HET VUURWERKDRAMA Tarwe-oogst in het zuid-westen is goed geweest MANNEN, WAT EEN MODE BIJ DEURLOO. 6Holty*mpde Gironummer voor Cambodja Nonnen achter de paus „ALKOHOLGEBRUIK UIT DE HAND GELOPEN Hoofdbestuur Z.L.M. a^- Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 i DAMESTASSEN Overval op Vlissings hotel Dode bij jachtpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uiasilus 10 uktuber 1979 Nr. 22591 Advertentie GOES, oktober. Op ile jongste lioofdbestnnrsvergade- ring van de ZLM heeft de heer II. van der Maas het akkerbouw verslag uitgebracht en opgemerkt dat de tarwe-oogst in liet zuidwesten goed is geweest. De fysieke opbrengsten worden op ongeveer 7 a 1(1 procent minder ge schat dan de zeer goede opbrengsten van vorig jaar. Men kan dan van een goede opbrengst spreken, zeker wanneer die worden vergeleken met andere akkerbouwgebieden van het land. De opbrengsten van gerst daarentegen waren laag. De prijsvorming van de granen is onverauderd nog steeds veel te laag. Dit geldt ook voor de prijzen van peulvruchten en handelszaden, ai- leen recentelijk geldt voor karwij- zaad een uitzondering. Het ziet er naar uit, zei de akkerbouwvoorzitter, dat er ongeveer evenveel konsump- tieaardappelen geoogst zullen wor den als vorig jaar. De verdere ont wikkeling van de konsumptieaard- appelmarkt, die momenteel als matig is te kwalificeren, zal daarom nu hoofdzakelijk afhangen van de pro- duktie in de ons omringende landen, alsmede de daarmee samenhangende uiitvoermogelijkheden naar Engeland, Ten aanzien van de uien zei Van der Maas, dat de herziene en gecoi- rigeerde areaalcijfers aangeven dat er een totaal oppervlakte landelijk is van 10.550 ha, in plaats van de eer ste gepubliceerde 11.500 ba. Per sal do bijna 1400 ha minder dan vorig jaar. Tesamen met een areaalverminde- ring van 20% voor wat betreft plant- uien dus ruim 2000 ha minder uien dan in 1978. De voorlopige oogstra- ming ligt op 41 ton per ha. DEN HAAG, 15-10. Terrc des Hom mes Nederland is een hulpaktie ge start voor hongerlijdende Cambod jaanse vluchtelingen. Daarover is een speciaal gironummer geopend: 100900. Dit heeft een woordvoerder van deze organisatie maandag mee gedeeld. Terre des Hommes heeft vorige week de Nederlandse kinderarts Hengeveld uitgezonden naar Thai land om te onderzoeken of en zo ja, hoe hulp kan worden verleend aan de duizenden in nood verkerende Cambodjaanse vluchtelingen. Uit een bericht van deze kinderarts is dui delijk gebleken dat hulp in de grens gebieden dringend nodig is. In enkele vluchtelingenkampen in Thailand he- staat een groot tekort aan medica menten, aldus Terre des Hommes. WASHINGTON. 15-10. Een con gregatie van Amerikaanse vrouwe lijke religieuzen die in Alton in Illi nois een ziekenhuis van 240 bedden bestuurt, heeft in de Washington Post voor 2.940 dollar een adverten tie laten zetten waarin zij aan Paus Johannes Paulus II haar veront schuldigingen aanbiedt voor het ge drag van zuster Theresa Kane, de non die aan de paus vroeg vrouwen toe te laten tot het priesterambt, hoewel hij het had afgewezen. 100,000 ton minder Dit zou dus betekenen, zei Van der Maas, dat er een totaal produktie van 100.000 ton minder uien dan in 1978 kan worden verwacht. Overigens was dat kwantum van 100.000 ton vorig jaar ook precies het absolute teveel. Voor de prijsvorming zal het met name de produktie in Spanje en Italië van groot belang zijn, om- Flitsen uit het buitenland OOST-BERLIJN. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft bekendge maakt dat vier Oostduitse adviseurs in Mozambique om het leven zijn ge komen en twee gewond bij een bom ontploffing die vrijdag plaatshad. FRANKFURT. Volgens het West- duitse persbureau D.P.A. heeff een delegatie van de „Muller-Academie" in Amsterdam zaterdag op de Buch- messe in Frankfort geprotesteerd te gen de aanwezigheid van „fascisti sche literatuur". WASHINGTON. President Carter heeft gezegd dat als de senaat rati ficatie van SaIt-2 zou afwijzen, hij de Russen een „geweldig program.- ma-instrument" in handen zou ge ven. DJEDDAH. Koning Chaliad van Saoedi Arabië heeft in Mekka een nieuwe, gouden, poort voor de Ka, Aba, de heilige steen van de Mo- hameddanen, officieel in gebruik ge steld en de Ka, Aba volgens de Mos lem rite gewassen. ROERMOND, 15-10. De grote aan dacht die geschonken is aan het druggebruik is wellicht een van de oorzaken waarom het alkoholmis- bruik zich ongestoord heeft kunnen ontwikkelen. De alkoholproblematiek is op een onvoorstelbare manier uit de hand gelopen en van dien aard geworden dat de drugproblematiek erbij in net niet valt. Deze opmerkingen maakie H. Riem, lid van gedeputeerde sta ten van Limburg, zaterdag in Root mond bij de opening van een the madag over jeugd on alkohol. Hij juichte een onderzoek naar de kwantitatieve een kwalitatieve om vang van het alkoholgebruik. waar mee een speciale werkgroep bezig is, ten zeerste toe. Tevens benadrukte Rieh in het belang van een gedegen preventie goede voorlichting aan jongeren tussen 5 en 18 jaar. Onderwijs Aan het onderwijs van de laagste klas van de lagere tot en met de hoogste klas van de middelbare school zei hij hierbij een kernfunktie toe te kennen. De direkteur van het consultatie bureau voor alkohol en drugs m Limburg, drs. J. Biurtiaansen, en G. van Mcgen, medewerker van tie hoofdafdeling gezinsaangelegenheden van het ministerie van CRM, gingen vervolgens nader in op het nemen van preventieve maatregelen en op de voorlichting. dut hiervan pok weer onze export- mogelij kheden afhangen. Gezien het areaal, de oogstvervvachtingen en het suikergehalte lijkt de kans gering dat er dit jaar C-suiker zal worden geproduceerd. Toch zijn momenteel de groeioms>tandigheden voor sui kerbieten nog zeer gunstig. De kaos lijkt gering dat we lan delijk veel meer dan de helft van het B-kwotum zullen gebruiken. Van der Maas sprak als zijn hoop uit dat uit voor de suikerindustrie aanleiding zal zijn om te streven naar een ma ximale uitbetalingscapaciteit. TOKIO. Volgens leng Sary, de plaatsvervangend premier in de re gering Pol Pot, zijn er thans 22 Viet- nemese divisies - 150.000 a 175.000 man - in Cambodja. BANGKOK. Uit Bangkok is een door het Rode Kruis gehuurd vlieg tuig naar de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh vertrokken. De 15 tons-Herculess heeft twee jeeps en een vorkheftruck aan boord waar mee men latere zendingen hulpgoe deren wil verdelen. VICTORIA. De president van de Seychellen, France Albert Rene, heeft gewag gemaakt van het be staan van een komplot tot omver werping van de regering, na betogin gen op deze eilandengroep in de In dische Oceaan. GRANVILLE (Frankrijk). Bij Granville, aan de Normandische kust, zijn zondag twee sportvliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Er zijn vijf doden, onder wie een kind, en twee vermisten, aldus een mede deling van de politie. BRUSSEL. In het Belgische ri viertje de Dender is een plotselinge grote vissterfte gekonstateerd. Hon derden dode vissen dreven de rivier ARANYAPRATHET. Vijf Cam bodjaanse vluchtelingen zijn om het leven gekomen en twaalf werden gewond toen zondag een vluchtelin genkamp in Thailand met granaat- vuur werd bestookt. Thailandse mi litairen hebben dit meegedeeld. ANKARA. In het stadje Akyuz in het zuidoosten van Turkije zijn vier mensen bij een stembureau doodge schoten. Vier mannen probeerden de mensen te verhinderen te gaan stem men. Dit liep uit op een schietpartij, waarbij de vier onruststokers vier anderen, onder wie de „Moukhtar" (dorpsoudste) doodschoten. BEIROET. De gezondheid van de leider' tfan de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnjev, is sinds zijn bezoek aan Oost-Berlijn achteruit gegaan. Dit schrijft het Libanese dagblad „Al Safir" dat een diplomatieke bron uit oost-Europa citeert. BONN. Twaalf Britse militairen zijn aangehouden nadat Duitse poli tie met traangas en knuppels opge treden was bij straatgevechten in de noordelijke Westduitse stad Lemgo, zo heeft een woordvoerder van het Britse Rijnleger zondag meegedeeld. NEW YORK. Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad „Newsweek" te verstaan gegeven, dat hij in de recente verkla ring in Oost-Berlijn van de Russi sche president Brezjnjew „een uit gangspunt" ziet voor onderhandelin gen over beheersing der bewapening. WASHINGTON. Voor het Witte Huis in Washington''hebben zondag rond 50.000 mensen gedemonstreerd tegen discriminatie van homofielen in de Verenigde Staten. De kleurrij ke manifestatie, die werd opgeluis terd door orkesten en koren, was be legd door tal van organisaties van homofielen en lesbiennes. Ook n iv udres voor hoeden en shawls Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 17 OKTOBER NED. 1: De jeugd komt weer flink aan zijn trekken met de volgende zes programma's. Ten eerste Barbapapa, De film van ome Willem, Kocku het konijn met de geruite oren wordt gevolgd door een komisch verhaal van The Chiffy Kids, Captain Cave man gaat vooraf aan het laatste programma onderdeel de jeugdfilm Overval op de posttrein. De avond- uitzending begint met Van Gewest tot Gewest met onder meer aandacht voor de Duitse bedevaartplaats Ke- velaer. De VVD doel zijn zegje in zendtijd voor Politieke Partijen waarna het programma wordt voort gezet met het uitse televisiespel. De Pendelaar. Rudolf Schilcher reist tfa- gelijks van de boerderij waar hij met zijn moeder woont, naar de fa briek in de stad. Dit dagelijks op en neer reizen vermoeit hem zeer en hij begint steeds vaker te denken over een keuze tussen de boerderij of de fabriek. Panoramiek en Studio Sport worden gevólgd door Neder landse muziek waarin een nocturne van Marius Flothuis ten gehore wordt gebracht. Beter laat dan nooit is het tweede deel van een drietal programma's waarin de ouderdom ter sprake komt. NED. II: Het IKON brengt in de vooravond het tweede en laatste deel van de film De meisjes op het Steeneiland in de serie Kinderen werken ook. De rubriek Kenmerk en Stichting Socutera worden gevolgd door Veronica die begint met de eerste van een reeks van zes geva rieerde programma's Veronica to taal. In deze eerste editie wordt on der meer aandacht besteed aan de mode, variété, nieuwe film boeken. De popmuziek ontbreekt natuurlijk niet, daarvoor zorgen Peaches Herb. Dit twee uur durende pro gramma wordt gevolgd door Taxi waarin Alex de moeder van Latka mee uitneemt. Deze vrouw is nog vrij jong en aantrekkelijk en de avond wordt zo gezellig dat ze uit eindelijk inAlex appartement be landen. De rubriek Agenda besluit de uitzending. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Enige honderden demonstranten hebben in Amster dam geprotesteerd tegen de wijze waarop in de Sowjet-Unie wordt omgesprongen mét de rechten van Joodse burgers. UTRECHT. Ruim 250 demonstran ten hebben zaterdagavond rond half elf het muziekcentrum „De Vreden- burg" in Utrecht bezet. De groep kwam naar binnen onder ogen van de politie, die in allei'ijl naar het centrum wós gedirigeerd toen zich voor de ingang een grote menigte verzamelde. AMSTERDAM. In de lange Leid- se Dwarsstraat in Amsterdam heeft zich zondagmorgen vroeg een schiet partij afgespeeld, waarbij een Ita liaan zwaar gewond is geraakt. Het. is de 29-jarige Marco Pozci. Hij is met schotwonden in armen, benen, borst, buik en maag opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie probeert de identiteit te ach terhalen van een man die zaterdag 13 oktober, omstreeks drie uur in de nacht, zwaar gewond is aangetroffen in een- portiek aan de Amsterdamse Linnaeusstraat, vlak bij de hoek van de Pretoriusstraat. ARNHEM. Rookgasontzwaveling zal de produktiekosten van elektrici teit in ons land met vijftien tot twin tig procent verhogen. Tot die kon- klusie komen specialisten van de Kema en de Neom (Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschap pij) na een reis naar Japan en de Verenigde Staten. Vrijdag 19 oktober 20.40 uur Ned. 1Late Late Lien show. Een van de gasten die Wieteke van Dordt in deze show; zal ontvangen is Xandra Reemer. WOENSDAG 17 OKTOBER NED. I: 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Barbapapa; 15.35 De film van ome Willem; 16.05 Kocka, het konijn; 16.13 The Chiffy Kids; 16.33 Cap tain Caveman; 16.43 Overval op de posttrein; 18.00 Nieuws v.. doven; 18.30 Sesamstraat18.45 Toeristische tips; 18.50 Staatsloterij; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 De pendelaar; 21.37 Journaal; 21.55 Panoramiek22.25 Studio Sport 22.50 Nederlandse muziek; 22.55 Be ter laat dan nooit; 23.30 Nienuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.10 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Kinderen werken ook; 19.25 Kenmerk20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 Veronica Totaal; 22.30 Taxi; 22.55 Agenda; 23.05 Nieuws; 23.10 Teleac. DONDERDAG IS OKTOBER NED. 1: De avonduitzending be gint mei een aflevering uit de een entwintigste tekenfilmserie Alleen op de wereld gevolgd door de na tuurfilm Een eekhoorn op mijn schouder! Cameraman John Paling iiond in het bos een grijs eekhoorn tje dat hij thuis opvoedde en de naam Sammy Squitten -gaf. De poes bleek voor het springertje een uit stekende pleegmoeder te fijn, In het programma Hoe komt een musical Elegant, toonaangevend en ruime keus CXOWZ DAM 9 ItNGKEGK LEDERWAREN ZIERIKZEE, lot stand? wordt een ruwe schets gegeven van de realisatie van de musical van Jos Brink, Maskerade. Daarna De grootheid en dood van Jaquin Murieta, een Spaanse pro duktie van Pablo Neruda's Murieta, die herschapen is in een ballade opera op moderne muziek. In Tele- vizier supplement wordt aandacht bestee,d aan het zojuist verschenen negende deel van Lou de Jongs Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De NOS ver volgt de uitzending met Den Haag vandaag en NOS-tribune, waarin het probleem van de jeugdwerkloosheid aan bod komt. NED. II: In de tweede aflevering van De Hulk wordt David Banner door een prijsbokser uit handen van twee straatrovers gered. Banner sluit vriendschap met de vechters baas en komt al snel tot de ontdek king dat deze zwaar in de problemen zit. Vervolgens De André van Duin show waarin hoogtepunten worden getoond uit de reveu Lach om hel leven. Daarna het derde deel van de Verlaten mijn, waarin Alec wordt benaderd door twee oplichters die hem een verimlst dokument willen laten tekenen. Alec weigert aanvan kelijk, maar wanneer hij gedreigd wordt met chantage stemt hij uitein delijk toe. De aktualileitenrubriek Aklua tv wordt gevolgd door de tweede aflevering uit de serie Soap. DONDERDAG 18 OKTOBER NED. I: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat1S.45 Pas poort; 18.55 Nieuws; 18.59 Alleen op de wereld; 19.25 Een eekhoorn op mijn schouder; 19.50 Hoe komt een musical lot stand; 20.20 Grootheid en dood van Joaquin Murieta; 21.05 Televizier Supplement21.37 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.25 NOS-tribune; 23.20 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.55 Nieuws; IS.59 De Hulk; 20.00 Journa-al; 20.27 De André v. Duin show; 21.30 De verlaten mijn: 22.20 AJctwn tv; 23.10 Soap; 23.40 Nieuws. VLISSINGEN, 13-10. Twee gemas kerde en gewapende overvallers heb ben zaterdagmorgen vroeg de 55-ja- rige portier van het Vlissingse hotel „Brittannia" overvallen en beroofd van een geldkist en zijn eigen por temonnee. Volgens de direktie van het hotel moeten de overvallers eerder op de avond met een groep mensen die oen vergadering bijwoonden, in het ho tel bijeengekomen. De toegangsdeu ren kunnen 's nachts alleen van bin nenuit geopend worden. De Vlissingse politie, die enkele minuten na de overvaj ter plaatse was. heeft nog geen spoor van de daders gevonden. De buit van de overval bedroeg slechts 135 gulden. VALKENSWAARD. 13-10. De 59- jarige J. Bosmans uit Valkenswaord is zaterdag tijdens de jacht in zijn woonplaats om het leven gekomen. Do man is volgens de politie ver moedelijk ergens over gestruikeld. Aangenomen wordt dat zijn geweer daarbij per ongeluk is afgegaan, waardoor de man in de borst werd getroffen. Het slachtoffer werd gevonden door zijn zoon die op ondèrzoek was uitgegaan, omdat zijn vader niet op het normale tijdstip was thuisgeko men. Om half tien is de verantwoorde lijke dokter in het ziekenhuis. Hool- werf heeft al een keer gebeld, maar nu vraagt hij oi' de patiënt verhoord mag worden. De dokter stemt aar zelend toe in een voorlopig verhoor, niet te lang. Er zal een zuster bij blijven, want de toestand van de patiënt is nog altijd niet zonder zor gen. Goed, daar zal men rekening mee houden. En dan gaan Hoohverf en Boelaan samen naar het zieken huis. Onderweg, tijdens de korte tocht - het is misschien vierhonderd meter lopen - zegt Hoolwerf: „Doe jij voorlopig het woord, ja? Jij kunl misschien bij haar meer bereiken, omdat je al een paar malen kontakt met haar had." Grada Alsting zit half overeind in het bed. met kussens in de rug. als beide politiemannen het vertrek be treden. De blik van het meisje is uitdrukkingloos. Hoolwerf blijft op enige afstand staan en kijkt toe. als Jaap naar het bed loopt en de bleke hand grijpt, die hij zacht drukt. „Hallo, Grada." Zijn stem klinkt kalm; hij kijkt de patiënt vriende lijk aan. En op dit eigenste ogenblik beseft de rechercheur, dat dit meis je door een hel moet zijn gegaan voor ze zover kwam. Hij heeft me delijden met haar. Ze zal ongetwij feld voor jaren de cel ingaan. Want moord is ook in Nederland nog altijd een der ergste misdrijven, waarvoor levenslang als maximum straf geldt. Al wordt die straf tegenwoordig vrijwel nooit meer geëist. Het meisje is blijkbaar verwon derd vanwege deze vriendelijke be jegening. Met grot£ ogen. die nu wal meer inhoud hebben, kijkt ze de be zoeker aan. Jaap houdt nog even haar hand vast en drukt die nog een keer zachtjes. Dan trekt hij een stoel bij en gaal zitten. De verpleeg ster, die op enige afstand staat toe te kijken, negeert hij. Hij kijkt en kel naar Grada. En zegt. hoofd schuddend: ..Dom gansje, waarom praatte je niet eerder met mij? Dot zou je zeker heel wat onnodige na righeid bespaard hebben. Want ik belief niet te geloven, dat jij alleen het plan had Kit tel uit de weg te ruimen. Wie was het. die jou er toe aangezet heeft?" Grada rekt haar hand terug en als het ware beschermend verbergt ze die onder het dek. „Ik heb op Nittel geschoten." zegt ze zacht. „Twee keer." „Wie gaf je de revolver? Hoe kun je zo goed daarmee omgaan? Waar heb je dat geleerd?" Ze haalt haar schouders op. „Ik had er zelf een. Schieten kon ik ai. Haar woorden klinken allesbehalve overtuigend. Het verweer is zwak. Hoohverf hoort het eveneens en ge looft er niet in. De rechercheur vraagt, nog altijd met rustige stem: „Waarom wil jij «alle schuld op je nemen" Terwijl er een ander is, die misschien formeel meer schuld heeft dan jij? Noem zijn naam nu maar, Grada. want wij komen er toch achter. Wees jij nu eens verstandig cn vertel ons alles. Dan heb je nog een kans. dat men verzachendc omstandigheden ziet. Waardoor je straf lager kan worden. Nou? Op mijn medewerking kun je rekenen. Je kent me toch?" Het meisje begint te huilen. De zuster, die al die tijd terzijde stond, Door F. VAN FALCKENOORT komt nu nader. „Dit kan ik niet toestaan, meneer. U maakt de pa tiënt van streek. En haar toestand is van die aard. dat ze zo weinig mo gelijk geschokt mag worden. Wilt u alstublieft weg gaan?" De beide politiemannen gaan. Boelaan zegt tot zijn chef: „Laat mij maar, meneer. Straks of vanmiddag probeer ik het nog eens. Let eens op mijn woorden: ik krijg een volledige bekentenis uit haar. Wedden, dat ze die Blansjaar meesleept?" Hoolwerf vindt het goed. Hij heeft op het bureau meer te doen. Dus gaat hij en wenst Jaap geluk. Boelaan zelf gaat naar de kantine om een kop koffie te drinken en een sigaret te roken. En overdenkt de zaak. Natuurlijk is die Blansjaar medeschuldig. Maar goed, dal we hem in zijn kraag gepakt hebben. Die 7.it tenminste veilig opgeborgen. In overleg met de dokter wacht de rechercheur een uurtje. Pas om half twaalf mag hij weer het zie kenvertrek betreden. Opnieuw in gezelschap van de norse verpleeg ster. Bij het bed strijkt hij het meisje over de wang. En blijft dit maal bij haar slaan. „Wat wil je? Jij mag het zeggen? Mag ik blijven? Heb je mo wal to vertellen? Of heb je liever, dat ik weer ga? Jij m.'ig nu beslissen." Het is enige tijd stil. Het meisje denkt kennelijk na. En kijkt naar de rechercheur. Zacht klinkt haar stem. als ze vraagt: „Help je me? Als ik alles zeg? Enne daar na Laat je me niet in de steek?" (Word! vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 7