Vooreerst geen uitgifte van percelen in Oosterschelde Vluchtelingen in Thailand VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te RENESSE ERIC DE NOORMAN De ontembare STREEKNIEUWS Vleeskonsumptie neemt verder toe Dialekt verdwijnt INGEZONDEN STUKKEN De mosselarij ZIERIKZEE BRUINISSE, 15 - 10. Mosselpercelen behoren vooreerst niet te worden uitgegeven in de Oos terschelde. Dit is het standpunt van Zevibel en de vertegenwoordigers van deze overkoepelende visserü-or ganisatie brachten dit stanpunt ovtr aan de statenfraktie van de PvdA, die vrijdag een bezoek brachten aan Yerseke en daarbij de perikelen rond de Oosterseheldeafsluiting nader be keken. En daarmee hangen de ge noemde visserij percelen ten nauwste samen. Stroompatroon Want niet alleen is nog niet zeker of er nieuwe mosselpercelen zullen ontstaan en ol' andere percelen die nu goed zijn in kwaliteit zullen ver minderen, als gevolg van verande ringen in het stroompatroon, \v e 1 vast staat dat een aantal mosselkwe kers, voornamelijk uit Bruinisse, hun percelen in het Volkerak verliezen als de Philipsdam wordt gesloten. Deze kwekers zullen dus moeten worden gekompenscerd voor dat ver lies. Natuurlijk kwamen ook de ver groting van de doorstroomopening in de Oosterscheldedam tot 20.00 m-, óf de uiterste konsekwentie: een ge heel open Oosterschelde, ter sprake. BRUINISSE Aktie „Gevelsteen" Naar werd medegedeeld namens burgemeester Hekman van Bruinisse is er thans voor bovengenoemde ak tie het mooie bedrag van f 3.308,- binnengekomen. Met deze gaven is hij bijzonder in genomen doch de resterende f 1.400,- hoopt hij ook nog te mogen ontvan gen. Abusievelijk was in het raads- verslag vermeld, dat de gemeente raad voor aankoop van deze voor Bruinisse en vooral voor de vissers bevolking zo belangrijke gevelsteen beschikbaar had gesteld, het bedrag van f 2.500,—. Dit had moeten zijn f 3.500,De voorstelling op deze historische steen wijst op de glorie tijd van Bruinisse als visserijge meente. Met dit als achtergrond lijkt het gerechtvaardigt, dat men van deze groep van de bevolking iets ex tra's mag verwachten. Als deze er hun schouders onder zetten en mo- gelijjt nog enkele verenigingen zal men het benodigde bedrag spoedig bij elkaar hebben. Een opwekking hiertoe is zeker op z'n plaats gelet op de grote historische waarde van deze gevelsteen, die voor Bruinisse niet verloren mag gaan. Partikuliere ambulancedienst Zeer in strijd met de waarheid, is er vorige week in de Z.N. een be richt verschenen, waarin werd ge suggereerd dat de bekende partiku liere ambulancedienst te Bruinisse zou zijn opgeheven. Niels echter is minder waar. Het foute bericht schijnt te zijn ontstaan door maatre gelen, die genomen werden door de exploitanten in verband met vakan tie. O.m. werd een van de moderne ambulances gestationeerd bij het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. On ze informant heeft hieruit kennelijk een verkeerde konklusie getrokken. Het bericht was zeer onaangenaam voor betrokkenen; hier derhalve een rektifikatie. De ambulancedienst gaat op de gewone vcct verder met het werk. Onze exkuses voor het onjuiste bericht gaan hierbij. Red. Weinig belangstelling voor Wijnavond Voor de inmiddels traditioneel ge worden Wijnavond onder auspiciën van de Stichting Dorpshuis Bruinis se, bestond vrijdagavond slechts ma tige belangstelling. Voor de organi satoren betekende dit een flinke te leurstelling, daar ze veel werk had den verricht voor het slagen van de ze avond. Zo kon er gedanst worden in een fraai versierde zaal op de mu ziek van de uitstekende formatie „The Evergreens". Verder kon men zich te goed doen aan een ruim as sortiment kaas en wijn. De heer S. J. P. Jumelet, die samen met de heer J. Wiebrens en de beheerster van het dorpshuis veel zorg aan deze avond heeft besteed, liet weten dat de or- UTRECHT, 15-10. In Nederland is dit jaar weer meer vlees gegeten dan het vorige jaar. Het is echter geen spectaculaire stijging: in 1978 ver orberde de gemiddelde Nederlander 69,1 kilo vlees, voor dit jaar komen daar enkele onsjes bij, waarbij tn-t nog maar de vraag is of de 70 kilo wordt gehaald. Dit blijkt uit cijfers die maandag bij de opening van de internationale slagersvaktentoonsici- ling Slavakto bekend zijn gemaakt. Vooral varkensvlees blijkt aardig in trek bij de Nederlander. Dit jaar wordt op zo'n veertig kilo de man gerekend. Enkele kilo's meer dan o- rig jaar. Ook de export van Nedei- lands vlees is weer gestegen: zij be droeg in 1978 4,6 miljard gulden, driehonderd miljoen meer dan het jaar daarvoor. Bijna al dit vlees ging naar onze EEG-partners, waaroij West-Duitsland de eerste plaats n. neemt met 35 procent van de No-| derlundse export. ALKMAAR, 15-10. Het Westfriese dialict in Noord-Holland is bezig *e verdwijnen. Wat voor veel volwas sen dialeklsprekers in deze streek nog „gewoon" is., wordt door veel jongeren als „ongewoon" of „ouder wets" ervaren. Tot die konklusie komt drs. J. A. Pannekeet in een studie over het Westfriese dialect, waarop hij vrij dag aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen zal promo vei en. Pannekeel (54) is leraar Neder lands aan het Petrus Canisiuscollege in Alkmaar. Hij merkt op, dat „in het taalgebruik van jongeren vrijwel alle typische dialectische trekken verdwijnen of reeds verdwenen zijn". Slechts enkele merkwaardigheden van het Westfriese dialect hebben de jongeren overgenomen, f Topa de egel MOSKOU. 15-10. Hel verhaal over de hond en de poes die honder den kilometers af lenden om bij hun oude baas terug te komen is bekend. Het Sowjelrussische dagblad lz- vestia vertelde echter over een egel die het 'm gelapt heeft. Hij legde 70 kilometer af om weer bij zijn ba zin in de Oekraiense mijnstad Do netsk te komen. Nadezjda Oesjakova, werkzaam in een ziekenhuis, had de egel op een avond met een wond aan een poot gevonden, mee naar huis genomen en verpleegd. Ze hield hem als huis dier, lot haar kleindochtertje ver liefd werd op „Topa", en het dier mocht meenemen naar de stad van haar ouders, Dimitrov, 70 kilometer verder. Topa had echter zo'n heimwee naar Nadezjda Oesjakova dat hij niet meer te houden was en in een stadspark moest worden uitgezet. De egel heeft er zestig dagen over gedaan, maar toen was hij weer in Donetsk, waar Nadezjda Oesjakova hem op een avond vond toen ze van haar werk thuiskwam. Izvestia rekende uit dat Topa een gemiddelde snelheid van 1.170 meter per dag had afgelegd. BANGKOK, 15-10. Het Thailand- se leger heeft maandag meer dan 28.000 Cambodjaanse vluchtelingen overgebracht uit het grensgebied naar een veiliger oord. Dit heeft een woordvoerder van de legerleiding meegedeeld. Zondag werden bij de Thailandse grensstad Aranyaprathet vijf vluchtelingen gedood door gra naten die in hun kamp neerkwamen .toen Vietnamese strijdkrachten een bolwerk van de Rode Khmer aan- .vielen. Ploeg- manifestatie Op 25 oktober zal in Zuide lijk Flevoland getoond worden hoe er nog geploegd wordt met paarden. Friezen (de mooie zwarte paarden met lange staart en manen); Belgen (de stoere, ronde trekpaarden); en Gelderse paarden (sierlijk en stevig, veelzijdig in het ge bruik) zullen aan het publiek laten zien dal trekkers nog niet alles veroverd hebben. DU is mogelijk dankzij een aantal enthousiaste fokkers, die een van de belangrijkste cultuurgoederen van de platte landsbeschaving, het paard, in ere houden en nog steeds in kwaliteit doen verbeteren. Het is dan ook verheugend dat er uitstekend fokmateriaal aan het ploegen kan gaan. ganisatie van een wijnavond volgend jaar waarschijnlijk niet meer tot de mogelijkheden behoort. Zendingskrans „Tryfosa" De zendingskrans van de Gerefor- m.erede Gemeente in Nederland heeft het voornemen een verkoopmiddag te houden in het Hervormd Vereni gingsgebouw op donderdag 25 okto ber. Verkocht zullen worden hand werkstukken baby-kleding, fraaie klederdracht-poppen, planten, bloe men en voorts zullen ook oliebollen te koop zijn. De opbrengst zal be stemd zijn voor de Mbuma-zending. Voor tijd: zie agenda. DEN HAAG. Als gevolg van de invoering van de proefprojekten nieuwe onderwijsvoorzieningen voor 16- tot 18-jarigen, moet ook de School- en cursusgeldwet 1972 wor den gewijzigd. Een voorstel hiertoe is bij de Tweede Kamer ingediend. DEN HAAG. De vier grote ge meenten, Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, krijgen per 1 januari a.s. 200 politiemensen ex tra. Minister Wiegel van binnenland se zaken heeft dit maandagmiddag meegedeeld in het overleg tussen Rijk, de vier betrokken gemeenten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG.). Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar ol zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als jg Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. Heden is nog onverwacht van ons heengegaan, onze lieve zorgzame moeder en oma IDA MARIA POLDERMANS weduwe van TEUNIS BROERE op de leeftijd van 84 jaar J. ASMA-BROERE H. ASMA MAR1KE HANS TACO Geen bezoek aan huis Zierikzee, 16 oktober 1979 Condolcanlie-adres Schuurbccjuo Boeyestraat G Do teraardebestelling zal plaatsvinden vrijdag 19 oktober a.s., om 14.30 uur, op de algemene begraafplaats Ie Zie rikzee, voorafgegaan door een rouwdienst in het Her vormd Verenigingsgebouw, 't Vrije 2, welke aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestelling, in bovengenoemd gebouw. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-10. Aanvoer: totaal 1728, slaehtrunderen 1214, schapen en lammeren 514. Prijzen per kg: stieren, le kwal. f 7,25-7,95; 2e kwal. f 6,80-7,15; vaarzen, le kwal. f 7,25- 7,85; 2e kwal. f 5,70-6,30; koeien, le kwal. f 6,80-7,80; 2e kwal. f 5,90-6,20; 3e kwal. f 5,50-5,70; worstkoeien f 4,50-5,50; dikbillën, extra kwal. f 9,00-14,00. Prijzen per stuk: Schapen f 140- f 180 en lammeren f 160-200. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slaehtrunderen: redelijk - redelijk - stabiel; schapen en lam meren: matig - matig - lager, zwar te schapen beneden notering. Aardappelbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 15-10. Prijzen per 100 kg exkl. btw: Klei-aardappelen: Bintje 35-55 mm f 21,00-22,00, Bintje 50 mm opw. f 22,00-24,00, Bintje 55 mm opw. f 23,00-24,00; Eigenheimers 35 mm opw. in zakken f 38,00-42,00; klei-aardappelen export: Bintje 35- 50 mm f 20,00-21,00, Bintje 45 mm opw. voor Italië in gakken f 23,50- 24,00, Bintje 50 mm opw. f 23,00- 24,00; zandaardappelen: Bintje 50 mm opw. f 19,50-20,50, Bintje 35-50 mm f 16,00-17,00; voeraardappelen tot f 8,00. Stemming binnenland en export vast. SCHEEPVAART Acmaea, 15-10 van Pauillac naar Cardiff. Aldabi, 13-10 van Rottei'dam naar Hamburg. Macoma, 16-10 te Rotterdam. Nedlloyd Dejima, 13-10 van Kobe naar Tokio. Nedlloyd Tasman, 15-10 400 zuid zuidoost Adelaide naar Fremantle. KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Otnverkerk Aktie verschoven Voor de aktie „Wel vrijwillig - niet vrijblijvend" wordt de inleverings datum voor de loezeggingsformulie- ren uitgesteld tot maandag 22 okto ber aanstaande. Ned. Hervormde Kerk Beroepen le Zevenhuizen (Z.H.), (toëz.): P. L. de Jong, kand., thans te Laar (Did.), (Evang. Rcformierte Kirche); door de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk tot zend.-predikant (Egi sia Evangelica Presbyleriana d"4 eru, in opdracht van de GZB): J. E. de Groot, laatstelijk pred. le Midr! dharnis, wonende te Oegst- geest. Gereformeerde Kerken Beroepen te Kapelle-Biezelinge: T. Niessen en mevrouw L. H. Stel, kandidaten aldaar, die dit beroep hebben aangenomen; te Breda: G. Kerssies, Willemstad (Curagao), wo nende te Ommen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vlaardingen: H. Veld man, Wetsinge-Sauwerd en Winsum- Obergum. Hervormde Gemeente Renesse Beroepen Maandagavond werd door de ker- keraad van Renesse/Noordwelle/Se- rooskerke besloten kandidaat R, J. de Vries uit Driebergen te beroepen. Duidelijkheid gevraagd over prof. Schillebeeckx NIJMEGEN, 13-10. De Orde der Dominicanen in Nederland wil van Rome weten wat er nu precies aan de hand is rond hun orde-genoot, de Nijmeegse professor pater Schille beeckx. Tegen Schillebeeckx zou een ker kelijk vooronderzoek aan de gang zijn, maar officieel weet zijn orde nog van niets. Aldus de provinciaal der Paters Dominicanen in Neder land en derhalve Schillebeeckx over ste pater M. Vijverberg. Gesprek Het bestuur van de orde heeft van Schillebeeckx zelf moeten horen dat deze naar Rome is geroepen voor een gesprek met drie theologen, aange wezen door de congregatie voor de geloofsleer. Vijverberg wii van de congregatie weten wat er precies aan de hand is, zo heeft hij deze instan tie in een telegram laten weten. Ook is de magister van de orde in Rome gevraagd bij de congregatie te informeren naar wat er precies gaande is. Hoogachting Pater Vijverberg heeft tegenover de magister zijn hoogachting voor Schillebeeckx als confrator, maar vooral ook als theoloog uitgesproken. Het bestuur van de orde in Neder land is overtuigd van de integriteit van pater Schillebeeckx en van diens grote betekenis voor de kerk, aidus pater Vijverberg. BRUINISSE. In het nieuwe gebouw van de Rabobank te Bruinisse is een fotogalerij te zien in de hal; een ge schenk van de aannemer die de bank bouwde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Amnesty International over doodstraf In her kader van de onlangs door Amnesty International begonnen kampagne voor afschaffing van de doodstraf, belegd de werkgroep •Schouwen-Duiveland op vrijdag 26 oktober een diskussie-avond over dit onderwérp. Op die avond, die in de eerste plaats bedoeld is voor Amnesty-le- den, zijn ook anderen die belang stellen in dit onderwerp, van harte welkom. Volgens haar statuten is Amnesty •in -alle "gevallen tegen het opleggen en uitvoeren van dé doodstraf, om dat ze dit de Uitertse vorm vindt van „foltering, wrede, onmenselijke of onterende behandeling of bestraf fing", welke in artikel 5 van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens verboden wordt. In Nederland is de doodstraf voor gewone misdaden afgeschaft, maai er zijn mensen die vinden dat de doostraf voor terroristen en massa moordenaars mogelijk moet zijn. Geen eenvoudig probleem; er zijn vele „voors" en „tegens" aan te voe ren. Emoties spelen daarbij ook een rol. De werkgroep heeft prof. mr. H. Franken uit Rotterdam bereid ge vonden enige toelichting te geven bij de juridische aspeklen. De plaats waar de avond gehouden wordt is nog niet met zekerheid bekend. Waarschijnlijk is dat in Haamstede. Belangstellenden die zich tijdig op geven (vóór maandagavond 22 okto ber, bij Wim Hack, tel. (01115) 1708), krijgen daarover nog bericht. W. HACK Werkgroep Amnesty. Dankbetuiging Daar het ons niet mogelijk is ieder persoonlijk le bedanken, willen we langs deze weg, ook namens onze kinderen en kleinkinderen, iedereen hartelijk dank zeggen die op eniger lei wijze hebben bijgedragen om ons 50-jarig huwelijks feest van 5 oktober jl. tot een onvergetelijke dag te maken. A. DE VLIEGER J. J. DE VLIEGER-VAN ALMKERK Burg. Boumanstraat 32 4306 CR Nicuwerkerk Hierbij wil ik iedereen bedanken voor de vele kaarten, bloemen, fruit en de belangstelling tijdens mijn ziekte, thuis en in het ziekenhuis te Rotterdam. ADRIE KESTELOOHEIJBOER 124. De stilte in het moeras wordt slechts verbroken door het slobberende geluid van vele voeten, die zich bij elke stap moeten los scheuren uit het dras. Vooral dc achterste krijgers hebben het wat dat betreft zwaar tc verduren. Hun gesmoorde verwensingen vor men de enige afwisseling in de eentonige ge luidenreeks. Maar daar komt verandering in. Een uil laat zijn roep over het water klinken. De achterdochtige Svein meent dat hij iets als een ronktie bespeurt bij de gidsDenk er om. makker, als dat uilcngekrijs iets voor jou te betekenen heeft, zal je het niet na vertellen!" „Ik begrijp niet wat je bedoelt", hijgt de gids, terwijl hij vergeefs moeite doet aan de ijzeren greep van Svein te ontworstelen. Opeens klinken er krdtcn uit dc achter hoede. kreten die zich voortplanten door de gelederen. „Er wordt op ons geschoten, te wapen!" De gids opzijgooiend trekt Svein zijn zwaard. als er plotseling een paar krijgers uil het duister vlak bij hem opdoemen. Gelukkig blij ken het eigen mensen te zijn, maar het is net genoeg om dr waarschuwing van de skalde te laat te doen toekomen: „De gids, grijpt hem!" Helaas, hij is niet meer te grijpen. Slechts een vage beweging in het riet voor hen geeft nog de plaats aan waar de gids verdween Dankbetuiging Voor de vele blijken van medeleven, zowel persoonlijk als schriftelijk, na het overlijden van onze lieve moeder en grootmoeder, willen wij allen heel hartelijk bedanken. A. R. I. C. SINCK-DIERICKX H. E. S. SltfCK Zierikzee, oktober 1979

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 5