Cambodjaans bewind van Pol Pot is gruwelijk geweest DUINGEBIED Beeld achteraf Toename vluchtelingen in Thailand Landelijke verkeers- kontróle Priester opleidingen in Polen Kinderbijslag invaliden SCHOLEN MOETEN LETTEN OP SPIJBELENDE KINDEREN AGENDA TWEE In het jongste nummer van „Zee- nieuws - Natuur, Landschap en Mi lieu" wordt nog eens de speciale aan dacht gevestigd op het belangrijke gebied tussen Ilogezoom en Lage- zoom te Westerschouwen. Gewezen wordt op de belangrijk heid van de Schouwse duinen, die vrijwel hun weerga niet hebben in Nederland, met uitzondering van het duingebied bij Bergen. Het belang rijkste aspekt is namelijk dat alle ontwikkelingsstadia van de duinen in het algemeen op Schouwen voor handen z\jn. Voorbeelden: de jonge, vaak hoog opgestoven buitenduinen, de nog niet volledig vastgelegde duinen daar achter (Verklikker en Meeuwendui nen en daarachter weer de vastge legde middenduinen met soortenrjj- ke duingraslanden en rijk ontwikkel de struwelen; het Zeepe is hiervan het fraaiste voorbeeld. Dan zijn ei nog de oude binnenduincn, door ont kalking verworden tot de z.g.n. Vroongronden. De schrijver van het artikel merkt dan aanvullend nog op, dal het fraaie Schouwse kustlandschap niet op houdt bij die Vroongronden. „Achter de binnenduincn ligt een laaggelegen kleinschalig gebied, dal bestaat uii ontkalkt duinzand, door de wind af gezet op de jonge zeeklei. Deze gron den waren destijds zeer geschikt voor de aanleg van boomgaarden en de Westhoek dankte er destijds zijn fruit reputatie aan. Maar zo wordt nog eens gekonstatcerd - door de veria ging van het grondwaterpeil en de (ekonomische) malaise in de fruit teelt zijn vele van deze ooit fraaie boomgaarden, recentelijk gerooid of verwaarloosd. De strukluur van de windsingels rond de boomgaarden is nog duidelijk aanwezig, terwijl de Hogezoom en de Lage Zoom, zjjn ge stoffeerd met iepenhakhout gemengd met Eik, Wilg, Meidoorn, Roos, al of niet groeiend op aarden wallen. In het betreffend artikel dus in een „notedop", de waardevolle duin- doorsnede, waarover het gebied nog altijd beschikt en de noodzaak van zuinigheid is derhalve een evidente. De opbouw van het landschap im mers houdt gelyktjjdig een grote' schoonheid in, al veel bezongen en rekreatief sterk benut. Geroemd wordt nog eens de betrekkelijke kleinschaligheid van het gebied, dat sterk konstrasteert met het achter liggende wijde Schouwse polderland. De auteur, dr. P. J. M. van der Aart, wyst dan ook nog eens op de grote zeldzaamheidswaarde van het ge bied, dat alleen maar verdient „ho gelijk gewaardeerd te worden. In dit kader wordt uiteraard de bestem ming natuurgebied van de „Kop van Schouwen", als zodanig aangestipt. ARANJAPRAHET, 18-10. Rond 20.000 aan malaria en ondervoeding lijdende Cambodjaanse vluchtelin gen zijn via een nauwe bergpas Thailand binnengekomen en hebben zich genesteld in het al overvolle kamp bij het gehucht Klong Kai Teun waar zich al zo'n 20.000 vluch telingen bevinden. Dit is donderdag van militaire zij de in Thailand meegedeeld. Klong Kai Teun ligt op 65 kilometer van de stad Aranjaprathet. Deze week zijn in het gebied rond deze stad circa 70.000 vluchtelingen aangekomen. Bij de grens tussen Thailand en Cam bodja wachten nog eens duizenden Cambodjanen. Zij zullen naar Thai land vluchten als het grote offensief van de Vietnamezen en de troepen van de huidige regering in Phnom Penh, dat bij het begin van het dro ge seizoen verwacht wordt, eenmaal begonnen is. AMSTERDAM. 18-10. In het hele land zal van 2 tot en met 26 okto ber een vcrkeerskontrole-aktie wor den gehouden, waarbij de aandacht speciaal zal uitgaan naar het lang zame verkeer. Dit heeft de centrale vcrkcerskommissie dinsdag bekend gemaakt. Volgens de CPVC' beweegt iiet langzame verkeer zich de laatste tijd steeds vrijer over de weg zonder de verkcersvoorschriften in acht te ne men. Verkeersongevallen onder de acht miljoen fietsers en de anderhalf miljoen bromfietsers, die Nederland telt, nemen sterk toe. aldus de kom missie. Omdat de kans op een ongeluk groter is wanneer er geen of onvol- voldoende licht gevoerd wordt, zal tijdens de kontroie vooral gelet wor den op verlichting van de voertuigen. Daarnaast zal, in verhand met de ko mende winterperiode, gelet worden op technische onvolkomenheden van motorvoertuigen, aldus de CPVC. LONDEN, 18-10. Hel schrikbewind van Pol Pot en de daarmee gepaard gaande hongersnood, heeft de be volking van Cambodja teruggebracht van l1/^ a 8 mil joen in 1975, toen Pol Pot aan bet bewind kwam, tot het bnidige aantal van 3Vfc a 4 miljoen. WARSCHAU, 18-10. Het aantal pi'iestergroeperingen in Polen neemt sterk toe. Het links-katholieke blad Slowo Powszechne meldde dinsdag dat dit jaar zich 1.700 jongemannen hebben aangemeld bij de priesterse minaries. Het vorig jaar waren het er 1.246 en in 1971 „maar" 700. In tegenstelling tot de kerken in andere landen hoeft de R.K. kerk in Polen zich geen zorgen te maken over de priesterroepingen. In 1978 telde Polen in totaal 19.913 R.K. priesters. Nu zal hun aantal wel tot ruim 20.000 gestegen zijn. UTRECHT, 18-10. De Nederlandse Gehandicaptenraad wil kompensatie voor de onlangs van kracht gewor den halvering van de kinderbijslag voor invalide kinderen van 16 en 17 jaar. De raad wil, dat ouders van thuiswonende gehandicapte jongeren een tegemoetkoming krijgen, hetzij via de AAW, hetzij via vermindering van belasting. Aan staatssekretaris De Graaf van sociale zaken is ge vraagd voor de tegemoetkoming te zorgen. De Gehandicaptenraad schrijft be grip te hebben voor het ombuigings- beleid van de regering. Maar het on derhoud van gehandicapte kinderen, brengt hoge, niet altijd specificeer bare lasten met zich mee, aldus de raad. Flitsen uit het buitenland BEIROET/TAIF. Irak heeft net Arabische olie-emiraat Bahrein mi litaire hulp aangeboden, mocht de onafhankelijkheid van dit kleine land aan de Perzische Golf door Iran worden bedreigd'. ROME. In Italië zijn de pachters van benzinepompen in staking ge gaan. Veel pompen zullen tot vrij dag gesloten blijven. PUEBLO-COLORADO. Aan boord van een DC-7 is op het vilegveld van Pueblo, in de Amerikaanse staat Co lorado, is een grote hoeveelheid ver dovende middelen gevonden. Terwijl de motoren nog draaiden, vond de politie tienduizend kilo marihana. Dit heeft Brian Walker, de voor zitter van Oxfam, de grootste liefda digheidsorganisatie in Groot Brit- tannië, meegedeeld, na een achtdaag se rondreis door Cambodja. Afschuwelijk Bij zijn terugkeer in Londen zei hij dat de terreur Pol Pots bewind die van de Duitsers in de tweede we reldoorlog tegen: de joden overtrof. Hij sprak daarbij van een „onge looflijke afschuwelijkheid en beest achtigheid", die „niet alleen het grootste deel van de bevolking het leven heeft gekost, maar die ook hel overgebleven deel heeft achterge laten in een extreem verwarde gees telijke toestand". Ook de politiek om de bevolking opnieuw te huisvesten heeft daartoe bijgedragen. Walker zegt uit gesprek ken met bewoners opgemaakt te heb ben dat het de bedoeling was de mensen uit het noorden naar het zui den te laten verhuizen en die uii net zuiden naar het noorden. Nu zijn de uitgeputte overlevenden terug aan het keren naar hun oude dorpen. Walker zegt dat heel Cambodja door honger en ondervoeding gete kend is en dit „in elke hoek, elk dorp elk ziekenhuis, elk weeshuis te zien is. De hele bevolking tot de eerste minister toe deelt deze vele ziekten teisteren nu de uitgehongerde bevol king. Lepra heeft Walker niet ge zien, maar hij vermoedt dat Pol Pot alle lepra-patienten om heeft laten brengen. Geen honden en katten De voorzitter van Oxfam zei dat het hem opgevallen was dat er he lemaal geen honden en katten meer zijn in het land. Deze waren volgens hem afgemaakt opdat informanten spionnen en bewakers de bevolking ook 's nachts onopgemerkt konden kontroleren. UTRECHT, 18-10. Scholen moeten aanzienlijk meer aandach besteden aan kinderen die spijbelen. Wegblijven van school kan een signaal zijn van crimineel gedrag op latere leeftijd. Spijbelen is een zeer bekend verschijnsel in de achter gronden van delinquenten. Dit zei de Groningse criminoloog dr. F. P. H. Dijksterhuis donderdag in Utrecht tijdens een symposium, dat ter ge legenheid van de internationale be- veiligingsbeurs Security werd ge houden. Dijksterhuis heeft meegewerkt aan een onderzoek naar he gedrags patroon bij overvallen, waarbij ook de achtergronden van gepakte en in middels veroordeelde overvallers werd betrokken. Van de vijftig ge- interviewde overvallers heeft meer dan de helft op lagere- en middelba re school gespijbeld. De uitkomsten van het onderzoek worden volgens Dijksterhuis grotendeels door de konklusies uit buitenlandse rappor ten onderschreven. Walker geeft nog een ander voor beeld hoe een hele maatschappij (en gronde wordt gericht. Bomen *.ijn tot afsterven gedoemd omdat de bas ten ingekerfd zijn. Zo zouden de werkende mensen niet meer in de schaduw kunnen rusten. Er moest van 400 tot 1200 uur en van 1300 *ot 2200 uur gewerkt worden. KABOEL. In de Afghaanse hoofd stad Kaboel hebben enige duizenden mensen gedemonstreerd voor het be wind van president Amin. Deze be toging kwam 24 uur na een mede deling van de regering dat zij een contra-revolutionair komplot heeft verijdeld. TEHERAN. In de Iraanse haven stad Bandar Anzali, aan de Kaspi sche Zee, is het tot een gewelddadig treffen gekomen tussen inwoners en leden van de revolutionaire garde. De marine heeft opdracht gekregen een einde te maken aan de onregel matigheden. Het Iraanse persbureau Pars heeft dit gemeld. MOSKOU. West-Duitsland moei de gevolgen van stationering van nieuwe Amerikaanse raketten voor middellange afstand niet onderschat ten, aldus Tass in een woensdag aan Bonn gericht commentaar. VERENIGDE NATIES. Een com missie van de algemene vergadering van de V.N. heeft aanbevolen dat de bijdrage van Saoedi-Arabië aan het budget van de V.N. meer dan ver dubbeld wordt en die van China met ruim tweederde wordt verlaagd. De Zuidlaarder paardenmarkt, een jaarlijks festijn, is de grootste paarden- markt van Europa. Iedere handelaar probeert zijn viervoeter met veel gebaar en handgeklap aan de hoogste bieder te verkopen. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzee. Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Maatschappelijke dienstverlening tel.; 01110-3351. Het antwoordappa raat geeft het telefoonnummer van ten maatschappelijk werker door. Bel voor noodgevallen alarmeentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. „T elefoon- klikker" ROME, 18-10. De 53-jarige Luciano Lorenzini, een kleine fabrikant uit Brescia Noord- Italië) heeft een „telefoonver klikker" ontwikkeld. Wanneer de telefoon gaat verschijnt au tomatisch het nummer van de gene die opbelt. Anonieme ge sprekken, bijvoorbeeld van ontvoerders, zouden daarmee heel riskant worden. Stel dat u slechts een be paald telefoontje ivilt aanne men dan hoeft u alleen maar naar het nummer te kijken om te zien of de juiste persoon zich meldt. Zo kan je schoon moeders, schuldeisers en klets kousen ontlopen" zo zei de uit vinder dinsdag tol het Itali- aanse dagblad „Corriere Delia Sera". Het apparaat kost on- I geveer 35000 lire (bijna hon- derd guldeni' Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Vannacht regen, overdag zonnige pe rioden-en slechts een kleine kans op een bui; minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtempera- tuur rond 15 graden; tot matig of vrij krachtig afnemende westen wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperalurenomstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog" etmaal60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN ^0 okt. Zon op 7.12, onder 17.37 Maan op 6.11, onder 17.46 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.35 Maan op 7.16, onder 18.10 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.33 Maan op 8.23, onder 18.38 Nieuwe maan: 21 okt. (3.24) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 okt. 3.00 15.06 8.33 20.51 21 okt. 3.33 15.38 8.55 21.19 22 okt. 4.04 16.12 9.24 21.49 Springtij: 23 okt. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 20 en zondag 21 oktober Dokter A. W. van Geer, Zierikzec tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodders. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondag morgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.10-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreekuur tijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buy tend ijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg, en dokter Speelman. Tandarts G. M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzec, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen n.i. van zaterdag- en zondagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse en Zierikzee. Zuster L. Navis, Schellewitseweg 1. Ouwerkerk. tel. (01114) 27/3. neemt waar voor geheel Schou wen DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. DEN HAAG. Minister Ginjaar (volksgezondheid) komt met een wet telijk verbod waarbij de verkoop van (zwaar) knal vuurwerk wordt ver boden. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14-16 uur, lcinderklub. September/oktober Zierikzec Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzec Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuvverkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, fraklie-vergade- ring PvdA, 19.30 uur. Concertzaal: Ziejook - voorstelling: „Una giornata particolare"; 20.00 u. Zaterdag 20 oktober Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Return ot Bruce"; 20.00 uur. Dorpshuis; popconcert door Captain Coke, 20.00 uur. Zondag 21 oktober Concertzaal-bioskoop; „Return of Bruce"; 20.00 uur. Maandag 22 oktober Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Gemeentehuis, 19.30 uur. raadsvergadering, Rekreatielokaal Geref. Kerk, schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Badhuisstraat, 19.30 uur, interkerkelijke samenkomst. Middelburg Provinciaale Griffie, 14.00 uur, ko- missie van advies en bijstand voor de streekplannen. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur vergadering Ge meenteraad. Café-Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Brouwershaven TonnenmagazijnAfd. Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Zonncmaire Openbare lagere school, 19.30 uur. ouderavond. Bruinisse Herv. verenigingsgebouw: Vrouwen groep „Helpt Elkander", 19.30 uur. Woensdag 24 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Regionale bijeen komst Rooie Vrouwen in de P.v.d.A., 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, Vrouwenkontakt P.v.d.A. afd. Zie rikzee. Herv. verenigingsgebouw, 19.30 uur, Kreatieve Avond C.P.B. Ouwerkerk Dorpshuis. 19.30 uur, ouderavond openbare lagere school. Neuwerkerk Gebouw Rehoboth. 20.00 uur, ouder avond openbare lagere school. Middelburg Statencomplex. 11.00 uur, installatie Stuurgroep Coördinatie Welzijns planning. Donderdag 2S oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. UVV-gebouw (naast politiebureau); wijkvergadering Poortambacht, 20.u3 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjassen; 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Reformatorisch Contactorgaan, 19.45 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 14.00- 17.00 uur en van 19.00-21.00 uur ver koopmiddag „Tryfosa". Vrijdag 26 oktober Zierikzee Willibrordusschool, A.R.-kiesvereni- ging, 19.30 uur. OntmoetingscentrumKontaktavond UW; 19.30 uur. R.K. kerk. Uitvoering Z.O. (ral). V. 20.00 uur. Noordgouwe Café v. d. Weijde, 20.00 uur, verga dering Oranjevereniging Noordgou- we/Schuddebeurs i.o. Maandag 29 oktober Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, le zing Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schouwen (voor iedereen toegankelijk). Elleineet Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade ring V.O.O. Dinsdag 30 oktober Haamstede Parkeerterrein Amro-bank, 14.00 uur, exkursie Huisvrouwen naar kassen Sirjansland en wolspinnerij Zonnemaire. Woensdag 31 oktober Brouwershaven „De Blokkendoos" (Haven ZZ 25), 15.30 uur, feestelijke opening; 19.15- 21.00 uur, receptie. 8, 9 en 10 november Oosterland B.V. D' Eule: Driebanden finale kl„ 2e klas. (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Je zou er niet van kunnen slapen, maar de al ie zeer aan kritiek bloot staande minister Pais, heeft een plan om voor de „middelbare school" een tweejarige brugklasse in te voeren een weelde vrienden. Twee jaar nog huppelend door het leven en dan eens kijken wat hei worden gaat. Dat was vroeger - welja, laten we nog eens over vroeger praten - toch wel een beetje anders. Pogend op een klein schooltje nog wat wijsheid en kennis te vergaren, werd je na het zesde leerjaar in je nekvel ge grepen en zo in de.middelbare plomp geslingerd, als je tenminste de hob bel van het toelatingsexamen wist te nemen. En op dat examen sneu velde ieder jaar nog wel een handje vol. Eer aan de toenmalige school hoofden, die zich in de vrije avond uren in het zweet werkten, om de kandidaten toch nog wat extra's in te pompen, want iedereen wist wel dat de dorpsschooltjes doorgaans niet aansloten op de toenmalige H.B.S. Sidderend trad men daarom aan voor het examen, dat de poort naar de middelbare school zou moeten openen. Altijd waren er wel onder werpen aan de orde, „waar je nog nooit van gehoord had" en dat zei je dan in alle onschuld. Onderwerp, gezegde en lijdend voorwerp, dat ging nog, maar er kwamen veel in gewikkelder zaken aan de orde en jc moest de rivieren van Zuid-Amerika wel kunnen noemen. De diktee's sta ken vol venijnigheden en met Floris V en zo moest je wel goed zitten, anders kon je het examen wel ver gelen. "Wie schriftelijk niet al te bril jant had gemaakt, mocht ook nog mondeling doen. Rechtstreekse kon- frontatie van dc onschuld met een korps mensen, die allemaal „dr" voor hun naam hadden. Enfin als het allemaal toch was gelukt, manifesteerde zich de eerste klas, met opeens „de drie moderne talen". Iedere leerling uit die tijd kent dc eerste zinnetjes nog uii het hoofd. Niks brugklas dus, maar in eens - zonder tc kunnen zwemmen - het water in. Hei volledige pakket diende zich aan, maar „pakket" in die kontckst was een onbekend woord. Gelijk 12 a 14 vakken en goed er legen aan en verder geen flauwekul. Lessen op zaterdag - van 8.20-13.30 - waren natuurlijk heel gewoon en dan het fraai samengestelde pakket huiswerk voor het weekend. Ik hoor het die ene leraar nog zeggen: „zo nu zijn jullie vrij en kan er weer lekker gestudeerd worden". Twee brugklassen straks wellicht en dat lijkt mij toch andere (en be tere) koek, maar je weet nooit, want hardheid wil wel eens aangemerkt als dc betere kern van alle pedago gie. Maar dat imn toen nog eens overdoen, nee toch maar niet SCHIER EILA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2