mm i 3 HET VUURWERKDRAMA G.S. Zeeland willen distriktsgezondheidsdienst Midden-Zeeland (SHV) V0GT GRATIS boodschappen M2232S Open universiteit legpuzzelsfukjft Uitlevering van oorlogs misdadiger Kans op durend herstel ekonomie dozen luxe post drukkerij TWEE VLOEDGOLVEN TREFFEN FRANSE RIVIERA Het gaat niet goed met landschap en natuur 1 Jz^ZZmon Tweejarige brugklas 9 Nog wachten bij eventueel ruimtetekort Kwaliteit inuwslraalje Glifanan niet ongevaarlijk Voor een goede Crematieverzekering uiteraard naar de "FACULTATIEVE" Robots in Nederland Schot op trein ZIEMKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 18 oktober 1979 Nr. 22592 Advertentie MIDDELBURG, 17-10. Gedeputeerde staten van Zee land zijn bereid de staten voor te stellen een bedrag van f 250.000,— uit te trekken 0111 de start van een Distriktsgezondheidsdienst (DGD) in Midden-Zeeland te vergemakkelijken. Advertentie Deze week bi] de man van de SRV: bij aankoop van Royco groentesoep Royco kippesoep SRV cacaodrank Heinz sandwich spread Silan wasverzachter -Honig macaroni Honig mix Prodent fluor Prodent ultra aktief Omo 2 kilo Omo 4,5 kilo Benco 400 gram Popla 1000 Appelsientje Snor WASHINGTON, 17- 1U. Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft de procedure geopend voor uitleve ring van de 79-jarige Andrija Artu- kovic aan Joegoslavië. Artukovic, bijgenaamd „de slachter van de Bal kan", wordt verantwoordelijk ge acht voor de moord op duizenden jo den. Serviërs en Bohemen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij was tij dens de oorlog minister van binnen landse zaken in Kroatië, waar de nazi's een pro-duit's regime geïnstal leerd hadden. Zij hebben dit meegedeeld in een Ibrief die aan alle gemeentebesturen in dit gebied is gezonden. De start subsidie is bedoeld als eenmalige uit kering. In hun brief wijzen gs erop dat Zeeland op het gebied van de open bare gezondheidszorg een achter stand heeft in vergelijking met veen groot deel van de rest van het land. Niet dat dit betekent dat er niets zou gebeuren, maar het is wel een aan duiding dat er veel meer kan gebeu ren ter verbetering van de kwaliteit van de medische zorg. In een bijlage van de brief wordt een overzicht gegeven van de basis taken van een DGD. Daartoe worden o.a. gerekend de werkzaamheden die voortvloeien uit een aantal wetten, zoals de wet in fectieziekten, quarantainewet, wet op de lijkbezorging, hygiëne en veilig heid zwembaden, kampeerplaalsen en wet ambulancevervoer. Verder zijn er de bedrijfsgezond heidszorg, de schoolgezondheidszorg, de medisch-sociale advisering aan het gemeentebestuur, de hulpverle ning aan zieken en gewonden, vacci naties en medisch-organisatoriseh werk voor bevolkingsonderzoeken. Tot de taak van een DGD kan ook worden gerekend de bijstand aan justitie en politie, de geneeskundige kant van de rampenbestrijding en UTRECHT, 17-10. Het college ter beoordeling van geneesmiddelen heeft besloten, de fabrikanten cn importeurs van geneesmiddelen die Glafenine bevatten te verplichten, de tekst van d'e bijsluiter te wijzigen. Voortaan zal de bij sluiter van bij voorbeeld Glifanan nadrukkelijk moeten vermelden, dat er na het ge bruik van dit pijnstillende middel ernstige leverafwijkingen zijn ont staan de soms tot dodelijk verlopende leverbeschadigingen leiden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Wiegel van binnenlandse zaken moet snel komen met voorstellen voor decentralisatie van het binnenlands bestuur anders komt het- CDA met initiatief-voor stellen. Dat heeft CDA-woordvoerder Hennekam dinsdag gezegd in de Tweede Kamer bij de begrotingsbe handeling van binnenlandse zaken. DEN HAAG. Oud CDA-fraktie- voorzitter mr. Willem Aantjes maakt deel uit van een CDA-kommissie, die belast is met het opstellen van een on t w erp-verkiezingsprogramma 1981-1985. Aantjes trad vorig jaar november als Kamerlid af in ver band met zijn oorlogsvelleden. DEN HAAG. Burgemeester Polak van Amsterdam heeft naar eerst nu bekend is gemaakt de bezorgdheid van de gemeenteraad over de drei gende sluiting van de baggcrwerf IKC-Verschurc overgebracht aan premier Van Agl. ZEIST, 17-10. Als cr geen scherpe inzinking van de wcreldckonoinie komt, zal hel herstel van onze eko nomie, zoals zich dat in de tweede helft van 1978 cn de eerste helft van het lopende jaar heeft afgetekend, kunnen voortzetten. Voorwaarde hiervoor is een beter funklioncrcn van de arbeidsmarkt en een voort gezette inkomensmatiging Daarnaast zal er ook meer moeten worden ge spaard. Prof. drs. J. Wcitcnberg, onder-di- rektcur van het Centraal Plan Bu reau, heeft dit dinsdag gezegd op een bijeenkomst in Zeist van dc Vereni ging voor Strategische Beleidsvor ming cn het Nederlands Instituut voor Beleidsinformatie, gewijd aan dc Rijksbegroting voor 1980. (briefpapier/enveloppen/ cards) NICE, 17-10. Twee vloedgolven hebben do franse Riviera getroffen over een gebied van meer dan vijltig kilometer en aan minstens zeven mensen het leven gekost. Jachten en pleziervaartuigen wer den als lucifersdoosjes op de kust ge smeten en op de boulevards van bad plaatsen werd grote schade aange richt. De vloedgolven troffen het Middelandse Zeegebied van Men ton via Nico tot Antibes. Volgens de politie van Nico was daar aan het belangrijkste deel van advisering aan b. en w. over zaken als milieuverontreiniging Grotere gemeenten De grotere gemeenten 'n ons land hebben ter behartiging van deze ta ken al lang GGD's opgericht. Klei nere gemeenten maakten of maken over het algemeen incidenteel ge bruik van een als gemeentearts aan gewezen huisarts, omdat zij niet op gewassen zijn tegen de kosten van een GGD. Van een systematische in breng in het gemeentelijk beleid is dan echter geen sprake. Vandaar dat steeds meer gemeeiiten samen zijn gaan doen en distriktsgezondheids- diens-ten hebben opgericht. GS zijn voorstander van de totstandkoming van een gemeenschappelijke regeling voor een DGD in Midden-Zeeland. Zij vragen de colleges van b. en w. ervoor te zorgen dat de raden van de diverse gemeenten voor 1 april 1980 een principe-beslissing nemen. Ter informatie van de gemeente besturen zullen gs op donderdag 29 november een bijeenkomst beleggen. Er kan dan desgewenst een nadere toelichting worden gegeven op dc tot dusver geproduceerde rapporten en voorstellen. fJ ^Actief sinds Vraag een folder met inlichtingen san: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie Antwoordnr. 1394, 2500 XJ Oen Haag Naam Adres ZZZZZZZZZZZZZZZUZIZZII Plaats Z=Z==== Bon in envelop zonder postzegel Of neem contact op In Uw regio met: J. Lustig, Renesse, tel. 01116-1455. n NIEU1VERSLUIS, 17-10. Het gaat niet goed met natuur en landschap in Nederland. Allerlei maatschappelijke ontwikkelingen leiden tot een achter uitgang van dc ckologische en maatschappelijke kwaliteiten, dat zei ir. P. V. Prillevitz, direkteur Natuurbehoud en Openlucbtrckrcatic van het mini sterie van CRM bij de presentatie van de' Atlas van Nederlandse land schappen in Nicuwersluis. LIESHOUT. Een proef van de Lieshoutse Brouwerij Bavaria om bier bij caféhouders op te slaan in kunststof bollen in plaats van in fusten, is succesvol verlopen. Dat beeft directeur P. Swinkels desge vraagd meegedeeld. DEN HAAG. Premier Van Agt heeft naar eerst nu bekend is ge worden maandag een brief ontvan gen van de Russische president en partijleider Brezjnev over diens voorstel tot troepenvermindering in Centraal-Europa. DEN HAAG. Nutricia heeft, na de kritiek van het Konsumerten Kon- lakt, veranderingen gebracht in de babyvoeding, die zij onder het merk Olvarit verkoopt en het concern heeft ook veranderingen gebracht in de reclame voor deze babyvoeding en in de etiketten die op de potjes Olvarit worden geplaatst. DEN HAAG. Meer invloed voor de professionele krachten in een minder ingewikkelde bestuursvorm vormt de kern van het voorontwerp van wet op het wetenschappelijk on derwijs, dat minister dr. A. Pais dinsdag heeft gepubliceerd samen met zijn collega van landbouw cn—>«-- visserij, mr. A. van der Stee. ROTTERD9M. Tijdens het vo rige weekeinde is in Rotterdam tot een waarde van ongeveer 13.000 gul den gestolen uit geparkeerde auto's. Vooral geluidsapparatuur was een dankbaar object voor de dieven die toesloegen in 29 voertuigen. Die atlas is tot stand gekomen met medewerking van het ministerie van erm, dat hiermee begrip wil kweken voor de noodzakelijke instandhou ding van natuur en landschap. Ir. Prillevitz maakte uit prognoses een totale verarming van natuur en landschap in ons lénd tot het jaar 20000 op. Dat zal naar zijn mening het gevolg zijn van een verdergaand beslag op ruimte voor woningbouw, moderne industrie en agrarische pro- duktiemethode, alsmede voor ver keer en vervoersvoorzieningen. Als men in Nederland van oordeel is dat ruimte voor de natuur en een waardevol leefmilieu ook van belang Advertentie IP 1 Jf Stapt Umiarwns binnen fé. ui fff bij één van de méér dan i'M 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combifoto vakman nog 11| j|Vécht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. zijn, moeten alle zeilen worden bijge zet. En dat betekent vanzelfsprekend voortzetting van een beleid voor het beleid van ntuur en landschap, aldus ir. Prillevitz. AMSTERDAM, 17-10. Zweedse ro botsystemen voor industriële toepas singen zijn hard op weg Nederland te veroveren. Nu zijn er nog maar 15 van dergelijke apparaten „aan het werk" maar rond 1985 wordt ver wacht dat dit aantal rond de 500 zal liggen terwijl rond de eeuwwisseling meer dan 3.000 robots in ons land aanwezig zullen zijn. Dit heeft de heer O. Nordling, vertegenwoordiger van de permanent in Nederland verblijvende Zweedse handelsdele gatie dinsdag verteld tijdens een persbijèenkomst in Amsterdam. DEN HAAG. De ambtenaren bij de BB hebben het moeilijk omdat nog steeds niet duidelijk is wat er met die organisatie voor civiele ver dediging gaat gebeuren bij een sa mengaan met politie en brandweer- tot één hulpverleningsorganisatie. Dat is van verschillende kanten be toogd bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer. DEN HAAG. Het. Markermeer is een onmisbaar steunpunt voor een groot aantal Noord-Westeuropese watervogels. De Nederlandse over heid heeft een zware verantwoorde lijkheid voor het in stand houden van deze situatie. GRONINGEN. De Groninger maat schappij van landbouw, de grootste organisatie van boeren in Groningen wil een verhoging van dc btw op landbomvprodukten. Het zou moeien gaan om een stijging van anderhalve procent. Op grond van de bestaande regelingen zou (lie 1 V-z procent na melijk in de zakken van de boeren terechtkomen cn dat is volgens de Groninger maatschappij bitter nodig. UTRECHT, 16-10. Waarschijnlijk door een schol uit een jachtgeweer sneuvelde een ruit van dc trein Maastricht-Zandvoort- Niemand werd gewond. Zowel dc machinist van de trein als een medewerker van het restau ratierijtuig hebben gezien dat langs de spoorlijn werd gejaagd. Vandaar dat NS aanneemt dai de ruit „slachtoffer" is geworden van een verdwaald schot hagel. De rijkspoli tie Nijmegen heeft de zaak in onder zoek. DEN HAAG. De fractie van het CDA in de Eerste Kamer bepaalt haar standpunt over het kernwapen- vraagstuk door hetgeen hierover staat in het CDA-verkiezingspro- gramma „Niet bij brood alleen". DEN HAAG, 17-10. Teneinde op korte termijn een open universiteit op te richten wil minister Pais van onderwijs en wetenschapen op korte termijn een stichting opbouw open universiteit in hert leven roepen. De stichting zal fungeren tótdat de wet op de open universiteit in werking is getreden. Een wetsontwerp daar voor zal de bewindsman zo spoedig mogelijk indienen. Dit heeft minister Pais gemeld in een beleidsnotitie over de open uni versiteit, die hij dinsdag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 19 OKTOBER NED. 1: Dc avonduitzending be gint met Barbapapa en Popeye ge volgd door een slapstick-avontuur van Laurel en Hardy die uit de ge vangenis zijn ontsnapt. Frits Bom probeert in hoedanigheid als om budsman weer enkele mensen te helpen die in de bureaukratische wirwar verstrikt zijn geraakt, waar na de uitzending verder gaat met de quiz 2 voor 12. Wieteke van Dort presenteert met een knap Indisch accent de vierde Late late lien show Haar Haagse salon wordt bezocht door Xandra, Margie Ball, Ben Snij ders en Piet Hendrikt. Koos Postema presenteert voorts het eerste Groot uur u, van het nieuwe seizoen. Het programma wordt afgerond met de dokumentaire De verzonken wereld van Roman Vishniac, een program ma van Erwin Leiser over de joodse bioloog, zooioog, arts, kunstkritikus en fotograaf, die bovenal beroemd is geworden door de foto's die hij in de Joodse ghetto's gemaakt heeft. NED. II: Pommetje Horlepiep en de baron komen tot de ontdekking dat Ieke best eens van adel zou kun nen zijn. Daarna Lassie. In James Herriot wordt Tristan opgezocht door een oude liefde. Tot zijn schrik heeft ze de kleine Tristan meege- nomeiHet zesde minivoetbalsei zoen wordt daarna geopend met de wedstr-d Rotterdam Ahoy tegen België. De sport wordt gevolgd door een drietal programma's ier en nu, Mijn idee, waarin de eigen kamer thuis ter sprake komt en het weke lijkse gesprek met de minister-pre- dent. VRIJDAG 19 OKTOBER NED. 1: 10.20 Open school: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Se samstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Barbapapa; 19.05 Po peye; 19.10 Laurel en Hardy; 19.30 Ombudsman; 20.00 2 voor 12; 20.240 Lai late Lien show; 21. 37 Journaal; 21.55 Groot uur U23.00 De ver zonken wereld van roman Vishniac; 23.40 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Pommetje Horlepiep; 19.25 Lassie; 20.00 Jour naal; 20.27 James Herriot; 21.20 Mi nivoetbalshow; 22.10 Hier en nu; 22.50 Mijn idee; 23.00 praten met de minister-president; 23.15 Nieuws. DEN HAAG, 17-10. Minister Pais van onderwas en wetenschappen'wil de brugklas iu het voortgezet onder was uitbreiden tot een brugperiode vah twee jaar. Deze brugperiode gaat dan samen met het basisonderwijs het elementair onderwijs heten. Het moet voor alle leerlingen een ge meenschappelijke, brede elementaire basisvorming bicden en een soepele overgang van basis- naar voortge zet onderwys mogelijk maken. Dit stellen de minister cn zjjn staatssecretaris, drs. K. dc Jong ozn, in het ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs, dat zjj als bij lage bij de memorie van toelichting op de onderwijsbegroting woensdag hebben aangeboden aan dc Tweede Kamer. de boulevard geen schade cangcricht, maar verdronken /.es arbeiders die in het havengebied werkten aan de bouw van een scheepswerf. Naar drie mensen wordt nog gezocht. In Antibes verdronk een zaken man die door de zich terugtrekkende golf naar zee werd gesleurd. Volgens ooggetuigen trok de zee zich plotse ling zo n 300 meter terug om daarna ;.ls ccn enorme golf op de kust te beuken. Verondersteld wordt dat de vloed golven zijn ontstaan door een onder zeese grondverschuiving. Vlieger contra beiaardier GROENLO. 17-10. Gemeen tewerken in het Gelderse Groenlo heeft de toren van de Callixtuskerk ontsmet, nadat duizenden vliegen er hun in trek hadden genomen. De vlie gen maakten het sinds vrij dagavond de beiaardier onmo gelijk het carillon in de toren te bespelen. Groenlo heeft het de afgelopen dagen daarom met automatische carillonklan ken moeten doen. De toren wordt dinsdag schoongemaakt, zodat de beiaardier weer ach ter zijn klauier kan plaatsne men. „Erewoord, Grada. Als het mag. kom ik je wel eens opzoeken. E wat ik meer voor je kan doen zal ik doen. Daar kun je op rekenen". Ze zwijgt weer. Kennelijk denkt ze opnieuw rra. Als ze blijft zwijgen, buigt de rechercheur zich naar haar toe en vraagt: „Wie heeft jou tot die daad aangezet? Wie gaf jou die re volver?" Dan komt het hoge woord er uit. Fluisterend. Enkel Jaap Boelaan kan hel horen, want de zuster staat dis creet, op enige afstand door het raam te turen. Jaap ziet haar lippen be wegen. Ze vormen twee woorden; „Bram Pools". Jaap is ervan geschrokken. Dus toch Maar die man staat op het punt to trouwen met zijn compag non, mevrouw Schothaas? En Nittel heeft hem al twee jaar met rust ge laten? Wat voor belang heeft Pools erbij? Hij begrijpt er nu nog minder van. En vraagt: „Waarom meneer Pools? Die had toch niks van Nittel te vrezen?" „Wij Bram en ik we heb ben anderhalf jaar samengeleefd. Ik heb een kind van hem. Daar deed ik afstand van. Het is terecht gekomen in een gezin in Groningen. Nitte] is cr achter gekomen. Ze wilde van Bram tienduizend gulden hebben, an ders zou ze Lientjemevrouw Schothaas inlichten. Ze zouden gaan trouwen 25 Die dag lucht Grada Alsting haar hart. Telkens een half uurtje; dan beslist de zuster, dal ze moet rusten. Maar nu Grada kennelijk bevrijdt van alle geheimen, die de laatste ja ren haar leven omringden, komt dit haar constitutie ten goede. Dc dok ter komt zijn patient een keer kon- troleren. maar is tevreden. En geeft toestemming voor een verder ver hoor. Pas tegen de avend is de biecht zo ongeveer ten einde. Misschien schiet Grada morgen of overmorgen nog iets te binnen, maar het belang rijkste heeft hij nu op papier. Zo goed en zo kwaad als mogelijk zd Grada er haar handtekening onder. Het officiële proces-verbaal kan la ter rustig uitgetikt worden. Dit is in ieder geval voldoende om -de moordzaak-Stoolberg af te ronden. Er is een arrestatiebevel uitge vaardigd voor Abraham Pools te Zwolle. Maar als de Zwolse politie op zijn kantoor komt om hem op te halen, is hij niet aanwezig. De hevig geschrokken compagnon wil weten, waarom de justitie Bram moet heb ben, maar de politiemannen zeggen enkel, dat ze op verzoek wan de po litie in Dorringen meneer Pools moe ten aanhouden. Waar kan men hem vinden? Meneer Pools is die maan dagmorgen al vroeg weggereden naar Duitsland. Om precies te zijn: Wolfsburg. De V.W.-fabrieken. Wan neer komt meneer terug in Neder land? op zijn vroegst donderdag Dan gaat de politie weer en op het bureau worden de collega's in Dor ringen op de hoogte gesteld. Verder gaat er iemand in Holten naar dc woning van Bernard Ver- hocn. Maar de politie daar vangt eveneens bot. De man is immers ver tegenwoordiger. Zijn vrouw wordt bleek van schrik als de politie zegt, dat de Dorringse politic het -arres tatiebevel heeft uitgevaardigd. De agent, die haar spreekt, wil weten, waar men haar man kan vinden. Mevrouw Verhoen beweert het niet te weten. Ze is nooit op de hoogte van zijn route. Hoogstens belt hij een of twee keer in de week. als hij te ver van huis is om thuis te komen. Dc politie komt het kenteken van zijn wagen te weten, alsmede merk en kleur en geven dat door naar Dorringen. Even later is een cn an der al over de telex. Met een sig nalement. Aanhouding en voorgelei ding wordt verzocht. En de grens posten krijgen hetzelfde voor wat Abraham Pools betreft. Beiden wor den verdacht van medeplichtigheid in een moordzaak. In verschillende plaatsen op de bureaux knikt men goedkeurend. Blijkbaar heeft men de moordenaar van die mevrouw Stoolberg gegrepen. Nu moeten zo nog zijn medeplichtigen hebben. Dal Door F. VAN FALCKENOORT is door die Dorringse recherche ta melijk snel gefikst. 's Avonds, na 'net eten. komt Hool- werf terug op zijn bureau en krijgt van Jaap Boelaan zijn voorlopig ver baal van het verhoor in het zieken huis. Hoolwerf begint te lezen. En al gauw is hij er in verdiept. Want het is inderdaad dc moeite waard. Grada Alsting kent Bram Pools uiteraard door zijn schoolaffaire inet Nittel Stoolberg. Ze werkt als twin tig jarig meisje in haar woonplaats. Hellendoorn. Op hel kantoor van eei garagebedrijf. Waar Bram Pools wel eens komt, want dan reist hij enkel nog in auto-onderdelen en asseceoir .s Hij maakt wel eens een babbeltje met de knappe Grada cn nodigt haai uit een keer met hem mee te gaan. Hij heeft een grote auto. Is ccn cna- meur cn heeft geld. In Zwolle heeft hij een grote schuur als opslagplaats en magazijn. Plus een kantoortje. Waarin ook een groot divanbed. ..Als ik moe ben, blijf ik hier wel eens slapen verduidelijkt hij, als Grada een keer met hem meegaat om zijn zaak te bezichtigen. Bram heeft wat te drinken. En Grada is lang nie» meer nuchter, als Bram met haar gaat vrijen. De ouders van Grada zijn niet bepaald opgetogen over dc keus van hun dochter. Ze hebben naar Pools laten informeren en ko men zodoende zijn jeugdzonde te we ten. En verbieden hun dochter de omgang mei deze man. Maar Grada is bijna een en twintig. Als Bram voorstelt bij haar te komen - kun je me assisteren op kantoor: admini stratie. boekhouding en zo - gaat ze het huis uit. Een hock van het maga zijn laat hij verbouwen tot een soort woning: kamer en keuken. Meer hebben ze niet nodig. Tenminste niet dadelijk Wel in de toekomst, want Grada is al in verwachting vóór ze bij Bram intrekt. Al na enkele maan den weet Grada. dat Bram vast niet van plan is met haar te trouwen. Als dan het kind geboren wordt, doet ze er afstand van Bram weet een gezin zonder kinderen, dal het dolgraag wil adopteren. fWordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 9