RAAD WESTERSCHOUWEN BUIGT ZICH OVER VELE SUBSIDIEAANVRAGEN Ontmoetingsdag CJ.V. „Samen Verder" OP KOMMENTAAR LANDBOUWSCHAP LANDBOUWBEGROTING 1980 Maandag 22 oktober Andere krachtbron voor luchtvaart Hulpmiddelen voor doven Hier en Nu over Baskenland en garagebedrijf „Spioneert politie van Amsterdam?" Gesprek met vaste kommissie HAAMSTEDE, 19-10. In de maandagavond a.s. te houden raadsvergadering zal de raad van Wesler- schouwen zieli weer moeten uitspreken over een aan tal subsidie-aanvragen. Aanvragen zullen o.m. behandeld worden van: het Leger des Heils; Nationaal Brandpreventie Instituut; het Groene Kruis Schouwen-Duive- land; Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezond heid; muziekverenigingen „Witte van Haamstede" en „Luctor et Emergo". DEN HAAG. 19-1Ü. Vliegtuig- en. vliegtuigmotorenfabrikanten stellen alles in het werk om vliegtuigen en motoren te ontwikkelen en te bou wen die minder brandstof gebruiken. Maar er moet met grotere inspan ning worden getracht andere kracht bronnen te vinden. Aldus dr. Knut Hagrup. tot vorig jaar president van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS. hedenmiddag in een lezing in Delft ter herdenking van dr. Albert Plesman, toenmalige pre sident-directeur van de K.L.M. DEVENTER. 18-10. Teletekst en viewdata bieden grote mogelij kne den om tegemoet te komen aan de informatiebehoefte van doven. Door te beschikken over meer informatie kunnen dove mensen beter funktio- neren. Dit zei direkteur-generaai Hendriks van het ministerie van crm bij de opening van het eerste naiio- nale dovencongres dat donderdag en vrijdag gehouden wordt in de Schouwburg van Deventer. De driehonderd deelnemers aan het congres, dat georganiseerd is door de Nederlandse Dovenraad, toonden zich ingenomen met het voornemen van de NOS om begin 1981 te starten met teletekstuit- zendingen en eveneens over het feit dat de experimentele nieuwsuitzen dingen voor doven na 1 april 1980 nog een half jaar worden voortgezet. ZIERIKZEE. Drukkerij L akenman Ochtman staat eind deze maand voor een diepinsnijdende reorganisa tie doordat het lood- als basisgrond stof voor de typografie - de deur -uit gaat en overgeschakeld wordt op fo tografisch zetten. In vakkringen heet dat overschakelen van „de warme op de koude zetterij". Tijde lijk werden - om de reorganisatie elders in het bedrijf te kunnen door voeren - de Linotype-machines op een rijtje gezel. Straks zijn ze uitge diend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verder van de Stichting Land bouwmuseum Schou wen-Duiveland Stichting Cultuurspreiding Zeeland; toeristenbibliotheekvoorzieningC.J. V. „De Schakel" te Renesse; Kom missie Speelweek Renesse; kommis sie Kultui'ele avonden in de Herv. kerk te Renesse; bejaardensociëtei ten; Overlegorgaan Bejaardenwerk Schouwen-Duivelandpeutei'speel- zaal Burgh-Haamstede en Renesse; Zeeuwse stichting voor revalidatie; Vereniging Schoolmuseum Middel burg; Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen - Duiveland; S.V. „Velicitas" en Dorps gemeenschap Noordwelle. Bestem mingsplan Noordwelle Verder aan de orde komt de vast stelling van de tweede herziening van het bestemmingsplan Noord welle, tegen welk ontwerp geen be zwaren zijn ingekomen. In verband met de pensioneirng van burgemeester H. P. Everwijn wordt door het kollege voorgesteld in zijn plaats te benoemen bui-ge- meester J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer als vertegenwoox-diger in de stichting Stx*eek-VVV Schouwen- Duiveland en de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Voorts stelt het kollege voor over te gaan tot verhoging van een aan tal leges en andere rechten. Gehoord de kommissie voor de gcmeentefi- nanciën stelt het kollege voor de Verordening Scheepvaartrechten, de Verordening begrafenisrechten en de Verordening precariorechten te wij zigen, waardoor per I januari 1980 een 3Vu procent stijging van de ta rieven kan worden bewerkstelligd. Eveneens stelt het kollege voor over te gaan tot wijziging van de legesverox-dening en de daarbij be horende tarieventabel. Naast enkele weinig ingrijpende administratieve aanpassingen zijn ook de leges in gaande 1 januari 1980 met 3Vz pro cent verhoogd, met uitzondei'ing van: leges afgifte bouwvei'gunningen; le ges afgifte jachtakten en visconsen- ten en de leges wegens afgifte van zgn. kampeex-vei'gunningen. Vooi'gesteld wordt het éénrichtings verkeer voor fietsers en bromfietsers op de Lindelaan te Renesse, gedu rende de periode van 1 september tot 1 mei op te heffen. Opvang vluchtelingen Door het kollege wordt voorge steld afwijzend te beschikken op een subsidieaanvi-aag van de Stichting Vliegveld Midden-Zeeland. De Stichting comité Hulpverlening Zuidoost-Azië heeft zich met een schrijven tot de gemeente gericht met hel verzoek om een aantal wo ningen beschikbaar te stellen om de opvang en integratie van vluchte lingen naar wens te doen verlopen. Hoewel men sympathiek staat te genover de opvang van de vluchte lingen, is het kollege van mening dat, gelet op de lijst van woningzoeken den van pei'sonen die sociaal-ekono- misch gebonden zijn aan de ge meente, geen woningen beschikbaar gesteld kunnen worden voor het be oogde doel. DEN HAAG. De fosl'atennota waarin ministers Ginjaar en Tuijn- man schrijven dat er fosfaatloze middelen moeten komen, zit vol te genstrijdigheden. Het stuk is boven dien vaag over de kwaliteit die de wasmiddelen dan krijgen en over de gevolgen op het milieu. Dit schrijft de Vex'eniging van de Ne derlandse Chemische Industrie aan de vaste kamercommissie voor mi- liehygiëne. HILVERSUM, 19-10. De NCRV- aktualiteitenrubriek Hier en Nu be steedt vrijdagavond aandacht aan het referendum, dat volgende week donderdag woi'dt gehouden in Spaans Baskenland. Er zijn onder meer ïn- terviews te zien met Eta-militairen Ook woi'dt de positie van de Güardia Civil belicht. De rubriek „Maak er werk van" gaat over de sterke behoefte aan vakmensen, die op het ogenblik bij het garagebedrijf leeft. Hier en Nu begint om 22.10 uur op Nederland 2. AMSTERDAM, 18-10. De fraktic van de PSP in de Amsterdamse raad wil van burgemeester Polak weten of de politie in de hoofdstad organi saties (of burgers) bespioneert Aanleiding is een uitzending van radio Stad van afgelopen maandag, waarin een Amsterdammer veelde hoe hij enige jaren geleden voor de politie gegevens verzamelde over akties en aktivisten uit de Nieuw- marktbuurt tijdens de moeilijkheden rond de aanleg van de Meti'o. De PSP-fx-aktie wil weten of deze en andere spionagepraktijken nog voorkomen. Verder vraagt de frak- tie wie door de politie wordt gekon- troleerd en wanneer, en op weike wijze dat wordt bepaald. Eerder heeft bui'gemeester Polak in antwoord op vragen verklaard, dat de Amsterdamse politie sinds 1971 niet meer infiltreert in organi saties. (Vervolg van pag. l) dc begunstigers bleef gehandhaafd op f 5,per jaar. De jaarlijkse bij drage voor het lidmaatschap van de vereniging werd vastgesteld op f 15,- per jaar. Ter voorbereiding van de viering van het 90-jarig beslaan in februai 1980, werd de daai'toe ingestelde werkgroep met enkele kommissiele den uitgebreid. De nieuwe sekretaris, de heer A. M. P. van der Schelde, gaf een over- zicht van een aantal lopende zaken, zoals statuten Kampstichting, begro ting 1980, Paaskamp 1980, admini stratieve veranderingen en afvaar diging in het provinciaal bestuur. Ontmoetingsdag Zaterdag jI. werd aan boord van het CJV-schip „Vita Pugna" een ont liet Landbouwschap wjjst tijdens het gesprek met dc leden van dc tascocmieissvm tedthet rckhc tgesp vaste commissie voor dc landbouw erop dat nog geen uitvoering is ge geven aan een belastingheffing die meer rekening houdt met de ver schillende fuiiktics van het zelf- standigeninkomen. liet blijft helaas biy een eerder gedane toezegging in regeringsverklaring. Het Landbouw schap heeft op fiseaal gebied meer dere wensen besproken niet de le den van de vaste commissie. Meer aandacht Het Landbouwschap gaf een na dere toelichting op het kommentaar op de Landbouwbegroting, zoals dat geformuleerd is tijdens de bestuurs vergadering van 3 oktober 1979. In de bespreking met dc leden van de Vaste Commissie voor de Landbouw heeft het Landbouwschap gewezen op dc betekenis van dc land- en moetingsdag gehouden voor de lei ding van de zomerkampen 1979 en de leiding van het klubwerk. Varend op de Oosterschelde gaf de heer R. Kok, één van de gespx-eks- leidex-s, een toejichting op het pro- gramma dat voor deze dag was op gesteld. Dat programma bevatte o.m. een aantal gespreksronden met als de hoofdthema's de deze zomer gehou den vier vakantieweken en het club werk. Gebruikmakend van een nieuwe discussie-methode werd voor de kof fiemaaltijd in een tweetal grote groepen voldoende praatslof aange dragen. In het middagprogramma werd in kleinere groepjes gediskus- seerd over de leden, de voorbereiding van de vakantieweken, de C. van Christelijk in het kamp- en club werk en wat praktische zaken als huisvesting en materiaalbehccr. Met de resultaten van de gesprek ken, die als zeer positief werden er- vai'en, zal het komende wintersei zoen verder gewerkt gaan worden. Een gei'ichte begeleiding van met name het klubwerk zal daax'bij cen traal staan. Deze en soortgelijke ont moetingsdagen en -avonden zullen ter bevordering en instandhouding van een zo groot mogelijke team geest in de toekomst meerdere ma len gehouden gaan worden. Voor de eigen C.J.V.-groep heeft tuinbouw voor dc Nederlandse sa menleving. Deze betekenis wordt in het overheidsbeleid onvoldoende er kend; de land- en tuinbouw wordt onderschat. Het Landbouwschap vraagt van de volksvei-tegenwoordiging en van de overheid meer aandacht voor de in komenspositie van en de arbeidsom standigheden voor de werkenden in de agrarische sector. Het houdt vast aan een krachtig gemeenschappelijk landbouwbeleid en hecht aan een goed markt- en prijsbeleid. Daar naast dient volgens het Landbouw schap ook ruimte te blijven voor een nationaal beleid voor de land- en tuinbouw. Het pleit onder meer voor lastenverlichtingen, stimulansen voor bedrijfsontwikkeling. verbeterde werkomstandigheden en exportbe vordering. In verband met een ver hoging van enkele basispremies van de Wet Investeringsrekening (WIR) dienen de daardoor vrijkomende overheidsmiddelen volgens het ZIERIKZEE. Voor de aardigheid metselde metselaar Van den Houten, een bijzonder fraai geveltje voor een - overigens niets zeggend - schuur tje met afdak. Het is te vinden aan een pleintje in de Kindersiraat. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) de „Vita Pugna" als konvex*satie- ruimte zijn diensten reeds bewezen. Fondue In de avonduren werd ter afslui ting van deze leerzame ontmoetings dag een gezellige fondue-maaltijd gehouden. Daartoe had het schip in de loop van de middag ligplaats ge kozen in de haven van Colijnsplaat. Omstreeks tien uur waren de 35 aanwezigen vermoeid maar voldaan terug in Zierikzee. PEKING. Het tweede dissidenten congres in een week tijd in China is afgebroken: na een zitting die ne gen uur duurde besloot de volks rechtbank de zaak tegen Fu YuehUo te verdagen „wegens gebrek aan oe- wijs' Landbouwschap een gerichte be stemming in de land- en tuinbouw- seklor te krijgen. Voldoende ruimte Volgens liet Landbouwschap moet dc overheid in de komende jaren voldoende ruimte geven om de uil voering van kulluurtechnische wer ken voor 1981 en later niet te vertra gen. Tijdens dc gedachtcnwisseling met de Vaste Commissie, voor de Landbouw is ook aandacht gevraagd voor de gemeente- en walerschaps- werken (de zogenaamde A2-werkcn). de partikulicre kultuurtechnische werken (PCW), de Grondbank, de problematiek van de beheersgebie den en de beheersregelingen, de grondpolitick en het prachtprijsbe- Icid. Tijdens dc diskussie met de leden van de Vaste Commissie voor de Landbouw is nader ingegaan op het energiebeleid voor de glastuinbouw, de fruittecltvraagstukkcn. de voor lichting en het landbouwkundig on derzoek. Het Landbouwschap zal zijn visie nog schriftelijk toelichten en aan de leden van dr Vaste Commissie toe zenden voordat de Landbouwbegro ting 1980 op 23 oktober aanstaande in de Tweede Kamer behandeld wordt. I)EN HAAG, 17-0. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag een gesprek gehad niet de vaste kommissie voor de Landbouw van de Tweede Kamer. De gedachten wisseling had betrekking op de landbouwbegroting en de rijksbegroting 1980.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4