r Enorme daling in verkoop van rekreatiewoningen vooral in deze regio duidelijk merkbaar S.G.P.-studievereniging kwam hijeen te Nieuwerkerk TENTOONSTELLING IN SEROOSKERKE TROK ZEER VEEL BELANGSTELLENDEN és*,., 4 Leefbaarheid in een kleine kern Op alle parken veel huizen te koop STREEKNIEUWS lift Tonnenmagazgn tc Brouwershu ven. De voorzitster mevr. Slabbe- koorn-Ryn opende de avond met een hartelijk welkom in het bijzonder d - spreeksters vari deze avond de da mes Koppert en Ciatere. die aan de hand van een serie dia's een uiige breid overzicht gaven van de schoon heid en de bevolking van Kenya. Het land is ongeveer zo groot als Frankrijk en ligt op de evenaar, heeft daardoor een tropisch klimaat. Aan de kust en de lagere gebieden is het zeer warm maar op de hoog landen kan het vooral 's nachts erg koud zijn. De hoogste berg Mount Kenya geheten is bijna 6000 meter hoog en is altijd met sneeuw bedekt. De hellingen evenals de rest van de hooglanden zijn vruchtbaar en tot landbouw ontwikkeld. De bevolking telde in 1950 6 miljoen inwoners en in 1978 14 miljoen. Er zijn ruim 40 verschillende volksstammen die al len verschillende talen spreken, wel is er een algemene taal het z.g.n. Svvahili dat door velen wordt gespro ken of verstaan. Sinds 1960 wordt op alle scholen les gegeven in Engelse taal, maar er is nog een groot tekort aan scholen wat door de snelle uitbreiding der bevolking' beslist niet is verbeterd de laatste jaren, In 1891 kwamen de eerste zendelingen van de Schotse protestantse kerk naar Kenya, ook andere zending en missie genoot schappen kwamen met hun bijbelse boodschap. Vanuit deze zendingspos- ten werden de eerste scholen en zie kenhuizen gesticht en kwam de ont wikkeling van de bevolking lang zaam op gang. In het begin van de twintiger jaren werd het land een officiële Engelse kolonie. Regering en zending gingen samenwerken wat nogal wat misverstand veroor zaakte. SCIIARENDIJKE Calvijn in diskussie NIEUWERKERK. „Het is bekend dat Calvijn eerbied voor en onderwer ping aan de overheid voor alles verdedigt. De overheid is Gods dienaresse. Wie haar ongehoorzaam is. verzet zich tegen God. Gehoorzaam ook onder Turk. tyran en doodsvijand. Toch heeft Calvijn heel voorzichtig een zeker recht van opstand geleerd, zij het met allerlei zekeringen en voorwaarden omgeven". Dit /.ei de heer G E. Houtekamer uil Bruinisse in /.ijn referaat voor de Studievereniging der S.G.P. Het thema van zijn inleiding was ..Cal vijn en de doperse radicalen". I-ii.; stond in zijn beloog stil bij hel vel schil, lussen Calvijn en de dopersen. Deze laatsten worden ook wel ge noemd ,,de linkervleugel der refor matie". Verrassend was hel feit da< in wezen toen dezelfde dingen aar* de orde waren als nu. Bijv. maat schappelijke kritiek, pacifisme, com munisme (gemeenschap van goede ren). anarchisme, revolutie en ver zet tegen tirannie, maar ook wereld- mijding, de eed en de taak der ovei- heid. Al deze punten werden dooi de spreker belicht o.m. aan de hand van Calvijns Institutie. Bergrede Aan het eind van zijn inleiding stond de heer Houtkamer stil bij d° Bergrede. Door alle eeuwen heen zijn er vele groepen geweest die aange duid kunnen worden als ..Bergrede christenen" Tegenwoordig zijn die vooral te vinden in het C.D.A. De heer Aantjes lancc-erde /ijn ..Berg rede-politiek". Ook oe dopers wisten zich op een bijzondere wijze geïnspireerd door de Bergrede. Het radicale liefde-ge bod, de concentratie op het Konin krijk heeft hen zeer aangesproken. Volgens hen was de Bergrede de uil- voerbare levenswet voor de ware Christus' onderwijs die de regel van een godvruchtige en heilige wandel beval. Christus spreekt tot /ijn dici- pelen over de ware gelukzaligheid. Jezus was geen vernieuwer die op ievolutionaire wijze met de traditie brak en een nieuw soort leer ver kondigde. In de pauze werd de nieuwe Kata- logus van de studievereniging gepre senteerd. De leden kunnen in de bi bliotheek hun keus maken van Ao- ma tot Zijlstra. Als bibliothecaris werd benoemd de heer C. W. Flik- weert. Na de pauze werd aan de lland van een aantal diskussievragen nog nader ingegaan op het behandelde onderwerp. Ruiten ingegooid In een vakantie-woning aan de Grevelingenlaan van M. J. J. v. V., zijn gisteren ruiten ingegooid. DREISCIIOR In de prijzen Op dinsdag 16 oktober heeft de heer C. van Velzen, slager te Drei- schor, op de driejaarlijkse interna tionale slagerswedstrijd te Utrecht eên drietal prijzen in de wacht ge sleept. Zijn runderrookvlees werd onderscheiden met goud, zilver won hij voor zijn echte Zeeuwse boeren- leverworst en hij kreeg brons voor zijn fijne-cervelaatworst. Sinds hij zich vijf jaar geleden in Dreischor vestigde, heeft Van Velzen nu twee maal aan deze internationale test van vakbekwammheid deelgenomen. In totaal heeft hij vijf prijzen ge wonnen en met dat resultaat is hij vanzelfsprekend erg ingenomen. ,.Hel is erg eervol", vindt hij. om deze prijzen le ontvangen. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte De Zeeuwse Kollekte heeft in Nieuwerkerk f 584,74 opgebracht, bijeengezameld door dames van het Comité Bejaardensociëteit. SIRJANSLAND Reformatorisch Contactorgaan Op donderdag 25 oktober verga dert het Reformatorisch Contactor gaan in het verenigingsgebouw te Sirjansland. Spreker is ds. A. Muil wijk, hervormd predikant te Mon ster. over het onderwerp: „De zeven kernpunten van de reformalorische leer". BRUINISSE Opbrengst Zeeuwse Kollekte Met een woord van dank aan de milde geefsters en gevei's aan boven genoemde kollekte, geven de dames welke deze kollekte hebben hebben verzorgt er kennis van, dat zij heb ben ontvangen, het mooie bedrag vai. 1' 857.37. Met de opbrengst van deze kolletes in Zeeland worden kuturele aktivileiten gesteund waarbij ook plaatselijke. Geslaagd Johnny van Gilst en Jan v. d. Bos slaagden dinsdag in Amsterdam voor het eindexamen vakbekwaamheid voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. Brandende band In een aanhangwagentje van E. F. uit Den Haag is gisteren bij de Al- bertscorner een brandje ontstaan. F. merkte dat én van de banden van de aanhangwagen lckgeraakl was, stop te bij de Albertscorner, haakte de aanhangwagen van zijn auto af en reed alleen met de auto verder. De beheerder van de Alberscorner zag de oververhit geraakte lekken band in brand geraken en bluste het. SEROOSKERKE, 18-10. I)r* tentoonstelling „Seroos- kerke, verleden, lieden, toekomst", die vrijdagavond en zaterdag in liet dorpshuis van Serooskerke le zien was, is een groot sukses geworden. De expositie werd vrijdagavond geopend door het hoofd van de open bare lagere school „De Schelplioek". de heer II. W. Rösken. De leerlingen van de sehool zongen een lied met betrekking tot de leefbaarheid van het dorp. De leerlingen voerden verder een pantomimespel op. waarbij het pro bleem van de te kleine dprpscnool en de enige dorpswinkel centraal stond. Na dit optreden van de school jeugd. werd een diaserie vertoond, die was samengesteld door de heer J Viergever. Deze dia's gaven een fraai beeld van Serooskerke en om geving in de verschillende jaargetij den. Wat kun je doen? Na de pauze volgde de film „Het recht van de kleinste". Deze film gal de bezoekers een indruk wal je als dorpsbewoner kun t doen een dorp leefbaar te houden. Het verhaal speelde zich af in de gemeente Wesl- stellingerwerf in Friesland. De expositie werd samengesteld uit foto's, krantenknipsels, tekenin gen en allerlei voorwerpen uit het verleden en het heden. De tentoon stelling werd opgezet door een werk groep, waarin vertegenwoordigers van alle plaatselijke verenigingen zitting hadden. Door middel van bet bestemmingsplan was de toekomst van Serooskerke belicht. Zaterdag werd de tentoonstelling door ruim honderd mensen bezocnl. Ook toen werden de film en de dia's doorlopend vertoond. Een tijdens de ze expositie gehouden onderzoek is bedoeld om de organisatoren een beeld tc- geven hoe de inwoners van Serooskerke denken over meer wo ningbouw. de school, de enige dorps winkel en de samenwerking tusen de verenigingen. De uitslag van dit on derzoek zal binnenkort aan de bur gemeester van Weslerschouwen. me vrouw J. L. Niemantsver 1 riet-Leen heer worden aangeboden. Ook zij be zocht met haar echtgenoot deze ex positie en nam met veel belangstel ling kennis van hetgeen ten toon ge steld werd. Dr tentoonstelling Serooskerke verleden, lieden, toekomst" werd sa mengesteld uit foto's, kranteknipsels en tekeningen, die op hel dnrj) be trekking hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aquadelta ten van kracht zijnde gebmiksveroi - dening. Achter gemeentebeleid Deze verordening is erop gericht het gebruik van een huis als tweede woning in een stads- of dorpskern tegen te gaan. Hij zegt zich wel ach ter dat gemeentebeleid te kunnen plaatsen maar wil er toch ook op wijzen, dat velen oude huizen wer den opgeknapt als tweede woning en dan later weer als permanente woning werden verkocht. „Dat ging automatisch toen de gemeentelijke gebrüiksverordening nog niet van kracht was", aldus Jim. Verhulst. De heer Korstenbroek is van me ning dat de plannen, die lot nu toe door projektontwikkelaars in deze regio werden ontwikkeld, met suk ses afgerond konden worden. Over het feit of nog te realiseren plannen een even suksesvolle afwikkeling zullen krijgen, heeft hy echter grote t\v ij fels. Hoe is de ervaring van de projekt ontwikkelaars zelf? Verkoopleider van Kavero in Brouwershaven, de heer E. Troost zegt de belangrijk la gere verkoop van rekreatiewoningen te wijten aan het wegvalien van de spekulatiemarkt. Verder noemt ook hij de diskussie rond het afschaffen van de rente-aftrek een belangrijke oorzaak. Door Kavero werd inmiddels het plan Den Osse en Meeuwenslein ge realiseerd. Voor het plan Gr.evelin- gendorp. moeien nog 580 woningen gebouwd en verkocht worden. „Naar aanleiding van de huidige trend heb ben we echter besloten meer huizen in de verhuur te nemen dan aanvan kelijk het plan was", zegt de heer Troost. Eijjen bouwprojekt De heer Korstenbroek heeft ii. kombinatie met makelaar Jan Bij de Vaate zelf ook enkele boüwprojeklen in de binnenstad van Zierikzee op stapel slaan. Tot nu toe werden de woningen in dc SI. Joostmeet daar van gerealiseerd. Thans heeft men nog vergunning voor de bouw van negen woningen op drie verschillen de plaatsen in de stad. Makelaar Korstenbroek deelt mede een wal al- wachtende houding le bobben aan genomen met betrekking tot deze plannen om eerst de ontwikkeling van de woningmarkt te bezien. Overigens zyn zowel hijzelf, als zjjn partner Verhuist van mening dat die markt voor de permanente woningen binnen afzienbare tijd weer wal gaat aantrekken. In de randstad begint die tendens zich reeds voor te doen. „Bovendien zijn de huizen hier altijd nog aanzieniyk goedkoper dan elders", voegen ze daaraan toe. Tot nu toe beperkte het gesprek zidh tot de permanente woningen. De zegslieden zijn het erover eens dal de situatie voor de iekrcRlieve woningen echter veel somberder is. Op alle bungalowparken in de regio - Salvatorhoeve. Aquadelta, Den Os- -<•, Meeuv.-cnstein enz. - staan vele huizen en appartementen te koop, de vraag is vooral dit jaar /eer be perkt en er is vooralsnog weinig kans op verandering in deze situatie. Verandering; ..Een eigen woning zie ik als een verworvenheid, maar een tweede huis is toch nog altijd een soort luxe en er wordt nu van overheidswege gemorreld aan dat tweeue woning- bezit". zegt Jim Verhulst. Hij wijst erop dat de hypotheekrente voor een tweede woning thans nog volledig aftrekbaar is. maar dat daar hoogst waarschijnlijk verandering in gaat komen. Dok de energiebesparing heeft reeds zijn invloed doen gelden voor wat betreft de vraag uit het buiten land. De aanvraag voor een rekreatie woning door Duitsers is dit Jaar zeer aanzienlijk gedaald. Een ander aspekt bij dit alles is ook dat vraag en aanbod niei geheel op lkaar passen. Aan udsplrant-kopeis die perse geen woning op een rekroa- ticpark willen aanschaffen, is vrij wel niets anders te bieden. „Kleine boerderijtjes om zelf op te knappen, zijn hier nou eenmaal niet voor hel opscheppen", zegt de heer Verhuist en wijst verder op de in alle gemeen ZIERIKZEE, 16-10. „Na <*t*n acht jaar lange stijging au de woningmarkt, was (le huidige daling te ver wachten". Dat is de mening van makelaar l'anl Kor- stenhroek en zijn partner Jim Verhuist. Ze verwachten dat die daling een kleine twee jaar zal voortduren en zieli dan opeen beduidend lager niveau zal handhaven. Eén van de talrijke tekr.entieiconingen op SchouwDuivelend, die titans te knop staan. (Foto: Zierikzeesche. Nieuwsbprlé) De woningmarkt zal niet geheel in elkaar klappen?. „Nee. dat ver wacht ik niet", zegt de heer. Ver hulst: „Daar zou niemand mee ge baat zijn, het zou immers een grote werkloosheid met zich meebrengen". II y is van mening dat de be vordering van het eigen woningbezit van over heidswege gewoon door zal gaan. laatste jaren, aan huurwoningen vrijwel niets gebouwd. Verder wijzen de heren erop, .dat a'ds'pirant* woning kopersVaak terug schrikken van* de beperkte woon ruimte. ...Ruime'woningen in de kerr nen zijn hier vrijwel niet voorhan den", aldus de makelaars. Eén van de belangrijkste faktoren die tot de baisse in de huizenverkoop hebben geleid, noemt hij daarentegen wel de onduidelijkheid die voor hel publiek is ontslaan door het gekis sebis over het afschaffen van de af trek van hypothekaire rente. „Er wordt gepraat over bedragen vunal f 400.000.- maar het publiek lel daar niet op en hoort alleen dat er iéts gaat veranderen met die rente-af trek. Dat heeft dan meteen invloed aldus Jim Verhuist. Eerst eigen huis verkopen Verder wijst hij erop dat men.st n voorheen veel gemakkelijker tot de ansehuf van een ander huis beslo ten. ook als hun eigen woning nog niet verkocht was. „Nu is het zo. dat men wel een ander huis wil kopen, maar dan moet wel eers' het eigen huis verkocht zijn en dat wil soms een hele tijd aanlopen". Een andere faktor. die tot de oor zaken gerekend kan worden, noemt hij de beperking van hel konsump- tlef krediet, <jï«- indirekt van Invloed is op de woningmarkt. „Mensen zijn vaak niet bereid afstand te doen van andere luxe om tot de aanschai van een huis over te gaan" villi de heer Korstenbroek aan. De makelaar vertelt overstroomd te worden met telefoontjes van men sen die een huis willen buren. Een vraag waar niet aan voldaan kan worden want in de vrije sektor wordt gezien de enorme kostenstijging de Makelaar Paul Korstenbroek: „Eerst de ontwikkeling van de woning markt bezien". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Stop met crossen! De Rijkspolitic groep Schouwen- Duiveland doet een oproep aan de jongelui die crossen met hun brom mers aan de Schouwse dijk. daarmee op te houden. Ten eerste is het ver boden op die plaats te crossen en ten tweede zijn crossbrommers niet" ver zekerd. wat bij een eventuele aanrij ding vervelende gevolgen kan heb ben. BROUWERSHAVEN Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Dp dinsdag 23 oktober komt de af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bij een in het Tonncnniagazijn. Een cau serie wordt gehouden door de heei C. Bergmans, opticien te Zierikzee, die spreekt over brillen en kontakt lenzen. Te zien zullen zijn monturen en oogmeet-Apparatuur. Een des kundige namens een len '.enfabriek i» mede aanwezig Vuurtje stoken In het bushokje van de ZWN is gisteren door baldadige jeugd een vuurtje gestookt. Toen de politie ar riveerde waren de daders verdwe nen. Het gebouwtje liep lichte scha de op. Bijeenkomst Vrouwenraad Vorige week hield de Vrouwenraad Brouwershaven een bijeenkomst iu De heer J. M. J. Jette, direkteur van alle vastgoed-beleggingen van „Wilma" Weert deelt mede, dat de plannen voor het „Aquadelta"-pro- jekt in Bruinisse alleen enige tijd op gehouden zijn -door de afwikkeling van een kroonprocedure. Het gehele projekt zal echter geheel volgens het aanvankelijke plan afgewerkt wor den, volgens vde mededeling van - de heer Jette. Dit houdt in dat naast de talrijke woningen, die op dit gigan tische rekreatieprojekt in Bruinisse reeds gerealiseerd zijn, nog enkele honderden huizen zullen 'verrijzen. Jim Verhulst: „Veel onduidelijkheid door gemorrel van overheidswege". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 4