Oosterschelde wordt bedreigd als nooit tevoren C.D.A. blijft bij V.V.D. „Immoraliteits- wetten hoeksteen van apartheid" Nieuw serum tegen hondsdolheid Bedorven bloed Olievlek in de West Giro 777 voor Cambodja Kerncentrale Borssele stilgelegd wegens periodieke verversing van splijtstof P.v.d.A. en C.D.A. Spaans koningspaar naar hier Landbouw komt met regeling voor alternatief fruit I VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING NAAR 8.2 PROCENT Toename van sterilisaties Soldaten vielen in slaap Bejaarden en vrijwillige verzekering 2 Uitspraak uit „milieuhoek" De brandweer AGENDA ODIJK, 22-10. De Oosterschelde wordt bedreigd als nooit tevoren. De getijbewegingen zullen, na gereed koming van de stormvloedkering in 1985, met een kwart afnemen, met alle schadelijke gevolgen voor bet leven in liet water vandien. JOHANNESBURG. 22-10. De rege rende nationale partij in Ztiid-Afrika heeft maandag ontkend dat eerste minister Pieter Botha van plan zou zyn de wetten die seksuele omgang tussen verschillende rassen verbie den. af te schaffen. De partij die in de strijd voor vier tussentijdse verkiezingen heftige op positie van rechts ontmoet, doet dit in een grote advertentie in de Afri kaanse krant „De Transvaler". Ze zegt daarin dat het een misverstand is te denken dat Botha deze wetten, die de hoeksteen zijn van de apart heidspolitiek, af wil schaffen. „Bo tha spreekt over verbetering niet over afschaffing". De wetten zijn die op de „immoraliteit" en die op net huwelijk tussen verschillende rassen. METZ, 22-10. Het bloedtransfusie centrum van de Franse stad Nancy is er als eerste in geslaagd een se rum tegen hondsdolheid te ontwik kelen, dat van menselijke oqrsprong is en geen risico voor de patint op levert. Tot nu toe worden alleen sera gebruikt die zijn bereid uit dierlijk plasma. Deze zijn niet zonder onge mak voor de patiënt. Volgens de di recteur van het bloedtransfusiecen trum, Francois Streif, hebben expe rimenten gedurende de afgelopen zes maanden bevredigende resultaten opgeleverd. ANKARA, 22-10. Zeker dertig pa tiënten zijn in Turkije overleden na een transfusie met bedorven of ver keerd bloed, zo meldden de Turkse kranten maandag. Het bloed was af komstig van de bloedbank van de Turkse Rode Halve Maan (De Turk se versie van het Rode Kruis). Vol gens het universiteitsziekenhuis in Ankara klopte de etikettering van de bloedgroepen niet. De oorzaak van een reeks onver klaarbare sterfgevallen werd pas achterhaald na het overlijden van een assisterend hoogleraar in het ziekenhuis. Alle ziekenhuizen zijn nu gewaarschuwd geen bloed van de bloedbank meer te gebruiken. WILLEMSTAD, 22-10. Een grote olievlek die waarschijnlijk afkom stig is van het Amerikaanse schip „USS Dignity" dat onlangs voor de Venezolaanse kust strandde, bedreigt de Curacaose zuidkust. De olievlek bevindt zich momenteel tussen Bo naire en Curaqao. Gehoopt wordt dat de wind draait zodat de zwarte mas sa ten noorden van Curagao langs trekt. Praten zonne-energie ALICE SPRINGS. 22-10. De Australische stad Alice Springs heeft maandag een wereldprimeur gekregen met het in werking stellen van een telefooncentrale voor interlo kale gesprekken, die loopt op zonne-energie. Ken keten van tussenstations, die werken op zonne-energie, draagt de te lefoongesprekken uit deze stad in de Simpson-woestijn naar een 600 km. verder gele gen plaats, waar de keten is aangesloten op het landelijke telefoonnet. De zonne-energie centrales vervangen een sy steem met diesel-aandrijving, dat alleen kon werken met te voren aangevraagde gesprek ken. Er zijn daarnaast plannen ontwik keld om in het Oosterscheldegebied vijftienhonderd nieuwe bootligplaat sen te scheppen, terwijl is vastgelegd dat by de inrichting van het gebied geheel zal worden tegemoet gekomen aan het uitgangspunt, dat het milieu niet mocht worden aangetast. Aldus dr. S. Parma, voorzitter van de Stichting Natuur en Milieu, maandag in Odijk, waar prins Claus het boek „Oosterschelde" van de bio logen Jankees Post en Wim Wolft' kreeg aangeboden. Risiko's Volgens Parma, die ook de minis ter van verkeer en waterstaat onder zijn gehoor wist, is uit studies van de afdeling milieu-onderzoek van de Deltadienst gebleken dat de risico's voor schade aan het Oosterschelde- milieu lineair toenemen naarmate de getijdestroom wordt gereduceerd. Parma wees erop dat het parle ment om budgettaire redenen geko zen heeft voor een kleinere door- stroomopening in de dam, terwijl de extra kosten voor een grotere ope ning (met een getij dcreductie van slechts tien procent) volgens hem nog geen vier procent zouden bedragen van de totaal bouwsom van de stormvloedkering, ongeveer zes mil jard gulden. Parma had dan ook veel liever ge zien dat regering en parlement had- KEULEN. Als vandaag (dinsdag) de gewezen SS-luitenant Kurt Lisch- ka voor een rechtbank verschijnt, zal niet alleen een begin gemaakt wor den met een van de spektakulaire nazi-processen, maar zullen ook tal rijke Franse anti-fascisten hun inter nationale inspanningen om de man voor het gerecht te krijgen, beloond DEN HAAG, 22-10. Het Nederland se Rode Kruis heeft het speciale gi ronummer 777 opengesteld voor hulp aan Cambodja. Het openstellen is een onderdeel van de aktie van het Internationale Comité van het Rode Kruis en^ Unicef voor steun aan de vluchtelingen in Cambodja. Unicef en het Rode Kruis hebben sinds vorige week toegang tot Cam bodja waar honderduizenden mensen met de hongerdood bedreigd worden. Volgens het Rode Kruis vertonen vooral de kinderen ondervoedings- verschynselen, terwyl velen door yi- taminengebrek lijden aan ziekten als dysentrie, tbc, malaria of blindheid. De eerste hulpvlucliten, bestaand uit voedsel en medicamenten, zijn vorige week al uitgevoerd. De hulpaklic gaat in totaal een half jaar duren en de kosten worden geschat op zeker 225 miljoen gulden, aldus het Rode Kruis. den gekozen voor de verhoging van de dijken tot Deltaniveau, in plaats van de bouw van de stormvloedke ring. Verhoging van de dijken is naar de visie van Parma vanuit vei ligheidsoverwegingen acceptabel. Bezuinigingspost Hij wijst er op dat dat voor de overheid in ieder geval een fikse be zuinigingspost zou zijn. Hij begrijpt dan ook niet waarom nooit een ge degen onderzoek naar de haalbaar heid van dijkverhoging heeft plaats gevonden. ROTTERDAM. Leden van de ver- voeisbondcn FNV hebben zich maan dag tijdens een ochtendzitting in Rotterdam uitgesproken tegen het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980' van de benden. Vanavond krijgen de leden de kans hun mening over het uitgestippelde beleid te uiten. VAESRADE. 22-10. PvdA-pailij- voorzitter Max van'den Berg betwij felt dat er ooit nog een innige sa menwerking zal zijn tussen het CDA en zijn partij. Tijdens een bijeen komst in het gemeenschapshuis in het Limburgse dorpje Vaesrade, zei hij vrijdagavond dat het CDA de PvdA omhelst, zonder serieus Ie worden. „Met. andere woorden bete kent dat dat het huidige kabinet ge woon zijn gang kan gaan", aldus de PvdA-voorzitter, die zijn eigen woor den als „onvriendelijk" bestempelde. VEENENDAAL, 22-10. Hoezeer Den Uyl ook naar ons buigt, wij zijn een samenwerking in dit kabinet aangegaan voor deze parlementaire periode. Wij gaan samenwerkingen alt\jd aan voor een parlementaire pe riode. Aldus CDA-fraktievoorzitter Lub bers maandagavond tijdens een toe spraak in Veenendaal. Lubbers vond hiermee klare wijn te hebben ge-, schonken over de uitlatingen van oppositieleider Den Uyl, dat de CDA, fraktie bezig is met het leggen van de grondslag voor een nieuwe sa menwerking met de PvdA. MADRID, 22-10. Koning Juan Carlos en koningin Sophia van Span je komen volgend voorjaar voor een officieel staatsbezoek naar Neder land. Dit is duidelijk geworden uit de toespraak die minister-president Van Agt maandagavond beeft uitge sproken tijdens het diner dal de Spaanse premier Suarez aanbood ter gelegenheid van het driedaags be zoek dat premier Van Agt aan Span je brengt. Tweede Kamer DEN HAAG. 22-10. Minister Van der Stee (landbouw) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat een ontwerp regeling voor alternatief geteeld fruit rond de jaarwisseling gereed zal ko men. De regeling zal allereerst be trekking hebben op de teelt van ap pels. Afhankelijk van het welslagen van ■en regeling voor appels zal worden AMSTELVEEN. 22-10. De kom missie financiële zaken van de Zie kenfondsraad heeft voorgesteld de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering - nu 8.1 procent van het loon, waarvan dc helft voor rekening van de werkgever en dc andere helft voor die van de werk nemer - volgend jaar op 8.2 proeent te brengen. Aanstaande donderdag moet de voltallige Ziekenfondsraad over de premie een advies opstellen voor de staatssekretarissen van volksgezond heid en van sociale zaken. In het voorstel van de kommissie is nog geen rekening gehouden met eventuele maatregelen tot kostenom- buiging, zoals het invoeren of uit breiden van eigen bijdragen in de ziekenfondsverzekering, omdat daar over nog geen besluiten zijn geval len. De geringe premieverhoging is no dig om dc verwachte kostenstijging in 1980 op te vangen. MIDDELBURG, 22-10. Dc kern centrale Borssele van de PZEM is in de nacht van zondag op maandag stilgelegd voor de periodieke verver sing van de splijtstof in dc kernreac tor van de centrale. Deze splijtstof - wisselingen worden telkens na twaalf maanden uitgevoerd. Een derde van de 161 met licht verrijkt uranium oxydc gevulae splijtstofelementen wordt dan door nieuwe vervangen. De elementen die uit de reactorkomen, worden een jaar in het reactorgebouw onder een metersdikke laag water in het bassin bewaard om af te koelen. Na de afkoelingsperiode worden de elementen vervoerd naar een op- wekkingsfabriek in het Franse La I-Iague, dat de opgebrande splijtstof weer voor hernieuwd gebruik in de reactoren geschikt maakt). Over op PZEM-stroom Dit is de zesde splijtstofwisseling in de geschiedenis van de kerncen trale Borssele. Tijdens deze splijt- stofwisselingsperiode worden alie belangrijke systemen van de centrale door specialisten getest en gecontro leerd. DEN HAAG. De regering wil het volgend jaar 368 miljoen gulden exij tra uitgeven om de technologische vernieuwing van het Nederlandse bedrijfsleven te bevorderen. Deze extra uitgaven zullen in de volgende jaren oplopen tolruim 420 miljoen gulden in 1984. Dit blijkt uit de „m- novatienóla", die de regering dins dag aan de Tweede Kamer heeft, aangeboden. UTRECHT, 23-10. In Nederland hebben vorig jaar naar schatting 51.000 mannen en 57.000 vrouwen zich laten steriliseren. Dat beteknt een sterke stijging ten opzichte van 1977, .toen die aantallen respektievelijk 37.000 en 45.000 wa ren en toen er vergeleken bij 19/6 zelfs sprake was van een lichte da ling. Deze aantallen zijn berekend aan de hand van de door de „peilstations" in Nederland (een landelijk netwerk van huisartsenpraktijken dat één procent van de bevolking bestrijkt) verzamelde gegevens. Ze staan in het jaarverslag 1978. Bij de mannen was voor wat ste rilisatie betreft de gemiddelde stij ging 40 procent. Maar de grootste toeneming trad op op het platteland (77 pet), of, anders berekend, in de costelijke en zuidelijke provincies (ruim 60 pet). Evenals in voorgaande jaren wer den relatief de meesite sterilisaties uitgevoerd bij mannen tussen de 35 en 45 jaar. De stijging van het aantal sterili saties bij vrouwen was gemideld 27 procent, maar in de zuidelijke pro vincies 71 procent. De stijging was het sterkst in de leeftijdsgroep lot en met 44 jaar. nagegaan, in hoeverre voor andc. fruitsoorten dergelijke regelingc.. kunnen worden geschapen. In ant woord op vragen vanuit de Kamer commissie voor landbouw zegt de minister, dal hij ook bij de dierlijke produkten rekening wil houden mot onlustgevoelens, die bestaan bij con sumenten over de wijze van voort bestaan van een aantal van deze produkten. Verwacht wordt dat met deze splijtstofwisseling vijf weken ge moeid zullen zijn. Zolang de kern centrale in Borssele stilstaat wordt electriciteit' geproduceerd door de conventionele PZEM-centrales, ter wijl ook electriciteit wordt ingevoerd via het landelijk koppelnet. DEN IIAAG. Hett nieuwe laboia- toriumkomplex van het Rijkskwali teitsinstituut voor land- en tuin- bouwprodukten (RIKILT) in Wage- ningen, wordt begin november in ge bruik genomen. SITTARD, 22-10. Wanneer het op richten en in stand houden van de brandweer een provinciale aangele genheid wordt, waarbij „provinciale commandanten, stijf staande van de strepen, sterren en balken, aan "net hoofd van een provinciale brand- weerleger worden geplaatst", zal menig vrijwillig brandweerman zijn vrijwilligerschap niet meer zien zit ten. Wanneer dat zich uit in zijn te rugtreden, kan dat de overheid zeer veel geld gaan kosten omdat er be roepskrachten zullen moeien worden aangetrokken. Dit schrijft de Ne derlandse Vereniging van Vrijwillige Brandweerlieden (NVVBL) in een commetaar naar aanleiding van net wetsontwerp reorganisatie binnen lands bestuur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, open avond Bond van Alleenstaanden (bingo, dansen). Noordgouwe Café v. d. Weijde, 20.00 uur, verga dering Oranjevereniging Noordgou- we/Schuddebeurs i.o. Biuinissc Dorpshuis, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Zaterdag 27 oktober Scharcndijke Bouwterrein Pulmeet 2, 13.00 uur, bandweerwedslrijden. Maandag 29 oktober Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, le zing Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schouwen (voor iedereen toegankelijk). Ellemeet Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade ring V.O.O. Dinsdag 30 oktober Zierikzee Kantine LTS, 20.00 uur, algemene ouderavond. Haamstede Parkeerterrein Amro-bank, 14.00 uur, exkursie Huisvrouwen naar kassen Sirjansland en wolspinnerij Zonnemaire. Woensdag 31 oktober Kerkwerve Zaal Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur, vergadering SGP. Brouwershaven „De Blokkendoos" (Haven ZZ 25), 15.30 uur, feestelijke opening; 19.15- 21.00 uur, receptie. ARNHEM, 22-10. De krijgsraad in Arnhem heeft maandagmiddag drie Libanon-gangers, de 19-jarige dienst plichtig korporaal M. A. den D. uit Den Haag, de 19-jarige dienstplich tig soldaat F. v. H. uit Den Haag en de 21-jarige dienstplichtig soldaat J. H. uit Klazinaveen, veroordeeld tot f 300,boete of twaalf dagen hech tenis, konform de eis. De 21-jarige dienstplichtig soldaat eerste klasse F. L. M. van den B. uit Dordrecht, kreeg f 200,boete of acht dagen. Alle vier stonden terecht omdat zij tijdens hun militaire dienst in Liba non op wacht in slaap waren geval len. AMSTELVEEN, 22-10. Voor üc premicreduclie in dc bejaardenver zekering en de vrijwillige verzeke ring zal volgend jaar een rijksbijdra ge nodig zijn van rcspekticvelyk ruim 1,4 miljard en 151 a J54 miljoen gulden. Op dc rijksbegroting voor 1980 is maar 1,27 miljard en 148,8 miljoen gulden uitgetrokken. Het verschil kan volgend jaar niet uit de kas van de verplichte ziekenfonds verzekering worden voorgefinan cierd. Dit staat in een ont worp-ad vies dat dc ziekenfondsraad donderdag behandelt. Daaruit blykl ook. dal er volgend jaar voor de bejaardenver- zekering ruim één miljard en voor de vywillige verzekering ongeveer 9,5 miljoen gulden uit dc kas van de verplichte (werknemers-) verzeke ring moet worden bijgedragen. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe ^erenigingsgebouwtje, 14-16 uur, kinderklub. September/oktober Zierikzee Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.80 uur, bejaar- densoos. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur vergadering Ge meenteraad. Café-Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Brouwershaven Tonnenmagazijn; Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Zonnemaire Openbare lagere school, 19.30 uur, ouderavond. Bruinisse Herv. verenigingsgebouw: Vrouwen groep „Helpt Elkander", 19.30 uur. Woensdag 24 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Regionale bijeen komst Rooie Vrouwen in de P.v.d.A., 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, Vrouwenkontakt P.v.d.A. afd. Zie rikzee. Iierv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, Kreatieve Avond C.P.B. Dorpshuis, 19.30 uur, ouderavond openbare lagere school. Neuwerkcrk Gebouw Rehoboth, 20.00 uur. ouder avond openbare lagere school. Middelburg Statencomplex. 11.00 uur, installatie Stuurgroep Coördinatie Welzijns planning. Donderdag 25 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. UVV-gebouw (naast politiebureau; wijkvergadering Poortambacht, 20.u.) uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjassen; 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Reformatorisch Contactorgaan, 19.45 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. 14.00- 17.00 uur en van 19.00-21.00 uur ver koopmiddag „Tryfosa". Middelburg Provinciehuis, 14.00 uur. openbare vergadering Provinciale Raad voor het Millieu. Vrijdag 36 oktober Zierikzee Willibrordusschool, A.R.-kiesvereni- ging, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum Kerkhof Z.Z., 19.30 uur. Kontaktavond U.V.V. n.K. kerk. Uitvoering Z.O. (rat) V. 20.00 uur. Stadhuis; 20.00 uur. Gemeenschappe lijke Schoolraad. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Uitbundigheid Hoewel roken slecht is voor de gezondheid, spant in ieder geval het ministerie zich enorm in, de roke rijeen korrekte omschrijving mee te geven. In hei kader van Tweede Kamer-stukken zijn wij daarop ge stuit, bijvoorbeeld op deze indruk wekkende uitspraak: „onder siga retten worden verstaan niet als si garen aan te merken tabaksrollet jes". O.K. een uitgangsstelling dus, die voor een leek althans in aanmerking lijkt te komen voor omkering, bij voorbeeld: onder sigaren worden verstaan niet als sigaretten aan te merken tabaksrolletjes. Mis poes'. Èr is - om even duidelijk te zijn - een wetsontwerp ingediend tot ver hoging van de belasting van siga retten en kerftabak en daar staal over sigaren heel wat anders te le zen. „Onder sigaren ivorden ver staan tabaksrolletjes met een dek blad met normale sigaarkleur en een omblad, beide van geregene reerde tabak van Post 24.02, hoofd letter E van het tarief van invoer rechten, waarvan de tabaksdeeltjes voor ten minste 60 gewichtspercen ten breder en langer zijn dan 1,75 mm en waarvan het dekblad schuin gewikkeld is, volgens een lijn, die met de lengteas van het rolletje een scherpe hoek van ten minste dertig graden maakt". Als ik het niet zelf had gelezen, zou ik het zelf - noch een ander - kunnen geloven, dat ambtenaren in staat zijn zo'n onvoorstelbare taal kundige konstruktie te verzinnen, om aan te geven dat het om een si gaartje gaat. Met pruimtabak zit men trouwens ook onthand. „Onder pruimtabak wordt verstaan: „tabak in de vorm van rollen, repen, slangen, blokjes of flakes (vlokken), die speciaal is bereid om te worden gekauwd, doch niet om te worden gerookt. Dezelfde kwalifikatie „geldt ook voor snuif, omdat - toelichting van hel mini sterie - die speciaal bereid is om (e worden gesnoven. Van schrik over zoveel taalkundi ge uitbundigheid, zou een mens zijn sigaar.lje uit de mond laten vallen c.q. zijn pruim uitspuwen, hetgeen dan gelijktijdig weer kanworden aangemerkt als dc geraffineerdste methode om hel roken c.q. pruimen af te leren. Wie intussen over dc elische bezwaren van roken 201/ willen heenstappen, vrage nooit meer aan een (welkome) gast: „wilt U een sigaartje" of nog plechtiger „kan ik V dienen met een sigaar tje". Nee, dat gaat voortaan zo: „kan ik U dienen met een tabaks rolletje met dekblad met normale sigaarkleur en een .omblad, beide van geregenereerde tabak, waarvan de tabaksdeeltjes voor ten minste 60 gewichtspercenten breder en langer zijn van 1,75 mm (enz.). De gast zal van schrik naar zijn zak pruimtabak pakken waarschijnlijk of - erger nog - een licht vraagte ken zetten bij de verstandelijke vermogens van de gastheer. Maar tenslotte is een wetsontwerp een wetsontwerp. Laten we eerlijk zijn en dat zijn we! SCHIER EI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2