Rapport over „sterkte politie" HUCE Moeder Teresa Moties in Kamer MEESTE SCHOLEN BEZIG MET VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS A.A.W.- en W.A.O.-premies vastgesteld Straatsurveillance in steden Nieuw ministerie onderwijs en wetenschappen Advies aan scholen: zuiniger doen EEN "BRUCE' DIE ALLE ANDERE'BBL IGEV VERBLEKEN! Overval op N.S.-kantoor Overval te Oostburg AGENDA By alle narigheden in de wereld, schuift er soms een opwekkend be richt over de telex en dat is ditmaal de toekenning van de Nobclprys, aan moeder Teresa, de legendarische fi guur, die zich het lot van armen en verschoppelingen in met name de In diase stad Calcutta heeft aangetrok ken. Moeder Teresa werd voor de hoge onderscheiding gekozen uit niet minder dan 56 kandidaten en de toe kenning is ronduit een gebeurtenis van wereldformaat, omdat doorgaans dc Nobclprys in heel andere katego- rieën pleegt te vallen. By dc jongste beslissing in Noor wegen, is het uiterst belangryke werk van Teresa en haar zustercongregatie onderkend, hetgeen heeft geleid tot de toekenning. Ongeveer gelyktydig <dat is ook nieuws, maar welk bitter soort), komt het bericht met dc me dedeling van Amnesty International, dat in sommige landen zeh'.s kinderen hevig worden gemarteld, om Ue ouders tot bekentenissen te dwingen Het is of in deze twee nieuwsfeiten God en duivel rechtstreeks tegenover elkaar staan. De intentie van moeder Teresa om het juist daar te zoeken, waar de el lende zich op de meest stuitende wy- ze openbaart, is een teken dat niet alles „zwart en rot" is in deze we reld. Deze eenvoudige vrouw (hoe veel ellende moet zij in baar leven hebben gezien), is een spiegel voor de mensheid, die zich heel vaak druk maakt over allerlei andere zaken, die- in vergelijking met dc peilloze nood ciders - tot futiliteiten verwor den. Niet ieder kan uiteraard op het ni veau van deze vrouw leven, maar als ooit en ergens de essentie van waarachtig praktisch Christendom zich openbaart, dan is het wel in de ze vrouwenfiguur. Veel van onder ling kerkelijk gekrakeel en dogma tische spitsvondigheid verbleekt bij deze grandioze aanpak van een pro bleem, dat feitelijk eeuwen tevoren h blijven liggen. Intussen blijkt uit de „faits et ges tcs" van deze unieke vrouw en haar helpsters in - inmiddels talrijke - landen, dat de Oost-West-verhouding zich nog altijd vooral kenmerkt door de grote vooral materiële tegenstel lingen, wat ook wordt gedaan om al thans iets te verhelpen aan dit pro bleem, dat de wereld als een molen steen om de hais hangt. Tegenover de miljarden die aan bewapening worden uitgegeven, staan nog altijd betrekkelijk kleine kapitalen om die typische vorm van wereldnood te verlichten. Op deze wijze blijft de wereld durend belast met een schuld, die met de dag on betaalbaarder wordt. Daa»- komt bij dat de „geest van de nieuwe Nobel prijswinnares" steeds minder gemist kan worden, want er is eerder sprake van uitbreiding van het leed dan van vermindering. Recent voorbeeld is de genoccide, die het Cambodjaanse volk treft en het leed van tienduizenden vluchte lingen in Azië en Afrika, die'arm zyn als dc armsten van Calcutta, waar voor moeder Teresa zicli ten levens lang heeft ingespannen; Een onge lofelijk, maar moedgevend staal van menselijke inzet en opofferingsge zindheid. Een „gewoon" mens wordt er klein onder. ZIERIKZEE. „Dc Mytilus', het Ver- dichtingsschip voor dc bodem van de Oosterschelde-pijlerdam passeerde deze week de Zeelandbruy. Het kar wei nam ongeveer een half uur in beslag en in die tijd ontstonden zeer lange files aan weerszijden van de brug (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DÉN HAAG, 17-10. Hel mpporl „Sterkte van tie po litie"", van (le projektgroep Organisaties! ruk tuur, lieel't woensdag in de Tweede Kamer hij de behande ling van de begroting van binnenlandse zaken, tot een viertal moties geleid, zowel van de regeringspartijen als van de oppostie. De projektgroep heeft in een aan tal gemeentelijke politiekorpsen een onderzoek ingesteld naar de sterkte, het beheersstelsel en de organisatie vorm.' De maag van de mammoet i. MOSKOU, 17-10. Zooiogen 1 van de Sowjet-Academie van -Wetenschappen gaan probe- 1 ren een beeld te krijgen van j de flora in Siberië va?i 10.000 1 jaar geleden, aan de hand van 1 de maag van een vrouwtjes- mammoet, zo meldt het Rus- 1 sische persbureau Tass, In de toendra's is voor het eerst j sinds lange tijd een mammoet gevonden waarvan de inge- wanden goed bewaard zijn ge bleven. De resten van het dier en de maagdie een ton weegt en gevuld is met 'een compacte massa kruiden en bladeren, zullen door wetenschapsmen sen van verschillende discipli nes geanalyseerd worden. Voorstellen werden gedaan om de slerktc van dc poltiie voorlopig te bevriezen en op een andere wijze te delen en deze veranderingen bij de politie in gang te zetten. Een motie van VVD, CDA en PvdA vraagt de regering in dc looprvan 1980 haar mening over dit rapport te geven. Minister Wiegel van binnenlandse zaken wilde zo goed mogelijk aan dit verzoek voldoen. Ook werd in moties gevraagd te zien of dit rapport ook van toepassing kan zijn op de Rijks politie. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. De onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en China over de normalisering' van hun betrek kingen, zijn woensdag in Moskou formeel begonnen. Naar uit Chinese bron in Moskou verluidt, kwamen in feite voor de eerste keer de delega ties in plenaire zitting' bijeen. PARIJS. Het officiële bezoek van de Chinese partijleider Hua Guofeng .aan Frankrijk is woensdag geken merkt door een verrassende ontmoe ting tussen Hua en de voormalige Amerikaanse ministervan buiten landse zaken Henry Kissinger. Tot verbazing van veel waarnemers in Parijs ontving de opvolger van Mao Zedong en Zhou Enlai de Ameri kaanse ex-bewindsman in zijn Parij- se verblijf, het hotel Marigny. BONN. De twee Oosttfuilsc dissi denten Rudolf Bahro (13) en Nico Hübncr (24) zyn woensdag in het gezelschap van hun vrouwen en kin deren in de Bondsrepubliek aange komen. Nadat zy een week geleden uit gevangenissen in de DDR waren vrygelaten, op grond van dc amnes tieregeling in het kader van de vie ring van dertig jaar DDR, bereikten zij woensdag Westduits grondgebied in verschillende treinen. SALAMABAD. De Pakistaanse autoriteiten hebben de weduwe van oud-premier Bhoetto en diens doch ter drie maanden huisarrest opge legd, meer dan honderd oppositie leiders gearresteerd en drie kranten gesloten, zo heeft een woordvoerder in Islamabad woensdag meegedeeld. SEOEL. Bij de dinsdag in de Zuid- koreaanse havenstad Pusan gehou den demonstratie tegen de regering, zijn, naar van o verheidszij de werd meegedeeld, meer dan tweehonderd studenten gearresteerd. ST. GALLEN. De 42-jarige in Duitsland geboren ds. Gerd Zikele is in St. Gallen (Zwitserland) ge schorst hangende een onderzoek naar beschuldigingen dat hij een neo-na- zistische groepering heeft opgericht. Dit heeft een woordvoerder van de Evangelische Kerk woensdag mee gedeeld. DAR ES SALAAM. De vyf zoge naamde frontlynstaten die het be wind in Salisbury bestryden, hebben Engeland verantwoordelijk gestéld voor de moeilijkheden die zich bij Londënse conferentie over dé toe komst van Zimbabwe-Rhodesië voor doen en het patriottisch front op nieuw hun steun toegezegd. DEN HAAG, 17-10. Op ruim driekwart van de Nederlandse scholen boven het basisniveau, zijn bewuste ontwikkelingen aan dc gang ten aanzien van vcrbcterging en vernieuwing van het onderwijs. Dit meldde, staatssekretaris K. de Jong Ozn„ van onderwys cn wetenschappen, woensdag op grond van een dit jaar gehouden steekproef. Van 390 geënqueteerde scholen heeft het ministerie nu 289 antwoor den binnen. Daarvan meldde 77,5 procent een bewuste ontwikkeling en 22,5 procent van proeven met leer lingbegeleiding, 43 procent van proe ven met brugperiodes en 29 procent van het zoeken naar betere aanslui ting van basis of voortgezet onder wijs. Ontwikkelingsplan Het ministerie wil het onderzoek het komende jaar voltooien. Dat houdt in dat ook antwoord wordt ge vraagd van de scholen die nog niet hebben gereageerd. De bevindingen zullen worden bijeengebracht in een soort almanak, die volgens de staats sekretaris kan helpen met het prak tisch uitwerken van de hervorming van het onderwijs rond de zoge naamde eerste en tweede fase. Een theoretische opzet daarvoor, in het kader van de mammoetwet, heb ben minister Pais en de staatssekre taris woensdag gepresenteerd in hun ontwikkelingsplan voor het voortge zet onderwijs. Een motie van de CDA-er Fabcr om gedurende een periode van een jaar in enkele arrondissementen een raadsman bij de politieverhoren toe te laten zal pas worden behandeld bij de begroting van justitie. DAR ES SALAAM. De leiders van de Afrikaanse frontlijnstaten hebben woensdagavond in Dar Es Salaam, na spoedberaad over de impasse op de Zimbabwe-Rhodesië-konferentie, een verzoenende verklaring uitgege ven. WASHINGTON. Olierampen zijn misschien minder schadelijk voor de oceanen dan men in het algemeen denkt. Dit is althans de konklusie van een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Science Magazine", dat is gebaseerd op een Amerikaanse we tenschappelijk onderzoek. DEN HAAG, 17-10. Het bestuur van de Arbeidsongeschiktheidsfonds, dat het beheer voert over gelden van dc Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO), heeft woensdag de WAO-premic voor 1980 vastgesteld op 14,1 procent met cén loonbedrag dat van premie is vrijgesteld van f 56,per dag. Op het ogenblik be draagt de premie 12,75 procent met een premievrye voet van f 45,per dag. De premie wordt deels door de werkgever en deels door de werk nemer betaald. Het Algemeen Arbeidsongeschikt heidsfonds dat de gelden beheeërt van de verzekering op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AAW), stelde woensdag de AAW-premie vast op 4,15 procent (thans 3,45). De FNV-vertegenwoor- diger in dit fondsbestuur, J. F. Hoog land, Pleitte voor een hogez*e premie (4,25 procent) om op die wijze het effect van enkele kabinetsmaatrege len in de uitkeringsbedragen onge daan te maken. Het betreft hier de korting, van twee keer een half pro cent op de sociale uitkeringen en het niet laten doorwerken van de toe slagen uit de bouw- en uitzend-cao's daarin. Het AAF-besluur verwacht eind 1980 ongeveer 362.000 uitkeringsge rechtigden (1979 ongeveer 298,000) van wie ongeveer 200.000 uitkerings gerechtigden, die naast een basisuit kering aan een aanvullende WAO- uitkering ontvangen. DEN HAAG, 17-10. De burgemees ters van grote steden die volgend jaar 200 man extra politiepersoneel krijgen hebben minister Wiegel van binnenlandse zaken laten weten po sitief le staan tegenover het idee. Deze extra krachten voornamelijk in te zetten voor het direkte politie werk op de straat, zoals wijksurveil- lance. Dit verklaarde minister Wie gel van binnenlandse zaken woens dagmiddag bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van binnenlandse zaken (politie). ROTTERDAM, 17-10. BV Aanne mersbedrijf v.h. Boeie en Van Este- ren in Den Haag, onderdeel van de Koninklijke Volker Stevin, heeft op dracht ontvangen voor de nieuw bouw van het ministei'ie van onder wijs en wetenschappen in Zoetei- meer. Dc bouw van het nieuwe mi nisterie zal ruim vier jaar in beslag nemen. Het inschrijfgeld bedraagt f 114 min, excl. btw, aldus het be drijf. DEN HAAG. 18-10. Staatssecretaris Dc Jong Ozn (onderwas cn weten schappen heeft dc scholen in het voortgezet onderwys gevraagd zui niger met energie om tc springen. „Het gaat dc komende winter niet om enkele tientallen grotere bespa ringen. maar om miljoenen kleine Dat moet van ieder van ons komen' aldus dc bewindsman in een briel aan schoolbesturen, personeel en leerlingen. Dit heeft het ministerie donderdag meegedeeld. Eenvoudige handelingen kunnen al helpen. „Wie het laatst een kamer ol lokaal verlaat, doel hel licht ml. Laat de warmwaterkraan niet te lang lopen, laat dc buitendeur me' open staan en sluit de ramen op lijd", aldus Dc Jong. Hij vraagt verder om een goed onderhoud en een juiste afstelling van dc centrale verwar mingsapparatuur. 'Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont: A.s. zaterdag 20 oktober en zondag 21 oktober Aanvang 20.00 uur Toegang 16 jaar UTRECHT. De dinsdag door een meerderheid van de Tweede Kamer uitgesproken wens om in te grijpen in de prijskompensatie van hogere inkomens is bij de vakbeweging in redelijk goede aarde gevallen. EDE, 18-10. Twee met bivakmut sen gemaskerde mannen hebben donderdagmorgen vroeg een overval gepleegd op het NS-kantoor van het station Ede-Wageningen. Onder be dreiging van twee vuurwapens, ver moedelijk een revolver en een lang wapen, werd de lokettist gedwongen geld af 'te geven. De overvallers kregen een aantal geldkistjes mee met een fcedrag van vijf duizend gulden. Höë zij zijn ont komen is op dit moment nog niet duidelijk. De Edese politie stelt een onderzoek in en in verband hiex-mee is het. NS-kantoor tijdelijk gesloten. Dit heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. OOSTBURG, 18-10. Bij een over val op een winkelier van een super- marwt in Oostburg (Zeeland) hebben drie mannen donderdagmorgen 5000 gulden aan cheques en 70.000 Belgi sche franken buitgemaakt. De win kelier, W. de Kijcke, die op weg was naar de bank met de ontvangsten, vanwoensdag, wist zich zo te ver weren dat niet al het gild dat hij bij zich had in handen van de overval lers viel. Dit ondanks dat hij door hen wei'd bedwelmd met een ver dovend middel. De daders zijn ge vlucht in een blauwe fiat met ver moeelijk een Oostenrijks kenteken. Een standwerker ZWOLLE, 17-10. Standwerker Joop uizing uit Erica komt deze maand nauwelijks toe aan de verkoop van scheermesjes en vruchienpersen, want hij is - in. het kader van de energicmaand - voor de elektrici teitsmaatschappij IJsselceniralc op pad om marktbezoekers tc vertellen over energiebesparing. Huizing, meermalen Nederlands kampioen standwerker, heeft tijdens een stage bij de IJC de nodige kennis over de energieproblcmaliek vergaard. Nuts bedrijven elders in Nederland heb ben reeds belangstelling voor deze nieuwe vorm van voorlichting ge loond. tedere woensdagmiddag Noordgouwc ""erenigingsgebouwtje, 14-26 uur, kinderklub. September/oktober Zicrikzcc Galerie Nobel, 13.00-18.00 uur, expo sitie. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat. 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-15.30 uur. Vanat woensdag 19 september wekelijks Nicuwerkcrk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur. bcjaar- densoos. Donderdag IS oktober Zicrikzcc Soos Chr. Gerei, kerk (Beddeweeg): Praatavond CDA-jongeren; 21.00 u. Bruinisse Ned. Hervormd Vei'. Gebouw, 16.00 uur: filmvoorstelling voor de jeugd. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Huis van Nassau, fraktie-vergade- ring PvdA, 19.30 uur. Zicrikzcc Concertzaal: Ziejook - voorstelling: „Una giornata particolare"; 20.00 u. Zaterdag 20 oktober Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Return 01 Bruce"; 20.00 uur. Dorpshuis; popconcert door Captam Coke, 20.00 uur. Zondag 21 oktober Zierikzee Concertzaal-bloskoop; „Return of Bruce"; 20.00 uur. Maandag 22 oktober Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering, 19.30 uur. Rekreatielokaal Geref. Kex*k, schrijf- avond Amnesty International, 19.00- 21.00 uur. Nicuwerkcrk Vergaderlokaal Badhuisstraat, 19.30 uur, interkerkelijke samenkomst. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur vergadering Ge meenteraad. Café-Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Brouwershaven Tonnenmagazijn; Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Zonnemaire Openbare lagere school, 19.30 uur, ouderavond. He.rv. verenigingsgebouw: Vrouwen groep „Helpt Elkander", 19.30 uur. Woensdag 24 oktober Zierikzee Huis van Nassau. Regionale bijeen komst Rooie Vrouwen in de P.v.d.A., 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, Vrouwehkontakt P.v.d.A, afd. Zie rikzee. Donderdag 25 oktober Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel 19.00- 20.00 uur. UVV-gebouw (naast politiebureau); wijkvergadering Poortambacht, 20.u0 uur. Zonnemaire Café Bommenedc; Klaverjassen; 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw, 14.00- 17.00 uur en van 19.00-21.00 uur ver koopmiddag „Tryfosa". Vrijdag 26 oktober Zierikzee R.K. kerk. Uitvoering Z.O. (ral). V. 20.00 uur. Noordgouwc Café v. d. Weijde, 20.00 uur, verga dering Oranjevereniging Noordgou- we/Schuddebeurs i.o. Maandag 29 oktober Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, 20.00 uur, le zing Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Schouwen (voor iedereen toegankelijk). EHcmcct Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade ring V.O.O. Dinsdag 39 oktober Haamstede Parkeerterrein Amro-bank, 14.00 uur, cxkursic Huisvrouwen naar kassen Sirjansland en wolspinnerij Zonnemaire. Woensdag 3Ï oktober Brouwershaven „De Blokkendoos" (Haven ZZ 25), 15.30 uur, feestelijke opening; 19.15- 21.00 uur. receptie. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tetcfoonnrs. na half zes Rcdaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advcrlent'ics (01119) G60 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 2