Leendert Cornelis Lievense wordt schipper op „Mytilus" Gemeenteraad Westerschouwen Jubileumviering „Kunst en Eer" neemt nu vastere vormen aan Demonstratie haarverzorgen voor plattelandsvrouwen „Het is een geweldige uitdaging" STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 oktober 1979 Nr. 22393 3 Z1ER1KZEE, 20-10. De 34-jarige Leendert Cornelis Lievense uit Ziërikzee wordt eerste schipper op het verdichtingsvaartuig „Mytilus", dal met behulp van vier trilnaalden de zandbodem onder de aan te leggen Oosterschelde-pijlerdain de komende jaren moet gaan verdichten. De eerste schipper, de heer L. C. Lievense (L), de tweede schipper de heer -4. Lievense en mevrouw M. Engel-Colin brengen een dronk uit op de Mytilus (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens de officiële overdracht jl. zaterdag, op het vverkeiland Neeltje Jans, werd schipper Lievense en zijn bemanning veel sukses gewenst met de zware taak die voor hen ligt. Schipper Lievense zelf noemt het werk op de „Mytilus" een geweldige uitdaging. Hij ziet deze funktie min of meer als bekroning van zijn reeds vijftienjarige loopbaan bij Dosbouw. „Het bijzondere er van is, dat ik al leen lager onderwijs heb en geen verdere opleidingen heb gevolgd", vertelt hij. Eeeling en ervaring De heer Lievense is er dan ook van overtuigd dat zijn feeling en in de praktijk opgedane ervaring hem deze verantwoordelijke baan hebben op geleverd. Tot voor kort was hij werkzaam op de geo-technische ponton Johan V; daarvoor op de afvierponton en bij Dijksbouw II en voordien in de zinkploeg van Aannerpers Combina tie Zinkwerken B.V., een onderdeel van Dosbouw. In maart dit jaar toog de heer Lie vense naar Bolnes, om mee te draaien in het bouwteam op de werf van Bocle's Scheepswerven en Machine fabriek. „Ik was er dagelijks bjj, ken het schip nu erg goed en voel me er al mee vergroeit", zegt de schipper lachend. Bik op de bedieningspanelen voor het verlichtingsvaarluig en de tril naalden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wapens te Colijnsplaat In de gemeente Colijnsplaat zijn deze week een aantal geweren en alarmpistolen in beslag genomen, met de bijbehorende munitie. De in beslagneming gebeurde door de ïc- cherche in samenwerking met de rijkspolitie. Er vyerd op een achttal adressen huiszoeking verricht, maai de politic is zeer terughoudend in het doen van mededelingen over de ze zaak. Internationale Archiefweken 1979 Van 27 oktober tot en met 5 janu ari 1980 wordt in het Rijksarchief te Middelburg, een tentoonstelling ge houden. onder het motto: ..Van verre en nabij. Zeeuwen in de wereld", zulks in het kader van de Interna tionale Archiefweken 1979. Het Rijksarchief is gevestigd aan de St. Pieterstraat 38. ZIERIKZEE Vergadering kommissie financiën Dinsdag 6 november zal een open bare kommissievergadering plaats vinden in de raadszaal van het stad huis. Het betreft hier een vergade ring van de kommissie financiën. Op dó agenda komen de volgende pun ten voor: gemeentebegroting 1980 - begroting 1980 Gemeentelijke Vo.ks- kredietbank - mccrjarenperspekticf 1980 tot en met 1983. Botsing Naar aanleiding van een eerder bericht over een aanrijding op de Nieuwe Kooiweg wordt thans me degedeeld, dat het ging om een Ci- troëiv-personcnauto bestuurd door G. N. v. d. W. en een BMW-perso- nenauto bestuurd door A. C. uit Scharendijke. Bestuurster Van der W. wilde linksaf naar het benzine station rijden. Besstruurder C. van de achterop komende auto zou dit te laat hebben gezien en reed tegen de auto van v. d. W. op. 1-Iij is eerlijk genoeg toe te geven dat het verantwoordelijke karwei van het werken met de trilnaalden niet tot zijn funktie behoort, maar op de schouders van de operators rust. Bemanning De bemanning van de „Mytilus" bestaat, naast schipper Lievense, uit: de tweede schipper, zijn broer A. Lievense; de eerste en tweede ma chinist, twee operators, vier dek- knechten, drie mensen van rijkswa terstaat, drie mensen van de meet- dienst en één kok. Met het proefdraaien van het ver dichtingsschip is maandag dan ook de taak van schipper Lievense aan gevangen. Tot 1 januari 1980 wordt er met vijfentwintig mensen in een normale dagdienst gewerkt. Vanaf januari volgend jaar wordt er twaalf uur op en twaalf uur af in twee ploegen gewerkt. „We werken tot vrijdagmorgen zes uur en hebben dan twee-en-negentig draaiuren", al dus de heer Lievense. Hij laat er geen twijfel over be staan met het grootste enthousiasme de „Mytilus" te zullen besturen en voegt er nog aan toe: „Misschien is dit wel niet mijn laatste schip". Het klinkt nog wat bescheiden, maar wel zeer verwachtingsvol HAAMSTEDE Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen De onder presidium van mevrouw Den Hamer-de Fcyter gehouden ver gadering van de Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Haamstede, was voor een belangrijk deel gewijd aan het werk van de Middelburgse Stich ting Kinderzorg. Spreker was een medewerker van deze stichting, de heer Driesprong. Hij behandelde Kinderzorggeschie- denis, dat in februari 1906 is opge richt, en de met het tijdbeeld ver anderde werkwijze en opvang ten aanzien van de „pupillen". In 1913 werd te Middelburg een nieuw jongenshuis gebouwd,, dat het modernste van Europa was; men werkte toen nog met de richtlijnen van de overheid. Toen het in de oor log ontruimd moest worden, werden de kinderen bij partikulieren onder gebracht. Een enorme ontwikkeling maakte Kinderzorg na de laatste oorlog door. Begonnen werd met het werken in units, waarin 66 jongens die werden ondergebracht in gewone huizen in één straat. Nu wordt ook getracht kind en ouders tezamen op te voe den en problemen in de gezinnen op te lossen. In tegenstelling tot vroe ger, komen de pupillen niet alle meer uit sociale gezinnen. De psy chologische kanten van het werk hebben steeds meer accent gekregen. Kinderzorg heeft geen eigen school. Financieel draait het tehuis op ver goedingen (van de verpleegprijs per kind) van de overheid, bijdragen yan de diakonie, giften in natura en le gaten. Kinderen die verdienen beta len een vastgesteld bedrag aan kost geld. De heer Driesprong besloot zijn le zing met het vertonen van dia's. Als dank overhandigde de voorzitster hem na afloop enkele, door de leden van de afdeling zelfgemaakte pop pen, die een plaatsje zullen krijgen in het Medisch Centrum Dagverblij ven. Poging tot inbraak Maandagavond is door nog onbe kenden getracht in het gemeentehuis in te breken. Door een ruit aan de achterzijde kapot te snijden probeer de men het raam aan de binnenzijde te openen. Deze pogingen zijn echter mislukt. SCHARENDIJKE Regionale brandweerwedstrijden Nu vrijwel alle brandweerkorpsen beschikken over een hogedruk blus- voertuig heeft de Vereniging van bc- velvoerenden op Schouwen-Duive- land een brandweerwedstrijd geor ganiseerd. Deze zal plaats vinden op zaterdag 27 oktober op het bouwterrein Put- meet 2. te Scharendijke. Om deze wedstrijd ook voor het publiek aan trekkelijk te maken, zal een ver keersongeluk in scene worden gezet". Na afloop van de wedstrijd zal in gebouw „de Putmeet" tijdens de kof fietafel de uitslag worden bekend gemaakt door de heer W. den Boer, burgemeester van Middenschouwen. Deelnemende korpsen zijn Scha rendijke, Westerschouwen, Brou wershaven, Kerkwerve, Zierikzee, Westerschouwen en Duiveland. Voor tijd: zie agenda. SEROOSKEKKE Oliebollenaktic Woensdag a.s. zal in Serooskcrke een oliebollenaktie worden gehou den ten bate van het plaatselijk jeugdwerk. Hel doel van deze olie bollenaktie is om geld bij elkaar te krijgen voor de start van het plaat selijk jeugdwerk. ZONNEMAIRE Koliekten Te Zonnemaire heeft de kollekte t.b.v, de Nierstichting opgebracht f 313,70; de z.g.n. Zeeuwse kollekte bracht f 212,20 op. Een dank woord komt toe aan de burgerij, maar vooral aan de kollektrices, die er weer dapper op uittrokken om het geld bijeen te krijgen. KERKWERVE Inbraak in verenigingsgebouw Zondagavond werd in het vereni gingsgebouw ingebroken. Men ver moedt dat het hier baldadige jeugd betreft die door een raam open te breken wisi binnen te komen. Er werd limonade, bier en koeken ont vreemd. De politie stelt een nader onderzoek in. OOSTERLAND Baldadige jeugd Jeugdige Oosterlanders zijn door de politie aan de tand gevoeld daar zij vorige week opzettelijk een klin ker op de Bosweg hebben neerge legd, hetgeen, zoals eerder vermeld, een ongeluk veroorzaakte. BRUINISSE Film in Dorpshuis Voor de filmklub en jeugdleden van sociëteit „De Pul" wordt vrij dagavond in het Dorpshuis te Brui- nisse een film gedraaid over De grootste tankslag in de Tweede We reldoorlog, tijdens het Ardennen-of fensief. Hoofdrolspelers zijn Henry Fonda en Teddy Savalas. In ver band met de lengte van de film 3 uur) wordt men. verzocht op tijd aanwezig te zijn. Voor tijd: zie agenda. GOES Jaarvergadering Rooie Vrouwen Zeeland De Rooie Vrouwen in de PvdA Zeeland houden op zaterdag 27 ok tober hun openbare jaarvergadering in restaurant „de Opril", Opril de Grote Markt te Goes. Op deze ver gadering worden onder andere de leden van de nieuwe kerngroep ge kozen en wordt het beleidsplan 1979 /1980 en het jaarverslag 1978/1979 vastgesteld. Een van de leden van het partijbestuur, Jeanne Hoogen- doorn, zal de bijeenkomst openen met een inleiding. Voor tijd: zie agenda. (Vervolg van pag. 1) „Mensen die overal tegen zijn, wor den niet serieus genomen; niet door de raden op Schouwen-Duiveland en zelfs niet door de Kroon. Dat de heer Janse droevig konstateert (ik heb met hem te doen) dat tussen zijn aanvraag en de uiteindelijke aanwij zing van de Kop van Schouwen, hij op sommige plaatsen struikelt over de scheerlijnen, dan zeg ik", aldus de heer Hoogerhuis, „dat hij liegt. Er zijn de laatste vier jaar geen ver gunningen uitgegeven. Er is zelfs een behoorlijke kontróle door een spe ciaal aangestelde rekreatie-ambte- naar, zelfs tot het overdrevene toe". Aantijging Extra ledenvergadering ZIERIKZEE, 18-10. Op de zaterdagen in de maanden mei en juni van het volgend jaar viert de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" haar 150- jarig bestaan. Het moet een feest worden voor alle gezindten en leeftijds groepen. Zo zou voor de oudere Schouwen-Duivelanders een groot concert en voor de jeugd een popconcert op touw kunnen worden gezet. De kosten van de viering zoals „Kunst en Eer" die in gedachten heeft, bedragen f 32.000,-. Dit noem de de heer Willemse op de donder dag jl. in het Huis van Nassau ge houden extra ledenvergadering van de „K.H.". De leden zijn al enige tijd hard aan het werk voor een' eigen langspeelplaat die op 23 april a.s. (de datum waarop Kunst en Eer werd opgericht) moet uitkomen. Een 150-jarig bestaan vond de heer Willemse „erg lang voor een vereniging", reden waarom de vie ring „niet onopgemerkt voorbij mag gaani" Hij wilde echter niet dat de verenigingskas onder de viering te lijden zou hebben; bedoeling is dan ook, dat er de nodige akties onder de bevolking gehouden gaan worden. Een daarvan is de verkoop van de genoemde grammofoonplaat. Ten slotte deed Willemse een beroep op „iedere Zierikzeese burger zijn me dewerking te verlenen" aan de jubi leumviering. Naar St. HUaire Voorzitter H. Asma maakte be kend, dat „Kunst en Eer" is uitge nodigd om in jumelagestad Sl.-Hi- laire op te treden. Voorts werden ook- de bijzonderheden t.a.v. de so listenconcoursen, waaraan vele le den zullen deelnemen, medegedeeld. Een woord van dank ging uit naar de programmakommissie, bestaande uit mevrouw v. d. Dungen en de he ren Dool, Willemse en Mol. Op zaterdag 27 oktober houden de leden van „Kunst en Eer" hun jaar lijkse oliebollenaktie in de stad. „Dat het kollege van b. en w. de bouwvergunningen voor een appel en een ei of een goed glas wijn weggaf, is een grove aantijging, die voor re kening is van de journalist Jan Hen drik Wiggers. Bouwvergunningen werden alleen gegeven als het be- stemmingsplanmatig kon. We durf den" - zei de heer Hoogerhuis - „geen metertje meer te geven, want dan werden we aangevallen door de driemansfraktie van de PvdA, die, volgens de schrijver, jarenlang ge vochten heeft tegen het rekrealie- beleid van het kollege van b. en w. Belangen- en aktiegroepen vonden bij de PvdA een willig oor", aldus de heer Hoogerhuis. Dat de rckrcatic nog wat mag groeien, is niets op tegen, dacht h(j. zeker nu de regering gaat inzien dat het tekort op de toeristcnbalans vyf miljard gulden gaat bedragen. „We moeten niet alleen aan het struikje en het vogeltje denken, maar ook aan de mens. die zo graag met vakantie gaat en over steeds meer vrije tijd beschikt. Op dc 17 km strand waaroverWesterschouwen be schikt, komt men zelfs midden in dc zomer op sommige stukken geen mens tegen. Een behoorlijk fietspad door of langs de duinen is er niet, wat velen zo graag zouden willen. Bij ons genieten alleen de natuur beschermers maar", aldus de spre ker. Gemakkelijk Het was dc heer Hoogerhuis op gevallen in de jaren dat hij wethou der was. dat dc mensen, die in het begin van de zeventiger jaren nog gemakkelijk een stukje grond voor een tweede woning kopen, zich nu keren tegen de mensen die hier nog zo graag zouden willen wonen. Dat er mensen weg zouden gaan omdat Schouwen niet meer is wat het ge weest is. zag hij niet zo in. De fraktielcidcr van dc PvdA, dc heer J. Lustig, legde een korte ver klaring af. Met dc strekking van het artikel was hij het wel eens. maar niet met de manier waarop het ge schreven is. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zei het artikel ten zeerste te betreuren. Zij vroeg zich af of men nu veel - of helemaal niet hierop moet reageren. Het is nu eenmaal gepubliceerd en dit kan men niet meer terug draaien. Over veertien dagen wordt de krant ge bruikt om vis in te verpakken. „Wat aanvechtbaar is zal worden aange vochten," liet de raadsvoorzitter weten. Erfbebouwiiig De heer P. H. Canters (PvdA) kwam nog terug oJ> een in een eer der gehouden raadsvergadering ge stelde vraag over de erfbebouwing Ring Haamstede. Hij wilde er op wijzen, dat het niet de bedoeling van de PvdA-fraktie is geweest om het kollege in een kwaad daglicht te stellen, maar alleen het kollege te waarschuwen om door zo te hande len nog meer probemen te krijgen. Inmiddels is gebleken dat er nog één persoon de 100 procent bebou wing op zijn erf heeft toegepast. „Wij moeten vaststellen", zei de heer Canters, „dat het bestemmings plan wat voor dat gebied geldt, niet op de juiste wijze wordt uitgevoerd. Het blijkt dat men nu zegCwat één persoon mag, dat kan ik ook. Dit zijn wel de gevolgen van het han delen van het kollege. De vraag is nu, wat het kollege nu van plan is te gaan doen, het is wel laat om al les recht te breien." „Als er 75 procent is toegestaan kan men hiervan geen 100 procent maken," antwoordde de raadsvoor zitter. Zonder op- of aanmerkingen werd door de raad overgegaan tot vast stelling van de 2e herziening bestem mingsplan Noordwelle. Burgemees ter J. L. Niemantsverdriet-Leenhccr werd benoemd tot vertegenwoordi ger van de gemeente in het alge meen bestuur van de Stichting Streek VVV Schouwcn-Daivcland en als lid van dc raad van bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Dui veland. Met de stemmen van dr. H. J. van Zuijlen en M. J. Krijnse Locker te gen werd op voorstel van b. en w. besloten gedurende de periode van 1 september tot 1 mei de Lindelaan vanaf de Oude Mooi weg open te stellen voor fietsers en bromfiet sers. Permanent wonen Dr. H. J. van Zuijlen maakte ernstig bezwaar tegen het perma nent gaan bewonen van 2e zomer woningen. Hij vond dit een inslui ping in de gemeente waarmee de eigen bewoners en de ekonomische gebondenen van de gemeente wor den gedupeerd. „Na enige tijd blijkt nl. dat er 2e woningen zijn welke niet geschikt zijn om in de winter te bewonen, waarna men dan bij de gemeente komt aankloppen voor een woning." Dr. Van Zuijlen vestigde er de aan dacht op, dat dergelijke problemen zich ook in andere kustgemeenten voordoen. De raadsvoorziter zegde toe, dat men nauwlettend op dc gang van zaken toe ziet in afwachting van het advies van de vereniging van Ne derlandse gemeenten. Zij gaf wel toe dat men ondanks de kontrole niet al tijd kan voorkomen dat een 2e wo ning of een caravan permanent wordt bewoond. Op aandringen van dr. Van Zuij len zal het kollege nader bekijken of er moet worden overgegaan tot het instellen van een kommissie ad hoe voor het vaststellen van de ge meentelijke subsidies. Op voorstel van de heer P. H. Canters zal door het kollege nader worden onder zocht of de Bond tegen het vloeken een anti-demokratische instelling is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De betrekkingen tus sen Nederland en Irak, het enige Arabische land dat nog door een Ne- deilandse minister is bezocht, zuilen de komende maanden aanzienlijk nauwer worden. UTRECHT. Het personeel van de pluimveeslachterij Goossens in As ten (600 werknemers) heeft dinsdag het werk neergelegd. Aanleiding is volgens een woordvoerder van de voedingsbond FNV teleurstelling over de beloning. DEN HAAG. De dader van de steekpartij zondagavond in Den Haag, waarbij één dode viel en een man levensgevaarlijk gewond raak te, heeft zich maandagmiddag bij dc Haagse politie gemeld. Het is de 23- jarige F.A.C.P.V., uit de residence. De verdachte is aangehouden. Uitslag enquête DREISCIIOR, 22-10. Afgelopen weck hielden dc Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwc c.o. dc maandelijkse bijeenkomst in het Dorpshuis tc Dreisclior, waar Wout Lokker, kapper tc Noordwelle, een inleiding hield over haarverzorging. Na hel openingswoord van vice- voorzitter mevrouw L. G. v. d. Lin de-Duinhouwer, begon Wout Lokker met het geven van enkele tips op zijn vakgebied, waarbij hij zorgvul dig vermeed bepaalde merken te propageren. Hij maakte wel duide lijk dat het gebruik van een goede shampoo een vereiste is en dal het belangrijk is het haar om de zes a acht weken in model te laten knip pen. Dames die „rollen inzetten" toonde hij hoe ze dat moeten doen. Hij raadde zijn toehoorsters aan het haar bij het föhnen of onder de kap heel goed te drogen een vereiste voor een goed zittend kapsel. Het Verven van haar noemde hij een heel moeilijk werkje, vooral als het al eerder is gekleurd. Hij waar schuwde er voor dat werkje niet al leen te doen, maar assistentie te vra gen van buurvrouw of kapper. Bo vendien is het belangrijk de be schrijving bij de desbetreffende ver pakking nauwkeurig op te volgen. Na dc uiteenzetting gaf Wout Lok ker een demonstratie, Iljj nam ucr dames „onder handen", die allen ver schillend haar hadden: lang. kort krullend, kort stevig of kort dun haar. Hij begon met het model met het lange haar en liet enkele leuke re sultaten zien na het gebruik van een elektrische haarkrulset. Tevens toon de hij de goede manier van touperen. Na de pauze werd het haar van dc andere dames geknipt, in rollen ge zet of geföhnd. Dit laatste werk word verricht door assistente Joricn. waarna haar „patroon" het in mo del bracht. Makc-up Tot slot werden de dames, door Magda Lokker, voorzien van een passende make-up. Aan het eind van de avond showden dc dames hun kapsels nog eenmaal aan dc aanwezigen, die daarover, getuige hun applaus, erg enthousiast waren. Deze avond werd tevens dc uitslag bekend gemaakt van dc enquête, die het bestuur onder de leden had ge houden. Van dc 133 leden kwamen slechts 33 formulieren terug. Voorlichtingsavonden Als resultaat kwam naar voren, dat bij zowel oude als jonge leden voorlichtingsavonden over o.a. maat schappelijke problemen cn dia-avon den op prijs worden gesteld. Voorts gaan oud en jong graag een hele dag op reis. willen enige leden gaarne lid worden van een praatgroep, houden jonge mensen van knutselen en wil len velen meewerken aan een stand, wanneer die b.v. zou worden opge steld op Koninginnedag. Over suggesties hadden veel van de inzenders nagedacht. Vele ideeën worden bij het bestuur in overwe ging genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3