„Er is zorg te konstateren over inrichting van Oosterschelde" Zierikzeese gemeenteraad komt dinsdag 23 oktober bijeen Belangengroep Poortambacht helt zich deze maand op „Open" of „dicht" is kwestie opening in Brouwersdam STREEKNIEUWS op één Bruinisse had drie evenementen avond Leerlingenaantal van openbare lagere school Oosterland in neergaande lijn D'66-statenlid Jopie Boogerd-Quaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 oktober 19T9 Nr. 22591 3 ZIERIkZEE, 13-10. „Bij tal van geledingen in de sa menleving is grote zorg te konstateren omtrent de in richting van de Oosterschelde. Ik kan u echter ver zekeren, dat de fraktie van D'66 alle haar ten dienste staande middelen zal gebruiken om ongewenste ont wikkelingen te voorkomen". Aan het woord statenlid voor D'66 in Zeeland mevrouw J. L. A. Boo- gaard-Quaak, zaterdag tijdens het regiokongres van deze party in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Statenlid Jopie Boogerd wees erop dat die middelen bestaan uit de af spraak, opgenomen in de Beleids puntennota, dat voor wat betreft de inrichting van de Oosterschelde prio riteit dient te worden gegeven aan de belangen van milieu en visserij. Zij deelde mede dat plannen op het gebied van rekreatie, die vooruit lo pen op de definitieve plannen, aan de provinciale staten dienen te woi- den voorgelegd, konform de afspraaK bij het fraktievoorzittersoverleg. Melden nieuwe ontwikkelingen Voorzover zaken niet al bij be stemmingsplan geregeld waren, die nen nieuwe ontwikkelingen bij de stuurgroep gemeld te worden. „Ik herinner u eraan dat de stuur groep openbaar vergadert. Knelpun ten in deze zijn dus voor iedereen toegankelijk en dat vergroot de kon- troleerbaarheid van de besluitvor ming. Verder zullen wij trachten het kollege te bewegen, in overleg met de gemeentebesturen, een evaluatie te maken over de reikwijdte van be staande bestemmingsplannen en te zorgen dat deze worden getoetst aan de huidige inzichten", aldus het sta tenlid. Naar aanleiding van de kwestie „Zeeland voor de Zeeuwen" zei Jopie Boogerd van mening te zijn dat te veel cyfermatïge gegevens over deze zaak ontbreken. Ze vond dat eerst getallen, regio's en oorzaken bekend moeten zyn, voordat met kracht ge streefd kan worden naar het wegne men van de oorzaken. Ze wees erop dat de voorkeur van D'66 uitgaat naar een kreatief ruimtelijk orde ningsbeleid in de randstad, boven een defensief beleid in Zeeland. Wat betreft het toekomstig ener giebeleid drong het statenlid aan op een stringent beleid van de rijks overheid inzake tariefstelling, me thode van opwekking, besparings methoden en dat distributie tot de hoogste prioriteit van de regering dient te behoren. „Alles wat we op provinciaal niveau aankaarten en beslissen is gemorrel in de marge", aldus Jopie Boogerd. „Moeizame weg" Ze vestigde verder de aandacht op de verhouding Rijk-provincie. „Veel overleg inzake deze verhouding ver loopt via het Inter Provinciaal Over leg en dat is een moeizame weg". Ze wees erop dat het Rijk nogal eens moeilijkheden blijkt te hebben met het herkennen van de specifieke pro blemen van de regio. „Dit wreekt zich onder meer bij zaken als de re gionale omroepen, steunfunkties in zake het sociaal kultureel werk en last but not least de vaste oeverver binding over de Westerschelde". Jo pie Boogerd sprak namens haar fraktie over een vorm van onbehoor lijk bestuur van de kant van de rijksoverheid om brieven en moties uit de provincie onbeantwoord te la ten. „Niemand is gediend bü het op schuiven van verantwoordeiykheden, zeker de provincie niet. Voor ons is het echter ook de vraag of vanuit de provincie deze zaak adequaat be handcld is. Wü hadden graag gezien dat het kollege een stappenplan ge maakt had, over welke zaken bin nen welke termyn duideiykheid diende te zün", aldus het D*66 sta tenlid. Toelating nieuw V.V.D.-raadslid ZIERIKZEE, 16-10. In de gemeen teraadsvergadering op dinsdag 23 ok tober zullen de geloofsbrieven onder zocht worden van het nieuw te be noemen raadslid de heer J. J. Ge- leijnse (VVD). De heer Geleynse volgt de heer J. W. Roskam op, die om gezondheidsredenen zijn raadsfunk- tie moet beëindigen. Tijdens deze raadsvergadering zal een voorstel aan de orde komen tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, voor de restauratie van de Grote Kerk te Zierikzee. Ook komt aan de orde een voor stel inzake standpuntbepaling be treffende het ETI-rapport „Onder zoek naar de uitbreidingsmogelijk heden van het winkelareaal in de voedings- en genotmiddelensektor te Zierikzee". Het kollege van b. en w. stelt de raad voor het advies van de kom missie middenstand over te nemen. Unaniem advies Deze kommissie heeft het kollege unaniem geadviseerd vooralsnog geen vestiging van een grootwinkel bedrijf in de voedings- en genotmid delensektor buiten de wallen toe te staan. Voor wat betreft een aanvrage tot vestiging binnen de wallen, ad viseert de kommissie een dergelijke aanvraag van geval tot geval te be zien en tevens daarover de kommis sie middenstand te horen, met uit zondering van een eventuele aan vraag die bestemmingsplanmatig kan worden gehonoreerd. 1 In een circulaire van de staats- sekretaris van volkshuisvesting en ruimteiyke ordening wordt aan de ZIERIKZEE, 15-10. De Belangen groep Poorlambacht acht de tyd ge komen zich zelf op te heffen. In een rondschryvcn aan de buurtbewoners schrijft de belangengroep dat „de er varing van de laatste maanden is ge weest, dat het bestaan van twee groepen in de wijk erg verwarrend heeft gewerkt". Die tweede groep is do in juni van dit jaar opgerichte Stichting Societal Cultureel Werk Poortambacht, die in het leven werd geroepen met het oog op de toen nog verwachte spoe dige realisering van een wijkcentrum. De Stichting Sociaal Cultureel Werx Poortambacht zal de aktiviteiten van de belangengroep op dezelfde wijze voortzetten. Tijdens de jaarlijkse wijkvergade ring. die deze keer op donderdag 25 oktober in het UVV-gebouvv gehou den wordt, zullen de buurtbewoners zich kunnen uitspreken over hot voorstel tot opheffing. De statuien liggen ter inzage bij Els de Ruitor, Vlakestraat 19 en Rian Duinhouwer, Wielingenstraat 38. Wykvergadering De agenda van die avond vermeldt voorts o.m. een toelichting op het ontstaan van de Stichting Sociaai- Cultureel Werk, de verkiezing van een nieuw (voorlopig) stichtingsbe stuur en de vertoning van de films „Ramp 1953 -Kerend tijen „Le vende monumenten in Zeeland". Voor een funktic in het interim-tc- sluur hebben zich reeds beschikbaar gesteld do heren A. Verhey (voor zitter) en P. Leensma (penningmees ter) en de dames I. Winterswijk (se cretaris) en I. Emsd. Medekandidalcn kunnen zien voor 23 oktober opgeven bij het secretariaat (01110) 4373 of 5244. Palingen worden onrustig BROUWERSHAVEN, 15-10. Er be staat al geruime tijd een controverse tussen de palingvissers op de Grevc- lingen enerzijds en Rijkswaterstaat anderzijds. Inzet de opening in de Brouwersdam: open of dicht. „Open" zegt Rijkswaterstaat, want wij zijn in de weer om de waterkwa liteit van de Grcvelingen op peil te houden. „Dicht" zeggen de paling- vissers, want onze paling tiJekt weg. Nu. is het feit. dat als de herfst aanbreekt, de palingen onrustig worden. Ze komen uit hun schuil plaatsen, want ze willen weg, ze wil len gaan trekken. In een afgesloten meer. is wegtrekken moeilijk en de palingvisser haalt alvorens zijn net- len op te bergen, voor de winterpe riode zijn buit binnen. Het is dus noodzakelijk voor de palingvisscrs. om voor zij gedwongen rust moeten nemen, nog een goede slag te slaan, maar door het openzetten van de Brouwersdamsluis, zijn het anderen die de buit verdelen. Een Thoolsc palingvisser heeft aan de buitenzede van de Brouwersdam enkele duizenden kilo's paling ge vangen. die du.s kenneiyk aan de neus van dc binnenvlssers voorbij gingen, omdat ze door de sluis ont snapten. Het komt' ons voor dat dc paling vissers het gelijk aan hun zijde heb ben. Rijkswaterstaat kan water in laten of spuien naar hartelust, als straks de palingvissers hun netten thuis hebben gehaald. gemeenten gevraagd om aan dc hand van een nota een beleid te bepalen ten aanzien van de verkoop van wo ningwetwoningen aan huurders. Deze beleidsnota zou op voorstel van het kollege telkens voor een pe riode van drie jaar doör de ge meenteraad vastgesteld moeten wor den. B. en w. van Zierikzee zijn van mening dat het lokale volkshuisves tingsbeleid er zeker de eerstko mende drie jaar niet mee gediend zou zijn dat tot verkoop van woning wetwoningen wordt overgegaan. Het kollege stelt de raad voor met dit standpunt in te stemmen. Maandelijkse schrijfavond Amnesty Maandag 22 oktober is er gelegen heid om mee te doen aan de maan delijkse aktie „schrijven voor gevan genen". Gevangenen waar de/.- maand aktie voor gevoerd wordt zijn onder meer Vergilio Riveros en Se vero Aranda in Paraguay. Zij zitten al respektievelijk 15 en 11 jaar ge vangen zonder enige vorm van pro ces of ook maar in staat van be schuldiging gesteld te zijn. Aan de autoriteiten zal verzocht worden om hun vrijlating. In Pakistan zijn Allah Ditta en Ghulam Mustafa veroordeeld tot am putatie van de rechterhand. Ze wer den schuldig bevonden aan het ste len van een enkele ossen en enige kledingstukken. Verzocht zal worden om wijziging van deze onmenselijke straf. Bisschop Moon Ik Hwan van de presbiteriaanse kerk in Zuid-Koi'ea was ook aktief in de mensenrechten beweging in zijn land. Op grond van een noodwet werd hij tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens „oppositie tegen de grondwet". Er wordt om vrijlating voor hem ge vraagd, evenals voor een groep van minstens tien vrouwen in de Sovjet- Unie die als lid van een afgeschei den sekte van de Russisch-Ortho- doxe Kerk de opvatting huldigen dat de sovjetstaat „duivels" is. Zij die deze verzoeken daadwerke lijk willen steunen kunnen dat maandagavond doen in Zierikzee en een lokaal van de Chr. Scholenge meenschap en in Haamstede in de rekreatiezèal van de Geref. Kerk. Voor tijd: zie agenda. Kollekte „Jantje Beton" In de week van 29 oktober tot 4 november a.s. wordt in ruim zeven honderd plaatsen van ons land de nationale jeugdkollekte gehouden, meer en meer bekend als de aktie van „Jantje Beton". Gedurende deze week wordt huis- aan-huis gekollekteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Ook op Schou- wen-Duiveland koliekteren een aan tal jeugd- en sportverenigingen. De opbrengst van de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die mee doen. De andere helft wordt lande lijk gebruikt voor het verstrekken van startbijdragen en renteloze le ningen ten behoeve van tientallen konkrete projekten, zoals een aantal experimentele speelplaatsen, kinder boerderijen en nieuw- en verbouw- projekten van allerlei jeugdgroepe- ringen. „Dc boer maakt de balans op" In het artikel: „Dc boer maakt de balans op", in het vrijdagnummer, komt een storende drukfout voor. F.r staat n.l.: „geen optrekking van dc aardappelprijs zou de landbouwer graag zien De aandachtige lezer zal, ook uit het zinsverband hebben begrepen, dat zulks moest zijn: en een optrekking van de aardappel prijs enz. Red. ZIERIKZEE Nat wegdek Automobilist J. H. K. uit Nieuwer- kerk reed gistermiddag op de Oude Hoven richting Zuidhavenpoort. Op de hoek ontmoette hij C. A. G., die van de Nieuwe Haven afkwam. K. remde wel, maar gleed door vanwege het natte wegdek en botste op G. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Een harde let Maandagmiddag raakte een leswa- gen bestuurd door J. d. V. uit Zie rikzee (juridisch bestuurder N. P. H. uit 's-Gravenpolder) in botsing met automobilist D. M. uit St.-Ingbert (W.-Duitsland). Op de hoek Cau- straat-Calandweg verleende M. geen voorrang aan de leswagen. D. V. liep door de botsing een klein wondje aan zijn hoofd op. Beide voertuigen hadden materiële schade. Stadsberighten" Het jongste nummer van „Stads berighten" vestig,! de aandacht op ue handhaving van natuur- en stede- schoon en noemt in dit verband de door provinciale stalen destijds vast gestelde verordening op de beplan tingen in Zeeland. Enkele van de be- langrijkste artikelen uit die verorde ning zijn in het blad opgenomen. WESTERSCHOUWEN Opbrengst kollekte De opbrengst van de in september in de gemeente Westerschouwen ge houden kollekte voor het Prinses Be- atrixfonds voor gehandicapte kinde ren van alle gezindten bedroeg f 1971,10. In Haamstede haalden de kollektanten en kollektrices een be drag van f 908,92 op, in Renesse f 490,32, in Burgh f 406,71, in Seroos- kerke f 88,80 en in Noordwelle f 76,35. Kollekte Nierstichting De kollekte ten bate van de Vere niging tot Steun aan de Nierstich ting bracht in Noordwelle f 186,10; in Serooskerke f 113,54 en in Burgh- Haamstede f 1216,67 op. ZIERIKZEE. Gastvrouw Trix Verleer verscheen vrijdagavond ter gelegen heid van de heropening van rottisserie „La Boucliée" met een zeer opmerke lijk kapsel. Haar eigen haar was door middel van zeer kunstig vlechtwerk tot een soort hoed verwerkt. Het ontwerp en de uitvoering waren van dames kapper Ronnie Kotoun, die zojuist vol nieuwe indrukken is teruggekeerd van een oriëntatiebezoek aan Parijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE Spelochtend voor WIK-junioren Beetje teveel Zaterdag 13 oktober was er voor de voetbaljunioren van dé s.v. WIK een fijne spelochtend. 's Morgens om 10.00 uur werden de E-, D- en B-ju nioren op het voetbalveld verwacht. De kinderen werden eerst in zes groepen verdeeld, om vervolgens te gaan strijden om de eerste plaats. Er moet van alles gedaan worden, zoals verspringen, touwtrekken, bal hooghouden, bal koppen, hardlopen en penalty-schieten. De opkomst was groot en er werd vol enthousiasme deelgenomen. Het was dan ook een zeer geslaagde spelochtend, waar van de organisatie in handen was .van jeugdkommissie en jeugdbege leiders van de voetbalvereniging WIK. 1 BRUINISSE, 15-10. Drie evenementen op één avond is voor een gemeen schap van drieduizend inwoners kennelijk te veel. We hadden nameiyk graag meer belangstellenden gezien voor dc zangavond in de Hervormde kerk te Bruinisse. De uitvoerenden hadden ongetwijfeld ook meer belang stelling verdiend. Maar de Rabobank gaf „open huis" en zoiets trekt pu bliek, terwyl er ook nog een Wijnfeest was in het „Durps'uus". fDREISCIIOR Opbrengst kollekte f De Zeeuwse kollekte heeft in Drei- schor een bedrag van f 278,38 opge bracht. NIEUWERKERK/OUWERKERK Opbrengst kollekte De onder leiding van mevrouw Schiettekatte-de Vrieze gehouden huis-aan-huis kollekte voor de Nier stichting bracht te Ouwerkerk en Nieuwerkerk in totaal f 2598,30 op. NIEUWERKERR Ouderavond Woensdagavond 24 oktober zal de jaarlijkse ouderavond van de Open bare Lagere School worden gehou den in het gebouw „Rehoboth" aan de Ooststraat. Na de huishoudelijke zaken zal een verkiezing plaatsvin den van leden der oudercommissie. Aftredend en herkiesbaar zijn: me vrouw Slootmaker en de heer Haak. Verder zal het hoofd der school me dedelingen doen over diverse school- zaken. Na de pauze zullen de heren Soes man en Roks. beiden verbonden aan de Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" te Zierikzee, spi-eken. Deze heren zullen een en ander ver tellen over de overgang van lager naar het voortgezet onderwijs. Bejaardenreis De algemene bond van dc bejaar denafdeling Nieuwerkerk maakten woensdagmiddag 10 oktober een reisje naar de Zuidhollandse eilan den. Met (wee bussen vertrok het gezelschap en via Dreischor, Zonne- maire. Brouwershaven, Scharendijkc werd via dc Brouwersdam koers ge zet naar Ouddorp, Goedereede, Rockanje, Stellendam. Van een kopje koffie werd geno ten in hotel Hof te Oostvoorne, waarna de terugreis werd aanvaard via de Europoort, 's Avonds genoot het gezelschap van een koffiemaal tijd met een aperatiefje in de Blau we Keet. Door £én van dc bestuurs leden werd een dankwoord uitge sproken aan alle leden die hadden meegewerkt om deze middag te doen slagen cn aan de leden, ook namens zijn vrouw, voor dc oorkonde en de bloemen die hij mocht ontvangen bij zijn afscheid als voorzitter van de afdeling Nieuwerkerk. van de alge mene bond van bejaarden. Ophalen oud papier Zaterdagmorgen 28 oktober zal te Nieuwerkerk weer oud papier opge haald worden. Dc opbrengst is be stemd voor het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeente. De bewo ners worden verzocht het papier ge bundeld gereed te zetten. Aan de zangavond onder auspiciën van het Blindeninstituut „Bartimeüs" te Zeist, werkten mee: het Hervormd kerkkoor o.l.v. de heer J. van dep Berge, de Chr. gemengde zangvereni ging „Laus Deo" o.l.v. de heer C. den Braber en het kinderkoor „Hallelu ja" o.l.v. de heer J. P. Knop. Elk van deze verenigingen nam drie zang- OOSTERLAND Opbrengst Zeeuwse kollekte Onder leiding van mevrouw E. J. Poelman-van Leeuwen had ook hier ter plaatse de jaarlijkse Zeeuwse kollekte plaats. Gekollekteerd werd door de dames: mevrouw Beije-Boo- gert, mevrouw Bults-van Almkerk, mevrouw Dorst-Struijk, mevrouw Geelhoed-Quist, mevrouw van 't Hoff-van der Maas, mevrouw Ista- Both, mevrouw van der Maas-van 't Hoff en mejuffrouw Nel bij de Vaa- te. Verder door de hereü Mar. van 't Hoff Jac.z. en A. M. Krabbe. De op brengst bedroeg ditmaal de som van f 607,47. Hiervoor een dankwoord aan de milde geefsters en gevers en niet minder aan de leiding cn de da mes en" heren kollektanten. nummers voor zijn rekening, die stuk voor stuk zeer goed werden uitge voerd. Primeur Het kinderkoor „Halleluja" trad hiermede voor het eerst in het open baar op en de jonge prille stemmen deden het uitstekend. We hopen dat dit kinderkoor nog aan vele uitvoe ringen medewerking zal kunnen ver lenen, maar een uitbreiding van het ledental is dan wel wenselijk. Voor de samenzang had men be- cende psalmen en gezangen uitge zocht, zodat ook dit programma-on derdeel goed tot zijn recht kwam. Ds. P. J. Moet, gereformeerd pre dikant, opende de avond met het le zen van Marcus 10 46-57 en gebed. De heer W- J. Lammers, medewer ker van de Chr. vereniging „Barti meüs", zette uiteen waarom „Barti meüs", naast de rijksbijdragen, toch nog op de steun van partikulieren een beroep doet. De kollekte bracht f 468,1 5op. Er werden 91 spaarbusjes geplaatst voor het in 1980 te vieren 65-jarig bestaan van „Bartimeüs". In een slotwoord dankte de heer Lammers de medewerkenden en het publiek en sloot de vergadering met gebed, voordat gezamenlijk als laat ste lied Psalm 68 10 werd gezongen. Verwacht na 1980 OOSTERLANI). 11-10. Na 1980 /.al het leerlingenaantal van dc openbare lagere school van Oosterland stei k afnemen, zo verwacht dc schoolleid ing. De voorzitter van dc oudercom- missie van deze school, mevrouw E. Boogcrt-dc Later deelde dit donder dagavond op een ouderavond mee. Op deze avond waren onder andere de beide wethouders, de heren Bak ker en Op '1 Hof. en enkele leden van de Schoolraad aanwezig. Het openingswoord van de voor zitter was eigenlijk meer een dank woord aan de gemeente Duiveland (voor het vele dat zij voor dc school doet en voor dc goede verstandhou ding). aan de Schoolraad cn dc VOO, aan ds. Plante cn aan mcVrouw A. Hagc-Hage, die jaarlijks het school kamp begeleidt. Zelfs de schoon maaksters werden niet overgeslagen. Tenslotte deed de voorzitster een beroep op de ouders van jongeren de buurt van de school doorbrengen, die hun vrije tijd op dc brommer m om hun kinderen erop te wijzen, dat deze de lessen soms danig verstoren. Tcrechtwijzigingen van het onder wijzend personeel hebben in het vel leden geen eind aan de situaties kun nen maken. Benoemd in haar financieel verslag melding van een flink batig saldo. Dc dames M. v. d. Werf-v. d. Maas en C. E. d. Linde-Capelle werden benoemd tot kaskommissieledcn. terwijl tij dens de bestuursverkiezingen de af tredende heer C. v. d. Linde werd horkezen en mevrouw NI. v. d. Zan- dc-Dekker de plaats innam van dc niet herkiesbaar gestelde mevrouw Boogert. Afscheid Schoolhoofd P. T. Bolkenoaus dankte haar voor wat zij in ue /.es jaar dat /.ij aan de oudcrcommis- sie deelnam, voor dc school heeft ge daan. „Wij deden nooit tevergeefs een beroep op u", merkte hij op. Me vrouw Boogert, die ook ren werk zaam aandeel heelt gehad in dc u.t- gave van de schoolkrant, ontving ven cadeaubon en bloemen. Na de pauze, waarin onderwijzer Keijzer een diaserie vértoonde. was het woord aan twee gastsprekers van die avond, dc heren C. J. Beun cn J. dc Jong, respectievelijk wcik- zaam bij de school vooi buitenge woon onderwijs te Goes en dc Bea- trixschool te Zierikzee. Naar aanlei ding van hun praatje ontsj>on zich een uitgebreide discussie. Dc neer De Feijter uit NieuwerkerK was a.-m- wezig met een mooie collectie jeugd boeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1979 | | pagina 3