die week wordt huis-aan-huis gekollekteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. De opbrengst is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die mee doen. De andere helft wordt lande lijk gebruikt voor financiële onder steuning van tientallen konkrete projekten, zoals: speel-o-theken, speelplaatsen, klubhuizen en kinder boerderijen. Het Nationale Jeugd Fonds zal in het kader van het Jaar van het Kind in het bijzonder finan ciële steun verlenen aan projekten Na die twee a drie jaar rekent dc schoolleiding op een vermindering van het aantal leerlingen, aangezien de Nutsklcuterschool verwacht een jaar eerder onder dc ..rode lyn" te komen. Niettemin zag dc heer Koo- man geen reden zyn optimisme te verliezen, getuige zyn opmerking: „WU hopen erop, dat van hogerhand dc lecrlingenschaal van 30 terugge bracht gaat worden, tot bijvoorbeeld 25, zodat wy niet in moeilijkheden komen. Dc heer Koomun deed zijn uit spraak in „Studio Handenarbeidlo- kaal", waar een videocamera hot huishoudelijk gedeelte van de avond registreerde en doorzond naar mo nitors die in alle lokalen van de school waren opgesteld. In 't hele gebouw was dus de ver gadering door de ouders le volgen; tevens konden zij hun kinderen zien optreden in een aantal parodistische sterspots. (Over het hoe en waarom van de gevolgde methode is eerder in deze kolommen al bericht). Deze voor een schoolavond originele aan pak zal mede debet zijn geweest aan de forse opkomst van de ouders; ten minste 91 waren er aanwezig. Huishoudelijk gedeelte Als nieuwe leden van de ouder kommissie werden gekozen mevrouw Bcekman-Otten en de heer Eggink; zij vervangen de heren Bergsma en v. d. Klooster, die twee jaar voor de school aktief zijn geweest. Het jaarverslag, gelezen door se- kretaresse mevrouw G. van Eek. maakte onder meer melding van de inrichting van een dokumentatiecen- trum voor de hogere klassen, de open avond, het projekt „Kunst", het schoolkamp in Veere en de t.b.v. het schoolfonds in februari gehouden ba- zat. Dal taaiste evenement leverde Voor de abonnementen zijn in middels enkele voorstellingen uit verkocht, zoals het toneelstuk „Een gelukkige hand" (op vrydag 2 no- ember aanstaande) en de onc-man- show van Fons Jansen. Dat wil ech ter niet zeggen, dat er in dc vrije verkoop geen kaarten nicer zouden zijn. De heer Erbrink zegt, dat juist het vlot van de hand gaan van de kaar ten in de vrije verkoop voor de Z.V.U.-werkgroep aanleiding zou kunnen zijn eens een extra voor stelling aan het programma toe te voegen. De voorstelling van de Hoofdstad- Operette met „Die Czardas Fürstin" (donderdag 15 november) is niet in de abonnementenprogramma opge nomen. Inmiddels werden reeds 300 kaarten in de vrije verkoop ver kocht. Amsterdams Philliarmonisch orkest Wel in de abonnementenserie zit het optreden van het Amsterdams Philharmonisch Orkest, dat dit sei zoen te beuisteren zal zijn met dc solist Han de Vries (hobo). „De be langstelling voor dit concert is he laas weer minder dan voorgaande jaren", zegt de heer Erbrink en hij hoopt dan ook dat de situatie dooi de losse verkoop nog wat zal ver beteren. Hij wijst erop dat het financieel moeilijk gaat worden het Amster dams Philharmonisch Orkest naar Zierikzee te laten komen als de be langstelling gering is. Persoonlijk zegt hij het gênant te vinden bij de gemeenten voor een extra subsidie aan te kloppen om dit orkest-optre den in stand te houden. „Tenslotte betalen de gemeenten al f 2,16 per inwoner", aldus de Z.V.U.-woord- voerder. voor kinderen die in de verdrukking dreigen te komen. Het gaat hierbij" om de integratie van gehandicapte en gezonde kinderen, aan het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speelvoorzieningen en aan de inte gratie van buitenlandse kinderen in de schoolkas een zeer ruime twee duizend gulden op, waarvoor een vloeistofduplicator, vijf cassettere corders, speel-leermiddelen en boe ken werden aangeschaft. Tenslotte maakte dc sekretaresse gewag van de verhuisplannen naar de Baden Powellwcg en voegde daaraan toe, dat „het schoolbestuur zal zorgen dat die plannen niet op de lange baan ivorden geschoven". Penningmcestcressc mevrouw De Vlieger noteerde een flink batig sal do in haar financieel verslag (f 2.255,39); de kaskommissie vond het allemaal „prima". De presenta tie van het Binnen de Veste-jour naal was in handen van voorzitter werd dit avondlange „nieuwspro gramma" besloten met nog een serie Jack dc Coninck. Vanzelfsprekend veelal vermakelijke sterspots. De techniek werd verzorgd door enkele „professionals" van de Stichting „Dennclust" uit Wageningen-Hoogh. Wilhelmus „Presentator" Jack de Co ninck had op zijn beste mo menten wel wat weg van een geroutineerde „tv-persona li- ty". Zo kreeg de hoofdonder wijzer tijdens de rondvraag van een „kijker" de vraag voorgelegd, waarom op school het Wilhelmus niet meer wordt geleerd. Kooman had eigenlijk geen idee, wist niet wat hij daar nu precies op ant woorden zou. De Coninck daarentegen wel: „Willem Duys woont toch in Zuid- Frankrijk tegenwoordig Big smile. „Happy Jack". En Willem trots - als 'ie het had gehoord. Want waren niet zelfs zijn goudvissen oranje Hij kondigt voor het volgende theaterseizoen enkele vernieuwin gen aan, zoals voorstellingen met een experimentee karakter om een ruimer publiek te trekken. Tot slot wijst de heer Erbrink er op, dat het met de kursussen uit stekend loopt. „De bela?igstelling is voor alle kursussen 100 procent meer dan voorgaande jaren en dat is uniek in de Z.V.U.-geschiedenis". Het schrijft dit voornamelijk toe aan mevrouw G. Molengraaf, de stuwende kracht achter het Z.V.U.- kursusprogramma. ons land. De kollekle wordt in ruim achthonderd plaatsen van ons land gehouden. Beroependag Middelburg Onder het thema „Onderivys en beroepenwereld: op zoek naar een gezamcnlyk perspectief" organiseert de Zeeuwse Werkgroep Contact On derwijs en Beroepenwereld van de Provinciale Onderwijs Commissie op donderdag 1 november a.s. in de Schouwburg te Middelburg een be roependag. De Werkgroep Contact Onderwijs cn Beroepenwereld heeft zich ten doel gesteld de bestaande kloof tus sen onderwijs en beroepenwereld te verkleinen. De beroependag is een vervolg op de in het najaar van 1978 georgani seerde onderwijsdag, die door velen uit het onderwijs en het bedrijfsle ven is bijgewoond en als nuttig erva ren. Op de onderwijsdag stond cen traal de vraag van het bedrijfsleven aan het onderwijs, wat er in de op leidingen wordt gedaan om de jonge ren voor te bereiden op de beroepen wereld. Het vervolg is dat het be drijfsleven tijdens de beroependag in de gelegenheid wordt gesteld aan het onderwijsveld duidelijk te ma ken met welke problemen zij bij schoolverlaters te maken hebben. Tevens kan het onderwijs dan het bedrijfsleven confronteren met vra gen over opvang, begeleiding en ver dere scholingsmogelijkheden in de bedrijven, „over-" en „onderscho ling", diploma-inflatie etc. Vergadering Staten Op vrijdag 2 november wordt in de Statenzaal, een openbare verga dering gehouden van de Zeeuwse Staten. (10.00 uur). Vereniging Milieuhygiëne Op dinsdag 6 november vindt in „De Prins van Oranje" te Goes de najaarsvergadering plaats van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. ZIEKIKZEE Lezing ZVU over verhouding man-vrouw in Middeleeuwen Eén van de aktuele onderwerpen van deze tijd is de verhouding man vrouw in het veranderend maat schappijbeeld. Dat dit ook aan het eind van de Middeleeuwen zo was - en vaak met ruwere argumenten dan mi worden aangevoerd is te beluiste ren en zien in de ZVU-lezing door de heer J. A. Brandenbarg, die zich op dit terrein heeft gespecialiseerd. De lezing, aan de hand van tek sten en prenten uit de tijd 1400-1600, geeft een beeld van de toenemende vrouwenhaat, die in de beeldende kunst (Brueghel, Lucas van Leyden) en de literatuur (kluchten en liede ren) duidelijk gestalte krijgt. Vooral de bezige vrouw en de pantoffelheld werden geschetst, om dat zij een bedreiging vormden voor de normen van de toenmalige maat schappij. Waar - en in hoeverre - er lijnen zijn te trekken naar de huidige man -vrouw verhouding, wordt in deze interessante lezing gekenschetst. De lezing wordt gegeven in sa menwerking met de Bond van Plat telandsvrouwen Schouwen, op maandagavond 29 oktober in dc „Zeeuwsche Herberghe". Voor tijd: zie agenda. Bevolkingsaantal In de aanbiedingsnota bij de ge meentebegroting voor 198Ó wordt medegedeeld dat het bevolkingsaan tal in Zierikzee per 1 september: 9326 bedroeg. Tussen 1 januari 1979 en 1 september 1979 is de bevolking toe gekomen met 98 personen. Deze toe name is als volgt tot stand gekomen: Aantal geboorten: 68. aantal overle denen; 44 (geboorteoverschot: 24). Aantal ingekomenen: 352, aantal ver trokkenen: 278 (vestigingsoverschot: 74). Nog geen geld voor gemeenschapsruimte Tn dc aanbiedingsnota bij dc ge meentebegroting voor 1980 wijst hot kollege van b. en w. erop dat zij in de komende jaren vooralsnog geen mo gelijkheden aanwezig achten voor dc realisering van een gemeenschaps ruimte in Poortambacht. Het kollege wijst daarbij op de prioriteiten, die voor andere sektoren van gemeente lijke zorg zijn gesteld en op de be schikbare budgettaire ruimte. Wel /eggen b. en w. op kortere termijn te zullen trachten een oplossing te vin den voor het bestaande tekort aan i4iimte voor peuterspcelzaalwerk in de gemeente „Ver. Slad en Lande" Op vrijdag 2 november vindt door dc „Vereniging Stad en f«ande van Schouwen-Duiveland" de uitreiking plaats van oorkonden, die de ver eniging elke twee a drie jaar toe kent voor geslaagde restauraties op Schouwen-Duiveland. De uitreiking vindt plaats in de Vierschaar van het stadhuis. Een kleine tentoonstelling is inge richt van foto's van gerestaureerde panden. Nieuw bestemmingsplan „Zuidhoek" Het kollege van b. en w. zegt in de aanbiedingsnota bij de gemeentebe groting 1980 het verheugend te vin den, dat vrijwel alle beschikbare gronden op het industrieterrein zijn uitgegeven. Momenteel beschikt de gemeente over grond ten behoeve van industrie-vestiging in de nabij heid van de gebouwen van Nemag B.V. Voorbereidingen zijn getroffen voor vaststelling van een nieuw be stemmingsplan „Zuidhoek", waarin opgenomen worden de gronden nabij het komplex van Nemag B.V. „Ook verschillende hier gevestigde bedrij ven kunnen dan uitbreiden of over geplaatst worden. Wat dit laatste be treft wordt gestreefd n aar eeh zo spoedig mogelijke overplaatsing van ue betonmortelcentrale naar het toe komstige industrieterrein," aldus het kollege. Ouderavond LTS Dinsdag 30 oktober wordt in de kantine de algemene ouderavond ge houden van de Technische School „Schouwen-Duiveland". Behalve de gebruikelijke agendapunten, zoals jaarverslagen en bestuursverkiezing, wordt een film vertoond over een vakopleiding onder de titel „Maak er wat moois van". De toelichting daarbij wordt gegeven door J. H. Montfoort, consulent S.H.V.S. Voor tijd: zie agenda. Ouderavond ,/t Kofschip" Op donderdag 1 november wordt in de school, de jaarlijkse ouder avond gehouden van de openbare lagere school ,,'t Kofschip". Be stuursverkiezing vindt plaats i.v.m. aftreden van de heer J. B. Stam (niet herkiesbaar) en mevrouw S. H. M. Bijwolt-Bulterman. Enkele films zullen worden vertoond. Opbrengst kollekte De opbrengst van de kollekte „Blinden hulp de fakkels bijéén" is 2-198,05. Allen die daaraan hun- me dewerking bebben verleend worden daarvoor hartelijk bedankt. RENESSE Frontale botsing Op de Oude Moolweg zijn twee wagens frontaal tegen elkaar gere den. A.C. en .M.L. beiden uit Renes- se, zouden elkaar niet hebben zien aankomen, waardoor een botsing ontstond. De wagens liepen mate riële schade op. SEROOSKERKE Aanrijding Woensdagmiddag zijn op de Pro vinciale weg twee personenwagens tegen elkaar gebotst. V.P. uit Roo sendaal reed richting Haamstede en wilde bij de Stolpweg links af slaan. Twee wagens achter hem reed M.D. uit Zierikzee die de richtingaanwij zer van V.P. niet zou hebben gezien, deze haalde V.P. in op het moment dat de laatste de Stolpweg in wilde rijden. De wagens botste tegen el kaar en liepen materiële schade op. KERKWERVE Botsing Heuvefsweg Woensdagmiddag vond wederom een ongeluk plaats op de Heuvels- weg. J.V. uit Kerkwerve reed op de Heuvelsweg en wilde de inrit van perceel nr. 10 inrijden. Achter hem reed J.V. uit Zierikzee, deze zag dit te laat waardoor een zgn. kop-staart botsing ontstond. De auto's raakten Dc heer J. W. Roskam. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode! ZIERIKZEE. 23-10. In dc raads vergadering van dinsdagavond werd afscheid genomen van VVD-raadslid de heer J. W. Roskam die om gezond heidsredenen Ie kennen had gegeven zijn funk tie als raadslid te moeien beëindigen. zwaar beschadigd. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Inbraken In de afgelopen weken zijn een viertal inbraken gepleegd in Kerk werve. Zoals eerder vermeld, zijn uit de kantine van sportvereniging WIK, koeken, bier, chips en andere versnaperingen ontvreemd. In hel verenigingsgebouw is zelfs tweemaal ingebroken en uit een werkkeet van een aannemer aldaar zijn een vier tal spaden, cement en balken gesto len. Dat er een verband bestaat tus sen deze inbraken heeft de politie woensdag ontdekt. Jongelui in de leeftijd 12-14 jaar hebben bekend dat zij de spullen gestolen hebben. De spaden, cement en de balken hadden zij nodig om een „leefhol" onder de grond te maken - vlak bij het sportveld - om daar de gestolen goederen in te verbergen. De spaden waren nodig om het hol te graven, de balken dienden ter versteviging en met het cement werkten ze het „hol" netjes af. De buit is gevonden. Kursus kreaticf spel De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland organiseert vier woens dagen (31 oktober, 7, 14 en 21 no vember) een kursus kreatief spel in het verenigingsgebouw te Kerk werve. BROUWERSHAVEN Zeeuwse kollekte De jaarlijkse Zeeuwse kollekte heeft in Brouwershaven f 277,86 op gebracht. Achttien procent van de opbrengst gaat naar de sportvereni ging Brouwershaven ten behoeve van de schooljeugd. Ned. Bond voor Ouderen Woensdag 14 november houdt de Nederlandse Bond voor Ouderen zijn najaarsvergadering in het Vereni gingsgebouw „Nieuwstad". Voor tijd zie agenda. Filmvoorstelling Op zaterdag 3 november draait in jeugdsoos „Brouw" een komische film. Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor het Jaar van het Kind. (Vervolg van pag. 1) wallen gevestigde handelsonderne ming „Deltacentrum" ter sprake. Zo als bekend negeerde de eigenaar van deze onderneming, de heer C. Voge laar, de voorwaarden van het des tijds opgestelde koopkontrakt met dc gemeente. Deze voorwaarden hielden in dat door deze handelsonderneming op 't Industrieterrein aan het Groene Weegje geen detailhandelsaktivitei- ten mogen worden uitgevoerd. Het kollege deelde de raad mede dat men voornemens is de raad het aangaan van een kort geding voor te stellen, indien mocht blijken dat de heer Vogelaar de overeengekomen voorwaarden naast zich neer blijft leggen. Juridisch advies De heer Van den Ouden liet na mens zijn fraktie weten het eens te zijn met het standpunt van het kol lege en informeerde hoe ver het stond met de voorbereidingen van dit kort geding. De voorzitter deelde mede dat zo juist juridisch advies was ingewon nen, waaruit bleek dat de gemeente De heer Roskam, die gedurende vijf jaar deel uitmaakte van dc Zie rikzee gemeenteraad, wordt opge volgd door dc heer J. J. Gelcijn.se*. Aan hel slot van dc vergadering dinsdagavond werd de heer Ros kam toegesproken door burgemeester Th. H. dc Meester, die zei hc; vertrek zeer te betreuren, evenals alle leuen van dc andere fraklies. „U bent een man van niet eens zoveel woorden maar wat u naar voren bracht over woog u terdege. U zei het altijd op plezierige en heel zinnige wijze" al dus de burgemeester. Herinnering De heer Dc Meester wees verder op het vele werk. dat de heer Ros kam buiten dc eigenlijke raadsver gaderingen heeft verricht en gaf m dit verband een opsomming van ae vele kommissies, waarin het VVD- raadslid zitting had. Als herinnering aan de tijd als raadslid bood de voorzitter namens de raad dc heer Roskam een fraaie prent van hel stadhuis aan. Dc afscheidnemende dankte op zijn beurt alfc raadsleden voor de onder vonden vriendschap. „Het is logisch dat wc niet altyd op één lijn zaten. Als alle raadsleden VVD-crs zouden zyn - op zichzelf geen onaardige ge dachte - zouden er geen meningsver schillen bestaan", aldus dc heer Ros kam. Hij memoreerde in zijn d.tnkwomi Advertentie de mogelijkheid heeft in te grijpen. Verder ontving het kollege een rap port van de waarnemend konsulent Ambachten en Diensten, waarin ver wezen werd naar jurisprudentie in een vergelijkbaar geval in Gronin gen. De heer R. Saycrs (PvdA) was van mening dat door de eigenaar van Deltacentrum een soort blufpoker wordt gespeeld en vond het uitste kend dat het kollege zich daardoor niet Iaat intimideren. Hij vroeg zich af of het kort ge ding zal worden aangespannen als de ondernemer de verkoopvoorwaar den blijft negeren of op grond van de reeds gepleegde overtreding. De voorzitter wees erop dat men in dergelijke gevallen eerst een waar schuwing laat horen. Hij meende dat de man in kwestie gebruik kan ma ken van allerlei juridische spitsvon digheidjes en het kollege had der halve eerst juridisch advies inge wonnen. Brandpreventie Op een desbetreffende vraag van de heer Van den Ouden deelde de voorzitter ook mede dat de vestiging van Deltacentrum op het industrie terrein ook niet aan de voorschrif ten van de brandpreventie voldoet, indien er detailhandel wordt uitge oefend. Drs. Sayers wees er in tweede in stantie op dat de ondernemer ook inmiddels de eerste verdieping van het pand had ingericht, zonder een bouwaanvrage te hebben ingediend. Hij zei dat een partikulier die een schuurtje bouwt zonder bouw vergunning, meteen wordt aange schreven. De voorzitter antwoordde daarop dat de heer Vogelaar dezelfde brief had gekregen als ieder ander die zonder vergunning is gaan bouwen. Tenslotte vroeg de heer Sayers zich af of er geen betere methode was detailhandel buiten de wallen tegen te gaan en zei te denken aan bestem mingsplannen. „Het provinciaal bestuur heeft ons enige tijd geleden uitdrukkelijk ver zocht de voorschriften aan te pas sen voor het overige industrieter rein", aldus de voorzitter. De PvdA-woord voerder wees erop dat het provinciaal bestuur reeds en kele jaren geleden dit verzoek tot het gemeentebestuur had gericht en vroeg zich af waarom met het teke nen van een privaatkontrakt tegen de wens van g.s. was gehandeld. „Met een bestemmingsplan zit je sa fer", aldus de heer Sayers. Niet alle handel weren Dc voorzitter vestigde er met na druk de aandacht op dat het niet de bedoeling van het kollege is alle handel te verbieden en zei vertrou wen te hebben in een koopkontrakt met stringente clausules. Terugkomend op de kwestie Delta centrum wees de voorzitter erop dat reeds achttien gemeenten met dit be drijf zitten en de kwestie niet weten op te lossen. Op grond van het zo juist ontvangen juridisch advies, was hij echter van mening dat dit in Zie rikzee „heel aardig" zou kunnen luk ken. ook de hulpvaardigheid van het sc- kretariepersoneel en dc grote gast vrijheid van de gemeenteboden. Tot slot deelde hij mede de bestuurlijkc zaken in Zierikzee op dc voet tc zui len blijven volgen cn wenste het ge meentebestuur veel wijsheid bij het besturen van dc mooie stad. De heer J. J. Geleyitse. (Foto Zierik/cc chc X „T.V.-avond" goed bezocht ZIERIKZEE, 23-10. De openbare lagere school „Binnen dc Vcsfc" ver wacht dc eerste twee, drie jaar met het huidige aantal van vyf leerkrachten tc kunnen blyvcn werken. Het ziet er niet naar uit dat tot die tijd het leer lingenaantal, dat momenteel 126 bedraagt, zal teruglopen. Dat vertelde hoofd onderwijzer H. Kooman tydens de afgelopen dinsdag gehouden ouderavond van „Binnen dc Veste". f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3